SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) X Bij den Paal der Heidenen. Ferdinands Freiïn von bracked door N. en A. VAN DER STEELE. Closet-Rollen. 29e Jaargang. ^Zaterdag 2 November 1912. No. 10. N ieu wstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. ReclaroeKolom Firma B. MEINDERSIÏIA. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX V van VIII. Feuilleton. Geschiedenis en ervaring leeren, dat harts tochtelijke karakters tevens de fanatiek strengste zijn in hun plichtgevoel, zoodra hun hartstocht hen drijft, zich in deze rich ting te ontwikkelen. Donderdags- V rijdags- Wordt vervolgd De heer Mr. I. Rinkes van hier is benoemd tot advokaat en prokureur by den Raad van Justitie te Soerabaja (Java.) Wat dien huwelijkecandidaten betrof, waar over Willy Wilthelm met zijn broeder had gesproken, deze bestonden inderdaad. De tameljjk groote rijkdom van den ouden Schnittler was te zeer bekend, dan dat er om zijn dochter niet menig aanzoek werd gedaan. Meer dan één bezorgde vader had reeds sedert jaren de rijke erfgename in ’t oog gehouden, en menige goede huisvriend trachtte zich nu verdienstelijk te maken, door huwelijkecandidaten op de gunstige gelegenheid opmerkzaam te maken. Benige koene jonge oeconomen, die in de gelegenheid waren geweest, dank zij het goede doen hunner ouders, zich wat alge- meene kennis en hoofsche manieren eigen te maken, openden met vertrouwen de rij, daar men begreep, dat Marie hare eischen volgens hare opvoeding hooger zou stellen, dan tot een eenvoudigen boer. De een na den ander had reeds eene reis naar Wiesen er aan gewaagd, om zich bij vader en doch ter voor te stellen. Bij de dochter was dat niet zoo gemakkelijkwant Marie had een merkwaardig instinct, zulke bezoeken te ver moeden. Ben bezoek bij eene vriendin was op zulke dagen eene onafwendbare noodza kelijkheid. Was dat niet het geval, zoo ont wikkelde het meisje eene zoodanige arbeid- kerk hier niet verder afgelegen was, dar die, welke hij vroeger had bezocht, en zoo vond hij de beste gelegenheid om eens op de Schnittlersche hoeve een bezoek te gaan brengen. Marie kon hem toch niet altijd ontwijken. Hij was een braaf, fatsoenlijk man, die in ieder geval een schoonzoon naar het hart van den ouden Sohnittler zou zijn geweest Huis en hof konden zich zeker met die der Schnittlers meten en zijne woon plaats was bovendien in een uurtje te be reiken. Het was daarom te begrijpen, dat het voorhoofd van boer Sohnittler zich te zamen trok, wijl zijne dochter tegenover den jongen man zoo koel bleef of zelfs zich uit de kamer verwijderde, wanneer deze nauwe lijks was verschenen. Onze man liet zich echter daardoor niet afschrikkenhij dacht zeker, dat goede zaken ook tijd moeten hebben. Buiten dezen aanzienlijken cavalier wat- sedert eenigen tijd een tweede opgedoken, die weliswaar niet met paard en wagen, doch zeer bescheiden, te voet kwam. Ook bij zijne bezoeken vond Schnittler menigmaal reden om zich te ergeren, ofschoon Marie zich tegenover hem iets voorkomender be toonde. Het was een jonge dokter uit het dichtst nabij gelegen stadje en die op een klein feestje met Marie kennis had gemaakt. Marie had namelijk enkele malen deelgeno men aan de ontspanningen van het stadje, hetwelk, alhoewel een der geringste van ’t land, toch zeker zijne eigene gezelligheid had. Br bestond daar eene zangvereeniging welke in den zomer landfeestjes en in den winter bals in ’t Casino organiseerde, en verder al van die vermakelijkheden, welke de lieve jeugd tezamen brengen. Dat gezel schap bestond uit beambten en de eerste burgerfamiliestoch zag men ook gaarne, dat de omwonende oeconomen den kring hielpen vergrooten. Vroeger zou het niet bij de Schnittlers1 eene bruid, die hij om ’t geld wilde trou wen. Ofschoon Dietrich het ook had verstaan, wat het jonge mensch had gezegd, wilde hij hem toch geen rekenschap daarvan vra gen, wijl hij bemerkt had, dat de jongen zich bij het drinken maar al te goed had gedaan. A 1O cent per regrel. Een zittend leven. Om de gezondheid te behouden moeten zij, die een zittend leven leiden in de allereerste plaats constipatie voorkomen, die de hevigste ziekte kan veroorzaken. Men bezweert de slechte gevolgen van een zittend leven gemak kelijk door ’s morgens op de nuchtere maag een wijnglas Hunyadi Jénos te nemen; de ingewanden worden vrijgehouden, het hoofd kan onvermoeid werken. 