SNEEKER COURANT (67ste Jaarganfl) WYMBRITSERADEEL (14ie Jaargang) I No. 27. Woensdag I Januari 1913. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers Firma BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. 29e Jaargang. Caffeinvrije koffie „Hag” is echte boonenkoffie, welke alle voortreffelijkheden n.l. smaak en geur van caffein- bevattende koffie heeft, ech ter niet hare nadeelige ge volgen. Zij is onschadelijk voor hart-, zenuw-, maag lijders en andere zieken. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. FRYSKE TELTSJES, fen T. E. HOLTROP. WYMBRITSERADEEL, op Zaterdag 28 Dec. 1912 ’s voorin. 10’/2 uur. ANNEX O, Heil’ge Hoop Reclamelkolom 1O cent per rejfel. it stienen yn ’e fjirte ABONNEMENTS-PRÏJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Bljjft nu mgnhart nog aan ’t verlor’ne hangen Of voelt het zich, met nieuw ontwaakt verlangen. Getrokken tot dat licht, zoo mild en rein O, Rgzend jaarik wil En vraag u 1 Oudejaarsavond. De torenklokken galmen loom en zwaar Enjdoen haar slagen dreunend verder klinken Zij zingen d’ uitvaart van het stervend jaar, Dat in vergetelheid terug zal zinken. De weemoed bindt ons aan 't verleden, waar Het lot uit lijdensbeker ons liet drinken. Doch voorwaarts wjjst de Hoop en fluistert Daar In ’t land der toekomst zal de zonne blinken. uw glimlach wekt vertrouwen. u blij aanschouwen zachtZult gij 't beloofde zjjn N. v/h N. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. hja sa wóndere slüch en koe net folie prate, mar moarn scoc Piter wer by hjar wêze, en den altyd, en den seoene se el- koarren fen alles fortelle en lokkich wêze. Hja glimke him yetteris oan en do scoe se hjar mar deljaen, sliepe, en drome, drome fen hjar soan en fen de nije boere- pleats op it Aide hiem Hja fielde hjar non sa waerm en sonk sêftkes wei, wylst Piter hjar fol Ijeafde aonseach hjar jonge troude mei de rykste boere- dochter üt dy omkriten. Sa droomde de aide boerinne, en sa forwachte hja it fêst, al hie Piter yn gjin tweintich jier hwet fen him heare litten. En dêrom stoareage hja alle dagen op it paedzje, dat er lans komme moast üt it doarp. En dêrom libbe hja ienlik mar tofreden, jier nei jier foart in hjar lytse wente op it hege hiem, hwent hjar jonge, hjar Piter scoe weromkomme en alles goed meitsje. Óp Aldejiersdei wier Pytsjemoei opstien mei in fleurich sin. It wier hjar alles sa rom en do fielde hja it düdlik yn hjar memmeherte, det einliks do tiid kommen wier. Dyselde deis yet, noch foar it Nijejier, scoe hja hjar soan werom sjen. Hja wier der wis fen. Spitich wier ’t mar, det it hjar aloan sa yn ’e earen süze en det hja sims sa draeijerich waerd, mar dat kaem allinnich fen blydskip. Piter, jonge, hwet bin ’k bliid” sei se wol hündertkear sunich yn hjar seis en den roun hja wer nei ’t fluster om üt to sjen, it stienen paedzje lüns. Mar de neimiddeis kaem ’t hjar yn ’e holle op, det hja de jouns nei tsjerke woe. Wis scoe Piter syn earste gong dêr ek hinne wêze om God to tanken foar syn bihald op ’e greate reis. Hja scoe him dêr sitten sjen en meivhjar beiden seoenen se werom gean. nei hjar lytse wente op ’t aide hiem, dêr ’t gau in greate boerkery stean scoe Mei moeite sike it wyfke hjar spillen bij inoar üt de aide pultrum, en do it tiid waerd, wier hja klear, it hoedtsje op, in brune slingerdoek om ’e skouders, hwent nou Piter kaem hoechde hja net mear yn ’e rouwe, en in stove mei koperen seel yn ’e han. Buten wier it tsjuster, mar paedzje koe hja wol drome, en glinsteren de giele finsters fen ’e tsjerke, der ’t hja rjucht op oan rinne koe. Tsjin de joun wier ’t tige bigoun to snijen en bij tüzenen wrimmelen de Hokken as swarte stipkes troch de tjusterens. Mar Pytsjemoei sette der krigel op ófit gong nei hjar soan. Underweis lykwols fielde hja, det hjar foetten yn ’e tinne overlasten skoen wiet waerden, en hja waerd