SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) I Koningin der Modebladen, t Bij den Paal der Heidenen. ••••••••••••••e r 29e Jaargang. Zaterdag 16 November 1912. No. 14. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Geel. Poortezijlen, - Hoek Kleilizand - Sneek. IReolameRolom JOH. W. MEIJER, Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. NOVEMBER-nummer. Suiker- of Eiwitziekte. Prima Lofodinsche Levertraan. N ieuwstijdingen. ANNEX - V' die - Wordt vervolgd. Jac. N. D. Hoogslag. 14 er TELEFOON No. 150. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. A 1O cent per regrel. DE IS het beste en goedkoopste der Mode tijdschriften. Per flacon f 2.25 —o Feuilleton. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. M Een prachtig nummer is het Het bevat een 110-tal AFBEELDINGEN w.o.: 40 Costumes, 15 Mantelcostumes, 5 Rokken, 10 Mantels, 10 Kinderjur ken, 5 Jongensjasjes, 5 Kindermantels, 10 Hoeden, eenige Blouses, Kapsels enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een lieve Kimono Kinderjurk actie die er zal wor- Kamerverkiezing van Dr. G. DAMMAN, 76 Rue du Trone, Brussel (België) kan U een algeheele, snelle genezing verzekeren zonder latere aanvallen, zelfs in de meest verouderde en ernstige gevallen, door een geneesmiddel hetwelk geneeskrachtige plantenstoffen bevat, welke tot op heden on bekend waren. Vraagt Brochures S 32 over Suikerziekte of Brochure E 32 over Eiwitziekte, direct bij den dokter te Brussel of bij de Export Cy. Neder land, N. Z. Voorburgwal 232, Amsterdam. Per 1/1 flesch f0.70, per flesch f 0.35. Scotts Emulsion. en f 1.25 van den Bond voor binnen de federatie wegbljjven van sommige nootjes in dub belslagen en dergeljjke, dat de aanslag van de overigens mooie vleugel soms wat taai was Dat muziekuitvoeringen als deze voort durend een belangstellend en kon het zjjn nog grooter gehoor mogen vinden hoop ik van harte. Een mooi Concert dat van Maandagavond j.l., een goed gevulde zaal en het podium vriendeljjk versierd, allen zaken, die het tnjj aangenaam maken over deze avond te berichten. Mevrouw VogelVan Vladeracken stelde zich aan het publiek voor als eene zan geres vol distinctie met een licht aanspre- Woensdagmiddag kwamen in >De Gou den Leeuw* alhier bjjeen de afgevaardig den der afdeelingen Staatspensionneering Sneek. Met ’t oog op de den gevoerd bij de ’t volgend jaar besloot men na eenige dis cussie de bestaande Friesche federatie van de afdeelingen voor een poos van de baan te schuiven en daarvoor in de plaats te brengen een kiesdistrict-federatie. Als bestuursleden van dat verbond koos men de h.h. P. Bonekamp van Sloten, S. d. Wal van Sjjbrandaburen, O. van Nog- van Koudum, P. Hoogland van Sta- en A. Schöttelndreier alhier en als van 't provinciaal Comité van Actie in overweging alsnog zoodanige wijzigingen in het Ontwerp aan te brengen, dat de inva- liditeits- en ouderdomsverzekering gescheiden worden en wel in dier voege, dat althans voor de eerste ook draagster van het risico wor den toegelaten ondernemersfondsen mits vol doende aan bij de wet te stellen eischen. Voor kennisgeving aangenomen. h. Afschrift adres van den Bond van Steen- houwers-Patroonsvereenigingen in Nederland aan de Regeering, inhoudende bezwaren tegen het Ontwerp, algemeene maatregel van bestuur, art. 6 der steenhouwerswet. Voor kennisgeving aangenomen. i. Afschrift van een Rekest van den heer Taco H. de Beer, aan den Min. van L.H. enN., inhoudende verzoek het daarheen te leiden dat: lo. niet meer aan postbeambten mag wor den gevraagd naar den naam des afzenders van eenig aangeteekend stuk; 2o. dat geen aangeteekende stukken wor den teruggezonden^ omdat het Hoofdbestuur der Posterijen die in een ander soort enveloppe gesloten wenschen te zien. Wordt besloten dit stuk te stellen in han den van de