SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen Uit het Duitsch van k DAALDERS 01 No, 49. Woensdag 19 Maart 1913. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Cf meente Sneek. RECLAM EKOLOM. N ieu wstijdingen. 5 Uitgevers: Firma H. BBANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleÜIZand Sneek. TELEFOON No. 150. Ferdinande Freiïn von bracked Jl PIXAVON, Firma B. Meindersma. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX Holland, PlXAVOR ƒ1.50 1 Kilo 1 Ons 18 cis. oogen hadden eene eigenaardige aantrek In ’t begin scheen ’t hem werkelijk te •1 Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. R. Schram G. A. Vossenberg Frans Hoek T. v. d. Meulen L. E. Vredeveld Balk. Groningen. Grootebroek. Joure. Njjmegen. Zulke kibbelarijen waren tusschen de ech telieden geen nieuws meer en braken bij elke gelegenheid uit. Telkens uitte Jerki op deze wijze hare misnoegdheid over de ontgoocheling hunner gedroomde verwach tingen. Wat ook de fouten van haren man mochten zijn, steeds gedroeg hij zich zeer geduldig tegenover haar. Wellicht was hij tot de erkenning gekomen, dat hij aan het onervaren ding veel had goed te maken hij was nooit hard tegen haar en gaf baar meestentijds haar zin. Op hare ruwe, onop gevoede manier, misbruikte zij haar macht over hem, en moest hij dientengevolge alles ontgelden. Van den anderen kant, schuwde zij ook niet, het zwaarste deel van den da- gelijkschen arbeid op zich te nemen. Hun leven ware geenszins zoo onaangenaam ge weest als nu, zoo zij slechts de middelen, die hun gegeven waren, beter hadden ge bruikt. Door de grootmoedigheid van Die trich waren zij in een betere conditie, dan de meesten, die naar Amerika komen om zich daar een nieuw bestaan te verzekeren Doch door zijne wispelturigheid was Willy evenmin in Amerika als in Duitschland ge schikt voor geregeld werken. Hij bouwde op het tamelijk onzekere plan, om de mu zikale talenten van zich zelf en zijne vrouw uit te buiten en daardoor zich een leven van rijkdom te scheppen. niet zjjn kunnen worden uitgereikt Brieven. 25 Maart is be- j de Ned. de heer Door de Friesche Maatsch. v. Landbouw, meer leden zich bij haar mogen Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Maart 1913, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden dan op onzen weg. Nu groeit er nog iets van. God zou ik danken, als ik niets erger op mijn geweten had, dan dat ik den jon gen daarginder achterliet. In de goede dagen hebt gij je trouwens weinig over het lot van het kind uitgelaten". De vrouw scheen nauwelijks op de woor den van haren man te letten. Zij had haar schort voor haar oogen geslagen en begon te weenen. De man draaide zich met het gezicht naar den wand toe en achtte het ook beter te zwijgen. HINDELOOPEN. Van hier zal een ex tra-telefoonlijn worden aangelegd in ver binding met Gaast en Makkum ten behoeve van het bp Gaast gebouwde reddingsboot- huis der N. en Z.-Hollandsche Reddings- maatschappjj, waar de vorige week een proef tocht met de nieuwe reddingboot is ge houden. STAVOREN. Bjj de verhuring van de landen, gelegen in de Stavorensche Noor- dermeerpolder bleek weer, hoe geweldig de prjjzen der landerijen de laatste jaren zjjn gestegen-Een stukje weiland deed eenige jaren geleden van f 14 tot f 22. Het vorige jaar was het reeds gestegen tot f 66 en nu werd het verhuurd voor..f 130. Ook elders neemt men dit verschjjnse waar en het ontlokt menigeen de vraag waar moet dat heen GOENGA. Op de voordracht voor hoofd der school te Westhoek (St. Jacobi Parochie) komt als no. 3 voor de heer C. Faas, hoofd der school alhier. GAASTERLAND. Als no. 1 op de beide voordrachten voor onderwijzeres te Britsum en te Lekkum (gem.Leeuwarderadeel) komt voor mej. J. Ennema onderwgzeres te Harich. De speciale commissie’s voor deze ten toonstelling zjjn weer met éèa vermeerderd n.l. eene commissie voor de gymnastiek welke zich ten doel stelt daarvoor propa ganda te maken. Onder de verschillende feesten, die verder in voorbereiding zjjn behoort ook een groot Friesch feest met willen gelukken. Jenka werd geëerd en ge vierd en gaf zich, lichtzinnig als zij was, aan al de genoegens des levens over. Na weinige maanden echter veranderde de droom in