SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. Suiker- of Eiwitziekte. Zaterdag 19 October 1912. No. 6. 29e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. IN leuwstijdingen. r Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Klcill/aild Sneek. TELEFOON No. 150. ReolameKolom Jac. N. D. Hoogslag. Feuilleton» ANNEX i Koartswyl®, verg. zilv. med. F. B. ,1 o s wachten. Wordt vervolgd. 5 ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regel? 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. het on een ft 1() cent per regrel. Dr. G. DAMMAN, 76 Rue du Trone, Brussel (België) kan U een algeheele, snelle genezing verzekeren zonder latere aanvallen, zelfs in de meest verouderde en ernstige gevallen, door een geneesmiddel hetwelk geneeskrachtige plantenstoffen bevat, welke tot op heden on bekend waren. Vraagt Brochures S 32 over Suikerziekte of Brochure E 32 over Eiwitziekte, direct bij den dokter te Brussel of bij de Export Cy. Neder land, N. Z. Voorburgwal 232, Amsterdam. Men aarzelt niet meer. Een onmerkbaar zacht purgeermiddel is het behoud der gezondheidmen aarzelt niet meer in de keuze, wanneer men eenmaal gepro beerd heeft het Hunyadi Janos-Bitterwa- ter, dat niet de minste onaangenaamheid veroorzaakt en geen verandering van levens wijze vorderthet werkt zekerder dan elk ander middel. drong en ijverzucht opwekte. Tegenover Dietrich gedroeg zij zich steeds eerbiedig, hem beschouwend als haren wel doener en beschermer. Te zeer met zijne eigen gedachten en plannen bezig, bemerkte hij niets van al die kleine diensten en opmerk zaamheden, waarmede zij, zoo zij ’t noemde, hare dankbaarheid trachtte te bewijzen. Zijn kamer was nog nooit zoo goed in orde geweest, als sedert zij die schoon hield. Menigmaal zelfs vond hij een bouquet bloe men op zijn tafel geplaatst, en wanneer hij slechts een of anderen wensch uitsprak, was zij terstond bereid dien uit te voeren. Dikwijls, als hij van een rijtoer thuis kwam, had zij hem reeds van verre gezien en kwam fluks aangesprongen, om het paard in den stal te brengen. Meer dan een kort woord van dank, of een vriendelijk hoofd knikje ontving zij weliswaar niettoch be viel het den jongen man, dat het meisje zich zoo dankbaar betoonde. Zijne rol van beschermer bleef hij trouw, ofschoon hij haar intusschen nu eens een vermaning dan weer eens bij gelegenheid eene ernstiger be straffing gaf, wanneer hare lichtzinnigheid al te zeer op den voorgrond trad. Zijne vermaningen nam zij steeds zwijgend en schij'nbaar onderworpen aandoch wan neer hij zich had omgewend, trokken zicb dikwijls de zwarte wenkbrauwen trotsch tezamen en zag zij hem met booze blikken na Juffrouw Walmuth droeg wel kennis van Jenka’s uitstapje, maar geloofde, dat deze werkelijk de oude vrouw golden. Het beviel haar zelfs, dat, ondanks de slechte behan deling, welke dat jonge meisje daar had ondervonden, deze de eenzame vrouw niet vergat. Zij schonk haar daarom gaarne den noodigen tijd en dacht des te minder kwaad daarbij, daar de kluizenaarsachtige, afge zonderde levenswijze der molenaarsvrou Het beste middel om afgunst te voorko men of, zoo zij bestaat, te vernietigen, is openhartig te zijn en door zijn gedrag te bewijzen, dat men ijverzuchtiger is om een goeden naam te verdienen dan dien te ver krijgen. rubato ontbrak nog te veel de echte Fran- sche elegance. Van zijn laatste drie num mertjes vielen de Gavotte en het Ave Ma ria zeer in den smaak. Dat een stukje als van Bassini met kunst niets gemeen heeft zal de heer Tak wel met mg eens zjjn. De heer Zonderland van Harlingen had de pianopartj' voor dezen avond op zich genomen. Door