Koningin der Modebladen, f, H. K. oe JONG, bij wie abonnementen en adverten- tiën worden aangenomen en tevens losse nummers verkrijgbaar zullen zijn <i 2 cent per stuk Van Houten’s Cacao BON HE EG. RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. FEBRUARINUMMER Koningin der Modebladen Nieuwe Sneeker Courant. FEBRUARI-nummer. Onze vroegere stadgenoot de ons de afd. Scharnegoutum ian- all* ek. aan- l DE UITGEVERS „Nieuwe Sneeker Courant”. Jules Demeulder, Arthur Delhalle, Jean Baptiste Dupont, van een sker lljjk ieid den en B- DE IS het beste en goedkoopste der Mode tijdschriften. voor het van de PREMIE Prijs 25 cent (ft. p.p. 30 ct.) Op alle tijden van den dag kan men Door de Duitsche protectie daalt ook de welvaart der arbeiders Een sterk sprekend voorbeeld is daarvoor Dresden, de hoofdstad van het industrieland Saksen. Daar vermin deren de slachtingen van rundvee, maar die van paarden en honden nemen sterk toe. En deze zullen zeker niet door de hh. fabri kanten worden gegeten. Ook is de voorgestelde bescherming niet matig, maar zeer hoogvergeleken met de Duitsche rechten is de verhouding als 12 9. En wel verwacht de minister het opkomen van nieuwe industrieën, maar dit zeggen wordt geheel niet gemotiveerd. Ten slotte geeft spr. nog komische staaltjes, hoe de minister slachtoffer is geworden van gebrek aan technische voorlichting. Als spr. zich dan ook een klein uitstapje op het gebied van de politiek mag veroorlooven, dan raadt hij de kiezers van Sneek, hun stem niet anders te geven dan aan een man, die tegen dit wetsontwerp is. Want wordt het eens wet, dan zal het blij ken voor ons land een groote ramp te zijn Hoewel de gelegenheid werd gegeven voor debat, meldde zich daarvoor niemand aan. Daarom sloot de Voorzitter de matig bezochte vergadering. De voorbereidingen voor de internatio nale kaatswedstrijd 1913 zyn reeds in vol len gang, het zal ditmaal de vyfde keer zyn, dat doo. Belgen en Friezen zal wor den gestreden om de zilveren lauwerkrans. Zooals men weet behaalden in 1909 en 1910 de Friezen den krans, en in 1911 de Belgen, in 1912 de Friezen weer. Dit jaar zal de wedstryd worden gehou- 15 Mantelcortumes, de“ °P Zondag 22 JQni- Dinsdagavond trad in „Amicitia’’ op de heer Mr. J. H. G. Bekker, secretaris van het Anti Tariefwet Comité, met eene rede over het Ta- riefwetsontwerp. Na eene korte inleiding van den Voorzitter begon spr. zijne rede met zijn blijdschap uit te spreken, dat hij nu met het woord kon ge tuigen tegen het ontwerp-tariefwet van minis ter Kolkman, dat hij voor ons land een ramp achtte. Zeer zeker zal dit ontwerp ook deel uitma ken van den verkiezingsstrijd, hoewel de sa menstelling van het Anti-Tariefwet-comité zoo wel als van het voor-Tariefwet-comité duide lijk genoeg zeggen, dat het buiten de politiek kan omgaan. Echter is spr. in het vóór-Tariefwet-comité zeer teleurgesteld, daar eene principiëele ver dediging van het ontwerp nog steeds op zich laat wachten. Spr. behandelt eerst de vraag wat de theo retische opzet van het ontwerp is. Grondslag isde grondstoffen vrij te laten, half fabricaten matig te belasten en geheel afgewerkte fabricaten te treffen met een recht van 12 pCt. Maar in de practijk is hiervan afgeweken, wat niet te verwonderen is, omdat deze theo rie niet doorgevoerd kan worden. Er zijn half afgewerkte stoffen, die voor sommige takken van nijverheid de grondstof vormen. Deze tariefwet heeft verder tweeërlei doel het omvat eene fiscale heffing en beschermen de rechten. Het is spr. echter niet duidelijk, hoe deze twee dingen in één ontwerp zijn te vereenigen. Dit staat echter vast, dat fiscale rechten door den verbruiker moeten worden betaald. De Duitsche koffie is dan ook 30 o/o duurder dan de onze. En ten opzichte van de bescher mende rechten is het sprekers overtuiging, dat ze geheel en soms nog meer, door de verbrui kers moeten worden betaald. Maar bovendien, is