SNEERER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Koningin der Modebladen, Bij den Paal der Heidenen. I BON Zaterdag 26 October 1912. No. 8. 29e"Jaargang. I. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. N ieuwstijdingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. ft* r- OCTOBER-NUMMER Koningin der Modebladen. Nieuwe Sneeker Courant. OCTOBER-nummor. Ferdinande Freiïn von bracked ANNEX Een mooi HERFST-nummer is het 1. Feuilleton. S. 5 y Wordt vervolgd. ft 1O cent per regel. I TELEFOON No. 150. r. I: zijne stem beefde van „Ik verbied je ieder ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ister- tuur, etrok* ebt op 5 O agen 1 tot lag. )er an 06 06 chip den. r de pas- Het ge- rkig DE IS het beste en goedkoopste der Mode tijdschriften. ld. ury- hen ;eur I aun ee- ien ede ac- I mn voor het van de PREMIE Prijs 25 cent (fr. p.p. 30 ct.) r- ht te V en i aagste de hh. Groenier en Linzel te Stads kanaal met f 95939. Te Enter (Ov.) heeft de predikant bjj de Gereformeerde gemeente, ds. F. R., die onlangs door den kerkeraad voor den tijd van 6 maanden is geschorst, verleden week Weten te Kiezen. Weten te kiezen is een uitnemende zaak het publiek heeft een goede keuze gedaan, door haar voorkeur te hechten aan het Hunyadi Janos-Bitterwater, boven de talrijke andere purgeerwateren. Het natuurlijke Hunyadi Janos veroorzaakt geen verzwakking, doch reinigt uitsluitend. Het bevat een 115-tal AFBEELDINGEN w.o.: 25 Costumes, 25 Mantelcostumes, 10 Blouses, 10 Mantels, 20 Jongedames- en Kindercostumes, eenige Jongenspakjes, Rokken, eenige aardige Schorten, verder veel moois voor Morgenkleeding enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een Keurige Blouse. weg- niets >r ge. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. werd J paald I i een i raeht huk bljjft 'ragen de re en dien 20-tal goed- uit eenige oeconomen uit den omtrek, be stond, werd Wilthelm vriendelijk begroet. Men vroeg naar het resultaat zijner reis. Dietrich maakte daar geen geheim van en vertelde van de hem aangeboden betrekking. Men verbaasde zioh over het hooge loon en men was het oneens over het voor en tegen. Wilthtlm verklaarde zich echter zoo beslist tegen de aanneming van het aanbod, dat een goede raad hier overbodig bleek te zijn. Dietrich, die niet geneigd was, de reden van zijn besluit kenbaar te maken, nam spoe dig de gelegenheid waar, zich naar de plaats te begeven, waar de dansenden on vermoeid in het rond draaiden. Hij nam plichtmatig aan eenige dansen deel, doch Oleef verder rustig toeschouwer. Jenka was weder in eene uitgelaten stemming, zooals Dietrich haar reeds eenmaal bij zulk een gelegenheid had gezien. Doch het scheen thans niet meer die onschuldige aan niets denkende vroolijkheid te zijn, als voorheen. Het meisje was blijkbaar opgewonden haar oog had een zeldzaam gejaagde uit drukking, hare wangen vertoonden een on- gewonen gloed en haar lachen had iets ge dwongens. Zij zag er ook mooi uitgedost uit Een roode glaskoralen ketting, welke Dietrich nog nooit bij haar had opgemerkt hing om haren hals en eenige roode anje lieren had zij zioh op de blouse gespeld. Dietrich kwam direct op de gedachte, dat hem nu reeds voor de derde maal deze bloe men waren opgevallen, zonder dat hij echter daarin eenig verband vermoedde. Voor haren weldoener had zij heden geen oog rij scheen zelfs te vermijden, in zijne nabijheid te komen. Al hare opmerkzaam heid was slechts haren oogenblikkelijken vereerder, den