g u Bij den Paal der Heidenen. VISITEKAARTJES. Susmé m Savon - A jltlWour la Bart* No. 20. Zaterdag 7 December 1912. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. t. N ieu wstijdingen Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. TELEFOON No. 150. I n Brieven van een Oud-Sneeker. ERASMIC Shaving Stick de beste FIRMA B. MEINDERSMA. Ferdinands Freün von brackel Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Firma H BRANDENBURGH, Ged. Poortezijlen, Hoek Kleinzand. I n I i I I r. ANNEX SNEEKER COURANT (67* Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) EAU DE COLOGNE: B0LD00T 4711. ODEURS, SACHETS enz. Feuilleton. 11 Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. jLgrand V. Volkszang. Eindigden wij onzen vorigen brief met het te betreuren, dat het volk zoo weinig goede liederen zingt, thans zullen wij ge legenheid hebben, aan te toonen dat er toch wel iets wordt gedaan, om van dit euvel te geraken, veel wat ons hoop- Men kin al eau mei de ljue oer ’e wei af men altyd praet ea ’t bja it Ijeafst beam wollemar as men eünder omhalen rjucht op it stik oanpraet en heeoh en leech oer ien kaem skeart, dan is men in dwerabon- geler en brutael. NIEUWE SNEEKER COURANT tot verbetering jes, flink in den zingend. voelen, deed bet onderhoud eindigen; maar bet stelde Marie toch eenigszins gerust, toen de dokter ondanks alles zijn weg door het huis nam, zooals gewoonlijk. Het afscheid was waarlijk vrij wat koeler dan de ontmoeting, doch dit kwam met zijne gedrukte stemming overeen. Er was hem echter zelfs veel aan gelegen, dat dit verongelukte huwelijksaanzoek niet wereld kundig werd; als ware er niets voorgeval len, wisselde hij in den gang nog een paar woorden met juffrouw Schnittler. Marie had echter weinig zelfbeheersching. Voor niets ter wereld had Marie hare ontroering thans aan bare ouders willen laten merken Zij vluchtte naar haar plekje in den tuin terug en ging daar zeer pijnlijk hare houding te genover den dokter beoordeelen. Had zij den dokter werkelijk meer laten gelooven. dan wel recht was? Zou hij zich door hare schuld ongelukkig gevoelen Ach, dat laat ste kon zij niet gelooven Maar hoe was hij daartoe gekomen, zich juist tot haar te wen den, daar hij toch in de stad veel passen der keuze bad kunnen vinden Een klein weinigje trots op zulk een aanbidder ge voelde zij nu wel Wat zou Dietrich daar van zeggen, zoo hij het wist Maar dan viel ’t haar in, dat het juist erg zou zijn, zoo hij ’t te weten kwam. Wat moest hij dan wel van haar denkenZou hij wellicht niet vaan denken, dat zij met een ander een lichtzinnig spel had gespeeld? Wanneer maar niemand iets bemerkt had Zulke din gen werden gewoonlijk zoo rondgehazuind weten, dat het niet waar was? „Of ge een oogenblik bij den pastoor zoudt willen komen,onderbrak eensklaps de heldere stem der huishoudster van den pastoor, van uit den anderen tuin, haren uedacbtengang. Marie sprot g op, al ’t andere was vergeten. Wanneer de pastoor haar op SNEEK. Bjj de gehouden aanbesteding voor de levering van magazjjngoederen ten be hoeve van het Hoofdmagazjj n der Staatsspoor waren o.a. laagste inschrijvers: firma A. M. Kuyt alhier met f 1767.55 voor diverse lampeglazen firma J. Houwink Gzn. alhier met f345 voor kalizoutfirma C. A. Nauta te Ijlst met f858.60 en f436.respec tievelijk voor koolteer en paraffinevernis. vóór mij gelukkiger is geweest, waardoor uwe liefde niet meer te winnen was?