SNEEKER COURANT (673 Jaargang) WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. ■••—••••••—a No. 28. Zaterdag 4 Januari 1913. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZand - Sneek. TELEFOON No. 150. ReolamelLOlom ft 1O cent per regel. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij, GEBR. ANNEX L. 0. N imi wgtijdineren Feuilleton. agent voor dat gezelschap en de afzet van Er vloeien geen heeter tranen bij het graf uwer dierbaren, dan over hetgeen niet ge zegd en niet gedaan is en toch met eenige zelfverloochening zoo gemakkelijk gezegd en daan had kunnen worden. FALTHE. Spoedige aflevering. daardoor Specialiteiten ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. alles de schuld. Hij was zelfs geneigd, de Wilthelm’s ook ’S 05 b© cs Voorts wenscht hij in zjjn lied dat steeds in de oude traditioneele vorm handhaafd is, allen „veel heil, geluk zegen.* kelijk werden uitgegeven. Bovendien had Lau met voorliefde kleine munten tegen zijn papier bij Kellermann ingewisseld, voor gevend daarmede het loon uit te betalen aan de houthakkers en andere werklieden. Kel lerman gaf dit bij het gerecht aandoch Frederik Lau was nergens meer te vinden. Zelfs de plaats, welke hij genoemd had, en die hij, volgens zijn zeggen als woonplaats had gekozen, bleek niet te bestaan, en zijne talrijke vrienden zwegen voor hem, daar ’t meer en meer duidelijk werd, hoe rijkelijk dat valsche geld door zijne handen was ge gaan. De oude Ellring ergerde zich, hem als huisgenoot gehad te hebben en slechts juf frouw Ellring was ’t, die hardnekkig voort ging, hem te verdedigen. Terwijl Kellerman over zijn verlies luid klaagde, had de oude Schnittler niet veel te zeggen. Hij had het pakje papieren geld, hetwelk hij van de paardenmarkt te Aren- sen had thuis gebracht, nog goed bewaard in zijn geldlade liggen. Toen er zooveel over die nagemaakte muntbiljetten werd gespro ken, ging ook Schnittler eens zijn geld nauwkeurig onderzoeken en vond zijn ver moeden op treurige wijze bevestigd. Dat zijn scherpe blik, waarop hij altijd zoo roemde, zich had bedrogen en nog wel in geldzaken, hierover liet hij zich natuurlijk geen woord ontvallen. Het verlies van een paar honderd talers kon Mathias Schnittler verdragen en ’t was daarom niet noodig, het onder de menschen te brengen. Eenige dagen lang was zijne stemming weliswaar niet eene van de beste geweest; dan echter had hij een gelukkigen uitweg voor zijne ergernis gevon den, een verontschuldiging voor zijne dwa ling. Op den dag, toen hij het geld had ontvangen, had Kellerman hem die misera bele geschiedenis van Dietrich Wilthelm ver haald, welke hem geheel in de war had ge bracht: de familie Wilthelm was dus van De heer W. H. Bakker alhier is benoemd tot Chef van Tractie der Ned. Tramw. Mjj. Lijst van de aan dit kantoor en de daar- Duitsch minister van BuRenTandschê zTken’. I onder behoorende hulpkantoren ter post en Donderdags- Vrijdags- Voor Zonnag kondigt de Fr. Voetbal bond o.m. de volgende wedstrijden aan Sneek (Kloosterstraat) L. S. C.Rood- Geel (Leeuw.) 's Morgens L. S. C. IISneek (plaatse- Ijjke 2e klas ontmoeting.) Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. Uit het Duitsch van Febdinande Freiïn von brackel doob N. en A. VAN DER STEELE. De geheimzinnige verklaring verhoogde nog de beteekenis van het voorval. De men schen beschouwden het als een gewichtige zaak, dat deze afgelegen hoek zoo de op merkzaamheid van het buitenland tot zich had getrokken. Het lekte intusschen spoe dig uit, dat men de hoofdschuldigen niet had kunnen pakkendezen moesten, tijdig gewaarschuwd, zich uit de voeten hebben gemaakt. De sedert weken vooruit vastge- stelde bijeenkomst, hadden zij echter rustig laten doorgaan en zoo waren hun mede plichtigen bij „den paal der heidenen'1 over rompeld. Uit de verklaringen der gevangenen bleek duidelijk, dat de kleine kromme eigenlijk de ontwerper van het gansche bedrijf was geweest. Geboortig uit deze streek, volgens hem zelf een schrijver, was hij voor jaren in een industriëele plaats in Rijnland werk zaam geweest en had daar kennis gemaakt met een gezelschap van mannen, die het valsche-munters-bedrijf uitoefenden. In zijn geboortestreek teruggekeerd, werkte hjj als bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Dec. 1912, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt Briefkaarten. A. Boersma Amsterdam. B. v. d. Woude Leeuwarden. Eén zonder adres. Uit het buitenland terug: Brieven B. v. d. Plaats Bürzig b. prippersteg. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven ®n briefkaarten te vermelden opdat deze bp onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voor het.Mercurius-diploma Engel- sche handelscorrespondentie is geslaagd de heer O. van der Wal Dzn., alhier, leerling van den heer K. Groeneveld. Als machinist-electricien bij de Coö peratieve electrische centrale te Woudsenc is benoemd de heer C. Fokkema alhier. RAUWERD. Aan den heer J. Bleeker alhier is door den minister van Binnen- landsche Zaken eervol ontslag verleend als bestuurder van het Lieve-Vrouwe- of Alba- daleen te Poppingawier en in zjjn plaats benoemd den heer H. B. van Slooten te Zwolle. LEMMER. De voordracht voor gemeente secretaris van Lemsterland bestaat uit de hh.1. H. Daan te Ternaard, le ambte naar ter secretarie van Oostdongeradeel king van het afgelegen gebergte was bijzon der gemakkelijk. Een der werkzaamste en slimste medeplichtigen was de eigenares van den molen, wier eenzame woning bij zonder zich eigende voor zaken, welke het licht niet konden verdragen. Willy Wilthelm had, nadat zijn broeder hem die strenge vermaning had toegedeeld, zich met groote omzichtigheid en slimheid teruggetrokken Slechts den kromme, die alleen zijne en zijns vaders medeplichtigheid kende, had hij gewaarschuwd, alle andere deelnemers had bij onkundig gelaten. Zijn vader had hij ook verteld, dat de ontdek king door Dietrich was gedaandoch die had zich daardoor niet zeer verontrust ge voeld. Reeds om zijne vrouw was hij steeds zeer voorzichtig geweest en geen der mede plichtigen, zelfs niet de molenaarsvrouw, kende hem onder zijn waren naam. De nachtelijke bijeenkomsten bij den Paal der Heidenen had hij slechts zelden en dan nog steeds in vermomming bezocht en zich daarbij als een agent van ’t buitenland voorgedaan. Het onderzoek intusschen duurde zeer lang, daar de schuldigen onderdanen van ver schillende landen waren, die aan deze streek grensden. Ook zochten de gevangenen hun heil in een hardnekkig zwijgen. De opgewondenheid van ’t publiek be daarde langzamerhand, slechts degenen, welke het meeste verloren hadden, keken droevig op het papieren geld, dat thans geen waarde meer voor hen had. Bij dezen be hoorde op de allereerste plaats de herber gier Kellerman, daar vele van de bij hem in den loop van dezen winter verteerde pa pieren talers tot de fatale soort behoorden. Een ernstige verdenking kwam in hem op tegen den door hem zoo hooggeroemden Frederik Lauhij herinnerde zich, hoe juist deze de leider was geweest van die vroolijke avonden, waarop die papieren talers zoo rij. hij ook voor anderen zulke leeningen ge sloten, in korten tijd zelfs voor eenige dui- i was geweest, had hij nooit gedacht, daar dit altijd zonder aanmerkingen werd aangeno men. Of de man nu werkelijk zoo onschuldig was geweest, zooals hij deed voorkomen, moest later worden opgehelderd. Thans zocht men eerst uit te visschen, wie die vreemde was geweest, die hem tot dit mis dadig bedrijf had verleid. De beschrijving, en het uur, waarop hij hem in. de herberg te Wiesen aangetrofien had, voerden tot de ontdekking, dat het dezelfde man moest zijn, die op denzelfden dag de familie Schnitt ler had bezocht. De oude Schnittler werd in verhoor genomen, waarbij het bleek, dat de vreemde met den houtvester identiek washierop werd hij gevangen genomen. Toen hij met den getuige geconfronteerd werd, herkende deze hem direct, en ook andere getuigen verklaarden, dat hij dezelfde was, die bij den paal der heidenen steeds als de buitenlandsche agent had gefigureerd. Voor Wllthelm’s vrouw was dat een ont zettende slag, die haar dan ook spoedig op het ziekbed wierp. Het verschrikkelijkste echter was voor haar, dat zij nauwelijks konden