SNEEKER COURANT (67ste Jaargana) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Koningin der Modebladen, Bij den Paal der Heidenen. BON Woensdag 23*October 1912. 29e"Jaargang. No. 7 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Nieuwstijdingen. BLeolameKolom Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KlcillZaïld - Sneek. OCTOBER-NUMMER Koningin der Modebladen. Nieuwe Sneeker Courant. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. OCTOBER-nummer. ANNEX p, e n bar wier -* Wordt vervolgd. onderstaande bon verkrijg- Bureau GED. POORTE- trok» ht op ter- mr, rerd laid n n TELEFOON No. 150. weg. niets ge. ich uk jjft ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f L50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENTLE-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. >lks- Irop M. I tank ver- DE IS het beste en goedkoop ste der Mode tijdschriften. ■agen e re ndien 10-tal joed- voor het van de PREMIE Prijs 25 cent (fr. p.p. 30 ct.) Nuttige Voorzorg. De blik, ons gegund in een leven vol toewijding en zelfopoffering, doet ons goed Hij is eene aansporing om ook met moed onzen weg te gaan, hoe oneffen die ook wezen moge, hoe ook bezwaard met meni gen tol, waarvan de betaling strijd en in spanning kost. aangetroffen.“ Een roode anjelier, die Willy ia ’t knoops gat droeg en waarmee hij had gespeeld, viel bij de laatste woorden op dea grond. Dietrich raapte onwillekeurig den anjelier op en reikte deze zijnen broeder over. Een zonderlinge uitdrukking gleed over diens trekken en iets als verlegenheid vertoonde zich op zijn gelaat; toch stak hij de bloem weder vast. „Wat nu die boerendochter betreft,bab belde hij verder, „daar is onlangs sprake van geweest. Andere, zeer rijke jongelieden dingen naar haar hand en moeten haren vader beter voldoen. Wees nu niet te be deesd en pak den oude maar behoorlijk aan. Ik heb daar en overal verteld, hoe ik reeds op de Arenserkermis had gehoord, dat dat meisje in goede verstandhouding met den Gutstedter inspector stond en slechts dien wilde en niemand anders. Dat schrikte die liefhebbers af ea maakt den oude toegevender." Dietrich was opgesprongen, hij koa noch wilde de inmenging van zijn broeder, wiens grofheid hem steeds meer en meer tegen de borst stootte, verdragen. Het scherp antwoord op zijn lippen, hield hij echter terug, daar op dat oogenblik de kleine kromme uit de struiken te voorschijn kwam. De man scheen verbaasd, hier reeds iemand te vinden en maakte een beweging, als wilde hij zich weder terug trekken, doch schreed dan schuin de plaats over naar het boschpad. In ’t voorbijgaan groette hij de beide mannen, doch alleen Dietrich beant woordde zijn groet. Deze bemerkte niet, dat een geheime blik tusschen de twee anderen werd gewisseld. B0LSWARD. In de Vrjjdag gehouden raadsvergadering werd aan den hser G. J. van Santen onder dankbetuiging voor ge dane diensten, met ingang van 1 Januari 1913 eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de stadsteekenschool. Aan het bestuur der afdeeling Bolsward van de Fr. Mjj van Landb< uw werd toe gestaan een lokaal voor het houden van een landbouwwinterkursus. ik rustig daarmee rond en dank daaraan ook mijne tegenwoordige betrekking. Jij dacht indertijd weliswaar, dat het onmoge lijk zou zijn, mij zulke papieren te ver schaffen, maar: „Help u zelven“ is altijd het beste parool geweest. Wanneer uwe hoogheid zich gewaardigde, voor een oogen blik van zijne hooge plaats af te dalen, zou ik eenige verdere verklaringen kunnen ge- ven“, ging hij op dubbelzinnigen bitteren toon voort, welke Dietrich’s koude terug houding gold Voor Dietrich was dit wederopduiken zijns broeders volstrekt niet aangenaam Daar kon niets goeds achter steken. Dietrich