SNEEKER COURANT (67 ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaarflang) Nieuwe Abonné's. Uit onze Raadzaal. No. 21. ERASMIC Shaving Stick de beste Woensdag II December 1912. 29e Jaargang. Reolameliolom FIRMA B. MEINDERSMA. gratis. g !- ANNEX Engelsche Scheerzeep, aangenaam en zeer voordee- lig in het gebruik. Prijs 60 ct. Monster busjes 15 cent. Tevens verkrijgbaar bij G. v. d. HORST. DE UITGEVERS Nieuwe Sneeker Courant". in- r en i l over te gaan V’ de on- NIEUWE SNEEKER COURANT WK Savon Adres van G. Gorter, om wijzi ging tarieven Waterleiding. Naar aanleiding van een schrijven van den A 1O cent per regel. schappij. (De heer Visser vertrekt). B. en W. stellen voor thans tot verlenging dezer concessie. Het voornaam ste bezwaar dat men indertijd tegen dit voorstel had is door het plan tot wegruiming van het z g. Pothuis, vervallen. De heer De Wolf wil verklaren dat het hem genoegen doet, dat de pogingen tot weg neming van dit bezwaar zoo naar wensch zijn geslaagd. Z. h. st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Waarom heeft men onlangs het oude corps ontbonden Omdat er geen tucht en geen orde meer heerschte en omdat het in t algemeen niet meer voldeed. Nu is hier welgezegd: zalmen nu dezelfde directeur die men pas aan de dijk heeft gezet weer aanstellen, maar "men moet wel bedenken dat het een groot ver schil maakt of men aan het hoofd staat van een corps dat verwaarloosd is of begint met een geheel gereorganiseerd corps. Ook uit zui- nigheidsoogpunt heeft het adres Houwink e.a. veel voor. Voor Spr. is bovendien het volgende een c het verleenen van een jaarlijksche sub sidie groot f 1600, onder door den Raad vast te stellen verplichtingen tegenover de gemeente. Het corps bestaande uit 32 leden kan 1 Jan. a.s. hare oefeningen beginnen, terwijl dan tevens de lessen aan de voorbereidende in strumentale klasse voor adspirantleden kun nen aanvangen. Overgelegd wordt eene be groeting voor 1913, tot een bedrag van f 1750. B. en W. achten het voorstel-Houwink e.a. het meest aannemelijk, daar hun het geven van een zoo hoog subsidie-bedrag als gevraagd door Schenkius e.a. ongewenscht voorkomt. Zij stellen daarom voor op het eerste in te - gaan, de uitvoering op te dragen aan B. en W., bezwaar van het voorstel der tegenwoordige nadat deze met adressanten nader zullen heb ben onderhandeld. Zij stellen verder voor P. Schenkius e.a. die tezamen de oude Commissie van de Muziek- en Zangschool en het Corps vormen, dank te betuigen voor de diensten in dezen aan de gemeente bewezen. Den heer W i Ih e 1 m y heeft deze conclusie van het D B. bevreemd. In een vroeger adres van Houwink e.a. heet het dat zij het bejammeren dat de toestand van het oude corps zoo slecht was waarom werd toegejuicht dat B en W. wilden trachten eene algeheele verbetering tot stand te brengen In dit adres echter wordt dat alles vrijwel tegen gesproken en willen adressanten weer met de oude leiding in zee gaan. Daar tegenover bieden Schenkius e.a. direct een 32-tal leden aan, die zich tot een corps willen vereenigen. Spr. is van meening dat de pogingen der oude Commissie alleszins de steun van den Raad verdienen. Het gevraagde bedrag komt Spr. vooral ook met het oog op de gem. finantiën te hoog voor, waarom hij in overweging geeft bv. de helft van het ge vraagde bedrag toe te staan Den heer DeBoer heeft het verwonderd dat B. en W. er zich voor laten vinden de oude directeur die men onlangs aan kant heeft ge zet, nu weer door een achterdeurtje binnen te halen. De heer Brouwer wil even terug gaan tot de vroegere commissie der Muziek- en