o Bij den Paal der Heidenen. k SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) DAALDERS Woensdag 12 Maart 1913. No, 47. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. s RECL AMEKO LOM. Nieuwstijdingen. Uitgevers: Firma II. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. en, gers ïgen Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. id. Koffie „Hag de caffein- vrije boonenkoffie, kenmerkt zich door zijn onschadelijk heid, en bezit bovendien de zelfde voortreffelijkheden van caffeinbevattende koffie. Tijdschriften Firma H. Brandenburgh k. oom- nen, /1.5O 1 Kilo 1 te e r- oor- oor XVIII. Wordt vervolgd. Boven alles, weersta de verleiding om dingen te doen, omdat iedereen ze doet. AT. de er- inkel .345 irma 191, ge- lan tel ers egen te er. k e 11."* Feuilletons De man, wiens naam in die bittere stonde Marie over de lippen was gevloeid, had in- tusschen niet het minste vermoeden, van al datgene, wat haar eigenlijk van hem ge scheiden had. Zijn streng rechtvaardigheids gevoel had geëischt, dat hij terstond na af- leur, •ker, ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 45 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. lan'* ran loop van den door hem gestelden waars chu- wingstermijn, de overheid het spoor wees, dat tot de ontdekking der misdadigers zou voeren. Dietrich zou het als heling hebben aangezien, zoo hij niet alle krachten had aangewend, dat onrecht te doen eindigen Zeker, hij had gehoopt, dat zijne tijdige waarschuwing eenige schuldigen zou vrijwa ren voor de schandemaar ofschoon dat nu niet was gelukt en de slag hem zelf mede had getroffen, was hij overtuigd, al het mogelijke te hebben gedaan, de schande van het hoofd zijns vaders te we ren, en nu het niet zoo had mogen zijn, eiechte de gerechtigheid ook dit offer. Zijn eigen levensgeluk, zoo meende hij, was dientengevolge verwoestwant enkel en alleen aan deze ongelukkige geschiede nis weet hij het koele antwoord, hetwelk Marie hem had doen toekomen. Hij her haalde telkens voor zich-zelf, dat zij volko men gelijk had, dat zij niet anders had mogen handelen, en toch had de hoop hem iets anders ingefluisterd, toen hij het zich tot plicht rekende, den brief te schrij ven, welke Marie haar woord had terug gegeven. In de diepste diepte zijns harten had hij op hare grootmoedigheid gerekend, en, me tend met den maatstaf zijner eigene liefde, half en half verwacht, dat zij zich om an- derer schuld niet van hem zou afwenden. Of zoo de scheiding onafwendbaar ware, had hij toch tenminste een woord van troost verwacht en de verzekering, dat ook zij leed, zou zijne smart zeer hebben gele nigd. De brief van den pastoor was zeer vrien delijk en liet hem diens persoonlijke deel neming gevoelenevenwel niets verraadde daarin de gevoelens van Marie. Was dat de koele vrijheid des ouderdoms, of had Marie .at, Uit het Duitsoh van Febdinande Fbeiïn von bbackel DOOR N. EN A. VAN DER STEELE. 52.) Eenigen tijd, nadat dokter Derfenthal was vertrokken, waren die geruchten ook tot juffrouw Walmuth doorgedrongen. Juf frouw Ellring was bij haar op bezoek ge weest en had slechts dat meegedeeld, zooals zjj had gezegd, hetgeen zij zoo van alle kanten had hooren vertellen. Juffrouw Wal muth had nog niets van hare levendigheid verloren. Natuurlijk kwam zij direct voor hare vriendin op. Hare woorden waren be slist zooals altijd, en juffrouw Ellring ge voelde zich geenszins op haar gemak toen de woordenstroom van juffrouw Walmuth zich over haar uitstortte. Doch nadat deze haren toorn had lucht gegeven en