er noodzaak om onze nijverheid te beschermen Spr. haalt getui genissen aan, dat dit niet het geval isonze nijverheid vertoont in eiken tak van bedrijf bloei en vooruitgang. En als bescherming zoo goed is, moeten ook landbouw en handel daarin deelen. De Maatschappij van Nijverheid, de Midden stands Bond, de Tuinbouwbond, de Ned. Bond van Werkgevers enz. hebben zich alle tegen dit ontwerp verklaard en tal van adres sen zijn bij de Kamer ingediend, om het ont werp niet aan te nemen. Vergelijken we nu de landen met protectie en die met vrijhandel, dan zien we duidelijk de ongunstige werking van bescherming. In Duitschland (protectie) is het levenson derhoud van den arbeider 18 duurder dan in Engeland (vrijhandel). En wie nu van een gulden 25 cent kan overhouden, zal bij inwer king treden der tariefwet niet meer dan 10 cent kunnen wegleggen. De gevolgen van de protectie zullen zijn dat wij hier alles duurder moeten betalen, zooals in Duitschland zelf door trusts en syn dicaten ook alles duur is gemaakt. Op den Nieuwenweg by Veenendaal is door de baldadige jeugd, naar de N. R. C. zegt, kinderen eener Christelyke school, een ongeluk veroorzaakt, dat nog vry goed is afgeloopen. Een b< erenfamilie van 6 personen pas seerde met paard en wagen de kinderen, die daarop het paard met steenen gooiden. Het dier geraakte hierdoor op hol, waar door l et wagentje op den hoek by de open bare school tegen de ommuring botste en in stukken sloeg. De inzittenden kregen allen min of meer hoofd der school binnengebracht, waar dok ters en een verpleegster de eerste hulp ver leenden. Op een schryven naar Amsterdam kwam het bericht, dat de geadresseerde firma al daar onbekend was. Op de jaarvergadering der Prov. Afd. I Ct. van Op een kerkhof in Amerika leest men op een grafsteen het volgende inschrift Hier zal James Jonas rusten, tegenwoordig leeft hij nog en heeft een florissante zaak in heeren- en damesbottines, Franklinstr. No. 150. gebruiken, ’s Morgens bij het ontbijt, ’s middags of wel *s avonds, altijd is RON A Cacao een aan-- gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten’s RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. koninklyk zyn goedgekeurd, heeft zitting genomen de heer J. G. Hibma. SNEEK. In de commissie, belast met het afnemen der eindexamens der Rijks Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cur sus in de 3 noorderlyke provinciën zyn o. m. benoemd tot lid en voorzitter de heer dr. B. Sypkens, directeur der H. B. S. al hier ledende heeren Z. J. v. d. Bout, A. van der Groen, L. de Groen, W. K. Schietekatte en M. van Terwisga, allen alhier. SNEEK. C heer D. Zylstra is benoemd tot onderwijzer 3e klasse by de 2e school te Medan (Su matra.) besloten. Op voorstel van de afd. Scharnegoutum een schryven te richten aan de stembureaux om aldaar geen alcoholhoudende dranken te gebruiken. Het voorstel Hemelum tot afschaffing van wijn by het H. Avondmaal, van de hand te wyzen, met het geven van vry- heid aan de afdeelingen. Het voorstel dei afd. Sneek om in 1914 aldaar de jaarvergadering te houden, aan te nemen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Ds. W. Meyering te Oldelamer en Ds. P. Bootsma te Balk. Gekozen werd Ds. A. Griflyn te Kollumerzwaag. Aan de Ryks Munt worden vele geld stukken gemaakt, die om een of andere on regelmatigheid niet geschikt zyn, om in omloop te worden gebiacht. Nu was er in Utrecht een sigarenwin kel, die voortdurend de klandizie genoot van een persoon, die met geld betaalde, uat niet valsch kon worden genoemd, maar waaraan toch altijd wat ontbrak. De winkelier deelde dit mede aan de Munt. Toen hem nu toegestaan weid, een wandeling door de Munt te maken, opdat hy den bewusten persoon ongemerkt zou kunnen aanwjjzen, herkende hij in een jeug dig persoon zyn trouwe klant. Bij onderzoek bekende deze. Aan een plattelander, die in het café »Pool« te Amsterdam