SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) -4 No. II. Woensdag 6 November 1912. 29e Jaargang. Li Gemeentebegrooting 1913. N ieuws tijdingen. k ANNEX 5 bti NIEUWE SNEEKER COURANT ze f f 2.000.— 200.— n Bewaarschool Se' 2.800.— 4.262.395 592.50 300.— 400. op een kleine uitzondering na, 1.000.— 1.250.— 300 1.250.— 800.— 4 500. 400.— 200. - 828.875 500.— Totaal f 543.981.26 l H n J. Kuiper Elzenburg 25/516 Huis zou was, van Markten Waag Leges 21.570.775 8.911.88 80.000. 650.— 5.000.— 26.000.— 225 600.— 3.278.— 630.— 100.— 830.— Medisch hygiënisch schooltoezicht Middelbaar Onderwijs Hooger Onderwijs Bewaarschool Onderw. in kunsten en wetenschappen 1.502.795 50.515.— 2.200.— 300 500.— 700. - e 3.457.— 10.500 100.- 150.— Intrest 13.963.— 500.— 4.520.— 250 - memorie. 400.— 18.340.— 26.487.50 26.085.— 8 977.52 8.860. - 855.— 3.569.085 35.— memorie. 100.000.— 400.— 150.— 500.— 400.— 10.— 400.— 6.000,— memorie. 91.391.— 12.296.— 31.010.— 10.— 11.164.— 830.— 2.750.— 250.— 28.140.— 21.240 2.560.— 1.250.— 100.- 1.000.— 26.000 2.775.— 8.000.— 2.000.— 1.555.— 4.000.— 8.504.— 25.— 4.641.695 5.750.— 880.— 2.400. — 1.400. — 5.000.— 4.900.— 3.520 50.— 20.— 150.— 13.650.— 10.— 56.407.50 Belegging kasgelden 200.— 5.395.— - 124.970.— - 24.100.— 17.500.— 12 - n Subsidie Muziekkorps Wachtgeld P. Gaillard Subsidie Burg. Armbestuur St. Ant. Ziekenhuis, v. verpleging v. lijders aan besm ziekten Jaarwedden van geneesheeren en vroedvrouwen - Verplegingskosten enz. van arme krankzinnigen - Kosten werkverschaffing als Ijsbanen enz. - Jaarwedde v/d gemeente-veearts - Kosten Kamer van Koophandel en Fabrieken - IJk- en herijk maten en gewichten - Renten en aflossingen Aankoop inschr. Grootboek N W. S. Veemarkt Huur Wilhelminapark Onderhoud Sanleansterzijl Rechtsgebouw Vernieuwing van straten Demping Wip Uitgaven Gasfabriek Waterleiding Gemeentereiniging Waag Kosten der politie der brandweer Invoering weksysteem (brandw.) Onderhoud en lasten gem. eigendommen Kosten van volksgezondheid en volks huisvesting Bijdrage in de kosten van wijkverpleging Kosten toezicht, adm., onderh. enz. gemeentewoningen Kosten Lager Onderwijs renten Pensioenfonds overschot verk. eigend. en af gek. grondrenten - Kosten pensionneering en ver zekering gem.-ambtenaren - Snbsidiën diverse vereenigingen - Subsidie Ver. „Oranje” kinder feest 1913 - Uitkeering aan predikanten der Ned. Herv. Gem. - Kosten rechtsgedingen Waarborgsom Tentoonst. 1913 Voorschotten Geneeskundig onderzoek van gem.-ambtenaren - Onvoorziene uitgaven een Poolschen arbeider van een zolder hebben getrapt, waardoor deze een doodeljjken val deed. Zjjn vrouw en ouders, aan wien hjj ge schreven heeft geheel onschuldig te zjjn, omdat hjj op het oogenblik, dat het feit voorviel, met zjjn landheer op de jacht wachten met spanning het vervolg de geschiedenis af. Bevolkingsstatistiek. Het aantal inwoners van Nederland was op 1 September 1912 6.076.175, dat van Friesland 365.511. In de maand September kwamen de meeste sterfgevallen in Friesland op reke ning van kanker en andere booze zweren (52). ouderdomszwakte (28), organische hart- gebreken (22), longtuberkulose (18) en her- senverweeking (14). Wat de sterfte aangaat, stak Friesland overigens gunstig af bij het geheele land, want terwjjl die voor geheel Nederland 9 91 per 1000 inwoners was, bedroeg die voor Friesland slechts 8.75 per 1000 in woners. iTotaal f 543.981.26 Subsidie-aanvraag der Vereeniging Oranje voor een schoolfeest in 1913. Wegens plaatsgebrek was het ons onmoge lijk in ons vorig No. het volledig debat over bovengenoemd punt weer te geven, waarom wij het zeer beknopt samenvatten. Wij ach ten het echter belangrijk