tamelijk scherp tegen de verspreidster dezer geruch ten was uitgevaren, keerde zij zich niet min der scherp tegen Marie zelf, die door al dat domme gedoe met het kind, aanleiding tot zulke praatjes had gegeven. Zij wilde Marie, zooals zij zich uitdrukte, eens goed terecht zetten, opdat deze zou inzien, dat het niet langer zoo zou kunnen blijven. Juffrouw Walmuth aarzelde niet lang met hetgeen zij zich had voorgenomen. Zij schreef daarom nog onder den indruk van al dat gebabbel, een brief, en deelde Marie alles onverbloemd on duidelijk mede. Die praatjes hadden Marie in hare een zaamheid nog niet bereikt. Het tot zich nemen van het kind, was haar zeer natuur lijk voorgekomen en bleef haar daarom de gedachte verre, dat anderen iets verkeerds en opvallends daarin zouden opmerken. Op een namiddag, toen zij op haar geliefkoosd plekje in den tuin zat, zeer tevreden, dat haar kleine zieke thans behaaglijk die warme zomerlucht kon genieten, werd de brief van juffrouw Walmuth gebracht. Zij las hem eerst, als begreep zij niet, als wist zij niet, wat hare vriendin bedoelde Doch nu de brief was te duidelijk de plotselinge gloed, welke haar op ’t voorhoofd brandde, die beweging van afschuw, waar mee zij den brief wegslingerde duidden ge noegzaam aan, hoe goed zij juffrouw Wal muth had begrepen. Wie vermeette zich, haar zulke schandelijkheden toe te dichten I Hoe kon juffrouw Walmuth ’t wagen, haai zulks mede te deelen! Doch hoe zeker ook de mensch zijn eigen waarde bewust is, dat alleen is voor hem niet voldoende. Onverbiddelijk en hard had de brief gesproken, dat het gerucht, die ver moedens uit hare eigen handelwijze voort- spruitten, zoodat het schier onwederlegbaar scheen. Ook die slag dus nog I Verdoofd, angstig, vertwijfelend verborg zij het gelaat in de handen, dat gelaat, hetwelk zij nu, zooals zij meende, nooit meer den menschen vrij zou kunnen vertoonen. O, Dietrich, DietrichWelk lijdenDie naam vloeide haar van de lippen bijna in den toon der oude liefde. Zij meende, hem bij zich te moeten roepen, opdat hij haar zou beschermen, tenminste deze smaad van haar zou verwijderd houden. „Dietrich, Die trich 1“ Zij had hem uit geheel haar ziel lief gehad, zij had zelfs alles gedaan, om te er - L haren groet niet aan een vreemde pen wil len toevertrouwen. Ondanks zijne besluiten en voornemens, betrapte Dietrich er zich herhaaldelijk op, dat hij nog iets verwachtte, en met koortsachtige gejaagdheid zag hij telkens het uur tegemoet, waarop de post de brieven bezorgde. Maar geen groet, geen teeken van leven van haar. Zijn trots leed zeer daaronder. Wat echter ook in hem omging, hij ver borg het in ’t diepste van zijn hart. Een verwijt kon en wilde hij haar daar niet van maken. De schande, welke op zijn naam kleefde, scheen hem de verklaring van alles te zijn. Aanstonds na de catastrophe, had hij zijn heer, wiens administrateur hij was, er over gesproken en zich bereid verklaard, zijne betrekking neer te leggen, daar hij overtuigd was, zooals hij zeide, dat die ge beurtenis, het vertrouwen, hetwelk men hem tot nu toe had geschonken, zeer geschokt moest hebben. Het antwoord, dat hij hierop bekwam, was de eenige troost, welke hem werd gegeven. Men was in Rusland nu juist niet verwend door zulke teedere gewetens bezwaren en wist ze daarom dan ook naar waarde te schatten. Zijn heer had zeer spoedig bemerkt, dat Dietrich de rechte man voor deze betrekking was, en hij geen be teren zou kunnen vinden. Hij antwoordde hem dan ook, dat hij hem onvoorwaarde lijk vertrouwde en hij Dietrich