SNEEKER COURANT (67* Jaarflang) en WYMBRITSERADEEL (14 Jc Jaargang) WEDER- VERKOOPERS Bij den Paal der Heidenen. g NATURAL" ROOMBOTER u,... No. I. Woensdag 2 October 1912. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Overal GEVRAAGD. L e Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzaïld - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX Reclamekolom a 10 cent per regel* Feuilleton. IV. 1 ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. wanneer men haar plan tegenwerkte, en het gedrag van den ouden Schnittler had haar te meer gekrenkt, wijl deze haar niet on duidelijk te verstaan had gegeven, dat hij haar als hoofdschuldige in deze historie be schouwde. Zij schimpte op die domme boe ren trotschheid en verklaarde, die menschen zouden blij moeten zijn, wanneer een fat soenlijke, ontwikkelde man zijn naam aan Uit het Duitsch van Ferdinande Freün von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. 16.) Gewichtige aangelegenheden, anders dan op eene oppervlakkige wijze met den vader te behandelen, was sedert lang niet meer in gebruik in de Wilthelmsche familie. Va der verlangde dat dan ook niethij ver langde slechts de vroolijke zijde des levens te genieten. Toen hij de terugkomst van zijnen oudsten zoon vernam, lachte hij daar over, dat deze, in plaats van in Amerika te blijven, zoo spoedig was terruggekeerd, noemde hem een „Hinken knaap“, die altijd weer op zijn beenen terecht kwam, en pochte er zelfs op, hoe uitnemend deze het had verstaan, zijne schuldeischers bij den neus te nemen. Eindelijk meende hij, dat Willy het nog eens ver zou brengen, verder dan Dietrich, die zijn leven lang een oude phi- lister bleef. Bij de opmerking zijner vrouw, dat Die trich goede kansen had, de dochter van den rijken Schnittler in Wiesen te huwen, hoorde hij werkelijk verbaasd op en verklaarde, dat dit het verstandigste was, wat deze kon doen. De Wilthelm’s hadden zich vroeger voor eene boerendochter te groot gehouden, philosopheerde hij verdermaar thans kwam het meer op geld aanDietrich moest ech ter oppassen, dat het hem niet zou gaan, De bron van alle kunsten is dezelfde; zij is het menschelijk hart, door het levendigst gevoel gedrongen om zich te uiten. den hunne wilde verbinden. Dietrich had zijne gansche wilskracht noodig en moest zich de goede meening van vrouw Walmuth goed voor oogen houden, om deze inmenging in zijne aangelegenhe den niet scherp af te wijzen. Voorwaar, het scheen hem toe, alsof de menschen hadden samengezworen, om den geur zijner liefde weg te nemen; zijn geluk scheen hem reeds in den knop gebroken. Het duurde lang, voordat het hem duidelijk werd, dat alles nog niet verloren was en dat in werkelijk heid de zaak geenszins was veranderd. Dat vader Schnittler hem niet genegen was, had Dietrich reeds uit diens koele hou ding in Arensen bemerkt. Op hinderpalen verbazing door haar vader was gehaald, waren hij en Marie bedacht geweest; de vooroordeel, hetwelk Schnittler tegen hem had, hem met eenen zekeren angst, vooral daar hij het als gegrond moest bekennen. Hij kwam tot het besluit, zoo spoedig mo gelijk den ouders van Marie over hunne wederzijdsche neiging openhartig te schrij ven, doch tegelijkertijd er bij te voegen, dat hij eerst dan om Marie aanzoek zou doen^ wanneer hij een zelfstandige positie had aan te bieden. zooals hem zelfhij had ook gemeend een rijke vrouw te trouwen, en was toch zijn levenlang van de oude afhankelijk gebleven wanneer hij nu iets had, dankte hij dit aan zijn eigen genie, een gezegde, waarin de tegenwoordigheid zijner vrouw hem volstrekt niet hinderde. Zij scheen aan zulke uitvallen maar al te zeer gewoon te zijn, dan dat zij daarop eenige aanmerking zou laten hooren. Ook Dietrich kende zijn vader te goed, was hem of had hij