commissie van Post- en Spoor- zaken. j. Mededeeling van het College van B en W. alhier, dat de heeren S. v. d. Meulen Sz., W. Nieveen en E. Priester den 4den November j.l. zijn herbenoemd tot lid van den Kamer van Koophandel en deze benoeming hebben aan genomen. Voor kennisgeving aangenomen. k. Schrijven van de Firma F. Wilhelmy om, al worden er door autoriteiten geen termen gevonden toch herhaaldelijk aan te dringen om hier een inklarings-bureau te verkrijgen. Ofschoon reeds tweemaal hieromtrent is ge adresseerd, de laatste keer in Nov. 1910 onder opgave van het aantal en de waarde der zen dingen van goederen uit het buitenland, naar de voornaamste firma’s hier ter stede, besluit de Kamer er nogmaals krachtig bij de Regeering op aan te dringen, alhier zulk een kantoor gevestigd te krijgen. l. Aanvraag van den hoogedelgeh. heer Th. van Welderen Rengers om een jaarverslag dezer Kamer over 1911. Daar de Kamer niet een zoodanig verslag kon uitgeven, zijn aan den aanvrager toege zonden de handelingen der kamer over 1911. Na het behandelen van enkele huishoudelijke zaken sluit de voorzitter de vergadering. De mensch heeft drieërlei wegen om ver standig te handelenten eerste door n a- denken, dat is de edelsteten tweede door na volg en, dat is de gemakkelijk- ste, en ten derde door ervaring, dat is de bitterste. Oogenblikkelijk rustte zijn blik, gedurende al die traag voorbijgaande minuten, op den ouden paal, die inderdaad zijn ongeluk had gebracht. Werkelijk hier waren booze geesten Na eenigen tijd kwam Willy terughij ging fluitend den boschweg langs. Juist zou hij de plaats voorbijgaan, toen een geruisch hem deed stil staan, en hem naar jagers- aard naar het geweer deed grijpen. Op het zelfde oogenblik legde zich een hand op zijn schouder en hij zag in ’t bleeke, sombere gelaat zijns broeders. Willy trad onwillekeurig een schrede te rug. „Zijt gij het? Hoe komt gij hier op zulk een nachtelijk uur?“ vroeg hij met geveinsde onverschilligheid. „Ik kom van den paal der heidenen, zeide Dietrich ernstig en met nadruk. „Ik ben den geheelen avond daar geweest en weet alles.11 „Willy’s gezicht vertrok zich inplotselin- gen schrik en greep krampachtig naar zjjn geweer; zijn broeder had geen ander wapen dan zijn stok. „Dus voor spion gespeeld 1“ siste hij schor. „Geen spionwant nooit had ik een ver moeden van je drijven, ofschoon ik niet ge rust was, sedert ik je hier wist. Ware ik een spion, zoo stond ik thans niet hier Zwijg1“ beet hij hem toe, als Willy weder spreken wilde. „Weet dan, dat ik alles weet, ook datgene, wat gij nu wilt zeggen. Noem hem niet, over wien mijn mond niet zal oordeelen. Gij moogt hem waarschuwen, zeg ik je. En nu luister Zes weken geef ik je tijd, dan moet je deze streken verlaten hebben. Gij zult tegenover het meisje, dat gij traohttet te misleiden, je woord houden. Ik weet, dat dat je doel niet wasik weet, dat elk woord, wat gij haar hebt gezegd, een leugen was.,, Uit het Duitsch van Ferdinande Frehn von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. 28.) Als vernietigd zonk hij ter aarde, het gloeiend gelaat in het vochtige mos verber gend. Het scheen hem, als zou hij nu nooit meer zijn hoofd kunnen opheffen, om de menschen in de oogen te zien. Hoe lang hij daar gelegen had dat wist hij niet. Hij voelde de nachtelijke koelte niet, die op hem neerdaalde, niet die vochtigheid, welke uit den bodem opsteeg, ook niet de avondwind, die scherp en koud hem toewoei. Uit zijn diep en ernstig gepeins ontwaakte hij eerst door de tonen van een hoorn, die door ’t woud klonkenhet teeken, waarvan zijn broeder had gesproken. Deze tonen 1 wilden zij hem waanzinnig maken Hij spropg op, hij wilde het oord ont vluchten, waar zoo iets verschrikkelijks hem was onthuld; doch hier werd hij weder te ruggehouden door de gedachte, dat