SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) I. WEDER- VERKOOPERS Koningin der Modebladen, NATURA dan" ROOMBOTER No. 3. Woensdag 9 October 1912. 29e Jaargang. ig Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Overal GEVRAAGD. OCTOBER-nummer. f- Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. I ^j^^ofowderremsoursöpondoverheerlijkenatura VER5CH UIT OE FABRIEK WYMBRITSERADEEL, Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. L’ ANNEX r Reclamekolom 10 cent per regel. Een mooi HERFST-nummer is het Losse nummers Bureau GED. POORTE- het beste en goedkoopste der Mode tijdschriften. DE IS ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. 5F«»‘ Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. 'monstergratisenFRANCO -wf' -x FR ANCO HUIS NA ONTV. P.WiSS.van Door vroegtijdige verzorging kan men Winterhanden en -voeten, springende handen, lippen enz. voorkomen Hazeline-Snow, Genius-Wondzalf, Lanolin-creme in doosjes en tuben. Honig-Rozentabletten, Purol, Vaseline, Glycerine, Lippenkoekjes en Pomade, Firma B. MEINDERSMA RAADSVERGADERING ABONNEMENTS-PRUS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. NIEUWE SNEEKER COURANT r Ned.Plantenboterfabiiek-„Natura 17746, v.JOstadestraat, Amsterdam. JU :n Het bevat een 115-tal AFBEELDINGEN w.o.25 Costumes, 25 Mantelcostumes, 10 Blouses, 10 Mantels, 20 Jongedames- en Kindercostumes, eenige Jongenspakjes, Rokken, eenige aardige Schorten, verder veel moois voor Morgenkleeding enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een Keurige Blouse. en Donderdags- Vrijdags- Punt VII. Adres van het comité ter ver krijging eener electrische centrale voor Sneek en omstreken, houdende verzoek eene bijdrage te verleenen in de kosten van voorloopig on derzoek. Kis;*- zijn A 25 et, fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van onderstaande bon verkrijg baar aan ons --- ZIJLEN. Ook van het bijzonder mooie September nummer, waarbij gratis geknipt patroon voor een PRACHTIGE ROK zijn nog enkele exemplaren verkrijgbaar. De gem.-opz. adviseert met de commissie een kontrakt aan te gaan voor den tijd van 10 jaar, de termijn aanvangende uiterlijk 1 September 1913. Gerekend wordt daarbij op 34 lantaarns (33 straat- en 1 bruglantaarn), met een lichtsterkte ieder van 32 normaal- kaarsen, met in totaal 33412 branduren; waar voor de kosten 1400 per jaar zouden bedragen. Waar juist het rapport van Prof Feldmann inzake provinciale elektriciteits-voorziening verschenen was, word dit adres op voorstel van den heer dr. Rengers in de vorige vergade ring tot nader aangehouden, om later na ken nisname van bedoeld rapport met meerdere objektiviteit te kunnen beslissen. In het rapport-Feldmann is sprake van een gemaal, gedreven door de elektrische centrale te Takozijl, van waaruit het Zuidwesten der provincie van elektriciteit kon worden voor zien. De heer Dr. Rengers zegt, dat zoo iets uit het rapport Feldmann gebleken is, het wel dit is, dat een centrale lager exploitatie-kos- ten geeft naarmate zij zich over grooter ge bied uitstrekt. Het is dus in ’t geheel niet wen- schebjk zich dadelijk al voor 10 jaar aan Woudsend te binden. Voor het verkrijgen van zulke groote centrales is evenwel in Friesland do toestand reeds eenigszins bedorven. Rauwer- derhem heeft elektriciteit, Wonseradeel ge deeltelijk, Baarderadeel zal zich waarschijn lijk bij Leeuwarden aansluiten. Voor de cen trale, die in het projekt-Feldmannte Tacozijl gedacht wordt, ligt onze gemeente bovendien te ver af. Een en ander in aanmerking genomen, komt Spr. tot de conclusie, dat overleg plegen van het gemeentebestuur met dat van Sneek en Bolsward inzake elektriciteitsvoorziening, aan beveling verdient. Een centrale voor deze ge meenten zou op een bevolking van in totaal pl.m. 30.000 zielen kunnm rekenen. Spr. stelt voor, de woorden „voor 10 jaar’" in het kontrakt met Woudsend te vervangen door „tot wederopzeggens”. De