SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Koningin der Modebladen, 18 Bij den Paal der Heidenen. BON T DC KONINGIN No. 13. Woensdag 13 November 1912. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. NOVEMBER-nummer. PREMIE-UITGAVE NOVEMBER-NUMMER Koningin der Modebladen. Nieuwe Sneeker Courant. Nieuwstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX S, voor deze rg- zal dan o.a. 'r Wordt vervolgd. De eerste groote overbrenging van elec trische energie door kabels in Europa had plaats in 1891 van Laufen naar Frankfurt, met een spanning van 25.000 Volt en een capaciteit van 180 P.K. Een prachtig nummer is het Het bevat een 110-tal AFBEELDINGEN w.o.: 40 Costumes, 15 Mantelcostumes, 5 Rokken, 10 Mantels, 10 Kinderjur ken, 5 Jongensjasjes, 5 Kindermantels, 10 Hoeden, eenige Blouses, Kapsels enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een lieve Kimono Kinderjurk IS? WEDEROM AAN ONS BUREEL VERKRIJGBAAR DE het beste en goedkoopste der Mode tijdschriften. HET NIEUüm NUMMER VAN on ze e n. voor het van de PREMIE Prijs 25 cent (fr. p.p. 30 ct.) dj is rem de hand Losse nummers zijn a 25 ct., fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van onderstaande bon verkrijg baar aan ons Bureau GED. POORTE ZIJLEN. om den hals óf leg hem in een lade, totdat het zoo ver is, dat de wereld het mag we ten,zeide hij sussend, terwijl hij het meisje aanzag. „Zij zouden je nu slechts uitlachen, dat ge je aan zoo’n armen duivel hadt ver bonden. Komaanden vinger op den mond, houdt het leven gezond. En zie, kleine nar! opdat ge iets zoudt hebben, wat ge dragen kunt, heb ik dit hier meegebracht,voer hij voort, terwijl hij uit zijn zak nogmaals een doosje te voorschijn haalde, hetwelk hij opende en dan plagend in de hoogte hield. „Wilt ge ’t niet zien?“ vroeg hij, als zij niet terstond opzag. „Moet ik ’t maar weder in den zak steken vroeg hij nogmaals. Nu keek zij op. Een gouden broche en een paar oorsieraden schitterden haar tegen, goedkoop weliswaar, doch in de oogen van het meisje van veel waarde. Zij schreeuwde ’t bijna uit van vreugde en sprong op om die sieraden te bemachtigen. Hij trachtte dien schreeuw te dempen, door haastig de hand op haren mond te drukken. „Goed, dat het hier zoo eenzaam is en geen levende ziel voorbijkomtge zoudt anders mooi onheil kunnen aanrichten. Ge zijt heden al te opgewonden. „En dat mag ik dragen vroeg ze. „Wat moet ik dan zeggen, van wien ik het heb“. „Zeg zoo als altijd dat ge ’t van de oude vrouw hebt gekregen,zeide hij onverschil lig. „Ge kunt ook wel doen, alsof ’t van den eigenaar is. Dat was misschien zoo kwaad nog niet. Dat overigens een mooi meisje geschenken ontvangt, en zij niet wil zeggen vanwie ze komen, is zoo vreemd niet.... Maar nu wordt ’t tijd, dat ge naar huis gaat. daarginder in Arensen mijn vader gespro ken, en deze wil weder voorraad halen. Die anderen komen ook. De boeren verkoopen thans, wat zij van den winter nog hebben liggen; de kleine lieden moeten koopen, hebben echter geen gelddaarom sluiten zij gaarne leeningen bij ons. Mijn vader ver wonderde zich erg over de opbrengst der in den weg gestaan, hinderpalen die hoe langer hoe meer weggenomen worden. Op de warmte-accumulatoren van Rit- tershaussen, als een uiterst practisch appa raat om zich voortdurend van warm water Vooral door verbeteringen in de isolatie te kunnen voorzien, waarvoor de benoo- Het meisje