Uit onze Raadzaal. 'SNEEKERCOURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Bij den Paal der Heidenen. DAALDERS O Kaffee-Handels-Aktiengesellschaft, AMSTERDAM. No, 51. Woensdag 26 Maart 1913. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. R ECL AMEKO LOM. PIXAVON, Firma B. Meindersma. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGER Gred. Poortezijlen, - Hoek KleillZand Sneek. Ferdinands Freiïn von brackel door N. en A. VAN DER STEELE. PlXAVOK ƒ1.50 1 Kilo A 1 Ons 18 ct«. ijlde nu en dan. Hij noemde dikwijls den De eerste voorwaarde van menschelijke goedheid isiets lief te hebbende tweede iets te achten. George Elliot. ken, alvorens alles voorbij was. Dietrich zou voor den jongen moeten zorgen, want Jenka zou dat niet kunnen doen. Doch men moest niet slecht over zijne vrouw denken, hij al leen droeg van alles de schuld. Hoe onsamenhangend ook die woorden waren, ze vervulden Jenka’s ziel opnieuw met argwaan. Wilde hij zich thans gaan be moeien met den jongen en Dietrich daar over schrijven Niemand zou haar den jon gen ontnemen, wanneer zij hem had we- dergevonden. Den volgenden morgen scheen Willy zich beter te gevoelenhij was in staat het bed te verlaten, vroeg schrijfgereedschap en schreef een langen brief, welken hij daarna in een anderen sloot. Nog voordat zijn vrouw, die hij had uitgestuurd, om naar nieuwe middelen van onderhoud om te zien, terug kwam, had hij de brieven reeds op de post laten brengen. Ondanks de inspanning, bij het schrijven en de afmatting, welke daarop volgde, begaf hij zich nog denzelfden dag naar een hospitaal. Jenka maakte geen te genwerpingen; het nachtelijk incident had haar een te grooten angst ingeboezemd. Willy wilde absoluut in een katholieke in richting worden opgenomen, ofschoon de betreffende inrichting zeer afgelegen was. Voor Jenka vertoonde zich daar een geheel nieuw, haar onbegrijpelijk beeld. Haar don kere oogen blikten bijna wantrouwend op reuklooze Teerzeep voor hoofdwassching. Per flacon, voor eenige maanden voldoende, f 1.50. Te Sneek verkrijg baar bij o— Feuilleton. Koffie „Rag”, de caffeinvrije boonen- koffie, wordt in vele groote zieken huizen gebruikt, omdat de doktoren er van overtuigd zijn, dat zij voor de patiënten beter is dan caffein- bevattende koffie. GEBRs. TJALLEMA, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.5O, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. HOOFDSTUK XIX. Maanden waren voorbijgegaan sedert Willy’s dood. Reeds twaalf jaren waren ver- loopen sedert dien Augustusmorgen, waarop de heen en weer trekkende muzikant dat zwart-bruine meisje voor ’t eerst bij den paal der heidenen had aan getroffen. Zelfs in de aan bijzondere voorvallen zoo arme streek der W.. .sche bergen was die gebeurtenis reeds lang in vergetelheid geraakt. Slechts bij gelegenheid werd soms nog van hetval- sche munters-proces gesproken. De schuldi gen hadden hun straf uitgediend en de be drogenen hun verlies vergeten. De mole naarsvrouw had slechts een geringe straf ondergaan; de volksmond had haar echter des te harder veroordeeld. Hare bezitting had zij verkocht en daarna was zij heen gegaan. Óp de plaats van den molen verhief zich thans het grooteche gebouw eener indu- strieele inrichting. Deze had meer bedrijvig heid in de omgeving gebracht en de een zaamheid, waarover Jenka zoo menigen traan had gelaten, verdreven. Jenka’s vlucht leefde alleen nog in de herinnering dermenschen, waarmee zij vroeger had te doen gehad, en werd nog altijd in verband gebracht met het vertrek van Dietrich. Sedert de valsche munters waren verdwenen, had de oude paal geen nachtelijk bezoek meer gehad, maar de roep van onheil-aanbrenger te zijn, was zoo mogelijk het volk nog dieper inge grift. Woudgras en mos schoten daar nu welig op en de machtige boschreuzen rek ten hunne takken alle jaren hooger ten he mel op. Bij het eerste grauwen van een Augustus