wirrich fen it wadzjen troch de snie. Efkes rêste. Hja hie de tiid, hwent yet altyd klonk it lieden fen ’e klok hjar yn ’e earen, en hja gyng hwet bisiden it paedzje in amerij op ’e stove sitten, ticht bewoelle yn de brune slinger doek. De klok ledte yet en it aide minske stoarre altdyd troch op ’e Ijochte tsjerke- finsters yn ’e fjirte. En do barde it, hwet hja salang forwachte hie. In swart skaed kaem op it paedzje twisken hjar eagen en de Ijochte finsters. It kaem ringen neijer en hja seach, det it in man wier. Syn stap pen wieme yn ’e snie net to hearen, mar yniens fielde hja en seach hja it oan it hele wezen, det it hjar jonge wier. „Piter” woe hja roppe, mar hy hie hjar al opmirken, en yn in egenblik wier hy by hjar. „Mem” hearde hja. Ja, it wier syn lüd. Do fielde hja, det er hjar yn syn sterke earmen naem en gauw nei hüs ta droeg. Hwet fielde hja hjar waerm en fei- lich oan ’e boarst fen hjar soan. Hwet droeg er hjar sêft en mijend. ’t Wier eft hja troch de loft fleach. Hja die efkes de eagen ta en sunder det hja mirk ho ’t krekt yn syn wirk gyng, wier Piter al mei hjar yn ’e keamer en hie hjar sêft op bêd lein en waerm bistoppe. De goeije jongen Hwet die er syn bést om for mem to soargjen. Hja seach syn swarte gedaente yn de keamer hin en wer gean. Nou hie er de lampe opstitsenhwet dikkere dy. De kachel brande ek alhark him ris brommen. „Piter” róp hja sunich, mar hy hearde hjar dóchs en kaem by hjar bêd. Nou koe hja neat mear fen ’e lampe sjên. Hjar soan bógde him ticht nei hjar oer. „Moarn” lustere de mem en hy knikte. Hy fielde, hwet hja sizze woe. Nou wier XXIV.' Op it hege boerehiem tomidden fen de flakke greiden steane noch mar inkele - forskromfele appelbeammen en op it ein in lytse arbeiderswente. De greate pleats, dy dêr earen stie, is for in tritich jier ófbrand, en de boer, oan hwa ’t er tabihearde, troch de eftérütgeande tiden en de drank oan legerwal rekke, hie seis it spil oanstitsen en is yn ’e finzenis stoarn. Syn soan, dy de skande net drage koe, is foarttein nei Amerika, en de frou, dy ienkear yn de fleurige boerkerij it biwald hie, hat al dy jierren ienlik yn de *lytse arbeiderswente op it hege hiem wenne. Hja weide in pear skiep op ’e pole en waerd fjirder troch hjar wolstelde sibben ünderbalden, dy hjar wol graech in plak under de minsken jaen woenen, as de aide Pytsjemoei seis mar woe. Mar hja wol mei gjin stok it aide plak forlitte, dêr ’t hja ienkear lokkich west hat en hopet yet ienkear lokkich to wirden. De greatste tsjinrampen hawe dêr hjar diel wést, hja libbet dêr nou earmoedich en ienlik en is aid en swak wirden, mar de moed is hjar noait hielendal üntsonken, hwent hja wachtet op hwet. Al dy tritich jierren hat hjar libben oars neat west as wachtsjen, en dat wachtsjen wier hjar stipe. Dei oan dei hat hja gau hjar bytsje wirk ófdien en den gyng hja foar it finster sitten to breidsjen, altyd mar hoazzen en foetsokken for de bern fen hjar moeikesizzers. En ünderwilens hüldde hja it each op it stiennen paedzje, dat fen it doarp by hjar hiem lans roun. Hwent lans dat paedzje moast er komme, hy dêr ’t hja op wachte, Piter, hjar jonge, lyk as er lans dat paedzje hjar ienkear forlitten hie. Dat wier tritich jier lyn, marde aide frou rekkene dy tiid net, en forwachte him werom to sjen lyk as er foartgongen wier, as in feardige jongfeint. En ryk scoe er wêze, smoarryk, en hy scoe op it aide hiem in nije, greate pleats bouwe litte, en hja, Pytsjemoei, scoe dêr frou wêze, ont Op Nijjiersmoarn seagen de tsjerkgon- gers in bytsje bysiden it stienen paedzje ónder in heap snie hwet brüns ekimerjen, en do se tichter by kamen founen sePyt- sjemoei, dea. Hja wier fen de stove öf- gliden en forstoarn finder it tsjokke tek fen snie. Mar om de aide, ynfallene müle boarte yet in glimke, hwent hjar eagen hienen hjar soan weromsjoen en mei in dream fen