vertoefde, is uit de binnenzak van zyn vest, waarvan de voe ring was stukgesneden, een portefeuille met 300 gulden ontstolen. Ook daar is het dus nog niet veilig. Na af-chryving en extra reserve, kan de H. A. lyn over 1912 een dividend uitkeeren van 15°/0 tegen 12% in 1911. Volgens een bericht in het Vaderland is hier te lande"van het Indische Comité tot steun der vrijzinnige partyen f 10 000 ont vangen als bydrage voor de verkiezingen, terwyl nog 8 a 10 mille in uitzicht wordt gesteld. Een prachtig Nummer is het Het bevat een 115-tal AFBEELDINGEN w.o.50 Costumes, i-- 10 Rokken, 10 Mantels, 10 Meisjesjurken, eenige Blouses, Jongenspakjes, Kinderman- tels, Meisjesschorten, Carnavalpakjes enz. enz. Bovendien ontvangt men er bij Cadeau een geknipt patroon voor een Lieve Kinderjurk. Losse nummers zijn 25 ct., fr. p. post 30 ct. tegen inlevering van onderstaande bon verkrijg baar aan ons Bureau GED. POORTE ZIJLEN Te Andyk is opgericht een naaml. ven nootschap tot exploitatie v. d. autodienst Enkhuizen AndykWervershoofstation Hoogkarspel met een kapitaal van f 30.000- Er zullen 2 auto’s aangeschaft worden en een garage met 2 woningen voor de chauf feurs worden gebouwd. De animo is zeer groot. Op een verga dering van 80 personen uit die gemeente werden 657 aandeelen geplaatst van f10. De ooievaars komen dit voorjaar vroeg. Op het nest van Vlugthoven by Santpoort verscheen hij 26 Februari. Verleden jaar kwam hij daar den 20en Maart en in 1911 jen 17en Maart. Bij het graven in den tuin van de villa van den heer Ten“Bokkel Huininck teüb- bergen (by Nijmegen) is door den tuinman xxlu. eene belangrijke vondst gedaan. Een Ro- Friesland van de N. C. G. O. V. werd o.m. meinsche sarcophaag (steenen doodkist) werd blootgelegd, waarvan de afmetingen waren 1.75 by 0.83 M. en 1 M. hoogte, meteen bodem van een halven M. dikte. Het ge vaarte woog 4000 Kilo en werd na een arbeid van 3 dagen overgebracht naar het museum te Arnhem. Men vermoedt, dat er nog meer derge- lyke schatten zyn verborgen. Nymegen (eertijds Noviomagum) was een der eerste en voornaamste nederzettingen der Romeinen hier te lande. Voortaan zal als Agent van ons blad voor Reeg en Omstreken op treden de heer By het lezen van dezen titel heeft men nu niet dadelyk aan Indische grootheden te denkennaar men zsgt hebben verschil lende Europeesche vorsten er ook aardigheid in, zich te laten tatoueeren. Zro moet b.v. Grootvorst Alexis van Rusland hoogst kun stig getatoueerd zyn en hetzelfde wordt van len Hertog van Saksen-Coburg-Gotha bs- weerd. De koning van Zweden en de koningin van Griekenland zijn eveneens met tatou- eeringen versierd. Prins George van Griekenland draagt op zyn arm een bonte veelkleurige voorstel ling van een vliegenden draak. Van Koning George van Engeland wordt hetzelfde ver teld. Het Engelsche volk is muzikaal en phi- lantropischhet gevolg van deze combi natie is, dat er in geen land ter wereld zooveel draai-orgels zijn dan in Engeland. In Londen zyn dagelyks niet minder dan 4500 orgeldraaiers in actie. Daar de normale orgelman liever lui dan moe is, zal hy watertanden, wanneer hy verneemt, dat een zyner Londensche col lega’s er op het oogenblik met een elec- trisch draai-orgel op uit trekt. Het instru ment is geplaatst op een vierwielig karretje met gummibanden. Het orgel start tamelyk hooghet rust n.l. op een klankkast, waar door het geluid wordt versterkt. Aan weers kanten van de klankkast treft men de ac cumulatoren aan, die de electriciteit met zich meevoeren, waardoor het orgel »ge- draaid* wordt. De orgelman gaat slechts met het bakje rond. Het orgel met ioebehooren heeft even tjes 250 p.st. (f3000) gekost. Maar dik- wyls wordt er op één dag 2 p. et. (f 24) opgehaald. Door een toe val werd onlangs te Londen een hoogst eigenaardige club ontdekt, of liever gezegdeen van de geheimzinnige instellingen raakte bekend. Allereerst de naam, die door