een misverstand met de verzending van zijn vleugel moest hij zich met een piano behelpen. De algeheele onbekendheid met den aan slag van dit instrument en de sterke ont stemming van deze anders toch zoo mooie Berduxpiano maakten het den Heer Zon derland niet gemakkelijk. Schumann’s »Fa- schingsschwank« dat hij als solonummer voordroeg behoort niet tot de z.g. dankbare werken. Hierin komen de bekende eigen schappen van Schumann sterk uit n.l. schoone poëtische gedachten en plotselinge geestige invallen naast onduidelijke verwarde bewer kingen en zwakke gedeelten. Hoewel wij niet konden waarnemen, wat een zeker Har- linger verslaggever schreef, n.l. dat hjj rijkdommen uit het klavier te voorschijn tooverde (hetgeen mi] tot nog toe evenmin mocht gelukken) gaf de Heer Z. een ar tistieke vertolking van dit werk, mooi van toon het eerste gedeelte, pittig het Scherzo rustig de Romance enz. Als een kostelijke inval uit het eerste deel zij hier gewezen op de hals over kop verschijnende Marseillaise® in s/4 maat waarmede Schumann bedoelde een loopje te nemen met de toenmalige Weener censuur waarbij deze strijdzang streng verboden was. In de andere nummers was de Heer Z. een slagvaardige en muzikale steun. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het ongeluk overkomen aan B. Hoekstra niet plaats had in de voormalige kandgfa- briek, doch in de cacaofabriek. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Oct. 1912, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt Briefkaarten Mej. Boukje Ottema Amsterdam. Pieter Ewoldt Sloten (Fr.) Slechts een kleine schare van belang stellenden was Dinsdagavond in Amicitia tegenwoordig. Deze aanwezigen zullen zich hun gang naar de zaal wel niet beklaagd hebben, want er was veel en daaronder veel goeds te genieten. Noem ik allereerst de zang van Mejuffrouw Ali Hilarius, alt te Amsterdam. Met hare klankrijke, diepe altstem vertolkte zg op muzikale wjjze verschillende, meest ernstige liederen, waar van vooral het prachtlied van Schubert >das Wirtshaus<, het diep ernstige >Van ’t wiegsken naar ’t graft van C. van Ren nes en het karakteristieke »Soldatenbiaut« van Schumann bijzonder bekoorden. Mogeljjk kan hare stem aan buigzaamheid nog iets winnen en hare voordracht soms aan warmte zooals b. v. in »Nacht« van C. v. Rennes. De keuze barer liederen getuigt van smaak. De heer Max Tak, violist aan het Con certgebouworkest te Amsterdam is reeds een violist van beteekenis. Zijn rein spel, grooten toon, de zeer afgewerkte techniek, vooral blakende uit de flageoletten, maak ten het luisteren naar zijn spel tot een ge not. Bovenal kwam dit uit in de, in sobe- ren stijl gehouden, oude vioolsonate van Locatelli en in de Faustfantasie van Wie- niawski, dit laatste een echt virtuozenstuk. Aan het allerbekoorlijkste Rondo capricioso van Saint-Saëns met zijn typisch tempo 1 Uit het Duitsch van Ferdinande Freiïn von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. 21.) Van dien dag af hadden Marie’s oogen weder glans bekomen, en men hoorde hare stem vroolijk door ’t huis klinken. Nog een ander meisje gevoelde zich wel gemoed. Juffrouw Walmuth had spoedig, nadat Dietrich haar weder over Jenka had gesproken, deze in dienst genomen. Het beviel het meisje zeer goed op de hoeve en Dietrich behoefde geen spijt te hebben over zijne aanbeveling. Jenka was spoedig de lieveling der huisvrouw. In ’t eerst had men haar voor veldarbeid gebruikt, doch later om haar fatsoen en netheid, had men haar de oppassing van den oudsten, twee jarigen kleine opgedragen, terwijl zij ook eenige huiselijke bezigheden verrichtte. Zij pakte bij