twijfelen aan de waarheid der be schuldiging bovendien sidderde zij nog voor haar zoon Willy, wiens medeplichtigheid haar duidelijk was. De oude Wilthelm zweeg natuurlijk, en niemand vermoedde, dat Frederik Lau en Willy Wilthelm één en dezelfde persoon konden zijn. Wordt vervolgd. voor het valsche geld aansprakelijk te stel- zenden^ talers. Dat dat geld valsch len, ofschoon er geen reden bestond, hun x J naam in de zaak te mengen. Deze voldoening was echter voor hem weggelegdwant plotseling zag de oude Wilthelm zich op de onaangenaamste wijze in het onderzoek gewikkeld. Onder hen, die bij den Paal der heidenen waren gevan gen genomen, bevond zich een boer uit Wiesen, die tot nu toe steeds als een brave, -o --- -B, rechtschapen man had gegolden. Evenals welke de boer van hem gaf, alsook de dag de anderen was deze in de eerste verhooren zeer terughoudend geweesttoen hij echter hoorde, dat de hoofdschuldigen ontsnapt waren, werd hij in zijne verontwaardiging, dat deze hem in zoo’n toestand hadden ge bracht, veel mededeelzamer. Hij zeide, dat bij op een Zondag in de herberg te Wiesen een grooten breedgeschouderden man had aangetroffen, dien hij niet kende. Deze had hem en eenige anderen terloops verteld, dat hij iets wist, waardoor menig armeslokkert zou geholpen kunnen worden. Hij had de zen man nu bij het naar huisgaan een eindje vergezeld en dezen geklaagd, dat hij ziob in geldverlegenheid bevond. Hierop had de vreemde hem beloofd, hem eene leening te bezorgen, waarbij hij slechts vijf en twintig talers had te geven om honderd terug te krijgen en hij behoefde dan ook geen inte rest te betalenhet was een nieuwe manier van geld uitleenen, welke echter vooreerst nog geheim gehouden moest worden, opdat de Joden het niet te weten kwamen, die immers altijd die hooge procenten eischten. Hij had niets kwaads vermoed, want het was waar, dat de Joden valsch zouden wor den, wanneer niet alles door hunne handen sing. Bij den paal der heidenen had hij dan ook het geld eerlijk uitbetaald gekregen en zich daarmede goed, geholpen. Later had Oponthoud. Doordat de Spoorbrug te Haarlem defect was hadden Oudejaarsavond de treinen tus- schen Amsterdam en Rotterdam veel ver traging. Ook de express voor Parjjs kon pas na l1/2 uur oponthoud de reis vervol gen. In de Sneeker Bioscoop heeft het, zoo mogeljjk nog mooiere, tweede gedeelte van »de Ellendigen* deze week heel wat belang stellenden geboeid. Ditmaal is het de ontroerende geschie denis van de ongehuwde moeder Fantine, die ons doet meelijden het leed van een andere schipbreukelinge op de levenszee. Een dergelyk hoofdnummer alleen zou voldoende zjjn belangstelling voor de bios coop te lokken, zooveel te meer dus, wan neer ook de andere nummers van ’t pro gramma een bezoek waard zjjn. bij de Waag had ’t niet minder druk. Zjj gaf deze week weer twee maal een nieuw programma, ’t Laatste viel bijzonder in de smaak, vooral ’t groote hoofdnummer >De Apachenbruid”. Maar niet minder beviel De Dochter van den Vuurtorenwachter, een mooi boeiend drama terwjjl de komische nummers, voor al Contran’s blazoen opnieuw verguld, heel wat vreugde wekten ónder de bezoe kers. ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. Harlingen >Harlingen«S. V. O. II (Sneek.) Nieuwjaarsdag moesten alle wedstrijden wegens onbespeelbaarheid der terreinen over gaan. Met ingang van 1 Januari is be noemd tot hoofd-assistente aan het Rjjks- laboratorium tot onderzoek van handels- waren te Leiden, onze vroegere stadgenoote Mejuffr. C. Bakker. Beste uitvoering. 800 werklieden, in alle afdeelingen. In Januari worden Huishoudelijke Arti kelen als: Gordijnen, Tafelkleeden, Tryp en Antimacassers tot lageren prijs berekend. Damasten Tafelgoed wordt gereinigd en volkomen als nieuw opgemaakt. Depót te Sneek bij Firma S. GROENHUIZEN. meid mej. frouw nu zij haar weldoenster in een kist van vuren hout had laten begraven. Zij wenschte deze daad weder goed te maken door opgraving der kist en deze in een eikenhouten kist over te zetten. Dit is nu geschied. Bij de plech tigheid was, benevens de burgemeester, een talryk publiek tegenwoordig. Op verschillende plaatsen zjjn nog oude gebruiken in zwang, vooral op den Oude jaarsavond. Zoo doet het b.v. eigenaardig aan te vernemen dat in Ootmarsum (O.) nog steeds, zoodra de twaalf slagen het einde van ’t oude jaar hebben aangekon- digd, de nachtwacht zingende door de straten trekt, natuurljjk gevolgd door eenige nieuws gierigen, om de ingezetenen bekend te ma ken dat het nieuwe jaar is aangebroken. nog ge en 1. Februari. Karei Brenninkmejjer te Sneek, oud-lid van het Roomsch-Katholiek Armbestuur en mede-oprichter der Vincen- tius-vereeniging. 