kende Willy te goed. Hij steeg nochtans af, bond zijn paard aan een boom en volgde Willy naar de oude ontmoetingsplaats, wijl deze beweerde, dat men daar beter kon spreken. Het was daar weliswaar zeer droog, babbelde hij op zijne losse manier verder, doch deze plaats was zeer geschikt voor geheime samenkomsten de broederlijke liefde wilde hem nu toch voor de oogen der wereld verbergen. „Ge kent zelf het beste de reden daar- van“, zeide Dietrich tamelijk barsch, daar de eeuwig spottende toon van den ander hem prikkelde. Willy liet zich echter niet storen. „De plaats is eigenlijk te romantisch voor een rendez vous van onze soort“ schertste hij. „Ge weet overigens, dat het hier spookt: Het ruischt in ’t loof en fluistert zoo zacht. Wellicht hebt ge met uwe blonde dame „Ik meende, dat je over jezelf zoudt spre- ken“, onderbrak Dietrich zijn ongeregeld gepraat. „Hoe kwaamt ge bij den ouden Ellring? Waarom hebt ge uw reizen vaar wel gezegd „In den winter is dat reizen geen genoe gen, en ik zeide je reeds, dat het woud me hier vasthield. In een der dorpen hoorde Feuilleton. Uit het Duitsch van Ferdinande Freiïn von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. 22.) Toen hij op den terugweg aan den in gang van ’t woud was gekomen, werd hem tot zijne groote verbazing door een hem achternakomenden wandelaar een „goeden dag" toegeroepen, en herkende hij in dezen, met nauwelijks minderen schrik dan toen maals in de tent, zijnen broeder. Sedert de laatste samenkomst aan den paal der Hei denen had hij gemeend, dat Willy met het muzikantengezelschap verder was getrokken. Van het verblijf zijns broeders bij zijne ouders had hij niets vernomen, daar Willy zijne moeder de voorwaarde had gesteld, om Dietrich niet met zijne plannen in te wijden. Dietrich zag overigens op den eer sten blik, dat met zijn broeder weder eene verandering was geschied. Het jachtcos- tuum, hetwelk hij droeg, was onberispelijk. Buks en jachttasch hingen hem over den schouder en eene schoone jachthond liep naast hem. Maar ook verder was zijn uiterlijk ver anderd de lokken waren afgeknipt, en dat kort geknipte haar alsmede een volle ik, dat de houtvester Ellring voor eenige maanden een jager zocht, en zoo meldde ik mij direct bij hem aan. „Heb maar geen angst mijn zoon" heet ’t in een oud liedje, Nadat ik den ouden man had getoond, dat men mij een geweer kon toevertrouwen, door op tweehonderd schreden afstands drie kogels achter elkander in den zelfden boom te jagen, de een precies op de andere, was ik zijn man. Ter verklaring mijner papieren gaf ik hem nog te verstaan, hetgeen de waar heid zeer nabij kwam, dat ik een tijdlang een arme slungel was geweest, die met de Pruisische militaire overheid niet goed over weg kon. Daar ik slechts tijdelijk bij hem bleef, scheen dat den ouden ook niet af te schrikken. Hij heeft het podagra, is langza merhand wat kamerhokkerig geworden en heeft een fikschen jager noodig, die voor hem zijn dienst kan waarnemen. Zes weken ben ik daar alHebt ge niet reeds ge boord, dat Ellring een nieuwen jager had. Mijnheer Walmuth is ook onlangs bij ons op bezoek geweest; ik ben hem echter uit den weg gegaan." Dietrich herinnerde zich nu, dat Walmuth daarover had gesproken en verteld had, dat de oude houtvester met zijnen nieuwen ja ger zeer was ingenomen. Hij vroeg zijn broe der of hunne ouders wisten, dat hij deze betrekking had bekomendit zoude toch bizonder hun moeder zeer verblijden. Willy antwoordde ontwijkend en ondui delijk. Hij zeide, dat hij had gehoord, dat het zijn vader zeer goed ging, doch wist niet, wat de oude man eigenlijk uitvoerde. Binnenkort wilde hij hem ook eens tot een samenkomst hier uitnoodigen. „A propos 1“ brak hij plotseling dit thema