Zangschool, die toestanden bestendigde, die niet bestendigd konden worden. Het aantal leerlingen toch was veel te gering zoodat de inrichting kwijnende was. Toen een nieuwe commissie (Lindeman e.a.) werd aangesteld is korten tijd daarna tot op heffing der school besloten. Deze commissie heeft alles gedaan om inzake een muziekcorps een gewenschte oplossing te vinden. Geregeld werd met B. en W ge confereerd die zich zeer welwillend betoonden Zelfs heeft de Burgemeester hun geraden dit zoo en dat zoo te doen. Zoo kwamen langzamer hand de zaken in orde; nieuwe leden hebben zich toen ze vernamen onder een andere directeur dan de vroegere te zullen werken aangemeld, zoo dat men thans een flink aantal heeft. En nu laat het D.B. een ander verzoek voorgaan van menschen die nog niets klaar hebben. Wat hiertoe de drijfveer is, begrijpt Spr. niet, t Lijkt alsof men de tegenwoordige commissie heeft willen tarten zelf maar te bedanken, dan had het D.B zijn nieuwe mannetjes direct klaar en nu dat niet gebeurt wordt ze met een dankbetuiging voor de bewezen diensten af gescheept. Met den heer Wilhelmy is Spr. het eens dat de gevraagde subsidie een te hoog bedrag is. De V o o r z. merkt op dat de heer Brouwer weer als gewoonlijk blijk geeft weinig ver trouwen te hebben in het D.B. Spr. voelt zich veel te weinig thuis op muzikaal gebied dan dat hij deze commissie wenken zou hebben gegeven voor hunne plannen. Alleen heeft Spr. de heeren gevraagd of ze kans zagen een ver- eeniging op te richten, die behalve door bij dragen van leden en donateurs met gemeente- subsidie kon bestaan zooiets zou het D.B. ge- wenscht achten. Bij het adres van Schenkius e.a. wordt f1750 gevraagd zoodat men daarmee nog verder van wal zou zijn dan met het oude corps dat f 1200 kostte. Hier tegenover vraagt men in het adres Houwink e.a. voor het eerste jaar alleen ge bruik van een locaal en instrumenten. Heeft het corps dan een jaar gewerkt en weet de gemeente wat het presteert dan zal het om subsidie aankloppen. Waar men de oude toestand, dat het corps geheel bestaat van gem. subsidie ongewenscht achtte, hebben B. en W. gemeend dat het adres—Houwink e.a. de voorkeur verdiende. De heer Brouwer ziet niet in waarom deze nieuwe aanvragers worden voorgetrokken bij de oude. Waarmee hebben ze dat verdiend De tegenwoordige commissie heeft zelfs om de schuld te dekken haar eigen vertering be taald opdat de post defroyement onaangeroerd kon blijven. De Voorz. betreurt het dat de heer Brou wer altijd achter het D. B. persoonlijke be langen zoekt en dat nog wel zonder daarvoor bewijzen te noemen, „Uzelf mijnheer Brouwer handelt zeker altijd uit persoonlijke overwe gingen en denkt daarom zoo ook over een ander”. Het D. B. heeft de oude commissie voldoende er op gewezen dat zij moest trach ten een vereeniging te stichten uit de ge meentenaren de bedoeling was niet een ver eeniging met f 1750 gem. subsidie. (De heer Huges komt ter Verg.) De heer Zelvelder meent dat de Raad alleen heeft te bedenkenwelk van de beide voorstellen is het meest in ’t belang der ge meente. Voor beide aanvragers voelt Spr evenveel maar men dient te overwegenhoe krijgen we een muziekcorps onze plaats waar dig. En legt men dan het aangebodene naast elkaar dan heeft het adresHouwink e.a. veel voor boven dat der oude commissie. Het eerste toch geeft voldoende waarborgen dat de Zaak flink zal worden aangepakt, ter wijl men na dit eerste proefjaar zich nog tot niets heeft verplicht. Daarentegen biedt het andere adres weinig waarborgen dat men iets goeds zal krijgen. Een directeur wordt daarin niet genoemd zoodat men niet weet aan welke leiding het corps zal worden toevertrouwd. Ook is er geen sprake in van eenige opleiding Punt XXII. Adres van J. van der Woude, om gebruik van den Trekweg. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten gunstig te beschikken op dit adres, waarbij adressant verzoekt een tweede laad plaats tegenover zijn perceel weiland te mo gen aanbrengen. De vergoeding wordt bepaald op f 10 per jaar. Punt XXIII. Voorstel tot demping van de sloot op bouwterrein aan de Looxmagracht. Tot demping van deze sloot, vallende in het aan de bouwvereeniging Excelsior ver kochte terrein, wordt z. h. st. besloten de vereeniging zal voor 5 M3 ophooging f 6 moe ten betalen. Punt XXIV. De heer D r. B o u m a kan zich geheel ver eenigen met^hetgeen door den heer Westra aan het adres van den heer Brouwer werd gezegd. Achter elk z a k e 1 ij k punt wordt door den heer B. tegenwoordig iets anders gezocht. „Het D. B. heeft getracht (of het er in geslaagd is weet ik niet) zich op zakelijk standpunt te stellen. De oude commissie had onze sympathie maar nu men voor de keuze uit deze twee verzoeken wordt gesteld, heeft dat van Houwink c.s., vooral ook wanneer men rekening houdt met de gem.-financiën, veel voor boven het andere. jDe gemeente wil wel iets geven om bij feestelijkheden een muziekje te hebben, doch een eerste klas corps krijgt men hier toch niet. Tenminste dan zou men er zeer groote sommen aan moeten besteden. Nu echter van deze zaak alweer een p e r- soonlijke kwestie is gemaakt zou wellicht ’t beste zijn maar op geen der beide verzoe ken in te gaan en eerst maar eens af te wach ten.” De Voorz. antwoordt den heer IJtsma dat het D.B. indertijd met de opheffing van het corps alleen deze bedoeling heeft gehad, dat zulk een corps vrij moet staan van de ge meente althans niet onder haar beheer of directe controle. Den heer Brouwer bevreemdt het dat het D.B. wanneer het nu zooveel sympathie voor de oude commissie gevoelde, dan niet met een voorstel is gekomen om minder sub sidie b.v. de helft te geven. De Voorz. acht het wel wat beneden ’t peil van het D.B. om met adressanten te marchandeeren en hun te vragen of ’t niet voor wat minder kan. Spr. had verwacht dat zich met steun van de burgerij wel een flink corps had kunnen vormen, zooals b.v. Veendam dat ook een corps heeft uit de gezetenen met subsidie van de gemeente. Dit schijnt hier echter niet te kunnen. Den heer IJ t s m a lijkt het daarom beste oplossing dat een raadscommissie derzoekt hoe, voor wat een lager bedrag dan wordt gevraagd, een zoo goed mogelijk corps is te krijgen. Dan hangt men niet af van de tweedracht onder de burgerij. De heer Huges zou liever zooals de heer Dr. Bouma zei, eerst maar eens willen afwach ten. De heer Dwarshuis zou de beide com missies een wenk willen geven de handen in een te slaan om samen een oplossing te vin den. De heer Wilhelmy acht dit laatste on doenlijk de eene commissie wil Gaillard, de andere niet. De motie van den heer IJtsma, wordt met 11 tegen 3 stemmen (van de h.h. Zelvelder, IJtsma en Bont) verworpen. Hierna wordt met 8 tegen 6 stemmen aan genomen een voorstel van den heer De Wolf om Schenkius c.s. over 1913 f 800 subsidie te verleenen. Voor stemden de h.h. Visser, Wilhelmy, Huges, De Wolf, Brouwer, Dwarshuis, DeBoer, en Bont, tegen de h.h. Zelvelder, IJtsma, Dr. Bouma, Westra, Gorter en Mr. Vellinga. Punt XIII. Adres van P. van der Feer, on derwijzeres in de handwerken, om pensioen. B. en W. van oordeel dat er termen kunnen worden gevonden het gevraagde toe te staan, stellen voor gunstig op het adres te beschik