thans niet minder achtte dan voorheen. Als bewijs hiervoor, schonk hij hem nu reeds eenige positie-verbetering, welke eerst voor later in uitzicht was gesteld. ook vele vakmenschen de EN.T.O.S. zullen bezoeken, valt te begrjjpen, wanneer men weet, dat 150.000 Nederlanders in het scheepvaart-bedrgf een actief aandeel nemen. Hoeveel er bespaard kan worden, wan neer men nieuwe werkmethoden in toepas sing brengt, blgkt uit het verslag van een rgtuigfabriek te Woolwich. Terwijl daar een paar jaar geleden nog 200 schilders en lakwerkers in 't werk waren, wordt de zelfde arbeid nu verricht door 41 man. Vroeger gingen die 200 lui op de oude wgze te werkmet de hand kwastten en penceelden zg alle onderdeelen van het fa brikaat. Nu wordt de verf er op geblazen, of wel de te verven voorwerpen, waaron der landbouw-gereedschappen en meubels, worden in een verfbad gedompeld. Eerst in een kuip met grondverf, daarna in een met glansverf. Ten slotte worden de voor werpen gelakt. De lak wordt er vaak in drogen toestand opgeblazen. In Finland heeft de geheelonthouders- beweging groote vorderingen gemaakt. Het alkoholgebruik is daar tot ongeveer 5 li ter bier en 2 liter jenever per hoofd ge daald. In Duitschland bedraagt hetalkohol verbruik negen-en-negentig liter hier en 84i/2 liter jenever per hoofd. De restau rants in de officieele gebouwen zgn alkohol vry. Zoo ook ondersteunen zoowel stu denten als arbeiders de geheelonthouders- beweging. Men wascht, spoelt, droogt en strg kt hier ge woon lijk alles op een dag. Dat gaat zoo Als het een zonnige en droge morgen is, wordt er gauw warm water gemaakt, het goed van de bedden gshaald en dat wordt met een stuk zeep bestreken en in dat warme water met zeep heet gemaakt en terwjjl men het eene uitwascht, staat het andere al te koken. Daar haalt men dan weer den boel uit, gauw wat koud water er by, nog eens in wat blauwsel water nagespoeld en fluks aan de lyn. Dan hangt om 10 a 11 uur de geheele wasch al aan de lijn. Sommigen beginnen dan na den eten gauw te strijken, anderen gaan eens uit, men stoort zich nergens aan. Dit heb ik spoedig opgemerkt, overal in Amerika, 'dat de vrouw een opgewekten zorgloozen aard heeft. Ze zit niet gauw te piekeren over dit en dat, zooals de Hol- landsche huismoeders die altijd vol zorgen zit. verhoeden, dat de wereld zijn naam zou aanranden kon hij dan niets voor haar doen? Zij vergat op het oogenblik de diepe klove, welke hem van haar scheidde. Doch spoedig genoeg doofde deze opwel ling; met alle kracht trachtte zij dit oproe rige hart meester te worden. Ja, hij had haar alles ontnomen, haar levensgeluk, haar zielevrede, nu ook nog haar goeden naam onder de menschen 1 En toch, trots hief zij haar hoofd omhoog. Wat beteekenden die praatjes van eenige giftige tongen Zij bad iets anders verdragen, wat zwaarder was, en de wereld had haar geprezen, toen zij het niet had verdiend.... Wellicht was dit de door God gezonden boete.... Wat hare vriendin echter, het kind be treffende, van haar verlangde, zou zij nim mer doen. Zoo de wereld haar wilde ver loochenen, dan was een rustig voortgaan op den ingeslagen weg daartegen de beste we derlegging. De brief barer vriendin werd zonder aarzelen in het vuur geworpen. Juffrouw Walmuth wachtte tevergeefs op antwoordgeen bericht, hoe Marie haar brief had opgevat, gewerd haar. Ten slotte kwam het onaangenaam gevoel over haar, dat het beter zou zijn geweest, zoo die brief niet geschreven was geworden. Te veel eten en een gejaagd leven. GEBRs. TJALLEMfi, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. Abonnementen