genoeg om het thans vollediger te publiceeren. Zooals men weet vroeg het Bestuur van Oranje een subsidie groot f 500 voor het in 1913 te houden kinderfeest. B. en W. achtten het bedrag wat hoog. Van particulieren mochten flinke bijdragen ver wacht worden, waarom zij voorstellen f 250 toe te staan. De meerderheid der 2e sectie stelt voor, met het oog op 't groot aantal kinderen dat aan ’t feest deelneemt f 500 toe te kennen. B. en W. ontraden dit met het oog op de gem. financiën. In 1913 zal men toch al voor verschillende zaken subsidie moeten geven. De heer De Boer meent, dat Oranje de laatste jaren zuinig is geweest om in 1913 flink voor den dag te kunnen komen. Hij vindt daarom ook dat f 250 voldoende is. De heer Dwarshuis wijst er daarentegen op, dat het een feest wordt, waaraan 2000 kinderen zullen deelnemen. Bij een subsidie van f 500 is dat dus een kwartje per kind, wat waar lijk niet veel is, als men bedenkt dat men de kinderen een heele dag moet bezighouden eu tracteeren. Bovendien is ’t jaar 1913 een unicum, met het oog op de onafhankelijkheids herdenking, waarom Spr. vindt, dat men ditmaal Oranje niet moet gaan beknibbelen. De heer Brouwer heeft, toen hij het voor stel van B. en W. las gedacht, dat deze leden aan Oranjebloed-verlies. Spr. is sterk voor een subsidie van f 500 en hoopt van harte dat de Raad die zal toestaan. Daarom ligt het niet op onzen weg, voor een dergelijk feest subsidie te geven, te meer, wanneer voor dat doel kinders worden ge bruikt. Streng keurt Spr. af kinderen te be trekken in demonstraties voor door hen on begrepen symbolen. Daarom keurt Spr. bet ook af wanneer van andere zijde kinders wor den gebruikt voor een 1-Mei-optocht. Als echter de meening van den heer Westra die is van het Dag. Best, dan wordt de zaak anders. De heer Westra toch zegt: daar wordt een feest voor de kinderen georgani seerd kom. laat ook de gemeente.daar wat voor bijdragen. Dat lijkt zeer onschuldig maar 't is een zeer gevaarlijk standpunt. Want als straks de anarchisten bij den Raad zullen komen en zeggenWij organiseeren op 1 Mei een kinderfeest geef ons daarvoor wat subsidie, zal men dan ook zoo gemoedelijk zeggen: Nu ’t is een kinderfeest, ziedaar subsidie Integendeel, zegt Spr., ’t zal misschien on bewust gaan, maar wanneer hier subsidie wordt toegestaan, dan gebeurt dat wel dege lijk om de oranjedag glorierijker te doen vieren. Laten B. en W. als ze dit toch willen dan ook royaal zijn en een flinke subsidie geven. Intusschen verwondert het Spr. dat zoo n groote subsidie noodig is. Spr. meent te mo gen veronderstellen, dat de leden van Oranje vooral worden gevonden onder de gegoede ingezetenen en wanneer deze n et voldoende willen offeren voor een luisterrijk vieren van hun oranjedag (waardoor de gemeente zóó moet bijspringen) dan meent Spr. daar een bloedarmoede te moeten constateeren, die niet optimistisch moet stemmen voor de oranje- zaak. De heer D r. Bóuma (Weth.) deelt mee, dat het gevoelen van don hoer Westra niet door hem wordt gedeeld en ook niet het ge voelen van het college B. en W. is. De zaak zelf heeft Spr’s. volle sympathie t is alleen met het oog op de gemeente-financiën, dat hij de subsidie op f 250 wil terugbrengen. Spr. protesteert tegen’t geen de heer IJtsma heeft willen doen uitkomen, dat men hier met een partijfeest te doen heefthet is ’t eeuw feest van Neerland’» onafhankelijkheid. Dergelijke zaken als ’t aankweeken van’t na tionaliteits-gevoel bij onze jeugd moet men bo ven partijzaken weten te stellen. Dat is een algemeen belang en als zoodanig ligt het ze ker op den weg der gemeente, een feest als 't onafhankelijkheidsfeest in 1913 te subsi- dieeren. De