SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. ^DAALDERS r Woensdag 26 Februari 1913. No, 43. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleillZand - Sneek. TELEFOON No. 150. Ferdinande Freün von bracket Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX k. Ni wtf'itlir pan 1 Kilo /1.5O - A 1 Ons 18 ets. an der gedeelte Lehar’s kunst tot uiting. van - XVII. Wordt vervolgd. ié ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Feuilleton. Uit het Duitseh van DOOR N. EN A. VAN DER STEELE. 49.) en F. Bergsma den Penningmees- want doodsbleek trad zij terug, terwijl zij het gelaat met hare handen bedekte. Mach teloos zonk zij op het houtblok neder. Het oudje scheen hare eigene gevolgtrek kingen te maken uit hetgeen zij voor zieb zag. Zij schudde op bedenkelijke wijze het hoofd en zeide „Het is wél iets met zoo’n vreemd kind maar wat kan men van vreemden verwach ten, wanneer de moeder zelf het verlaat Werkelijk, met zoo’n arm wormpje kan iemand den hemel of de hel verdienen; maar daar denken zulke menschen niet aan Slecht is die vrouw niet voor het kind, al leen wat ruw. Wil de juffrouw niet zoolang bij mij in huis komen en daar liever wach ten, dan hier in de gloeiende zon te blijven dtten Marie wees dat aanbod af; zij vermocht deze plaats niet te verlaten, nu zij wist, dat het arme kind weinige schreden van haar af. daar zoo eenzaam en ellendig nederlag Zij vroeg nog, hoe lang het kind dan reeds ziek was, en of men geen dokter had ge haald ook sprak zij hare verwondering daarover uit, daarvan geene mededeeling te hebben ontvangen. De oude zette nu tamelijk met veel om haal uiteen, dat het reeds anderhalf jaar was geleden, toen het kind bedlegerig was geworden. Die lieden zeiden, dat het fistels waren die hij had. In den eersten tijd had den zij veel gedokterd, doch het had niets eeholpen. De oude vrouw scheen geen lust meer te hebben om met hare zwijgende toe- hoordster nog langer in de brandende zon te blijven staan wellicht wenschte zij ook niet door hare buurvrouw in dit tweegesprek te worden aan getroffen; zij trok zich lang zaam terug, terwijl zij nog zoo iefs van he mel en hel mompelde, die mén aan zoo’n verlaten kind zou kunnen verdienen. Marie bemerkte nauwelijks dat heengaan. Wat was alles, wat zij vroeger had geleden, p vergelijking met de smart van het berouw, en Donderdags- Vrijdags- Koffie is bij bloedvatenverkalking beslist te verbieden, of door de on schadelijke koffie ,,HAG”, de caffein vrije boonenkoffle, te vervangen. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. hetwelk zij op dit oogenblik gevoelde Wat de oude van hemel en hel had gezegd, klonk haar nog in de ooren, aan de vrouw, die het kind had verwaarloosd, dacht zij echter niet. Eindelijk verscheen deze, morrend en slecht geluimd, door in haar arbeid te zijn gestoord, maar ook ongerust over het vreemde be zoek. In ’t bewustzijn van haar schuld ving zij direct aan zich te verdedigen, nog voor er eene beschuldiging was uitgesproken. Voor die paar stuivers die zij ontving, kon «ij toch niet alle andere verdiensten in den steek laten en sti! op den stoel blijven zitten om op den jongen te passen. Zij had het hare daaraan gedaan dat het een arm kreu pel ding was geworden, was niet hare schuld. Al die jaren had niemand zich er om be kommerd, en had zij allen last alleen ge had. Nu zou zeker een groot opzien daarvan worden gemaakt, dat zij dat kind eens alleen had achtergelaten. Met hare eigene kinderen had zij nooit anders gehandeld. De menschen zouden de juffrouw wel reeds de ooren heb ben volgeblazen gedurende hare afwezigheid. Werkelijk, zoo zij den jongen als een prins had willen behandelen Marie gevoelde geen lust om met de vrouw te twisten. Toen deze zag, dat noch eene terechtwijzing, noch antwoord volgde, maakte zij zich gereed, het huis te openen. Marie volgde haar op den voet. De aanblik, welke zich hier bood, moest de vrouw wel angstig maken; want opnieuw stroomde haar een vloed van verontschuldigingen over de lippen. De jongen was een rechte on deugd, waarin geen reinheid was te krijgen, verzekerde zij, toen Marie op het bed van den kleine