op alle Bladen en be- SNEEK. Met ingang van 1 Mei is tot commies bij de invordering der directe belas tingen enz. alhier benoemd de heer J. Fran sen, kommies le klas te Surhuisterveen. Zondagmiddag, ongeveer 2 uur had een treurig ongeval plaats. Een ongeveer 6-jarig meisje van schipper W. Verhoef uit Echten, liggende in de Franekervaait, was te water geraakt. Toen men het ongeval bemerkte, was het kind reeds gizonken. Onmiddellyk sprong de vader te water en slaagde er in het kind weer boven te brengen. Door het toepassen der kunstmatige adem haling en met de hulp van dr. Haunema slaagde men er in het kind weer tot be wustzijn te brengen. Een ander ongeluk gebeurde Vrij dagavond dicht bij het tramstation. Een ongeveer 3-jarig meisje liep plotseling voor de tram van 6.10, die juist aankwam. De machinist zag van het ongeval niets, maar de chef van het station liep toe en haalde de kleine van voor de tram weg. Zoo liep het ongeval, dank zg het cordate optreden van den heer Zwama, nog zeer goed af. Want een klompje van de kleine werd door de locomotief verbrijzeld. In de Staatscourant van Zaterdag jl. staan o.m. de wijzigingen in de Statuten van de Vereeniging tot het bouwen van wonin gen te Sneek. IJLST. Zaterdag slaagde te Zwolle voor de acte nuttige handwerken mej. A. de Jong alhier. BOLSWARD. Door den Raad onzer ge meente is tot directeur der Gasfabriek alhier benoemd No. 2 van de aanbeveling, de heer D. H. Tolle te Leiden. BOZUM. By den kleermaker B. alhier ontstond in den nacht een begin van brand, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door een eigenaardig geluid werden de bewoners gewekt, *en gelukte het met be hulp van omwonenden, het vuur te blusschen. Eenige stoffen in de werkplaats werden een prooi der vlammen. Daar men in de dakgoot lucifers vond, heeft men de zaak de politie in handen gegeven. WOUDSEND, 10 Mrt. Benoemd tot hulp- machinist aan de Electr: Centrale alhier A. Hilverda te Heeg. ANNEX Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en.Vrijdags- morgens 10 uur. Over de maand Februari werden in Fries land o. m. de volgende gevallen onder het vee geconstateerd Miltvuur bg één veehouder in Hennaar- deradeel. SchurftDonia- werstal en 2 in Lemsterland. Voor het examen, ter verkrgging van de acte als onderwgzer(es) bg het L. O., dat te Leeuwarden zal worden afgenomsn, heb ben zich aangemeld 176 mannelijke en 95 vrouwelgke candidaten. Voor vrge en orde-oefenin gen meldden zich aan resp. 9 en 5 candidaten, en voor de nuttige handwerken 6 candidaten. Het sehriftelijk gedeelte van het examen is bepaald op 1 April, terwyl 9 April da mondelinge examens zullen aanvangen. De vader werkte bg een bloemist iu de Bankstraat te ’s Grar enhage. Plotseling verschijnt daar de moeder met de kleine op haar arm. Zg vraagt hem te spreken, waartoe de man niet te vinden is, want beiden leefden gescheiden. Toen volgde een hevig tumult. De vrouw liep weg, de kleine r.p den grond achterlatende. ’t Was niet de eerste kaer, dat zich hier zooiets afspeelde. In elk geval, mynheer wenschte van dergelijk bezoek verschoond te big ven en stuurde daarom zgn knecht weg. Deze zag wel het kind, maar be kommerde er zich niet om. Kortom, de politie moest zich over den klei ne ontfermen en het aan de zorgen van het Burgert Armbestuur toevertrouwen. Neg eensarme kleine. In Nederland wordt vaak gekh agd over den overvloed van onderwijzend personeel, speciaal van onderwijzeressen. Doch in Duitschland schijnt het ook al erg te zgn. Bg hoopen