de schaduwzijde zijner geboorteplaats nooit beter gekend dan thans. Dat neerdrukkkende gevoel trad evenwel weer op den achtergrond, toen hij dacht aan het wederzien zijner geliefde. Hij beminde Marie met de volle kracht van een jong hart. Door ’t koele gedrag zijner moeder en door hare zoo duidelijk getoonde voorliefde voor zijn broeder werd zijn gevoel voor Marie nog innigerhet was zoo zoet voor hem, eene liefde te ken nen, die hem onverdeeld toebehoorde, te denken aan een wezen, dat voor hem het eerste en het hoogste op aarde was. En hij ijlde onstuimig terug naar de woning, waar zij zich bevond. Het meisje verscheen echter noch aan de deur, noch aan ’t venster. Ook in den fami liekring, welke juist om de koffietafel was vereenigd, toen hij binnentrad, miste hij haar. Zijn teleurgesteld gezicht scheen zijn gedachten te verradenwant juffrouw Wal muth wierp hem een medelijdenden blik toe, en na een poosje merkte zij zoo in ’t voorbijgaan op, dat Marie tot hunne groote daar haar moeder hare hulp noodig had. Daar juffrouw Wallmuth niet van ziekte sprak en ook niet zeide, dat Marie spoedig zou wederkeeren, was dat bericht niet ge schikt om Dietrich’s onrust te verminderen, doch hij bedwong zich, om zijne gemoeds- Marie Schnittler was haar vader onder tranen gevolgd. Zij had de kracht niet, om ze te onderdrukken, ofschoon zij zag, hoe verstoord haar vader hierover was. Hij meende zelfs, dat het haar zwaar scheen te vallen, naar hare ouders terug te keeren; het was dus wel tijd geweest, dat hij haar naar huis liet komen, opdat zij het ouderlijk huis niet geheel en al zou vergeten. Marie bespaarde zich weliswaar het ant woord op deze bemerking, doch het had ook die goede uitwerking, haar uit hare smart op te wekken en haar berouwvol te laten voelen, hoezeer zij inderdaad in den laatsten tijd de liefde tot de haren op den achtergrond had geschoven. Wat haar vader met juffrouw Walmuth had verhandeld, wist zij nietzij vermoedde nochtans, dat de aangegeven reden, als zou zij hare moeder in de huishouding hulp moeten verleenen, slechts voorgewend was. Maar wat kon ’t eigenlijk deren Wat Die- Inwendig dankte zij God, die het zoo ge maakt had, dat het tusechen hen klaar was geworden, en dat niet de scheiding reeds gekomen was, toen er nog misverstand tus- schen hen heerschte. Marie had altjjd ge hoord, dat de liefde zelden effen paden vindt, en zij meende, dat eenige standvas tigheid en geduld spoedig alle zwarigheden zouden opheffen, en voorkomende vooroor- deelen verwijderen. Zooara hare ouders Die trich zouden leeren kennen, daarvan was zij overtuigd zouden zij zien, dat er geene redenen waren, om hunne toestemming te weigeren. Wellicht was haar vader daarte gen, wijl zij nog te jong wasnu dat werd met den dag beter en tot nu toe had haar vader hare verlangens nog altijd bevredigd. Ook de gedachte, dat juffrouw Wallmuth omtrent haar spoedig vertrek, Dietrich alles verklaren zou, stelde haar gerust; zij moest heimelijk lachen, als zij zich voorstelde, met welken ijver hare vriendin dit alles waarschijnlijk zou uitvoeren. Dat lachen bleef op Marie’s lippen, totdat zij thuis kwam. Maar haar hart klopte sterk, toen de wagen door de dorpstraat rolde, toen bekende gezichten haar toeknikten, en alles aan de deur der hoeve stond, tot zelfs de kat en de hond, om haar te verwelko men, doch vooral toen zij hare moeder met het goedmoedig gelaat gewaar werd. Juffrouw Schnittler verloochende bij deze begroeting voor de eerste maal hare ge wone kalme manier. Alsof zij vermoedde, dat de terugkeer haar kind zwaar was ge vallen, putte zij zich zoo uit in hartelijk heid en liefkoozingen, dat het Marie aan greep. MONSTER GRATIS EN FRANCO -3*1 ■""xTr.j;;„"..