SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. No 33. Woensdag 22 Januari 1913. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Nieuwstijdingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzafld - Sneek. TELEFOON No. 150. ReclameKolom ft 1O cent per rejfel. R E X-Z O L E N FIRMA B. MEINDERSMA. 29e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX re at bunzing k voor tusschendeks-passagiers op >e 18 geven warme voeten. Per paar 10 cent. Feuilleton. Uit het Duitsch van Ferdinande Fbeiïn von brackel doob N. en A. VAN DER STEELE. 42.) de verlangde een kraan. Zonder geestdrift verdooven de beste krach ten in ons gemoed. Ze in anderen uit te dooven, is geweld plegen aan de natuurlijke behoefte der ziel. Zooals alle grootmoedige naturen had zij ook spoedig haar besluit genomenwat de wereld ook mocht zeggen, hoeveel schande en smaad zij wellicht op haren naam zoude laden, op hare liefde mocht dat geen in vloed uitoefenen. Zij wist, dat haar Dietrich vrij van schuld was, dat zelfs geen schaduw daarvan op hem vielzij was sterk genoeg, om het oordeel der wereld met hem en voor hem te dragen; zij voelde dat hare liefde onder den zwaren druk der omstan digheden slechts meer en grooter zou wor den. Hoe meer zij haar doel naderde des te meer hield haar de oplossing van het raad sel bezig, hetwelk zij tegemoet ging. Het was haar spoedig zeker, dat de boodschap betrekking had op de aangelegenheid der familie Wilthelm. Wellicht wachtte Die- trichs moeder zelf op haar. O, de moeder van haren Dietrich zou in haar een trouwen steun vinden; zij wist toch, hoe zeer hij deze moeder eerde en liefhad! In de nabijheid van den Paal der Heide nen aangekomen, liet Marie, gedreven door een gevoel van vrees, den knecht eerst den naasten omtrek onderzoeken, of ook iemand zich in de nabijheid had verscholen. Hij vond echter niemand, en zoo beval zij den man een eindje van den weg af te wachten, lederen kreet moest hij daar hooren. Toen zij bij den Paal kwam, verwachtte zij, de treurende ongelukkige reeds daar te vinden. Maar de plaats was ledig en er heerschte da diepste rust en eenzaamheid. Zij herinnerde zich thans levendig, in welk een zalige stemming zij deze plaats eenmaal had betreden en welk een droeve verandering sedert dien was ingetreden. Zij voelde nog dat onaangename gevoel, dat haar toen zelfs in haar geluksroes had aan gegrepen iwas er dan iets waar van die Allen die Caffeinvrije Koffie „Hag', zuivere boonenkoffie, in plaats van caffeinbevattende koffie drinken, ont gaat niets; zij hebben hetzelfde ge not als vroeger. en staarde het kind aan. Zij voer met haar hand over het voorhoofd, als moest zij zich overtuigen, dat zij niet droomde. Dan las zij de woorden opnieuw. Was ’t mogelijk, wat zich in haar duizelend hoofd drong, en wat met haar bevattingsvermogen scheen te spotten? Het kind, door hare aanraking geheel ontwaakt, wendde zich opnieuw om en opende de oogen, die nu klaar en met dien ernst welke kinderoogen eigen is, in de ruimte blikten. Verheugd, van de lastige doeken bevrijd te zijn, lachte het nu. Als door een adder gestoken, sprong Marie terug en wierp den doek weder over het kind. Er ging haar eensklaps een licht op, toen zij het kind aandachtig beschouwde. Met onuitsprekelijken afschuw wendde zij zich af, terwijl de kleine zijn stem altijd luider verhief en zijn bewegingen driftiger werden. Het kind was in gevaar te vallen; en een natuurlijke vrees drong Marie, het eindelijk in haar armen te nemen. De kleine had zich in zulk een opwinding gebracht, dat zij wel genoodzaakt was, om hem door lieve woordjes