JA.O.BROODg Bij den Paal der Heidenen. SNEEKER C OURANT(67st£ Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) DE JONG’S Hollandsch- Zwitsersche CHOCOLAAD. Suiker- of Eiwitziekte. No, 48. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. Zaterdag 15 Maart 1913. PIXAVON, Firma B. Meindersma. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij, GEBR. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - HoekiKleiflZand Sneek. bijbrengt tot de welvaart der gemeenschap fen dizze winter, tagelyk de earste fen it 11 jaar, stelen afkeerig waren geworden. Doch de gevoelens 4 Wordt vervolgd. Der wirdt us meidield, det de Krite „Snits” PALTHE. Spoedige aflevering. daardoor Specialiteiten Tabletten, Rollen, Doozen. Het volmaakte fabrikaat. van haren man eene zeldzame verandering ondergaan. Hoezeer ook ’t onrecht veraf schuwende, door haar man bedreven, trachtte zij dit te vergeten en beschouwde alleen de gevolgen, waarvoor zij Dietrich verantwoor delijk stelde. Zonder hem nu juist te be schuldigen, verwarde zij de feiten en ver draaide de gevolgen zoo, dat zij steeds tot het besluit kwam, dat Dietrich’s hardheid alleen oorzaak was van ’t verdwijnen zijns broeders. Van alle herinneringen uit dien tijd, scheen zij er slechts ééne te willen behouden en wel, hoe Dietrich indertijd had geweigerd, zijnen broeder eene betrekking in de hout vesterij te bezorgendat beschouwde zij als het uitgangspunt van het ongeluk, dat zich Vertrouwen en liefde tot Dietrich schenen bij haar geheel uitdrukkingen tot zwijgen. Alsdan gaf zij eenige vroolijke melodiën ten beste en ver ving haar echtgenoot op een algemeen be vredigende wijze. scheiding van oud en arm en geluk voor den oude „Sljucht en Rjucht" van 15 Maart bevat o. m. Marg Waringa, R. Brolsma. Maeitiid, Rinke Tolman. Op reis, J„ v. d. Tol. De forlitten widdou, M. B. H. By ’t Widskf, meisje met doodschieten. Men had hem tóen For bysonderheden kinne de advertinsjes en de wirklisten rieplachte wirde. verbeteringen moesten overal worden aange bracht, en met zijn kalme, doch doortas tende natuur volvoerde hij dat alles zonder gejaagdheid en overijling. De uitstekende en gunstige resultaten, waarmede zijn werken werd bekroond, schonken hem langzamer hand een gevoel van bevrediging, en spoor den hem steeds tot meerdere werkzaamheid aan. Het salaris, dat Dietrich genoot, was schit terend te noemen. Hij had daardoor een beduidende som kunnen besparen en den grond tot latere zelfstandigheid kunnen leg gen, zoo niet door den dood zijns vaders hem groote lasten waren opgelegd. Het hu welijk van zijn broeder en diens vertrek naar Amerika hadden hem reeds veel ge kost; de som, welke hij bij een bankier in New-York had moeten deponeeren, om Wil ly’s eerste pogingen daar te vergemakkelij ken, was niet onbelangrijk. Thans eischte de toestand zijner moeder en zusters zijne 1 waren met hypotheken belast en moesten, nu die onzuivere bron van inkomsten, waar uit de vader steeds had geput, was opge droogd, worden verkocht. Dietrich vervulde zijne kinderlijke en broederlijke plichten op de meest opofferende wijze. Eerst had hij gemeend, zijne moeder en zusters te moeten laten overkomen, in Voecfaicfrn enVerj-fer^enc/ Pa Pa Heer/yA Pa fxeóe//c/e üpyj^er/er/nó ^yzzxxxxx^ GEBRs, TJALLEMA, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. reuklooze Teerzeep voor hoofdwassching. Per flacon, voor eenige maanden voldoende f 1.50. Te Sneek verkrijg baar bij zoeken tot herstel van recht, opdat de vrees voor den ouderdom niet meer zgn schaduw op het geheele leven werpe. Na nog een enkel woord van den voor zitter, de heer P. Ronner, werd opgevoerd het tooneelspel in 3 bedrijvenPoppen kastje. Het stuk draagt een ernstig karakter, en laat niet na een indruk te wekken van het Igden dat er door vele ouden van dagen wordt geleden. Ook de opvoering zelve geschiedde op verdienstelijke wgze. De voorzitter bracht dan ook een woord van dank aan den geachten spreker, aan de tooneelvereen. »Ons Genoegen*, die zoo be langeloos hare medewerking verleende, en ten slotte aan het pnbliek voor de betoonde belangstelling. HINDELOOPEN, 12 Maart 1913. Toen de