toetrad, dat een beeld van ver regaande verwaarloozing en onzindelijkheid bood. Nog vóór dat de zon den volgenden dag het twaalfde uur had aangewezen, hield de wagen van Marie voor ’t huisje te Idessen stil, waar zij vier jaren geleden het kind bad afgegeven. Dat was een lange tijd en Marie gevoelde eene vreemde bangheid, hoe zij dat kind zou terugvinden, hoe zij het zou tegemoet komen. Toen de wagen stilhield, bleef alles rustig in ’t huisje en ondanks het luide klappen, dat de knecht door middel zijner zweep veroorzaakte, vertoonde zich niemand. De deur was gesloten en Marie kwam daardoor tot het vermoeden, dat de bewoners daar buiten op ’t veld bezig waren. Zij beval den knecht, de paarden in ’t dorp te doen stallen en daar op haar te wachten, terwijl zij hier bij bet huis den terugkeer der Klaas- sens zou afwachten. Het was reeds bijna twaalf uur, zoodat deze niet lang meer konden uitblijven Vreemd was’t haar, dat die vrouw zoo lang afwezig kon zjjn, terwijl er zulke kleine Kiesche oplettendheden voor oudere mer- schen zijn altijd een bewijs van een fijn ge voelend en liefdevol hart. kinderen nog thuis waren; wellicht had zij den vijfjarigen knaap meegenomen. Intue- schen had Marie tijd, het huisje en de om geving in oogenschouw te nemen. Het zag er niet zoo goed uit als vroegerhet stukje tuin had plaats gemaakt voor een pas vol tooiden aanbouw en deed eene uitbreiding van het bedrijf vermoedendoch alles scheen ruwer en woester te zijn geworden. Langzamerhand kwamen de menschen van het veld thuisdoch van de bewoners van het huisje vertoonde zich niemand Slechts een troepje kinderen, die Marie nieuwsgierig aanstaarden, verzamelden zich op den weg en toen Marie tot een der kin deren eenige woorden richtte, stoof de schaar uiteenalleen het oudste der meisjes bleef achter en verklaarde Marie, dat de Klaas- sens niet thuis waren. Een oude vrouw, die uit een der dichtbij staande woningen kwam aangestrompeld, was echter mededeelzamer. Zoo de juffrouw die menschen wilde spreken, zou zij nog lang kunnen wachten die zouden wel daar ginder bij den berg aan ’t korensnijden zijndan namen zij hun middageten mee «n kwamen eerst ’s avonds thuis. Da jonge man was zeer eigenaardig in zijn werk, en die lieden kwamen goed vooruit, ging de oude praterig voort; maar de arbeid alleen deed dat niet. Zij kregen een handvol geld voor het vreemde kind, dat zij tot zich had den genomen, zoo drukte zij zich uit. Wan neer dat nu maar dat kind ten goede kwam, murmelde zij, een onderzoekenden blik op Marie werpend, als vermoedde zij bij haar eenige betrekking tot den knaap. Marie be greep deze toespelingmaar zij kende al te wel die afgunstige natuur, om anderen zwart te maken, welke op ’t land niet minder heerscht dan in de groote wereld. Zij sloeg daarom geen acht op die woor den, maar gaf slechts hare verwondering te kennen, dat die vrouw den geheelen dag van huis kon zijn. Op de vraag, of de vreemde De tweede dag: optocht met mu ziek .en vaandels van vereenigingen, pogin gen zullen gedaan worden om eene ring- rjjderij of iets dergelijks te organiseeren, ’s namidlags historische optocht, voorstel lende de aankomst van Prins Willem I te Scheveningen, ’s avonds gondelvaart en vuurwerk. Uit het midden der vergadering werden het Bestuur nog andere ideën aan de hand gedaan, waarop het Bestuur de toezegging deed daarmee zooveel mogelijk rekening te zullen houden. Een groot bezwaar is echter, dat uitbreiding van het programma, ook altjjd meerdere kosten medebrengt. Toch zal het bestuur gaarne een en an der overwegen. Den heer M. Kramer werd de vereerende opdracht gegeven, om eens bij de boeren buiten te informeeren, of eene ringrjjderjj. waarvoor deze nog al wat gevoelde, op zou gaan. Van den penningmeester kreeg men eene voorloopige begr< oting, geschat op bijna f1600 buiten de f500 subsidie. Het Bestuur kon voorts meedeelen dat reeds eene voorloopige ontvangst van f700 geboekt kon worden. Na ampele bespreking werd het plan van het Bestuur algemeen goedgekeurd. Te zjj- ner tjjd zal in de pers nadere mededee ling geschieden, hoe de zaken loopen. Verzocht werd aan de