morgen ontving de stille, zoo lang rustig gebleven plek weder bezoek. In de kleine woudopening vertoonde zich eene vrouw, schuw en angstig rondziende. Het scheen, alsof zij het niet waagde een enkele schrede verder te gaanplots bleef zij staan en ang stig speurend viel haar blik eindelijk op den aardenwal en den paal, welke in het sche merend morgenlicht een spookachtig aanzien had gekregen. Zij deed eindelijk, blijkbaar met de grootste wilskracht, een stap verder, zonk dan echter plotseling op de knieën, terwijl ze het aangezicht met hare handen bedekte. Langen tijd bleef zij zoo in deze houding liggen, niet lettend op den mor gendauw, die den grond tamelijk nat had gemaakt, noch op den vochtig-kouden wind, die het eerste morgenuur zoo onaangenaam kan maken. Men had kunnen gelooven, dat zij sliep, wanneer zij niet van tijd tot tijd hare oogen angstig had opgeslagen. De eerste volle straal der zon deed haar echter deze houding verlaten en ópstaan. Voorzichtig, bijna vreesachtig sloop de vrouw naar den kleinen aardwal, die den paal omgaf. Blauwe gentianen, zooals Diet- rich en Marie hier eens hadden geplukt, bloeiden ook thans en openden hunne kel ken bij de aanraking van het gouden mor genlicht. Zij lette echter niet op de bloe men tastend gleed hare hand over de stee nen en zocht naar die, welke los waren. De vrouw scheen hier goed bekend te zijn; eenige struiken rukte zij hier en daar uit en vond eindelijk een steen, die zich liet opheffen. Zij stak hare hand in de opening, welke den steen had bedekt en haalde een voorwerp te voorschijn, waarvan het vinden haar zichtbaar verheugde. Het was een oud zakboekje, in olielinnen gewikkeld om het tegen de vochtigheid der aarde te bewaren. Wordt vervolgd. ziel binnen. De geestelijke van het hospitaal vond hem dan ook zeer ontvankelijk voor zijne woorden, alsook voor de kerkelijke vertroostingen. Ook voor Jenka trachtte hij te zorgen. Hij smeekte den geestelijke drin gend, zich te willen belasten met haren te rugkeer naar het moederland. Hij verzocht hem Dietrich zijn dood te melden en gaf het adres op van den ban kier, bij wien Dietrich vroeger het geld had gedeponeerd. Ook zijn brief had hij op die manier verzonden. Hetgeen, ten opzichte van zijn broeder, zijn geweten drukte, had hij hem reeds geschreven, toch gaf hij den geestelijke nog alle mogelijke inlichtingen over alles, wat den te vondeling gelegden knaap betrof. Hij wenschte, ingeval de jon gen nog leefde, dat Dietrich zich met diens opvoeding zoude bemoeien, opdat zijne vrouw niet alleen daarvoor behoefte te zor gen. Ook aan zijne moeder, die hij echter nauwelijks meer in leven waande, deed hij vele groeten toekomen en beval haar Jenka aan, daar zij altijd goed voor hem was ge weest. Aan zijne vrouw zelf gaf hij de meest uit gebreide inlichtingen hoe zij moest hande len. Hij zeide haar, dat hij haar bij zijn broeder had aanbevolen en deze haar zeker troost en den noodigen steun niet zou ont houden. Jenka hoorde met donkeren blik deze raadgevingen van haar stervenden man die stille, bedaarde vrouwen, die de verple- aan. Zij sprak niet tegen, zooals tot nog toe ging leiden en ook haar vriendelijk en voor- hare gewoonte was geweest, doch zij beloofde komend hun hulp aanboden. Zij verkoos ook niets. Of zij smart gevoelde over het aanstaand verlies, of dat zijn dood haar als een bevrijding van drukkende banden toe scheen, was moeilijk te raden. echter voor zich zelf te blijven zorgen. Op haar echtgenoot hadden intusschen die rust en de geest der inrichting een zeer wel- dadigen invloed. De goede indrukken zijner kinderjaren ontwaakten in hem, en de er kenning, dat hij zijn leven verwoest en zijn doel had gemist, drong met kracht zijne Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. ANNEX TELEFOON No. 150. Uit het Duitsoh van 55.) Terwijl zij op deze manier aan haren toorn lucht gaf, en hem allerlei