jongen leerling-oeconoom ge wijd, en beiden werden zeer luidruchtig. Dietrich wilde den jongen man een berie- Losse nummers zijn 25 et., fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van onderstaande bon verkrijg baar aan ons Bureau GED. POORTE ZIJLEN. Steeds zijn plicht bewust te zijn, dat is de ware kroon van het karakter. De plicht omvat het geheele bestaan des menschen. Plichtsvervulling vormt het hoogste ideaal des levens. bjj varende stoomboot te trekken. Doornat en het bootje half vol water werden ze op gepikt en naar Urk gebracht. Des middags zijn de heeren weer naar Kampen vertrokken. Het bootje werd aan boord van de Havelaar gezet en ter repa ratie meegenomen. Van Maandag 11 November des voor- middags 12 uur tot Woensdag 13 Novem ber, eveneens des voormiddags 12 uur, zal aan fokkers in Nederland de gelegenheid worden gegeven om in den quarantainestal niet teruggekeerd. De Midd. Ct. zal voortaau geen verslagen van voetbalwedstrijden meer opnemen. Het blad grondt zijn besluit hierop, dat de ver slagen bjjdragen tot buitengewone verheer lijking van jongelui wegens dingen die toch werkeljjk zooveel hulde niet verdienen, en de onderlinge nap ver der voelbalvereenigin- gen er door versterkt wordt. De gemeentelijke fiscus te Zaandam, heeft beslist, dat de samenkomsten aldaar van den Ned. Protestantenbond, welke tegen 10 cents ook voor niet-leden toegankelijk zjjn, mits dien vallen onder de >publieke vermakelijk heden* en er dus stedelpke belasting voor moet worden betaald. Maandagmorgen werd te Urk door de Minister Havelaar een open motorbootje de »Lathyrus« binnengebracht. Zondagmiddag was het vaartuigje van Kampen vertrokken met bestemming naar Rotterdam via Am sterdam. Daar onderweg de machine een gebrek kreeg, werd het scheepje doorwind en golven in N. O. richting meegevoerd. Dat de beide inzittenden een angstigen nacht doormaakten, is licht te begrijpen. Gelukkig wisten zjj door het zwaaien met een vlag Doch het is beter, dat wij gescheiden blij den. We hebben van kindsbeen af elkander niet goed kunnen verdragen. Ik dank je ;eer voor het verlof, te kunnen doen, wat ik wilik heb dat reeds lang zelf genomen.11 Ironisch groetend en de roode anjelier tusschen de tanden nemend, als wilde hij ieder woord afbijten, ging hij heen, terwijl zijn broeder ontstemd achter bleef. Dietrich moest toegeven, dat hij scherper was opgetreden dan de aanleiding recht vaardigde, en hoe weinig genegenheid bij ook voor zijnen broeder gevoelde, krenkte hem toch zoo’n beleedigende scheiding Dubbel onaangenaam was ’t hem nu, daar zijn broeder betere wegen scheen op te gaan. Nog een oogenblik aarzelde hij dan volgde hij hem en had hem spoedig ingehaald „Laat ons niet in boosheid schei den, Willy“, zeide hij. „Gij hebt ’t goed gemeend, maar er zijn zaken, waarbij men niet verdraagt, dat anderen zich daarmee bemoeien. Ik denk, dat wij elkander nu wel meer zullen ontmoeten, nu gij in de nabijheid blijft. En Willy, doe ’t om onze moeder, houd je goed hierSmeekend zag hij daarbij zijn broeder-in de oogen. Maar Willy scheen niet tot verzoening geneigd. „Met onze ouders zal ik ’t wel klaar spelengaf hij trotsch terug. In ieder geval zou ik je kunnen verzoeken, ook dien goeden raad voor je te houden. Ieder ga zijn eigen weg, en zie, hoe hij ’t verste komtWij behoeven ons daarom tegen over elkander niet te geneeren“, ging hij milder voort. „Wanneer ge den ouden Ell- ring wilt bezoeken, behoeft ge niet te vree- zen, dat ge