SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Koningin der Modebladen, T. R. TJERKSTRA, Kruizebroederstraat. BOA'S voor Dames en Kinderen. ZIE ETALAGE. Bij den Paal der Heidenen. BON No. 5. Woensdag 16 October 1912. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. FLecl.am0ls.olom. OCTOBER-NUMMER Koningin der Modebladen. Nieuwe Sneaker Courant. OCTOBER-nummer. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Nieuwstijdingen. ANNEX sa; 1 de F e i I I e fc o st. n Wordt vervolgd. De heer J. G. Krook van hier, leerling in de tweede klas der Landbouw school te Wageningen, is opgenomen in de tweede klas der Middelbare Landbouwschool te Groningen. e n m m ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. s- m b- DE IS het beste en goedkoopste der Mode tijdschriften. voor het van de PREMIE Prijs 25 cent (fr. p.p. 30 ct.) de overeenkomst, by de linkerzijde, als re- Uit het Duitsch van Ferdinande Freïïn von brackel DOOR N. EN A. VAN DER STEELE. 20.) Zaterdagavond werd in de Patronaatszalen aan de Hooiblokstraat de Tentoonstelling voor Drankbestrijding geopend, door den Voorzitter van de afd. Sneek van het Kruis verbond, den heer Brinkman. Spr. wees er op, dat het doel der ten toonstelling is met ’t oog op het 15- jarig bestaan van de Sneeker Kruisverbond afdeeling een overzicht te geven van de vooruitgang, en de stand der drankbestrij ding in de laatste jaren. en Donderdags- Vrijdags- tot den ouden Schnittler gewend en dien zjjne wenschen, voornemens en plannen me degedeeld. Hij had openhartig gesproken en aangeduid, hoe zijn oogenblikkelijk gebrek aan middelen zijn aanzoek weliswaar stout deed voorkomen, maar dat hij erop rekende, binnen een niet al te langen tijd door eene hoeve te pachten, zich eene zelfstandige po sitie te verschaffentot zoolang zou hij ge duldig wachten en hoopte slechts op de toe stemming der ouders voor hunne wcder- zijdsche liefde, daar Marie hem reeds hare genegenheid bad bekend. Tevens verzocht hij om de toestemming, zich met hunne dochter te mogen verloven, zoo spoedig het hem gelukt was, zijn doel te hebben bereikt, en haar intusschen van tijd tot tijd te mo gen zien. Zoo bescheiden dit verzoek ook was, zoo barech afwijzend was het antwoord van den ouden Schnittler en dit ontnam Dietrich iedere hoop. Daar Schnittler in den brief niets over zijn dochter schreef, dacht hij, en met recht, dat de vader waarschijnlijk haar in ’t geheel niet had geraadpleegd. Daarin lag voor hem een troost. Zooals alle trouwe en eerlijke harten, kende hij geen wantrou wen hij was overtuigd dat Marie hare liefde tot hem zou bewaren, ondanks de beslissing haars vaders. Zoo hoopte hij op den tijd, wanneer hij met meer recht voor Schnittler kon treden, en deed nu dadelijk energieke pogingen voor zijne toekomstige zelfstandig heid. Zijne vrienden, vooral de Walmuth’s, die meer dan welgesteld waren, boden hem hun steun aan, en hij wist dan ook, dat hij op deze hulp zou kunnen rekenen. Dietrich had zijne moeder medegedeeld, dat de vervulling zijner gelukkige wenschen vooreerst nog was uitgestelddat hij echter de hoop niet opgaf en op Marie’s liefde ver trouwde. De moeder had zuchtend den brief ter zijde gelegd, daar zij nu die schoone plannen, aan wier gelukken zij toch niet goed had kunnen gelooven, als mislukt be schouwde. Ook hielden andere gedachten haar thans bezig. Sedert eenige dagen was Een mooi HERFST-nummer is het Het bevat een 115-tal AFBEELDINGEN w.o.25 Costumes, 25 Mantelcostumes, 10 Blouses, 10 Mantels, 20 Jongedames- en Kindereostumes, eenige Jongenspakjes, Rokken, eenige aardige Schorten, verder veel moois voor Morgenkleeding enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een Keurige Blouse. Losse nummers zijn a 25 ct., fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van onderstaande bon verkrijg baar aan ons Bureau GED. POORTE ZIJLEN. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. er bezoek in het huis der Wilthelm’s, dat zeer geheim gehouden werd. Op een avond, ’t was reeds docker, was Willy met rijn vader thuis gekomen. Moeder was bijna in zwijm gevallen, toen zij hem herkendeof ’t van schrik dan wel van vreugde was, wist zij nauwelijks. Doch de moederliefde over won en zij had het een geluk genoemd, den zco lang afwezig zijnden zoon weder te kan nen omarmen. Hoe hij met zijn vader tezamen was thuis gekomen, verklaarde Willy niet. Hij zeide slechts, te wenschen, dat zijn terugkomst niet bekend werd, kwam ook slechts des avonds en ging des morgens in de vroegte weder weg. Met zijn vader sprak Willy dik wijls uren lang, zonder dat juffrouw Wilt- helm te weten kwam, waarover ’t ging. Willy gaf zijn moeder slechts te verstaan, dat hij zijn zwervend leven vaarwel wilde zeggen en een betrekking bij een houtvester zou zoeken. Zijn papieren, onder vreemden naam, waren overal voldoende bevonden hij wist zich altijd te behelpen. Zijne moeder had hem met angst aange hoord, zijn vader daarentegen met zichtbaar genoegenhij scheen bovendien zeer opge wekt. Toen juffrouw Wilthelm haren man van Dietrich’s brief had verteld, had hij ge zegd, dat dat zoo de eigenaardige manier van den jongen was, die niet eene den moed bezat, zulk een boer ’t hoofd te bieden. Zijn Willy, verklaarde hij, vergenoegd de han den wrijvend, was ondanks al zijne streken toch een geheel andere kerel; wanneer men daoht, dat hij op zijn kop was gevallen, stond hij ook al weer op zijn beenen. Toch zou het jammer zijn, had hij verder gezegd, wanneer dat jonge meisje voor Dietrich ver loren ging. Hij zou eindelijk wel weer voor hem moeten inspringen de oude Schnittler was van den soldatentijd met hem bekend, en daarom reeds was met htm een woord te spreken. De Wilthelm’s hadden anders geheel andere partijen gedaanzijn groot vader was koninklijke opperhoutvester ge weest diens vrouw de dochter van een Staatsraad; hij zou wel zorgen, dat zijn jon gens zich zouden kunnen laten zien, al had den zij dan ook geen hoeve. Al deze praatjes van haren man maakten op juffrouw WUthelm weinig indruk. Slechts was haar die opmerking nieuw, als hadde haar man een bijzondere bron van inkom sten. Zij wist echter, hoe gaarne hij praalde en dsoht, dat hij iets op touw had gezet, wat hem met geringe moeite veel zou op leveren. Sedert de twee laatste jaren bleef de hout vester Wilthelm dikwijls langen tijd van huis, somtijds den nacht overzijne vrouw waagde het echter niet, hem naar de oor zaak zijner afwezigheid te vragen. Hem bij zijne drinkebroers en speelkameraden wa nend, vreesde zij maar al te zeer, iets on aangenaams te zullen hooren. Wilthelm sprak met zijne vrouw over het bezoek bij zijn ouden kameraad Schnittler; niemand werd iets gewaar van zijn veron gelukt huwelijksaanzoek. Op dienzelfden avond was de houtvester niet enkel om zijne ergernis weg te spoelen in de dorpsherberg te Wiesen gegaanhij had ook getracht bij deze gelegenheid met verschillende Wiesener boeren kennis te maken. Later ging hij naar den molen en bracht daar in ’t gezelschap der oude vrouw, den kleinen kromme en zijnen zoon Willy den naoht door tot aan den vroegen morgen. Daar werd evenzoo ijverig gerekend en geteld als in dien nacht bij den „Paal der Heidenen. Over het jongste lid van den bond schenen de drie ouderen bijzonder tevreden, ofschoon Willy een bijna gebiedenden toon tegen hen aansloeg. Alhoewel Dietrich ook geheel onkundig bleef van het bezoek zijns vaders bij den ouden Schnittler, zoo had het voor hem toch iets goeds tengevolge. Bij de eigenaardige terughoudendheid, welke onder de drie leden der familie Schnittler heertchte, was, zonder die inmenging van den ouden Wilthelm, die zaak nog lange niet ter sprake gekomen, en Marie zou er misschien niet aan gedacht hebben, hare toevlucht tot den pastoor te nemen. In den brief van den pastoor aan Dietrich werd niet gesproken van het tekort zijns va ders doch de pastoor deelde slechts mede, dat Marie hem haar vertrouwen in deze ge-, schonken had en dat hij den raad moest geven, voorloopig geen verdere stappen te doentot troost voor Dietrich kon hij ech ter verklaren, dat de afwijzing enkel en al leen van haren vader was uitgegaan, en dat Marie haar gevoelens tegenover hem niet had veranderd. De pastoor voegde er nog by, dat hij hoopte, dat Dietrich zich als man van eer naar den wil der ouders zou voegen. Hetgeen zoo warm en welsprekend over Marie’s lippen was gekomen, was daar tot eene korte, bijna zakelyk luidende mededee ling neergeschreventoch sprak er een wel willende toon uit den brief, en het hart van Dietrich