Voorz. zegt dat de heer Dr. Rengers terecht niet op het gemaal te Takozijl heeft gerekend. Het ligt niet in de bedoeling van prof. Feldmann, geheel Wijmbritseradeel in het gebied daarvan op te' nemen. Waar dit echter wel het geval is met de gemeenten Lemster- land, Gaasterland, Stavoren en Hindeloopen, zal stellig het zuiden van Wijmbritseradeel er wel onder vallen. Spr. voor zich had altijd gehoopt, dat een electrische centrale daar nog eens stroom zou kunnen leveren voor een tram naar Gaaster land. Naar aanleiding van een gesprek, dat h(j met den heer Kluft heeft gehad betwijfelt de heer Feenstra of het mogelijk is hier door combinatie een rendeerende centrale te ver krijgen. De heer Kluft zou n.l. Hommerts en Jutrijp direct willen uitschakelen, dat beide toch groote dorpen zijn. Is het nu wel de moeite waard eerst f 500 bijeen te brengen voor voorloopig onderzoek, te meer daar Woudsend al voorzien is en het zuidwesten der gemeente wellicht onder het beheer zou vallen van de centrale bij Tacozijl Overigens zou spr. voor het denkbeeld-Ren- gers zijn, om in het kontrakt met Woudsend de woorden „voor 10 jaar” te vervangen door tot wederopzeggens”, waarbij dan aan de com missie te Woudsend voor te stellen was, dat zij een later eventueel goedkooper te leveren stroom zou accepteeren. De Voorz. zegt, dat de Sneeker commis sie in ’t geheel niet aan de firma Alberts en Kluft gebonden is. Zij is vrij de zaak op te dragen aan wie zij verkiest. Maar op de verg, waar de heer K. zijn denkbeelden uiteenzette, en waar de Voorz. met de hh. Jorritsma en Poppinga tegenwoordig was, heeft de heer K. niet over uitschakelen van Hommerts en Jut rijp gesproken' De heer Dr. Rengers meent tegenover den heer Feenstra niet van een „rendeerende onderneming” gesproken te hebben, doch heeft alleen gezegd, dat een grootere onderneming betrekkelijk geringer kosten geeft dan eene kleine. Eerst moet dus getracht worden naar tot stand brengen van of aansluiten bij zoo’n groote onderneming, en in verband daarmee dienen zoo weinig mogelijk besluiten genomen te worden, die dorgelijke pogingen in den weg staan. In dien geest moet dan ook met Woudsend ge- kontrakteerd worden. Dan oordeelt Spr. het noodig, dat men tot basis van de diskussie bij voorkeur neemt de rapporten van offic. personen aan officieele lichamen, zooals b.v. dat van prof. Feldmann, en niet slechts afgaat op gegevens, verstrekt namens leveranciers. De heer Wesselius ondersteunt het voor- stel-Rengers om de woorden „voor 10 jaar” te vervangen door „tot wederopzeggens.” De Voorz. zegt, dat het de vraag zal zijn of de Woudsender Corporatie wel met de voor gestelde wijziging genoegen nemen zal. Z. h. st. wordt hierna het voorstel van het D. B. op deze wijze geamendeerd door den heer Dr. Rengers, aangenomen. ONDER CONTROLE VAN DEN VEGETARIER5BDN0 V Adres van het Bestuur der Ver- eeniging voor Dorpsbelangen te Oudega ter zake verlegging brug aldaar. Dit adres is in de vorige vergadering aan gehouden. Ten einde een beteren afrit voor rijtuigen (minder steile helling) te verkrijgen en meteen een ruimere doorvaart voor de schepen, verzoeken adressanten het bruggen hoofd 3 M. achteruit te brengen. Waar in verband met het gevraagde voor afgraven van polderland, bestrating, verlen ging van leuningen, botonfundeering, land- hoofden. afdamming enz. de kosten f 900 meer zullen bedragen, adviseert de gem. opzichter, te meer waar de scheepvaart ter plaatse in ’t geheel niet druk is, tot niet inwilliging van het verzoek. Overwegende, dat het eenig resultaat van den voorgestelden maatregel het verkrijgen van een iets minder stede helling zal zijn, adviseeren B. en W. tot meegaan met ’s op zichters advies. Hiertoe wordt z.h.st. besloten. Punt V. Adres van G. Grondsma e.a. te Nijezijl tot plaatsing van een lantaarn aldaar. In het adres, onderteekend door de heeren Grondsma, Schildstra en Hylarides, wordt ten behoeve van