SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRHSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. No. 31. Woensdag 15 Januari 1913. et. m. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. s> 29e Jaargang. Jean Paul, Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZand Sneek. TELEFOON No. 150. R E X-Z O L E N FIRMA B. MEINDERSMA. N ieu wstijdin gen Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. o o 3t. ANNEX machines- vond grooten bjjval Wordt vervolgd. J Iff* 3FLe01»TXX015.G>10XX3L fi IO cent per regel. Het leven is een ernstig boek, dat de dwazen vluchtig doorbladeren, maar dat de wijze aandachtig leest. Enkele leden drongen aan om vooral de- gelijk fabrikaat te nemen en ook te zorgen ADVERTENT1E-PRIJS 15 regel» 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. —o— Feuilleton. De heer C. Boonstra te Kollum is door Gedep. Staten wel toegelaten als raadslid. De Raad der gemeente Kollumerland en Nw. Kruisland meende, dat waar de heer Boonstra bestuurslid was van de Coöp. vereen. Electrische Centrale Verlichting te Kollum, dit in strpd zou zjjn met art. 24 der Gemeentewet. geven warme voeten. Per paar 10 cent. kind heen en weer liep. „Daar ’t alzoo besloten is“, begon hij na eene pauze opnieuw, „zullen wij hem naar Wiesen brengen. Hoe eerder opgebroken wordt, hoe beterwant ’t is nog ver daar heen. En hier ik zeg ’t je voor de hon derdste maal, hier brandt me de grond on der de voeten1*. „Wij behoeven den jongen niet naar Wie sen te brengen**, gaf zij terug opdenzelfden zachten toon, die zoo geheel verschilde van haar anders zoo stoutmoedige woorden. „Het meisje is op Gudstedt bij Walmuth. De vrouw in de herberg heeft ’t me verteld die heeft vroeger bij Walmuth gediend. Zoolang zijne vrouw ziek is, voert het meisje de huishou ding. Maar ik weet ’t niet, hoe wij ’t moe de van zijn verlof teruggekeerd, doch uitgeweken naar New-York met medeneming van f 20,000 welk bedrag gedeeltelijk uit het waarborg fonds en het Ondersteuningsfonds van het personeel afkomstig is. De directie zal de schade vergoeden. De justitie doet onder zoek. Daar kwam als een zegen het be richt uit Bremen, dat het gelukt was de koffie zijn gift te ontnemen en caffeinvrije koffie te verkrijgen was; en zonder bezwaar liet menig ge neesheer zijn patiënten (in het bij zonder hart- en zenuwlijders) de caf- feinvrije koffie „HAG” gebruiken. „Gezond Leven” ie Jrg. No. 28. en Donderdags- Vrijdags- Uit het Duitsch van Ferdinande Freiïn von brackel door N, en A. VAN DER STEELE. 40.) ten aanleggen. Ik kan niet naar Gudstedt gaan, ik kan ’t niet wegbrengen1“ riep zij luid snikkend uit. „Ge behoeft ’t ook niet weg te brengen. Zij zal komen en het hier zelf halen**, gaf hij snel beraden terug. „Gij schrijft haar een brief, of ik doe ’t en verzoekt haar, hier te komen, om iets gewichtigs te vernemen. Morgenmiddag bepalen we daarvoor. Wij smeeken haar, om Gods wil toch niet weg te blijven. Ik ifreng den brief op de post naar Dreesen, dan heeft zij hem morgen vroeg. Gij zult zien, dat zij komt. Voor dien tijd leggen we hier het kind neer. Verder behoeft ze niets te weten. Dat zij dat arme schaap niet laat liggen, daarvoor sta ikin“. „Maar wanneer zij niet eens kwam?