SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) „Het nieuwe Modeblad” X x NATURAL" ROOMBOTER fe«"' ONDER CONTROLE VAN DEN VEGETARIER5B0ND f FRANCO MUI5 NAONTV.P.WISS.van Ig No. 2. Zaterdag 5 October 1912. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. N ieu wstijdingen. Dames! Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, -Uloek^KleiflZand - Sneek. TELEFOON No. 150. Brieven van een Oud-Sneeker. Overal WEDER- VERKOOPERS GEVRAAGD. Firma H, Brandenburg!), Uitg. „NIEUWE SNEEKER COURANT*. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX ;ot t. a- Reclamekolom a 10 cent per regel. is werker. è- m sr v. sr- is het goedkoopste Modetijdschrift van den tegenwoordigen tijd’; het kost voor onze abonné’s per 3 maanden slechts 65 cent, franco per post 75 cent. Het nieuwe kwartaal begon 1 October. Vraagt gratis proefnummers bij Door vroegtijdige verzorging kan men Winterhanden en -voeten, springende handen, lippen enz. voorkomen Hazeline-Snow, Genius-Wondzalf, Lanolin-creme in doosjes en tnben. Honig-Rozentabletten, Purol, Vaseline, Glycerine, Lippenkoekjes en Pomade, Firma B. MEINDERSMA. 'MONSTER GRATIS EN FRANCO ,.7^ /erb«ÏÏ5\OFOHDERREM80URS3PONDOVERHEERLIJKENATURA VERSCH UIT DE FABRIEK ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fL50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENTIE-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. tjes van den dag, waarvan moment-opna- men gedaan worden, die zoo op het doek komen, ongeveer in den geest als voor „de Prins”, „de Wereldkroniek”, enz. geschiedt, die er eigen photografen op na houden. Opmerkelijk is die samenwerking van tooneelspelers van naam met bioscoop-on- dernemers, al doet het pijnlijk aan, dat een Louis Bouwmeester op hoogen leeftijd ter wille van het lieve broodje verplicht wordt door een gracht te zwemmen, om de ont vluchting van een krankzinnige zoo natuur getrouw mogehjk weer te geven. In ’t algemeen men wees hierop reeds met nadruk in de groote bladen en vooral het weekblad „de Wereld” wijdde aan deze zaak eenige belangrijke artikelen valt het te betreuren, dat onze kunstenaars ge noodzaakt worden hunne krachten te schen ken aan den opbouw van tooneelen, die wel in den smaak vallen bij het groote publiek, doch welker strekking niet altijd even ongevaarlijk is. Allen kennen we den noodlotiigen invloed welke detective-romans oefenen op het on rijpe brein van het aankomende geslacht en tal van ernstige menschenvrienden ver- oordeelen de openbaarheid van het gerech telijk verhoor om dezelfde redenen, die er ons toe brengen de Nick Carter-verhalen nadeelig te achten voor den geest onzer kinderen. En juist, wijl in den laatsten tijd stem men opgaan om de bioscopen aan een scherp toezicht door deskundigen te onderwerpen (geen overheidsbemoeiing liefst, doch critiek door vakbekwame journalisten, enz.) zou het gewenseht zijn, zoo die tooneelspelers de handen ineensloegen om te komen tot de vertooning van goede lichtbeelden. De eer van hun beroep is daaraan ten nauwste verbonden en dit te meer, omdat het gevaar dreigt dat weldra het juiste oogenblik om paal en perk te stellen aan den stroom van „sensationeele films, voorbij zal zijn. Men meene niet dat wij over drijven: We zagen onlangs een programma, waarvan alleen ’t eerste nummer, een tochtje door de bosschen van Fontainebleau, inder daad ’n prachtfilm, den toets eener billijke critiek kon doorstaan. .Verschillende stukken waren bepaald zede-kwetsend, niet in den zin der Schiedamsche verordening, maar om den verderfelijken invloed die er van uitgaat. Ze werken aanstekelijk op ziekelijke ge stellen, evenals ’t