ken en adressante, die 34 jaren tot genoegen Zij die zich thans op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot 1 Januari ver schijnende nummers commissieWanneer in een corps een onaan gename geest heerscht en men richt datzelfde corps weer op dan zal het spoedig weer tot de oude sleur vervallen. Daarom geeft Spr. de voorkeur aan een ge heel nieuwe organisatie, temeer waar Spr. verwacht dat deze ook op de steun der bur gerij mag rekenen. De heer De Wolf merkt op dat toen on langs de treurige toestand van het muziek corps werd besproken de Raadsleden allen van oordeel waren dat de directeur en niet het bestuur daar de oorzaak van was. Spr. begrijpt niet hoe B. en W deze persoon die men pas heeft uitgeschakeld nu door ’n ach terdeurtje weer binnen wil halen. Terwijl men hem onbekwaam heeft geacht en pas heeft uit gesproken dat zijn leiding niet deugde zal men hem nu weer terugroepen. De Raad is niet gebonden aan het hooge bedrag dat de begrooting van de oude com missie aan wij st. In het adres Houwink e.a. wordt geen be drag genoemd maar wie weet vragen die tegen 1914 niet nog veel meer, misschien wel f 3000. De heer Wilhelmy zegt dat de oude com missie een aanbod heeft van een corps met muzikanten, terwijl de nieuwe aanvragers komen met een corps zonder muzikanten De oude corpsleden hebben zich direct bij de tegenwoordige commissie aangemeld. Z. i. verdient het adres-Schenkius e.a. alle steun. Laat men toch geen kat in de zak koopen. De heer Visser vraagt welk van de beide adressen-Houwink c.s. in behandeling is dat van begin of van eind October, daar de in houd nogal wat verschillend is. De Voorz. antwoordt dat B. laatste adres bedoelden. De heer Visser merkt op dat bij het D.B. het zwaartepunt schijnt te liggen bij het fi- nancieele der kwestie. Waar door Houwink c.s. over 1913 niets wordt gevraagd, wordt er voor dat jaar ook niets aangeboden, terwijl het corps der oude commissie direct 1 Jan. a.s. zou kunnen be ginnen. Later vraagt het andere corps toch ook subsidie. Als de oude commissie eens wat gelukkig was met het aanwerven van leden en donateurs zou zij wellicht het geheele be drag a f1600 (de begrooting bedraagt f 1750) niet noodig hebben, waarmee adres santen misschien voorzichtigheidshalve geen rekening houden. Spr. voelt er wel iets voor de oude commissie te handhaven mits onder verleening van een lager subsidie-bedrag dan zij vraagt. De heer IJ t s m a gelooft dat zich hier eenigs- zins wreekt de onzuiverheid der motieven die indertijd den Raad hebben geleid het muziek corps op te heffen. Toen heeft Spr. geen antwoord gekregen op de vraag wat de reden voor die opheffing was. In deze Verg, is nu gebleken dat een deel der raadsleden den di recteur als de oorzaak aanwijzengelukkig blijkt dat dit voor het D. B. niet de reden was, anders zou het op dit oogenblik een vreemd figuur slaan met zijn voorstel. Spr. vraagt wat dan we 1 de reden was die B. en W. indertijd hadden. Deed misschien de com missie haar werk niet goed Houwink c.s. komen met de oude directeur, Schenkius c.s. met de oude commissie en de oude leden. Spr. vraagt zich af of men zon der nader onderzoek wel aan een van beide zijn steun kan geven, zoolang men niet zeker weet bij wie indertijd de fout zat Slechts een klein deel van het oude corps werd bereid gevonden op zegel te verklaren dat het niet weer onder den directeur Gaillard wenschte te werken. Dat Houwink e.a. direct geen sub sidie vragen is handig, want hebben ze tegen 1914 subsidie noodig dan zal hun concurrent wel dood zijn en staan ze dus alleen. Spr. stelt de volgende motie