SNEEKER COURANT (67 ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) T. R. TJERKSTRA, Manufacturen-Magazijn. Bij den Paal der Heidenen. No. 29. Woensdag 8 Januari 1913. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. Nieuwstijdingen. L J Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleiozand Sneek. TELEFOON No. 150. rieclameliolom 1O cent per rejfel. 29e Jaargang. Bezoekt de tons Oibirliip Ferdinande Freiïn von bracked Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX Koffie „Hag” de caffein- vrije boonenkoff ie, is vóór haar smaak en geur zijn even goed als van de beste caffein-bevattende koffie. dat Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. i wij •0.- sver- Holl. BIJ „Men zegt”. Die twee woorden vermoor den evenveel duizenden menschen als ooit de pest, de oorlog of de cholera het ver mochten. Oüida. 28 m. en 23 vr., totaal 51 derde door vertrek met 133 m. totaal 261, door overleden met 12 de meeste beslistheid, dat het meisje ook van het valsche geld had gehad en ’t bad uitgegeven. Zoo Dietrich ook al zonder erg dat geld van zijn vader had ontvangen, had hij toch Jenka daarvan gegeven, en dat zou al we der een verklaring kunnen zijn van het ver dwijnen van Jenka. Het moet toch iemand met groote slimheid en vastberadenheid ge weest zijn, die het mogelijk had gemaakt, dat zij zoo geheel en al verdwenen was. Een eenvoudige man had dat niet kunnen klaarspelen, nog minder het meisje zelf, dat nooit verder dan het naaste stadje was ge weest. Walmuth begreep er niets van. Hij wierp dikwijls een medelijdenden blik op Marie, van wie zijn vrouw beweerde, zij nog altijd aan Dietrich dacht. daarin scheen te hebben, die voorlezingen aan te hooren. Wellicht ergerde zich haar man voor de eerste maal in zijn leven over hare stilzwijgendheid, want het eenige woord, wat hij ooit daarbij te hooren kwam, was: „Dat is toch wel erg“. Vrouw Schnittler gevoelde maar al te goed, welk verdriet voor haar kind daaruit moest volgen. Zij was gelukkig, dat Marie thans juist niet thuis was en dus met haren vader niet in woordenwisseling kon geraken. Zoo vast Marie zich ook had voorgeno men, de Walmuths niet meer te bezoeken, was zij toch haar voornemen ontrouw ge worden. Op Gudstedt was in Augustus een dochtertje geboren en juffrouw Walmuth was zoo ziek geworden, dat men voor haar leven vreesde. Dan had Walmuth zich met dringend verzoek tot Marie gewend, om hulp en bijstand, waardoor natuurlijk alle bedenkingen tot zwijgen waren gebracht. Ook Marie’s ouders hielden haar niet terug. De moeder dacht, dat de verandering en de grootere werkkring op de stemming harer dochter gunstig zouden inwerken. En zoo was ’t ook. Het vele werk en de ver antwoording, lieten Marie geen tijd, hare gedachten te verzamelen. Tengevolge eener nieuwe instorting, die de zieke had door te maken, werd Marie’s werkzaamheid zoo in beslag genomen, dat zij van het bericht van de inhechtenisneming van den ouden Wilt- helm voorloopig onkundig bleef. Walmuth gevoelde zich door deze nieuwe gebeurtenis onaangenaam getroffen. Niet, dat hij Dietrich ook maar voor het geringste deel schuldig vond aan die valsche munterij; hij vond integendeel daarin de verklaring, waarom hij zoo plotseling zijn land had verlaten. Doch jammer genoeg, wierp deze geschiedenis met het valsche geld een nieuw hatelijk licht op zijne betrekking tot Jenka. noeg op den naam Lau zoude letten. Spoedig liet hij zich ook met Jenka trouwen, en deze scheen nu het toppunt van haar geluk te hebben bereikt. Willy had altijd eene soort