inktwerpen, haarvlecht- snijden, enz., waarvan zoo nu en dan de grootere steden getuigen zijn. Een trust is als een rollende sneeuwbal en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat op den duur samensmelting der Amerikaansche Combinatie met die der Gebroeders Pathé zal uitblijven. En op dat tijdstip is het die machtige wereld-on derneming, welke de wetten stelt aan de groote en de zwakke bioscoop-ondèrne- mers, die dan wellicht tusschen twee heete vuren komen: eenerzijds de kapitaalkrach tige groot-leverancier, aan den anderen kant de bemoeizieke overheid, die haar woord van afkeuring uitspreekt, zonder rekening te houden met de beurs harer slachtoffers. Ook dier belang is het dus ’t inderdaad- noodige toezicht in goede banen te leiden. We veroorloven ons deze zaak onder de aandacht te brengen van het bestuur der weldra op te richten Nederlandsche Ver- eeniging van Bioscoop-ondernemers. Ten derde zijn de opvoeders der jeugd de aangewezen personen om in een com missie van toezicht op bioscopen zitting te nemen. Bedriegen wij ons niet, dan was Ant werpen de eerste groote gemeente, welke schoolbioscopen toevoegde aan den rijken schat der reeds aanwezige leermiddelen welke maatregel met schitterend succes is bekroond. In ons land maakt dit vraagstuk een punt van onderzoek uit bij de gemeemte-1 worden onderbroken door de wandelingen besturen van den Haag, Amsterdam de der schoolklassen en de gymnastiek-lessen Uit het land der onbegrensde mogelijk heden bereikte ons nog de volgende ver bluffende mededeeling „In Amerika bestaat nu ook een bios- „coop-trust, die poogt zich het monopolie „van de kinema-voorstellingen in Amerika „te verzekeren. 7000 theaters worden door „de kombinatie van films voorzien en in „het bioscoop-bedrijf is naar schatting een „kapitaal van ongeveer honderd millioen „dollars belegd.” Naar men weet, worden de Neder landsche bioscopen voorzien van films eigenaardig is bij invoering van een of an der nieuw bedrijf, voetbalspel, photogra- pheerkunst, bioscopen en dgl., die vloed van vreemde woordendoor een wereldbe roemde Parijsche handelsonderneming, wel ke thans ook vertegenwoordigd is in Neer- land’s hoofdstad. Daar in Parijs worden met hehulp van de bekwaamste tooneelspelers (en op klei ner schaal ook in Amsterdam o.a. Louis Bouwmeester) alle bioscopische „tooneelen” samengesteld. Pathé Frères, d.i. de welbekende naam dier buitenlandsche firma, behoeven hun personeel niet uit te zenden naar andere werelddeelen, om ’t uitgaand publiek te kunnen vergasten op schokkende gebeur tenissen uit den vreemde. De Parijsche tooneelschermen zijn geduldig en laten zich gemakkelijk beschilderen. Iets anders is het natuurlijk met nieuw- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. hoofdstad is lid der lichtbeelden-vereeniging, die de gemeentescholen van lantaarnplaat jes voorziet en Leeuwarden in welke laatste gemeente, Friesland laat zich, zoo- als wij zien, ook in dezen niet onbetuigd alle onderwijzers in gemeentelijken dienst zijn opgeroepen tot verplichte bijwoning eener bioscoop-voorstelling van voor de school geschikte platen en beelden. Wij achten dit een gelukkig geval! Moge in Nederland het bioscoop wezen niet zóó diep zijn doorgedrongen, als dat in Amerika het geval is, toch is het ook ten onzent langzamerhand een onontbeerlijk beschavings-instrument geworden, een on misbaar hulpmiddel voor elke wetenschap, voor eiken tak van sociale werkzaamheid en verkrijgt het vasten voet in zelfs kleine gemeenten. Het Leger des Heils vertoont lichtbeel den voor overvolle zalen, de lessen in Bij- belsche geschiedenis worden er aantrekke lijker door, lezingen worden met behulp