Gebr. de Jong deze week met hun vis- schersbootje op weg waren naar de kust te Gaast, werd dit bootje door den krach- tigen golfslag omgeslagen. Gelukkig hadden beiden de tegenwoordigheid van geest op den bovenkant van het bootje te klimmen. In deze positie troffen de visschers Jan Meines en Harmen Meines hun aan. de 30ste Maert syn léste ütfiering jaen scil En waar ieder beroep het zjjne er toe fen dizze winter, tagelyk de earste fen it bgbrengt tot de welvaart der gemeenschap selskipsjier, dat fen 1 Jan. oant 31 Des. moet deze op haar beurt ook middelen rint. Nei de moaye jounen yn Nov. en Des., sa goed slagge troch it iverige skrippen fen it Kritekoar »Marsang« en it Krite- toanielselskip »Snits«, scille dizze beide wer bjar meiwirking jaen troch sang en foar- dracht. Boppedat binne hjirut de spilers fen >It Spylmansbern, Jyts sjongspil yn ien bidriuw* fen de hear L. A. Dokkum, dat mei cargellieding fen de makker en mei wirking yn de haedrol fen Mefr. Priester van der Zijl opfierd wirde scil. Nei de skriuwerjj yn de Ljouwerter Krante oer de earste Fryske operette, wirdt fcr dizze nammenstomear bilangstelling forwaehte. triomfeerende woorden, waarmede Willy op zijn geluk had geroemd, in tegenstel ling met Dietrich’s ernstige levensopvat ting. Juist op dien tijd bevond zich het jonge echtpaar in een toestand die nu eigenlijk geenszins overeenkwam met hun geluks- droom. In een der voorsteden van de groote Ame- rikaansche metropool, verdrong zich opeen avond het publiek voor een concertzaal van nederigen rang. Er was een muziekavond aangekondigd, en daar het grootste deel dier voorstadbewoners Duitschers waren, was ’t publiek bizonder op de uitvoering van nationale muziek opmerkzaam gemaakt. De groote reclamebiljetten noemden welis waar slechts een waldhoornblazer met diens vrouw, welke Duitsche liederen zou ten ge- hoore brengendoch de waldhoorn, die de Duitschers aan de vaderlandsche bergen en wouden deed denken, oefende een groote aantrekkingskracht uit. Het begin was zeer bevredigend en getuigde dat de man zijn kunst eenmaal goed had verstaan. Spoedig echter bleek ’t, dat de arme kunstenaar zijne krachten had overschat. Reeds na het eerste stuk moest een lange pauze worden gemaakt, en toen hij opnieuw wilde begin nen, overviel hem een kort, droog hoesten. De verpestende atmosfeer in de dicht bezette ruimte deed hem te vergeefs naar adem snakken en men zag, dat alle pogingen vruchteloos waren. Het publiek, en vooral een zoodanig, als daar bijeen was, is zelden geduldig in zulke gevallen. „Wanneer de kerel niet spelen kan, waarom klopt hij ons dan de centen uit den zak?“ heette het. „Om ons te la ten beetnemen, zijn wij toch niet hier ge- komen.“ Alvorens echter die ontevredenheid meer om zich heen kon grijpen, nam de vrouw het instrument van den man over en bracht De visschersvereen. »Ons Belang* te Enk- huizen, niet tevreden met de bestaande ge meentelijke vischafslag, besloot zelf de visch te verkoopen. Maar nu is van gemeente wege proces verbaal opgemaakt, zoowel te gen den afslager als eenige visschers, die visch hadden gelost in de Buitenhaven. Reglement en Statuten der vereen, zgn in beslag genomen en ook tegen de be stuurders is proces-verbaal opgemaakt. De vergaderingen van de 3 coalitie-par- tijen, om de gedragslijn by de a.s. verkie zingen te bepalen, zjjn alle gesteld op den- zelfden dag, n.l. op 24 April. De coöperatieve vereeniging «Voor Allen der H. IJ. S. M.,« die tot nu toe zelf een koloniehuis exploiteerde, heeft in beginsel besloten, behoudens nadere regeling door de leden, eene afdeeling te vormen van het over de grenzen gezet, doch hjj wist weer in Rotterdam te komen. Zoo volgde hij Dinsdag ongemerkt het meisje tot den winkel van den slager H. aan de Boompjes, en loste daar 3 schoten op haar. Zij werd in rug en rechterboven- i vrees voor gevaar. Zy werd naar het ziekenhuis verve erd, hg werd door de politie gearres teerd. te zijn verdwenen. Zij verlangde ook geens zins, dat hij weder thuis kwam. Hare brie ven bevatten slechts geklaag over het ver lies van haren echtgenoot en de spoorlooze verdwijning van Willy, benevens dringende