SNEEKER COURANT (67ste Jaarflang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen Zaterdag I Februari 1913. 29e Jaargang. No, 36. i, n, I Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECL AM EKOLOM. N ieuwstijdingen Uitgevers: Firma BE. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Klêinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij, GEBR. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. AM. EX en m en >r t ge- streden deze gevoelens met zachtere om den «s a n Die een eenzaam leven weet aan te vullen met schoonheid en kunst, zal zich zelden verlaten gevoelen. Voor het doctoraal examen genees kunde slaagde de heer W. H. Dikland, al hier. 1. d n PALTHE. Spoedige aflevering. daardoor Specialiteiten ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Jt d ie Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Feuilleton. Uit het Duitsch van Ferdinande Frkiïn von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. 44.) een werkelijke onmogelijkheid was Hier onderbrak Marie hem echter door de mededeeling, dat zijne vrouw haar reeds alles had verhaald. Wat zij daarover dacht, verzweeg zij doch in de uitdrukking, waar mee zij haar hoofd trotsch ophief, was te lezen, dat zij het wel wagen durfde, het oordeel der menschen te trotseeren. Maar slechts één oogenblik behield zij deze trot- sche houding. Haar stem klonk onzeker, en haar blik was ter aarde gericht, toen zij aan Walmuth vroeg, wat hij eigenlijk nu van Dietrich dacht, na al hetgeen over hem gesproken was. Slechts acht dagen vroeger zou Walmuth zeker voor den vriend in de bres gesprongen zijn maar thans hij schrok terug bij deze directe vraag en antwoordde ontwijkend. Hij had zeide hij, Dietrich altijd voor de braafste der braven gehouden, doch zijn leven was in den laatsten tijd zoo onbegrijpelijk geweest. Walmuth gebruikte veel woorden, zooals men gewoonlijk doet, wanneer men niet wil uitspreken, wat men eigenlijk denkt. Maar Marie wilde klaarheid en duidelijk heid. Zij nam een besluit. De naam, dien zij dacht nooit meer te kunnen uitspreken, Zij vroeg, wat Walmuth over Jenka dacht. Hij woelde als vertwijfeld met de handen door ’thaar. Op ’t zelfde oogenblik zweefde hem de onrustige blik van Dietrich voor oogen en zijn verstoord gelaat, dat deze bij het afscheid het meisje had getoond. Kon hij Marie zeggen, hetgeen hij dacht? Het antwoord bleef hem gespaard. Marie had zijn aarzelen begrepen. „Gij behoeft niet te antwoordenik begrijp reeds'4, zeide zij kalm, ofschoon hare stem, ook een eigen- aardigen klank had. Walmuth was verbaasd, dat zij zoo kalm bleef, dat geen klacht, geen bittere beschul diging over hare lippen kwam. Een koude siddering greep ’t meisje aan Dinsdagavond herdacht de ijsvereeniging >de Friesche Jeugd” haar 30-jarig bestaan. Wel een reden om feest te vieren, al geeft ook het teleurstellende winterweer der Een by zonder genoeglijke avond heeft het Departement Sneek van de Mjj. tot Nut van ’t Algemeen zyn leden Woensdag jl. bereid, door voor hen te laten optreden de heer Mr. A. W. Kamp uit Den Haag. Mr. Kamp toch heeft weer eens bevestigd hoe mooi en hoe onderhoudend goede voor drachtkunst kan zyn. Want dit kunnen we gerust zeggen, dat Mr. Kamp beschikt over bjjzondere voor- drachttalenten, zoowel voor het ernstige als iet luimige genre. En eveneens beschikt hy over een zeer goede keus van stukken, waar- bjj vooral te waardeeren viel het geheel nieuwe van die voordrachten. Want van al de gegeven nummers her inneren we ons slechts één ooit eerder te lebben gehoord of gelezen, n.l. de Ijsberg van Henri Urban, dat in de tyd van de Titanic* in verschillende bladen werd op genomen. Maar zóó voorgedragen ah Mr. Kamp deed, maakt deze