“ De jongelieden liepen nog immer het tuin pad op en neer. „Niet meer te winnen,dat was het juist, hetgeen Marie zoo diep ge voelde Hij had hare gevoelens met de juiste woorden uitgedrukt: voor niemand anders te winnen zwijgend zag zij hem een oogen- hlik aan, hoog rood kleurde zich haar ge zichtje, een traan rolde haar over de wan gen en als een kind in pijnlijk verhoor knikte zij nauwelijks merkbaar. De jonge man was bleek geworden. „Dus een scboone droom minder zeide hij met die welbespraaktheid, welke Marie zoo had betooverd, en hem nooit verliet De geruch ten, welke over een geheime verloving var juffrouw Schnittler hadden geloopen, waren dus bevestigd. De dokter bleef staan er maakte een buiging, óm het voor beiden zoo pijnlijk onderhoud af te breken. „Wij zullen toch uwe vriendschap behou den vroeg Marie schuchter een bitter zoete troost, welae in zulke omstandigheden zoo vrijgevig wordt aangeboden. „Ik bid u. 'eg niets van dit alles aan mijne ouders, het zou mij veel kommer bezorgen.11 Haar r>lik beproefde daarbij voor de eerste maal werkelijk, welke macht zij op hem zou kun nen uitoefenenwant als een scbrikaanjs- gend beeld stonden haar de stormen en hin derpalen voor den geest, welke deze nieuwe wending voor haar en haren Dietrich zou kunnen brengen. Derfentbal was, ondanks de hem toege “oegde krenking, opk niet daartegen be- en hoe zou zij bet dan Dietrich laten stand. Hij las smart en vrees uit baar smee kenden blik en was grootmoedig„Ge kunt op mijn zwijgen rekenen,zeide hij met groote zelfbeheersching, vermeed echter, de kleine hand aan te vatten, die hem aarze lend werd toegestoken. Een koele buiging die Marie haar onrecht nog meer deed ge- A 1O cent per Engelsche Scheerzeep, aangenaam en zeer voordee- lig in het gebruik. Prijs 60 ct. Monsterbusjes 15 cent. De ERASMIC Shaving Stick tevens ver krijgbaar bij G. v. d. HORST. kon vertrouwen, en het was niet te ont kennen dat hem in den vreemde datgene spoedig zou kunnen gelukken, hetgeen hem hier nog in lange niet mogelijk was. Tranen parelden haar over de wangen. Dat zij echter haar woord zou terugnemen, haar lot niet aan het zijne binden, hare liefde niet op zoo’n zware proef zou stellen, daaraan wilde zij zelfs niet denken. Kende hij haar dan zoo slecht? Allerhande ge dachten bestormden haar geestzij had wel eens van meisjes gehoord, wier geliefde jarenlang op zee of in andere werelddeelen hadden rondgezworven en die toch nog trouw waren gebleven. Waarom zou zij dat ook niet kunnen? Wat waren twee jaren, wellicht drie, wanneer zij daarna werden vereenigd De goede pastoor had troosteloosheid en tranenstroomen gevreesd, hij zag zich ech ter hierin gerustgesteld. Toen hij weder bin nentrad, vond hij het meisje in staat, de '•aak zeer verstandig op te vatten. Hare stem klonk weliswaar onzeker, maar hare werkzame, practische natuur trad weer te voorschijn. Zij zeide, dat Dietrich het wel beter moest weten dan zij, hoe hij had te handeleniets moest er toch gebeuren, wan neer men verstandig was, keerde alles des te spoediger ten beste. De pastoor behoefde haar niet te vragen, of haar besluit hierdoor een verandering zou ondergaanhij zag aan hare kalme ma- nieren, dat niet eens de gedachte aan zulk een mogebikheid in haar was opnekomen. Zij had nog een verzoek of mijnheer pastoor haar op de kaart ongeveer het land wilde toonen, waar Dietrich zou wonen De gees telijke deed dit gaarne. Haar blik rustte lang op de kaart en de zucht, welke haren lippen ontglipte, gold dien verren afstand. Wordt vervolgd. gevolgd en evenals het Leidsche publiek door een dankbaar applaus de executanten hebben beloond. Het is ons niet bekend, of ook ons eerste concert te Sneek ten gehoore is gebracht. Toen werd o.a. Arnold Spoel’s „Mysterieuse Geschiedenis” gezongen, waarbij ons opviel hoe weinig de vrij eentonige muziek er in geslaagd is den