„,7..;. - - strijd was slechts eerder aangevangen, dan dat zij zich hadden voorgesteld. Zoo vrouw Walmuth hem niet alles zoo duidelijk had gezegd, zou hij zeker zijn eerste ingeving hebben gevolgd, om met den ouden Schnittler I trich betrof, kon zij gerust zijnzij kende persoonlijk te spreken. Nu vervulde het I nu zjjn karakter, zijn hart en zijn liefde. beweging niet te verraden. Juffrouw Walmuth begreep natuurlijk wel, wat in hem omging en hare goedhar tigheid, en niet minder haar ongeduld, hem alles mede te deelen, lieten haar nauwelijks toe den tijd af te wachten, dat zij zich met hem alleen bevond. De maaltijden waren nooit lang, en zoodra haar man en de huis- genooten de kamer hadden verlaten, vertelde vua xzwuwu u-nxiuo yauci 8uCU, «ij wat zij wist, terwijl zij haren toorn tegen om veel gewicht daaraan te hechten. Het Marie’s vader botvierde. Zij verga* niet licht, Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. 5PR0 FRANCO HUIS NA ONTV. P.WISS.van ƒ1.50 :n NIEUWE SNEEKER COURANT dan d 1 (- Wordt vervolgd. L. VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Vrijdag 27 Sep tember ’12, ’s avonds 53/4 uur. n Ned. Plantenboter!abriek „Natura’, I 17746, v. Ostadestraat, AmsterdamJwJ Eine Lieb’ ist keine Liebe Dass sie durch zwei Herzen gehe, 1st ihr Recht, und beiden bringe Sehnend Leid und wundes Wehe. Fb. W. Wbbbb. pensioen, terwijl zij tevens verzoekt belast te mogen blijven met het schoonhouden der school g adressen van Wed. Haagsma en Wed. De Jong om pension h nieuw reglement op het Burgerlijk Arm bestuur, zulks in verband met de nieuwe Ar menwet i verslag hooibroeicommissie Hieruit blijkt dat, waar men bijna geen ge legenheid heeft gehad het hooi droog binnen te krijgen, er buitengewoon veel hooibroei voorkwambij de helft van de 40 veehouders in deze gemeente, moest dan ook in het hooi worden gewerkt, gelukkig met gunstige re sultaten. Door de bijzonder ruime hooiop- brengst hebben de veehouders een welvoor ziene schuur. Op voorstel van den V o o r z. wordt beslo ten het bij sub h van de ingekomen stukken bedoelde reglement bij de leden rond te zen den het verslag der hooibroeicommissie on der dankbetuiging te aanvaarden en de overige ingek. stukken bij de begrooting of bij de be trekkelijke punten te behandelen. Punt II. Goedkeuring Armvoogdijbegrooting dienst 1913. De V o o r z. stelt voor deze begrooting be dragende in ontv. en uitg. f 2202,10 goed te keuren. De heer Van der Goot is teleurgesteld in zijn verwachting dat h.h. Armvoogden ten opzichte van den post „werkloon voor door armen verrichte arbeid,het uitstervingssy- steem toepasten. Uit de raming van dien post toch blijkt hem dat dit niet het geval is, wat voor hem een reden is de begrooting niet te kunnen goedkeuren. De V o o r z. antwoordt, dat art. 29 van de 1 Aug. j.l. in werking getreden nieuwe Armen wet toch spreekt over „loon voor arbeid, ver richt door bedeelden die kunnen werken.” De heer Van der Goot zegt dat daar mee z. i. worden bedoeld de bedeelden bui tenshuis, waaronder men vaak jonge mannen aantreft, terwijl het hier uitsluitend ouden van dagen betreft, die z.i. niet meer met hun werkkracht op de arbeidsmarkt behooren te komen. Met 4 stemmen tegen 1 (van den heer Van der Goot) wordt deze begrooting hierna goed gekeurd. Punt III. Vaststelling Gemeente-begrooting, dienst 1913, met diverse verzoeken om steun, tegemoetkoming enz. Voordat men tot behandeling overgaat vraagt de V o o r z. of men ook algemeene op- of aan merkingen wenscht te maken. De heer Van der Goot wil dan de aan dacht vestigen op het volgendeZ.i. zijn B. en W. bezig een versnippering van posten te bevorderen, wat hem ongewenscht voor komt. Zij stellen toch vooreen doodgraver enz. te benoemen voor f104,boven vrij wo- Voorzitter de heer H. P. Fledderus, Burge meester. Aanwezig 5 ledenafwezig