Bij den Paal der Heidenen. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) ner No. 35. Woensdag 29 Januari 1913. 29e Jaargang. Nieuwstijdingen. gd m- ReclameKolom ft 1O cent per regel. 361 EN- king intrad, kon aan hart-, 11. ege- RG, in- be- sr. [ES, ;raat died )Hs. Werdt vervolgd. alve uur- lan- jzer. Een klein verdriet brengt ons buiten ons zelf; een groote smart brengt ons tot onszelf keering gerde. stad. 33. edig JHT ider. rden orn- »pe- s ra) DEN een pen. Mei ima- ing; oogo 535, lam. een min- ken. rend oude, nam kleintje op lein- v.d. haar eindelijk een gedachte in te geven. „Het is nog zoo ver naar Gutstedt,“ meende zij, op het kind wijzend, „zouden wij hem in Dreesen niet wat melk kunnen geven De oude stemde toe, „Zoo’n kind is altijd erg onrustig", zeide bij, terwijl hij ’t paard opnieuw aandreef. Maar ook bij hem scheen een nieuw plan te zijn opgekomenwant Uit het Duitsch van Febdinande Fbeiïn von bbackel doob N. en A. VAN DER STEELE. 43.) gehoord, dat Klaas en zijne vrouw orden telijke menschen waren. De vrouw vroeg nog, of ’t kind gedoopt was, hoe ’t heette en of het bij den pastoor of den burge meester moest worden aangegeven. Bij de vraag naar den naam sohrok Marie. Er had een briefje bij gelegen, zeide ze, waarop stond, dat ’t kind gedoopt was en dat ’t den naam had ontvangen van „Frederik". Den naam, dien zij werkelijk had gelezen, vermocht zij niet over hare lippen te bren gen. De aanmelding beloofde zij schriftelijk te zullen doen; zij zou daarbij verklaren, dat zij voor de opvoeding van het kind zou zorgen. In een snel besluit der jeugd scheen haar dit zeer gemakkelijk toe. Maar toen zij de vrouw den kleine zou overge ven, was het haar niet zoo gemakkelijk als zij had gedacht. In hare armen had het kind gelegen, zijn hoofdje had aan haar hart gerust het gevoel, hetwelk juist haar besluit in zekere mate had doen ont waken, liet zich gelden. De kleine begon opnieuw erbarmelijk te huilen, toen het uit de armen, waarin het zoo goed lag, in an dere zou overgaan. Had Marie zooeven nog gemeend, dit kind nauwelijks te kunnen aanraken, thans kon zij hare tranen niet weerhouden. De eerste tranen, die haar over de wangen big gelden, golden de scheiding van den von deling, die haar in ’t begin zulk een af schuw had ingeboeiemd De vrouw van den ouden Klaas en diens dochter, welke daarbij stonden, zagen dan ook verwonderd op bij deze ontroering. „Wanneer gij dat kind niet dadelijk bij de zieke juffrouw Walmuth in huis wilt bren gen, kunnen wij ook van Dreesen naar Idessen rijden. Ik ben van Idessenmijn oudje heeft er vijf groot gebracht. Zij kan het kind vooreerst bij zich nemen, zoo zij daarvoor een kleine vergoeding ontvangt," Hij vermoedde niet, hoe dank bear Marie hem voor zijn practischen raad was Het kind bij die menschen te brengen en daar voor te betalen, ruimde alle zwarigheden uit den weg en redde haar vooreerst uit deze netelige positie. Werkelijk verheugd gaf Marie hare toestemming en verklaarde zich bereid, te betalen, wat zijn vrouw zou vragen, wanneer zij den kleine tot zich wilde nemen. Het was haar dubbel aan genaam, het dadelijk daarheen te brengen, daar juffrouw Walmuth met ’t oog op hare eigene kinderen, wel eens tegenwer pingen zou kunnen maken. Hare ouders waren te oud, om het daar te laten opvoe den. De man knikte en verhaalde daarop, dat zijne vrouw een goed menscbje was, die flink voor ’t kind zou zorgenzijne vier oudste meisjes dienden reedszijn jongste dochter echter was nog thuis en zou haar moeder kunnen helpen. In Dreesen hield men even stil, om het kind een beetje melk te geven. De kleine dronk met gretige teugen, en de knecht „Ik bemerkte het kind in ’t eerst niet", verklaarde Marie, „totdat het ging schreien Hoe zouden die menschen mijn naam et verblijf geweten hebben Dit zeide zij, om geen vermoedens, waarvoor zij zoozeer vreesde, bij den knecht op te