komen de dames daar van de kweek- en vormscholen. Daar in vond de Voorzitter van eene examen commissie, toen weer 56 dames kant en klaar stonden, om te worden afgeleverd, aanleiding tot de volgende toespraak »U hebt allen goed geleerd en examen gedaan. Ziet nu, dat u krygt, daar er vooreerst op geen benoeming te rekenen valt«. Schoon vooruitzicht 1 Het had de aandacht van den Commis saris der Koningin in Gelderland getrok- uit ken, hoevele personen moeten terecht staan wegens vechtpartijen op een kermis. Als gevolg daarvan ontvingen nu de burge meesters van de gemeenten in die provincie een circulaire, waarin gewezen wordt op het verderfelijke dat de kermis gewoonlyk met zich brengt. En waar nu het getal misdrijven daar het minste is, waar de rustdag buiten de kermis valt, noodigt Z. Exc. de burge meesters uit, om, zoo afschaffing niet mo- gelyk mocht zgn, toch aan den Raad hun ner gemeenten voorstellen te doen omtrent beperking van de kermis tot werkdagen. ■Gaarne zou de Commissaris voor 1 Juli bericht ontvangen, van wat in dezen is ge daan en bereikt. Uit de brandkast in de pastorie der R.K. kerk te Schipluiden vermist man een bedrag van f 11.000. De brandkast is geforceerd. Waarschijnlijk is de diefstal gepleegd in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De E.N.T.O.S. wordt populair in de hcofd- stad. Reeds thans trekken iederen Zondag duizenden nieuwsgierige Amsterdammers naar den overkant van het Y, om te zien of men al met de beweging begint op te schieten.c De Amsterdammer houdt van het water. Zgn grootste genoegen is steeds ge weest, in een schuitje te dobberen op het Y, de Zuiderzee of op den Amstelstrcom. Is het dan wonder, dat hg zich meer in teresseert voor de groote Srheepvaartten- toonstelling dan voor de tentoonstelling >De Vrouw 1813—1913< Men begint op de schieten. Het oifle Tolhuis is gesloopt. In den tuin is men druk in de weer met het bouwen van het paviljoen, dat een alleraardigst zitje be loofd te worden. Meer Westwaarts duikt een heele nieuwe stad ophooge, wit-hou- ten torens steken af tegen den donkeren horizont, en reusachtige masten en palen geven het tentoonstellingsterrein een min of meer geheimzinnig karakter. De groote attractie van de E.N.T.O.S. zal naar het schynt de Rutschbahn worden men heeft een enormen vierkanten toren gebouwd, en rails loopen naar omlaag. Hierlangs gaat een rijdend bootje, dat allerlest in het water uitkomt. Het zwakkere geslacht zal de aar digheid waarschgnlgk >eng< vinden, maar dat er belangstelling voor zal bestaan, staat als een paal boven water. De meeste groote stoomvaart- en scheeps- bouw-maatschappyen,b.v. deNederl. Stoomv. Mg., doen aan de tentoonstelling mee. Dat ■S 2VER, k A 1 Ons 18 ct». icht. t' o.) is. I 9 Auch der Schmerz ist Gottes Bote. Geibel. een goed een man ;er- Nieuwe methoden In de practijk. Geheelonthouding. Amerikaansche waschdag. Dr. Med. PH. MÜNZ. (Zschft. f. soziale Gesundheitspflege 1908 Nr. 3.) Wie gaat zich tegenwoordig wel niet eens te buiten aan een dezer beide overdrijvingen Beide hebben tengevolge slechte spijsverte ring, die weder tot zeer ernstige ziekte kan leiden. Des morgens een wijnglas Hunyadi Janos, op Uw nuchtere maag genomen en gij zijt hersteld. ■Hne^^^^nWKBMWMHKnMi NIEUWE SNEEKER COURANT worden aangenomen door Gedempte Poortezijlen - Sneek. Telefoon 150 Besmettelijke veeziekten. Examens Lager Onderwijs. Arme kleine I Onderwijzeressen, trouwt! Tegen de kermis. 3gen g te De moeite waard. De E.N.T.O.S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1