mooie schets zeker on eindig veel meer indruk, dan by zelf lezen. Ook >De verminkte Hand» uit Ibsen’s >Peer Gynt« werd schitterend vertolkt. Na de pauze gaf mr. Kamp alleen ko mische nummers en hierin had hy zoo mo gelijk nog meer succes. Wat werd er heer- lijk gelachen om »De carrière van den treurspeler Horatio Adams,» welk een prach tige typen-uitbeelding gaf de spreker in voorranghet was haar, als moesten er ver ontschuldigingen te vinden zijn, die dit gruw zame feit in een milder licht zouden plaat sen. Zij gaf zelfs aan dit gevoel toe, door het voornemen te maken om nog eens Walmuth te vragen, hoe hij over Dietrich dacht. Walmuth was zeer geschrokken, toen hij bij zijn terugkeer de geschiedenis van den vondeling vernam. Het verraste hem nog meer dan den anderen tengevolge van een bericht, dat hij in de laatste dagen had ontvangen en zeldzame gedachten hielden hem bezig. Hij had op zijne reis een op dracht voor Marie ontvangen, die hem de gelegenheid verstrekte tot een ernstig onder houd met het meisje. Walmuth had den jongen econoom getroffen, die reeds lang naar de hand van Marie had gedongen en was door deze in vertrouwen genomen. De laatste straal van hoop was verdwenen. Alles wat zij tot nu toe zoo warm in haar bart had bewaard, was als ijs geworden. Zij kon echter na een poosje wedervragen, en zelfs zonder dat hare stem beefde, zonder dat zij stokte, informeeren of men in ’t ge heel niets meer van Jenka had gehoord. Walmuth viel ’t blijkbaar zwaar, ook op deze vraag te antwoorden; maar hij moest thans-zeggen, wat hij had vernomen. Men wilde namelijk Jenka juist in deze dagen in een der grensdorpen gezien hebbenzij was toen zeer mooi gekleed en had gezegd, dat zij naar Amerika ging. Zij had een klein kind bij zich gehad, waarover zij veel weende. Volgens een andere lezing was zij vergezeld door een manspersoon, dien men op ’t spoor station ook had herkend doch toen was er geen kind bij geweest. Walmuth ver haalde dat alles zeer haastig en met blijk baren tegenzin en eindigde met de verze kering, dat men niet wijs kon worden uit deze geschiedenis, en men zich er voor moest hoeden, iemand valschelijk te be tichten. Marie scheen deze laatste vrees niet te deelenmet schrik bemerkte Walmuth, dat hare vermoedens met de zijne helaas over eenstemden. Maar dit bleef onuitgesproken tusechen hen beiden. Zij legde veelbeteekenend haar vinger op de lippen en haar blik scheen in doodelijken angst zijn stilzwijgen af te smee- ken. Het schemerde hem werkelijk bij de gedachte, dat zij daarin duidelijk zou heb ben gezien; hij wist niets meer te zeggen, reikte haar slechts de hand en gaf daarmee zijn woord. Walmuth vermocht niet de eerste aanlei ding van het gesprek weder op te nemen; doch Marie deelde hem, na eenig kalm na denken, mede, dat hij den jongen man maar zou willen aanraden, niet verder aan haar te denken, daar zij niet van plan was te ten en waar de Zeilvereenigingskas alleen de jaarl. wedstrijd kan dragen zullen al de verdere feestelijkheden buiten bezwaar van de kas moeten blijven. Maar, aldus de president, dat zal geen bezwaar zyn. De Zeilver. >Sneek< be schikt over eenige krachtige fondsen, zij het dan niet aan klinkende munt, maar aan sympathie. En zeker zullen velen hun sym pathie willen omzetten in een daad, door ditmaal met een bjjzondere by drage te steunen. Van de meer of minder rijke mate waarop die extra bjjdragen binnen komen, zal het meer of minder grootsche van de wedstrij den afhangen. Het bestuur achtte voorzich tigheid aanbevolen en wenscht de zaak direct niet te grootscheeps op te zetten om later niet voor een belangryk te kort te staan. De plannen van ’t bestuur vonden de algemeene sympathie. Verschillende opmer kingen ten goede werden echter gemaakt. Zoo b.v. waren er leden, die de door het Beste uitvoering. 