de publieke veiligheid plaatsing verzocht van de lantaarn aan de Streek ten N. W. van de Bolswarder Vaart. Er is reeds vaker daartoe geadresseerd, doch waar Bols ward op den weg tol hief, achtten B. en W. dat het meer lag op Bolswards weg. Men had zich toen tot Bolsward gewend, en ook de tusschenkomst van hh. Ged. Staten was reeds gevraagd, alles zonder resultaat evenwel. B. en W. vragen nu machtiging tot plaat sing over te gaan, waartoe wordt besloten. Punt VI. Adres van een Commissie van voorbereiding tot oprichting van eene elec trische centrale te Woudsend om eventueel aan haar de straatverlichting aldaar op te dragen. van op Zaterdag 5 October 1912, 's voorm. 10]/2 uur- Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burgemees ter. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig alle leden. Punt I. Notulen van 7 September j.l. Na opening der Verg, met gebed leest de Secretaris de notulen der Verg, van 7 Sept, j.l. welke ongewijzigd worden vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken en mededec- lingen. Ingekomen zijn a een resolutie van h.h. Ged. St., houdende goedkeuring van het suppl. kohier van Hoofd. Omslag b een adres van de vrachtrijders Zijlstra, Van Netten en Grijpsma te Heeg met verzoek, evenals de bestuurders van melkwagens op den weg Hommerts—Heeg halve tol te mogen beta len. Volgens adressanten wordt hun door de concurrentie van stoombooten en beurtsche pen de strijd om het bestaan al zwaar ge maakt, terwijl de melkrijders toch zelf de tol niet betalen, doch de fabriek zulks doet. B. en W. adviseeren echter, dat de Raad uit eerbied voor zijn pas genomen besluit het verzoek niet inwilligen zal en dus het adres voor kennisgeving zal aannemen, waartoe z h. st. wordt besloten. Punt III. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School te Scharnegoutum. Voor deze betrekking hebben zich 2 sollici tanten aangemeld1. Mej. A. Bruin te Schar negoutum; 2. Mej. N. Boomstra te Goënga Eerstgenoemde is in het bezit van de akte nuttige handwerken (wordt sollicitante be noemd, dan zullen de lesuren gesteld moeten worden op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 13 uur,) laatstgenoemde niet. Volgens ingewonnen inlichtingen bij het hoofd der school, den heer Cnossen, zullen beide sollici tanten uitstekende leerkrachten zijn, doch we gens het bezit van de akte draagt de arr.- schoolopz. mej. Bruin ter benoeming voor. Met 12 stemmen wordt mej. Bruin benoemd op Mej. Boomstra waren 3 stemmen uitge bracht. Punt IV. de prijzen der eerste levensbehoeften zoozeer gestegen zijn, dat de toen toegestane ver hooging hierdoor heelemaal verslonden werd. Het adres lokte eenige diskussie uit. Adressant had gewezen op de salarissen der veldwachters, die met inbegrip van kleeding ongeveer f 700 bedragen. Zijn salaris zou dan (alles inbegrepen) minder hoog komen. De Voorz. meende dat adressant met deze opmerking zijn zaak wel wat bedorven had, want volgens zijn berekening kon De Boer het alles bijeengenomen op een f 800 brengen (conciergeloon f425, bodeloon f75, vrije wo ning f 200, schoonmaken f 50, winst con sumptie f 50.) De heer Oppedijk wenscht de gevraagde f 50 (de commissie stelde voor f 25) toe te staan. De heer Wesselius acht het salaris hoog genoeg. Spr. vreest dat bij verhooging adres sen van veldwachters en wegwerkers uitge lokt zullen worden. De Voorz. zegt nog dat indien men de vergoeding voor de vleeschkeuringen enz. mee rekent, de veldwachters dan op f725 per jaar komen als concierge de Boer dus gelijkstel ling met de veldwachters vraagt, zou men feitelijk zijn jaarwedde met f 800—f 725 is f 75 moeten verlagen. Het voorstel van de commissie (verhooging van het bodeloon van f75 tot f100) wordt nu met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de h.h. Jorritsma, De Boer, Reitsma en Wes selius. De heer 0 p p e d ij k wijst nog op de wen- schelijkheid, een nieuw portret van H. M. de