was reeds gelukkig door de zeker heid, dat Marie het besluit haars vaders niet onverschillig had opgenomen, In zijn antwoord beloofde hij den pastoor, onder hartelijke dankzegging, diens raad te zullen volgen, en onder de verzekering, dat hij in de hoop Marie te verkrijgen, jarenlang zou volharden, zette hij zijn plan in ’t kort uiteen. Dietrich was niet sterk in brief schrijven maar zijne woorden droegen het stempel van waarheid en hartelijkheid. Zij maakten daarom op den pastoor een gunstigen indruk. Ook luidden alle inlich tingen, welke hij over den jongen man had bekomen, zeer goed. De pastoor gevoelde zich daardoor gerechtigd, Marie iets daar van, ter harei geruststelling, mede te deelen. En het meisje bemerkte tot hare vreugde, dat de grijze priester over Dietrich zeer te vreden was. Hij beloofde, zelfs met haren vader te zullen spreken, wanneer beiden hunnen proeftijd goed zouden doormaken. VII. Van den strijd, welke het bezoek van den houtvester? Wilthelm in ’thuis van Schnittler had doen ontstaan, had hij, die hierin de hoofdrol speelde, in ’t geheel geen ver moeden. Dietrich had de smartelijke klacht van Marie, waarom bij zijnen vader had gezon den, al moeilijk kunnen beantwoordende oude Wilthelm toch was op eigen gelegen heid gegaan. Hij had in den laatsten tijd reeds zoo menigen tocht gemaakt, waarover hij zijnen zoon Dietrich niet gaarne reken schap bad willen geven. Deze had zich spoedig na Marie’s vertrek De tentoonstelling is te verdeelen in 4 afdeelingen, die aantoonen le de schadelijke gevolgen van den alcohol op ’t lichaam, gedemonstreerd door anato mische modellen van gezonde en door alco hol aangetaste nieren, lever, hart en maag. De tweede afdeeling demonstreert die finantiëele schade door alcoholgebruik ge leden, en dat door aanschouwelijke voor stelling der verbruikte waarde in kleedings- voedingsstukken enz. Een derde afdeeling omvat de propa ganda door geschrift- en plaatwerk, terwijl een vierde afdeeling allerlei dameshand- werken met drankbestrijders motto’s te zien gaf. De tentoonstelling, die heden avond weer gesloten wordt, mocht zich, vooral Zondag, in een flink bezoek verheugen. fel Ik wil! Het halve lot van den mensch ligt in dat energieke woord. Zakt ge moedeloos ineen, dat wooid zal nieuwe kracht geven. Met dat woord kunt gij uzelf, den grootsten uwer vijanden, bedwingen. Met dat woord heeft het lot geen macht over u. BOLS WARD. Op de voordracht voor direkteur der op te richten coöperatieve zui velfabriek te Terwolde (Geld.) zijn in alph. volgorde geplaatst de h.h. J. G. Adelink, assistent aan de zuivelfabriek te Roorda- huizum, T. de Boer, assistent aan de zui velfabriek te Giekerk en J. L. Boersina, direkteur van de zuivelfabriek te Ameron- gen (Utr.), allen leerlingen van de rijkszui- velschool alhier. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. OOSTERWIERUM. Dank zy het Rijk, dat het vorig jaar onzen ouden kerktoren overnam en op de begrooting f1500 voor het herstel van ’t oude bouwwerk uittrok, is dit thans weer geheel gerestaureerd, en in den ouden toestand teruggebracht. Eenzaam staande op eefl hoogen, gedeel telijk afgegraven, terp, die men bereikt na beklimming van een 20 treden hooge trap, strekt hij zeer zeker tot een sieraad voor ons dorp. WOUDSEND. De heer P. Pruiksma al hier is benoemd tot onderwijzer aan Christelijke School te Kollumerpomp. BOLSWARD. Vrijdagavond is alhier een komité gevormd voor de viering van het onafhankelijkheidsfeest in 1913. De burge meester, de heer Oberman, is eere-voorzitter. MAKKUM. Op de voordracht voor on derwijzeres aan de openb. school alhier zijn geplaatst de dames Nauta te Burgwerd, Roorda te Njjehaske en v. d. Meulen te Bolsward. LEEUWARDEN, 14 Oct. 1912. Ged. St. van Friesland hebben benoemd tot des kundigen voor de klassificatie der gronden van het onlangs opgerichte waterschap Op penhuizen c.a., in Doniawerstal, Sneek en Wijmbritseradeel, de heeren D. A. Schaaf- sma te Sneek, G. W. Alberda te Goënga en P. Hofstee te Hommerts. Er worden in Friesland tegenwoordig, vooral in aalfuiken, opmerkelijk veel jonge snoekjes gevangen, ter lengte van 10 tot 15 cM. ’tVerschijnsel trekt te meerde aandacht, omdat de visschers in Friesland over het algemeen klagen over een te late