rijken inhoud van dit beel dige liedje behoorlijk weer te geven. Hier zijn de laatste twee coupletten Wat?.... Snappen ze wou je? En klappen ze zou je Neen guit van een maan, (bis) Snappen en klappen daar doen we niet aan En wat met z’n tweeën Ze deeën en zeeën, Geen maan zelfs, die ’t wist, (bis) ’t Was ’s avonds na tien, en dicht was de mist. De concerten in ’t Leidsche Volkshuis zijn voldoende druk bezocht om de over tuiging te doen postvatten, dat het initia tief van Sneeker muziekliefhebbers om goedkoope kunstavonden te organiseeren, niet onbeloond zal blijven. Ons volk is muzikaal genoeg, maar ’t heeft leiding noodig. Speenhoff verricht uit stekend werk, maar ook hij is niet al machtig. Men lette op den ongelooflijken invloed van straatorgels, op de snelheid waarmede uit het buitenland ingevoerde operetten- deuntjes nagefloten worden door onze on volprezen straatjeugd. Herhaaldelijk zien Uit het Duitsoh van door N. en A. VAN DER STEELE. 32.) Doch de jonge man voelde zich te zeer gekrenkt, om juist nu medeleden met haar te hebben. „Wat heeft dan uwe gedachten zoo zeer gevangen gehouden, dat zij niet in staat waren, mijne diepere gevoelens voor u te bemerken?" vroeg hij bitter. „Ge toon- det mij dikwijls eene belangstelling, welke mij zooveel liet hopen." „Ikik geloof, ik hoorde u zoo gaarne spreken," gaf Marie nog angstiger terug „Werkelijk, ik onderhield mij gaarne mei uGe spraakt zoo belangwekkend over vele dingen, waarover anders niemand zich met mij onderhield. Vergeef me, het wa> zeker zeer verkeerd 1“ In ’t bewustzijn dezer schuld, boog zij diep haar hoofdje. „Dus slechts voor zulk onderhoud was ik u genoeg!" herhaalde hij nog bitterder en moest desondanks toch lachen over haar naieve bekentenis, waarin minstens een drup peltje balsem voor zijne ijdelheid verscho len lag. „Zoudt ge mijne smart dan niet die kleine voldoening willen geven," ging hij na eene pauze iets zachter voort, „mi- te zeggen, of ik slechts zoo ongelukkig ben. u niet te behagen, of dat reeds een andere vol behoort te stemmen. Er is in de eerste plaats de Nederland- sche Vereeniging tot veredeling van den Volkszang, die zich tot taak stelt den Oud- Hollandschen liederen meerdere bekendheid te verschaffen en de pogingen tot het schep pen van nieuwe te steunen. Holland mag zich gelukkig prijzen in het bezit van eeni- ge zeer bekende toonzetters en dichters (dichteressen) en ontkend kar ook niet wor den, dat hun arbeid vruchten begint te dragen, al vormen deze vruchten voorloopig nog geen volksvoedsel. Onze Oud-Hollandsche liederen zijn vaak verrukkelijk om aan te hooren en o.a. Ore- lio heeft daarmede een welverdiend succes verworven. We herinneren slechts vluchtig aan ’t Kwezelken, ’t Molenarinneken, e.a. Zeer bekend is ook de zangbundel van Veldkamp en de Boer getiteld Kun je nog zingen, zing dan mee in welken bun del tal van populaire liederen zijn verza meld en waarin men niet licht te vergeefs zal behoeven te zoeken om een pittig liedje. Luitenant Clockener Brousson. die in de Prins zijn Indische penkrassen schrijft (vroe ger in de Bredasche Courant), heeft ’t zelf de gedaan ten behoeve der militairen, die het vaak zoo heel nauw niet nemen met hunne liedjes, liedjes (wij spreken met eenige ervaring) welke zeer dikwijls een aanstoo- tehjken inhoud bevatten. De soldaat zingt graag, wanneer hij op marsch is en liever dan hem te plagen met kleinzielige voor schriften, hem met tal van zichzelf-over- leefd-hebbende reglementen het leven zuur te maken, moest de militaire overheid ’t voorbeeld van Clockener-Brousson volgen, muziekavondjes organiseeren, ja zelfs pre mies stellen op goede