aanmaning om toch te trachten iets om trent zijn broeder te vernemen. Al het smar telijke, hetgeen Dietrich had getroffen, roerde zij nauwelijks aan. Dietrich verdroeg ook deze verandering der gevoelens zijner moeder met geduld en toegeeflijkheid; maar toch droeg ook dit er toe bij, hem meer en meer van zijn vader land te vervreemden. Ofschoon jaren ver liepen, gevoelde hij geen behoefte zijn ge boorteland weder te bezoeken, zij ’t ook voor een korten tijd. Integendeel reeds de ge dachte daaraan vervulde hem met tegenzin. Ook beviel hem dit eenzame leven zeer wel hij had te weinig familiegeluk in het ouder lijke huis gezien, om een bijzonder verlan gen daarnaar te gevoelen, te minder nog, nu zijn liefdedroom zoo plotseltng was ver vlogen. Zijne ervaringen met de vriendschap waren evenzoo te bitter geweest, dan dat hij zich nieuwe vrienden zou wenschen. Zijn omgang beperkte zich tot eenige be ambten, die met hem denzelfden werkkring deelden, en hier en daar tot een geëm ployeerde op een der aangrenzende bezit tingen van het naaste stadje. Van zijn broeder had hij niets meer ge hoord slechts had de Amerikaansche ban kier hem bericht, dat thans alles van de bij hem gedeponeerde som, welke bij termijnen moest worden uitbetaald, was opgevraagd. Geen woord van dank had Dietrich ont vangen, doch ook geen nieuw verzoek om hulp. Berichten verlangde hij ook niet; het iefst had hij alles wat zijn broeder betrof, uit zijn geheugen gewischt. Maar dat geheugen is nooit sterker, dan wanneer het bittere herinneringen betreft. Of ook al uitgestrekte landen zich tusschen Dietrich en zijn geboorteplaats uitstrekten, of ook al vreemde landstreken hem om- met een schetterend geluid alle misnoegde gaven, altijd en altijd weer dook het beeld van dat kleine woudplekje met dien ouden paal voor hem op en vertelde hem van al datgene wat hij daar had doorleefd. Hij meende het koude, lichtzinnige gelaat zijns broeders te zien, geloofde het uitdagende lachen van dat meisje te hooren en die Het verslag der vereeniging >ProJuven- tute«, bevat o.m. ook eene opgave van de misdrjjven, door jeugdige personen gepleegd in onze stad. Twee jongens van 9 en 11 jaar, stelen alles wat ze maar kunnen benaderen. Een moeder van een andere 9-jarige knaap veelal bondgenoot van de vorige twee, ver klaarde, dat haar jongen lang niet genoeg stal. Aan den diefstal van snoepgoed maakten zich een 14-tal jongens schuld’g. De leeftjjd van al deze kleine misdadigers loopt van 8 tot 14 jaar. Een jonge dame uit Chicago zat in den trein met de hand aan de opening van het portier. Plotseling wordt dit dichtgeworpen en de dame is haar vinger kwjjt. Zij stelde een eisch tot schadevergoeding in, groot 25.000 dollar. En nu heeft de rechtbank de vergoeding bepaald op een bedrag van 22.100 dollar (d.i. meer dan f 50.000.) 2e propaganda-avond. Spreker voor dezen avond was de WelEeiw. Heer Dr. de Graaf, die in een kort en helder betoog de idee staatspensioneering voor ouden van dagen uiteenzette. De wetenschap, dat er op den ouden dag zal gezorgd worden voor een onbekommerd levtn, zal niet alleen den ouderdom zelf waardiger en gelukkiger maken, maar ook het geheele leven zal er voller en rjjker van worden. Gaat men na, wat er door ouden van dagen geleden wordt, d«n is het iedereen duidelyk, dat er wat moet worden gedaan. En daarbjj is de Staat onmisbaar. En vooral nu, waar de laatste eeuw eene toenadering tusschen Staat en gemeenschap valt te constateeren, zal een beroep op den Staat niet vruchteloos kunnen blyven. Te meer waar onze beweging is een volks beweging, snel gegroeid en die beslag legt op harten en hoofden der menschen. Welke wyze van handelen nu do beste is, laat spr. in het midden. Het gaat om om waardigheid van dagen. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Uit het Duitsch van Ferdinande Freiïn von brackel DOOR N. EN A. VAN DER STEELE. 