sluiting van de visschery in ’t voorjaar. De Synode der Christelyk-Gereformeerde Kerk heeft besloten, dat leden van de Chris- ten-Demokiatische Ver. geen lid van de Kerk kunnen zyndat zy öf hun lidmaat schap moeten opzeggen öf anders kerke) yk behandeld zullen worden. In den loop van de maand November zal aan de eindbeslissing van de algemeene vergaderingen der 3 Vrijzinnige groepen (Bond van Vrjje Liberalen, Libera le Unie en Vryzinnig-Demokratische Bond) een voorstel tot samenwerking by de verkiezingen in 1913 worden onderwor pen. De 3 hoofdbesturen zyn het omtrent den grondslag, waarop samenwerking zal kun nen plaats hebben, reeds eens geworden. Zy moeten zich onderling hebben ver bonden om, na goedkeuring van de samen werking door de betrokken vereenigingen, de hoofdpunten van een overwinning van geerings-program aan te nemen. Dit zou dan o.a. bevatten Staatspension- neering en een Ryks-lyfrentebank voor vrij willige verzekeringen met Staatssteun. De stad Dusseldorf wil per week 60 stuks Nederlandsch rundvee invoeren, dat in het abattoir aldaar geslacht zal worden en door de slagers verder verkocht. Ook andere stedelyke gemeenten in Ryn- land, zooals Keulen, Duisburg en Essen koesteren dergelyke plannen. Vrijdagavond ongeveer te 6 u. 20 werd te Diemen een prachtig luchtverschynsel waar genomen. Van het Oosten naar het Westen be woog zich, door het zenith gaande, een hel dere blauwachtig lichtende bol, een staart van gouden vonken achterlatende. Plotseling scheen hy uiteen te spatten. Het geheel deed aan een zich horizontaal vooitbewegende vuurpijl denken. Het vanwege den Bond van Inspekteurs van Gemeentelijke politie in Nederland te houden examen voor adspiranten voor de betrekking van inspekteur van politie zal dit jaar plaats vinden te Amsterdam op 29 en 30 November, zoo noodig ook op 28 November. Nu er in ons land zoo’n groote over vloed van onderwyzers is, is misschien voor gegadigden van belang, wat thans van be voegde zyde uit Batavia aan de «Avond post* bericht wordt. Daar moeten thans de vooruitzichten voor onderwyzers zeer gunstig zyn. Er kunnen oogenblikkelyk 130 onderwyzers en onder wijzeressen worden geplaatst. Zonder hoofdakte begint men volgens de nieuwe bepalingen met f 225 ’s maande en bereikt in 18 jaar het maximum. Onder wyzers met hoofdakte maken in l’/3 jaar promotie tot onderwijzer 2e kl.onderwij zeressen met hoofdakte in 5 jaar. NIEUWE SNEEKER COURANT c A 1O cent per regfel. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK op Dinsdag den 15en October e. k., des nam. 7i/2 uur. Punten van Behandeling Vaststelling van notulen. Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van een leeraar in Wiskunde aan Tentoonstelling Kruisverbond. List hat gar flinke Hande Und sohleicht geheime Bahn. Draeseler-Manfred. I. II. III. en Wis- en Natuurkundige aardrijkskunde het gymnasium. IV. Voorstel tot ontheffing van lesuren aan dr. B Sijpkens als leeraar aan het gymna sium. V. Adres van den leeraar dr. P. C. J. Eeu- wes, om eene nevenbetrekking te mogen be- kleeden. VI. Adres van M. E. van Terwisga van ge lijke strekking. VII. Adres van J. S. Wijler van gelijke strekking. VIII. Adres van E. Feenstra, om koop van een gedeelte van het Sperkhem. IX. Adres van den Voorzitter en den Se cretaris van de Schoolvergadering van School no. 2, om subsidie voor een schoolreisje. X. Adres van W. Krol e. a., om bestrating der Jachthaven XI. Adres van W. Anema, om onderhand- sche pacht der marktgelden voor staanplaat sen. XII. Adres van Sanne Boersma om pensioen als gemeentewerkman. XIII. Adres van het Bestuur der Konijnen- fokkersvereeniging „Sneek en Omstreken”, om subsidie voor een te houden tentoonstel ling. XIV. Voorstel tot wijziging instructie van den gemeenteontvanger. XV. Voorstel tot intrekking van de veror dening op het gebruik van den Mac-adamweg SneekBolsward. XVI. Af- en overschrijving gemeentebegroo- ting, dienst 1912. XVII. Suppletoir Kohier van belasting op de honden, dienst 1912. Plan 1913. Jonge snoek in Friesland. Gereformeerden en Christen- □emokraten. Vrijzinnige samenwerking voor 1913. Nederlandsch vee naar Rijnland. Luchtverschijnsel. Examen inspekteur van politic. Onderwijzers naar Indlë. n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1