8 Februari. Hijlke Jansz. Kingma te Sneek, oud wethouder der gemeente Sneek. 15 Juni. G. J. Sluiterman te Sneek, oud-kapitein ter zee. 8 Juli. Dr. W. O. G. Wagner, rector van het gymnasium te Sneek. 23 Januari. Jhr. F. C. H. van Swinde- ren, wethouder van Gaasterland te Wjjckel. (Ohio), uitvinder 24 Januari. Lutske Wester te Eerne- -- - - woude, bekend hardrjjdster. 25 Februari. A. P. Heg, commissaris van politie, te Leeuwarden. 30 Maart. F. Rinia van Nauta, oud- burgemeester van Hindeloopen. 22 April. B. Berhrns te Enschedé, oud- verslaggever der Provinciale Staten van Friesland. 6 Mei. Lourens van Krimpen te Sche- veningen, hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat van Friesland. 8 Mei. G. Bleeker te Stavoren, oud- wethouder dier gemeente. 12 Mei. C. P. Bakker te Stavoren, wet houder van die gemeente. 23 Mei. Hinke Kaert te Nieuwebrug bjj Heerenveen, bekend kaartlegster. 2 Juni. T. G. Halbertsma te Ferwerd, Friesch dichter en componist. 31 October J. J. Rinkes te Joure. Buiten Friesland. 14 April. Jhr. J. George Reuchlien, mede-directeur van de Holland-Amerika Ijjn omgekomen bjj de ramp van de »Titanic«. 22 April. A. W. Krasnapolsky te Bui- sum, oprichter van »Kras«. 23 April. Rein Miedema te Rotterdam, zeeschilder. 13 Mei C. A. A. Dudok de Wit Jr. te Amsterdam, bekende figuur in sportkringen. 13 October. Mari Ternooy Apèl te Am sterdam, tooneelspeler. 1 November. Mevrouw Th. P. D. Ha vers te Amsterdam, bekend strjjdster voor vrouwenkiesrecht. 2 November. Graaf W. C. Ph. O. van Adlenburg Bentinck en Waldeck Limpurg, eigenaar van het kasteel »Middachten«. 21 November. Prof. dr. P. H. Ritter te Utrecht, hoogleeraar in de wijsbegeerte al daar, oud-hoofdredacteur van het »N. v. d. D.« 2. J. Zuidema te Huizum, ambtenaar ter secretarie van Leeuwarderadeel. BOLS WARD. De heer J. A. Ochtman, directeur der gasfabriek alhier is als zoo danig benoemd te Zaandam. OLDEBERKOOP. Op het drietal voor directeur van de coöperatieve stoomzuivel- fabriek »De Goede Verwachting* alhier zjjn geplaatst de hh. P. Blanksma te Marrum, K. J. Terpstra te Grouw en Jacob Visser te Oosterend. W0RKUM. Tot directeur van het post en telegraafkantoor alhier is benoemd de heer P. Schmidt, thans commies 2e klas. Een eigenaardig staaltje van gewetens wroeging wordt uit Ijlst aan het »Fr Dag blad* gemeld Een paar jaren geleden was daar een dame begraven, afkomstig uit Amsterdam, die haar vermogen aan haar getrouwe dienst meid mej. v. d. S. had vermaakt. Dezejuf- had gewetenswroeging, omdat Necrologie 1912. In de loop van het vorige jaar stierven o.m. de volgende personen wier namen hier vermelding verdienen Friesland. 26 December 1911. Luitenant ter zee J. C. Andreae, gedetacheerd bij de exploratie van Nieuw-Guinea. 22 December. F. H. van Beent te Am sterdam, bekend kinderschrjjver. 17 Februari. Graaf Lexa von Archenthal te Weenen, minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk-Hongarjje. 14 April. William Stead, publicist, om gekomen bjj de ramp van de Titanic. 28 April. Bonnot, Parjjs, hoofd van de bende der autobandieten. 30 Mei. Wilbur Wright te Dayton van de vliegmachine. 25 Juni. Laurens Alma Tadema, Lon den, schilder. 20 Augustus. William Booth te Lon den, generaal van het Leger des Heils. 30 December. Von Kiderlen Wachtar, I NIEUWE SNEEKER COURANT - k’ - O ce '’5 c5 Postkantoor Sneek. VOETBAL. 37.) i hun fabrikaat onder de* eenvoudige bevol- Bioscoops. DE Bioscoop Oude gebruiken. Gewetenswroeging. Buitenland. t 03 *oö N O) GS ■o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1