en heen en weer dragen te doen bedaren. Een kinderstem neemt spoe dig een vrouwenhart gevangen en de ver warde gedachtenvloed, die zich zooeven over Marie had uitgestort, werd teruggedrongen door de noodzakelijkheid om het kind te kalmeeren. Nu drong de vraag zich bij haar op, wat met het kleintje te beginnen, dat natuurlijk voedsel en oppassing noodig had. Zij kon hier niet langer blijven. De man met paard en wagen wachtte op haar. Zij moest den ouden Klaas roepen zij moest het kind meenemen. Maar wat zou men denken, wat zou men zeggen? Zij zag reeds al die vragen, de oogen op haar gericht en dat heimelijk lachen op aller lippen, hoorde reeds al die liefdelooze op merkingen, welke Dietrich zouden treffen. monsters kan laten onderzoeken tegen be paalde tarieven, is daSrom vastgesteld, dat de handel den verkoop van zijne producten onder toezicht van het Station kan stellen, ten einde aldus de afnemers te vrijwaren van het koopen en verbruiken van ver- valschte of minderwaardige grondstoffen en producten. Het aantal aangeslotenen bjj deze con trole neemt zeer toethans werken een kleine tweehonderd zaken onder toezicht van het Station. Monstername door amb tenaren van het Station op ongeregelde tijd stippen en ditzelfde door de afnemers, die daartoe zonder kosten het recht hebben, naast strenge maatregelen tegen die aan geslotenen, welke trachten te fraudeeren, dienen, om het peil dezer aansluitingen hoog te houden. H..L spreekt vanzelf, dat alleen door medewerking van de afnemers zooveel bereikt kan worden, als wensche- lyk is. Bij Marie was dat, wat zij vernomen had, natuurlijk beslissend. Zij besloot zonder eenig bedenken, gevolg aan dit verzoek te geven. De zeldzame vorm, waarin het ver vat was, kon natuurlijk door de omstandig heden geboden zijn. Juffrouw Walmuth sprak haar niet tegeneenige nieuwsgierigheid, om het fijne dezer zaak te weten, was hierbij ook van invloed. Zij wenschte echter, dat Marie niet alleen daarheen zou gaaniemand kon wel het voornemen hebben, Marie te verschrikken en bang te maken. De oude Klaas zou haar naar de afgesproken plek rijden en in de nabijheid blijven, zoodat hij haar zoo noodig, te hulp kon komen. De Novemberdag was buitengewoon helder en zacht, en de tocht door het woud, dat zijn herfstkleed dit jaar lang bewaarde, schoon en verkwikkend. Toch wist Marie hare gedachten niet te beheerschen. De nieuwe slag, die haar en Dietrich had ge troffen, was vreeselijk. Wat zou haar vader, wat zou de wereld daarvan zeggen? Een schier onoverkomelijke hinderpaal had zich daardoor tusschen hunne verbintenis gesteld. Wat moest zij doen? Zij wist ’t niet. Snel zette zij den voet op het briefje, waarop de naam van ’t kind stond geschreven, toen zij een beweging in de struiken waarnam en de oude knecht haar riep. Den knaap legde zij weder neer. Terstond daarop trad de knecht naar de opening van het groen. Hij was ongerust geworden en had gedacht, dat de juffrouw iets was overkomen. Zichtbaar verbaasd, haar alleen te vinden, zag de man om zich heen. Marie wees op ’t bundeltje, dat op den grond lag. „Dat vond ik hier," zeide ze. „Ik geloof, dat men het kind daar voor mij heeft neergelegdwant ik wachtte tever- geefs.