takomstige hearlikens wier hja sliepen gongen. Noch hiet it plak, hwer it aide minske tritich jier oanien wachte hat „Pietsje- moei’s-pólle”. RAADSVERGADERING V 1 1 - 601, -801, -1001, -1201, NIEUWE SNEEKER COURANT van maatschappelijke welstand verkeert. De heer Wesselius meent dat het inge diende voorstel zeer billijk is. Spr. wil tegenover de meening van den Voorz. de zijne stellen, dat iemand met een inkomen van f 28 per week, per kwartaal wel f 4.20 schoolgeld kan betalen. De heer Hoekstra heeft aan het gespro kene niet veel toe te voegen. Spr. heeft geen enkel motief gehoord waarom de grens voor de hoogste heffing van f 1400 op f1500 moet worden gebracht. De heer D r. R e ng er s handhaaft zijn voor stel in de vorige Verg, reeds terloops mede gedeeld, om n.l. de voorgestelde eerste cate gorie (bij een inkomen van f -?1f 500) te doen vervallen, zoodat zij die een inkomen hebben beneden f 500 zijn vrijgesteld van het betalen van schoolgeld. Het heeft Spr. bqvreemd dat een der voor stellers, waar deze onlangs een bedrag van f7 per week plus vrije woning voor een brug wachter met zijn gezin geen menschwaardig bestaan achtte, thans er zijn goedkeuring aan hecht iemand met een inkomen van f 451 reeds schoolgeld te laten betalen. De Voorz moet den heer Hoekstra ant woorden, dat ieder een zekere voorliefde heeft voor zijn eiefen voorstel zoo is Spr. meer ge hecht aan de bestaande verordening. Dat door de voorstellers nogal van die verorde ning wordt afgeweken is voor Spr. een mo tief met zijn voorstel te komen. De heer Hoekstra moet den heer Dr. Rengers opmerken dat onlangs door B. en W. werd verklaard dat bovengenoemde beloo- ning voor den brugwachter voldoende werd geacht wat door den Raad, is beaamd. Het komt Spr. vreemd voor dat iemand die f 9 per week verdient daarvan niet 4i/-j a 5 cent schoolgeld zou kunnen betalen. Als men het bijzonder onderwijs tot maat staf neemt dan zal men zien dat bij een in komen van f 1000 f 1100 nooit eenig be zwaar wordt gemaakt het volle schoolgeld te betalen. Spr. zelve b.v. staat voor f 1000 in de H. O. en betaalt voor twee kinderen f 38 schoolgeld. Waarom zal men bij de O L. school dan zoo velen vrijstellen. De heer Dr. Rengers moet ten opzichte van het gesprokene inzake bezoldiging-brug- wachter Woudsend nog even opmerken, dat hem niet is gebleken dat de zienswijze van hetD. B. in dezen door den Raad is beaamd Men heeft toen geen principieel debat gevoerd over minimumloonen. Het voorstel van den heer Dr. Rengers om als laagste grens te stellen een inkomen van f 501 tot f 6Q0, wordt met 11 tegen 4 stem men (van de h.h Hettinga, Reitsma, Ages en Dr. Rengers) verworpen. Eveneens wordt verworpen (met 12 tegén 3 stemmen, van de h.h. Reitsma, Ages en Dr. Rengers) een voorstel van den Voorz. om als hoogste categorie te doen gelden een in komen van f1201 tot f1500. Hierna wordt het voorstel van de h.h. Wes selius, Miedema en .Hoekstra aange nomen. Punt IV. Adres van het Bestuur der ver- eeniging voor dorpsbelangen te Jutrijp-Hom- 80 „160 300 360 dan f 1400, uiterlijk in Augustus in te dienen. Z. h. st. wordt overeenkomstig het voorstel van het D. B. besloten. Punt VII. Adres van het Bestuur van den Hengelaarsbond om het vischwater in de Ge meente in kleine perceelen op langen termijn te verpachten. De Voorz. heeft zich naar aanleiding van dit adres om advies gewend tot den Hoofd inspecteur der Visscherijen. Aan de hand van dat advies stellen B. en W. voor de behandeling van dit adres te ver dagen. Uit dit advies blijkt n.l. dat Z.Ex. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel h.h. Ged. St. in overweging heeft gegeven de gemeentebesturen mede te deelen dat het voornemen bestaat van Rijkswege een onder zoek in te stellen naar de visscherij in de domeinwateren. De uitkomsten van dit onder zoek zullen worden gepubliceerd, waarom het wenschelijk is in afwachting van dit rap port geen beslissingen over adressen als dit te nemen. Z. h. st. wordt overeenkomstig het voorstel van het D. B. besloten. Punt VIII. Adres van H. Reitsma H. d. S. te IJsbrechtum om eervol ontslag uit zijne betrekking. Adressant, die den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt en meer dan 40 dienstjaren heeft vraagt tegen 1 Mei 1913 eervol ontslag. Het D B. stelt voor dit ontslag te verlee- nen op de meest eervolle wijze onder dank betuiging voor de vele, gewichtige en langdu rige diensten de gemeente zomatel in deze als in andere betrekkingen (o.a. als armvoogd, lid commissie tot wering van schoolverzuim enz.) bewezen. Z. h. st. hiertoe besloten. s Punt IX. Adres van G. L. Bouwman H. d. S. te Tirns om overplaatsing naar IJsbrech tum. Nadat de agenda was opgemaakt zijn nog adressen van gelijke strekking ingekomen van de h.h. E. Hazelhof, te Oudega, L. Brouwer te Hommerts en C. Faas te Goënga. Waar het hier eene bespreking van personen geldt, wordt de openbare Verg, eenigen tijd geschorst. Na een vrij langdurige besloten zitting wordt de Verg, heropend. Besloten wordt het punt van te houden. Punt X. Adres van J. Kamminga te Tirns om hem de tolinning aldaar op te dragen, bij gaardering. Met 12 Mei a.s. is de pachttermijn van adres sant verstreken. De opbrengsten zijn zoo ge ring dat na aftrek der tot nu toe betaalde pachtsom a f 53,per jaar, adressant nog geen f 6.— per week overhoudt. Met het oog op de steeds afnemende scheepvaart aldaar verzoekt adressant, hem voor f 6,per week als gaarder aan te stellen of hem we derom voor 3 jaar de tolinning op te dragen onder voorwaarde dat hij inplaats van f53 B. en W. van meening dat deze brüg ze*er moeilijk is te verpachten en het niet te ont kennen valt dat de inkomsten afnemen, stel len voor te besluiten overeenkomstig het tweede gedeelte van het verzoek, waartoe wordt besloten. Punt XI Adres van T. Bergstra te Oudega om hem het grasgewas van de bermen der wegen voor 5 jaar aldaar te verpachten. Teneinde meer gras van de bermen te krij gen zou eene gierbemesting gewenscht zijn adressant wil hiertoe overgaan indien de ber men hem voor langeren tijd kunnen Worden verpacht, daar anders vaak een opvolger de vruchten plukt van een dergelijke bemesting. Als pacht wil adressant dan f 35,per jaar tot afschaffing van alcoholh. betalen. (Tot nu toe wisselde die af van f28 tot f32,—.) B. en W. stellen voor hem bij wijze van proef voor drie jaar f35,per jaar het grasgewas aldaar onderhands te verpachten, terwijl zij machtiging vragen tegen het vol gende voorjaar over te gaan tot verpachting voor 3 jaren van het grasgewas van alle ber men. Na eenige bespreking wordt overeenkom stig dit voorstel besloten. Punt XII. Adres van D. J. Swierstra te Oppenhuizen om in koop te mogen ontvangen een gedeelte riet en water aldaar. B. en W. stellen voor, gunstig op het adres te beschikken en adressant het gevraagde, een aanwas aan de Houkesloot ter grootte van 2500 M2, gelegen ten Z. O. van zijn eigen dom, in koop af te staan voor f 25. Z. h. st. hiertoe besloten. Punt XIII. Adres van K. Okma e. a. te In dijk om vandaar naar Woudsend een bestraat voetpad aan te leggen. De tegenwoordige hoofdverkeersweg, een landvoetpad loopende over laag gelegen land, merts om aldaar een stembureau in te stellen, pachtte^betalen, per jaar f25 toeslag krijgt. Adressanten gronden hun verzoek hierop dat het naastbij gelegen stembureau voor Jut- rijp-Hommerts, een uur gaans verwijderd is (n.l. Heeg of Sneek.) B. en W. stellen voor, op dit verzoek even als twee jaar geleden, afwijzend te beschik ken. In 1905 is het aantal stemdistricten van 5 op 6 gebracht, waardoor een deel der kie zers van JutrijpHommerts naar Heeg en een deel naar Sneek kunnen gaan. Voor de kie zers uit andere dorpen als b.v. Uitwellingerga, Tirns en Nijhuizum