voor „De Raad, gehoord de discussies over we deroprichting van een muziekcorps, van oor deel dat zulk een corps behoort te staan on der direct beheer of contröle van de gemeente, besluit een commissie uit den Raad te benoe men ten einde te onderzoeken in hoeverre zulks mogelijk en bereikbaar is De heer Westra wil allereerst den heer Brouwer wijzen op diens incorrecte en onge motiveerde beschuldigingen aan het adres van B. en W. „Hoe durft u zonder eenig be wijs, zonder grond van bewijs zelfs zooiets beweren alsof wij de oude commissie hebben getart maar te bedanken. Met geen enkel lid der nieuwe commissie hebben wij noch officieel noch persoonlijk geconfereerd. De oude commissie is steeds zeer vriendschap pelijk door ons behandeld. U treedt geregeld op een dergelijke manier op, wat zeker aan uw temperament ligt, doch het prestige van den Raad mag niet op zoo’n wijze worden weggegooid. In onze conferenties met de oude commissie is haar telkens voorgehouden, dat het D. B. het gewenscht vond een vereeniging op te richten die door bijdragen van donateurs enz. en dan mèt gem. subsidie kon bestaan. Men wenschte geen corps, geëxploiteerd door de gemeente. De muzikanten moesten amateurs en geen loontrekkenden zijn, zoo was het idee. Nu komt de begrooting der oude com missie, waarvan B. en W. zijn geschrokken dit corps zal nog duurder komen dan het oude, hetgeen niet in ’t belang der gemeente wordt geacht. De andere aanvragers bieden vrij goede waarborgen aan, waarom dat o. i. de voorkeur heefthet D. B. had niet zulk een tegenstand van den Raad verwacht. Juist door in te gaan op het adres-Schenkius e. a. zou men een kat in de zak koopen. wordt besloten adressant wederom voor 1 jaar f 160 den Trekschippersstal te verhuren. Punt XVII. Adres van H. de Bruin te Har lingen, inzake invoer van Argentijnsch vleesch. Adressant verzoekt art. 48, 49 en 51 der Politieverordening in dien zin te wijzigen dat invoer van Argentijnsch vleesch mogelijk wordt. B. en W. lettende op het advies van den gem. veearts hebben geen termen gevonden het verzoek toe te staan, waarom zij voorstel len afwijzend op het adres te beschikken. Zij gronden hun voorstel hierop dat het vleesch dat in bevroren toestand wordt aan gevoerd zoo spoedig bederft, wanneer het ont dooit. In Harlingen denkt men er net zoo over terwijl Amsterdam het vleesch voor de door voer wel in koelkamers bewaart maar 't vleesch niet in de stad wil hebben, ’t Lijkt het D.B daarom een gevaarlijke proefneming temeer waar de gem. veearts verklaart het vleesch alleen te kunnen keuren wanneer de ingewan den er bij zijn. Sneek staat wat het peil der vleeschkeu- ring betreft met Dokkum aan t hoofd der Friesche gemeenten. B. en W. achten het voorzichtiger het verzoek af te wijzen. De hh. Brouwer en IJtsma kunnen zich met dit voorstel niet vereenigen. In Franeker is de verkoop toegelaten terwijl men er nooit een klacht over heeft gehoord. Als dit vleesch tegen 38 cent per pond verkrijgbaar kan wor den gesteld is dat een uitkomst voor de kleine man die met de hooge vleeschprijzen geen vleesch kan bekomen. Waar een rijksveearts het vleesch goedkeurde, bevreemdt hun de verklaring van den gem. veearts het niet te kunnen keuren wanneer de ingewanden ver wijderd zijn. en W. het (Vergadering van Vrijdag 6 December 1912 ’s avonds 71/2 uur.) Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Secretaris de heer Jac. v. d. Laan. Aanwezig 13 ledenafwezig de hh. Elzer en Huges. De Voorz. opent de Verg, en stelt voor over te gaan tot voortzetting der agenda van 2 dezer. Aan de orde is Punt IX. Vaststelling rekening Bumaleen Mei 1911/12. De Commissie, belast met het nazien van begroetingen en rekeningen, stelt voor deze rekening bedragende in ontv. f 8127.60 in uitg. - 7871.395 en sluitende met een batig saldo van f 256.205 goed te keuren. Zij betreurt het, dat eene conferentie met hh. Ged. St„ waartoe de Raad in 1911 reeds besloot, nog niet heeft plaats gehad. Zulk een conferentie wordt zeer gewenscht geacht om te komen tot een reorganisatie van het leen. In het afgeloopen jaar is aan elk der benificianten (Pollema en Idema) f 2730 uitgekeerd, zoodat men van het leen ook wel 3 i 4 personen kon laten studeeren. Vooral ook met het oog hierop dat het leen zelf schul den heeft, wordt een zoo hooge uitkeering on gewenscht geacht, terwijl ook met de bedoe ling van den erflater rekening dient gehouden te worden, nl. dat het leen bestemd is voor jongelieden wier ouders niet bij machte zijn zelf de studie te betalen. De Voorz. stelt voor hh. Ged. St. te be richten, dat een conferentie gewenscht wordt geacht. Hiertoe besloten, waarna de rekening wordt goedgekeurd. Punt X. Wijziging der Begrooting Old Bur ger Weeshuis, dienst 1912. Deze wijziging, waarna de begrooting, in ontv. en uitg. f 100.607.15 bedraagt, wordt goedgekeurd. Punt XI. Begrooting van het Old Burger Weeshuis, dienst 1913. Deze begrooting, bedragende in ontv. uitg. f 70.184.465 wordt goedgekeurd. Muziekcorps. Punt XII. Adres van M. Houwink e.a. in zake oprichting van een Sneeker Muziekcorps en Punt Xlla. Adres van P. Schenkius e.a. van gelijke strekking. De Voorz. stelt voor, deze punten, die een zelfde zaak betreffen, tezamen te behandelen. Eerstgenoemd adres, ingediend door het comité tot oprichting van een Sneeker Mu ziekcorps bevat o.a. de volgende mededeelin- gen Het comité bedoelt een geheel nieuw muziek corps te vormen, uit jonge krachten daarvoor op te leiden, gesteund door enkele leden van li£f bestaande corps, alles onder leiding van den tegenwoordigen directeur P. Gaillard. Het jaar 1913 zal zoowel voor de leerlingen als voor de leiding een proefjaar zijn. In ver band daarmee wordt over 1913 alleen ge vraagd: gratis gebruik van het locaal boven de Waag, van de instrumenten en de muziek van het tegenwoordige corps. De bedoeling is tegen 1914, nadat de Raad zich vooraf heeft kunnen overtuigen van het geen het corps presteert, gem.-subsidie te vragen, indien n.l. de onkosten niet kunnen worden bestreden uit bijdragen van Sneeker muziekliefhebbers. Dit adres gaat vergezeld van een adheaesie- adres van M. Haga e.a. In het adres-Schenkius e.a. wordt namens het bestuur der vereeniging „Het Sneeker Muziekcorps” gevraagd a het gratis gebruik maken van het mu- zieklocaal boven de waag; b het in bruikleen ontvangen van de be staande instrumenten, muziek enz. van het tegenwoordige corps; op haar verzoek met ingang van 1 Jan. a.s. om gezondheidsredenen eervol ontslag te ver leenen, onder toekenning van f 136 pensioen per jaar. Z. h. st. hiertoe besloten. Punt XIV. Adres van mevr, de wed. Dr. W. G. C. Wagner, om teruggave van betaald school geld, School I en Punt XV. Adres van J. Stoffer, van gelijke strekking. Z. h. st. wordt besloten adressanten respec tievelijk f 6.665 en f 4.00 te restitueeren. Punt XVI. Adres van L. de Groot, om we- derinhuring van den Trekschippersstal. Desnoods zou men in de verordening kunnen bepalen dat het vleesch in koelkamers bewaard moest blijven, dan was men meer gewaarborgd. Nog wordt door den heer Huges opge merkt dat men voor 38 cent per pond liever spek dan dit soort vleesch moest koopen, ter wijl de heer Zelvelder van meening is dat