“ „Drommels, wat een geschenkriep de oude uit, nu eens het kind, dan Marie aan ziende. „Dat is een echt kind. Was hier anders niets?" Marie toonde hem het briefje, waarop slechts de woorden stonden„Heb mede lijden met mij „Nu dat is kras 1“ riep Klaas, vol verba zing en keek daarbij Marie aan, alsof hij ’t in Keulen hoorde donderen. „Dat is een gemakkelijke manier om kinderen op an dermans hals te schuiven. Zoo’n miserabele streek 1 En daarvoor zijt gij hier besteld, wat een brutaliteitMaar een flinke bengel is ’t,“ voegde hij er bij, zich over het kind buigend, dat bang geworden van het gezicht van den oude opnieuw begon te weenen. „Schreien kan hij ook al," zeide Klaas lachend. „Nu, wat meent ge, juffrouw Moeten wij ’t meenemen? Gij zult wel erg geschrokken zijnge ziet zeer bleek," be sloot hij, terwijl hij haar deelnemend aan zag. Wordt vervolgd. De Hamburgerljjn bepaalde de prjjs het vervoer van I 140 mark (f 84). Te St. Johannesga ving een arbeider in eén week een vischotter, een bunzing en een wezeltje, die hem achtereenvolgens 28, 3 en 1 gulden opbrachten. Te Marum (Gron.) werden in de familie betoovering, waarover de menschen zooveel hadden te vertellen? Dat die oude Paal ook een rol in het valsche munters-proces had gespeeld, wist zij, en het maakte haar deze plek nog meer verdacht. Zij waagde het nauwelijks om te zien en bleef als vastge nageld staan. Toen zij na eene wijle zich nog alleen zag, meende zij zich in den tijd vergist te hebben en te vroeg te zijn geko men. Dat wachten had iets drukkends. Elk oogenblik geloofde zij struiken zich te zien openen als om iemand door te latende spanning vermoeide haar, zoodat zij moest gaan zitten. Tot nu toe had zij enkel de omgeving beschouwd, vanwaar zij de wach tende vermoedde. Als zij zich nu dicht bij den Paal zou nederzetten, bemerkte zij een bundeltje, dat blijkbaar opzettelijk op een kleine verhevenheid was neergelegdhet bundeltje was met een rooden doek geheel ingewikkeld. De betreffende persoon was dus reeds hier geweest. Met een zekeren angst koos Marie hare zitplaats op eenigen afstand van die doeken en wachtte ander maal een poos. Door stijgende onrust gedreven, wilde zij juist opstaan, toen zij eene beweging in het bundeltje bemerkte, en het klagend geluid van een kinderstemmetje haar daaruit tegen- klonk. Verschrikt trad zij nader en ontdekte nu een briefje, dat aan een der doeken was bevestigd. Met groote letters stonden daarop de woorden geschreven„heb medelijden met mij 1“ Met sidderende hand sloeg Marie den doek terug en zag op een kind, dat ontwakend zich heen en weer wentelde. Een tweede briefje, op de borst van het kind gelegd, bevatte den naam„Dietrich" en onder dat woord: „Vergeef, heb mede lijden met hemEen ongelukkige." Marie, reeds opgewonden door het wach- ten, was sidderend op de knieën gezonken I Het voordeel voor den landbouwer bij het koopen van gegarandeerd zuivere en onvervalschte voedermiddelen ligt voor de hand, eveneens geldt dit voor andere stof fen door de proefstations onderzocht, n.l. kunstmeststoffen en zaaizaden. Met voor beelden is dit gemakkelijk te bewyzen. In zooverre geldt dit ook voor de men- scheljjke voedingsmiddelen. In vele geval len is de beoordeeling op het uiterlijk zeer onvoldoende. Eenig toezicht, tenminste op papier, heeft reeds lang bestaan. Gemeentelijke voor schriften, verordeningen bestaan in som mige plaatsen reeds zeer lang. Meestal wordt .er echterede hand niet aangehouden, en zijn ze zonder onderzoek onuitvoerbaar. Sedert eenige jaren is de eerste verbete ring gekomen, in den vorm van een boter- wet. De boter-contröle-stations en kaas- contröle-stations zjjn op overeenkomstige wjjze in het leven geroepen, als naderhand het station ''voor Maalderij en Bakkerjj te Wageningen. Een rjjkswet op de voedings middelen bestaat nog nietop initiatief van den handel is met steun van de regeering toch aldus het voedingsmiddelonderzoek voor het geheele land aangevangen, in dit ge val speciaal voor de