n ir DAALDERS No, 39. Woensdag 82 Februari 1913. 29e Jaargang. he RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. I I Ingezonden. ƒ1.50 1 Kilo en 1 Ons 18 ets. f i*. De patiënten vinden m koffie „Hag", de caffeinvrije boonenkoffie, de zelfde koffiesmaak, zonder echter hartklop pingen te gevoelen. Te Amersfoort is opend, de eerste ons land. zich toe- Bij Kon. Besl. van 30 Juni 1906 werd eene Staatscommissie ingesteld voor den landbi uw. In 1909 kwamen van die commissie rap porten en voorstellen betreffende den oeco- nomischen toestand der landarbeiders in Nederland. In 1911 verscheen haar rapport over het Weldra zal de kameel zijn klassieke bijnaam „schip der woestijn" ontnomen worden. De industrie is er in geslaagd een „zand-automobiel“ te construeeren. Voor woestijnreizigers is de geniale vinding van den Engelschen ingenieur Iloobrew Lallan, te Cairo van groot gemak. Het voertuig is van groote wielen voor zien, waardoor het verhinderd wordt, diep in den grond te zakken. De wielen zijn van hout, terwijl het caoutchouc, dat door de warmte van den bodem zoo vlug ver teert, vervangen is door koper. De zit plaatsen zijn op hoogen afstand van den grond om de hindernis van het gestoven zand te voorkomen, en de motor is tegen zand beschermd door een hermetische af sluiting. ïïoobrew heeft reeds eenige goed geslaagde proeftochten gehouden in de buurt van de pyramide van Gizen. De Titanic-catastrophe heeft veler aan dacht gevestigd op de onveiligheid op zee daardoor zijn verschillende uitvindingen ter droeve tijd was. Twee jonge kinderen van J. S. speelden over de vloer ’t vierjarig kooper dan baksteen. Het kan in alle lucht opgenomen. een R. K. Leeszaal ge- van deze richting in van 12 Februari e.k. vestigen wjj er de aan dacht op dat deze met het vertoonen van lichtbeelden gepaard zal gaan. Na eene bespreking van 2 dagen is het voor heel onze provincie zoo belangrijke vraagstuk over de afstrooming, tot eene goede oplossing gekomen. Zonder hoofdeljjke stemming werd het voorstel van Ged. St., aangevuld door de Commissie van Rapporteurs, aangenomen. Al de amendementen vielen met onge veer 10 stemmen voor en ruim 30 stem men tegen. Er is dus besloten: worden te Taeozijl, met een vermogen van 750 W. P. K. en dat met bjjbehoorende werken zal kosten f 1.850.000. Hierbij werd aanvaard de Rjjksbijdrage a 40 °/0, die echter nog door de Kamers der St. Gen. moet worden goedgekeurd. De overige 60 zal de Provincie moe ten betalen. Daaromtrent is besloten lee- ningen aan te gaan. Dientengevolge zal de Provincie moeten betalen renten, aflossingen en exploitatie kosten. deel van deze bedragen hoopt men te vinden uit eene bijzondere belasting, niet hooger dan f 80.000 voor één gemaal. Dat zal voorjde belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen ongeveer 8 percent van de hoofdsom bedragen. der school. Komt er voor dien datum geen finantiëele uitkomst, dan zal het bestuur moeten voor stellen tegen 1 Sept, de inrichting op te heffen. Na nog geen 2 jaar van bestaan be draagt het tekort reeds f 10.000. Omtrent de waarde van bevroren vleesch, dat in Engeland lij groote hoeveelheden wordt ingevoerd, en grooten aftrek vindt, verschillen de meeningen ten onzent nog zeer. In Amsterdam b.v. wil men wel dit vleesch binnenlaten, mits het duideljjk van ander vleesch te onderscheiden is. Dit voor stel van de Gezondheidscommissie vindt steun in den Raad. Maar nu komt uit Londen een stem, die zich daartegen verheft. Hij beweert, dat bevroren vleesch niet minderwaardig