hr.D e Wolf meent dat de hr. Dr. Bouma gelijk heeft ’t Geldt hier"fiiet in de eerste plaats een oranjefeest, maar de herdenking van de Nederlandsche onafhankelijkheid. Wat het oranjebloed betreft, waarover eenige malen is gesproken. Spr. weet zeker dat het zijne niet oranje is, maar rood. Dat bleek nog toen Spr. zich vanmorgen in den vinger sneed. De V o o r z. zegt, waai- beide Wethouders hun standpunt hebben uiteengezet, ook zijn me ning te willen uiten. Spr. meent, dat ’t feest be doeld wordt als een nationaal feest, zooals ze er meer worden gegeven. Ook uit zijn jeugd herinnert Spr. zich dergelijke feesten en zij hebben steeds een prettige indruk bij hem achtergelaten. En waar ook vroeger voor dergelijke feesten wel f500 is toegekend, meent Spr. dat ook nu het volle bedrag kan worden gegeven. De heer Huges staat altijd klaar wanneer bij hem wórdt aangeklopt voor een kinderfeest. Hij vraagt dan niet waarvoor of voor wie ’t is. ’t Doet Spr. pleizier wanneer kinders plei- zier hebben en waar ’t hier 2000 kinderen betreft zal een subsidie van f 500 wel noodig zijn, zal van eenig feestvieren sprake kunnen zijn. De heer IJ t s m a hoort hie r mooie woorden over pretige indruk, die een oranjefeest steeds op de kinderen maakt, en dergelijke. Spr. zou willen vragen of een Sinterklaasfeest, een verjaardag, of niet elk feestje op kinders een prettige indruk moet maken. Dergelijke motieven worden vaak gebruikt om dingen er door te krijgen, die er door moeten. Spr. begrijpt dat dr. Bouma het nationali teitsgevoel op de voorgrond heeft geschoven Dat doet heel zijn klasse. Met den heer Westra is dat wat anders, die erkent, dat er heel geen speciale reden is, om het feit van de 100-jarige onafhankelijkheid te vieren Spr. zou willen vragen is er voor het over- groote deel van ons volk reden om een onaf hankelijkheidsfeest te vieren. Bestaat er on afhankelijkheid Klinkt dat woord niet zot in onzen tijd, nu de een kuipt tegen den an der. Weinigen durven hun kop vrij omhoog te dragen en te zeggen, zooals zij denken, want al heel gauw ondervinden ze dan den druk die hun zegtdaar met je onafhanke lijkheid. Spr. houdt er niet van over zijn persoon te spreken, anders zou hij zich zeil misschien als een voorbeeld kunnen stellen, wat de onaf hankelijkheid wil zeggen van iemand in loon dienst. Zoodra die in het openbaar durven opkomen voor wat zij meenen dat goed is en recht, dan vertelt de patroon hun wel wat hun onafhankelijkheid zeggen wil. Daar valt echter niet mee het nationaliteits gevoel waarop de heer Dr. Bouma doelde Zeker, dat is een factor die niet weggerekend mag worden en ook Spr. erkent nationaliteits gevoel, hoewel hij zich tenslotte op een grooter, een internationaal standpunt stelt. Om intusschen weer op het onafhankelijk heidsfeest terug te komen; voor ’n dergelijk feest zouden misschien redenen kunnen be staan. doch de kwestie wordt deze: Wat stelt men als symbool van die onafhankelijkheid Het huis van OranjeEn Spr. meent, dat wanneer wij onze vaderlandsche geschiedenis nagaan, dit zich nu juist niet leent als sym bool voor onze onafhankelijkheid Wat Spr. heeft gezegd is niet bedoeld als een partij-uiting, maar als een klasse-uiting. Zelden ziet men de klassen scherper tegen De heer Westra (Weth.) zegt nooit veel ge merkt te hebben van dat Oranjebloed waar de heer Brouwer van spreekt. Zijn motief is dithet ligt niet op den weg van de gemeente feest te vieren en de raad mag dit niet al te veel in de hand werken. Waar het hier ech ter een algemeen kinderfeest geldt bestaat er z.i. geen bezwaar daarvoor een paai’ honderd gulden subsidie te geven, doch meer ook niet. De burgerij moet ook