40, 'l2l/2 en 15 cent per stuk. zaamheid in huis en tuin, dat de bezoeker haar in de meeste gevallen niet te zien kreeg Doch ook haar vader toonde zich niet zoo tegemoetkomend, als men verwachten kon, voor zulke jonge lieden van goeden doen. Hij sprak met geen woord daarover met zijne dochter. Hij wist, wat haar in ’t hoofd stak en meende, dat zij eerst tijd „voor afleiding moest hebben". Zoo liet hij haar vrij, of zij die vrijers uit den weg wild» gaan ja, dan neen, ofschoon ’t hem soms moeilijk genoeg was, zijn stijf hoofd zoo diep te buigen. Maar hij dacht, en niet ten onrechte, dat dwang hier niet kon helpen en Marie des te eerder toegevender zou wor den, naarmate zij minder tegenstand onder vond. Wat hem ’t meest ergerde, waren de geruchten, die zich langzamerhand verbreid den en ook hem ter oore kwamen. Overal sprak men over de kennismaking, welke Marie te Gutstedt had opgedaanmen ver haalde, dat zij zich met den inspector daar had verloofd en dat daarin de oorzaak lag barer afwijzende houding. Sohnittler stelde de verbreiding dezer geruchten op rekening der Wilthelm’s, die hem daardoor wilden dwingen en andere jonge lieden afschrikten. Deze gedachte versterkte hem nog meer in zijn af keer tegen die familie. Ben der candidaten toonde zich overigens, ondanks de weinige tegemoetkoming, welke hij vond, zeer volhardend. De jonge man was bezitter van een mooie hoeve in het kleine naburig staatje, en daar hij noch ouders, noch zusters of broeders had, had hij wel behoefte aan eene goede huisvrouw. In zijne streek vond hij geen meisje van zijn geloof; hij moest derhalve aan de andere zijde der grenzen een vrouw zoeken. Marie Schnittler had een goeden indruk op hem gemaakt, toen hij haar te Wiesen eens had aan getroffen, zoodat hij zich nu vast alle Zondagen met zijn licht tweespan naar Wie gen begaf. Hij beweerde namelijk, dat de Es weina kein Mensch, wie viel er trageu kann, bis er von der Notwendigkeit es lernt. Bavpach. zijn opgekomen aan zulke ontspanningen deel te nemendoch in den loop der jaren was hun maatschappelijke positie van dien aard geworden, dat zij gerust en vrij kon den meedoen. Voor zich zelf zouden ze daarop geene aanspraak gemaakt hebben, doch voor hunne dochter waren ze iet of wat eerzuchtig. Bovendien wenschte papa Schnittler thans, dat het meisje zich zou zoeken te verstrooien. Marie had eenige kostschool-vriendinnen in de stad wonen, door wie zij overal ge makkelijk geïntroduceerd werd. Dokter Derfenthal was een verstandige, geer- tige en opgewekte jonge man, en het meisje met het ernstige eenvoudige wezen oefende een groote betoovering op hem uit, zooals ook zijne beschaafde manier van spreken haar aantrok. Haar fijn ontwikkeld gemoed beminde alle streven naar hooger en edeler, en hare opvoeding had haar verstand daarin verscherpt. Zoo dikwijls hij zijne zieken in Wiesen bezocht, kwam hij ook de hoeve opzoeken. Marie bleef bij zijne herhaalde bezoeken meestentijds aan haar naaitafeltje zitten en liet het gaarne toe, wanneer hij zich met haar trachtte te onderhouden of haar een mooi boek, somtijds een schoon lied, mede bracht. Onder andere omstandigheden had de oude Schnittler een kandidaat van deze soort niet geduld, een man „die mogelijk nog universiteitsschulden had te betalen". Juffrouw Sohnittler was dezen leerling der wetenschap ook wel genegen. Hare vrouwe lijke ijdelheid waardeerde het, dat een man uit hooge kringen hare dochter zijne gene genheid schonk en haar een mooien titel zou meebrengen. Volgens hare zienswijze, was zij bovendien overtuigd, dat alle hoo- gere standen veel minder zorgen en moeite hadden te dragen, dan een landelijke hof houding meebracht. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en avonds ingezonden vcrden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regele 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Uit het Duitsch van 24.) Hij begreep niet, wat zij meende; doch tegenover het met tranen overstroomde ge zichtje, dat smeekend tot hem opzag, was hij niet in staat streng op te treden. Hij trachtte haar daarom gerust te stellendoch bij zijne eerste woorden sprong zij op en ijlde als een opgejaagde ree het huis in. Toen Wilthelm, in den hoogsten graad verbaasd over deze tweede scene, zijn weg vervolgde, ontmoette hij Walmuth met der. leerling-oeconoom. De heer Walmuth scheen het voorgevallene niet gezien, en het meisje niet herkend te hebben. Hij vroeg, wie nog buiten was geweest, daar hij toch allen had bevolen, zich ter ruste te begevenhij ver genoegde zich echter met Dietrich’s ant woord, dat het Jenka was geweest. Het gezicht van den leerling daarentegen had een uitdrukking van nijd. Dietrich hoorde, hoe hij nog achter zijn rug bromde: die zedenprekers deden beter, in hun eigen tuin te wiedenhij had ten minste niet Gaarne verwyzen wy onze lezers naar achterstaande advertentie«Concert de Heer en Mevrouw VogelVan Vladeracken en Willem Andriessen,* en bevelen wy alle liefhebbers van goede muziek ten zeerste aan, dit concert te bezoeken. Zyn deze kunstenaars voor het meeren- djeel van het Sneeker publiek nog onbe kenden, zoo is toch de goede naam, dien zy zich in het muziekleven onzer hoofdstad verworven, ook tot velen onzer doorgedron gen en doet ons naar een kennismaking verlangen. Overal, waar dit sympatieke echtpaar is opgetreden, heeft het de harten der toe hoorders voor zich gewonnende zangeres door hare mooie, glasheldere sopraanstem, hare volmaakte uitspraak, hare uiterst mu zikale en gevoelvolle voordrachtde violist door zyn elastischen, fraai geronden streek, waaraan hy groote warmte en een mooien breeden toon paart. Van den begaafden Haagschen pianist Willem Andriessen spreken de muziekbla den met bizonderen lof, behalve de accom- pagnementen, zal hy nog een paar solo- nummers op den Steinwegvleugel ten beste geven. De aantrekkelijkheid van dit concert wordt nog verhoogd daardoor, dat de heer Nieb Vogel behalve zyn viool, ook een an der instrument, een oud-Italiaansch, de viola d’amore zal bespelen, dat door ken ners als by zonder liefelyk wordt geroemd. Moge dit drietal op 11 November, ook hier die warme belangstelling vinden, die zy verdienen en waaraan zy by hun op treden gewend zyn. van 26 October brengt o.m. het vervolg van 't artikel over het Popta-gasthuis en Heringa-State te Marssum, wederom met een 9-tal byzonder fraai uitgevoerde foto’s. SLOTEN. De Staatscour. van 29 Okt. bevatte de statuten van de N. V. My. tot exploitatie van automobielen »De Auto” alhier. JOURE. OUDEGA. De heer J. Duursma alhier is benoemd tot onderwijzer aan de open bare school te Vinkega. OOSTEREND. Het 4-jarig zoontje van den koemelker A. Zeilstra alhier is in de dorpsvaart geraakt en verdronken. OOSTERWIERUM. In den tuin van L Schouwstra alhier zyn 3 kalebassen gegroeid, waarvan er één een gewicht heeft van 7 pond en de twee andere ieder 5 pond zwaar zijn. Na het artikeltje van onlangs over de zeilsport in Friesland, in den «Berleiner Lokal Anzeiger» vinden we daar nu een stukje in over het schaatsryden in ons ge west. Het luidt als volgt Daar de winter voor de deur staat, en de wintersport langzamerhand aardig de belangstelling begint te trekken, is een ant woord op een vraag over het schaatsryden in Friesland niet van belang ontbloot. De geliefkoosde wintersport in Friesland, de noordelykste provincie van Nederland, is het schaatsenryden Over het schaatsry- den in Friesland kan men zich het best een denkbeeld vormen, als men bedenkt, dat de geheele provincie met wateren door sneden is. Ze wordt aan drie zijden door de zee (Zuiderzee) omspoeld en van links naar rechts, van Zuid naar N ord door binnen meren, kanalen en stroompjes doorsneden. Het ligt voor de hand, dat, wanneer al de ze wateren toegevroren zyn, de bewoners alleen per schaats de gemeenschap met el kander onderhouden. Vrienden en familie leden bezoeken elkaar per schaats, gaan knechts en meiden naar stad of naar het naastbyzynde dorp, ja zelfs trouwpartijen naar het gemeentehuis. Te nauwernood is het water toegevroren, of in elke plaats worden hardryderyen ge houden. Geen dorp is zoo klein, of er vindt een wedstryd plaats onder algemeene deelname van de geheele bevolking. Klein en groot, arm en ryk, jong en oud, ver maakt zich op het ys, dat voor deze gele genheid feestelyk met vaandels en vlaggen getooid is. Ja, de scheepvaart moet voor de yssport wjjken, en bjjzondere bepalingen worden getroffen, dat de schepen by