hartstochtelijkheid voor het mooie jonge meisje gevoeld, ofschoon het nog niet zeker was, of hij onder andere verhoudin gen zijn woord zou hebben gehouden. Maar hij zag zich in de noodzakelijkheid geplaatst, daar hij den raad zijns broeders alsook de gevolgen vreesde, welke het heilig karakter van het meisje zou kunnen veroorzaken, wanneer zij zich bedrogen zag. Hij wist, dat zij dan tot alles in staat zou zijn. Thans baadde zij in een zee van geluk de ongewone opschik, het gemakkelijke, werkeloos leven verrukte haar, en met groote handigheid wiet zij zich in haren tegen- woordigen toestand als dame voor te doen. Haar schoonheid viel algemeen opook het erfdeel harer Boheemsche moeder, hare friesche, mooie stem, kwam tot haar recht. Men probeerde, Jenka in kleine rollen bij het zomertheater te gebruiken, waarvoor zij zich dan ook bekwaam genoeg toonde. Zij veroorzaakte zooveel bewondering, dat in Willy’s vindingrijk hoofd dadelijk een nieuw plan rijpte. Hij liet haar onderricht in ’t zin gen geven, in de hoop, later van haar talent te kunnen profiteeren. Van langen duur zou intusschen deze ge- luksroes niet kunnen zijn. De berichten over het valsche munters-proces breidden zich meer en meer uit; de naam Wilthelm kwam in de verschillende bladen voor en benam Willy het gevoel van zekerheid, het welk hem tot nu toe was bijgebleven. De goede samenwerking der politie in de ver- schilllende Duiteche Staten, wanneer het de opsporing van verdachte personen geldt, was reden genoeg hem het langere verblijf in Duitschland te bemoeilijken. Wordt vervolgd. Willy en Jenka waren er bij deze geschie denis vooreerst nog goed afgekomen. De schrik dien het meisje had gekregen bij de laatste woorden van Dietrich, toen hij van Gudstedt afscheid had genomen, werd er niet minder op, toen zij spoedig daarop een brief van Willy ontving. Ook hij drong er op aan, de hoeve te verlaten, daar verraad in ’t spel was. Hij gaf haar daarin de nauwkeurigste aanwij zingen, hoe zij hare vlucht moest inrichten, en deelde haar mede, dat hij zich met haar naar eene andere streek wilde begeven, al waar hij zijn belofte om met haar te trou wen zou gestand doen, wanneer zij zich gewillig naar zijne aanwijzingen gedroeg. Het hoofd van het lichtzinnige meisje was slechts met de gedachte vervuld, dat zij het doel harer wenschen nu spoedig zou bereikenhet overige liet ze voor wat het was, en het maakte haar geen zorgen. Zij aarzelde daarom niet, aan Willy’s oproeping gehoor te geven. Alleen de brief, dien zij achterliet, was hare eigen vinding. Zij wilde toch haar heimelijk verdwijnen eenigszins verontschuldigen en laten dóórschemeren, dat het tot haar geluk was, dat zij zoo han delde. Zeer gaarne had zij met haren ver loofde gepraald, wanneer het ook maar eenigszins mogelijk ware geweest Den eer sten nacht was zij in den molen verborgen gebleven, zonder dat de oude daarvan had geweten. Daags daarop had Willy haar langs berg en woudpaden, die hem als jager be kend waren, tot aan de Zuidelijke grens van het landje gevoerd. Daar had hij haar in een afgelegen dorp ondergebracht, totdat hij zijne betrekking bij den ouden Ellring zou doen eindigen. Zoo de Walmuths met eenige zorg Jenka hadden gezocht, ware zij wel te vinden ge weest. Uit gesprekken met den é'.