z’n buitenissigheid ons aan het ryk der phantasie herinnert. Black-Bears Club limited (woordelyk N.V. Zwarte Boo- nenclub.) Leden der club zyn 40 dames, die bij haar lid-wörden elk 10 p. st. betalen, en verder jaarlyks dezelfde som. Eens per jaar wordt vergaderd. Dan wordt een zak, in houdende 39 witte boonen en 1 zwarte boon onder drukkend stilzwijgen, rondgrreikt. Gespannen is aller aandacht op de kleur van de boon, die zij er uithaalt, want als deze zwart is, dan betjekent dat voor de vinderes dat zy nog voor het einde van dat jaar trouwen moet. De overige 39 dames beloven plechtig, dat jaar noch te Luwen, noch zich te verloven. De door het lot begunstigde dame krygt dan bij haar huwelyk een uitzet van de club. En de club betaalt ook een huwelijksreis van min stens drie weken Aan onzen oud-stadgenoot, de heer H. Haga, kantonrechter-plaatsvervanger te Hoo ge veen is op zyn verzoek tegen 1 Maart eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Tot beneficiant van het Vrouwe Con stantia Johanna Reugersleen te Balk is be noemd Andreas Pieter Eringa, leerling aan het gymnasium te Doetinchem. JOURE. Tot onderwyzer met acte Fransch aan de O. L. S. te Akkrum is met 6 stem men benoemd de heer W. Th. v. d. Meulen alhier, tegen 4 stemmen op den heer R. Fabriek te Lonneker. LEMMER, 26 Febr. Door het bestuur van het waterschap >De Zeven Grietenyen en stad Sloten< is besloten, de droogleg ging van het Lemsterhop, hier Dinsdag j.l. aanbesteed, niet te gunnen, als zynde de laagste inschrijvers f15000 boven de be groeting. Naar wy van goed ingelichte zyde ver nemen, zal dit werk voorloopig niet wor den uitgevoerd. Op de vergadering der Friesche Maatsch. v. Landbouw, gehouden te Leeuwarden sprak de voorzitter, da heer E. van Welderen baron Rangers, naar aanleiding van het t-annemen der waterafstroomingsvoorstellen het volgende Als er één vereeniging is die met groote voldoening op de aanneming van deze be sluiten, en vooral op de wyze van aanne ming mag terug zien, dan is het de Fne- sebe My. van Landbouw. Voeral door aan neming van de motie op het peil, tenge volge waarvan het gemaal niet alleen by noodstanden waarde beeft, maar ook voor de regeling van den waterstand in den zo mer, daardoor is het gemaal van nog groo- ter belang geworden dan velen misschien oorspronkelijk hadden gemeend. Voor de afdeelingen in den streek der lage landen doet zich nu een mooie taak voor, n.l. om de lage gsbieden die voor inpoldering in aanmerking komen op te sporen. Er is nog pl.m. 30.000 H.A. onbedykt land, waarvan naar de berekening 24.000 H.A. voor inpoldering kan in aanmerking komen. Als die afdeelingen dit bereiken dan zul len wy niet meer behoeven te praten over het punt dat nu op de agenda voorkomt de Friesche My. onderzoeke in hoeverre de arbeidsgelegenh id voor den Frieschen boe renstand voor het hed >n en in de toekomst ware te vergrooten. Dan toch zou het m.i. mogelyk zyn om wel een duizendtal nieuwe bedryven te scheppen. Dit, myne heeren, is voor uwe afdeelin gen een mooie taak, die ik u allen ten zeerste aanraad ter harte te nemen, en daarmee onverwijld mee te beginnen. Omtrent de financieele uitkomst van de t mtoonstelling van den vorigen zomer kon den nog geen juiste opgaven werden ver strekt. Wel kon medegedeeld worden, dat van elk aandeel van 25 guldjn minstens f 8 kan worden terugbetaald. Dat valt dus nog mee. De afd. Surhuisterveen der Ned. Vtrien tot afsch. van alc. dranken heeft het initia tief genomen, tot het houden eener volks stemming in de gemeente Achtkarspelen. Het Friesche tijdschrift »Sljucht en Rjucht« van 1 Maert 1913, bevat o.m.ernstige verwondingen. Zy werden bij het »lo leske yn planeet-en stjerrekinde» troch J. by de Lei, »Ien ea car fit ’t Frysk Selskipslibben om ütens en de Friezendei« fen Y. 8. Rypkema, »Frysk Forskaet,< en >Jan Bhneman* troch D. H. Z., enz. De veestapel van de o heer P. Couperus