SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (1U jaargang) I MILITIE. No. 103. Woensdag 21 September 1912. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Nieuwstijdingen. Officieel gedeelte. Uitgevers: Firma II. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. TELEFOON No. 150. Gratis verzekerd. Firma B. MEINDERSMA. 28e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX Reclamekolom a 10 cent per regel. D I Verkiezing NATURA” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, Q8. L. D. voor- en 1. n r. den Neder- f, I. r i i van leden der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Sneek. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-FRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. in es onder contröle van den Vegetariërsbond is fijner dan Roomboter. :h m Kufeke’s-, Nestlé’s-, Molenaar’s Kindermeel. Melksuiker, Arrowroot. Maizena, Eikel-Cacao. Ovomaltine, Hygiama. Sanatogen, Roburine. Melkflesschen, Speenen. Onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid. G. Werpen. Een ijzeren staaf van 3 K.G. met het voor einde tegen een doel werpen van 2 M. hoogte en 1 M. breedte, dat op een afstand van 8 M. is geplaatst. E. Gewichtheffen. Met eene staaf of halter van 30 K.G. de naast de schouders gebogen armen z e smaal omhoog strekken en buigen. F. Steenstooten. Een nagenoeg ronde steen of massief ijzeren kogel van 7,25 K.G. beurtelings met den lin ker- en rechterarm 6 M. vèr stooten, zonder aanloop. 50 cent per pond NIEUWE SNEEKER COURANT GRATIS monster op aanvrage. Na ontvangst postwissel van f 1.50 of onder rembours franco door het geheele land 3 pond overheerlijke versche „Natura”. Behalve dat de gebruikers gratis verzekerd zijn, geven wij bovendien ééns per jaar 5 procent van het bestede bedrag terug. Overal wederverkoopers gevraagd Nederlandsche Plantenboterfabriek „Natura,’ 17747 van Ostadestraat Amsterdam. C. Loopen. I. Duurloop, 500 M. af te leggen in hoogs tens 3 minuten, de staaf in de linker- of rechterhand. II. Snelloop, 100 M. af te leggen in hoogs tens 16 seconden. De looper mag uit een vrij- gekozen houding beginnen en is daarbij onbe last en in gewone kleeding. D. Springen. Zonder plankde plaats, waar afgestooten wordt, moet hard, die, waar neergesprongen wordt, zacht zijn. I. Vrije sprongen. a. Hoog 1 M. Twee sprongen met drie passen aanloop een met afstoot met den linker- en een met afstoot met den rechtervoet. Bij den afstoot links is de rechter- en bij den afstoot rechts is de linkerhand met de staaf belast. b Loopsprong, d.w.z. afstooten rechts of links en neerkomen links of rechts, met de staaf in de linker- of de rechterhand. Vier achtereenvolgende sprongen over horden, springkoorden of -latten van 0,80 M. hoogte, die 4 M. van elkaar geplaatst zijn. c. Sprong met schuinen aanloop, 0.80 M. hoog, met de staaf in de van het springtoestel afgekeerde hand. Twee sprongen, één met .afstoot met den linker- en één met afstoot met den rechtervoet. d. Vèr, 3,50 M. Twee sprongen de staaf beurtelings in de linker- en de rechterhand, aanloop en af stoot vrij. e. Driesprong, 8,50 M. Met aanloop en afstoot links, rechts, links en neersprong met gesloten voeten of rechts, links, rechts en neersprong met gesloten voeten. II. Gemengde sprongen. a. Polsstokspringen. 1. Hoog, 1,70 M., aanloop en afstoot vrij. 2. Vér, 4 M., aanloop en afstoot vrij. b. Springen over een hek, hoog 1,20 M., met steun op beide armen. c. Het opspringen tot steun aan een stok, heining, hek of muur op hoofdhoogte. 2. De beenen strekken, de armen voor waarts omlaag brengen en met het linkerbeen over de staaf stappen tot beenplaatsen voor waarts, de punt van den voet op den grond. 3. Terug in de vorige houding. 4. Stand. 5. 6, 7, 8. Dezelfde oefening, doch overstap pen met het rechterbeen. II. UitgangshoudingAls bij I. 1. De beenen diep buigen, de armen waarts heffen. V 2. Het linkerbeen zijwaarts strekken plaatsen en de armen omhoog brengen. 3. Het rechterbeen strekken en bij het lin ker aansluiten, de armen omlaag brengen. 