mij daar zult aantrefier. Ik ver neem wel, wanneer ge komt; ook heden wist ik ’t; een goede opzichter weet altijd alles11. Daarmee stak hij de bloem weder in ’t knoopsgat, floot zijn hond, groette zijn Zekere W. B. is dcor de Haagsche Recht bank veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens in l raak en diefstal in de villa van het kamerlid Treub aan den Scheveningschen weg. Bjj de Woensdag 23 Oktober aan het hoofdbureau der Ned. Tramwegmjj. gehou den aanbesteding van het maken eener centrale werkplaats te Drachten waren hoog ste van de 15 inschrijvers de hh. Dubois broeder en ging boschwaarts. Dietrich keerde naar zijn paard terug en zette zijn weg naar Gutstedt voort. Spoe dig hoorde hij een tweede fluiten uit het woud, vermoedde echter niet dat op dit signaal de kleine bult van achter een stam te voorschijn kwam, waar hij zich zoo lang had verborgen en nu haastig naar den paal der heidenen terugkeerde. Met Willy had hij daar een lang en geheim onderhoud. Dietrich had intusschen den molen be reikt en bemerkte toevallig in den tamelijk verwaarloosden tuin eenige anjelierstakken, waaraan zich ondanks de Novembermaand nog roode bloemen bevonden. Het viel hem onwillekeurig op, dat hij vandaag reeds zoo’n roode anjelier had ge zien. Eenigszins verder op den weg naar Gutstedt trof bij tot zijne verassing Jenka, die ook huiswaarts scheen te willen gaan, en vroeg haar, waarom zij eerst zoo laat kwamde dans moest toch reeds lang zijn begonnen. Het meisje stotterde wat over het oudje, die haar niet wilde laten gaan. Dietrich bemerkte intusschen, dat schoenen en klee- ding natter en meer bemorst waren, dan die paar schreden vanaf den molen tot hier, het hadden kunnen doen. Jenka be greep zijn blik en zeide, dat zij reeds door het woud naar Dreesen was geweest, om medicijnen voor de oude vrouw te halen. Dietrich liet haar haren weg alleen voort zetten, zonder verder daarover na te den ken. Spoedig nadat hij was aangekomen, kwam ook Jenka op de hoeve. Niemand der aanwezigen bemerkte hunne bijna gelijktijdige terugkomst, behalve de leerling die zijn bespiedersplaats niet had verlaten. Door het voor het oogstfeest verzamelde gezelschap, dat buiten de huisgenooten, nog el jjke Hand, liem- rnrte- leden Tilks- Krop ir M. I dank ver- j ping van den heer Walmuth besparen, en richtte daarom, toen hij in zijne nabijheid kwam, eenige ernstige woorden tot hem. Ook maande hij Jenka aan zich iets kal mer te gedragen. Het meisje echter, in plaats van zooals anders zijne raadgevingen zwijgend aan te nemen, toonde eerst groote gevoeligheid en brak in tranen uit. Snikkende verklaarde zij, dat zij zooiets van hem toch niet had verdiend, en dat hij altijd haar berispte. Plotseling ging zij nu zitten en verklaarde in ’t geheel niet meer te willen dansen. Hieraan hield zij zioh, ondanks het aan- dringen barer vereerders. De jonge man bad Dietrich’s inmenging ook slecht opge nomen. Hij waagde ’t weliswaar niet, den inspector te antwoorden, doch wierp hem heimelijk woedende blikken toe en verwaar digde zioh niet meer een woord tegen hem te uiten. Den inspector was die gansche zaak in den hoogsten graad ergerlijk geweest; het gedrag van het meisje mishaagde hem zoo zeer, dat hij er spijt van had, haar door zijne bemiddeling op de hoeve te hebben gebracht. Toen Dietrich na ’t einde van het feest nog zijnen rondgang door en om de hoeve deed, om te zien of alles in orde was, werd hij nog onaangenamer verrast. Niet ver van net huis zag hij plotseling Jenka uit eenen hoek te voorschijn komen en voor hij kon vermoeden, wat zij wilde, wierp zij zich voor hem neder, hem om vergeving smeekend. Zij wist, verzekerde zij, dat hij alleen het goed met haar meende en zij had ook goed kunnen blijven, zoo zij slechts had gewild. Uit het Duitsch van •door N. en A. VAN DER STEELE. 