is, en vindt in dergeljjke belemmerende bepa lingen een beletsel voor den mmdergegoede om goedkoop een stukje vleesch te kunnen eten. Voor verwarring van bevroren vleesch met versch geslacht, behoeft men z. i. niet te vreezen. Te Arnhem is thans de eerste winkel voor den verkoop van dit vleesch geopend. Te Rotterdam klaagt men geweldig over de nieuwe vijfguldenstukken. Het komt daar nog al eens voor, dat ze voor koper geld worden uitgegeven. Komt men om de vergissing te herstellen, dat wordt dit geweigerd. Zoo had bv. een dienstmeisje aan een jongen uit een speelgoedwinkel 2 zulke geldstukjes gegeven voor centen. Toen men poogde ze terug te krijgen, beweerde de jongen van niets te weten. De Alg. Ned. Bond Vrede door Recht«, heeft in samenwerking met de Ned. R. K. Vereen, tot bev. van den Wereldvrede eene prijsvraag voor de jeugd uitgeschreven. Jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar worden uitgenoodigd een opstel te maken over één der volgende onderwerpen 1. Wat is het doel van de vredesbe weging 2. Welke gedachte vertegenwoordigt het Vredespaleis 3. Hoe moeten geschillen tusschen de volkeren in de toekomst worden beslecht Uitvoerige mededeelingen omtrent deze prijsvraag, zullen spoedig nader verschijnen en ook aan schoolautoriteiten worden ge zonden. Met behulp van geld van eenige rjjke Amerikanen, zullen de Amerikaansche kies- rechtvrouwen een bank oprichten, die uit sluitend door vrouwen wordt beheerd. De Russische Rijksraad verklaarde met 84 tegen 66 stemmen, tegen de fating van vrouwen als advocaat. Volgens „Scientific American" is te Gal veston een gebouw met vijf verdiepingen SNEEK. De stand van het boezemwater was heden 58 cM. boven Z. P. Woensdagavond hield de heer J. Botke uit Groningen een voordracht over Wat de fossielen ons leeren”. Spr. begon na te gaan, hoe de overblijf selen van voorwereldlijke dieren en planten in de gesteenten gekomen zjjn, waarin ze op dit oogenblik worden aangetroffen. Voor namelijk de harde deelen waren gespaard terwijl de weeke deelen op een enkele uit zondering na reddeloos verloren gegaan zijn, zonder een spoor na te laten. Slechts een enkel voorwereldlijk dier, de mammoeth is met huid en haar, met vleesch en bloed voor den dag gebracht. Van andere ken nen we alleen den vorm bv. van de barn- steen-insecten. Onze dondersteenen zjjn stukken vuursteen, die vaak een juiste af druk zijn van de kalkschaal van zeeappels. Behalve op bovengenoemde wjjzen zjjn ook door de eigenlijke versteening heel wat vormen bewaard gebleven. Bij dit proces vulden de holten van het dier of van de plant zich met een later steenharde stof. Bij planten komt dan verder de veikoling. Dé fossielen bewijzen ons, dat de verschil lende groepen van dieren en planten na el kaar ontstaan zjjn eerst de lagere, dan de hoogere, 't geen o.a. in de Hoofdafd. der Gewervelde dieren duidelijk in ’t oog viel. Verder brachten de collectieftypen ons overgangen tusschen van elkaar verschillen de diergroepen bv. de Stegocephalen en Archaeopteryx. De kennis der fossielen bracht ons een verklaring voor allerlei em bryologische verschijnselen en de leidfossie- len deden ons den ouderdom der verschil lende lagen van de aardkorst kennen, wat weer van groot nut was voor de mijnbouw maar ook voor de geologie van ons land. Met verwijzing naar de in dit Blad voor- Het resteerende deel van renten, af lossingen en exploitatiekosten zal worden gevonden uit opcenten op ongebouwd, op gebouwd en op personeel in de verhouding 3 tot 1 tot 1. Het totaal der renten