af, „met uwe liefde wil het niet recht, heb ik gehoord. Natuurlijk meen ik dat rijke, blonde boerenmeisje en niet die kleine, zwarte duivelin, waarmee ik je in Arensen heb het bekende,|tnooie geïllustreerde weekblad, geef in zijn no. van 19 October een be langrijk artikel, versierd met een 7-tal fraaie foto’s over Heringa-State en het Popta- Gasthuis te Marssum. Voorts een beschrijvingen afbeelding van bedreigde oude gevels en poortjes te Enk- huizen en interessante foto’s van Flora en Fauna. baard hadden de gelijkenis met Dietrich inderdaad zoo niet geheel, dan toch voor een goed deel uitgewischt. „Ik durfde den gestrengen broeder niet voorbijgaan, zonder hem te groeten," zeide Willy met die ironische uitdrukking, welke hij altijd tegenover zijn broeder aannam. „Ik dacht je reeds lang ver van hier ver wijderd", gaf Dietrich ernstig terug, den broeder tech de hand tot groet biedend. „Hoe komt ge in dit jachtkostuum vroeg hij dan eenigszins wantrouwend, wijl hem de gedachte inviel, dat zijn broeder wellicht het edele beroep op niet wettige wijze wilde beoefenen. „Deze bosschen zijn particulier eigendom en het houtvesterstoezicht is streng" voegde hij met nadruk er aan toe. „Zooals nu dan ook blijkt, want men kan niet door het woud rijden, zonder een jachtopziener te ontmoeten. Ik pas op mijn dienst en ben ambtshalve hier. Ingeval mijnheer de inspector naar mijne papieren wilde vragen, zou ik hem met alles kun nen dienen, ofschoon ditmaal eene vraag van mijn kant niet onrechtvaardig zou zijn". Met deze woorden haalde hij eenige pa pieren uit zijn zak, welke hij zijnen broeder overhandigde. „Frederik Lau“ las deze verbaasd. De vermelding van de geboorteplaats volgde op den naam en wat meer noodig was, be nevens de legalisatie der overheid. In den jacht brief werd Frederik Lau als jager van den houtvester Ellring aangesteld. „De werkelijke Lau is reeds zoolang koud, dat het hem niet zal schaden, wan neer ik zijn pas gebruik. Ik zeide je reeds te Arensen, dat ik onder een vreemden naam reisde. Ik erfde eens in eene haven stad, waar de arme kerel stierf, zijne papie ren en heb mij sedert dien niet slecht daarbij bevonden. Sedert twee jaren trek Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. De verscheping van aardappelen in de Harlinger Haven, met bestemming naar Engeland is zoo enorm groot, dat d* ree- ders het aantal der tusschen Harlingen en Londen varende booten al hebben verdub beld. En nog komt men scheepsruimte te kort. Bjj een Vrjjdag 18 October te houden stemming voor een nieuwen kerkeraad op Urk bleken van de 40 stemgerechtigden slechts 7 opgekomen. De stemming werd daarom tot later uitgesteld. Behalve het 35-jarig jubileum als kamer lid van den heer Borgesius op jl. Donder dag, was het op dien dag 30 jaar geleden dat de oud-voorzitter, Graaf van Bglandt, kamerlid werd. Te Utrecht, waar de melkpqjs thans 10 cent per liter is, heeft zich een komité ge vormd om een aktie daartegen op touw te zetten. Het plan moet bestaan, om desnoods een >staking< van melkverbruikers in 't leven te roepen. De burgemeester der gemeente Wester- bark (Dr.) heeft aan de caféhouders ver boden meisjes beneden 21 jaar in hua in richtingen toe te laten. om of to gean, is wer bineamd. geeft in haar jongste nummer behalve fraaie foto’s, w. o. de Sneeker boeier Johanna eenige interessante theoretische artikels over zeilkunst en jachtbouwvoorts een verslag van de laatste Club-wedstrjjden S. Z. C. met een foto van ’t bestuur. De afdeeling Roeien geeft een overzicht van het seizoen 1912. Motorbootsport geeft het derde «Praatje over Scheepsbouw* en een verslag van de Wedstrjjd Weenen-IJze- ren Poort (1000 K.M.