NEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14ae Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. I Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. DE JONG’S Hollandsch- Zwitsersche CHOCOLAAD. RECLAMEKOLOM. 29e* Jaargang. Zaterdag 15 Februari 1913. No, 40. Nieuwst ijdingen. L Uitgevers: Firma II. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. Jmelosche Ververij en Chemische Wasscherii, GEER. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. mt ANNEX net i- en XVI. Wordt vervolgd. 1 Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. iug, roor lig gen PALTHE. Spoedige aflevering. daardoor Specialiteiten 000 nesI ing. am. Tabletten, Rollen, Doozen. Het volmaakte fabrikaat. In tegenspoed blijkt meestal eerst het ka rakter van iemand. o— Feuilleton. Uit het Duitsoh van Ferdinande Freiïn von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. 46.) maakte beschouwingen over de nietigheid en oastand vastigheid van het menschelijk gevoel. industrie. Haar be- geen daar geleerd van een 7 tieve samenwerking, zedeljjke an stoffelyse de banketbakkersbond haar eigen chocolade- belangen bevorderen, door congressen voor- fabriekde Ned. Bakkersbond heeft in Wa- lichting en steun geven, enz. Ze is geboren uit den nood der tijden en Een antwoord scheen den pastoor op de lippen te zweven, doch hij sprak ’t niet uit. Zoo Marie Dietrich wilde opgeven, was het beter, dat was duidelijk. De pastoor wist, hoe de oude Schnittler daarover dacht, en dat anders nog een harde strijd gestreden moest worden. Het was zoo beter, daarin had zij gelijk; en toch had de pastoor dat bevallen. Was hare liefde dan reeds verdwe nen, deze liefde, die zoo sterk wilde zijn? verdragen Onnatuurlijk was dat nietde meesten waren teruggedeinsd voor de schan de, welke thans op de familie rustte. Des ondanks was de ontgoocheling pijnlijk. De oude heer streek met zijn hand over de oogen, als wilde hij een onaangenaam beeld verwijderen. Hij vroeg nog slechts of hij Dietrich het antwoord zou mededeelen of dat zij het liever zelf zou willen doen. Marie verzocht, dat de pastoor het wou doen, daar Dietrich zich toch ook tot hem had gewend. Zeldzaam koud en rustig werd dat alles door haar gezegd, en Marie ging dan heen, zonder dat de oude heer haar slechts met één woord terughield. Ook dit- 7 maal blies hij, nadat zij was heengegaan, nog lang dikke rookwolken in de lucht en «aak weer in orde te kunnen brengen. Toen zij den pastoor zoo dikwijls had opgezocht en met hem over die aangelegenheid had gesproken, had deze den jongen man ge prezen en haar aangeraden, te willen trach ten, haren man langzaam daartoe te bren gen, dat het geluk van hun kind niet lan ger werd verstoord. Zij had die raad ook willen volgen doch dan was die andere geschiedenis geko men, en was ’t haar zelf onnatuurlijk voor gekomen Zij konden hun kind toch niet een man geven, die zelfs geen eerlijken naam had aan te bieden. Juffrouw Schnittler brak zich het hoofd met het denken aan dit alles, ondanks alle geruststellende verzekeringen van den arts, ondanks de vele middelen, die hij verzon, en waarvoor zij echter meer en meer de schouders optrok. Niettegenstaande dat alles bleef de jonge man toch hare sympathie genieten en nog dikwijls kwam de gedachte bij haar op, dat Marie toch een goed man in hem zou hebben, wellicht was hij nog wel te bewegen, zijn geluk opnieuw te be proeven, zoo Marie zich maar niet zoo te rughoudend hield. Doch de blik van het meisje viel nauwelijks meer op den jongen dokter; zij luisterde niet meer naar zijne gesprekken, welke haar eens zoo