4, 5, 6. Dezelfde oefening met zijwaarts strekken van het rechterbeen en aansluiten van het linker. III. Uitgangshoudingals bij I, doch de handen in gemengden greep (de linkerhand in ondergreep en bij de oefening naar de andere zijde omgekeerd.) 1. Kruisuitvalstand rechts (het linkerbeen schuinsrechts achter het rechter plaatsen, de punt van den voet op den grond en het rech terbeen buigen), de staaf aan de rechterzijde van het lichaam schuins achterwaarts heffen (de linkerhand vóór den rechterschouder, de linkerelleboog ter hoogte van den linker schouder.) 2. Uitval schuins links voorwaarts, de staaf in de richting van den uitval door de linker hand schuins omhoog stooten. 3. Het linkerbeen strekken, het rechter achterwaarts heffen, den rechterarm door om laag schuins achterwaarts brengen. 4. Houding als bij 2. 5. Houding als bij 1. 6. 7—12. Rijwieldiefstallen. In Leeuwarden worden in den laatsten tijd nogal eens fietsen gestolen. Vrijdagna middag verdween er weer een van een stoep in de St. Jakobstraat. Volgens later bericht kwam bedoelde fiets weer terecht. Ingenieur van den provincialen waterstaat. In de Vrjjdag gehouden buitengewone zitting der Staten van Friesland is met 43 van de 46 stemmen benoemd tot ingenieur van den provincialen waterstaat de heer P. Tj. Poppens, thans tijdelyk ingenieur ven den prov. waterstaat. Oplichterij te Leeuwarden. Enkele winkeliers te Leeuwarden zyn het slachtoffer geworden van een veel voorko mende oplichterstruc. By hen vervoegden zich op zigeuners gelykende vrouwen uit woonwagens om sigaren te koopen Een bil jet van f 10 werd in betaling gegeven. Toen haar een gedeelte van het terug te geven geld overhandigd was, wilden ze dit in dubbeltjes uitbetaald hebben, en streken het ontvangene weer in de toonbanklade. Als dan later de winkeliers gingen na rekenen, bleek niet alles in de lade terug gekomen te zijn. Lotings-merk waardigheid. In de gemeente Schoterland trok dezer dagen een jongen, zekere Mous, no. 37. Ook zjjn vader en zyn grootvader haalden dit nummer uit het glas. Friesche werklieden als onderkruipers Te Zyldyk (Gr.) is onder de bietenrooiers een werkstaking uitgebroken. Ze eischen hooger loon, wat de werkgevers niet wil len ,toestaan. Melden de stakers zich niet gauw weer aan, dan zal misschien een troep Friezen worden gerequireerd. Machineschrljfsters kunnen geplaatst worden bij de Holland- sche Spoor. Ze beginnen met f 7.70 per week, krjjgen elk jaar f 0.70 verhooging van weekloon en kunnen 't brengen tot f 14,70. Brengen ze 't echter tot chef- machinescbrijfster, dan tot f 16.10. Aardappelen naar Engeland. In Engeland is de aardappeloogst mislukt. Over Harlingen worden nu groote hoeveel heden daarheen vervoerd wat aan tal van binnenschippers' werk verschaft. Met goud bekroond. De inzending der Maatschappij >Nutricia« te Zoetermeer, bestaande uit zuigelingen voeding, voeding voor lijders aan suiker ziekte, therapeutisehe en^ huishoudelijke melkproducten, werd op de tentoonstelling te Dordrecht met goud bekroond. De R. K. Kamerclub. De R. K. Kamerclub heeft herkozen als voorz. mgr. Nolens, als 2e voorz. generaal van (Vljjmen, als sekretaris de heer van V naren. Nieuwe bankbiljetten. Een verbeterde uitgaaf van de bankbil jetten van f 10 komt spoedig in het licht. Ze zyn frisscher van tint, de overdruk aan de voorzjjde is duidelijker en het watermerk lager geplaatst dan bij de oude. Ze zyn gedateerd vanaf 1 Mei 1912. Vriendelijke ontvangst. By het bezoek, dat de nieuwbenoemde burgemeester van Berchem (N. Br.) aan zyn nieuwe gemeente bracht, werd hy ontvan gen door een scheldenden troep, die hem door het dorp leidde en by zyn vertrek met steenen nawierp. Invoer van vee in België. In den Belgischen Moniteur wordt me degedeeld, dat het grenskantoor Stroobrugge (Maldeghem) iederen Dinsdag (in plaats van 's Maandags) ’s namiddags van 23 uur is opengesteld voor den invoer van eenhoe vige dieren, kippen en slachtvleesch. Bo vendien mag geslacht vleesch langs genoemd kantoor worden ingevoerd op alle werk dagen, mits daarvan 24 uur tevoren kennis wordt gegeven. SNEEK. By den heerS. Jelmersma aan de le Oosterkade is een postduif komen aan