van lantaarnplaatjes verduidelijkt. Zoo waren wij er getuige van, dat de ontdek ker van het Sneeuwgebergte op Nieuw- Guinea de resultaten van zijn onderzoekings tocht aanschouwelijk aan het Leidsch pu bliek voor oogen stelde en nu klopt ook de bioscoop aan de deuren der scholen. En haar zal worden opengedaan Dan zullen onze kinderen die ook thans reeds beschikken over doelmatige hulpmid delen bij het onderwijs, zich oen nog ge makkelijker voorstelling kunnen maken van het leven in den vreemde, van het werken der kolendelvers in de duisternis der mij nen, zal hun een blik gegund worden op het rijke leven der diepzee en zullen zij met ingehouden adem en stralende oogen Sven Hedin en Kapitein Scott kunnen vol gen bij hun tochten door Thibet en de Zuid poollanden. Maar niet alleen zullen de helden uit den Riddertijd in de rijke kleedij dier da gen wie onzer kent niet den prachtfilm „Tristan en IJsolde, uit den Arthurcyclus?” hun voor oogen worden getooverd, ook de geheimen der wildernis, het leven van dieren en planten in heerlijke vrijheid, zul len nu worden ontsluierd. En dank zij de wetenschap zal de liefde voor de natuur een groote plaats innemen in het hart onzer kinderen Wij herinneren ons het verhaal van een photograaf, die, in de onmiddellijke nabij heid van zijn toestel overvallen door een prachtigen koningstijger, eerst de opname deed en daarna maatregelen ter verdedi ging nam. Men zegge niet dat het publiek prikke lende tooneelen verlangt. Te goed weten wij ’t tegendeel De bioscoop-techniek is thans wel zoo zeer verfijnd, dat men erin geslaagd is alle ontwikkelingsstadia eener plant op ’t doek te brengen. Door dagelijksche opnamen wordt het zwellen zichtbaar van een ge- zaaiden boon, het groeien van blaadjes en van den stengel, tot eindelijk in wonderlijke glorie het onnavolgbare werk van Moeder Natuur zich aan de verrukte oogen ver toont. In Leiden heeft nu een derde bioscoop hare deuren voor het publiek opengezet en ook was het deze stad van waaruit de drijvende bioscoop haren zegetocht door Europa begon. Als tegen den avond al haar veelkleurige lampjes werden aange stoken (of liever ontbrandden) dan was ’t een lichtkasteel dat den donkeren avond hemel in regenboogvlammen, zette, een sprookje uit de Duizend-en-één-Nacht, een feeënwonder. Sneek heeft nu twee vaste bioscopen die door hare uitgezóchte programma’s niet nalaten telkens veel volk te trekken. Wellicht is de tijd niet meer verre dat de schooltijden der jeugd niet alleen zullen Het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Haarlem den handelsrei- ziger Johan v. R. wegens het gebruik maken van door hem vervalschte effecten en valschheid in geschrifte tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeldd. Ter gelegenheid van het 12’/a-jarig be staan van het orgaan der S. D. A. P. »Het Volk< op Dinsdag l Oktober hadden de leden der partij in slechts 14 dagen tjjd ruim 3000 nieuwe abonnés aangebracht. Behalve dit eigenaardig, maar praktisch cadeau, werden tal van kransen en tele grammen ontvangen, verder een reuzentaart en een kollossale Sinterklaas-vrjjer van >De Dageraad* onder bijvoeging van >iets zoets na heel veel zuurs en bitters.