wat doen. Spr. acht een zoo groot bedrag van f 500 niet gemotiveerd. En wat de opmerking van den heer Dwarshuis betreft, waar deze doelt op 't onafhankelijkheidsfeest. meent Spr. dat dit buiten beschouwing kan blijven. Indien men dat wil zal er elk jaar wel ’t een of an der belangrijk feit ter herdenking te vinden zijn doch dit zou geen motief mogen zijn voor de gemeente om maar met groote sub sidies klaar te staan. De heer IJtsma doet het voor den heer Brouwer leed dezen te moeten meedeelen, dat hij lijdt aan volkomen bloedarmoede, ten minste aan ’t Oranjebloed, waarop deze doelt, want hiervan heeft Spr. geen droppel in zijn aderen. Intusschen kan dit hier buiten bespreking blijven. Wat de kwestie zelf betreftSpr. zou gaar ne subsidie geven voor een kinderfeest indien de oranje-zaak er buiten bleef, en wanneer de gemeente had voldaan aan alle eischen, die men billijkerwijze van een gemeentebestuur kan verwachten. Wilde men dan de kinderen eens feest laten vieren, uitstekend. Maar wat de zaak hier zoo heel anders maakt, is juist de tint die aan dit feest ge geven wordt: een tint, waarmee slechts een deel der ingezetenen instemt, en die door dat deel nog vaak wordt gebruikt als een agitatie voor oranje, wel is waar, maar vooral tegen de opkomende roode vloed. UITGAVEN Kosten van bestuur Presentiegelden leden v/d Raad Algemeene kosten Kosten Burg. Stand, Bevolking Militie enz. invordering enz. belastingen Kosten van openbare werken Onderhoud en brandverzekering gebouwen Wegen, straten en wallen Bruggen en ponten Vaarten, waterleidingen en riolen Plantsoenen en wandel plaatsen Algem. begraafplaats en vernieuwing gereed schappen onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Bjj het 25e examen voor horloge- makersbedienden dezer dagen gehouden te Berlgn behaalde de heer A. Alard, leerling bjj den heer K. Christian alhier het pre- dicaat >hervorragend« (cum laude). Het werk van den geslaagde behoort volgens .die commissie tot het allerbeste, dat ze in die 25 examens onder handen heeft gehad. Na verhoor is gevankelijk naar Leeu warden overgebraeht H. v. d. Sch. vroeger te Heeg, verdacht van zich het vorige jaar te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een fiets ten nadeele van J. Eringa al hier. De aangehoudene was naar Amerika uit geweken, maar keerde per stoomschip Rot terdam* van de Hol!. Am. Ljjn naar Ne derland terug. Op de terugreis werd hjj op last van den Commissaris van Politie alhier te Rotterdam aangehouden. STAVOREN, 4 Nov. Onze vroegere ~- plaatsgenoot, de heer F. E. Fritsma, thans onderwijzer te Huizum (dorp) is als zoo danig benoemd te Wormerveer aan school B. BOZUM, 1 Nov. Hedenavond werd in de Nederlandsch Hervormde Kerk een or gelconcert met vioolmuziek gegeven door de heeren Paul Gaillard en B. S Stellingwerf! te Sneek. De muziek viel zeer in den smaak van de vele ingezetenen, die van de gele genheid gebruik hadden gemaakt en opge trokken waren naar ons kerkgebouw. De Akmarijpsterpoldep. Door Gedep. Staten van Friesland zijn benoemd tot deskundigen voor de klassifi- catie der gronden in het waterschap de Akmarjjpsterpolder, gelegen in’de gemeente Utingeradeel, de heeren D. T. Jongbloed te Óppenhuizen, H. P. de Jong te Joure en VV. J. Cornelis te Haskerhorne. Kamerverkiezingen. De Centr. Antir. Kiesvereeniging in het distrikt Schoterland heeft voor 1913 voor- loopig kandidaat gesteld den heer G. Smeenk te Arnhem. Tot definitief kandidaat voor het distrikt Leeuwarden is nu door de afd. der S. D. A. P. gesteld de heer Mr. P. J. Troelstra. □e snijpartij te Surhuizumerheide. Van de twee te Surhuizumerheide zoo vreeseljjk gestokenen is de zoon, J. Wind, aan de