iederen arbeid geschikt en goed aan; zij was bij de hand, zooals de men- schen zeggen, en al deed zij wellicht ook niet meer dan anderen, zoo had het er toch L den schijn van. De vrouwelijke huisgenoo- ten, uitgezonderd de huisvrouw zelf, waren i haar niet zeer toegedaan, daar hare manier van doen zeer gemakkelijk anderen terug- De vernieuwing der rails op den spoor weg Leeuwarden-Stavoren is thans tot Mant- gum gevorderd. De nieuwe rails zjjn langer dan de oude waardoor een grinder schokkenden gang der wagens verkregen wordt. Terwjjl de gardenier D. K. te St. Anna Parochie Zaterdagmorgen naar het land was te melken, is er bjj hem ingebroken, en ongeveer f 1000 ontvreemd. Van de(n) dader(s) tot nog toe geen spoor. De melkprjjs te Leeuwarden is thans dus vroeger dan verleden jaar op 9 centen gebracht. Doordat men er aan ge wend is, pruttelt men echter niet tegen. Binnen korten tjjd zullen van uit de 3 noordelijke provinciën 61 waggons rundvee van de aller beste kwaliteit naar Oostenrijk verzonden zjjn. Daar elke wagon 9 koeien kan bevatten, dus 549 runderen. De 20-jarige Trientje Balk van Buiten post, te Haarlem in betrekking, is fietsende op den weg tusschen Haarlem en Amster dam door den tram overreden en gedood. De jongemannen-Vereeniging »Excelsior< te Amsterdam, afd. van het Ned. Jong. Verbond, heeft van een onbekende f35000 ontvangen voor de stichting van een nieuw gebouw. Tot wethouder van Zaandam is gekozen de heer J. E. W. Duys, het bekende ka merlid. Hoewel de S. D. A. P. in den Zaandamschen raad maar 7 leden telt, ver- eenigden zich dadelijk al 14 van de 18 stemmen op den heer Duys. De heer Duys heeft de benoeming voor- loopig aangenomen. Het getal van 130 bioskoop-aanvragen te Amsterdam blgkt niet juist te zjjn. Er bljjkt een nul te veel ingekomen, zoodat het tot een dozijntje beperkt bljjft. en W. van Meppel hebben aan oordeel van de gezondheidskommissie derworpen een plan tot stichting van abattoir op een terrein aan de Kinkhorst- straat. Kosten f 91.000. hem ook de eer ten deel met juffrouw Wal muth den eersten dans te mogen doen, waarom dan ook gladde glacé-handschoenen zijne groote handen, die veel beloofden voor zijne arbeidzaamheid, nauw omsloten. On danks al deze eer scheen de jonge man niet geheel en al voldaan te zijn. Ook de flinke Jenka bevond zich niet onder de aanwezigen den dag tevoren had zij het luidst gejubeld over het vooruitzicht van dit feest, en juist heden was zij afgehaald. De kleine kromme was er geweest en had gezegd, dat zij naar den molen moest komen, daar het oudje jongen man, ziek was Dat bericht was het meisje in ’t eerst niet aangenaam geweestmaar toch had zij zoo snel mogelijk aan het verzoek der oude vrouw voldaan, nadat zij de hoop uit gesproken had, voor den dans terug te kun nen zijn. De namiddag was reeds bijna voor bij, en nog altijd was Jenka er niet. Op den jongeling met de glimmende glacé's, welke hij echter na de eerste dansen wijselijk in den zak had gestoken, scheen de afwe zigheid van Jenka een zeer ontstemmende indruk te maken. Hij trok zich geërgerd in een hoek terug, waar hij zich weliswaar met menig glas bier trachtte te troosten, doch ook zeer verlangend vandaar zijne blikken over den weg liet gaan, dien men van zijne plaats uit goed kon overzien. Wilthelm was verscheidene malen opge houden. De bespreking met zijn vriend was spoedig afgeloopen. Hij had gehoopt, dat deze hem een of ander gunstig aanbod, zijne pachtaangelegenheid betreffende, zou hebben te doen, doch ontving in de plaats daarvan een ander, dat hem in de bestaande omstan digheden in het geheel niet aanneembaar scheen. In het