ruwe werkelijkheid en spoedig daarna daalden zij af tot het ellendig bestaan van reizende muzikanten, Willy’s zwak gestel leed wel ’t meest daaronder. In den mageren, gebogen man, met diepliggende oogen zou men werkelijk niet den krachtigen jager van vroeger her kend hebben. De stoutmoedige blik was ver dwenen en was in een uitdrukking van matte onverschilligheid veranderddaar was een zekere zelferkenning in te bespeuren. In tijden, waarin het hun erg slecht ging, had Jenka nu en dan aangeraden zich tot Dietrich te wenden, doch dit was het eenige punt, waarin Willy Wilthelm zijn wil liet gelden. Iedere toespeling op deze hulp wees hij met beslistheid af. Op dezen avond zou de strijd tusschen hen nog eenmaal losbreken. Jenka had een armoedig avondmaal ge reed laten makenmaar haar man at niets daarvan, daar hij zich te ziek gevoelde. Hij verbaasde haar nu met een voorstel om den volgenden dag reeds deze voorstad te ver laten en zich naar een ander gedeelte der hoofdstad te begeven, dat meer in ’t mid den was gelegen. Zij noemde het dwaasheid, op zulk een wijze rond te trekken en ver klaarde hem, dat zij hem niet zcu volgen. Een eigenaardig rood kleurde de wangen van Willy. Hij bekende klagend, dat hij het voornemen had, zich in een ziekenhuis te laten opnemen, waar een arme vagebond nog rust zou kunnen vinden en om daar als een Christen en niet als een hond op straat te sterven. Hierop voer Jenka uit: „Naar een zieken huis wilt ge uw geld brengen en ik kan dan maar zien, hoe ik rond kom!" Wordt vervolgd. Op de zeventiende algemeene vergadering van dezen bond, te houden op Zondag 20 April te Franeker, komt o.m. in behande ling een voorstel van de afd. Sneek, be doelende in het kaatsreglement onder den titel »Speelveld,« in te voegen: Het perk wordt steeds zoo gelegd, dat voordenwind en met de zon in den rug, wordt inge slagen. Naar omstandigheden te handelen. Het Bestuur stelt echter eene wjjziging van dit voorstel voor in dezen zin. >Het perk wordt, zoo dit mogeljjk is, steeds zóö aangelegd, dat voor den wind wordt uit geslagen. Verandert de wind tjjdens het spel, dan heeft het bestuur ten allen tijde het recht het perk en den opslag om te leggen zoo- dat aan het bepaalde in de eerste alinea van dit artikel wordt voldaan. tableau en oude dansen, alles in costuum, te houden op 7 Juni. I i Briefkaartsp- 1 zonder adres. NOTA. Aan de afzend^» wordt aanbe volen hun naam en briefkaarten te vermelden^spdat deze bjj onbestelbaarheid aan hes^sunnen worden teruggegeven. De gymnastiekverenigingen »GreatePier« en »Thusnelda< gaven Zaterdagavond aan het vrij talrjjk opgekomen publiek met hun uitvoering een genoeglijke avond. door N. en A. VAN DER STEELE. 54.) Ofschoon haar spel bij een strengeren kunstrechter wel weinig genade zou hebben gevonden, miste het toch niet een zekere frisco heid, welke algemeenen bijval verwierf. De zeldzaamheid, eene vrouw als waldhoorn- blazer te zien optreden, verhoogde nog het succes. Hare verschijning was ook van dien aard, om al de oogen op zich te doen ves tigen, ofschoon hare schoonheid reeds veel had geleden, meer dan hare jaren rechtvaar digden. Zorgen en zware arbeid hadden hare trekken scherper gemaakt en het gebruinde gelaat getuigde van een leven door weer en wind. Doch dat zwarte haar en die donkere 4 F- doch bekommerde er zich niet meer om. Zij nam op de bank plaats, en met de elle bogen op de tafel steunend, het zij het hoofd in hare handen rusten; har® donkereoogen blikten niet zeer welwillend? „Er is een tamelijk goed stuk geld ont vangen van avond", zeide j.e man na een poosje met matte stem. „Hoeveel zou ’t zijn „Je kunt ’t tellen", gaf zij op een toon van een mopperend kind terug, ,,’n Rijtuig, waarvan ge indertijd gesp’oken hebt, kost meer, dat kan ik je zeggen", meende zij spot tend. En voor zulk een bedelaarsleven hier te komenZelfs bij dien ouden draak in den molen, was ’t indertijd beterdaar wist men tenminste ’s morgens, waar men ’s avonds zijn hoofd zou neerleggen, hetgeen wij al de jaren, dat wij hier rondgezworven hebben, niet hebben geweten. Alles, wat ge gezegd hebt, is zoo valsch gebleken, als het geld, wat je daarginder maakte." Zoo bracht zij voorbedachtelijk alles te berde, wat