** zeide Jenka aarzelend. „Dan bleef dat arme kind verlaten in ’t woud liggen. En wanneer wij het later terug zullen halen, hoe kunnen wij dan bewijzen, dat het ons toebehoort Hij schudde het hoofd. „Geen nood,** zeide hij, „een vrouw komt reeds uit pure nieuwsgierigheid. Wat dat bewijzen aangaat wij kunnen er een brief bij leggen, dat het ons kind is. De paal der heidenen kan het document voor ons bewaren. Dat oud stuk hout heeft reeds tot zooveel moeten dienen, heeft reeds zooveel gezien, dat hij hiervoor ook nog wel zal te vinden zijn. Niemand zal nog iets onder de steenen zoeken, nu wij ons bedrijf hier niet meer uitoefenen. Bovendien, de oude heidenen hebben hem goed betooverd**. Zoo praatte hij verder, als wilde hij geen tijd laten voor zachtere gevoelens, die bij hem zouden kun nen opkomen. „Gij zijt zelf erger dan een heiden** bromde Jenka voor zich, altijd nog onrustig op er neer gaand„Die wierpen hunne kinderc niet weg.“ Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. den armen kleine niet medenemen. Wanneer gij wist, wat alleen die zeereis voor zoo’n arm, klein ding beteekent, zoudt ge het in ’t geheel niet willen medenemen het is zoo goed als zijn dood. Niet een vijfde deel der kleine kinderen, waarmee men de reis doet, komt levend aan de overzij. Wij kun nen niet zooals rijke menschen reizen, en daarom zal de arme jongen alle zorgen moe ten missen, welke hij voor een goede ver pleging noodzakelijk behoeft. Zelfs een wei- nigje zuivere lucht zal hij moeten ontberen in de overvulde scheepsruimte. Ik wil niet eens spreken van het lot wat hem wacht, wanneer wij zelf ziek worden. Neem hem mee, zoo gij hem in ’t zoute water wilt laten begraven. Met deze woorden stiet hij het knaapje bijna ruw terug. Zij drukte ’t kind aan haar hart en be gon opnieuw te weenen. „En hier, wat moet hij hier? Wat moeten vreemde menschen met hem aanvangen snikte zij. „Honderden geven hun kind weg, voor namer dan wijen betere ouders dan wij zijn, kan hij gemakkelijk vinden**, ant woordde hij. „Laat mij het kind bij uwe moeder bren gen**, zeide zij op eenmaal, alsof haar een licht opging. „Zij moet een goede vrouw zijn, heeft uw broeder mij gezegd. Die zal ’t kind opnemen ter wille van haar zoon**. „Mijne moeder kan ’t niet doen,** zeide hij met schorre stem, „Sedert vader gevan gen genomen is, ligt zij doodziek. Wie weet, of zij nog wel leeft? Mijne zusters zullen zelf naar een tehuis moeten zoeken. Dietrich mag ’t verantwoorden, wat hij over ons ge bracht heeft**, voegde hij er aan toe, in de eigenaardige begripsverwarring, die lieden van zijn slag eigen is, welke altijd de eigen schuld voor vreemde deuren leggen. „Toen gij hierheen wildet, geloofde ik, dat gij het kind aan de Walmuth’s wildet brengen**, hernam Willy na eene pauze is dan zij zelf, dan moet het werkelijk goed zijn,** wierp haar man spottend daartus- schen. „Die zou anders het minst reden hebben goed voor je te zijn.** „Daarvan weet zij nietsDietrich was haar altijd trouw. Wie weet, of zij het kind niet liever zal hebben, juist omdat het zoo sprekend op een Wilthelm gelijktZij kan op niemand boos zijn. Daar in Gudstedt werd altijd gezegd, dat zij zoo goed was als een engel.** „Nu, dan zouden alle zwarigheden opge lost zijn. Breng ’t haar. De Schnittlers kun nen het goed doen**. Een onaangename trek vertoonde zich op zijn gelaat bij deze woor den, want hij dacht aan de praatjes, die reeds in omloop waren. Het zal nu juist Dietrich niet in ’t beste licht plaatsen** voegde hij zachtjes eraan toe. „Mijn schuld is ’t niet, wat die menschen zullen denken en zeggen, als zij dien jongen zullen zien. Doch waarom niet. Dietrich heeft ’t ver diend aan mij en mijn vader met die laatste geschiedenis**. Hij sprak deze woorden meer tot zich zelven, dan tot Jenka, die er ook niet naar dat de motor voldoende kracht heeft. Het bestuur verklaarde daarmee rekening te zul len houden. Met algemeene stemmen werd nu dit voorstel aangenomen. Als gevolg hiervan vraagt het bestuur machtiging voor het aangaan eener leening van