800 werklieden, in alle afdeelingen. Door chemisch reinigen en kleurophalen worden zelfs van verbleekte en afgesleten Karpetten en Tapijten de kleuren en pa tronen weer volkomen gerestaureerd. Damasten tafelgoed wordt gereinigd volkomen als nieuw opgemaakt. Depót te Sneek bij Firma S. GROENHUIZEN. hij gaarne wachten, had hij gezegd,daarbij eene ernstige en oprechte genegenheid voor haar gevoelde, en zijn eenzaam huis reeds lang behoefte had aan eene huisvrouw. Hij had Walmuth verzocht, zijn voorspreker te willen zijn en te trachten voor hem een duidelijk antwoord te verkrijgen. Walmuth had dat verzoek niet afgeslagenwant hij kwam haar nog~ eenmaal over de 'lippen, beschouwde de relatie tusschen Marie en Wilthelm als afgedaan, Walmuth had Die trich hoog geacht; doch de geschiedenis met Jenka was toch te vreemd en verdacht en ’t werd alle dagen erger. Marie was verwonderd, Walmuth als voor spreker van een ander te zien optreden. Zij liet hem evenwel rustig uitspreken, kalmer dan hij had verwacht. Hij voegde bij zijne woorden de bemerking, dat na het ongeluk, wat de oude Wilthelm over zijne familie had gebracht, aan eene inwilliging van de zijde harer ouders niet meer was te denken. En wanneer zij allee wist, voegde hij er bij, zou zij inzien, dat het ook voor haar, het oordeel der wereld in aanmerking genomen, te laag vonden, voor een feest dat »zou klinken als een klok». Van andere zyde werd voorgesteld de gemeente te vragen de kosten van 't vuurwerk, dat van ’t grootste belang voor de stad is, te dragen zooals ook vroeger steeds geschiedde. Weer een ander kwam met het voorstel Prins Hendrik uit te noodigen, deze groot sche sportbetooging te willen by wonen. Het zou een groote eer voor de Zeilver. Sneek zyn Z. K. H. op haar jubileums- wedstryden onder de gasten te mogen tellen. Dan waren er twee stroomingen één die de aloude tradities van de Sneeker Zeil partij met directieschip, prysuitdeeling in »Amicitia« enz. weer in eere wilde hersteld zien en de andere, die meende dat wij in onzen tyd daaraan ontgroeid zyn, dat de zeilwedstrijden thans meer sportwedstrijden zyn, terwyl 't vroeger voornamelyk om de »fuif* te doen was. Intusschen deed het bestuur toezegging met de verschillende opmerkingen rekening te zullen houden, by de verdere uitwerking der plannen, die in de algemeene leden vergadering in April in hun volle glorie ter tafel zullen komen. het zoo hoogst vermakelyke »Raapzaad.« bestuur genoemde voorloopige cijfers veel Ook de andere nummers mogen genoemd worden en speciaal ’t toenummertje »Er kwam iets van een paard in voor.» Kortom ’t is een eenig mooie avond ge weest en het hartelyk applaus zal den spre ker zeker een waarborg zyn geweest, dat hy een volgende maal hier in Sneek weer ten zeerste welkom zal zyn. Een avond als deze mng-n we andere Nuts-afdeelingen dan ook stellig aanraden. De Zeilver. »Sneek« hoopt dezen zomer haar 100-jarig bestaan te vieren, of beter Toen het feestprogramma was afgewerkt, gezegd de 100ste jaarlyksche zeilwedstrijd te houden. Dat dit feit met byzondere feestelijkhe den zal worden herdacht spreekt vanzelf en daarom had het bestuur de leden opge roepen tot een buitengewone vergadering op Dinsdagavond, waarin de president de heer Mr. P. C. Andreae mededeeling deed van de plannen, zooals die voorloopig door het bestuur zyn opgesteld. Deze luidendes Dinsdagsavonds offici- ëele ontvangst van de gasten, muziekuitvoe ring enz.des Woensdags de zeilwedstrijd, die ditmaal een grootsch karakter moet dra gen en des Donderdags een tweede dag, bestaande in admiraalzeilen enz. besloten met een vuurwerk op de