marschmuziek. In het Rijksopvoedingsgesticht te Doe- tinchem bestond tot zeer onlangs een goede jongens-zangvereeniging, die zich vooral toelegde op ’t aanleeren van goede marsch- liederen. Het kwam n.l. meermalen voor dat de leden dezer vereeniging onder leiding van den onderwijzer-directeur lange wandelingen maakten, en men begrijpt licht van hoe veel nut de kennis van goede marschmu ziek voor deze knapen was. We hebben de gezonde stevige kerels voorbij zien komen in hun stemmige pak- i pas en uit volle borst »Wo man singt, da Setz’ dich ruhig nieder, Böse Lente haben keine Lieder dachten we dan in ’t verder gaan, ’t alleen betreurende dat niet deze gezegende Rijks- opvoeding ten deel viel aan alle schipbreu kelingen der maatschappij. Wij leven in een tijd, waarin iedereen zich vereenigt. Welnu, zou men geen wan delclubs kunnen dienstbaar maken aan de veredeling van den volkszang Wij hebben dit pas begonnen winter halfjaar 2 concerten bijgewoond in het Leidsche Volkshuis, een sierlijk gebouw op den Apothekersdijk, in het centrum der stad gelegen waar tentoonstellingen worden georganiseerd, lezingen gehouden, concerten gegeven enz. Ook bestaat er gelegenheid een cursus te volgen in talen, wiskunde, enz., terwijl één avond in de week eenige advocaten zitting hebben, die gratis rechtskundige adviezen verleenen zonder meer. De Directrice van het Leidsch Volks huis, een hoogst ijverige vrouw, die zelve zoo nu en dan ook lezingen houdt, voor namelijk over onderwerpen ontleend aan de botanie, slaagt er in door het aanbren gen van beukebladeren en bloemen het zaaltje, waarin de redenaars gewoonlijk op treden, een warm, gezellig aanzien te ge ven. Men voelt er zich thuis en bejammert het alleen, dat ’t eigenlijke volk het gebouw heet immers Volkshuis het niet verder brengt dan tot bewondering van de glanzend-roode steenen, waaruit de buitenmuren zijn opgetrokken. De door ons bedoelde concerten zijn voor f 0.075 per persoon toegankelijk, mits de kaarten vóór den Zondag worden gekocht (des Zondagsavonds aan de zaal wordt f0.05 meer gevraagd.) Om u een denkbeeld te geven van het geen werd voorgedragen moge dienen, dat het concert, waarop mijn vroegere stadge- nooten, blijkens een advertentie in dit Blad, Maandag 11 November zijn vergast, hier 8 dagen te voren was gegeven, met dit ver schil dat in Sneek niet minder dan f 1.00 als toegangsprijs werd geheven. Over de beoordeeling van dit concert kunnen wij kort zijn. Zij die het hebben bij gewoond, zullen de schitterende vertol king van Chopin met bewondering hebben ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f L50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVER.TENTLE-PB.IJS 15 regele 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Groote keuze uit de nieuwste modellen. Lage prijzen. Vraagt monsterboekje ter inzage bij STOOMDRUKKERIJ Monsterboekjes liggen tevens ter in zage bij: C. SCHOTANUS, Parkbuurt Sneek. S. J. SCHMIDT, Achterom S. van KONINGSVELD, Ijlst. A. WIJNTERP, Hommerts. J. BOEIJENGA, Woudsend. H. v. D. WERF, Heeg. J. KLIJN, Scharnegoutum. R. G. de BOER, Oppenhuizen. R. van der HEIJDE, Koudum. we met welgevallen de Leidsche straatorgels omringd door dan sende fabrieksmeisjes, een levendig straat- tooneeltje. En in de oogen der voorbijgangers leest men allerminst misprijzing, ook hun hart gaat open bij dit schouwspel. ’t Volk wil zich uitleven, ’t wil geen saaie liedjes, ook ’t lied der Titanic kon geen standhouden, al verwierf het een blik semsnelle populariteit. Daarom hopen wij van ganscher harte, dat onze Friesche straatzangers voort mo gen gaan op den door hen ingeslagen weg, propagandaliederen