het wel licht te laat was om te ontkomen, en hoe gemakkelijk een der zooeven opgeroepenen hem zou kunnen ontmoeten. In ieder ge val was ’t ook beter, wanneer hij zich ze kerheid verschafte en alles wilde weten. Hij moest toch alles weten om te kunnen han delen, want met zijn medeweten zouden althans die misdadige plannen niet worden doorgevoerd. Een uitdrukking van vastberadenheid ver toonde zich op zijn gelaat. Hij zocht een geschikte plaats, vanwaar hij goed kon luis teren zonder bemerkt te worden. Een der oude eiken strekte zijn takken bijna tot den paal der heidenen uit, en een paar dennen, die hunne twijgen daarom strengelden, kon den hem als scherm dienen. Dietrich had zijn plaats spoedig ingeno men. Zeker van niet gezien te worden, wachtte hij op hetgeen zou geschieden. Hij dacht aan Marie, en met bitterheid had hij bijna hoonend kunnen lachen. Wanneer er zooveel leugen en bedrog in de wereld was. waarom zou het dan niet waar zijn, wat juffrouw Ellring hem had gezegdMaar zijne gedachten werden spoedig in beslag geno men door hetgeen zich voor zijn oogen plaats greep. Dietrich zag de gestalten naderen, spook achtig zacht, zeer vermomd en in diep zwij gen. Het waren zeven of acht personen. Het scherpe oog van Dietrich herkende slechts die, van welke hij reeds vermoedde, wie het moesten zijn, zooals de „kleine kromme11, de oude molenaars vrouw de ontmoeting op de Arenser markt, waar zij die valsche goudstukken had uitgegeven, herinnerde hij zich thans dat sluwe oudje had destijds hare rol goed gespeeld. Toen nu een nieuw aangekomene in zijn gezichtskring was ge treden, kromp Dietrich ineenalle wils kracht moest hij aanwenden, om de zucht, welke zijn borst ontvlood, te onderdrukken. Deze hooge gestalte, deze rechte houding kende hij maar al te goed. Zijn broeder had de waarheid gesprokenzijn vader scheen een hoofdpersoon bij dit lichtschuwe I tooneel te zijn. Nu vertoonde zich om den ouden paal het zelfde schouwspel als toenmaalsde steen werd omhoog geheven, een zak met mun ten er uit gehaaldweder hoorde men het klinken van goudditmaal gingen ook pak jes banknoten van hand tot hand, en er werd zacht gerekend en geteld. Eindelijk gingen die spookachtige gedaan ten weder uiteen, zooals zij waren gekomen. Behalve de „kleine kromme11 en de oude vrouw bleef ook Dietrich’s vader iets langer op de plaats. Dietrich had zijn broeder in de samenkomst gemistdoch deze moest wel reden hebben, zich van ’t gezelschap verwijderd te houden. Toch was hij in de nabijheid gebleven, want zoodra de anderen zich hadden verwijderd, verscheen hij, zoo als altijd, oogenschijnlijk in de beste luim. „Ik beu mijn plicht als jager nagekomen11, zeide hij, „en heb in de nabijheid op den weg gepatrouilleerd, opdat geen ongeroepene hier zou verschijnen, hoe verborgen deze plaats ook is. Den ouden Ellring heb ik wijs gemaakt, dezen nacht een houtdief te zullen vangen. Kromme, gij zult je een maal moeten opofferen. Ik geef je aan als houtdiefDe zaak gaat goed11, verzeker de bij bevredigd, toen hij zag, hoe groot het aandeel was voor ieder. „Nog enkele zulke beursdagen en men is binnen. Nu, vader, heb ik de zaak niet goed aangepakt?11 De banknoten mijner fabriek zijn nog be ter dan de goudstukken. „Ga nu niet te ver,11 waarschuwde de oude, „andere zouden wij nog eenmaal vast kunnen loopen. Dietrich heb ik niet getrof fen,11 ging hij zachter voort, nadat ook de oude vrouw en de kromme zich hadden ver wijderd. „Die Walmuth wilde naar Ellring sturen, om hem te laten roepenmaar ik heb ’t niet gewild en gezegd, dat ik te haas tig was en geen tijd meer had. Hij moet kend geluid en een zeer mooie dictie, alles met elkaar echter meer innemend dan ont roerend. Bjjzonder bekoorden hare vertol king van Mozarts >Veilchen< en Schuberts >Liebesbotschaft« (Welk een tegenstelling