Kolk. Deze plannen zullen natuurlijk geld kos- trouwen en hare ouders te verlaten. Van dien dag af, had haar gemoedstem ming voor een ijverige kalmte plaats ge maakt en deze beschouwde zij als haar erf deel voor haar verder leven. Ook het mede lijden voor het kind was bij haar verdwe nen. Zij onderteekende een verklaring waar intusschen om was gevraagd geworden, dat zij ook verder voor den vondeling zou zor gen en daarmee beschouwde zij haar plicht te hebben gedaan. De oude Klaas had haar intusschen eenige keeren gemeld, dat het zeer goed ging met het kind en dat de stevige en mooie jon gen reeds het hart zijner vrouw had gesto len. Marie had dat onverschillig opgenomen, zonder den wensch te uiten het kind te willen zien, zonder verdere inlichtingen te vragen. Haar verblijf op de hoeve te Gutstedt naderde zijn einde. Juffrouw Walmuth, of schoon nog lijdend, kon thans weder de zorg voor het huishouden op zich nemen, en Marie’s ouders drongen ook op hare terugkeer aan; temeer, daar juffrouw Schnit- tler zelf ongesteld was. Voor ’t einde van November keerde Marie naar Wiesen terug. Toen zij op hare terugreis de plaats na- derde, waar een zijweg liep naar de woon plaats van den ouden Klaas, dacht zij er eerst aan, den kleinen omweg te maken en naar het kind te gaan ziendoch het spook beeld van ontrouw en bedrog rees voor haar op en hield haar terug van het voor nemen, hetwelk zij reeds half gemaakt bad. Hoe ver scheen de tyd achter haar te lig gen, toen zij de vorige maal hier voorbij was gekomen, als waren er tientallen van jaren over heen gegaan! De herinnering sprak tot haar als tot oude menschen. Wordt vervolgd. ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. volgde nog het traditioneele »bal na,« on der leiding van den heer Schaaf. Lang zal deze feestavond nog in aan denken blyven bij allen, die er van geno ten. Kome het >De Friesche Jeugd* ten goede. Door den heer H. Wilbers, kleer maker alhier, werd te Amsterdam het di ploma als coupeur voor theorie en praktijk jehaald. Maandag werd door de gemeente politie proces-verbaal opgemaakt tegen den 45-jarigen A. D. vroeger bierbottelaars- rnecht alhier wegens schennis der eerbaar- leid. BALK. Aangemoedigd door het resul taat te Njjemirdum, wil de afd. van Pa- trimonium alhier een groot bosch aankoo- pen en laten bewerken, teneinde het door hare leden in cultuur te laten brengen. BALK. De heer G. Visé, kort geleden tot tydelyk onderwyzer alhier benoemd, is voor vast benoemd te Westervoort (Gr.) De arbeiders te Ganzedyk en te Reider- weiderpolder konden zich niet vereenigen met de door de bakkers vastgestelde brood prijzen. Daarom besloten ze een broodventer aan te stellen en het brood uit Winscho ten te betrekken. Nu besloten de bakkers in Finsterwolde om den broodprijs te verlagen van 34 tot 32 ct. per 4 K.G. De grootvizier van Turkije, de door de Jong Turken zoo smadelijk verjaagde Kia mil pasje, is door eene beroerte ge troffen en aan de rechterzijde geheel ver lamd. Beecham, de bekende fabrikant der Beechams pillen, verklaarde kort geleden, dat hy door elkaar per dag wel een mil- lioen pillen verkocht. Maar hy besteedde per jaar ook meer dan f 1.200.000 voor reclame. Van oudjes, die den honderdjarigen leef- tyd halen, leest men nog wel eens. Maar een beslist zeldzaam feit heeft zich voor gedaan op het eilandje Sylt aan de W. kust van Sleeswyk. Daar leven twee oudjes van 107 jaren, Foddersen geheeten, die kortgeleden hun 80-jarige bruiloft vierden. De heer H. H. Kiewit, een eenvoudige voeger te Winschoten, heeft gedurende 3 jaren zyn vryen tyd gebruikt voor het ver- aatste jaren onze jjsvereenigingen eerder reden tot klagen en treuren. Maar feestvreugde weet »de Friesche Jeugd” ook