vliegen, gemerkt: H 1012. Circus Corty Althoff. Het beroemde groote circus Corty Alt hoff heeft weer voor een week haar reuzen tent opgeslagen te Leeuwarden op het Wil- helminaplein. Extra treinen brachten hedenmorgen al het toebehoorende aan dank zy het groote vlugge personeel stond hedenmiddag de groote tent reeds overeind, zoodat van avond de groote openings-voorstelling reeds kan plaats hebben. Het circus is prachtig ingerichtde groote tent alleen kan een 4000 personen bevatten. Behalve de avondvoorstellingen worden Woensdag- en Zaterdagmiddag kindervoor stellingen gegeven, terwyl op Vrijdagmid dag een groote vreemdelingen-voorstelling wordt gearrangeerd. Voor verdere by zonderheden zie men de advertentie in dit blad. B0ZÜM. De raad van Baarderadeel heeft besloten van het Rijk een buitengewoon subsidie te vragen van 13,772.64 voor ver bouwing der openbare scholen te Bozum, Baard en Huins. LEMMER. Tot schoolopziener in het arrondissement Lemmer is benoemd de heer N. Felix te Heerenveen. Gelet op art. 10 van het Koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) Brengen ter openbare kennis, dat ten Raad- huize op Maandag den 4 November 1912, van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur, eene verkiezing zal plaats hebben van drie Leden der Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1913. Sneek, den 21 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. Stand. Naar de andere zijde. B. Vrij» oefeningen. (De onderdeelen dezer oefeningen worden op afzonderlijk bevel en in 4/4 maat uitgevoerd.) I. Handen- en voetensteun (ligsteun) voor-, zij- en ruglings (zesdeelige oefeningen.) II. Oefeningen in den ligsteun voorlings. III. Langzaam marcheeren (pl.m. 60 passen in de minuut.) IV. Gestrekt marcheeren (pl.m. 115 passen in de minuut.) De BURGEMEESTER van SNEEK, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het onderzoek betreffende de eischen vanvoor geoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie- wet, zal aanvangen op Dinsdag 12 November a.s. en zoo noodig de twee volgende dagen zal worden voortgezet. Het wordt gehouden m de gemeenten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Does burg; Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, ’s-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorin- chem, Vlissingen, ’s-Hertqgenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastricht. Aanmelding voor het onderzoek. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lotelingen, die bestemd zijn om voor de lich ting van het volgend jaar by de militie te worden ingelijfd. Zij, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich »óor 10 October a.s. aanmelden by den burge meester der gemeente, voor welke zy hebben geloot. Bij de aanmelding geven zy op, in welke gemeente zij aan het onderzoek wen schen deel te nemen. Zij, die met verblyf hou den in de gemeente, waar zij aan het onder zoek wenschen deel te nemen, geven tevens te kennen, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Eischen van voorgeoefendheid. A. Staafoefenlngen. (De onderdeelen dezer oefeningen worden op afzonderlijk bevel uitgevoerd I Uitgangshouding: de handen in boven greep aan de uiteinden van een ijzeren staaf, welke 3 K.G. weegt en 1 M. lang is. 1. De beenen diep buigen, de armen voor waarts hoogheffen. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. H. Klimmen. In één touw met behulp der beenen tot 5 M. boven den grond. I. Optrekoefening. Met gestrekte armen en vrij gekozen greep hangende aan een horizontaal touw of stok, vie rmaal de armen buigen en strekken. J. Evenwichtsoefening. I. Vóór-, achter- en zijwaarts gaan over een ronden balk of boom, die hoogstens 1 M. bo ven den grond gesteld, 5 M. lang is en een middellijn van 15 tot 20 c.M. heeft. II. Uit den stand op den balk of boom over gaan in den zit en omgekeerd. K. Marcheeroefening. Twee marschen van onderscheidenlijk 25 en 30 K.M., af te leggen op twee achtereenvol gende dagen, respectievelijk binnen 6 en 7ï/2 uur. De marschen worden gemaakt,over harde wegen, zonder bepakking en i gewone klee ding. Als eisch wordt