zijn de stembureaux nog veel moeilijker te bereiken. Z. h. st. wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Punt V. Adres van het Hoofdbestuur der Nederl. vereen, dranken om het gebruik van alcoh. dranken bij uitvoering van werken te verbieden. B. en W. hebben geen bezwaar tegen inwil liging van dit verzoek. Z. h. st. wordt besloten gunstig op het adres te beschikken. Punt VI. Adres van het Bestuur der Ge heelonthouding „Broederschap” te Scharne- Adressanten, van oordeel dat de Chr. Ont houding is geworden tot een macht in de maat schappij, die naar het inzicht van ieder wel denkende, heilzame gevolgen voor het open bare leven heeft, komen tot den raad om eenige finantieele steun. B. en W. stellen voor adressanten te be richten dat voor dit jaar (1913) geen fondsen meer beschikbaar zijn, daar de op de begrooting uitgetrokken subsidie reeds is toe gezegd aan de Drankbestrijdersvereenigingen te Goënga, Wolsum en IJsbrechtum. Zij achten het gewenscht dergelijke ver zoeken voortaan (dit jaar zijn er een tiental ingekomen) met het oog op de begrooting Weromkommen. van Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burge meester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig alle leden. Punt I. Notulen van 16 November j.l. De notulen der vorige verg, worden na le zing goedgekeurd. Punt II. Ingekomen stukken en mededee lingen. Ingekomen zijn a. en b. berichten van H. Velsen brugwach ter te Woudsend en P. Ringnalda, pontveer- wachter te Uitwellingerga, houdende dankbe tuiging voor verhooging van jaarwedde c. resolutie van h.h. Ged. St. waarbij aan deze gemeente wederom voor 1 jaar vrijstel ling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije en ordeoefe- ningen der gymnastiek voor zoover liet be treft de O. L. School te Wolsum d. en e. idem tot goedkeuring van het sup pletoir kohier van Hondenbelasting en van het suppletoir kohier van H. O; f. K. B. tot goedkeuring van de heffing van bruggeld in het dorp Heeg. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. g. ingekomen is een schrijven van de afd. Gauw en Goënga der Ned. Ver. tot afsch. v. alcoh. Dranken, verzoekende wederom voor 1 jaar een locaal der O. L. School te Goënga te mogen gebruiken voor het houden van ver gaderingen. Besloten wordt het verzoek toe te staan. Punt III. Voorstel tot wijziging der veror dening tot heffing van schoolgeld. In de vorige Verg, werd dit punt aange houden. Ingekomen is een voorstel van drie raads leden n.l. de h.h. Wesselius, Miedema en Hoek stra hierbij gaat men uit van het beginsel dat de ouders verplicht zijn hun kinderen goed onderwijs te doen geven en de kosten daar van zelve voor zoover eenigszins mogelijk te dragen. Het schoolgeld bedraagt in Wijmbritseradeel met zijn 383 leerlingen f 6331.per kind dus gemiddeld f 16.80 per jaar of 4.20 per kwar taal. De voorstellers willen niet het openbaar on derwijs achterstellen bij het bijzonder onder wijs, doch evenmin het eerste boven het laat ste voortrekken. Zij stellen voor, de verordening als volgt te doen luiden Bij een onzuiver jaarlijksch inkomen van f 451.tot f 500.— bedraagt het schoolgeld per kwartaal 50 ct. voor 1 kind, 40 ct. f 501, tot f 600 idem 60 ct. 50 ct. 35 ct. idem -800 -1000 -1200 -1400 Bij een inkomen van wordt het volle schoolgeld a f 4,20 p. kwar taal betaald. Met dit voorstel kan het D. B. zich ver- eenigen. De Voorz. persoonlijk zou echter liever tot de beide hoogste categorieën willen rekenen, zij die een inkomen hebben van f 1001 tot f 1250 en f1251 tot f1500. Spr. is n.l. van meening dat iemand die minder dan f 1500 inkomen heeft, vaak nog juist niet in ’n zekere mate voor l 2 kinderen 25 ct. voor 3 of móer kinderenoutum om fi^eeien steun? f 501 fnf t ROH id Am RO pf. 50 p.f. Xn n.t. iflom 100 90 200 180 340 320 400 380 meer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1