was donkerrood van verbazing en geluk geworden. Hare oogen fonkelden bare lippen beefden, hare blikken hechtten zich als betooverd op den gouden ring, wel ken hij haar aan den vinger schoof. „Een verlovingsring, een werkelijke verlo vingsring riep zij uit. Je bent goed, wat ben je toch goed, riep zijdan sprong zij op en danste in ’t rond. Nu ben ik de bruid een echte bruid, en kan al de andere meisjes uitlachen, die mij tot nu toe altijd van terzijde hebben aangezien 1“ jubelde zij Doch Willy scheen deze laatste ontboeze ming niet zoo aangenaam te vinden. „Dat je ’t den mensohen nog niet moogt zeggen, zal je wel begrijpen,zeide hij vermanend. „Anders zou ’t met onze zaken spoedig uit zijn. Ge weet, dat de eene vraag altijd een andere uitlokt, en wanneer de vrouwen eens aan ’t babbelen komen, komt er geen einde aan.“ „Ik zie echter niet in, waarom ik niet zal mogen zeggen, dat ik de bruid ben van Fre- derik Lau, den jager van den ouden Ell- ring antwoordde zij verstoord. „Dat zou de andere zaak niet schaden. Zijn blik werd nog donkerder. „Is ’t dan geheel onmogelijk, dat een vrouwenmond kletsen kan laten 1“ bromde hij. „Wilt ge wellicht, dat ik naar Gutsfrdt kome, opdat de geheele wereld kan uitschreeuwen, dat de een er uitziet als de andere Daar zou spoe dig ieder weten, wie ik ben. Wanneer ge één woord zegt, is het tusschen ons uit!“ ver klaarde hij beslist. Het meisje zag hem verbaasd aan. „Gij kunt nog heftiger zijn dan de andere,ant woordde zij gekrenkt. „En ik had gedacht, Hedenavond is hier weder de beurs. IkTheb dat gij mij den ring hadt gegeven, opdat ik ’t zou kunnen zeggen en bewijzen. Wat zal ik er dan mee doen, zoo ik hem niet mag dragen riep zij uit, den ring van haren vinger rukkend, en morrend ging zij weder zitten, terwijl zij het gezichtje in haar han den verborg. „Doe hem aan een band en draag hem zaken. Eerst was hij wel geschrokken, toen ik hem zeide, dat ik wist, hoe de vork aan den steel zat, en dat ik ook mee wou doen. Thans echter gaat hij daarmee acooord Mijnheer Dietrich is vanmiddag naar de Ellrings gegaan; dus zal hij nu wel weder thuis zijn. De oude wilde een bezoek bren gen op Gutstedt; hij zal echter zeggen, dat hij heden nog terug moet. Om twaalf uur komen ze hier tezamen. Tot teeken blaas ik dan een liedje in ’t woud. Juffrouw Ellring zal dat weder roerend vinden, en mijn koffie krijg ik dan wat sterker dan anders.... Ge zijt toch niet jaloersch, meisje Jenka lachte. „Ga voor den oude uit den weg,“ voer hij voort. „Die behoeft niet te weten, dat gij ook van alles weet, en ’t is ook niet noo- dig dat hij je ziet.... Nu, adieu, Jenka. Ge zijt toch niet bang, alleen door het woud te gaan, wanneer ’t reeds schemert?Ik ga langs den Arenser weg naar huis. Maar den vinger op den mond.... ge weet!“ Willy bleef nog een oogenblik staan, tot dat het geluid barer schreden was wegge storven. „Alles dorst naar goud, alles hangt aan goud,“ declameerde hij half lachende. „Niemand weet, hoe gemakkelijk die vrou wen iemand in ongelegenheid kunnen bren gen,11 was het slot zijner overdenking, als hij zijn buks over den schouder wierp. Ik zal nu nog met juffrouw Ellring een beetje praten, opdat de koffie niet te dun wordt en de kost niet te schraal, zoolang ik ’t nog in dat nest moet uithouden Een lustig liedje fluitend, ging Willy Wilthelm weg. Geen trek op zijn gelaat ge tuigde van eenigen onrust: Gewetensang sten kende hij niet. De man echter, die bleek en roerloos te gen den olm geleund, ’t gesprek had aan gehoord, had veel doorstaan. Dietrich was verscheidene malen van plan geweest, om te voorschijn te springen, en dat ergerlijke gesprek te onderbrekendoch dan hield hem telkens de gedachte tegen, eerst alles alles te hooren. Veel was voor hem wel- Feuilleton. Uit het Duitsoh van Febdinande Fkeêln von bbackel doob N. en A. VAN DER STEELE. 