enz. wordt geschat op f 97.351. Omtrent het peil werd bepaald dit voor- loopig te verhoogen tot 20 cM. boven Z.P. Bij meerdere inpoldering van de buitenlan den zal het kunnen stijgen tot 25 cM. bo ven Z. P. Ten slotte gaven Ged. de toezegging, een onderzoek te zullen doen, in hoeverre de natuurljjke loozing kan worden verbeterd. Onder bpbehoorende werken vallen Het bouwen van een zeesluis, het aan leggen van een afvoerkanaal tot de zeesluis, het aanleggen van een afvoerkanaal met leidammen van de zeesluis tot de Zuiderzee de aanleg van een verbindingskanaal van het Idskenhuizermeer naar de Grcote Brekken, de bouw van een vaste brug te Wollegaast, de aanleg van een toevoerkanaal van de Groote Brekken naar het gemaal, de ver ruiming van de Follega- en Jane sloot, en de telefoongeleidingen naar de Lemmer. Het Noord Evangelisch-Zendingsfeest zal dit jaar op 16 Juli worden gehouden in het Oranjewoud. WARNS. De zoon van den heer A. Z. ver friste een dag of tien geleden een bedrag van f 105 aan bankpapier. De vorige week werd hem echter per post met het poststempel ?Warns< teruggezonden esn bedrag van f 100 aan banknoten. Het adres was met verdraaide hand geschreven. Tal van tongen zjjn nu losgekomen over het raadselachtige van het geval. ZUID-WESTHOEK. Op de ledenver gadering der onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij >de Zuid-Westhoekc, werd besloten toe te treden tot den Bond van Onderlinge Brandw Maatsch. voor de drie noordelijke provinciën. De netto-productie had bedragen f 1.086.841 Aan brandschade was betaald f 5.736.756. Voorts werd besloten het eigen risico te verhoogen tot 45%. STAVOREN. De heer A. Hoekstra, on der wijzer alhier komt voor op de voor dracht voor onderwijzer te Oudehorne. STAVOREN. De Vereen, v. Vrijzinnige Zondagscholen, waarvan Ds. Erkelens Doops gezind predikant alhier voorzitter is, is in het bezit van een Bjjbelsch Museum, dat hier dezer dagen werd tentoongesteld. En de toelichting van Ds. Erkelens, en de lichtbeelden, dia ’s avonds vei toond werden gaven menigeen een geheel nieuwen kijk op toestanden, enz. in het Heilige Land. Da bedoeling is, om met het Museum ook andere plaatsen te bezoeken. SLOTEN. Tot ambtenaai a. d. secretarie te Leiden werd benoemd de heer W. Bosma volontair aan de secretarie alhier. AKKRUM. Ingelanden van het water schap »Da Sorren orsterpolder* hebben met algemeene stemmen goedgekeurd de door den heer J. G. W. Kiezebrink ontworpen Reorganisatieplannen. In het op te maken komende advertentie betreffende de lezing bijzonder reglement zal voor waterschaps- den heer Henri Mejjer op Woensdag Rekening worden opgenomen de stichting van een windmotor, enz. LEEUWARDEN. Bij Kon. besluit is de gepens. majoor der infanterie G. P. H. Zimmermann eervol ontheven van zijne te genwoordige functie van étappe-comman- dant en benoemd tot stations-commandant te Stavoren. Hem is de titulaire rang van luit-kolonel verleend. WOUDSEND, 10 Feb. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Lyklema is benoemd als hoofd der Chr. school te Hoogeveen. St NICOLAASGA, 10 Febr. In ’t laatst der vorige week ontving A. H. een in ’t Duitsch geschreven brief waaruit werd cp- Eén stoomgemaal zal voorloopig gebouwd gemaakt dat hun in Westfalen verblijf hou dende zoon W. plotseling was overleden. De volgende dag werd telegr. opheldering gevraagd en bleek, dat W. zoo gezond was als een vischhij was naar de Rijnprovinciën I voltooid, dat geheel opgetrokken is uit vertrokken en dit achtte de afzender van beton van