verwijtingen toe slingerde, werd hij plotseling door zulk een aanval van kramp overvallen, dat hij be wusteloos ineenzakte. Koud zweet parelde op zijn voorhoofd, en de geel-bleeke gelaats kleur deed het ergste vreezen. Haar woor denstroom onderbrekend, sprong de vrouw op hem toe. Een vreeselijke angst maakte zich van haar meester, toen zij die ijskoude ledematen voelde. Met alle hulpmiddelen, die haar ten dienste stonden, trachtte zij hem bij te staan en riep eindelijk de bewo ners van ’t huis te hulp. De eigenares van ’t hotel, een flinke, verstandige vrouw, wist spoedig de levensgeesten weder op te wek ken toch scheen zij over zijn toestand niet gerust. Zij sprak nu ook van een hospitaal, waar hij rust en een betere verpleging zou kunnen vinden. Zij raadde Jenka aan dien nacht bij den zieke te waken. Jenka zat den ganschen nacht aan ’tbed van haar man. Hij was tamelijk kalm, doch naam zijns broeders en mompelde, dat hij hem moest schrijven, en om vergeving sme den Waagmeester ontvangst I rï' f 57.06-5 deze re- Hunyadi Janos is een salinisch water, dat zoo uit de bron, zonder eenige toevoeging, in flesschen afge tapt wordt en als purgeerwater zijn weg tot in de afgelegenste deelen der wereld vindt. Het veroorzaakt niet de minste pijn en werkt onfeilbaar. In nagenoeg alle gasthuizen in gebruik. (Verg, van Donderdag 20 Maart’13, ’s avonds 7i/2 uur.) Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Secretaris de heer Jac. v. d. Laan. Aanwezig 12 leden. Afwezig de hh. Zelvelder en Gortei’ met ken nisgeving één vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Élzer. Pant I. Vaststelling van notulen. De notulen der vorige Verg., welke ter visie hebben gelegen, worden onveranderd vastge steld. Punt II. Mededeeling van ingekomen stuk ken, enz. Ingekomen zijn a missive van den Commissaris der Ko ningin, berichtende dat met ingang van 16 Februari 1913 tot burgemeester dezer gemeente is herbenoemd de heer P. J. de Hoop. De heer Dr. Bouma (Weth.) spreekt den burgemeester ongeveer als volgt toe „Met een enkel woord wil ik u mede na mens den wethouder Westra gelukwenschen met uwe herbenoeming. De eerste periode van 6 jaar is verstre ken, sinds u hier den eed aflegde, met al uw krachten te zullen opkomen voor de be langen dezer gemeente Dat van u na het verlaten uwer vorige standplaats, die u zoo lief was geworden, hier veel inspanning werd gevraagd, behoeft nauwelijks gezegd, waar belangrijke werken in voorbereiding waren. Met voldoening mag dan worden geconstateerd dat tijdens deze eerste periode vrij veel tot stand is gekomen. Ik noem slechts de gemeentelijke woning bouw, de waterleiding, verbetering der ka den, verbetering van het onderwijs enz. Door uw humaniteit en joviale omgang is het vaak minder prettige en tijdroovende werk van ons college dikwijls veraange naamd. Wij behoeven het niet te verzwijgen dat u ook toestanden en verhoudingen hier aan trof, die zeer onaangenaam waren. Het spreekt vanzelf dat uwe zienswijze in dezen niet door allen werd gedeeld, maar gewaardeerd moet het worden dat u steeds rond en eerlijk uw eigen meening hebt ver dedigd. Na de stormen hoop ik dat er nu kalmere jaren komen, waarin het u gegeven moge zijn in samenwerking met de afgevaardigden uit de burgerij, de belangen onzer geliefde gemeente te behartigen. (Applaus.) De V o o r z. dankt de heeren Wethou ders voor hunne gelukwenschen. „Hoewel het waar is, dat in deze periode veel tot stand is gekomen, moet daarbij niet worden ver geten, dat vele zaken onder mijn voorgan ger reeds waren voorbereid en de Waterlei ding b.v. nog slechts op uitvoering wachtte. Niet altijd is mijn taak hier gemakkelijk geweestik hoop dan ook dat de volgende periode niet in alle opzichten op de thans Die Gedankeu wollen nicht rasten Sie ziehen die Strasse wohlbekannt Und suchen ein langst verschollenes Land, Wo Blatter und Blüten verblassten. afgelegde