27.) „Wanneer gij hem hebben wilt, je muzi kant lachte hij. Wie weet, of gij niet be ter zoudt doen, hem te laten loopen Maar gij wilt niet?“ begon hij weder, als Jenka zich angstig aan zijn arm vastklamp te. „Nu, ik heb ’t wel gedachtZie, of ik lust heb, je vrij te gevenhier is de eerste ring van den ketting, waaraan ik je wil vast leggen.11 Hij nam een doosje uit zijn zak en liet een ring voor hare oogen blinken. „Weet ge, wat dat beteekent Denkt ge, dat ik geen manieren heb en mijn kindjs zonder ring zou laten? Geef je hand hier, opdat ik zie, hoe hij je staat.“ iswaar onverstaanbaar gebleven; want de stemmen der beiden waren dikwijls tot fluis teren gedaald. Maar zooveel was Dietrich duidelijk geworden, dat het hier nog om wat anders ging. Het gold hier oneerlijk heid, misdaad, laf, vuil bedrog, dat op kos ten van nietsvermoedende evenmenschen zijn voordeel zoekt. En hij, die daar schaam teloos op snoefde, was zijn broeder! Erger dan dat ook zijn vader was daarbij ge noemd hij had duidelijk gehoord, dat ook zijn vader zijne handen met die misdaad bezoedelde. Dietrich’s kinderlijk gemoed verzette zich daartegen, zoo iets aan te nemen, en toch tweemaal, driemaal was die naam over de lippen van zijn broeder gekomen. Pijnlijk drong zich de herinnering bij Dietrich op, hoe sedert twee jaren de inkomsten van zijn vader zich op wonderbare wijze hadden ver beterd, hoe deze zich daarop beroemde, meer te kunnen verdienen dan anderen, en hoe hij zijn klagen juist sedert dien tijd had ge staakt. Dietrich had altijd gemeend, dat de- oorzaak lag in de betrekking, welke hij had gekregen en in ,de afwezigheid van zijn oud sten broeder; hierover had hij zich slechts kunnen verbidden. Ook zijne moeder had die meening gedeeld. Zijne moederHij had 't. in vertwijfeling kunnen uitschreeuwen. Neen, o God, slechts dat nietl Zij is rein en schuldelooszij kan daartoe niet leenen! Deze gruwelijke verdenking mocht de moeder niet aantasten; zij was voor hem het hoogste geweesthoe meer hij zich door zijn vader en broeder voelde teruggestooten, des te inniger had hü zich aan haar gehecht. Maar waarom had zijn moeder dan het bezoek van zijn broeder voor hem geheim gehouden? Hij kon die gedachte niet verdragen. een hooger >De Gouden Leeuw.* De kas sloot met een batig saldo van f27.706. De ontvangsten hadden bedragen f 267.85, de uitgaven f240.155. Het aantal leden bedroeg 250. Het aftredend bestuurslid de heer J. Bosma werd bg acclamatie herkozen. Besloten werd dezen winter een rgderg te houden van jongens en meisjes van 13-15 jaar, en zoo mogelgk daaraan een avond feest te verbinden. Stappen zgn gedaan om voor deze rg- dergen de kunstijsbaan van de gemeente te huren. Lang en breed werd gediscusseerd over de vraag of ’t 30-jarig bestaan ook her dacht zou worden, door ’t houden van een feestavond. De financiën zullen moeten be slissen en ’t bestuur werd gemachtigd naar goeddunken te handelen. Ook werd het bestuur gemachtigd