tusschen het droeve levenslot dezer beide jong gestorven meesters en de hooge waarde van hunne scheppingen voor de mensch- heid 1) Mevr. V’s eigen liedjes zjjn aardige dings- kes zonder pretentie, het laatste echter >Het klokje van gehoorzaamheid» is zeer charac- teristiek, de eenheid is hierin goed bewaard daarbij modern en nochtans klaar van uit drukking. In de Aria van Bach sloot zjj zich waar dig aan bjj violist en pianist. Maar de in nerlijkheid Van Bach’s kunst maakt het algemeen verstaan van dit nummer uiter aard bezwaarlijk. Met veel gloed, een levendig tempo en mooi gerythmeerde voordracht speelden de heeren Andriessen en Vogel de moeilijke Sonate no. 7 voor piano en viool van Beet hoven. Het lastige samenspel in dit opus bleef het geheele werk door prachtig be waard, alleen leed de duidelijkheid in het laatste deel soms even door een iets te vlug tempo. Veel succes oogstte de Heer Vogel met de uitvoering van het Menuet van Milandre op de viole d’ amour, een antiek strijkin strument, waarin nog het beginsel der vrjj medeklinkende snaren bggehouden is, dat reeds een kenmerk was van de alleroudste strijkinstrumenten uit de 9e eeuw. Het klanktimbre van dit instrument onderscheidt zich door bjjzondere liefelijkheid en eenigs- zins zoeteljjke welluidendheid. Wel wat wonderljjk deed hierbjj de be geleiding op onze moderne vleugel met zjjn donker, quasie zwaarmoedig geluid. De heer Andriessen liet ons door de uit voering van Beethoven’s Rondo >Die Wuth über einem verlornen Groschen» den mees ter van de humoristische zjjde hooren. In een dolle dwarreling doorloopt de compo nist de verschillende toonsoorten, steeds keert echter het motief terug, nu eens mok kend dan weer uitgelaten om ten slotte vrjj abrupt te eindigen. Met veel relief wist de pianist de afwis selende passages te schilderen, hoewel er kend moet worden dat het figurenwerk vooral in de bas niet altjjd even duidelijk was. Of, mag ik vermoeden, ook uit het fang bij den houtvester zijn gebleven.11 „Ja, hij is eerst laat weggegaan, heeft men mij verteld. Maar hij had reeds thuis kunnen zijn wie weet, wat voor zoet op onthoud hij heeft gevonden 1“ „Dietrich vroeg de oude. „Ach, speelt ’t nooit met zijn meisje klaar.11 Willy floot zacht voor zich uit. „Dietrich is nog zoo dom niet,11 zeide hij, „en weet ook, wat een mooi meisje is. Wilt ge thans naar den molen? Groet moeder, wanneer ge thuis komt en zeg baar, dat het mij goed gaat.11 „Wanneer nu moeder ooit hiervan iets zou merken, ware het haar dood,11 sprak de oude. „Ik zeg je, jongen, wees voorzichtig. De zaak is zoo slecht niet en men moet zich helpen, zoo goed men kandoch lie ver wilde ik hier op de plaats sterven, dan dat het onder de menschen kwam, of dat slechts mijn vrouw ’t zou vernemen Men kan haar anders gemakkelijk zand in de oogen strooienmaar hierin verstaat zij geen scherts. Welnu, wees niet te lichtzinnig, zeg ik je.11 Vader en zoon gingen te zamen een eindje door ’t woud. Dietrich bleef nog een geruimen tijd op zijn hooge zitplaats. Zijn gelaat was nog al tijd somber; maar de laatste woorden zijn vaders hadden hem toch een zwaren last van de ziel genomenzijn moeder was ten minste vrij van iedere schuld die verschrik kelijke twijfel was althans opgeheven. Nu kon Dietrich zijn gedachten langzamerhand regelen om een besluit te nemen. Wat hij later zou doen, zou moeten doen, behield hij zich voor nader te overleggen. Hij moest om te beginnen, zoo spoedig en krachtda dig mogelijk de misdadige plannen tegen gaan geen oogenblik langer kon hij dit dulden, wat geschiedde. Met ijzeren kalmte hield hij het op deze onheilvolle plaats uit. geren voren leden de h.h. Bonekamp en Schöttelndreier, reeds genoemd. Laatstgenoemde werd tevens benoemd tot Vertrouwensman* in ’t district. Als toe lichting dient, dat