53.) In pijnlijke tegenstelling van dewaardee- ring en achting, welke hem op deze wijze door een vreemdeling werden geschonken, was wel de handelwijze zijner vrienden. Van geen enkelen, zelfs niet van Walmuth, mocht hij een teeken van deelneming of financieele hulpwant hun huis en land troost ontvangen. Was de gunst der wereld dan zoo onbestendig, dat ook die bij den eersten adem van het ongeluk, hem den rug toekeerden, die vriendschap zoo wispel turig, waarop hij zoo vast had gebouwd? Zooals altijd, wanneer de mensch de we reld aanklaagt, vergat ook Dietrich het aan deel, hetwelk hij zelf in dit verschijnsel had. Vele zijner vrienden kenden zijne prik- den waan, dat ook zij van het geboorteland kelbare gevoeligheid; en was hij Walmuth i niet de verklaring van zijn plotseling ver- van juffrouw Wilthelm hadden na den dood trek schuldig gebleven Daardoor had hij1 immers zelf de oude vertrouwelijkheid afge broken. Al die gevolgtrekkingen, waartoe zijn doen en laten aanleiding hadden gege ven, waren hem onbekend, en zijn trotsch verbood hem, ook maar ééne schrede te doen, om den ouden band opnieuw weder aan te knoopen. Het eerste jaar van zijn verblijf in Rus land bracht hem wel het meeste zieleleed. Het was een verlichting voor hem, die smart in een geheel vreemd land te kunnen be strijden, waar hij niet door vragen werd lastig gevallen, waar geen bespiedende blik hem verontrustte. De groote verantwoording die op hem rustte, en die de inspanning al zijner krachten vereischte, was hem een net uitgangspunt van net ware hulp in dezen strijd. Een ruim arbeids- over hen had uitgestort, veld lag voor hem open. Vernieuwingen en Hette Reitsma. Lytse stikjes fen Gerben Goasses, T. E. Holtrop. Selskipnys. De kinst- rider, D. H. Z. De centrale Raad van Beroep bevestigde 11 dezer de uitspraak van den Raad van Beroep te Leeuwarden, waarbg aan A. B., arm getroffen^ doch er bestaat geen werkman aan de gemeentereinig'ng alhier, vanwege de Ryksverzekeringsbank werd toe gekend f 0.57 per werkdag naar 50 pCt invaliditeit, terzake van eer. ongeval, waar door hij ernstig aan de rtchterhand werd verwond. Centraal Genootschap voor kinder herstel- lings- en vacantiekolonies. Ook is een afdeeling opgericht te Oos- terwolde, gemeente Ooststellingwerf. Tusschen de Roemeen Bogdan en de Oostenryksche P., die beiden te Rotterdam woonden bestonden eenigen tyd liefdesbe trekkingen. Deze waren echter afgebroken. Sinds dien zon Bogdan op wraak. De vorige week bedreigde hg reeds het Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Beste uitvoering. 800 werklieden, in alle afdeelingen. Door ons procédé van chemisch reinigen kunnen moderne Damescostumes en Blouses met veelkleurige garneering, gereinigd wor den, zonder dat kleuren ook al zijn ze zeer onecht worden aangetast. Depót te Sneek bij Firma S. GROENHUIZEN. De ware vreugde wandelt op aarde even als de ware wijsheid door weinigen ge zien en door vrede vergezeld. TELEFOON No. 150. de wirklisten rieplachte wirde. Woensdagavond gaf de afd. Sneek van den Bond voor Staatspensionneering haar Met eenige moeite gelukte het dezen, de beide drenkelingen in hun booïje op te pikken. Een woord van dank aan de moe dige redders is hier wel op zgn plaats. MANTGUM. Door den Raad der ge meente Franekeradeel is tot Hoofd der school te Zweins benoemd de heer IJ. Goïnga, alhier. PlXAVOSj I? i i» i Krite „Snits”. o Feuilleton. Afscheiding van eiwitstof, Ziekte der Urine wegen, Nieren, Blaas, Vrouwenziekten, Aam beien en geheime Ziekten, jonge of verouderde uitvloeiingen van beide geslachten, prostate ontsteking, vernauwingen, zaadverlies, pijnen en herhaaldelijke aandrang tot urineeren, enz. Volmaakte, snelle genezing, zonder weder in storting van de oudste, reeds ongeneeslijk verklaarde gevallen. Behandeling zonder noodzaak zich te verplaatsen, door een middel samengesteld uit tot op be den onbekende, vreemde plantensappen. Vraagt de gratis Brochure no. 32 aan den uitvinder van deze producten G. DAMMAN, Dokter in de Medicijnen 76 Rue du trdne, Brussel (België) die de getuigschriften van genezingen bevat. (Men drage zorg de kwaal op te geven.) Een conflict. De coalitiepartijen. Centralisatie. Jeugd-misdrijven. Een dure vinger. Raad van Beroep. Een Roemeen en een Oostenrijksche. Stolberg. NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX Staatspensionneering.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1