de h.h. Nauta en Abma. Punt I. Notulen der vorige vergadering. Me dedeelingen en Ingekomen stukken. Nadat de V o o r z. de Verg, met gebed heeft geopend worden de notulen der vorige Verg, gelezen en onveranderd goedgekeurd. De V o o r z. deelt mede a dat over de maand Augustus 30 tele grammen zijn besteld b dat het 2e kwartaal-schoolgeldkohier en de gemeenterekening, dienst 1911 zijn goed gekeurd c dat de levering der brandstoffen door B. en W. na gehouden aanbesteding als volgt is gegund S. v. d. Wal 4000 lange turf k f 5.60 p. 1000, A. Groenveld 1500 baggelaar a - 6.00 S. v. d. Wal 70 H L. gas-cokes a - 0.64 p. H. L. W. Sijperda 50 H L. gekl. cokes a - 0.72 S. v. d. Wal 10 H.L. anthraciet -1.52 dat wegens het overlijden van den dood graver Cornelis van der Wal door B. en W. diens werkzaamheden als zoodanig tijdelijk zijn opgedragen aan Aijen de Boer, terwijl in het schoonhouden van den weg tijdelijk wordt voorzien door den gem. opzichter. Verder heb ben B. en W. de weduwe en de kinderen van Van der Wal voor f3.per week tijdelijk op gedragen het schoonhouden der school e dat als hulpboomsnoeier S. Viersma is aangesteld f dat men den Raad eenigszins heeft moe ten teleurstellen met de opening der electri- sche verlichting n.l. dat men daarmee niet op den vastgestelden tijd (begin September) is gereed gekomen g dat zich voor het Herhalingsonderwijs vijf jongens hebben aangemeld h dat de zaak wijk-Woudstra, welke zoo lang heeft gehangen, thans tot uitvoering is gekomen. De gemeente heeft er f36,25 voor ontvangen. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen stukken a adres van de Vereen, van Schoolartsen, inzake medisch schooltoezicht b adres van den Nat. Bond voor Vreemde lingenverkeer te Utrecht, een jaarlijksche ge- meentesubsidie verzoekende c missive van het comité tot stichting van een Electrische Centrale voor Sneek, den Zuid westhoek en omliggende gemeenten, finanti- eelen steun verzoekende voor de kosten van een nauwkeurig onderzoek en berekeningen d adres van de Gymnastiekvereen. „De Stanfries” om electrische verlichting van een locaal der 0. L. School e een nadere berekening voor de verzeke ring van de gemeentegebouwen tegen brand schade f adres van Wed. Cornelis van der Wal om ONDER CONTROLE VAN OEN VEGETARIER5B0ND A'’„on f VERSCH iZEKE*1/ uit de FABRIEK luider enz. tegen een belooning van f 104 be halve vrij wonen. Waar de werkzaamheden van de gem. rei niging aanmerkelijk verminderen doordat het schoonhouden en aansteken der lantaarns vervalt, hebben B. en W. geen vrijmoedigheid voor te stellen nog een persoon bij de gem. reiniging aan te stellen. De heer De Jong denkt hier anders over en kan zich geheel vereenigen met het denk beeld straks door den heet Van der Goot ge opperd om n.l. nog een vaste werkkracht bij de gem. reiniging aan te stellen. Behalve de door dien Spr. genoemde cijfers wil de heer De Jong nog noemen het boomsnoeien, wat op f 80 kan worden geschat, zoodat men komt tot een totaalbedrag van f 650. Tegenwoordig komt men bij de gem. reini ging aan veel dingen nooit toe, als het uit baggeren en schoonhouden der wijken en dijk- gr achten, wat dan wellicht ook eens aan de beurt zou komen. De V o o r z. gelooft dat men beter doet voor het schoonhouden der wijken, zich van bij zondere hulp te voorzien. De heer Van der Goot zou b.v. het bag geren bij de mestvaalten wat beste specie op levert, ook zeer gewenscht vinden. De heer Visser stemt geheel in met het denkbeeld van den heer Van der Goot. Tegen over het vervallen van de verlichtingswerk- zaamheden zou men het schoonhouden van De Laan kunnen stellen. De heer De Jong gelooft bovendien dat er voor f 104 boven vrij wonen niet veel liefhebbers zullen komen, als men bedenkt hoeveel baan tjes daarvoor waargenomen moeten worden. De heer Visser verwacht dat men aan de hand van de genoemde cijfers voor bv. f 9.