oesterschelpen. Hiervoor waren den brief zjjn ongeluk, ’t Laat zich denken noodig 26423 kub. voet beton, gemaakt dat de uren tusschen ’t ontvangen van den ujt niet minder dan 11 millioen oester- brief en het telegram voor de familie een schelpen, 2 deelen zand en een deel cement. Het nieuwe bouwmateriaal is veel goed- bakker kooper dan het gewone beton en 25% goed- werd met gebroken been streken gebruikt worden en leent zich bij zonder voor een vochtig klimaat, daar de massa ondoordringbaar is voor vochtigheid. Dit gebouw, dat door Bohn en Tietze ge construeerd is, is het eenige van dit soort in de geheele wereld. landbouwcrediet. En thans, Febr. 1913, is het laatste deel van haren arbeii verschenen, n.l. het onderzoek omtrent den oeconomischen toe stand der landbouwers in Nederland, mede, in verband met de verschillende rechtsvor men, onder we'ke de grond wordt gebruikt. Het werk, met de bjjkgen uitgegeven in 4 deelen bevat zeer belangrjjke gegevens en is opgenomen in de openbare leeszaal alhier. Tegen 17 Febr. zijn de leden van de chr. H. B. 8. te Leeuwarden bijeengeroe pen, om te beraadslagen over den toestand ANNEX SNEEKER COURANT (67ste Jaarflang) en WYMBRITSERADEEL (14<te Jaargang) op dit gebied is gedaan door Sir Hiram Maxim. Hij ging uit van de stalling, dat luchtgolven, die belemmering op hun weg ondervinden, terugkeeren. Zendt men dus door een bijzonder instrument aan de voor steven van een schip luchtgolven uit, en plaatst men in de nabijheid der stuurstoel een ontvangtoestel, dat kan, zoodra dit laatste instrument de uitgezonden luchtgol ven terugontvangt, het schip van koers veranderen, terwijl men uit den tijd, die tusschen uitzenden en terugontvangen ver liep, de afstand en de grootte van de hin dernis kan afleiden. Er zijn dus twee apparaten noodig. Het eerste, dat de luchtgolven met 14 a 15 trillingen per seconde uitzendt, wordt door stroom gedreven en heeft den vorm van een misthoorn. Luchtgolven met minder trillingen voelt het menschelijk oor niet meer als tonen, want voor de laagstklin- kende toon zijn nog zestien trillingen per seconde noodig. Even onhoorbaar als de luchtgolven uit gezonden worden is ook de „echo,« die pas hoorbaar wordt door de werking van het „kunstoor”. Dit bestaat uit een dun vlies van gummi en zijde van 1 M. door snee, dat straks over een trompetvormigen cylinder getrokken is. Aan beide zijden van den stuurstoel staat zoo’n ontvanger. De door het vlies gevoelde trillingen wer ken op een electrische stroom, die een bel letje doet klinken. Van de toonhoogte en sterkte van het geluid is de afstand en de grootte van de hindernis af te leiden. De groote waarde van de nieuwe uit vinding bestaat wel hierin, dat men reeds voor een naderend gevaar gewaarschuwd wordt, wanneer nog geen waakzaam oog iets dergelijks ontdekt had. r 1 I I I Geheimrat Exxeilenz v. LEYDEN. (Vortrag „Herznenrose u. deren Behandlung”.) V De oeconomische toestand der landbouwers. Het schip der woestijn. Een nieuw waarschuwingsinstrument voor ijsbergen. R. K. Leeszaal. Het afstroomings-vraagstuk. Bevroren vleesoh. Tooh lastig. Vrede door Recht. Nationale Suffragettesbank. Vrouwen geen advocaten. Een huis van oesterschelpen. Waterstand. Natuurkundig Genootschap. Reis door Amerika. Zendingsfeest. Een vreemd geval. Aan de Redactie der Nieuwe Sneeker Courant. In uw veelgelezen blad van 5 dezer komt voor een uit het Weekblad van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, dd. 30 Jan. 11., over genomen uittreksel van het verhandelde in de Vergadering