gesteld, dat de deelnemer aan het einde van den marsch verkeert in goede lichamelijke gesteldheid. Opmerking. Bij het examen in de vo rengenoemde onderdeelen is het gebruik van gymnastiekschoeisel niet toegestaan. L. Spelen. Eene voldoende geoefendheid in een der vol gende balspelen, zijnde korf-, slinger-, voet en vuistbal strekt tot aanbeveling. M. Zwemmen. Eene voldoende geoefendheid in zwemmen op de borst en op den rug strekt tot aan beveling. N. Toestel oefeningen. Eene voldoende geoefendheid in oefeningen aan den rekstok, de barren en het paard strekt tot aanbeveling. De geoefendheid, bedoeld onder L, M en N van het bovenvermelde programma, wordt door de Examen-Commissie uitsluitend beoor deeld uit getuigschriften, welke door den lo- teling bij het onderzoek aan deze Commissie worden overgelegd. Uit die getuigschriften, ingericht naar voor geschreven Model, moet blijken, dat de lote- Ung zich, gedurende de drie jaren aan het on derzoek voorafgaande, geregeld heeft geoefend en eene voldoende geoefendheid heeft ver kregen. Bevoegd tot het afgeven van de getuigschrif ten zijn, voor korfbal het Bestuur van den Neder- landschen Korfbalbond voetbal het Bestuur van landschen Voetbalbond zwemmen het Bestuur van den Neder- landschen Zwembond de oefeningen aan den rekstok, de barren en het paard: a. de Directeuren van openbare en bijzon dere Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cur sus, voor zooveel betreft de leerlingen of ge wezen leerlingen der school onder hunne Di rectie b. de Rectoren van openbare en bijzondere Gymnasia, voor zooveel betreft de leerlingen of gewezen leerlingen der school onder hun rectoraat B. het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond. Voordeelen, aan het bewijs van voor geoefendheid verbonden. De manschappen, die het bewijs, dat zij vol doen aan de hierboven omschreven eischen van voorgeoefendheid, hebben verworven, wor den bestemd voor het korps en het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en het met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Zij, die worden toege wezen aan de infanterie, de vestingartillerie of de genietroepen en niet bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telepho nist, worden twee maanden later ingelijfd dan zonder het bewijs het geval zou zijn. Voor hen, die worden ingelijfd bij de onbereden korpsen, met uitzondering van de pantserfort- artillerie en de torpedisten en van hen die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-tele grafist of -telephonist, bedraagt de duur der eerste-oefening ten hoogste 6y2 maand. SNEEK, 17 September 1912. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. BOLS WARD. Bij besluit van Ged. St. is tot plaatsvervangend lid-werkman in den Raad van Beroep te Leeuwarden benoemd de heer W. Jedema, timmerknecht alhier. HIJLAARD. By de Stet. (no. 222) zyn gevoegd de statuten van de Coöperatieve Ver. tot het dry ven eener stoomznivelfa- briek »Hoptille< alhier. JOURE De heer W. F. van der Meulen alhier komt voor op 2 voordrachten voor de benoeming van een onderwijzer aan school L. te Zwolle. Veevergiftiging door menie. By een landbouwer te Zwartewegsend onder Ryperkerk stierven twee koeien kort na elkaar onder verschynselen die aan ver giftiging deden denken. De geroepen veearts vreesde dat het te wyten was aan de roode menie, waarmee de drinkbakken waren geverfd. Bloembollen. Behalve te Arum zal ook te Buitenpost met bloembollenteelt begonnen worden, ’t Vorige jaar heeft een Hollander 'aldaar een proef genomen, die zoo goed uitviel, dat hjj besloten heeft de kweekerij in ’t groot door te zetten. Hij heeft dan ook reeds een stuk land aangekocht. Oesters. In de nabyheid van de haven van Texel is op machtiging van de'visschery-inspectie een deel van een natuur! yke oesterbank af gebakend, met het doel dat terrein in erf pacht te geven aan de vereenigde oester- visschers. Op het afgebakende terrein zullen de eerlang te vangen ondermaatsche oesters mogen worden geplant. Deze oesters zyn na twee jaar leverbaar voor den handel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1