wekken. „Dat zijn de echten geweest. Wellicht hebben zij op ’t dorp of op de hoeve ge hoord, dat gij nu juist niet tot de armen behoort. Maar het wachten hier helpt nu niets meer," meende hij. De tijd begon hem lang te vallen. Marie knikte en wilde het kind opnemen doch zij sidderde bij deze aanraking. „Dat zal ik wel opknappen," zeide de oude, nam vervolgens zonder meer het j en droeg het naar den wagen. Marie volgde hem, Tevoren had zij het briefje, waarop de naam van het kind stond, in duizend stukken gescheurd. Toen men bij den wagen was gekomen, was de kleine weder rustig geworden. „Hij zal wel honger hebben," luidde de zaakkun dige meening van den knecht, terwijl hij Marie op den wagen hielp. „Zullen we nu dadelijk naar Arensen rijden?" „Waarheen?" vroeg Marie, als uit een droom ontwakend. „Naar Arensen, dadelijk naar de politie Daar kunnen we den vondeling afgeven Ver weg kan dat mensch nog niet zijn, die het kind daar heeft neergelegd; de politie moet anders maar voor het kind zorgen." Bij deze verklaring van den oude door liep Marie eene koude rilling. De schrik, dien ze reeds had ondervon den bij de gedachte, dat het voorval bekend zou kunnen worden, herhaalde zich thans met dubbel geweld. „Neen, neen, niet naar het politiebureau," riep zij bijna wild. „Voor het kind zal ik wel zorgen. Ik heb ’t gevonden, en daarom gaat ’t niemand anders aan. Arensen is ook nog veel te ver, en het kind heeft behoefte aan verzorging." „Nu, zooals ge wilt," gaf Klaas onver schillig ten antwoord, terwijl bjj het paard met een kraohtigén zweepslag aandreef tot meer spoed. De oude man had het kind zoo goed hij kon, op een zachte, oude paardendeken ge legd. Het rijden op den hobbeligen weg schudde het echter zoo, dat Marie gedwon gen werd, den kleine weder op de armen te nemen. „Juffrouw Walmuth zal vreemd opkijken, wanneer zij ziet, wat wij meebrengen," zei de oude met goedige scherts. Het een zoowel als het andere drukte Marie loodzwaar op ’t hartzij wist geen antwoord. Het was haar evenzoo onmogelijk, het kind onder de oogen van juffrouw Wal muth of van haren vader te brengen, dan ’t aan de politie over te geven. Wat zou zij wel hebben willen geven voor een uitweg in deze geschiedenis. Het onrustig geschrei van het kind scheen Zonder dat een ongunstige uitwer- zenuw- en maaglijders de koffie „Hag” caf- feinvrije boonenkoffie, maandenlang, zelfs sterk gezet, gegeven worden. Or. Med. v. Bollenstern. Te Roden (Dr.) liet een moeder, terwijl de lamp brandde, hare twee kindertjes van 8 en 5 jaar alleen thuis. Een der kleinen stootte een lamp om en geraakte in brand. Ook de kleertjes der kleinen vatten vlam, en toen de moeder thuis kwam, vond zg beide kinderen als verkoolde Igkjes terug. Een bericht uit „de Rott.,” dat melding maakte van weerintrekking der nieuwe IJSBRECHTUM. Een koe van den heer H. H. Schukken alhier geregeld onderzocht door den melkcontroleur F. Kuipers, had in het jaar 1910’11 een i van 7960 K.G. een melkopbrengst van 7960 K.G. een vetgehalte gem. 3.07%, een boteropbrengst van 262.70K.G. in 312 melkdagen. Voor 1911’12 waren deze cgfers 9707 K.G.3.06% 319.30 K.G. in 327 meld- dagen. BOZUM. Daar is in Bozum feest ge vierd, feest ter gedachtenis van het 50-jarig bestaan van het leesgezelschap Vrienden kring*. Geen wonder, dat alle leden en gasten zich begverd hadden om dien avond aanwezig te zjjn in de zaal van Schuurmans, alhier. Dr. Regenbogen herdacht als voor zitter, vele bjj zonderheden betreffende het leven van dit gezelschapduideljjk werd ge maakt, hoeveel nut en genoegen »Vrien- denkring* had opgeleverd, met hoeveel animo door de leden was gewerkt, om ook zelf voor gezellige en leerrjjke avonden te zor gen Inzonderheid was het voor den heer H. T. Biesma een feestavond. Hg toch was de eenige, die nog van de oprichters in leven was. Voor hem was het dus in het bjjzonder feest. Maar ook de