van het Hoofdbestuur van 26 Jan. d. t. v. inzake de ontslag-quaestie-De Jongh. Den heer Redacteur van het Weekblad heb ik hierop geantwoord en verzoek u beleefd dit antwoord in uw Blad over te nemen, voor de opneming waarvan ik bij voorbaat mijn vrien- delijken dank betuig. Het stuk luidt als volgt Mijnheer de Redacteur! Als belanghebbende verzoek ik u vriendelijk eene plaatsruimte voor enkele opmerkingen naar aanleiding van het besluit van het Hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren, inzake mijn ongevraagd ontslag, voorkomende in uw blad van 30 Janu ari jl. Genoemd besluit is drieledig, nl. a. dat ondergeteekende terecht door Burg, en Weth. van Sneek ongevraagd ontslag is verleend als Ambtenaar ter Secretarie; b. dat het wenschelijk is aan hem een pen sioen toe te kennen (hetgeen vervalt doordat de Raad hem reeds eene jaarlijksche gratifi catie heeft verleend) c. aan H.M. de Koningin vernietiging te vragen van het besluit van Ged. Staten van Friesland, inhoudende goedkeuring van het door den Gemeenteraad gegeven ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand als zijnde in strijd met de Wet. Als motief nu van punt a. wordt alleen op gegeven het in mijn bezit hebben der bewuste verklaring van den heer Feikema, die voor mij te gelegener tijd tot een middel van verweer had kunnen dienen. Hieruit blijkt nu voor het Hoofdbestuur een boos en laag opzet om den Secretaris in zijn eer en goeden naam te kwetsen en zou die verklaring dezelfde bestemming hebben gehad als de dolk van den sluipmoordenaar. De Chr. H. B. S. te Leeuwarden. NIEUWE SNEEKER COURANT Hiertegen nu moet ik ten sterkste protes- teeren. Wanneer toch iemand zich bedreigd acht en zich wapent om zijn leven in gevaren te kun nen verdedigen, dan is zijn wapen, tot welks bezit de Wet hem zelfs verlof wil verleenen, geenszins de dolk van een sluipmoorde naar, doch een werktuig, alleen te gebrui ken in tijd van nood ter zelfverdediging. Juist het tegendeel dus. Zoo ook hier. De bewuste verklaring had volstrekt niet ten doel te kwetsen of er aanvallend mee op te treden. Hier geldt ook niet het spreekwoord„Ce qu ’on voit et ce qu on ne voit pas”, maar hier was het: „Ce qu ’on n’a vu jamais”. Zeer ten onrechte is (zie Raadsverslag Sneek van 25 October 1912 bl. 466) door den Wet houder Dr. Bouma gezegd, dat deze verkla ring in café’s en kroegen werd vertoond. Deze bewering heeft slechts dienst gedaan als valsch motief voor mijn ontslag. Ik heb dit reeds ook in mijn verweer gezegd. Waarom geen café of kroeg genoemd of in elk geval één persoon, die de verklaring van mij aldaar heeft gezien. Het Raadslid de heer de Wolf heeft reeds terstond den heer Bouma geïnterrumpeerd door het vragen van „bewijs”. Zonder dat bewijs kan ik die praatjes ook slechts als laster blij ven qualificeeren. Het doet mij genoegen in uw verslag te le zen, dat ook betoogd werd, dat B. en W. van Sneek, alvorens in te grijpen een enquête had- beveiliging uitgelokt. Een nieuwe inrichting den moeten instellen naar de toestanden en - - - - - - verhoudingen ter Secretarie. Alleen na zoodanige enquête (ook door mij verzocht) zegt uw verslag, zou men kunnen zeggen, dat het ontslag terecht is verleend. Het Hoofdbestuur had dan niet, zooals ze nu zegt, de zaak-Feikema als de onmiddellijke aanleiding op den voorgrond behoeven te plaat sen, maar tot oorzaken en diepere gronden kunnen doordringen en was het niet geworden ,,rien savoir est rien pardonner”. Ik heb in mijn verweer één reden opgegeven, waarom ik de