ève had Willy vernomen, wien men de schuld van Jenka’s vlucht toeschreef, en ’t was hem een vol doening geweest, dat op die wijze, de slag, dien Dietrich hem meende toe te brengen, dezen zelf had getroffen. Zoodra hij den houtvester Ellring had verlaten, was hij niet, zooals hij had voorgegeven, naar ’t Noorden gegaan, maar was met Jenka naar Zuid-Duitschland gereisd. Hij had van de winst uit de duistere zaak nog genoeg over, om vooreerst onbezorgd te kunnen zijn. In een stadje in Zuid-Duitschland vond hij, in zijn vroegere eigenschap als hoorn blazer eene betrekking bij een orkest aan een zomertheater. Den naam Lau verwisselde hij weder met zijn werkelijken naam. Hij vermoedde terecht dat de politie scherp ge- Drie Sneeker clubs in den kamp voor de Friesche Voetbalbond, en alle drie geslagen. Dat teekent wel eenigszins hoe ’t met de voetbalsport^ hier ter stede staat tegenwoordig. Gelukkig verloor één van de drie 't tegen een andere plaatseljjke club, zoodat onze stad toch één overwinning kon boeken. ’t Is de jonge club >Sneek* die deze overwinning behaalde. Op het terrein aan de Kloosterstraat wist ze L. S. C. II, bjj wie ze te gast was met 6—0 te ver slaan. Een schitterende overwinning waar door »Sneek< zijn kans op ’t kampioen schap der 2e klasse B.^aanmerkeljjk heeft vergroot. Het spel was in zijn geheel uitstekend te noemen. Feuilleton. Uit het Duitsch van door N. en A. VAN DER STEELE. 38.) In de opschudding, welke die gevangen neming in alle kringen, waar de naam Wilt- helm bekend was, veroorzaakte, kwam ook weder de geschiedenis van Dietrich ter sprake. Men vroeg zich af, of hij eenig vermoeden van de schuld zijns vaders had gehad en daarom was weggegaan, of dat zijn heengaan werkelijk met Jenka in ver band stond, zooals men eerst had aange nomen. Matthias Schnittler was op den dag, dat zijn getuigenis voor ’t gerecht tot de inhech tenisneming van den houtvester Wilthelm aanleiding had gegeven, zeer bleek gewor den, doch dit was minder door medelijden dan wel door toorn, bij de gedachte, dat deze mensch, met zulk een misdadig gewe ten, het gewaagd had, om zijn kind voor zijn zoon ten huwelijk te vragen. Hij gevoelde eenige voldoening daarin, hem toenmaals zoo krachtig te hebben af gewezen, en vervolgde nu den gang van het proces met wraakzuchtige verbittering. Hij liet nooit na, zijne vrouw de ellenlange be richten voor te lazen, die de locale bladen ---r u-D- hem brachten, ofschoonjdeze geen genoegen1 De menschen op de hoeve beweerden met ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5.— Afzonderlijke nummers 2 cent. 21 vrtotaal 33. Op 1 Jan. 1913 bestond de bevolking dus uit 1374 m. en 1388 vr., totaal 2762. De uitslag van den Teeken- en den Taal- wedstrjjd der firma Jurgens, te Oss, voor komende in het propaganda-nummer van haar Kindertijdschrift De Solist* is bekend gemaakt. Van de vjjftien fietsen zijn er twee toegewezen aan Friesche kinderen, n.I. in de Teekenwedstrjjd, aan Jouke Brada, Leeuwarden (4e prjjs) en in de Taalwed- strijd aan fAndries Ellens te Dokkum (4e prijs)., In 't geheel werden 3000 prachtige prij zen toegezonden aan de verschillende deel nemers en deelneemsters, wier aantal dat van 10.000 ver te boven ging. Te Noorddjjk (Gr.) is op last van de justitie, het lijk opgegraven van den op 7 December j.l. aldaar overleden Jan M. M. zou namelijk geen natuurlijken dood zjjn gestorven. Het lijk is in het academisch ziekenhuis te Groningen gerechteljjk geschouwd. De gemeenteraad van Sittard heeft aldus lezen wjj in de L. K. een veror dening vastgesteld op de bioscopen. De verordening verbiedt alle bioscopische voorstellingen waarin voorkomtmoord, moordaanslag, zelfmoord, inbraak van ge bouwen of brandkasten, hetzij met behulp van valsche sleutels of andere inbraakwerk- tuigen, of die welke in strijd zyn met de openbare orde of zedelijkheid. Te Arnhem komen dezelfde gemeente- reinigers den eenen dag asch ophalen, den anderen vuilnis. Dezer dagen kwam er één nieuwjaarwenschen. Hé, zei de meid, ik dacht dat je hier al geweest was. Ja, was het antwoord, maar gisteren kwam ik als aschman en nu kom ik als vuilnisman. >N. R. C.