— per week een 4e vaste werkkracht zou kun nen aanstellen. De V o o r z. vraagt wat men dan met de gemeentewoning wil doen. De heer Van der Goot stelt dan voor om voor f 8.00 per week met vrij wonen sollici tanten op te roepen. De heer Nooitgedagt noemt de bereke ning van het boomsnoeien te hoogbij de tegenwoordige regeling toch was het niet zoo’n duur karwei als ’t door den heer De Jong wordt besomd. In totaal komt Spr. dan tot een bedrag van f 388. De heer Visser zou een jonge kracht willen aanstellen die zoo mogelijk deelneemt aan het pensioenfonds. De heer De Vries zou het een mooie be sparing vinden indien het boomsnoeien dan geheel zonder aparte hulp (ook zonder hulp boomsnoeier) kon worden gedaan. De heer Van der Goot vult zijn voorstel op die wijze aan, waarna het met 4 stemmen tegen 1 (van den heer Nooitgedagt) wordt aan genomen. Aan het Groene Kruis wordt f 10 subsidie verleend. nenhet schoonhouden der school voor f50,— op te dragen aan de dochters van win. C. van der Wal en verder de weg te doen schoon houden door de gem. reiniging. Bij het nazien der rekening van het vorige jaar heeft Spr gelegenheid gehad nauwkeu rig na te gaan welke bedragen voor tijdelijke hulp bij den reinigingsdienst werden uitgege ven. Dit wordt pl.m. f 350 f 400 per jaar. Telt men nu tezamen deze f 400 en f 104 voor een doodgraver enz., waarbij men voor vrij wonen f 40 kan rekenen, terwijl het schoon houden van den weg wel op f 26 mag worden geschat, dan krijgt men een totaal van f570. Nu zou het Spr. meer toelachen er een nieuwe vaste werkkracht bij aan te stellen. Reeds heeft men er indertij d wel de aandacht op gevestigd, dat zulks ook gewenscht zou zijn voor geval dat het hoofd van den reini gingsdienst eens door ziekte verhinderd werd en dus een plaatsvervanger moest hebben. De V o o r z. zag voor de goede orde deze zaak liever straks behandeld, waarmee de heer Van der Goot zich vereenigt. Aan de orde wordt thans gesteld het adres van de vereen, van Schoolartsen (zie ingek. st. sub a). Op voorstel van B. en W. die van meening zijn dat het bedoelde meer voor groote dan voor kleinere plaatsen van belang is, terwijl ook de gemeentefinanciën geen meerdere uit gaven toelaten, wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Eveneens wordt voor kennisgeving aange nomen het adres van de Nat. Bond v. Vreem delingenverkeer te Utrecht (zie ingek. st. sub b). Hoewel men ten zeerste waardeert hetgeen deze Bond door het bevorderen van ’t toerisme voor het algemeen belang doet, hadden B. en W. met het oog op de gemeen tefinanciën geen vrijmoedigheid met een an. der voorstel te komen. De missive inzake Electrische Centrale voor Sneek enz. (zie ingek. st. sub c) betreft ook een nuttige zaak, doch waar Ijlst nu zijn electrisch licht krijgt, terwijl ook de zaak ,,een centrale voor de geheele provincie” aan hangig is, ontraden B. en W. hiervoor gelden beschikbaar te stellen, zoodat wordt besloten ook dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. In verband met het ingekomen stuk sub e wordt besloten na afloop der verschillende termijnen de tegenwoordige verzekeringen der gemeentebouwen op te zeggen, opdat tenslotte alle gemeentegebouwen bij één Maatschappij n.l. „Holland” te Dordrecht worden verzekerd. Dit zal voor het vervolg niet alleen een groot gemak opleveren, maar bovendien komt het nog iets goedkooper. Op het verzoek van Wed. Van der Wal om haar of hare dochters het schoonmaken der school te doen behouden wordt gunstig be schikt en wel voor f 50 per jaar. Door B. en W. wordt voorgesteld sollicitan ten op te roepen voor doodgraver, klokken^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1