leden wisten zich te ver maken met een rgk programma. Voordrachten, operette’s, tooneelstukjes zang en muziek ’t hielp alles mee om de feestelijke stemming te verhoogen. En na het samenzjjn hield een geanimeerd bal vele vooral jonge lui, nog lang gezellig bjjel- kaar. Een onvergefelijke avond voor Vrienden kring” en hare leden. A N|N E X vertelde aan de waardin, hoe zij dat kind bij den Paal der heidenen hadden gevon den en dat de juffrouw nu daarvoor zou zorgen. De waardin was zeer verbaasd en zeide, dat dat „heidenpak" zoo iets wel meer deed. Onder den titel van heiden verstond zij de zigeuners. Voor zoo en zooveel jaren zoude daar hetzelfde zijn geschied, zoo wist voordat Dreesen bereikt was, zeide hij’zij te vertellen. De knecht meende daaren tegen, dat het kind te blank was voor het echte „heidenpak". De vrouw wilde echter gelijk hebben en beweerde, dat men maar naar de zwarte oogen behoefde te zien, om overtuigd te zijn, dat het kind tot dat ras behoorde. Voor Marie, die zich intusschen zwijgend met den kleine had bemoeid, was het zeer geruststellend, dat die lieden zulk eene meening hadden over de afkomst van het kind. De roode doek, waarin het gewikkeld was, scheen de vrouw nog een bijzonder bewijs toe, dat het een zigeunertelg moest zijn. Toen het kind rustig was geworden, werd de reis naar het naaste dorp voortgezet. Het was nog een uurtje verder, hetgeen haar des te liever was, daar zij de nabij heid van de hoeve van Walmuth schuwde. Het huisje van den ouden Klaas lag tame lijk ver buiten de kom van ’t dorp. Zijne vrouw kwam al spoedig ’t huis uit en hoorde met niet minder verbazing dan de waardin het verhaal aan. Zij was gaarne bereid, het kind aan te nemen. Marie’s aanbod overtrof de verwachtingen der vrouw, zoo dat zij zich meer dan tevreden verklaarde. In hare vrees, dat deze goede gelegenheid haar zou ontglippen, dacht Marie er niet aan, een onderzoekenden blik op de vrouw te werpen, aan wie zij haren beschermeling toevertrouwde. Op Gutstedt had zij steeds WARNS. In de ledenvergadering van het Groene Kruis* alhier bleek uit de om de markttrein van Vrijdagmorgen 6.25 verschillende verslagen, dat op 1 Jan. het ledental 281 bedroegdat het verloopen jaar 65 maal gebruik was gemaakt van verplegingsartikelen (in 1611 was dit 136 maal), dat de bakercursus onder leiding van mej. van Hulst gekost had f 114.19* (raming f 162.256 Er werd besloten de Finsen-inrichting te Heerenveen tot wederopzeggens toe te steunen met een jaarlgksche bgdrage. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Ds. W. H. toe Water, alhier, W. Luinenburg te Molkwerum en H. W. v. d Zgpp te Scharl. Dat kippenhouden wel goed loonend kan zjjn, bewjjzen de volgende 2 gevallen in de Wilp (Gron.) Gedurende 1912 ontving 8. S. van 70 kippen aan eieren voor f 343.85, voor jonge kuikens f 50, terwjjl er aan voer betaald was f 260. 8. had dus zuivere winst van f 133.85. J. D. H. had 100 Zilver Braeckels. Daarvan ontving hg aan eieren voor f464.74, voor jonge hanen f 20, voor 80 jonge kuikens f 120, dat is totaal f 604.74. Aan voer gaat hier af f 280, dus hier is een zuivere winst te boeken van f324.74 of van f 3.24‘ per kip. Onder leden van den Frieschen Schaak bond zal een wedstrjjd worden gehouden om het kampioenschap van Friesland. De melkopbrengst wedstrijd zal op Zondag 9 Febr. te Leeu warden worden aangevangen. In de O. Z. Wjjde Kapelsteeg was de 23-jarige Corrie bezig met kopjes wasschen. Plotseling schiet de 21-jarige V. op haar toe en lost twee schoten op haar. Onder luid gegil liep ze naar boven' en viel daar in zwjjm. Ze was echter niet zwaar ge wond slechts één kogel had haar schou derblad gekwetst. V. zelf liep na zgn daad naar de O. Z. Voorburgwal, waar hg woont, doch loste onderweg een viertal schoten o; zichzelf, zoodat hjj zich nog met moeite aar huis kon sleepen. Na geneeskundig onderzoek v.erd hg naar het Binnengasthuis vervoerd. Daar V. nog altjjd buiten kennis is, en één der kogels hem in de hartsteek getrof fen heeft, is een verhoor niet mogelgk. V. was echter een zenuwlijder, die met Corrie verkeering had gehad na een poos verpleegd te zgn zoekt hg opnieuw de ver keering aan te knoopen, wat Corrie wei- i de een K. f isch- VAN 4. a. dat NIEUWE SNEEKER COURANT VERSLAG der werkzaamheden van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK over ’t jaar 1912. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken te Sneek werden in 1912 elf vergaderingen Bericht dat te Rio Janeiro is opgericht I gehouden. In de Januari-vergadering werd de heer P. Reinouts van Haga weder herbenoemd tot Voor zitter en de heer S. Henstra tot vice-Voor- zitter. Ook de commission voor Post-, Telegrafie en Spoorzaken, zoomede die van Wallen en Kaden, bleven op dezelfde wijze samengesteld Het aantal ingekomen slokken bedroeg 46, dat der uitgegane stukken 21. Door de Kamer werden o.a. de volgende adressen verzonden lo. Telegrafisch bericht aan HH. Gedepu teerde Staten te Leeuwarden, dd. 14 Febr., dat de Kamer het betreurt, dat nog steeds van kracht bleef het verbod tot het bevaren der openbare vaarten en kanalen in Friesland met dringend verzoek dit verbod zoo spoedig mo gelijk op te heffen in het belang van den handel in 't algemeen en dien van Sneek in 't bijzonder. Tot haar genoegen ontving de Kamer het telegrafisch antwoord: ,Het verbod ijsverbre- king is daareven opgeheven”. 2o. Verzoek aan den heer Inspecteur der Post- en Telegrafie te Leeuwarden, om de cófr- respondentie voor Sneek, aankomende te Leeu warden 's middags 1.01 met den trein van 1,26 door te zenden met het oog op tijdige ont vangst van de Engelsche Post. en een 2de verzoek aan het zelfde adres dat, ofschoon de Eng. post wegens ’t ijs geen verbinding heeft toch de corresponden tie uit Overijsel en Gelderland wordt doorge zonden Hierop ontving de Kamer tot antwoord, dat de Inspecteur er geen bezwaar tegen heeft, in het tijdvak 1 Nov.31 Maart, waarin trein 153 niet rijdt, met trein 156 een postzending op te nemen, die besteld wordt in de 4de be stelling en te ongeveer 2 uur ’s middags door busrechthouders in ontvangst kan worden ge nomen. Hiermee is 1 Nov. 1912 een aanvang genomen 3. Adres aan den Raad der gemeente Sneek ter verkrijging eener betere ligplaats van schepen in de stadsgrachten. Als gevolg hiervan is door B. en W. bepaald, dat de vaste ligplaatsen van schepen en stoom- booten des Maandagsmiddags te 2 uur moeten ontruimd zijn en geen schepen aan de overzij der grachten in dubbele rij mogen liggen. 4. Verzoek aan Z. E. den Minister van Wa terstaat te verkrijger) o een geheele overkap ping van het 2de perron of een verlenging der overkapping van het 1ste perron aan beide zijden. Het deed de Kamer genoegen bij schrijven dd. 17 Dec. van Z. E. te vernemen dat tot verlenging aan beide zijden van’t 1ste perron zal worden overgegaan. 5. Den 16 Nov. richtte de Kamer zich ten tweeden male tot Z. E. den Minister van Finan ciën met het verzoek alhier een inklarings- bureau gevestigd te krijgen. Op dit verzoek is nog geen antwoord inge komen, doch de Kamer hoopt dat hare pogin gen in het belang van den Sneeker handel ditmaal met succes zullen bekroond worden. Aan verscheidene adressen van Kamers van Koophandel en andere corporaties werd in den loop van dit jaar door de Kamer adhaesie betuigd o.a. aan een adres van de Kamer van Koophan del te Londen aan de Tweede Kamer inzake de tarief wet aan een adres van de Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft en 49 andere aan de Tweede Kamer inzake de Raden- en Ziektewet aan een adres van de Kamer van Koophan del te Utrecht aan de Tweede Kamer inzake bezwaren tegen het Gewijzigd-Ontwerp Tarief- wet. Aan den heer R. Sevensma werd medege- deeld, dat de Kamer geen termen heeft kun nen vinden, nu