te brengen onder het volk. Wij twijfelen er niet aan, of hun voorbeeld zal navolging vinden Maakten wij deel uit van een comité tot regeling van een plaatselijk feest (Gronin gen 28 Augustus, Leiden 3 October, Alk maar 8 October, enz.), wij zouden ons ver zekeren van de hulp dezer straatzangers en het feest doen inzetten met; lo. straatzang op alle hoeken der stad door minstens 5 groepen van zangers en zangeressen, gevolgd door 2o. zanguitvoering door alle deelnemers aan den straatzang, in het midden der stad. Dat zou feestvreugde geven, indien deze straatzangers reeds vroeg hun liederen lie ten weerklinken in zijstraten en stegen, ’t volk opwekkend enkele coupletten mee te zingen, aldus uitgietend een golf van levens blijheid Waarom zingen de menschen niet in de bioscopen als het pauze is Er is daar ’n goede piano terwijl het publiek voor het meerendeel bestaat uit jongere menschen. Het welslagen der socialistische bijeen komsten wordt voor een niet gering deel verzekerd door de medewerking van arbei- ders-zang vereenigingen. De reusachtige vredes-betooging op 17 November in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, werd tot een jube lende ovatie. Maar hoe kan dat anders, als de Stem des Volks hare heerlijkste stuk ken ten beste geeft en de dirigent, de Nobel zich gedurende de uitvoering van een of ander zangnummer naar ’t publiek wendt en dit als ’t ware dwingt mede te zingen Wij eindigen met een aanhaling uiteen muziekbeoordeeling opgenomen in „Het Volk“ van 25 November: „De Berceuse vooral werd met schitte rende bijval door hem (Van Strien) gege ven. Als zóóeen eens Nederlandsch wou zingen Hoe bracht hij een schat van lie deren immers onder het volk, hoe zou hij prachtig en krachtig kunnen helpen, ons volk weer zingen te leerenKerel, ik wou dat ik je stem had, denk ik dan, als ik deze zanger zoo wonder mooi hoor zingen N. een zoo ongewonen tijd liet roepen, was ’t zeker slechts om een voor haar belang rijke zaak te doen. De oude huishoudster kon hare boodschap nauwelijks geheel uit spreken, zoo haastig ijlde Marie naar de pastorie. Een oogenblik daarna zat zij op de kleine sofa in de kamer van den pastoor en hield een brief van Dietrich in hare handen. De pastoor had haar eenvoudig en bedaard den brief overgegevenhij meende dat het zien van het bekende schrift en het zelf dezen geruststellender zou werken, dan alle voor bereidende woorden. Hij trok zich dan in het aangrenzende vertrek terug, de goede oude pastoor, die ook de dwaasheden van jonge harten wist te respecteeren. Zoodra Marie zich alleen bevond, drukte zij hare Ifppen op het papier, nog voordat zij de regelen had gelezen. Nadat zij den inboud gelezen en begrepen had, werd zij toch wat bleek het was zoo iets onver moede, wat de brief te lezen gaf. Ondanks de gunstige voorstelling, ondanks de harte lijke woorden, bleek ’t toch duidelijk, dat er sprake was van eene scheiding, welke gebeele landen tusschen haar en den ge liefde stelde, een scheiding wellicht voor vele jaren. En deze scheiding geschiedde zonder net afscheid, waaraan het vrouwelijke hart nou meer gewicht hecht dan de man. Zij gevoelde als ’t ware een steek in ’t hart. Terwijl zij zijnen brief las, was hij reeds ”erre in den vreemde, waar hare gedachten nem nauwelijks konden bereiken. Doch zij was een moedig meisje, en deze bittere smart was spoedig overwonnen. Daar stond immers ook geschreven, d t het weg gaan hem ook zelf groote smart bereidde, -n dat bij grondige redenen had, zoo te bandelen. Zij had beloofd, haren Dietrich te zullen vertrouwenzij wist, dat zij hem

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1