hem zou kunnen grieven. Hij scheen intusschen te afgemat, om zelfs bij deze verwijtingen eenige harde woorden terug te geven. „Zoolang ik ’t goed had, heb ik ’t je ook goed gegeven", zeide hij. zij„ik behoef toch niet alles alleen te doen. „In het begin hebt ge gemeend, dat die goede dagen in ’t geheel géén einde zouden nemen. Het was mijne schuld niet, dat den menschen je zingen niet zoo goed is beval len, als ik gedacht had, en het is ook mijne schuld niet, dat die koorts mij zoo heeft ge sloopt. Ik had je trouwens geraden, daar ginder te blijven bij ons kind". „Spreek niet van het kind" schreeuwde de vrouw, hartstochtelijk met den voet stam pend. „Ik heb ’t je duizendmaal te verstaan gegeven, dat ge niet meer van hem zult spreken, gij, ontaarde vader, die hem hebt weggeworpen". „Hadt gij ’t liever hier in ellende zien omkomen Het heeft thans betere ouders gevonden, dan gij en ik voor hem zouden kunnen zijndat heb ik je toch reeds hon derdmaal herhaald. Ik zag hem liever dood, kingskracht en ondanks alle armoede, had zij zich met veel smaak weten op te tooien. Terwijl zij het publiek bezighield, zocht de man verfrissching aan het geopende ven ster. Toen de schetterende toon de zaa] doorklonk, vertrok een eigenaardige uitdruk king zijn gelaat en hij mompelde onver staanbare woorden bij zichzelf. Nadat de vrouw het programma had ge ëindigd en nog eenige extra-nummers had gegeven als dank voor den levendigen bij val, dien men betoonde, haalde zij het ge offerde geld, dat op een bord aan den in gang van de zaal was gelegd en zonder zich verder om haren man te bekommeren, zette zij zich in een afgelegen hoek der zaal neer. Eerst nadat de laatste der toehoorders de zaal had verlaten, zag zij morrend naar hem op en vroeg, of hij ook van plan was te komen. Hij had zich een weinig verfrischt, alhoe wel zijn gang en zijne houding nog groote afmatting verrieden. Toen hij naderbij was gekomen stond de vrouw op, doch liet het instrument liggen .- „Gij kunt ook wel iets dragen," morde p.n Ge speelt ’t met ’t blazen niet meer klaar", ging zij verwijtend voort. „Altijd moet ik ’t overnemen. ’tZou wat moois worden, zoo ik het niet kon. Bij allen anderen arbeid moet ik ook dat nog doen. Voor niets deugt ge meer", besloot zij ruw. „Neen, het wil ook niet meer", gaf hij te rug, zich met moeite naar het instrument bukkend, hetgeen hem een nieuwe hoestbui bezorgde. Zij verlieten de zaal en stegen eenige trap pen hooger, totdat zij een kleine armoedige ruimte, hun tijdelijk tehuis, bereikten. Een armelijk uitziend bed, een tafel en een bank vormden al het meubilair. De man liet zich direct op ’t bed vallen, niet in staat, zich langer staande te houden. De vrouw wierp de opbrengst van den avond op de tafel, GEBRs. TJALLEMfi, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. Isndat aansluiten. Met ingang van ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fL50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Koffie „Hag”, de caffein- vrije boonerikoffie heeft geen invloed, zelfs bij groote hoeveelheden ge nuttigd, op het hart, de spieren en de slaap. adres op de brieven en noemd tot stoker-machinist bij Tramweg Mij, standplaats alhier, C. Huisman te Rottevalle. Niet alleen uit Friesland en maar ook uit Duitschland hebben zich deel nemers aangemeld voor den tocht op Pink- ster-Maandag. De Commissie verwacht, dat In het korte openingswoord van de voor vooral aan de vreemdehngen een gastvrij - onthaal zal worden verleend. Vergeef wat anderen u misdeden En stel dit nooit tot morgen uit Doe wat gij goeds kunt doen, nog heden Niets kwader dan te laat besluit. o— Feuilleton. zitter en voorzitster, werd gewezen op de zwakke krachten der vereeuigingen, tenge volge waarvan het vorige jaar zelfs geen uitvoering kon worden gegeven. Niettemin werd er aardig werk gelevérd, door som mige leden zelfs kranige toeren verricht. Daarvan was het soms warme applaus het duidelijkste bewgs. Zeer zeker gold dat applaus ook den wakkeren leider, den heer M. Wierstra, die ook dezen avond weer toonde ten volle voor zijne taak berekend te zgn. Voorz. en voor zitster brachten hem dan ook een woord van hulde en dank voor zjjn degelijke leiding. In bonte