moge gelijken, want het zijn niet alleen aangename herinneringen, die ik daar aan heb. Ook voor het vervolg wil ik, getrouw aan mijn eed al mijn krachten wijden aan mijn taak. Deze kan mij gemakkelijker worden gemaakt, wanneer wij steeds met elkaar trachten de belangen van deze gemeente te bevorderen. Ik hoop dat Voor het vervolg per sonen en zaken meer zullen worden geschei den, dat het zakelijke meer de overhand krijge en de persoonlijke kwesties op den achtergrond geraken, hetgeen de gemeente zeker ten goede zal komen. Van deze hoop vervuld, wil ik met moed de nieuwe periode beginnen en doe daarbij een beroep op uw aller medewerking.” (Ap plaus.) De heer Visser merkt op dat de heer Dr. Bouma alleen namens de Wethouders heeft gesproken. Spr., als oudste lid van den Raad, meent de tolk van zijne medeleden te zijn, wanneer hij den Burgemeester ook namens hen gelukwenscht. De woorden door den heer Dr. Bouma gesproken kan Spr. vol komen onderschrijven hij hoopt dat zijne medeleden hetzelfde zullen kunnen getui gen. (Applaus.) de Drankbestrijdersvereenigingen. Sub 1t voor kennisgeving aangenomen. u adres van J. Andringa, inzake koop stuk grond aan de Truffelsteeg. Wordt voor kennisgeving aangenomen met het oog op een reeds genomen besluit in dezen. v adres van Fa. A. M. Kuyt e.a., inzake het vervoeren van goederen over het asch- beltterrein. Om prae-advies gesteld in handen der comm, voor de gemeentereiniging. w idem van de concierges bij het hooger en middelbaar- onderwijs, om verbetering van jaarwedde. Komt later ter tafel met het adres der leeraren van gelijke strekking. x idem van J. H. Doodkorte e.a. verzoe kende de vroegere stadsomroeper S. Faber, weer zijn functie voor het publiek te doen waarnemen. Wordt ter afdoening gesteld in handen van den Voorz. ij idem van H. Tromp Jz. e.a., allen win keliers, inzake eene verordening voor wette lijke winkelsluiting. B. en W. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemenzij achten het on- gewenscht deze zaak die pas in Juli van alle kanten is bekeken nu weer aan de orde te stellen. Na eenige discussie wordt met 7 tegen 5 stemmen van de h.h. Dwarshuis, Bont, Westra, Wilhelmy en De Wolf aangenomen een voor stel van den heer IJ t s m a, het adres om praeadvies te stellen in handen van B. en W. daar hij meent dat de zaak-winkelsluiting thans in een geheel ander stadium is geko men dan Juli van het vorige jaar. z adres van S. Zeijl e.a. adhaesie betui gende met het adres sub ij. Wordt gevoegd bij sub ij. a1 e i b1 verslagen over 1912 over den ge meentelijken woningbouw en den Handels- cursus. Deze verslagen worden in het gem. verslag opgenomen. Punt III. Rekening der begrafenisrechten over 1912. Deze rekening, bedragende een ontvangst van f 1253.50, wordt op voorstel der finan- tieele commissie goedgekeurd. Punt IV. Rekening van de Brandweer over 1912. Deze rekening bedragende in ontv. en uitg. f 544.48, wordt eveneens goedgekeurd. Punt V. Rekening van het Stedelijk Mu ziekcorps over 1912. Deze rekening bedraagt in ontv. f 1315.835 in uitg. - 1258.77 en sluit met een batig saldo van Op voorstel der commissie wordt kening goedgekeurd. De commissie stelt voor, afwijzend te be schikken op het verzoek, dit batig saldo af te staan aan de tegenwoordige vereeniging Het Sneeker Muziekcorps. Na eenige discussie wordt met 9 tegen 3 stemmen (van de hh. De Wolf, Dwarshuis en Bont) verworpen een voorstel van den heer D e Wolf die het bedrag wel wilde af staan, om dat die vereeniging dit eerste jaar veel aan- schaffingskosten heeft. NIEUWE SNEEKER COURANT Hierna wordt overeenkomstig het voorstel der commissie afwijzend op het verzoek be schikt. Punt VI. Rekening van over 1912. Deze rekening, bedragende een van f83.625 wordt goedgekeurd. Punt VIL Rekening van de Gezondheids commissie over 1912. Deze rekening bedragende in ontv. en uitg. f 856.84 wordt goedgekeurd. Punt