f2000. Voorgesteld werd dit te brengen op hoog stens f 4000. Algemeen goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het voor stel van 2 commissarissen tot het houden van een St. Nicolaasfeest voor schoolgaande kinderen van leden. De bedoeling was daar door het ledental uit te breiden en propa ganda te maken. Uit de vergadering gingen echter stem men op, die bezwaar zagen in dit middel. Een der leden sprak van lapmiddelen en vreesde oneenigheid tusschen de leden. En daar weinig leden instemming met dit plan betuigden, achtte de voorzitter het te zjjn verworpen. Tenslotte stelde het bestuur voor, om voortaan de leden candidaten voor het be stuur te laten opgeven, daaruit eene gros lijst samen te stellen tu dan door stembil jetten de leden te laten stemmen. Aldus aangenomen. Na de rondvraag, die weinig opleverde, sloot de Voorz. de vergadering, die door ruim 200 personen was bezocht. Na het lange gesukkel om hier ter stede weer eens goed tooneelwerk vertoond te krjjgen we bedoelen hiermee niet het zeker niet onverdienstelijk werk van dilet tanten te kleineeren, maar ’t geen men van beroepspelers kan eischen is nu eenmaal iets heel anders zal het zeker alle tooneel- liefhebbers hier ter stede goed gedaan heb ben te vernemen, dat de N. V. Tooneelver eeniging, dir. Herman Hejjermans hier ter stede zal optreden. Dat belooft een genot, zooals we hier in lang niet hebben mogen smaken. Want de Tooneelvereeniging mag tegenwoordig met recht het eerste tooneelgezelschap van ons Feestavond. Het bestuur van de Ijsver. »De Friesche Jeugd< heeft gemeend de viering van het 30-jarig bestaan der vereeniging niet van het ijs afhankelijk te moeten stellen, maar dit heugljjk feit te vieren door een feest avond in >Amicitia<. Bljjkens achterstaande advertentie zal deze op Dinsdag 28 Januari a.s. worden gehou den. Daar het bestuur dezer vereehiging meer malen heeft getoond dat de leiding in goede handen is, twjjfelen wjj ook niet of deze avond zal naar wensch slagen. Ook voor niet-leden is de toegangsprijs zeer billjjk gesteldeen beperkt aantal kaarten zjjn verkrjjgbaar in het sigarenmagazijn van den heer Bloemhof a f 0.35 per stuk. Zaterdagavond vergaderden de leden van de Coöp. Vereen. Werkmansbelang alhier in >Amicitia.< Wegens het vertrek van den heer J. Timmer was deze vergadering een ABONNEMENTS-PRIJS Por jaar fl.—franco per post fl.50, buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 2 cent. Jenka had intusschen het kind gekal meerd. Als ’t nu lachend tot haar opzag, toonde het zich als een aardig, krachtig, ongeveer drie maanden oud, jongetje, dat opvallend juist op zijn vader geleek. De trekken der familie Wilthelm waren duide lijk kenbaar en op het hoofdje vertoonden zich reeds die dichte, kleine krullen, welke bij geen enkel lid der familie ontbraken. Alleen de donkere oogen had het kind van zijne moeder. Met trots beschouwde zij, on danks hare opwinding, den kleine, en toe gevend aan een plotseling gevoel, hield zij het den vader voor„Daar, zie hem aan, of ge ’t over uw hart kunt brengen, hem weg te geven Het is toch ook uw kind en B als uit je gezicht gesneden**. De vaderlijke teederheid werd nu ook bij dit gezicht wakker; niet zonder liefde zag hij op den kleine neer. „Ja, het is een echte Wilthelm op honderd pas ziet men’them aan“, zeide hij, terwijl hij lachend over het lokkenkopje streek. „De Wilthelms zijn nooit een leelijk ras geweest. Geloof mij, ik heb ’t kind evenlief als gij, al noemt gij mij dan ook een ontaarden vader. Maar omdat ik weet, hoe het gaan zal, wil ik land worden genoemd. Hoe kan ’t ook an ders de beproefde krachten van de