kleine landje had men vele bui- tenlandsche betrekkingen, daar vele jonge lie den met ondernemingsgeest bezield, in den voldoende bekend was. Het oudje scheen ook dankbaar voor de aanhankelijkheid van het jonge meisje te zijn; want Jenka bracht zoo nu en dan een mooien doek of een ander geschenk voor haar mee. Sedert den Augustusmorgen, toen zoo verschillende verhoudingen waren aange knoopt, waren nu meer dan drie maanden verloopen. Op de hoeve zou het oogstfeest gevierd worden, dat naar de gewoonte dier streek niet direct na den oogst der halm- vruchten plaats vond, doch eerst dan, wan neer ook de laatste vruchtsoort onder dak was gebracht. Dit jaar was ’t later dan ooit geworden, daar een lange regentijd den arbeid had vertraagd. Reeds hingen over het veld van die grijze herfstnevels, welke het zoo’n droevig uiterlijk verleenen. Op de hoeve te Gutstedt zag ’t er thans niet zoo droevig uit. Integendeel waren er eenige muzikanten gekomen en bliezen hunne opwekkende tonen voor de deur der hoeve, waar alle huisgenooten en het gan- sche personeel verzameld waren. Met krach tige longen werd naar rang en orde den huisheer, de vrouw, den bestuurder en de huishoudster, ieder een opgewekt „hoch“ gebracht, nadat hunne verdiensten in schoone spreuken waren geprezen en bekend ge maakt. Doch ondanks de schoone spreuk, welke aan Dietrich was toegedacht, ontbrak deze. Hij bad des morgens een briefje van een in de nabijheid wonenden vriend ontvangen, die hem eene gewichtige mededeeling had te doen, en was daarom reeds desvoormid- dags weggereden. Hij had gezegd, nog tij dig voor de opening terug te zijn, maar was nog niet thuis gekomen. In zijne plaats nam de leerling de ovatie in ontvangst en voelde zich daardoor niet weinig gestreeld. Door de afwezigheid des inspectors viel vreemde pleegden te zoeken, hetgeen zij in hun klein vaderland tevergeefs trachtten te vinden. Zoo had een familielid van dezen vriend zijn geluk in Rusland gezocht en gevonden. Deze had nu een werkzamen en Hinken jongen man eene gelijke betrekking aan te bieden, zooals hij zelf vroeger had aange nomen. Een hem bekende Russische prins zoekt voor zijne uitgebreide grondbezittingen in Zuid-Rusland een Duitschen administra teur. Daar men een bijzonder bekwamen van goed zedelijk gedrag ver langde, waren alle conditiën zeer gunstig gesteld. Zelfs volgens Russische meeningen waren zij zeer hoogvoor Duitsche verhou dingen was die aanbieding zonder voor beeld. De vriend, die in Wilthelm den rechten man voor zulk eene betrekking zag, had in de volle vreugde zijns harten die mededeeling zoo dringend gemaakt. Hij begreep niet, waar om Wilthelm ’t niet dadelijk aannam, ja zelfs zich daartegen weerde, en wilde dan ook het oogenblikkelijk besluit van Dietrich in ’t geheel niet als definitief beschouwen. Hij gaf hem de zaak in overweging, daar de betrekking toch eerst tegen Paschen was in te gaan. Voor Dietrich was er geen sprake van overlegging. Afgezien daarvan, dat Marie’s ouders hunne dochter nooit met hem naar Rus land zouden laten gaan, kon zijn liefde zich niet met de gedachte aan een zoo verre scheiding vereenigen. Het meest beschei den inkomen in zijn geboorteland, was hem liever, al zou hij dan ook jarenlang moeten Door het openkrabben van een puistje aan de lip, kreeg dezer dagen de 30-jarige landbouwer B. bg Oldenzaal bloedvergifti ging, waaraan hjj overleed. Hg was gehuwd en vader van een kind. Te Muntendam is een 50-jarig man door overmatig gebruik van sterken drank over leden. Te Giessen-Nieuwkerk (Z.H.) staan thans een weduwe en haar beide dochters tegelgk in ondertrouw. Engeland gaat maar