VIII. Af- en overschrijving armvoogdij- begrooting, dienst 1912. Tot deze af- en overschrijving, groot f 240.755 wordt z. h. st. besloten. Punt IX. Voorstel tot aankoop van grond in het Sperkhem. In verband met de plannen tot het leggen van een brug over de Stadsgracht is aankoop van dit perceel kad. bekend Sectie C No. 1169 groot 29 A. 90 cA., toebehoorende aan Mevr. Wed. Mr. D. Alma, de heer H. Fennema en Mevr. AmentPijttersen, gewenscht. B. en W. stellen voor, tot dezen koop over te gaan en het bedrag f 4500 te vinden uit een aan te gane geldleening. De heer De Wolf ziet in dezen koop geen gemeente belangalleen wanneer men de brug bij de fabriek wil leggen zal deze koop noodzakelijk zijn. Wanneer de brug aan de andere zijde van de fabriek zou worden gelegd, was dit stuk grond niet meer dan f 1000 a f 1200 waard, terwijl er thans de ongehoorde som van f 5500 per pondemaat voor wordt gevraagd. Spr. vindt dat men het geld van de burgerij niet mag besteden om er deze kapitalisten mee te verrijken. De Voorz. antwoordt dat over dit voor stel. zooals de heer De Wolf weet vooraf reeds met den Raad is overlegd de grond is inder tijd voor elk Vs deel a f 1500 getaxeerd. Met 11 stemmen tegen 1 (van den heer De Wolf) wordt het voorstel van het D. B. aan genomen. (De heer Dr. Bouma vertrekt.) Punt X. Adres van de wed. M. Posthuma alhier, om overname van de pont in de Stads gracht. B. en Wvan oordeel dat het ongewenscht is, dit pontveer van gemeentewege in stand te houden, stellen voor, afwijzend op het adres te beschikken. Na eenige bespreking wordt op voorstel van den heer IJtsma besloten, B. en W. op te dragen te onderzoeken in hoeverre het mo gelijk is, met belanghebbenden eene regeling te treffen, het veer te doen bedienen zoolang de nieuwe brug nog niet is gelegd. Punt XI. Voorstel inzake de verpachting van het vischrecht der gemeentelijke wateren. B. en W. stellen voor het water dit jaar niet te verpachten, doch van 1 Juni1 Janu ari consenten af te geven nl. kleine vischakten a f 2 50, groote vischakten k f 5. Na eenige bespreking wordt hiertoe beslo teneen voorstel van den heer De Wolf deze prijzen aanmerkelijk te verlagen werd niet ondersteund. De Voorz. dankt thans ook den Raad voor zijne gelukwenschen en stelt voor, de missive voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Verder zijn ingekomen b schrijven van Z. Ex. den Min. v. Bin- nenl. Zaken, meldende dat geen bezwaren be staan tegen tij del. benoeming als leeraar aan het Gymnasium van F. v. d. Vliet c en d resolution van h.h. ffed. St. tot goed keuring der gemeenterekening over 1911 en het raadsbesluit tot wijziging der begroeting voor 1913 e bericht van hetzelfde 'lege, waarbij machtiging wordt verleend tot stichting eener nieuwe stelphuizinge voor het Bumaleen. f de door hh. Ged. St. goedgekeurde reke ning over 1912 van den Mac-Adamweg Sneek Bolsward. Al deze stukken voor kennisgeving aange nomen. g, h, i, j en k verslagen over 1912 respect, van het Hooger Onderwijs het Lager Onder wijs de commissie tot wering van schoolver zuim de gemeentelanderijen en den Trekweg de gezondheidstoestand van den veestapel Deze verslagen worden voorzoover noodig in het gemeenteverslag opgenomen. 1 en m processenverbaal van gehouden kas verificatie bij den Dir. van Gasfabriek en Wa terleiding n rapporten van Drinkwateronderzoek over Januari en Februari o schrijven van F. v. d. Vliet te Den Haag, houdende aanneming zijner benoeming tot tij del. leeraar aan het Gymnasium p idem van J. Kramer, Leeuwarden tot aan neming zijner benoeming als verslaggever voor het gemeente-raadsverslag q idem van G. Lanting, houdende aanne ming der voorwaarden voor verlenging der bestrating Kerkhofsgracht r, s en t, dankbetuigingen voor verleende subsidie respect, van de Openbare Leeszaal, de Ver. ter bevordering van Gem. belangen en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1