vlag gen en touwen aan te schaffen tot een maximum bedrag van f50. In de volgende vergadering zal over een voorstel tot verhooging der contributie wor den beslist. Winnaar van ’t paar schaatsen, onder de aanwezigen verloot, was de heer C. Stof felsma. Wij moeten het leven idealiseeren, na melijk het door de poëzie schooner maken. Vosmaeb. -- Toepassing der Electriciteit op het gebied van licht en kracht en in de huishouding. Het Natuurkundig Genootschap opende Donderdag 7 Nov. de gewone reeks voor drachten met een lezing van den Heer L. Beekman, Directeur der Maatschappg »Elec- tra« te Amsterdam, over bovenstaand onder werp. Na in zgn inleiding de wrijvings-, de thermische, de galvanische- en de geïndu ceerde electriciteit te hebben onderscheiden, werden de begrippen stroomsterkte, weer stand en spanning toegelicht en in verband daarmede de eenheden, Ampère, Ohm en Volt behandeld. De electrische eenheden VoltAmpère, (Watt) Kilowatt en Kilowattuur werden vervolgens verklaard en daarvan een voor stelling gegeven met voorbeelden uit het dagelgksch leven. Met 1 K. W. U. kunnen 20 metaal draadlampen van 50 kaarsen gedurende 1 uur branden en kan een motor van 1 P.K. ruim één uur volbelast loopen. De elementen en accumulatoren werden voorts behandeld als typen van stroom bronnen. De accumulatoren, geen verza melaars van electriciteit, maar die de elec trische energie bij lading in chemische en bg ontlading de chemische weer in elec trische energie omzetten, hebben hun be- teekenis als reserve, voor het leveren van stroom, wanneer de machines wegens ge ringe belasting stopgezet kunnen worden en voor tramcentrales. De transformatoren werden vervolgens beschreven als toestellen, waarin de wissel stroom van hoogere in lagere spanning, of omgekeerd, kan worden getransformeerd. Spreker leidde vervolgens zgn gehoor door een electrische Centrale, om, aan de hand van eenige teekeningen, een beeld van de stroomopwekking te geven, volgende het water en de steenkool in hun omzetting in stoom, deze, door de dynamo’s en motoren in de electrische energie, die door middel van het leidingsnet aan de verbruikers wordt afgegeven. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-FRIJS 15 regel? 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. 135.000 Volts-stroomen gekomen is. De kabels worden door omwikkeling, vroeger met jute, thans veelal door papier geisoleerd, door looden mantels tegen vocht beschermd en door gzeren banden of dra den tegen beschadiging van buiten gevrij waard. Niet slechts beter ook billijker licht is door de electrische verlichting verkregen, vooral sedert de oorspronkelijke kooldraad- lampen meer en meer door metaaldraad lampen worden vervangen. Bg de electrische booglampen werd stil gestaan en daarna zoowel van de fabrikage van kooldraad- als van metaaldraadlampen een korte beschrijving gegeven, waarin er ten slotte op werd gewezen, dat de over- gang van kooldraad- op metaaldraadlamp een geljjke is als in de gas-techniek die van de gewone branders naar de gloei kousjes. De electrische verlichting is nu geen iuxe-verlichting meer, maar vindt als een goedkoope, hygiënische- en doelmatige ver- Matthiesen-booglampen lichting steeds uitgebreider toepassing. Kost een petroleumlamp van 25 kaarsen bg een prgs van 10 cent per liter, één cent per uur, een metaaldraadlamp van ge lijke sterkte kost, bij een stroomprgs van 20 