hoeveel men ook voor goedkoop vleesch moge gevoelen, geen vleesch beter is dan de kans te loopen bedorven vleesch te krijgen, hoe goedkoop het dan ook is. Met 11 tegen 2 stemmen (van de hh. Brou wer en IJtsma) wordt het voorstel van het D. B. aangenomen. Punt XVIII. Adres van E. de Haan om ge bruik van gemeentegrond. B. en W. stellen voor dit adres, waarbij wordt verzocht op gem. grond aan de Knib- belsteeg een privaat te mogen aanbrengen, junstig te beschikken en de jaarlijksche retri butie op f 2.50 te bepalen. Op voorstel van den heer De Wolf wordt met algemeene stemmen besloten de vergoe ding vast te stellen op fl.per jaar, waarna gnnstig op het adres wordt beschikt. Punt XIX. Adres van K. Feikema om een batte te mogen leggen op gemeenteland, wordt op voorstel van den Voorz. aangehouden. Opzegging Lijnbaan. Punt XX. Voorstel tot opzegging der lijn baan aan W. T. Zandstra. B. en W. stellen voor tegen 1 Mei 1913 aan W. T Zandstra het gebruik van de lijnbaan aan het Bolwerk bij het Vischmarktplein op te zeggen. Den heer De Wolf is het niet bekend dat er pogingen zijn gedaan deze zaak op een goede manier op te lossen. B. en W. hebben indertijd geconfereerd met Zandstra om de zaak in der minne te schikken. Z. heeft toen een voorstel gedaan aan B. en W. doch qpoit iets naders van B. en W. gehoord. Spr. acht het wel wat stoef nu zoo maar te zeggen ’t mag nipt meer. Bovendien is spr. uit verschillende oude stukken gebleken, dat Zandstra eenig recht kan laten gelden op deze baan, die al een paar honderd jaar door hem en zijn voorgan gers is gebruikt en waarvoor al dien tijd re tributie is betaald. Spr. zag in dezen liever de weg der minne lijke schikking. De Voorz deelt mee dat inderdaad met Zandstra is geconfereerd. De onderhandelin- gen zijn echter afgesprongen, omdat Zandstra naar het oordeel van B. en W. te hoog in de boom zat. En wat het recht van Zandstra betreft, een raadscommissie heeft indertijd die zaak on derzocht en uitgemaakt, dat de vergunning aan Zandstra tot wederopzegging is verleend. Wil men hier verbetering brengen in den toestand, dan moet men beginnen met die lijnbaan weg te ruimen. De heer Visser deelt als lid van de raads commissie, die indertijd die zaak onderzocht mee, dat de rechten tweeërlei zijn n.l. wat betreft de baan en het pakhuis. De baan is gemeente-eigendom en de gemeente heeft het volste recht het gebruik daarvan op te zeg gen. Over het huisje zal men in onderbande- d“ z"“r*’ a die daarvan eigenaar is. De heer Dwarshuis zegt, dat' de heer Zandstra volkomen overtuigd is van het recht der gemeente op de baan. De heer D r. Bouma deelt mee, dat het onderzoek over de kwestie der lijnbanen in dertijd voornamelijk is verricht door wijlen den heer Schijfsma, die daarmee een zeer ver dienstelijk werk heeft gedaan. Dat is o. m. duidelijk gebleken bij de opruiming van an dere banen. Wat thans dit geval betreft, het is heele- maal niet de bedoeling bar op te treden tegen Zandstra. B. en W. meenen alleen, dat de gemeente de beschikking over dit terrein moet hebben met ’t oog op eventueele plannen inzake afgraving van het bolwerk. Komt er in 1913 van die plannen nog niet, dan hebben B. en W. niet het minste bezwaar Behoudens goedkeuring van hh Ged. St. d® baan we®r voor Sorteren termijn aan Zand- - - - M - - stra te verhuren. Nadat de heer De Wolf nog heeft opge merkt, dat door dit besluit toch wel eenige pressie wordt uitgeoefend, wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Punt XXI Voorstel inzake verlenging concessie Nederl. Tramwegmaat-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1