-wedstryd op de Dounau). In een drukbezochte vergadering van leden en aandeelhouders der IJsvereeniging «Sneek* is met bijna algemeene stemmen besloten tot ontbinding dezer vereeniging. Door den gemeenteraad is aan de ver eeniging n.l. opgezegd het gebruik van het terrein aan de Stationsstraat. Waar het bestuur meende, dat de ver. zonder eigen baan geen recht van bestaan meer heeft, kwam zij met het voorstel tot ontbinding. De bezittingen der vereeniging (tent, palen, touwen, vlaggen enz.) zullen worden verkocht en de opbrengst met het kassaldo worden verdeeld onder de aandeelhouders, die in 1891 het aanleggen der jjsbaan be kostigden. Een commissie van 3 personen bestaande uit de H.H. E. Priester Jr. voorz., H. D. Minkema, Penn. en J. H. Doodkorte werd met de liquidatie der vereeniging belast. De krite «Snits* fen it seiskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse komt dizze win ter ek wer for it Ijocht. Op de léste le- dengearkomste en de dêrop folgjende bi- stjürsfoargearringe is o. bisletten, det de krite »Snits« seis in toanielselskip hawwe scil. Oan 't nou ta hie det slim foetten yn ’e ierde hawn, mar it ütstel fen it bistjür dêrta is nou oannomd, wylst dadelik ek in karbrief dêrfoar en toanielkommisje bineamd is. De krite is fen doel, foar Jannewaris noch twa ütfieringen to jaen en wol op 17 Novimber o. s. en op 'e le Kriistdei, mei meiwirkjen fen it kritekoar «Marsang* wylst it njje toanielselskip de 2e joun syn béste foet foar sette scil. It bistjür krige frjjichheid, nei Jannewaris to dwaen, sa ’t hjarren goedtocht. Om de rekken slüten to meitsjen, hie it bistjür forskate distellen, mar derfen is oan nomd, det de frouljue fen de kriteleden net mear frije tagong hawwe scille as forhinne, mar det dy 25 sinten bitelje moatte foar eltse bütengewoane gearkomste om’t de krite oars gau op ’e non rinne scil, hwent de léste jierren ^boerket de krite eist jier der sahwet 100 goune by yn. De hear T. Huitema, dy oan Een mooi HERFST-nummer is het Het bevat een 115-tal AFBEELDINGEN w.o.: 25 Costumes, 25 Mantelcostumes, 10 Blouses, 10 Mantels, 20 Jongedames- en Kindercostumes, eenige Jongenspakjes, Rokken, eenige aardige Schorten, verder veel moois voor Morgenkleeding enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een Keurige Blouse. Losse nummers zijn 25 ct., fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van baar aan ons ZIJLEN. NIEUWE SNEEKER COURANT te r i ft. IO cent per rejfel. een tcht ry- m ir e gen tot g- i lip 3D. de is- iet fe- >g 1 Ijjke and, iem- irte- sden op f22.000 te breng*, en hiervan op de be groeting van 1913 f 21000 nit te trekkente beginnen in 1913 het gemeentelijk visohwater publiek te verpachten de jaarwedde van de wegwerkers en van de beide vaste werklieden der gem. reiniging met f 25 te verhoogen voor onderhoud van wegen f 600 voor 100 stère bazaltslag meer uit te trekken, dan door B. en W. was voorgesteld, alsmede f 350 uit te trekken voor het verwerken van den weg ten Westen van de draaibrug te Warns over een lengte van 330 M. met proefneming van een zgn. paardenpad, welke bedragen voor dezelfde doeleinden ook door den gem. op zichter waren aangevraagd de jaarwedde van de veldwachters en van den politie-dienaar met f 25, en die der vroedvrouw met f 50 te verhoogende jaarlijksche vergoeding van de vervangers der hulptelefoon-kantoorhouders met f 2.50 te verhoogenvoor het maken van een telefooncel te Koudum f 110 te besteden, nadat vooraf het voorstel van B. en W. was verworpen om daarvoor f 250 uit te trekken den post „kosten openbare vermakelijkheden’’ van f 25 te brengen op f 250 door 25 cent per leerling toe te staan bij het houden van schoolfeesten tot herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid aan de armvoogdijen de navolgende subsidiën