producten der maal derij- en der bakkerjj-industrie. De werkkring van het station voor M. en B. is uitgebreider. Cursussen voor vak onderwijs worden verstrekt aan aanstaande bakkers, broodfabrikanten, molenaars, grut ters en meelfabrikanten. Voorts worden door het personeel cursussen voor patroons gegeven, in onderscheidene plaatsen is dit reeds geschied. Uitvoeriger dient te worden stilgestaan bij het onderzoek, dat thans een aantal van twee a drie duizend monsters per jaar be treft. In hoofdzaak betreft dit onderzoek van brood in allerlei soorten, beschuit en andere bakkerjjproductenook de grond stoffen komen in aanmerking. Het groote belang van de broodvoeding mag als bekend worden aangenomen. Dit bewjjzen ten overvloede statistische opga ven, omtrent de voeding. Enquete’s en andere onderzoekingen van het Station voor M. en B. hebben bewe zen, hoeveel ontbreekt aan den broodhan- del, in de eerste plaats het onderzoek naar de hoedanigheid van het melkbrood, doch ook die van roggebrood en beschuit. Behalve, dat aan het Station iedereen ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.—franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENTIE-FRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Lezing van den heer A. Boonstra, Di recteur van bovengenoemd Station gehou den voor het Natuurkundig Genootschap alhier, op Woensdag 15 Jan. 1912. Het onderzoek van voedingsmiddelen is iets van den laatsten tjjd. Langer geschiedt reeds het onderzoek van dierlijke voeder middelen. Als inleiding kan dit laatste eerst besproken worden, omdat er vele punten van vergelijking zjjn en de mogelijkheid van onderzoek bewezen is. Het gunstige resultaat, door de landbouwproefstations verkregen, is een prikkel te meer, verder te gaan. De keuringsdiensten hebben dit ook reeds voldoende bewezen. Vooral eenige voedingsmiddelen leveren een zeer vrucht baar terrien voor onderzoek, o.a. melk, spe cerijen, enz. »Ons Genoegen” heeft met de' uitvoe ring van Zondag zjjn oude roem ten volle gehandhaafd. Het heeft Von Moser’s bipspel »Een Man van de Wereld* opgevoerd op een wjjze, die zeker alle lof verdient. Het stuk is een vermakeljjk blijspel, waarin de geschiedenis verteld wordt van »Een man van de wereld,* die als hjj later getrouwd is, graag al zjjn buitensprongetjes verborgen wil houden voor zjjn lief, jong vrouwtje. Maarde kruik gaat zoo lang te water tot ze berst, zoo ook hier Einde lijk kwam alles uit. Daardoor heen zjjn natuurljjk tal van bjjzaken gevlochten, die het geheel tot een heel aannemelijk lach-stuk maken. Vooral wanneer het zoo goed gespeeld is als Zondagavond. Want Ernst Schroeder wist een pracht-figuur te geven en een groot deel van ’t succes was dan ook voor hem. Maar ook de in zjjn liefde telkens teleurgestelde schoolmeester verwierf door zjjn vlotte spel een harteljjk applaus. Van de dames beviel Lotje ons ’t best, maar ze was soms wat te zacht. Als geheel is ’t stuk een succes geweest voor »Ons Genoegen* wat ook wel bleek uit ’t hartelijk applaus der vele aanwezigen. De Sneeker Orchest-vereeniging zorgde voor vrooljjke muziek. Een zeer druk bezocht bal besloot de avond. Goodjjk de vorige week 3 prjjzen gewon nen met schaatsenrijden Gerrit Goodjjk won f 40 te Drachten, zjjn broer Jan won f 30 te Tolbert en hun broer Jelle won f 5 te Marum. Eenige werklieden vonden bij het spitten op het buiten Sterreboseh bij Arnhem on der den stam van een omgehakten boom een potje met 448 gouden en zilveren mun ten. Op de gouden staat een bisschop met staf. Deze zjjn bijna alle zoo groot als een gulden de zilveren, aan den rand