* Eens toen het keizerlijk jacht de Hohen- zollern* een Noorsche haven binnenliep werd de keizer ongeduldig door de langzame be weging van het schip. Hij deed zelf de electrische bel naar de machinekamer wer ken en beval meer spoed te maken. Tot zijn groote verbazing sprong de loods, een oude Noor, Nordhuns genaamd, naar de telefoon en riep de machinisten toe, geen notitie te nemen van dit signaal maar de machines met dezelfde kracht voort te laten gaan. De keizer na een blik op den man ge worpen te hebben, die aldus in zijn tegen woordigheid durfde te spreken, beval den loods heen te gaan en zich zelf onder ar rest te stellen, maar de oude man, antwoord de: Ik ga van deze plaats niet vandaan. Het schip is op het oogenblik onder mijn leiding, en niemand, zelfs de keizer niet, kan mij iets bevelen De officieren, we tend dat de loods het recht aan zijn zijde had keken stilzwijgend toe en waren verrast den keizer den brug te zien verlaten om het schip aan de zorgen van den loods over te laten. Den volgenden dag was de booz j luim van keizer Wilhelm geweken en hij deco reerde den ouden zeeman, hem tevens tot zijn officeelen loods in de Noorsche w iteren be noemend. doch dat ook een gedeelte van den les rooster zal worden doorgebracht in de bi oscoop. Want in die richting zal althans wat de kleinere plaatsen betreft, een op lossing moeten worden gezocht. Wie neemt in dezen het initiatief? OOSTERWIERUM. De heer S. Wel- linga alhier, thans ty del ijk onderwijzer aan de openbare school te Britswerd, is benoemd tot onderwijzer te Glanerbrug (Ov.) B0ZUM. Mej. A. v. d. Mei alhier is benoemd tot tgdeljjk onderwijzeres aan de openbare school te Britswerd. WIEUWERD. De heer H. de Jong al hier is benoemd tot onder wijzer aan een openbare school te Rjjsen (Ov.) BALK. Het hoofd der Chr. School al hier, de heer J. B. Coevoet, vierde Dinsdag onder vele big ken van belangstelling zjjn 40-jarig jubileum als zoodanig. IDAARDERADEEL. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd tot bewaar- schoolhouderes te Warga benoemd mej. P. Njjenhuis te Woudsend. Met ingang van 1 November werd eervol ontslag verleend aan de heeren A. Zeilstra en IJ. Visser, onderwijzers te Warga en te Grouw. Tot leden der Commissie van Bystand inzake het gemeentelijk electrisch bedrjjf werden benoemd de hh. E. Boonstra en T. Zwart. Aan den heer K. Hettema te Roorda- huizum werd ontslag verleend als weg- III. School-Bioscopen. We hadden het voornemen opgevat in onzen derden brief het een en ander te zeggen over school-bioscopen, en nu heeft het ons eigenaaardig getroffen, dat in de laatste paar weken talrijke belangwekkende mededeelingen in de bladen verschenen om trent het nieuwe vermaak der vertooning van lichtbeelden*. Zoo teekenden wij o.a. op, dat alle ge beurtenissen uit den verkiezingsveldtocht van den oud-President Roosevelt getrouw op het doek worden overgebracht en ver toond in alle deelen der Vereenigde Sta ten, terwijl in Kopenhagen in een of ander Warenhuis doorloopend levende beelden op het scherm worden geworpen van hetgeen in de winkels aanwezig is, van de prijzen dier goederen, enz. het personeel neemt tegelijkertijd bestellingen op, zoodat ver moeiende wandelingen langs de overvolle uitstalkasten achterwege kunnen blijven. De lengte der jaarlijks vertoonde rollen bedraagt niet minder dan 90 millioen me ter. Om een denkbeeld te geven van den boog, die daarmede zou kunnen worden omspannen, moge dienen dat de aardomtrek slechts 72 millioen meter lang is. In Duitschland worden moeders en a.s. moeders in do behandeling van zuigelingen onderwezen met behulp van lichtbeelden, een manier die blijkbaar schitterend vol doet. Dit bericht, zoowel als de mede deeling in dit Blad van 21 September, dat de Noorsche gemeente Stavanger de bios copen zelf in bedrijf heeft genomen, bren gen ons midden in ons onderwerp. a NIEUWE SNEEKER COURANT e NNBBMHNl ‘4/ Ned.Plantenboterfabriek„Natura’. 17716, v. Ostadestraat, Amsterdam. O- e- iet le) en ■t“ Valsche effecten. „Het Volk.** Een anecdote van keizer Wilhelm. 3- T1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1