gevolgen overleden. De toestand van den vader, is hoewel deze ernstige hoofdwonden heeft, iets beter. Onschuldig 1 Een arbeider H. W. van Knijpe afkom stig, is in Duitschland op aanwjjzing van Wij geven hieronder een opgaaf van de verschillende begrootingsposten voor 1913 zooals in de Raadsvergadering van 31 October jl. zijn vastgesteld INKOMSTEN Batig saldo rekening 1911 Opcenten Grondbelasting Hoofdelijke Omslag Belasting op de honden Opbrengst rechten gebruik publ. gem. grond - Bruggelden Rechten voor gebruik van Wateren, Kaden en Wallen - eens bedriegt 't Is helaas waar, dat veel men- schen nog op zoon lage trap van ontwikkeling staan, dat zij naar ’t waarom niet vragen, maar feestvieren, omdat er feest is. Wanneer den vol gende dag de socialisten een fp-oot feest or ganiseerden zou men hen wellicht ook daar weer vinden. Wat de liefde voor de nationaliteit betreft, waarover men telkens spreekt, die blijkt het beste bij de loting voor de nationale militie. Dan is ieder maar wat blij, als het lieve va derland hem met rust laat, en wanneer men da kazernepoorten eens open zette, voor ieder die naar huis wou, dan zou er waarschijnlijk niet één blijven dienen voor zijn natie. Wat tenslotte de heer Zelvelder heeft ge- u zegd over kinderen in de onthouders optocht, twee Poolsche vrouwen gearresteerd, omdat deze heeft zeker gezien, dat een troepje van - - de straatjeugd voor de optocht uitliep. De heer Zelvelder. Neen in de stoet zelf. De heer IJ t s m a verklaart dat dit absoluut onjuist is en hij vraagt den heer Zelvelder naar bewijzen. Het is slechts een praatje om zich uit een netelige positie te redden De heer D r. Bouma wijst nog eens op de begrootingscijfers: de uitgaven zijn toch al gestegen. De heer Dwarshuis wil nog even pro- testeeren tegen t voorstellen dat alleen de gegoeden lid zouden zijn van Oranje. Ook hon derden „kleine luyden“ offeren daaraan gaarne hunne penningen. De heer Brouwer ten slotte is de laatste spreker. De woorden van de hh. dr. Bouma en Zelvelder hebben hem goed gedaan. Trou wens, van deze geridderden kon hij niet an ders dan een ridderlijk woord verwachten. Intusschen heeft Spr. bij alle discussies een ding gemist: de eenheid God-Nederland-Oranje. Spr. kan aan de a.s. feestviering niet den ken, zonder te denken aan Hem die ons onze onafhankelijkheid schonk. De te vieren dag bedoelt ook te zijn een dank en hulde aan Hem. Hierna werd tot stemming overgegaan en met 94 stemmen (van de hh. dr. Bouma, Westra, IJtsma en De Boer) besloten f 500 subsidie toe te kennen. Buitengewone rechten Burg. Stand - V ergunnings-recht verkoop sterke drank - Begrafenisrechten Schoolgeld L. Onderw. - H. B. S. Gymnasium Burgeravondsch. - Herhalingsch Bewaarschool Huur Landerijen Visscherijen, Maalgelden Hekkelen en Greppelen - Gebruik Schietbaan Huur van Huizen Trekweg, (tolhuizen, brug, paardenstal) - Grond- en erfpachten Grasgewas inschrijving 2i/2 Grootboek N. W. Schuld - Rente van belegde gelden van het Pensioenfonds - Intrest van tijdelijk belegde kasgelden - Huishuur gem. woningbouw Ontvangsten Gasfabriek Drinkwaterleiding Gemeente-reiniging Opbrengst recht van aanplakken - Uitkeering van het Rijk krach tens de wet van 24 Mei 1897 (St. 156) - Rijkssubsidie Lager Onderwijs Middelbaar Hooger in de kosten verple ging arme krankzinnigen - Provinciale subsidie voor jaar wedde Veearts - Bijdragen v. gem. ambtenaren voor pensioen - Tegemoetkoming van het Rijk onderhoud Rechtsgebouw - Subsidie v/h O. B. W. voor de Waterleiding - Teruggaaf Verschotten Teruggaaf zegelgelden Terugontvangst van tijdelijk belegde kasgelden - 100.000. Restitutie van betaalde Dijks- lasten - 150. Vrijwillige