Koningin aan te schaffen. B. en W. zullen op deze wenk letten. De heer Feenstra bepleit dewenschelijk- heid van verhooging der brugwachtersjaar- wedden. Aan Spr. is het voorbeeld bekend van een brugwachter in de gemeente, wiens jaar loon slechts f 300 bedraagt, waarvan dan nog afgaat 50/0 voor pensioensbijdrage. Daarvoor moet de man van ’s morgens 5 tot ’s avonds 10 uur dienst doen, en kan bovendien nog des nachts worden opgeklopt. Een en ander in aanmerking genomen, mag zeker deze beloo- ning als veel te laag beschouwd worden. De Voorz. zegt te begrijpen, dat de heer Feenstra den brugwachter Velsen van Wouds end bedoelt. Deze heeft een ongezegeld adres tot verhooging van jaarwedde ingediend, doch het D. B. is van oordeel, dat hij daarmee nog wat wachten moet, omdat hij bijna een jaar niet op de brug geweest is, gedurende welken tijd hij als stoombootkapitein fungeerde, en zijn plaatsvervanger Rintje de Jong de brug draaide. De heer Feenstra stelt voor den post brugwachtersloonen met f 200 te verhoogen. Dan kunnen in een latere zitting de salaris sen worden herzien. De heer De Boer (weth.) vraagt den heer Feenstra welke meerdere ontvangsten hij tegenover deze nieuwe uitgaven wil stellen. Spr. zou het dit jaar nog zoo willen laten blijven, om deze zaak bij een volgende be groeting onder de oogen te zien. De heer Hoekstra vraagt inlichtingen aangaande de belooningen der brugwachters. De Voorz. zegt, dat de bediening van alle bruggen in de gemeente, 2 uitgezonderd, een bijbaantje is, met loonen van f 30 f 60, omdat die bruggen slechts zelden gedraaid of gewipt behoeven te worden. De twee, die den gehoelen persoon vereischen zijn de brug te Woudsend en de pont te üitwellingerga. De heer 0 p p e d ij k zou de belooningen te üitwellingerga en Woudsend gelijk willen maken. De Voorz. zegt dat hier vroeger wel over gesproken is maar dan werd opgemerkt, dat de bediening van de pont veel zwaarder is. De heer Wesselius meent, dat men op deze wijze adressen uitlokt. Spr. is het eens met den heer De Boer, en kan zich niet met het voorstel-Feenstra vereenigen. Hetvoorstel-Feenstra wordt niet ondersteund en kan alzoo geen punt van behandeling uit maken. De heer Hoekstra kan zich niet voor stellen, dat iemand van f 300 per jaar met vrouw en dochter zou kunnen rondkomen. Spr. stelt voor de jaarwedde ongevraagd f 100 te verhoogen. De Voorz. zegt liever te wachten tot er een behoorlijk adres inkomt. Met het oog hierop wordt de behandeling verdaagd. De begrooting wordt na een woord van dank aan de commissie voor haar rapport zonder hoofdelijke stemming vastgesteld in ontv. en uitg. op f 155 160.84. De post H.O. werd uit getrokken voor f 34.000, die voor O.ü. voor f 1754.84. Punt XII. Voorstel tot intrekking der ge meenschappelijke verordening op het gebruik van den Macadam weg Sneek-Bolsward. Besloten wordt deze strafverordening da- teerende van 1856 in te trekken, daar de po litieverordening er nu in voorziet. Punt XIH. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal 1912. Het kohier wordt tot een bedrag van f 317.20 vastgesteld. Hierna sluiting der vergadering. Ook dit punt was in de vorige Verg, aan gehouden. B. en W. wilden toen voorstellen aan de kommissie f 75 bij te dragen. De heer dr. Rengers vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen, in plaats van zich aan particulieren te binden, (Spr. is er princi pieel tegen zich in eerste instantie door particu- lieren te doen inlichten) gezamenlijk mat Sneek en Bolsward een regeling te treffen. Men kon aan B. en W. op dragen zich met dé besturen van bedoelde gemeenten in verbin ding te stellen. De heer 0 p p e d ij k kan zeer wel meegaan met het voorstel van den heer Dr. Rengers. Wegens de uitlating van den heer Kluft in zake Hommerts-Jutrijp is deze voor Spr. ge- heel onmogelijk geworden. Do heer Wesselius wil het eene doen en het andere niet nalaten. Spr. vindt f 75 zoo’n hoog bedrag niet, en waar de Sneeker kommissie al een eind op weg is, wil hij haar het werk niet moeilijk maken. Het is wel eens goed van verschillende kanten te hooren hoe over iets gedacht wordt. Door wrijving van gedachten komt de waarheid voor den dag. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu be sloten overeenkomstig bet advies van den heer Dr. Rengers, n.l. dat B. en W. zich zullen richten tot de besturen van Sneek en Bols ward met de uitnoodiging voor gezamenlijke rekening te doen onderzoeken de wenschelijk heid en mogelijkheid van het tot stand brengen eener gemeenschappelijke elektr. centrale. Punt VIII. Voorstel om voor de brandweer te Oppenhuizen een brandspuit aan te koöpen. Van de gemeente Franekeris voor f 600 een gebruikte, nog zeer goede spuit (oorspronke lijke waarde f1200) te krijgen, ’t Vorig jaar is er al over onderhandeld, doch de zaak is toen op een lager bod afgesprongen. B. eh W. stellen nu voor de spuit voor bedoeld bedrag aan te koopen, waartoe wordt besloten. Punt IX. Adres tot wijziging der Gemeen- tebegrooting dienst 1912. Deze wijziging houdt verband met de uit gaaf voor genoemde brandspuit. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten Punt X. Rapport der commissie voor de armenzaken over de begrooting van het arm bestuur voor het jaar 1913. Deze begrooting heeft de commissie geen aanleiding tot op- en aanmerkingen gegeven. De gemeente subsidie bedraagt f 23,450, d.i f 2300 meer dan in 1912. Dit is echter slechte een schijnbare stijging, die haar oorzaak vindt hierin, dat van den dienst 1911 een grea ter saldo overbleef dan nu. De subsidie, vroeger altijd plm. f 25.000, is nu dus plm. f 2000 minder In overeenstem ming met het idee van de nieuwe Armenwet, dat kerkelijke armverzorging regel, burger lijke aanvulling zij, wordt een daling van dit cijfer gewenscht. De begrooting bedraagt in ontvangsten f 24.708.185, in uitgaven f 24.702.50. De Voorz. bedankt de commissie bestaandé uit de h.h. Wesselius, Kooistra en Miedema voor hun rapport, waarna de begrooting on veranderd wordt vastgeeteld. Punt XI. Rapport van de Commissie be treffende het onderzoek der GemeentebegroO- ting dienst 1913. De commissie bestond uit de hh. Kooistra, Miedema en Hoekstra. De post onderhoud van bruggen is belang rijk hooger geraamd, vooral door de vernie- wing van de draaibrug te Oudega, die een uit gave van f 6000 vereischt. Die voor uit te diepen vaarten en op te richten waterschap pen acht de commissie bepaald te laag. Het D.B. hoopt door het groote saldo toe te kun nen met het lage bedrag dat uitgetrokkeh is. Voor het uitdiepon van de Jouster Vaart hoopt men op een provinciale subsidie. De post straatverlichting is hooger gewor den, doordat de lantaarns een maand langer moeten branden en door de Woudsender élek- trische verlichting. Voor verlichting van de woning van het schoolhoofd Bakker te Wouds end wordt f 30 uitgetrokken. De beslissing omtrent de volgende adressen had men tot de behandeling der gem.-begros- ting uitgesteld. a. Een van den Nat. Bond vanVréem- delingen verkeer, verzoekende een subsidie. Overeenkomstig het advies der commissie werd hierop afwijzend beschikt. b. Een verzoek om subsidie groot f 10 van de afd. Gauw, Goënga en Omstr. van de Ned. Ver. tot afsch. van alc. dr. Waar de afd. Woudsend dierzelfde Ver. f 10 ontvangt, en de commissie allen gelijk wenscht te behandelen, stelt zij voor f 25 op de begrooting uit te trekken voor drankbestrijding en dan elke aanvragende ver. f 7.50 te geven. Daartoe wordt besloten. c. een adres van H. de Boer, concierge van het gemeentehuis, verzoekende om verhooging van jaarwedde. De commissie stelt voor het bodeloon met f 25 te verhoogen. Hoewel het pas 5 jaar geleden was, dat concierge De Boer verhooging van jaarwedde „ekregen had, kwam adressant nu weer met ^etzelfde verzoek op grond, dat sedert dien

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1