pers, om de plan nen van het Bestuur te steunen, en de bur- gerjj op te wekken tot royalen steun en krachtige medewerking. Na een kort slotwoord, sloot de Voorz. de vergadering. Het bericht betreffende de benoeming van den heer Schuil Jr., moet zoo wor den opgevat, dat hij Rjjksklerk 3e klas is geworden met tjjdeljjke standplaats Sneek. Maar de inhoud Waar was de echte frissche humor, die soms een operette kan doen tintelen van leven Ze was er niet en moest daarom worden vervangen door onzinnige »bedachte< aardigheden, gekke sprongen, enz., die men in een café chan- tant kan verwachten, maar die in een ope rette niet thuis hooren. Ook een inlage als in ’t derde bedrijf nog zien wij de gracievolle bewegingen der sehoonen op den achtergrond, die het geheel >meerdere luister moesten bgzetten< wat bij Janmart nogal in gebruik is, kan o.i. niet anders dan een aardige operette bederven en een slechte als deze niet redden. En thans de uitvoerenden mej. C erry Pinksen kon ons niet zoo bekoren als vroe ger. Het o verdrevene, dat ze in haar spel n oest leggen, bedierf dit meer dan eens. En ook haar stem kon ons niet zoo be koren als die ’t indertyd deed, b.v. in de »Geisha,« toen algemeen haar sympatieke verschpning en frissche, jonge sopraan- stem waardeering wekte. Mevr. R. Samehtini is nu eenmaal een operette-artiste, die zeer geschikt is voor rollen als de hare en zjj kon daar in dan ook wel voldoen. WARNS. Uit meer dan 100 sollicitan ten is tot chef van de coöp. melkinrichting te ’s Gravenhage benoemd de heer J. Lud wig, assistent aan de coöp. stoomzuivelfa- briek alhier. Aan de weduwe van den heer H. de Vries, in leven hoofd der bjjz. school te Oppenhuizen, alhier overleden, is een pensioen verleend van f374 ’sjaars. Men spreekt er in Amsterdam van, om eene socialistische Bioscoop op te richten, teneinde voorstellingen te geven op socia listisch gebied. Voor de betrekking van wegwerker in de gemeente Ezinge, op een salaris van 450 gulden, meldden zich ook uit omlig gende provinciën 115 sollicitanten aan. Een meisje van 16 jaar te Voerendaal heeft haar pasgeboren kind in een poel ver dronken Toen de maréchaussee’s het Ijjkje vonden, bekende zij en werd ze naar Maas tricht gebracht. Een locomotief van de Nationale Buurt spoorweg Mjj geraakte zonder machinist en stoker in beweging. Em electrische tram, op weg naar Brussel, zag het gevaarte ach ter zich aankomen, repte zich wat zjj |kon, maar moest het ten slotte verliezen. Nabjj het Brusselsche kerkhof botste de locomo tief op de tram, waardoor 6 personen wer den gewond. De grootste bibliotheek isjthans die van de Harvard-Universiteit. Haar gebouw is opgetrokken van onbrandbaar materiaal, en bevat plaats voor 375 lezers en 2 500.000 boekdoelen. We hebben Vrijdagavond Eva, het Fa brieksmeisje hier gehad. Dat is dan te zeg gen de o; erette van dien naam. Want dat ’t geen echt fabrieksmeisje was, is een ge luk een meisje met zoo weinig gi halte als deze operette zou ’t zeker niet ver bren gen in de wereld. Want dun was de inhoud inderdard en het mag betreurd worden, dat aan een der- gelijke tekst de vaak alle~aardigste melo dietjes van Lehar zjjn verknoeid. Dat de muziek goede operette-kost wa* zal ieder moettn toegeven, die zich b.v. herinnert het aardig duet »Zeg mjj slechte dit. schatje, ’k Wou, ik had je'k Min je. of de marsch >0, gy 'k word haast dol,« Parjjsche asphalt enz.< En tenslotte zouden we het >Lied der jonge liefde,kunnen noemen uit hpt tweede bedrjjftrouwens ook ondanks het al te schrale orkestje, kwam in menig Het best bevielen ons echter de heeren- krachten. Frans Meerman, speelde de hoofd rol goed en zjjn stem mag men hooren. Maar vooral beviel Herre de Vos ons als de bcekhouder Voisin. Het geheel echter stond beneden het ge halte dat we van Janmart gewoon zjjn en de afwezigen er waren een 150 bezoe kers hebben dan ook niet veel gemist. Vrjjdag 21 Febr. hield de vereeniging >Oranje< hare Jaarvergadering, waarbjj ook waren genoodigd de Commissie’s der 4 buurtvereenigingen. Een 15-tal leden waren opgekomen. By de opening wees de voorzitter P. Ab binga er op, hoe een moeiljjk, maar tevens