cent per eenheid, slechts 1/2 cent. Bg het gebruik van de electriciteit in de keuken werd vervolgens stilgestaan. De kookapparaten die door het onmiddellgk afgeven van de warmte een groot econo misch voordeel hebben boven de gewone fornuizen, staan daardoor op één Ign met de gaskomforen, boven welke ze rendement (80 a 90 pCt.) voor hebben. Het conservatisme bg de verbruikers, de hooge aanschaffingskosten der apparaten en de niet altijd voor dit doel geschikte stroom- tarieven der Centrale, hebben de ontwik keling van het electrisch koken nog lang Woensdag en Donderdag a.s. zal het 50-jarig bestaan van de Jan van Nassau- school alhier feestelijk worden herdacht. Woensdagavond zal in de Noorderkerk een bede- en dankstond worden gehou den, onder leiding van Ds. de Geus van Lemmer, terwgl de Chr. Zang ver. »0sanna in Excelsis< zal zingen. Donderdag is ’t feest voor de kinderen. In de Noorderkerk zullen ze ’s morgens half tien worden toegesproken door Ds. D. P. Koopmans, waarna ze in optocht de stad doortrekken, naar de school waar ’t feest verder gevierd wordt. ’s Middags van 24 zal er voor belang stellenden gelegenheid zgn de pas zoo be langrijke vergroote school te bezichtigen. ’s Avonds half acht wordt in de Noor derkerk weer een feestelijke bijeenkomst gehouden van ouders, oud-leerlingen enz. De zangvereeniging »Osanna in Exelsis* zal dan o.a. een Feestcantate zingen. STAVOREN, 11 Nov. Op de voordracht voor onder wijzer te Wormerveer komt voor de heer J. L. Stellingwerff, onderwijzer aan de O. L. school alhier. Aangesteld als ambtenaar ter ge- meente-secretarie te Stavoren de heer T. de Jong alhier. van ondergrondschen kabel en luchtleidin- digde stroom in de slapste uren der Cen- gen is men er in geslaagd, stroomen van trale kan worden geleverd tegen een steeds toenemende spanning te verzendenI zeer lagen prgs dus werd gewezen en zoodat men thans in Michigan zelfs tot de meer eenvoudige huishoud-aparaten, strijk ijzers, kookplaten, warmkruiken, voetstoven, komforen enz. achtereenvolgens vertoond. De electrische kachels bewijzen in steeds uitgebreider kring hun diensten, om in Voor- of Najaar vooral, de temperatuur enkele graden te verhoogen, zonder de meerdere moeite en hoogere kosten van het aanmaken en het aanhouden van de gewone kachels. Op het gebied van verwarming vindt de electriciteit voorts haar toepassing in stoven, voetbanken en voetkleedjes zelfs o.a. in Nürnberg in kerkgebouwen, waar de elec trische voetverwarming zeer goed voldoet. Bg de huishoud-motoren en de stofzui gers wordt de electriciteit mede veelvuldig aangewend, om de huishoudelijke werkzaam heden te vereenvoudigen. Een reeks lichtbeelden verduidelijkte wat in verband met de electrische verlichting werd behandeld; de speciale verlichtingen van straten en pleinen, teeken-, lees- en operatiezalen door middel van Eörting en i en schijnwerpers waren wel geschikt om een voorstelling te geven van de triomftocht der electriciteit ook op dit gebied. De toepassing van de electrische drijf kracht op het klein- en grootbedrijf in allerlei industriëen werd eveneens in een dertigtal beelden aangetoond, waarbg zoo wel industrie- als landbouwbedrijven de revue passeerden. Bovengenoemde jjsvereeniging hield Vrij dagavond haar jaarvergadering in ’t café NIEUWE SNEEKER COURANT t I i. Een herdenking. De Friesche Jeugd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1