door met werkkrach ten te trekken voor den bietenoogst. Dins dagmorgen zjjn uit Heerenveen weer een 50-tal mannen vertrokken. Het loon bedraagt f 16 per week, be halve vrjje overtocht. Toegezegd is vast werk voor minstens 6 weken. Het merkwaardigste station bezit onge twijfeld Cuantla in Mexico. Het is niets anders dan een kerk, die van 1675 dateert en in 1890 door de spoorwegmaatschappij aangekocht is en voor station werd inge richt. Een ouder stationsgebouw zal wel nergens te vinden zijn. Een record in het leggen. Er wordt algemeen beweerd, dat een kip gedurende haar leven gemiddeld 600 eieren legt. Een Engelsch kippenhouder, M. J. Minchin te Henfield (Sussex) bezit een kip, die reeds 1422 eieren gelegd heeft. Zg is negen jaar oud en legt nog steeds. In 1904 legde zg 218 eieren, sedsrt is dat aantal steeds gedaald tot 53 in het laatste jaar. Deze kip heeft nooit willen broeden het is een klein dier, geel-bruin van kleur en zg behoort niet tot een bepaald ras. Sommige rogsoorten worden buitenge woon groot. Een van dezen gewoonlgk zee duivel genoemd, wordt veel gevangen in de tropische zeeën van Mexico, Florida en Californië. Deze visch heeft soms een mid dellijn van 7 M, de naam zeeduivel is toe te schrijven aan twee aanhangels aan den kop, die op horens gelijken. Onlangs werd zulk een dier bg Manzanillo (Mexico) ge harpoeneerd deze was 5 M. lang, 60 c.M. dik en woog meer dan 900 K.G. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Op Zondag 20 Oktober zal in het „Café onder de Linden® alhier een bijeenkomst plaats hebben der besturen van de afd. Baarderadeel, Het Bildt, Franeker, Fries- lands Zuidwesthoek, Harlingen, Heerenveen, Joure, Sneek, Wonseradeel en Wgmbritse- radeel van het N.O.G. Besproken zullen worden de propaganda voor het N.O.G. in het Zuidwesten der prov. en de gevoerde salaris-aktie. Volgens het Leeuw. Nbld. is het nog geenszins vast, dat de heer Pollema voor 1913 geen candidatuur zal aanvaarden. NIJLAND. De heer G. Tichelaar, kan didaat alhier, is beroepen bg de Ned. Herv. Gem. te Welsum (Ov.) BAARD. De »priissprekkerg fen 6 for- neamde sprekkers® had den volgenden uit slag Afd. Ferwerda van Workum Afd. »Earnst®, verg. zilv. med. J, v. d. Veer, Sneek 3e medaille (toegewezen door het pu bliek) W. J. Koopmans te Akkrum. BOLS WARD. De heer dr. EL J. Slijper, leeraar in de scheikunde aan de rgkszui- velschool alhier, is als zoodanig benoemd aan de Koloniale Landbouwschool te De venter. IDAARDERADEEL, 15 Oct. In de heden gehouden raadsverg. werd medegedeeld, dat een nieuwe oproeping zal gedaan worden voor onderwgzer met verplichte hoofdakte te Grouw daar zich slechts één sollicitant heeft aangemeld. Tot tgdelgk onderwgzer te Grouw werd benoemd de heer II Dokterte Pietersbierum. Tot wegwerker te Roordahuizum werd be noemd B. Douwenga te Warga tot tgdelgk machinist aan de elektr-centr. Joh. Visser te Grouw; tot armvoogd.teIdaard J. Sikma tot sekretaris-boekhouder H. Drost. P. Strijker Pzn. Wormerveer. P. Smit Uit het Buitenland terug Briefkaarten. Mr. G. Esckauzie Paris. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden opdat deze bg onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. NIEUWE SNEEKER COURANT s X O' i 'i w Q e i Rektifikatie. Postkantoor Sneek. Soiree voor Kamermuziek. Vernieuwing van palis. Inbraak. De melkprijs. Vee naar Oostenrijk. Overreden. Mooie gift. Duys wethouder. Bioscoop-aanvragen. Slachthuis te Meppel. Voorzichtig. De drank. Drie in ’t huwelijksbootje. Naar Engeland. Een merkwaardig station. Een reuzen-visoh. N. O. G. Het kamerlid Pollema.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1