besnoeid, zjjn iets grooter. Een Amerikaansche Maatschappij, de D.... H.... I.... Co. poogt in ons land emigran ten aan te werven en aan Nederlanders land te verkoöpen. Mocht echter iemand voorstellen daaromtrent ontvangen, dan wordt hem aangeraden, eerst even nadere inlichtingen in te winnen bjj de afd. Han del van het departement van Landbouw. In eene vergadering van de K. v. Koop handel en Fabrieken te Groningen, klaagde men er over, dat in Friesland de scheep vaart zoo spoedig gesloten werd bjj inval lende vorst. Daardoor ondervindt de Gro ninger schipperjj, die zich vooral langs de Friesche kanalen beweegt, groote schade. Men besloot eene commissie van onderzoek in te stellen. Echter kan hierbij opgemerkt worden, dat van sluiting dezen winter nog geen sprake is geweest. Te Londen hebben melksljjters, om aan de gevolgen van de 9 uur sluiting te ont komen aan haar deur eene inrichting ge maakt, waardoor men, als de winkel geslo ten is, toch melk kan koopen. Men doet een muntstuk in een gleuf en hoeveelheid melk stroomt uit Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Het departement »Sneek« der My. tot Nut van ’t Algemeen zal, bljjkens ach terstaande advertentie, den 29 Jan. a.s. een voordrachtavond houden, waar een der beste Nederlandsche declamatoren, de heer Mr. A. W. Kamp van ’s Gravenhage, met een kernprogramma zal optreden. Het Bestuur heeft, mede voor de propaganda, gemeend, deze bijeenkomst, die, gelet op het zeldzame talent van den voordrager, hoogst genotvol belooft te zjjn, ook voor niet-leden toegan kelijk te moeten stellen. Men zie daarvoor de advertentie. Hoewel de heer H. Pollema, alhier, Ka merlid voor Gorinchem, geen zetel meer wenschte voor de volgende verkiezingen, is hjj door de anti-revolutionaire kiesvereen. aldaar toch weer candidaat gesteld. DEERSUM, 18 Januari 1913. In eene door het Bestuur der afdeeling Sneek van den Bond voor Staatspensionneering alhier belegde openbare vergadering, trad als spie ker op. de heer P. Ronner, hoofd der school te Sneek, met het onderwerp»Geen dwang verzekering, maar Staatspensionneering’; met onverdeelden aandacht werd door het op gekomen publiek sprekers rede gevolgd, met het resultaat dat ook hier eene afdeeling werd opgericht. OUDEGA (W.) Door de bemoeiingen van Dorpsbelangen* is in ons dorp een derde bestelling der post tot stand gekomen. Tot nog toe, bestond des avonds van 8 tot 81/., uur de gelegenheid om de brieven en cou ranten van het postkantoor te halen. Dit nu is met ingang van 1 Februari in zoo verre veranderd, dat deze dan aan huis zullen worden bezorgd. WIEUWERD, 19 Januari. De 12-jarige Freerk Twjjnstra alhier, die onlangs een knaapje uit Bozum met levensgevaar redde, werd heden aangenaam verrast door de dankbare ouders, die hem een fraai zilveren horloge met ketting vereerden. Het geredde knaapje bevindt zich thans buiten gevaar. MAN TGUM. Benoemd tot assistent aan het postkantoor te Zwolle, de heer S. de Visser, vroeger postbode alhier. De H. A. L. verlaagde de 3e klas pas- sagiers-prjjzenvan Rotterdam naar [New- York met f 18, omgekeerd met f7.50. <4 m >r ik tt. Het Station voor Maalderij en Bakkerij, hoofdzakelijk in verband met het groote belang van het brood als voedingsmiddel. Rektor Prof. Dr. K. B. LEHMANN. Rektoratsrede der üniversitat Würzburg 11.5.12. NIEUWE SNEEKER COURANT Je moet maar gelukkig wezen. Een Hardrijdersfamilie. „Ons Genoegen”. Nog meer gelukkigen. Niet te vertrouwen? Klachten over Friesland. De vindingrijke mensch. Kamerverkiezingen. De Holland-Amerika-lijn. f-” it

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1