hadden be haagd. Sedert de poëzie des levens haar was ontnomen, vond zij slechts troost in prozaischen arbeid. Zuchtend gaf juffrouw Schnittler hare lie- veiingsgedaohte op. In een gesprek over Marie, hetwelk zij bij gelegenheid met den pastoor had, vernam zij, dat alles uit was tusschen Marie en Dietrich, daar de jonge Wilthelm zelf beter had gevonden, zooals de zaken nu stonden, het meisje haar woord terug te geven. Marie was daartoe dadelijk bereid geweest, troostte de pastoor en her haalde de woorden welke het meisje toen had te kennen gegeven. „Zij moet wel, door J niet verwacht, en het wilde hem ook niet bevallen, Was hare liefde dan reeds verdwe- I Had zij ’t oordeel der wereld niet kunnen I en geleverd wordt. Er is dus ontwaking in Nederland. En dit is duidelijk geworden, dat die vakorga- Beste uitvoering. 800 werklieden, in alle afdeelingen. Door chemisch reinigen en kleurophalen worden zelfs van verbleekte en afgesloten Karpetten en Tapijten de kleuren en patro nen weer volkomen gerestaureerd. Damasten Tafelgoed wordt gereinigd volkomen als nieuw opgemaakt. Depót te Sneek bij Firma S. GROENHUIZEN. mee moeten we het verloren terrein her winnen en onze zaken omhoog voeren. Tenslotte wil Spr. nog een woord wjjden aan de Coöperatie. Er is verkeerd toegepaste coöperatie,’maar niet elke coöperatie is uit den booze.^Een middenstandscoöperatie moet inVelk geval geenf’credietvereen. zyn, dan delft ze haar eigen graf. Spr. gaat de geschiedenis ^met den ouden Wilthelm tot andere gedachten zijn gekomen'*, meende hg. Tot andere gedachten komen, dat strookte niet met Marie’s aard. Hoe welkom dit be richt ook juffrouw Schnittler was, toch kon zij hieraan geen geloof hechten. Zoo stak zij zich, op een goeden dag een hart onder den riem, om met haren man te spreken. God alleen wist, wat voor in spanning haar dit kostte. Zij wilde echter niét uit het leven scheiden, alvorens al het mogelijke voor het geluk van haar kind te hebben gedaan. Toen zij tegenover haren man het ver langen uitsprak, om over eene zaak te spre ken, die haar op ’t hart lag en die zij wilde regelen, voordat het te laat zou zjjn, be greep hij nauwelijks, wat zij bedoelde. Had den hem de eerste woorden van zijne vrouw niet zoo doen ontstellen, zou hij haar zeker niet zoo gelaten hebben aangehoord, toen de door hem zoo gehate naam over hare lippen kwam. Maar daar lag iets in hare trekken, wat hem al ’t overige deed verge ten en iedere tegenwerping bij hem terug drong. Zij verkreeg daarom gemakkelijk de belofte van hem, dat hij, wanneer hjj ooit kwam te weten, dat het meisje nog al tijd Dietrich aanhing, zijne toestemming en zijn zegen den jongelieden niet langer zou onthouden. Juffrouw Schnittler antwoordde daarop, dat zij niet rustig zou kunnen ster ven, voor zjj zekerheid had, dat de neiging van haar kind niet langer werd gedwars boomd. Rustig sterven! De oude Schnittler had er nog heel wat anders voor over gehad, om haar niet zóó te hooren spreken. Hij wilde van dat sterven niets weten, daar hij dacht zonder zijne stille vrouw niet te kun nen leven. Zeker, hij kwam daar nog zeer dikwijls; maar zijn plaats was niet meer zooals vroe ger, naast Marie bij ’t naaitafeltje, om zich in sierlijke woorden met haar te onderhou den ook liet hij zijn muzikaal talent niet meer schitteren, maar nam steeds naast juffrouw Schnittler’s armstoel plaats. Zijne vragen, zijne deelnemende blikken bewezen genoeg, dat het ernstige praktijksbezoeken waren. Marie kreeg hij nauwelijks te zien deze had daarvoor geen tijd, overladen als zij thans was met arbeid. De vroeger zoo