prettig jaar de vereeniging wacht. Wel is de vereeniging opgericht met het doel Ko- ninginnefeesten te organiseeren, maar naar bet oordeel van het Bestuur, was er alle reden, dat ze dit jaar tevens onze Onaf- hankeljjkheid herdacht. Moge Sneek dan luismrrjjk te voorschjjn komen, en van de burgerjj veel steun ondervinden 1 zegt Spr. In het jaarverslag van den secr. Boejjenga werden gememoreerd de verschillende bjj- eenkomsten, die met onderwjjzers en buurt- commissiën waren gehouden, om voerloo- pige besprekingen over de aanstaande fees ten te voeren. Thans was dan ook het hoofdpunt de agendaBespreking feest 1913 Vooraf werd de heer H. F. Ringnalda herkozen als bestuurslid. De heeren A. Brouwer zagen de rekening van ter na, en bevonden deze in goede orde. Als eindcijfers werden medegedeeld ont vangen f357.50, uitgegeven f298.35, alzoo een batig saldo van f 59.15. Toen oitvouwde de voorzitter in groote trekken het plan voor een tweedaagsch feest, op 1 en 2 September. De e e r s t e dag zal uitsluitend voor de kinderen zjjn, waarvoor ook de subsidie zal besteed werden die de Raad onzer stad de vereeniging had toegezegd. Op het programma stond optocht, zang der kinderen op de Marktstraat, tractatie in de scholen, spelen en wedstrjjden op de Nieuwe Veemarkt, ’s avonds concert op de verlichte en versierde Marktstraat. knaap het veld mee was ingegaan, trok de oude de schouders op en vroeg of Marie die vreemde juffrouw was, die dat kind bij den ouden paal had gevonden en nog altijd daarvoor betaalde. „Er wordt niets aan hem gespaard'1, meende het oudje verder, steeds nader komende. „Het zou echter beter geweest zijn, zoo er eens iemand naar den jongen had omgezien. De oude Klaassen was een goede man geweest en de jongen is nu juist ook niet slecht11, ging de vrouw met gedempte stem voorzichtig fluisterend voort. „Maar, met zoo’n armen ziekelijken knaap maakt men bij ons soort lieden niet veel omslag. Wanneer men zooveel geld daarvoor krijgt, moest ’t eigenlijk toch wel anders zijn. Ik heb ’t kind reeds dikwijls beklaagd, wanneer ’t daar den geheelen dag zoo alleen moet liggen, gelijk thans.11 Marie staarde de oude ontzet aan. „Ziek I Ik heb nooit gehoord, dat het kind ziek was. En men laat het zoo maar alleen achter De oude trok de schouders op en ver klaarde, dat zij niets gezegd wilde hebben doch de juffrouw zou zichzelf kunnen over tuigen; wanneer zij op dat stuk hout ging «taan, zou zij in de kamer kunnen zien Wilde zij echter de familie zelf spreken, dan moest zij ze laten roepenhet kon wel avond worden voor zij thuis kwamendat zou echter wel een half uurtje duren. Dienst- ijverig riep het oudje een der knapen toe, de vrouw te gaan halen, terwijl zij hem *en goed drinkgeld in ’t vooruitzicht stelde Ge kunt de vrouw zeggen, dat een vreemd* dame naar het kind wil zien, droeg ze hem <>p, met dien ijver, welken de menschen meestentijds hebben, wanneer zij hunne even- menschen een onaangenaam bericht willen overbrengen. Marie gaf stilzwijgend hare toestemming n trachtte dan een blik door het venster te werpen. Wat zij zag, moesten de woorden der oude maar al te wel hebben bevestigd OPPENHUIZEN. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer Schouwerwou van Oosterend, thans tijdelijk te Abbega. BALK. Aan de Bijz. school alhier is tot onderwjjzer met hoofdakte benoemd de heer de Roest te IJmuiden. KOUDUM. Na een rede van Enka (mej. v. d. Vlies) voor een stampvolle zaal, is hier Vrijdagavond een afdeeling der S. D. A. P. opgericht met 12 leden. De verloting ten bate van de stichting voor tuberculoselijders te Joure gehouden, heefteen saldo opgebracht van f 11.722.67, d. i. f 1.722.67 meer dan men noodig had. Een aardige verrassing voor den penning meester, die er zoo weerbaar voor is ge weest. NIEUWE SNEEKER COURANT Man kann nicht lebon, ohne da> die Leute sprechen. Hammee. Generalarzt König u. Dr. POTOTZKY. (Zeitschfift f. Balneologie 1908 Heft. 8 fp’ë-rt Propaganda-films. Welgliefhebbers. Misdaad. Een wedstrijd. De grootstegbibliotheek. Operette Janmart. Vereeniging „Oranje.” Herema-State.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1