oude Nederl. Tooneelvereeniging gecombineerd met vele jonge krachten en dat alles on der leiding van Hejjermans en Verkade Het stuk dat men hier gaat spelen is een aardig Fransch blyspel en waar de regie in handen is van Verkade kan op een fijne verzorging worden gerekend. Wanneer we tenslotte nog mededeelen dat eigen, speciale decors worden meege nomen dan gelooven we het Sneeker pu bliek voldoende te hebben ingelicht om ’t in grooten getale Donderdag naar Amicitia te doen optrekken. Naar de betrekking van tjjdeljjk on derwijzeres in de Handwerken (N. en Fr.) aan school no. 1, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld, welke geen van allen in ’t bezit van ’t gevraagde zjjn. ’t Traktement bedraagt f300, ’t aantal lesuren 24. De »Staatscourant« bevat de wijzi gingen in de statuten van de N.V. »Klee- dingmagazjjn Leeuwenburg* alhier. BALK. Tot tjjdeljjk onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer Visé te Baarn en tot onderwijzer de heer de Roest te IJmuiden. Naar het >Nws. van Ned.« verneemt, heeft de adminisratie der Hollandsche Spoor tegen 1 April alle contracten opgezegd met de pachters der stations-restauraties. De boekhouder N. J. R. van Electr. Spoorw. Mjj te Haarlem is niet „Of hebt gij gedacht, dat, wanneer wij maar eenmaal onderweg waren, het wel anders zou worden? Voor den gek houden laat ik mij niet hebt gij niet spoedig een besluit genomen, dan ga ik alleen mijn weg. Ik heb geen lust, mij hier door dat boerenpak te laten herkennen en mij te laten in hech tenis nemen**. „Ik had werkelijk aan de Walmuths ge- dacht“, zeide ze bedrukt, daar zij zag, dat er toch eindelijk een besluit moest geno men worden. „Maar het gaat niet. Gister avond hoorde ik, dat juffrouw Walmuth zeer ziek is en gemakkelijk kan sterven. Reeds sedert maanden ligt ze te bed. En dan, ze is ook een driftige vrouwzij zal het nooit vergeten, wat ik haar huis heb aangedaan. Zij kan nooit goed voor het kind zijn**. „Hebt gij dan niemand meer van uw vaders familie vorschte hij verder, om van hare toegevende stemming voordeel te trek ken. Zij schudde met het hoofd. „Eén, ook maar één zou ik weten, die goed zou zijn voor het arme schepseltje”, fluisterde zij ten slotte, als vertrouwde zij zich zelve niet luisterde, maar in zwellende onrust met het „Eén zou ’t wellicht ter liefde Gods willen doen”. „Wie meent ge?” vroeg de man. Zij aarzelde met het antwoord, als lag daarin reeds een besluit. „De dochter van Schnittler,” zeide zij eindelijk. „Het meisje uit Wiesende beminde van uw broe der,” voegde zij er bij, daar haar manbaar niet scheen te begrijpen. „Die had goede oogen en een goed woord, en heeft een goed hart voor ieder. Die zal je nooit wat doen,” fluisterde zij voorovergebogen het kindje toe, als wilde zij dat niet minder dan zich zelve geruststellen. „Zij was reeds goed voor mij, toen met den wagen”. „Ja, wanneer een meisje goed voor een ander meisje is, en dan nog een dat mooier maand vervroegd. Bp deze mededeeling voegde de Voorz., de heer A. Rienstra nog, dat tot winkel houder was benoemd de heer S. Oppenhui zen, terwjjl de administratie was opgedra gen aan den heer K. v. d. Brug, ontvan ger der gemeente Wjjmbritseradeel. Hierna bracht de heer Timmer voor ’t laatst verslag uit over de administratie. Daaruit bleek, dat de vereeniging in bloei en in omvang sterk toeneemt. Het ledental vermeerderde met 38, ter- wjjl er 13 bedankten. Er waren 25 tulban den uitgereikt aan gelukkige moeders. De omzet bedroeg f 45.568.605, dat is f5.784.455 meer dan 't vorige jaar. Aan bakkerswaren was verkocht aan le den voor f22.970.80, aan niet leden voor f 22.597.80s. Aan