arbeidzame juffrouw Schnit tler had, zooals bijna alle stervelingen, in hooge mate het gevoel van niet te kunnen worden vervangen in haren werkkring. De gedwongen rust maakte haar bijzonder lui mig. Doch sedert zij den last van den ar beid niet meer zoo op zich voelde drukken, en haar blik zich meer en meer afwendde van die duizenden kleine nietigheden, die zij meer tijd, hare gedachten op haar eenig kind te vestigen. Zij bemerkte, dat het met Marie niet ging zooals het gaan moest, of schoon deze noch klaagde, noch uiterlijk blijk gaf eenig leed te dragen. Maar de ronding harer wangen was verdwenen, haar blik had zijn glans verloren, en geen vroo- lijk woord noch een helder lachje, kwam meer over haar lippen. De moeder had er veel voor gegeven, zoo het meisje zich eens goed had uitgesproken, in plaats van alles voor zich alleen te dragen. Marie had zich nooit meer gedrongen gevoeld om hare moe der in vertrouwen te nemen, sedert zij in dertijd door deze zoo was teruggewezen. Juffrouw Schnittler kon het niet van zich verkrijgen, hare dochter tot eene uitspraak te bewegen. Het was haar aard niet, en een levensgewoonte verandert men niet zoo ge makkelijk, vooral dan niet wanneer het lichaam zwak en ziekelijk is geworden. Een tijd lang had de moeder gehoopt de De vlieger Gougenheim vloog Zaterdag met zjjn tweedekker, waarin hjj 4 passa giers medenam, tot een hoogte van 750 M. Zondag bereikte hjj bij mooi weer, met een gewicht van 1000 K.G. een hoogte van 1100 M. geningen haar station voor Bakkerij, ver bonden met een Maalderij voor den mole nu na, hoe de middenstands- cooperatie in Utrecht is tot stand gekomen en hoe ze werkt. En haar resultaat is ver rassend. Dat bljjkt ook in Zwitserland en Engeland. Zie, zoo eindigt Spr., ik zit al langs ja- ren in de middenstandsbeweging, ze heeft de liefde van mjjn hartmaar ik geloof, dat er een toekomst is voor den midden stand en die toekomst beteekent mede de toekomst van Nederland. Door den heer F. Blok werden een paar vragen gesteld. Is da chocolade-fabr. van de banketbak kersbond niet gebaseerd op hetzelfde be ginsel als de trusts? Spr. antwoordde hierop, dat de trusts den verkoop van andere fabricaten, enz. onmogeljjk maken, maar bjj ons kunnen andere chocolade-soorten ongehinderd wor den verkocht. De tweede vraag van den heer Blok be trof de vakorganisatie. Z. i. zou deze, aan leiding geven tot hevigen klassenstrjjd, een oorlog tusschen patroons en arbeiders Be- hooren in eene middenstands-vakorganisatie niet beiden te worden opgenomen Spr. antwoordt hierop, dat de klassenstrjjd er toch al is. Wy willen nu door onze or ganisatie ons verdedigen tegen onbiUjike eischen van de zjjde der werklieden. Na een woerd van dank aan den Spr. voor zjjn eenvoudig en warm woord, werd de vergadering gesloten. Een zeldzaam jubileum herdenkt Woens dag 5 Maart a.s. onze stadgenoote Mej. J. er geknoeid met maat en Marie was door het lezen van den brief in geen andere stemming gekomen dan waarin zij reeds verkeerde, toen hij kwam. Zij wist nauweljjks te zeggen, of die brief haar leed had vergroot. Wel doorkruiste de gedachte haar brein, of Dietrich de ware redenen zou raden, die haar genoopt had den tot deze koude, korte afwijzing. Maar gelijk thans voor alles op de wereld, was zij ook hiervoor onverschillig. Het meisje haar vroeger hadden beziggehouden, vond wist nauwelijks, hoe zij de dagen doorbraoht. Het was wel goed voor haar, dat zij zich meer en meer met de huishoudelijke bezig heden moest bemoeien. Hare moeder, de anders zoo bedrijvige vrouw, die altijd allen arbeid alleen wilde