toe te kennen Koudum f 2685, Molkwerum f 414.20, Warns c.a. f 525, Hemelum f 900 en Oudega c.a. f 930. Is besloten f 200.beschikbaar te stellen voor het planten van opgaand boom- en struik gewas aan den weg van af de kerk tot de brug te Nijega, zulks naar aanleiding van een des betreffend verzoek van de plaatselijke vereeni- ging voor dorpsbelangen te Oudega c. a. Afwijzend is beschikt op het verzoek van den houder van het hulppostkantoor te Oudega-Nijega om vergoeding voor verlichting en verwarming van het hulptelefoonkantoor aldaar, omdat dit lokaal tevens hulppostkan toor is. Een gelijk lot onderging het herhaald ver zoek van ingezetenen van Molkwerum om al daar een politieagent aan te stellen. De Raad achtte een instelling van volledige politie voor een bebouwde kom van pl.m. 300 inwoners niet gerechtvaardigd. Ten slotte is de gem. begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 59.832.81. De armvoogdij begrootingen zijn hierna goedgekeurd, in ontvang en uitgaaf, als volgt: Koudum f 2893,175Molkwerum f 541.Warns c.a. f 913,955Hemelum f 1339.945Oudega c.a. f2032.36. Vastgesteld is een wijziging van de ge- meente-begrooting, dienst 1912. Deze wijziging was hoofdzakelijk noodig, doordat de post „kosten Brandweer’’ met f 560 diende te wor den verhoogd tengevolge verleende hulp door de brandweer te Koudum bij den brand bij J. Bouma te Molkwerum en K. G. van der Wal te Oudega, alsmede met het oog op de uitbe taling van een in 1911 onbetaald gebleven obli gatie ad f 500. Voorts is nog vastgesteld het schoolgeldko- hier van het 3e kwartaal 1912 tot een bedrag Vele menschen voelen in dit jaargetij hoofd pijnen en andere bezwaren dit alles verdwijnt, indien men ’s morgens, op de nuchtere maag, een wijnglas van Hunyadi Janos, het be roemde Hongaarsche water neemt, fdat het volmaakte type van een door de natuur ge schonken purgeermiddel is. HEMELUM ER OLDEPHAERT c. a. 19 Oct. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is o. m. medegedeeld dat Ged. St. vrijstelling hebben verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j voor de O. L. school te Nijega tot 1 Jan. 1918, tenzij er eerder een vacature aan genoemde school mocht onstaan, voor kennis geving aangenomendat Ged. St. hebben te ruggezonden a. de gemeente-rekening van 1911 met enkele bijlagen, met verzoek om als nog eenige wijziging daarin aan te brengen o.a. verhooging der ontvangsten met f 37.01 en verhooging eveneens van het batig saldo; b. de in de vorige vergadering vastgestelde nieuwe politie-verordening voor deze gemeen te, met verzoek om daarin o. m verschillen de redactie-wijzigingen aan te brengenaan deze uitnoodigingen is gevolg gegeven. Is voorts behandeld de gemeente-begrooting voor 1913. Op voorstel der begrootings-com- missie is besloten het maximum-bedrag van den te heffen Hoofdelijken Omslag van f 20.000 „Buiten. van f 279.23. Ter behandeling van het le Suppletoir ko hier van Hoofd. Omslag, ging de vergadering daarna in geheime zitting over. JUTRIJP, 21 Oct. De Sate en landen bewoond door A. A. Osinga Jr. groot on geveer 30 H.A. is van de erven Hesselink onderhands aangekocht door den heer A. A. Osinga Sr. alhier. OUDEGA. De heer J. Duursma alhier is geplaatst op de voordracht voor onder wijzer te Vinkega. HEERENVEEN, 21 Oct. Bj de heden gehouden herstemming voor een lid van den raad der gemeente Engwirden is met 217 stemmen gekozen de heer D. Noppert (sec.- dem.) te Luinjeberd. Op den heer C. Wind te Nieuwebrug (lib.) waren 114 stemmen uitgebracht. Aardappelen naar Engeland. De kerkelijke treebelea ep Mrk. Kamerledea-jubllea. Da melkprlja. Meisjes la osfé’s. De Watersport IJsvereeniging „Sneek.” Krite Snits.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1