aan zijn verzoek te voldoen om pogingen aan te wenden bij de H. IJ. S. M. van Sneek naar Leeuwarden te vervroegen. Verder dient vermelding dat een gemengde commissie bestaande uit 2 leden der Kamer en 2 leden van de vereeniging „Middenstand” eene vergadering hebben gehouden met 12 deskundigen ter onderzoek van de gebreken onzer veemarkt. In die vergadering zijn ver schillende verbeteringen besproken, welke noodzakelijk werden geacht om onze vee markt weder in bloei te doen toenemen en waarmee de Raad der gemeente Sneek in kennis is gesteld. Voorts dient nog vermelding, dat in de cou- ranten-verslagen het handeldrijvend publiek in kennis is gesteld met het verkrijgen van certificaten van oorsprong, met bepalingen omtrent het verkrijgen van identiteitskaarten, met adressen ter aanknooping van handels- betrekkingen met verschillende landen enz. en dat op vele aanvragen van adressen van fir ma’s te Sneek de noodige inlichtingen zijn verstrekt. Tot haar spijt moet de Kamer besluiten met de opmerking dat op de talrijke aanvragen van een Jaarverslag dezer Kamer bevattende den toestand van Handel- en Nijverheid in deze gemeente telkens weder moest geant woord worden, dat de Kamer deze verslagen om finantieele redenen niet kon uitgeven. De Secretaris J. LINDEMAN. Deutsche Aerztezeitung 1908 Heft 3. VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK op Vrijdag 24 Jan. 1913. Aanwezig de heeren P. Reinouts van Haga, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Bren- ninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn. en J. Linde man, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gorter. Volgens art. 17 van liet Reglement wordt deze eerste vergadering in het nieuwe jaar geopend door het oudste lid, den heer P. Rei nouts van Haga. Spr. zegt o.a. dat de Kamer met genoegen terug kan zien op de werkzaamheden van het vorige jaar en vertrouwt, dat de leden ook nu weer met dezelfde ijver en ambitie verschil lende vraagstukken in het belang van onzen handel en nijverheid zullen behandelen. Punten van Behandeling 1. Verkiezing van het Bestuur. Na gehouden stemming wordt tot Voorzit ter herkozen de heer P. Reinouts van Haga en tot vice-Voorzitter de heer S. Henstra. Van deze benoemingen zal worden kennis gegeven aan B. en W. der gemeente Sneek. Hierna heeft plaats de benoeming der Com missies. Tot leden der Commissie van Post-, Spoor- en Telegrafie worden herbenoemd de heeren W Nieveen, E. Priester en H. Brenmnkmeijer; tot leden der Commissie van Wallen en Kaden de heerenS. Henstra, S. v. d. Meulen Sz. en R. Gorter. 2. De notulen der vorige Verg, worden ge lezen en goedgekeurd. 3. Voorlezing van het verslag der werk zaamheden van de Kamer over 1912. Lecture van de uitgegane stukken Mededeeling aan B. en W. van Sneek, na onderzoek der geloofsbrieven de heeren S. v. d. Meulen SznW. Nieveen en E. Pries ter- zijn toegelaten tot lid der Kamer. b. Adhaesie-betuiging met het adres van de Kamer van Koophandel te Utrecht aan de Tweede Kamer inzake het gewijzigd,ontwerp Tariefwet. 5. Behandeling der volgende ingekomen stukken a schrijven van Z. E. den Minister van Wa terstaat als antwoord op missive no. 511 d.d. 12 Juli 1912, dat zal worden overgegaan tot verlenging aan beide zijden der over kapping van het 1ste perron te Sneek. Voor kennisgeving aangenomen. b Uitnoodiging van het „Comité tot verkrij ging van een kanaal door de Geldersche vallei' tot bijwoning eener vergadering in de laatste helft van Januari te Amsterdam met het doel tot oprichting eener: „Kanaal-vereeniging de Geldersche vallei.” Voor kennisgeving aangenomen. c Afschrift van een adres van de Neder- landsche Vereeniging van Ijzerhandelaren aan Z. E. den Min. van Waterstaat inzake eene wijziging van ’t Telefoon-Reglement met ver zoek om adhaesiebetuiging. Adressant wil bij de toepassing van het ta rief voor intercommunale telefoongesprekken