afdoen, liet gaandeweg meer aan Marie over de huishouding te re gelen en op andere werkzaamheden toe te zien. Ja, zij begon langzamerhand voor den ouden armstoel, welken zij tot nog toe zoo gemeden had, een zekere voorliefde te too- nen. Ofschoon juffiouw Therese daarnaast, van uit den tuin der pastorie, in dien tijd de bezoeken van den blonden dokter ook al telde en daaruit hardnekkig de gevolgtrek king wilde maken, dat zij in de a.s. verlo ving tusschen den dokter en Marie toch ge lijk had, zoo zou zij een geheel ander inzicht in deze zaak hebben gekregen, indien zij diens bezoeken op de hoeve van Schnittler meer van nabij had kunnen waarnemen ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl.franco per post fL50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Sijperda. Dan toch is het 25 jaar geleden waarop zy als presidente werd gekozen van de Chr. Jorgedochtersvereeniging „Maria Martha” alhier. De wjjze waarop zy steeds die functie heeft bekleed, laat zich het best afleiden, uit de groote waardeering, die de leden haar steeds toedragen. Geen wonder dan ook, dat deze besloten de dag voor de jubilaresse niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Naar ’t zich laat aanzien zal onze pro vincie op deze tentoonstelling geen sleeht figuur maken. Enkele dames beijveren zich o. a. een Friesche winkel te organiseeren, waarin voorwerpen op allerlei gebied uit de laatste eeuw zullen worden te koop ge steld. Onder meer zullen er geëtaleetd wor den goud- en zilverwerken, kleeding, hand werkjes, poppen in Friesch costuum, oude jurken, schorten, doekjes, Hindelooper hout- schilderwerk, Makkumer aardewerk en alles wat maar meer antieks voor den dag kan komen. Maar daarvoor is geldeljjke en andere steun zeer noodig. Wie wil en kan de da mes een grooten dienst bewijzen De directie der H. IJ. 8. M. wil aan hen, die aan een cursus in het verleenen van eerste hulp by ongelukken met goed gevolg hebben deelgenomen, een bronzen kruisje aan een blauw lint verstrekken met aan de voorzijde het bekende vliegend wiel en de initialen H. IJ. S. M. en de letters E. H. O. By latere ongeschiktheid tot het verlee nen van hulp moet dit herkenningsteeken weder worden ingeleverd. Diegenen, die een reiziger of ambtenaar der maatschappij op doeltreffende wyze hulp verleent, zal daarvoor een gratificatie ont vangen. corps de zaken in beweging moet brengen en houden. Komende tot zyn onderwerp, wees Spr. er op, hoe de middenstand eenerzyds wordt gedrukt door het groot-kapitaal en ander- houdt zich vry van staatsinmenging. Ze naarsbond. Men staat versteld, over het- zyds door de arbeidersorganisatie’s. Het groot kapitaal vereenigt zich vooral in de trusts. En als we nagaan, hoe deze werken en optreden, dan komt de midden stand in groote moeilijkheid, temeer, waar ze ook in Nederland op sommige takken van industrie beslag leggen. En de arbeidersorganisatie’s met hare stakingen en solidair-verklaringen berokke nen den Middenstand eveneens veel kwaad. Zy ondervindt er het allereerst de gevol gen van. De typografenstaking, b.v. beroofde ons van onze noodzakelykeïjnieuwsbladen. En de in uitzicht komende jtsigarenmakerssta- ring, hoe onschuldig op het eerste gezicht ook, kan door solidairverklaringen van an dere takken van bedryf, het ons lastig ge noeg maken. Het eenige, wat wy tegen dat dubbele kwaad vermogen isorganisatie. Maar waarom is de middenstand daar mee niet eerder begonnen Wy waren te dom? Aanvankelijk stond wel »Maatschap- pelyk Belang< tegenover Eigen Hulp,« maar die actie was slechts tydelijk. Leven kwam er eerst als gevolg