bewuste verklaring als recht matig verweer beschouwde, ik zou hier echter nog zeer veel aan kunnen toevoegen. Laat ik mij alleen bepalen tot het volgende Ondergeteekende is de zoon van wijlen B. de Jongh, vroeger hoofdcommies ter secretarie van Sneek. Laatstgenoemde is 58 jaren aldaar werkzaam geweest en was tot het laatst toe nog hecht en sterk, zoomede accuraat in zijn werk. Door de gemeente werd hij op 89-jarigen leeftijd gepeneionneerd met zijn volle jaarwedde. Hij was gerechtigd tot het dragen vanhet Metalen Kruis 1830/31, Verguld Zilveren Eere- teeken Schutterij en de Gouden Eeremedaille met de Zwaarden in de Orde van Oranje- Nassau. Deze man was in Sneek algemeen geësti- meerd en die man is indertijd door den heer Van der Laan achter den rug om beleedigd, dat blijft een zoon altijd bij en is niet te ver geten. Toch zou ondergeteekende, indien een der Wethouders niet met hoofdknikken er op had aangedrongen, meergenoemde verklaring nooit hebben laten zien in de vergadering. Die geheele geschiedenis had ook wel in het vergaderlokaal kunnen blijven. Dat zal ieder hem ook wel kunnen toestemmen. Ik vind het ook niet goed van het Hoofdbe stuur om niet eens een reisje naar Sneek te ondernemen en daar informatiën in te winnen, ook bij hh. Raadsleden, men had dan meer kunnen hooren. En waarom mij des Zaterdags vóór de ver gadering te Utrecht uitgenoodigd ook te ko men en mij des Zondagsmorgens daarop weer afgetelegrapheerd Mondeling kan men vaak beter inlichten dan schriftelijk. Nu mag het Bondsbestuur thans heel hoog wegloopen met zijn Voorzitter, maar dit is vroeger ook wel anders geweest en heeft on dergeteekende enkel te verwijzen naar de in dertijd uitgegeven circulaire, onderteekend door de heerenW. J. van Wagtendonk, Amsterdam, J. A. H. de Voort, Den Haag en Costerus te Edam. Is het met onzen Bond nu zooveel anders geworden Waarom en waardoor moest de vroegere Voorzitter van den Bond, de heer Kraan, thans Secretaris van Zaandam, niet weer ge kozen worden Wie was de drijfveer daarvan Ziet mijnheer de R. er is nog zooveel Hoe zijn w 1. de Heer J. Bouwman en de Heer Tj. Vrijburg, vroeger ambtenaren ter secretarie van Weststellingwerf, behandeld En hoe de heer J. Krol, thans secretaris van Hem. Oldephaert en Noordwolde Informeert eens bij het vroegere en latere personeel ter secretarie alhier incluis de volon tairs of niet allen met mij konden opschieten en de onderlinge verstandhouding goed was. Is het niet opvallend, dat na het overlijden van onzen hooggeachten vroegeren Burgemees ter, den heer Mr. D. Alma, op 29 Nov. 1906, ieder van het secretariepersoneel tot de con cierge toe door de familie een portret van den overledene werd geschonken met uitzon dering van den Secretaris? Dit teekent immers. Het in die dagen geplaatste stuk van de Vereeniging voor Gemeentebelangen behoef ik nog niet eens te citeeren. Wil men personen leeren kennen, men late zich niet door lieve woordjes en trucs biolo- geeren, hetgeen slechts comediespel is, doch onderzoeke nauwkeurig hunne handelingen, want nog steeds blijft het waar„aan de vruchten kent men den boom”. Het is wel hard de dupe te zijn geworden van toestanden, die gelukkig elders zelden of nooit zullen kunnen voorkomen, doch het blijft mij een troost er van verzekerd te zijn, dat het overgroote deel van het Sneeker pu bliek in dezen geheel aan mijne zijde staat. U dankend M. de R. blijf ik Hoogachtend, UEds. dw. dn. (get.) J. B. DE JONGH. Sneek, Februari 1913.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1