23.) Willy vatte het gesprek weder op, „Kent ge dien bult?11 vroeg hij. „Wat ie dat voor een kerel Op de Areneermarkt heeft hij nog met u verwisseld en mij eene lange geldgeschiedenis voorgepraat. De man bewandelt zeker niet den goeden weg. Wat hebt ge met hem uit te staan Dietrich verhaalde in ’t kort, hoe hij met een man in aanraking was gekomen. „Maar hoor eens, Willy11, ging Dietrich voort, slechts met ééne gedachte bezig. „Doe en laat wat ge wilthet zal me genoegen doen, wanneer ge het tot iets brengt. Maar mijne aangelegenheden11 opgewondenheid woord daarover zoowel tot mij als tot an deren. Gij zult den naam van dit meisje niet in uw mond nemenging hij toornig voort, „of ik zal je leeren je ruwen mond te houden11. Ook Willy was opgesprongen. „Nu zulk een driftkop behoeft ge daarom niet te zijn11, zeide hij koelbloedig. „Ik heb ’t goed gemeend. Maar denk wat ge wilt mij is niets daaraan gelegen. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Spoelstra te Franeker met f 114087, te Gronau varkens, geiten en schapen, die men uit Duitschland wil invoeren, de door de Duitsche regeering geëischte 15 dagen quarantaine te doen ondergaan. Voor be hoorlijke verpleging en expeditie naar Ne derland zal worden zorg gedragen. Om nadere inlichtingen wende men zich tot den heer T. van Maanen, Oude Rjjn 17 te Utrecht. SNEEK. Woensdagmorgen is door het Gerechtshof te Leeu warden als advokaat be- ëedigd de heer Mr. J. B. Rejjndeis, wo nende alhier. M0LKWERUM. Dat violenbouw ook een tak van Friesche huisindustrie is, zul len zeker niet vele Friezen weten. Alhier worden door den timmerman J. zoo goede violen gemaakt, dat ze niet alleen bij ama teurs veel aftrek vinden maar zelfs door Draper worden aanbevolen. B0LSWARD. Bij Kou. Besl. van 14 Oktober 1912 is benoemd tot notaris in het arrondissement Groningen, ter standplaats gemeente Leek, de heer J. Vellinga, kan- didaat-notaris te Groningen, vroeger alhier. SLOTEN. De maréchaussee C. v. d. Harst van de brigade Sloten is met ingang van 1 Nov. a.s. overgeplaatst naar die te Borger (Dr.) De heer C. Hamelink te Heerenveen heeft bedankt als direkteur van de Ned. Tram- wegmaatschappjj. Onder redaktie van ds. A. v. d. Heide te Britswerd is verschenen een nieuw maand blad voor de Ned. Hervormden in Brits werd en Wieuwerd. Het eigenaardige van dit blad is, dat de lezers zelf den abonne mentsprijs bepalen na het een jaar te heb ben ontvangen kan ieder zeggen wat hij wenscht te besteden. lu een Dinsdag te Leeuwarden gehouden gekombineerde vergadering van afgevaar digden der akkerbouwafdeelingen van de Fr. Mij. van Landbouw en van die der Ver. van aardappelhandelaren voerden de besprekingen inzake het doen tot stand komen van algemeene handelsvoorwaarden in den aardappelhandel tot het resultaat, dat aan den sekr. der Fr. Mjj. van Land bouw werd opgedragen deze definitief vast te stellen. Daarin wordt omschreven, wie kooper is worden bepaald tijd en plaats van af levering en betaling; dat slechts mag af geleverd worden goed gesorteerd voeren dat mogeljjke geschillen daaromtrent door scheidsrechters worden beslist. Te Njjmegen is beslag