zoo’n Vertrouwensman op verzoek van ’t hoofdbestuur dienst moet doen als verstrekker van alle gewenschte inlichtingen in ’t district. Krachtig drong men er verder op aan die candidaten, door de Kiesverenigingen gesteld, te steunen, welke met hart en ziel de beginselen van Staatspensionneering zjjn toegedaan. Bjj die actie rekent men ook op ’t Anti- Tariefwet-Comité, dat natuurljjk niet aan de zijde van de Regeering staat. Aan de afdeelingen in ’t Kiesdistrict zul len circulaires worden gezonden met ver zoek, zich allen aan te sluiten bp de Kies- districtfederatie Sneek, om te trachten in dit district te doen, wat er in ’t belang van Staatspensionneering kan worden gedaan. Meegedeeld werd dat eerlang een reclame plaat van den Bond ’t licht ziet, voorstel lende een oude vrouw, staande aan ’t sterf bed van haar man. Zooals men weet, is weduwenpensioen in ’t ontwerp-Talma uitgesloten. Losse nummers zijn 25 ct., fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van ouderstaande bon verkrijg baar aan ons Bureau GED. POORTE ZIJLEN. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. VERGADERING van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te Sneek op Dinsdag 12 Novem ber 1912. Tegenwoordig de heerenP. Reinouts van Haga, voorzitter, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Brenninkmeijer, S. v. d. Meulen Sz. en J. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gor ter. Na opening der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en vastgesteld. Hierna behandeling dei- volgende ingekomen stukken a. Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te Appingadam aan den Min. van Finan ciën, houdende verzoek te willen bevorderen, dat ook de winsten uit het landbouwbedrijf in de bedrijfsbelasting worden aangeslagen. Na gehouden bespreking en discussie wordt besloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. b. Mededeeling van de Kamer van Koop handel te Tilburg, dat ter gelegenheid der 100-jarige onafhankelijkheid van Nederland in 1913 te Tilburg eene groote Internationale Tentoonstelling zal worden gehouden van Nij verheid, Handel en Kunst. Zij, die hieraan deel willen nemen kunnen inlichtingen en programma’s verkrijgen bij den secretaris van bovengenoemde Kamer. c. Ontwerp, algemeene maatregel van Be stuur, als bedoeld bij art. 6 en 7 der Veilig heidswet, ter vervanging van dien, vastgesteld bij K. B. van 7 Dec. 1896 laatstelijk gewij zigd bij K. B. van 10 Aug. 1909. Het komt den Minister van L. H. en N. wenschelijk voor het ontwerp eerst aan de openbare kritiek te onderwerpen, alvorens het aan de Koningin ter bekrachtiging aan te bieden. Bemerkingen van de Kamers van Koophandel worden aan het Ministerie ingewacht. Dit stuk wordt in handen gesteld der tech nische commissie. d. Afschrift van een adres van de Kamer van Koophandel te Utrecht aan de 2e Kamer der Staten Generaal, houdende bezwaren tegen het gewijzigd ontwerp-Tariefwet met verzoek om adhaesie. Wordt besloten dit stuk eerst ter kennis making bij de leden te laten circuleeren en in de volgende vergadering te behandelen. e. Drie exemplaren van den Min. van L., N. en H., inhoudende ontwerp, algemeene maatregel van bestuur als bedoeld in art. 6 2de lid der Arbeidswet 1911, met verzoek even- tueele bemerkingen aan den Minister in te zenden. Idem alsvoren. f. Een exemplaar „Wijziging der Schepen wet” van het Ministerie van L. H. en N. Voor kennisgeving aangenomen. g. Motie van de Kamer van Koophandel te Haarlem, inzake het Ontwerp-Wet ter verze kering van werklieden tegen geldelijke gevol gen van invaliditeit en ouderdom met verzoek om adhaesie. In deze motie geeft de Kamer de Regeering NIEUWE SNEEKER COURANT tn, n. i I Staatspensionneering. Leeuwenburg SNEEK. Concert II November. v.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1