afwisseling volgden nu de oefe ningen, op het programma vermeld. Van alle nummers kan gezegd zeer goed. Maar over specialiteitenen de >Zeeuw- sche dans« was men opgetogen. Beiden wekten een gezonden lachlust op, maar in zonderheid gaf de >Zeeuwsche dans« ook sierljjke, handige en meest volkomen ryth- mische bewegingen te aanschouwen. Het slotnummer, oefeningen op de brug, toonde hoe er hij »Greate Pier« goed ge schoolde krachten zittsn. Dit nummer ein digde met een heel aardige groepeering op en voor de brug. Het genot van het samenzijn werd nog verhoogd door de muziek van het Leeuwar der orchest. Vooral de beide extra-nummers, die na de pauze werden gegeven »Traviata« van Verdi en de vioolsolo >Braga< van den heer Bouman, gaven aan dezen góeden avond meer glans en kleur. Ook bjj het »bal na« heerschte een pret tige gezelligheid onder de jeugd. Kortom het geheel was wel bevorderlik cm de wensch van beide vereenigingen te vervul- in samenwerking met verschillende stam- boekvereenigingen is een landbouw-consu lent aangesteld, n.l. dr. Molhuysen, Neder- landsch landbouwkundige, die bureau zal houden in het Landbouwhuis te Leeuwar den. Het instellen van dit consulentschap is voor de Friesche landbouw en veeteelt een zaak van groot gewicht. Immers het be doelt 1Bestudeering van afzetgebieden, waar bij nagegaan wordt, aan welke eischen het product moet voldoen tevens zullen nieuwe handelsrelatiën worden aangeknoopt. 2. Het bevorderen van het inzenden voor tentoonstellingen, propaganda maken op allerlei wjjze, bezoekers rondleiden, ge schriften verspreiden, enz. De heer Molhuysen was vroeger admini strateur van de Friesche Landbouwtentoon stelling. De Commissie van Toezicht voor dit con sulentschap staat onder voorzitterschap van Dr. E. van Welderen baron Rengers te IJsbrechtum. I 1IEUWE SNEEKER COURANT r- k A ken, enz. F over 1912. ziekcorps over 1912. r over 1912. Een landbouw-consulent voor Friesland. Postkantoor Sneek. Vademecum. Door den dokter wordt het natuurlijk Hunyadi Janos Bitterwater als zeker en zacht werkend laxeerwater voorgeschreven o.a. bij congesties, zenuwlijden, zielsziekten, alle oogziekten, maag- en darmcatarrhen, lever- leverziekte. malaria, waterzucht, vrouwenziek ten (overgangsjaren), constipatie, huiduitslag, jicht en rheumatiek, puisten, gebrek aan eet lust, gevoel van loomheid en gedruktheid. Een .bekend arts zeide: Na gedurende een maand iederen morgen een wijnglas Hunyadi Janos gebruikt te hebben, is mijn eetlust volkomen hersteld.” Tentoonstelling De Vrouw 1813-1913. Nederlandsche Kaatsbond. „Greate Pier” en hThusnelda.” reuklooze Teerzeep voor hoofdwassching. Por flacon, voor eenige maanden voldoende, f 1.50. Te Sneek verkrijg baar bij VERGADERING van den Raad der Ge meente SNEEK, op Donderdag den 20 Maart e.k., des nam uur. Punten van behandeling Punt I. Vaststelling van notulen. Punt II. Mededeeling van ingekomen stuk ken, enz. Punt III. Rekening der begraienisrechten over 1912. Punt IV. Rekening van de Brandweer over 1912. Punt V. Rekening van het Stedelijk Mu ziekcorps over 1912. Punt VI. Rekening van den Waagmeester over 1912. Punt VII. Rekening van de Gezondheids commissie over 1912. Punt VIII. AI- en overschrijving armvoogdij- begrooting, dienst 1912. Punt IX. Voorstel tot aankoop van grond in het Sperkhem. Punt X. Adres van de wed. M. Posthuma alhier, om overname van de pont in de Stads gracht. Punt XI Voorstel inzake de verpachting van het vischrecht der gemeentelijke wateren. Punt XII. Adressen van J. Steggerda en M. H. van der Werff om gebruik van een lokaal voor een zangschool. Punt XIII. Voorstel tot betaling uit On voorziene Uitgaven, dienst 1912 en 1913. Punt XIV. Alsvoren tot ai- en overschrij ving, dienst 1912. Punt XV. Benoeming van stembureaux voor de stemmingen en zoo noodige herstemmin gen van een lid van de Tweede Kamer, leden der Provinciale Staten en leden van den Ge meenteraad voor 1913. Punt XVI. Vaststelling Kohier Hondenbe lasting, dienst 1913. Punt XVII Vaststelling primitief Kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1913. Prof. Dr. K. B. LEHMANN. Rektoratsrede der Universiteit Wurzburg 11512. Elfstedentocht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1