de eerste 5 minuten als 3 minuten doen gelden. Wordt besloten aan genoemd adres adhaesie te betuigen en hiervan mededeeling te doen aan de Vereeniging van Ijzerhandelaren. d Verzoek van „De Mercuur" Eerste Ne- Past op de kinderen. □e gouden vijfjes. Voor kippenhouders. Schaakwedstrijd. Moordaanslag. derlandsche Speciaal-Bureau voor Bouwvak- Handelsberichten, om een abonnement op de bijna dagelijks verschijnende „Mercnurberich- ten,” welke van ieder bouwwerk afzonderlijk j zakelijke uitvoerige en gespecifieerde opgaven bevatten. Voor kennisgeving aangenomen, e F ----- - eene Kamer voor Internationale Handel van en op Brazilië Deze Kamer wil alle inlichtin gen verstrekken zooals uit haar schrijven blijkt The Chamber will answer gratis all corres pondence about economic and financial Lfe in Brazil, rate of railway-freights, climate, agriculture, cost of living, immigration, mar ket prices, customstariff, salaries, geology and mineralogy and all other industries in Bra zil etc. f Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te ’s-Gravenhage aan Z. E. den Minis ter van Financiën betreffende heffing van in voerrechten op terugkeerende zichtzendingen. De Kamer is van oordeel dat de handel en de industrie veel nadeel wordt berokkend door de bepaling dat van alle goederen, die hier te lande worden ingevoerd, telkenmale inko mende rechten verschuldigd zijn, als ze niet vanerkenden Nederlandschen oorsprong” zijn Na gehouden discussie wordt besloten dit stuk voor notificatie aan te nemen. g Verzoek van den heer R. Sevensma om te bevorderen, dat met de nieuwe dienstrege ling de markttrein van 6.23 van Sneek naar Leeuwarden wordt vervroegd om aansluiting te verkrijgen met den trein van Leeuwarden naar Groningen te 7.5. Wordt besloten bij de Directie der H. S. M. aan te vragen eene dagelijksche verbinding met den sneltrein vertrekkende om 6 47 uit Leeuwarden naar Zwolle en 7.05 naar Gro ningen en zoo hieraan niet voldaan kan wor den dan in elk geval eene zoodanige verbin ding van den markttrein op Vrijdagmorgen. i. Adres van den heer J. Zwart, Directeur der N. V. Veevoederfabriek „De Hoop” en 7 andere belanghebbenden bij het vervoer van veevoederartikelen. Adressanten melden dat zij zeer onaange naam werden getroffen en in hunne belangen gedupeerd, doordat de Ned. Tramw. Mij. Maan dag 13 dezer de vrachten op de artikelen nagenoeg verdubbelde. Niet alleen dat het finantieële nadeel daarvan gevoelig is, maar de omstandigheid dat de Holland-Friesland lijn in verbinding met de Ned. Tram de vrach ten niet verhoogt, maakt de concurrentie met de Hollandsche fabrikanten zeer moeilijk. Zoo bijv, worden 'de artikelen bovengenoemd uit Amsterdam voor pl. m. 8 ct. per 50 K.G. naar alle plaatsen aan de lijnen der Mij. ver voerd, terwijl van uit Sneek de vrachten langs alle lijnen minstens van 50 tot 1000/0 hooger zijn. Deze willekeurige vrachtsverhooging gedu rende enkele winterweken treft te meer, waar de Mij die gedrukte tarieven heeft, een pu bliek vervoermiddel is, gesubsidiëerd door de Provincie Friesland, terwijl de Gemeenten door alle mogelijke faciliteiten de Mij. ter wille zijn. Adressanten verzoeken de Kamer pogingen te willen aanwenden aan dien toestand voor goed een einde te maken. Na gehouden discussie wordt besloten de Directie der Nederlandsche Tramweg boven gemeld schrijven mede te deelen met het ver zoek hiervan goede nota te nemen, en zoo mogelijk hieraan te voldoen. 6. Bij het punt voorstellen en besluiten wordt naar aanleiding van mededeelingen be treffende eene in bewerking zijnde plaatselijke belasting voor opslag op wallen en kaden be sloten deze zaak in handen te stellen van de Commissie van Wallen en Kaden, die hiervan in de volgende vergadering rapport zal uit brengen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de 'vergadering. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1