gelegd op het ijkje van een pasgeboren kindje, waarvan de beentjes waren afgesnedeo. Niet zoodra is een er mee begonnen, of overal in Friesland hoort men van proe ven genomen met bloembollenkultuur. Nu weer te Tjalleberd, waar de Vereeniging voor Werkverschaffing »2Engwirden< er op bleine schaal een begin mee heeft gemaakt De proefneming staat mede onder leiding van den heer Blauw uit Wjjnjeterp en wordt voor de arbeiders om het aanzien lijke arbeidsloon van groot belang geacht. De levendigheid van den handel, die er tegenwoordig in mollenvellen gedreven wordt, kan bljjken hieruit, dat iemand te Houtigehage er Donderdag voor f 390 afle verde. Aan ’t verbod van sommige land bouwers schijnen enkele der mollenvangers zich bitter weinig te storen. Wegens ’t vangen van mollen op verboden terrein kreeg een mollenvanger verleden week niet minder dan 5 processenverbaal. Op den spoorweg SmyrnaAidin in Klein-Azië heeft een vreeseljjk ongeluk plaats gehad. Een militiare trein met troe- de aandacht van de bemanning der voor- pen ontspoorde en stortte van een eenige meters hooge helling naai* beneden. Het geheele treinpersoneel en 200 soldaten von den den dood, terwjjl een even groot aan tal ernstig gekwetst werd. De Nederlandsche vlieger André Bogaerts heeft aan de Servische regeering telegrafisch zjjn diensten aangeboden. Eerst had hij hetzelfde den Turkschen konsul aangebo den, doch wegens vrees voor schending van neutraliteit had deze hem afgewezen. De Servische regeering heeft het aanbod aanvaard. De afdeelingen van de S. D. A. P. in het Tweede-Kamerdistrikt Franeker hebben met algemeene stemmen kandidaat gesteld het aftredende kamerlid, den heer W. P. G. Beladingen. Verdronken. Te Menaldum is een vrouw, die haar op t land werkenden man koffie zou brengen, je echtelpke woning verlaten en is sedert en daarbij over een plank moest, te water geraakt en verdronken. Een firma te Harlingen, die op guldens gel jj kende reklamepenningen uitgaf, is op aandringen van de politie daarmee opge houden. De geljjkenis was zoo groot, dat reeds iemand er inliep en 4 kwartjes tegen zoo’n penning inwisselde. Te Scheveningen zjjn dezen zomer, als gevolg van het slechte weer, veronderstelt men, ruim een derde minder baden in genomen dan in den vorigen zomer. De dames Stheeman, wonende in de Lan- gestraat te Winschoten, waren iu ’t bezit van 4 oude stoelen. Deze week werd er haar f 300 voor geboden. Begrjjpende dat de stoelen allicht een zeer hooge waarde hadden, werd door haar het bod afgesla gen. En dat ze goed gezien hadden bleek toen ze ze deze week voor den enormen prjjs van f 1050 verkochten. Een jager te Anderen (Gem. Rolde in Dr.) zag Maandag het jongentje van bak ker O. aldaar voor een stuk wild aan en schoot er op. Het kiud kreeg verscheidene hagelkorrels in ’t gezicht. Hoewel het on geval zich aanvankelijk vrjj ernstig liet aanzien, koestert men nu hoop op een spoe dig herstel. •7 L NIEUWE S ’1E"ER COURANT 99 1 il te zee ulp, n. n 3 3 3 h Dr. ige is, in Verdwenen. each I Invoer van varkens, geiten en schapen voor de fokkerij. Geen voetbalverslagen. „Publieke vermakelijkheden.” De motor kapot. Inbraak. Aanbesteding. Friesche violen. C. Hamelink. Nieuw Kerkblad. De aardappelhandel. Afsohuwelljk. Bloembollen. Mollenvellen. Ernstig spoorwegongeluk. Nederlandsche vlieger naar Servië. Kamerverkiezingen 1913. Reklamepenningen. Het slechte weer. Oude stoelen. Een kippige jager.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1