koffie en theeleden f 1890.68s, niet leden f121.745, totaal f2012.43. Er was een zuivere winst behaald van f 3.595.55, terwjjl het zuivere vermogen der vereen, f 10.005.665 bedroeg. Eene obligatie van f200 was afgelost. De totale afschrijving bedroeg f3739.68. De administrateur kon nog verklaren, dat het bestuur steeds in de beste harmonie had kunnen vergaderen. Hp eindigde met de beste wenschen voor de zaak. Door den Voorz. was nog medegedeeld, dat het dividend was bepaald op 8’/2 °/o voor bakkerswareu en 7 v00r koffie en thee. Het verslag van Commissarissen sprak van zuinigheid, roemde ook de uitstekende verhoudingen en constateerde bij allen lust en pver. De Voorz. dankt ook commissarissen voor hunne moeite en brengt bovenal een woord van hulde aan den heer J. Timmer en echtgenoote. Bjj eerste stemming werden de aftredende bestuursleden A. Rienstra en H. Koerten herkozen met bijna algemeene stemmen. Van de commissarissen moesten aftre den de heeren R. Zoethout en G. Dpkstra. De eerste stemming voor nieuwe commis sarissen leverde geen beslissing op. Er werd goedgevonden bij acclamatie te kiezen de heeren T. de Vries en P. de Jong, die de meeste stemmen hadden. Als reserve-com- missarissen werden aangewezen de heeren A. Molenmakers en W. Molenmakers. Het voorstel van het Bestuur tot aan schaffing van i in de vergadering. Plan is om een gasmo tor van 7 a 8 P.K. te plaatsen en daarbjj een kneedmachine, een meng- en ziftma- chine en een maalinrichting. De raming bedroeg f 3000. Maar Gedep. St. overwogen, dat men eerst raadslid moet zjjn, om in strijd met art. 24 te komen. Laat men dus in den Raad eerst den heer Boonstra toe, dan kan men daarna bezwaar maken en eene be slissing van Gedep. St. uitlokken over d onverenigbaarheid van de kwaliteiten raads lid en bestuurslid van eene Electrische Cen trale. In Friesland kwamen in de maand De cember 1912 de navolgende besmettelpke veeziekten voor Mond- en klauwzeerBaarderadeel 1, SchurftDoniawerstal 2. Miltvuur: Baarderadeel 1, Bolsward 3, Hennaarderadeel 3, Wjjmbritseradeel 1. Vrjjdagmorgen klonk) door Grouw het geroep de jXjjnbaansdjjk is doorgebroken. Als gevolg daarvan stroomde eene opper vlakte vangruim 80 pondamaat land ten Z. der plaats onder. De lighal van het Groene Kruis moest worden ontruimd. En in de huizen jaan de Lange Jammer was het wezen- ijjk jammerljjk gesteld, de toestand was er onhoudbaar. Het spreekt van zelf, dat men terstond met alle ^beschikbare krachten aan ’t werk is getogen om de vjjand weer te wdrjjven. Door ’t aanleggen van strjjkdaruen enz. hoopt men spoedig in staat te zj het wa ter weer weg te malen. SLOTEN. Op 1 Januari 1912 bestond de bevolking uit 389 m. en 399 v., totaal 788. Zjj vermeerderde door vestiging met 16 m. en 32 v., door geboorte met 3 m. en 8 v. Zjj verminderde door vertrek met 39 m. en 38 v., door overljjden met 6 m. en 6 v. Bevolking op 31 December 1912 363 m. en 395 v., totaal 758. Er zjjn 11 huweljjken voltrokken. HENNAARDERADEEL. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1912 2554 m. en 2532 vr., totaal 5086 personen. Zjj vermeerderde door geboorte met 58 m. en 71 vr., door vestiging met 157 m. en 147 vr. Zjj verminderde door overljjden met 33 m. en 30 vr., door vertrek met 225 m. en 186 vr., zoodat de bevolking op 1 Ja nuari 1913 bedroeg 2511 m. en 2534 vr., f I NIEUWE SNEEKER COURAh Een kwestie. G. A. OOTNIAR, Arts. Heijermans* Tooneelvereeniging. Coöp. Vereen. „Werkmansbelang."' Restaurateurs H. IJ. S. NI. Een oneerlijke boekhouder. Besmettelijke Veeziekten. Doorbraak. Bevolkingscijfers.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1