wel te vinden in »Amicitia”. Tenminste als ze voor haar mag zien op treden een man als de heer IJ. Schaaf uit Leeuwarden, een duo, als de heer en mevr. Lammerts uit Groningen, of een zangeres als mevr. Algera. De zaal, die geheel gevuld was met feest- genooten, daverde van lach en jool. En daartoe gaf het optreden van genoem de personen ruimschoots aanleiding. Toch viel ook het meer ernstige Fries land, ons Friesland», wel in den smaak. En wat zullen we verder uit het keurige programma opnoemen Het eene boeide niet minder dan het andere. Maar velen meenden dat hier het »lest best* van toepassing was. Immers het mo dern echtpaar* door het duo Lammerts en de klucht in één bedryf: »De wijnhande laar* spanden wel de kroon. Een woord van waardeering komt ook toe aan de muziek, die voor keurig accom pagnement zorgde. In zyn openingswoord herdacht de voor zitter den arbeid door onderscheidene per sonen verricht in het belang der »Friesche Jeugd*. In het byzonder werd herdacht het werk van den heer C. Kamstra, die 12’/2 jaar onafgebroken bestuurslid der ver- eeniging was geweest, en die ook in moei- lijke tyden nochtans het hoofd omhoog hield. Daarom bracht de voorzitter hem een woord van hulde en overhandigde hem namens het bestuur een fraai cadeau. „Zij heeft zich zoo laten verschrikken, en ik geloof, dat zoo’n kleine een vrouwmenseb in de war brengt; dat ligt zoo in haar na tuur,zeide de oude Klaas met wijs gezicht, Wanneer hij hoop mocht koesteren, wilde terwijl hij Marie weer op den wagen hielp XV. In den eersten tijd werd Marie lastig vallen, door de vele vragen, die de men- echen haar stelden, welke hunne nieuws gierigheid wilden bevredigen. Maar wanneer de mensch een groote smart in ’t hart draagt, voelt hij zulke kleine speldeprikken nauwelijks. Was het wel werkelijk smart, welke baar vervulde? Zij gevoelde slechts een leegte, eene koude in haar hart, als ware haar alles ontnomen, als ware al het edele het ware, waaraan zij had geloofd, ineengestort en vernietigd. Distels en door nen, Marie voelde ze opbloeien, die scherpe distels der bitterheid, die harde doornen der menschenveiachting. In de eerste dagen I NIEUWE SNEEKER COURANT ir 3 l e e n k Uaveraenlglng „de Friesche Jeugd”. Het Nut. VERGADERING van den Raad der Gemeente WIJMBRITSERADEEL op Zaterdag den 1 Februari 1913 des voormiddags 10i/2 uur. Punten van Behandeling Punt I. Notulen van den 28 December jl. Punt II. Ingekomen stukken en mededee lingen. Punt III. Benoeming van een Hoofd der School te IJsbrechtum. Punt IV. Benoeming van een onderwijzeres in vak k aan de O. L. School te Woudsend. Punt V. Adres van K. Damstra e.a. tot aan leg van een kunstweg langs de Abbegaster- ryge met een zijtak naar Folsgare. Punt VI. Adres van W. K. van der Zee te Oppenhuizen tot aankoop van een gedeelte bermsloot aldaar om te dempen. Punt VII. Adres van 0. Schuurmans te Ab- bega om van hem het recht van tolheffing bij doorvaart van het voetbrugje over de Bols- wardervaart aan te koopen. Punt VIII. Adres van mej. J. Bakker te Goënga om haar eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School aldaar. Punt IX. Adres van A. Visser te Tirns om eervol ontslag als onderwijzer aan de 0. L. School aldaar. Punt X. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal 1912. Pvnt XI. Vaststelling van het primitief ko hier van Hoofdelijken Omslag over 1913. 100-jarig bestaan Zellvereeniging „Sneek”. Ook een toestand. Kiamil Pasja. De waarde van adverteeren. Een 8O-jarig huwelijksfeest. Een waardevolle uitvinding. Und ie das Herz wie Wasser, Dann lauft es gur eilig fort Doch ist es zu eis erstanet, Dann bleibt es an seinem Ort. J. Paps.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1