inval lende vorst het mooie ys niet vernielen Eiken winter komt het voor, dat ervaren schaatsryders de elf steden der provincie op één dag per schaats bezoeken. Als men I te Dokkum in het Noordoosten begint, kan j men via Leeuwarden Franeker, Harlingen, Bolsward, Sneek, Ulst, Workum, Hinde-1 loopen en Stavoren hetminiatuurstadje Sloten (600 inwoners) over ys bereiken. Dit alles is in één dag te doen, waarbij men zeer zeker vroeg moet opstaan. Nadere inlich tingen over het schaatsenryden in Friesland zyn te bekomen aan het reisbureau der Ne- derlandsche staatsspoorwegen, Onder de Lin den 71, Berlyn NW 7 evenals het reis-in formatie-bureau van de Lokal Anzeiger. Eón dergelyke internationale reclame voor onze provincie is niet onaardig. De Raad van Beroep te Leeuwarden heeft in zyn zitting van Dinsdag 29 Oktober niet ontvankelyk verklaard den heer L. Hoekstra alhier in zyn beroep tegen de beslissing, houdende niet-toekenning van de aange vraagde meerdere uitkeering omdat die be slissing betreft een tjjdelyke uitkeering, geen beroep is toegestaan. By het schieten op een konijn trof de heer F. te Beetsterzwaag bij ongeluk zyn zoontje met een schot hagel. De jongen is dadelyk naar Leeuwarden vervoerd. Van de 170 korf aardappels van een gardenier te Witmarsum, bleken, toen de man 100 korf van nog niet door ziekte aan getaste had afgeleverd, de overige 70 korf door ziekte geheel waardeloos geworden. In den omtrek van Drachten worden aard appelen voor de konsumptie thans voor 50 cent de korf verkocht. De direkteur-generaal van den landbouw heeft Dinsdag met een toespraak geïnstal leerd de centrale kommissie voor het boter- kontrölestation, waarvan voorzitter is mr. J. T. Lindhorst Homan te Assen ensekre- taris de heer O. Reitsma, secretaris van den Algemeenen Zuivelbond. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft voor de herdenking van Nederlands onaf hankelijkheid in 1913 een bedrag van f 1000 ter beschikking gesteld van de daarvoor gevormde kommissie. We ontvingen «Padvinders-agenda» voor 19121913, uitgegeven met medewerking van de Nederlandsche Padvinders Organi satie, door D. Bolle, Rotterdam. Naast het gewone kalenderwerk bevat het enkele mededeelingen over de Padvinders- organisatie. Deze uitgave is blykbaar een bewys van de toenemende ontwikkeling der Padvindersorganisatie in ons land. Het komité uit de ingezetenen te Utrecht heeft thans aan de melkslytersvereeniging een ultimatum gezonden, n.l. om vóór 1 November a.s. den pry’s der melk weder van 10 op 9 cent per liter te brengen. By weigering zal een groote beweging op touw worden gezet om het publiek op te wekken geen melk meer te gebruiken van de onwillige melkslyters. Bovendien zullen de namen aan het pu bliek bekend gemaakt worden van hen, die de melk voor 9 cent verknopen. Een formeele melkoorlog dus. De Duitsche keizer heeft 100000 Mk. ge geven voor een fonds, dat de naam van ,,KaiserjWilhelm|Luftfahrer-stiftung< zal dra gen. Van de renten dezer som krygen mi litaire aviateurs, die by het uitoefenen van hun beroep een ongeluk kregen, onder steuning en in geval van dood wurdeu de nagelaten betrekkingen ondersteund. Een merkwaardig geval van vergiftiging door snuif wordt medegedeeld door het «Korrespondenzblad Schweizer Aefzte».. In het ziekenhuis eener Zwitsersche stal werd een bewustelooze vrouw binnengebracht, die daar reeds eerder voor loodvergiftiging 1 e- handeld was, waarvan de oorzaak onbekend was gebleven. Ook nu vertoonde zy symp tomen van loodvergiftiging en na eenige dagen stierf zy. In de zak der vrouw vond men een pakje snuif, verpakt in een soort staniool, (gewoonlyk zilverpapier genoemd) dat 90% l°0(l bevatte. De vrouw had de gewoonte, dadelyk uit de zak te snuiven en zoo kreeg zy dejsnuif binnen, vermengd met looddeeltjes en wel 1%% lood. Daar de vrouw een groote liefhebster van snuiven was en ongeveer 300 gr. per maand ge bruikte, kreeg zij dagelyks 175 m. gr. lood binnen. NIEUWE SNEEKER COURANT 4 1 L’ CONCERT. „Bulten** Het schaatsrijden In Friesland. Raad van Beroep. Ongevallen wet. Zijn zoontje getroffen. Aardappelen. Botarkontrdiestation. Voor het onafhankelijkheidsfeeet. Padvlnders-agenda. Melkoorlog. Aviateura-fonda. Gevaarlijke anulf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1