* De volgende gevallen van besmetteljjke ziekten, werden o.m. in Friesland gecon stateerd in de week van 25 tot en met 31 December Roodvonk^Engwirden 2. DiphtheritusTEngwirden 1, Schoterland 1, Westdongeradeel 11 en Wjjmbritseradeel 5 gevallen. Het eerste elftal van L. S. C. deed 't al niet veel beter, ’s Middags verloor het op ’t zelfde terrein met 40 tegen Rood- Geel van Leeuwardeneen sterke club, ’t is waar, maar... toch wel wat dun voor L. S. C. S. V. C. II trok zeer onvoltallig naar Harlingen waar ’t door de club van dien naam werd verslagen met 41. S. V. C. Ijjdt geweldig door het gemis van een oefenterreinwat wel jammer is. Naar we vernemen hoopt de heer H. Stoelinga op 11 Januari a.s. den dag te herdenken dat hjj voor 40 jaar in dienst trad in de fabriek van chem. en pharma- ceutische producten, toen nog eigen aan den heer Bloemen, thans aan den heer L. Dok kum. Waar de jubilaris bij 'zjjn indiensttreding reeds 30 jaar was, geen alledaagsch jubi leum. Ongetwijfeld zal het hem dan ook niet aan bljjken van belangstelling ontbreken. Onlangs deelden wjj mede, dat begin Januari in Friesland pogingen zouden wor den gedaan tot oprichting van afdeelingen van den Alg. Ned. Bond Vrede door Recht. Met dit doel zal morgen Woensdag 8 Januari te 3 uur een vergadering van be langstellenden worden belegd in ’t Oranje- hotel te Leeuwarden, onder presidium van dr. H. T. de Graaf van hier, waar verschil lende sprekers zullen optreden, waarna men zal trachten afdeelingen op te richten te Leeuwarden, Harlingen en Sneek en zoo mogeljjk in andere gemeenten. Toegangskaarten van bovengenoemde ver gadering zjjn op aanvraag aan het Oranje- hotei verkrijgbaar. Op uitnoodiging van de Vereen. »Mid- denstand< alhier, was de heer Efraïm uit Rjjs gisteravond overgekomen, om zjjne plannen omtrent een auto-dienst naar den Z. W. hoek nader uiteen te zetten. Een 50- tal personen waren in het hotel Schram bijeen. Zooals men weet is de bedoeling een auto-omnibusdienst te openen van Sneek op Rjjs, in 2 routes, langs de straatweg, n.I. over Balk en Sloten, en over Woud eend en de Wouddorpen. In beide richtin gen zouden v.v. per dag een 4-tal ritten De heer Houwink kwam daarom met het voorstel eene commissie te benoemen, be staande hoofdzakeljjk uit deskundigen, om het vraagstuk van de verbinding met den Zuidwesthoek alzijdig te bezien, en de beste oplossing te zoeken. Overleg met andere corporatiën in onze stad, als ook met andere plaatseljjke commissie’s kon daarbjj gehouden worden. Ook de voorzit ter en de spreker wilden het wel dezen weg op hebben waarna de vergadering ten slotte instemming betuigde met het voor stel, dat het bestuur van Middenstand* een commissie benoemt, waarbij samenwer king zal worden gezocht met andere plaat selijke commissiën, om daardoor eene moge lijke verbinding van Sneek met den Z. W.- hoek te verkrijgen. LEMSTERLAND, 4 Jan. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad ter benoeming van een gemeente-secretaris. Op de aan beveling waren door B. en W. geplaatst, de h.h. H. Daan te Ternaard en J. J. Zui dema te Huizum. Nadat 2 uur lang in geheime zitting de candidaten besproken waren, werd tot be noeming overgegaan, waarbjj de stemmen als volgt waren verdeeld H. Daan te Ternaard 8, R. E. Gorter te Lemmer 2, J. Zuidema te Huizum 1 en Beins te Hasselt 1 stem, zoodat was be noemd de heer Daan, ambtenaar aan de secretarie van Oostdongeradeel. Als leden der vakteekenschool werden benoemd de heeren A. Brouwer en M. P. de Vries alhier. IJLST. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1912 uit 741 m. en 773 v., totaal 1514. Zjj vermeerderde in den loop van het jaar door geboorte met 22 m. en 18 v., door vestiging met 83 m. en 74 v.zjj verminderde door overlijden met 14 m. en 10 v., door vertrek met 71 m. en 80 v. Op 1 Januari 1913 waren er dus 761 m. en 775 v. totaal 1536. In 1912 zjjn 8 huwelijken voltrokken. RAUWERDERHEM, 4 Jan. worden gedaan. Vooral het financieele ge deelte werd ons nader uitgelegd. Een 4-tal auto-bussen van 16 a 18 pers, met een vrachtwagen zouden moeten kosten 44 a 49.000 gulden. Voor gebouwen, werkplaat sen, enz. berekende Spr. f 13.000. Instal latie van de gebouwen, enz. f2.000. Bor den, vlaggen, kleeding v. h. personeel, olie en benzine, drukwerk enz. samen f1500. Rekent men nu voor onvoorziene uitgaven f 2.150, dan bljjft er een reserve-kapitaaltje van f16.000 over van het door den Spr. voorgesteld maatschappelijk kapitaal van f 85.000. De wekeljjksché uitgaven werden bere kend op f 615.50, w. o. 20 pCt. afschrij ving. Volgens het ontworpen plan zouden wekelijks 92 ritten worden gemaakt, zoodat elke rit f 6.69 zou moeten opbrengen, een sommetje, dat toch wel te halen zou zjjn. En mochten de personenwagens toch een te kort opleveren, de vrachtwagen zou dit te kort ruimschoots kunnen dekken. Daarbjj zou ook van bagage, enz. moeten worden betaald, hoewel het vrachtgoedtarief zoo goedkoop mogeljjk zou worden gesteld. In de pauze kreeg de vergadering gele genheid het plan in onderdeelen uit teeke- ningen der wagens enz. nader te bezien. Na de pauze gaf de voorzitter gelegen heid om het voor en tegen van het plan te bespreken. Hiervan werd door verschillende heeren gebruik gemaakt. Schier zonder uitzon dering juichte men het plan toe. maar men meende, dat de uitvoering tal van practi- sche bezwaren zou ontmoeten, vooral wat den staat der wegen aangaat. In Groningen, waar enkele maanden een auto-dienst bestond, is de concessie inge trokken, omdat de wegen het rjjden niet meer toelieten. En een tweetal heeren, aldaar voldoende bekend, oordeelden, dat de wegen in Groningen in vrjj wat betere conditie verkeerden, dan in den Z. W.-hoek van Friesland. Bovendien in Rotterdam, Amsterdam en Londen werden de auto-diensten voor en na alle gestaakt. Men vreesde, dat het hier een zelfden weg zou opgaan. Daarom kwam de vraag naar voren of er geen andere en betere gelegenheid zou zjjn te openen. Zou, waar Friesland op electrisch gebied groote plannen maakt, in deze richting niet met meer succes zjjn te arbeiden, dan met het plan van een auto-dienst deelig in het gebruik en De bevol king onzer gemeente bestond op 1 Januari 1912 uit 1382 mannen en 1405 vr., totaal 2787. In den loop van het jaar 1912 ver meerderde zjj door vestiging met 109 m., en 109 vr., totaal 218, door geboorte met 28 m. en 23 vr., totaal 51en vermin- en 128 vr., m. en NIEUWE SNEEKER COURANT XIII. NWW Amsel’ge Sünden, Den’ ungeheure Folgenduzu rechne ich, Daas du den Kriih’n hinwarfst die zarte Tochter. Naar Shakespeare. VOETBAL. o Solo-wedstrijd. Misdaad? Bioscoop en Gemeente. Twee-eenheid. Besmettelijke Ziekten. Vrede door Recht. Wat moet er komen in de Z. W. hoek van Friesland?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1