van het Midden- standscongres in Gent. Daarop volgde in 1902 het groote inter nationale congres voor den middenstand te Amsterdam. Dat was de voorbode voor de organisatie van den middenstand. De noodzakelijkheid en wenschelykheid dier organisatie werd met algemeene stem men aangenomen. En telde de Bond aanvankelijk maar 33 Vereenigingen als lid, thans is dat getal 133, waaronder vereenigingen van 1800 a 2000 leden. De heeren Meeuwsen en Dr. Nouens werden van den beginne aan be schouwd als de mannen, die ons konden helpen, en nog nemen ze een eerste plaats in, in onzen Bond. Elk jaar worden er nu congressen ge houden, en al gaat de groei langzaam, ze gaat zeker. Degenen, die ons schouderop halend begroetten, en ons reeds ten doode weer opschreven, voelen thans, dat we er zyn. Onze organisatie heeft ten doel federa- Middenstand. Dinsdagavond vergaderde de Vereeniging >Middenstand< alhier. Voor haar trad op de heer J. Das te Utrecht, om te spreken óver Vakorganisatie van den Middenstand.* Bij de opening sprak de Voorz., de heer P. Abbinga, zjjn leedwezen uit over het weinige bezoek. Dat is voor den Bond te leurstellend. Maar hy hoopt, dat deze ver gadering voor de aanwezigen toch vrucht baar moge zyn. Daarna verkreeg de heer Das het woord en begon de afwezigen eenigszins te ver ontschuldigen, waar z. i. vele middenstan ders na een dag van harden arbeid, vaak nog allerlei hadden te regelen, als boeken by houden, enz. En bovendien is het een gewoon ver schijnsel, dat toch altyd een klein keur- omvat thans handel en i ginsel moet zyn de versterking collegialen omgang. Daarom is gewenscht, dat elke plaats nisatie moet leiden tot vakonderwijs. Daar van eenigen om vang één greote organisatie hebbe, waaruit later dan de vakgroepen kunnen voortkomen. En die ééne groote, algemeene organi satie kan zooveel doen tot oplossing van allerlei voor ons van belang zynde vraag stukken. Daar zyn b.v.het vraagstuk van g oed- koop en snel recht. Vervolging van nala tige schuldenaars is vcor ons thans niet mogelykhoe geheel anders gaat dat in Duitschland. Dan de oneerlijke concurrentie, vooral door de voorgewende uitverkoopen. Verder het vraagstuk der informatie- en incassobureau's. De middenstand heeft verder te lyden onder de handelwijze van de Nederl. Hei demaatschappij, die zelf zaden, enz. ver koopt, tot schade van den middenstand. Hoe groote waarde heeft voor ons het rijks- bureau voor onderzoek van /?- -'dclswa/ren. Daarvan wordt veel te weinig gebruik ge maakt, en toch is het onderzoek vry en kosteloos. Wat wordt gewicht. Wat beteekent het tentoonstellingswezen voor ons nog weinig. We moeten nog lee- ren tentoonstellingen bezoeken, dan zal er ook opvoedende kracht voor ons van uit gaan. Al deze vraagstukken (door den spr. met voorbeelden geïllustreerd) maken, dat de organisatie een eisch des tyds is. Maar deze organisatie moet op den voet gevolgd worden door vakorganisatie, voor alle vak ken, in alle takken van bedryf. En hierin hebben we weer voorbeelden voor oogen, hoe nuttig en noodzakelyk deze organisatie is. De alg. Ned. aannemersbond heeft hare Middelb. technische school, begonnen met 3 leerlingen, thans, na 3 jaren bestaan, 60 leerlingen tellende. De typografen hebben ook hun school, 4 IIEUWE SNEEKE R COURAN Hauche, hauohe auf die Seele, Die in standen Fesseln liegt, Dass der warme Quell der Liebe Doch nicht ganz in ihr versiegt. F. v. Brackel. u a - I - 4 Van de Vliegerij. Een zeldzaam jubileum. Tentoonstelling „de Vrouw 1813-1913.'* Een zeerjgoed. bepaling. •4. i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1