te Augustinusga, groot 28 beesten waar onder mond- en klauwzeer was uitgebroken is na taxatie door den ryksveearts te Leeu warden afgemaakt. Eenige heeren, zich uitgewonde voor agen ten eener handelsfirma te Amsterdam, wis ten te Utrecht copieerbladen te verkoopen, die zonder waterbevochtiging konden wor den gebruikt. Men betaalde dan voor 6 stuks f 2.50. Toen men echter de bladen thuiskreeg en probeerde, bleek alles bedrog te zyn. Reeds het vorige jaar aan ’t eind van den wedstrjjd zeiden de Belgen, ditmaal zoo sterk te zullen opkomen, dat ze den krans moeten winnen ditmaal. Hunne formatie voor 1913 bewyst, dat ’t hun meenens is en dat de Friezen dit maal voor een zwaren stryd zullen komen te staan. Voor Belgie zullen n.l. uitkomen de vol gende vier parturen Charles Bruyeer, (Chapelle a Oye), winnaar 1911. Edouard Gilbert, (Quaregnon.) Auguste L-maire, Henri Cantigneau, (Bruxelles.) Paul Roland, (Jemappes.) Edyard Paternoster, (Paturages.) (Jemappes.) Naisy Milfort, (Frameries.) Samuel Gelmne Emtle Bourlard, Zooals men ziet 4 zeer sterke parturen, waarin we met zeer veel genoegen Bruyeer den kranigen overwinnaar van 1911 (wie herinnert zich niet de >man met de roode blouse*) en den sympathieken Cantigneau terug zien. Trouwens byna allen zyn goede bekenden, die in Friesland weer hartelyk welkom zul len zyn. De Belgen komen ditmaal weer onder leiuing v.m den beer B. Meunier, eere- voorzitter van de Federation Inter.i. de la Pelote in België, die de parturen heeft samengesteld met den heer Omer Scutenaire van Quaregnon, lid van het noofdbe ituur de Federation. Wat de Friesche parturen betreft: de Kaatsver. Sneek heeft aan het Hoofdbestuur van de Nederlandsche kaatsbond verzocht ditmaal de Friesche partuien te willen for- meeren. Het bestuur der kaatsvereeniging Sneek heeft besloten, ditmaal voor oetere regeling der zitplaatsen enz. te zul len zirgen. In de eerste plaats zal het aantal merxelyk worden uitgebreid. De groote tribune van de nederlandsche kaatsbond zal nog aan de andere tribui es wordm toegevoegd en aan ’t eind van het perk worden geplaatst. Dan zullen alle zitplaatsen genum merd worden en genummerde plaatsbewijzen vroegtydig verkrygbaar gesteld worden, zoo- dat ieder zich van een goede zitplaats voor den heelen dag zal kunnen verzekeren. SNEEK. De uit Rotte valle weggeloo pen knaap, heeft hier heel wat consternatie verwekt. De zaak zit n.l. zoo, dat de jon gen in Rottevalle was uitbesteed, omdat hy aan de ouderlijke macht was onttrokken. Zyn verlangen naar moeder werd einde- lyk zoo sterk, dat hy toen hy te Drachten was om toelatingsexamen voor de Normaal school te doen, op klompen de reis van 10 uren loopens naar Sneek ondernam. Dat hy zich hier weer op zyn gemak gevoelde, bewees zyn spel met andere kna pen. Plotseling werd hy daarin echter ver stoord door politieagenten, die hem wilder, medenemen naar bet bureau. Maar dat ging o maar niet. De knaap schopte en trapte zoo van zich af, dat men hem opnam en naar het bureau droeg, onder toeloop van een menigte volks. De moeder liep razende en scheldende mee in den troep. Hy is weer ter beschikking van den Voogdijraad gesteld, en zal dus wel weer naar Rottevalle moeten vertrekken. SNEEK. In het voorloopig bestuur van het op te richten Kaascontrölestation te Leeuwarden, waarvan de Statuten leeds Ie ïmiRl 1 öe NIEUWE SNEEKEH EOURANT Ne. II ffl ZMl 1 Maan 19 5 RONA I. I Internationale 1913. Antl-Tariefwet Comité. Baldadige jeugd. N. C. G. O. V. Amerikaansche reclame. Diefstal aan Rijks Munt. Brutaal. De Holland-Amerlka lijn. Verkiezingsstrijd. Auto-dienst. De ooievaars. Oudheidkundige Vondst. Getatoueerde vorsten. Een electrlsch draaiorgel. Een zeldzame club. Eervol ontslag. Het Lemsterhop niet droog Het watergemaal en de landbouw. Volksstemming. „Sljucht en Rjucht.” Afgemaakt. Pas op je centen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1