bijdrage O. B. W. i/d kosten v/d gem. huishouding memorie. Geldleening ter voorziening in de kosten van uitvoering van diverse werken memorie Vlootplannen. Naar het vryliberale blad »De Fakkel* verneemt, moet minister Coign ingrijpende vlootplannen voor Indië koesteren. Hjj wil 5 dreadnoughts doen bouwen, per stuk van ongeveer 24 millioen gulden. Daar boven dien 30 millioen vereischt wordt voor ha venverbetering, omvatten de plannen dus in ’t geheel een bedrag van 150 millioen. Opnieuw werkstaking. Maandagmorgen om 9 uur hebben de indragers der glasfabriek »de Schie* te Schiedam opnieuw het werk neergelegd. Ze eischen loonsverhooging. Zware straf. Een kondukteur der Centraalspoor, die uit een pakje in den trein een bedrag van f 2.50 had verduisterd, is door de Utrecht- sche rechtbank tot 1 jaar gevangenis-trif veroordeeld. Postkantoor Sneek. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Oct. 1912, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt Brieven Amstelstroom Amsterdam. i v. Bewaring Briefkaarten Jac. Kool Amsterdam. Benny Daams Hengelo. G. H. v. Brug NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden opdat deze bjj elkaar staan dan juist bij dergelijke feesten. Als wij, zegt Spr., als socialisten op den eer sten Mei over heel de wereld ons feest vieren, dan is dat een demonstratie tegen de onder drukkende klasse, tegen het kapitalistische stelsel. Daartegenover gaat men op Oranje feesten het nationaliteitsgevoel opwarmen, om het „allen-één” te bewaren in naam om hetklasseverschil weg te redeneeren. Alsof niet juist op zoo’n Oranje-feestdag dat op de voorgrond treedtals men jonge proletariërskinderen laat mastklimmen, kuip jessteken enz. in de hoop op een prijsje, maar tot vermaak van de „heeren’’ die er bij staan lachen om de mislukte pogingen. Dat, zegt Spr., maakt deze Oranjefeesten juist tot zooiets misselijks. Als men uiting wil geven aan zijn gevoelens voor dat huis, goed, maar laat die vereerders dat dan zelf doen door een ernstige betooging voor hun zaak, maar laat men daarvoor niet de arbeiderskinders ge bruiken. Een enkele volwassen arbeider zal misschien ook een paar uurtjes vrijaf krijgen om eens te .zien naar Neerland’s onafhankelijkheids- feest, maar als hij straks in zijn fabriek te rugkeert, zal men hem daar wel op andere wijze leeren. wat zijn onafhankelijkheid be- teekent. De heer Zelvelder meent, dat ’t geen de heer IJtsma heeft gezegd over onafhankelijk heid, niet op gaat. Wie is positief onafhan kelijk Niemand. Doch ’t gaat hier niet om de onafhankelijkheid van den Nederlandschen burger, maar van ons volksbestaan in ’t al gemeen. Het is waar dat slechts een deel van ons volk Oranja-getint is, maar de heer IJtsma vergeet, dat dit toch het overgroot» deel is, en dat ook onder de arbeiders er duizenden zoo worden gevonden. En wat ’t gebruiken van kinders voor ’t doel betreft Spr. herinnert zich hoe in de groote geheelonthouders optocht voor 2 jaar hier gehouden ook heele groepen kinders mee liepen. Dat was toch ook een demonstratie En wat het onafhankelijkheidsfeest betreft er is alle reden dit te vieren en waar ver schillende mannen uit het huis van Oranje een werkzaam aandeel namen in den strijd voor die onafhankelijkheid, zal dit feest niet zonder Oranje herdacht kunnen worden. Het geldt hier een feest voor t heele volk op een kleine uitzondering na, en voor dit sympathieke feest zal Spr. graag f 500 sub sidie toekennen. De heer IJ t s m a antwoordt den heer Zel velder, dat men zich jn dat kleine deel van ’t volk, dat niet aan die feesten meedoet, wel bedriegt, ’t Is helaas waar, dat veel men-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1