SNEEKER COURANT (67ste Jaargang}WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Lappen Lappen Lappen Japonstof, Gordijnstof, Fantasiekatoen. T. R. T JERKSTR A I ^DAALDER? Restanten tegen zeer lage prijzen. Geheimrat Exz. VON LEYDEN. Hl .0 No, 55. Woensdag 9 April 1913. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. Deze week Uitgevers: Firma H. BRANDENBUBGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Nieuwstijdingen. d- ANNEX h- a /1.5O 1 Kilo 1 Ons 18 ets. )1 ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.5O, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENTLE-FRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Sedert het bestaan der koffie „Hag”, de caffein- vrije boonenkoffie, behoeft het koffiegenot niet meer verboden te worden. Koffie jj H a g” veroor zaakt geen hartopwindin- gen. tevredenheid, te weten de verschijnselen van ontaarding of degeneratie. Tot het wetenschappelijk onderzoek der degeneratie droegen verschillende stroomin- gen bij. In de jaren tusschen 1860 en 1880 vonden Fransche psychiaters (Morel, Magnan, Féré) dat onder de familiebetrek kingen van de groote meerderheid (ruim 75 der krankzinnigen veelvuldig voor kwam idiotie, krankzinnigheid, drankzucht of zenuwlijden en dat deze erfelijke vor men van krankzinnigheid te herkennen wa ren aan bepaalde lichamelijke en vooral geestelijke verschijnselen. In de jaren 18751895 vonden vooral Italiaansche psychiaters (Lombroso) en ju risten (Ferri) deze zelfde verschijnselen (de- generatie-teekens) terug bij een groot aan tal misdadigers, wier verwanten, eveneens in grooten getale behept waren met boven genoemde ziekten, zoodat ruim de helft der boeven eveneens erfelijk belast geacht moest worden. Een derde strooming tot het onderzoek der ontaarding ging uit en gaat uit van de drankbestrijders. Volgens Prof. Krae- pelin, de Nestor der Duitsche psychiaters, iemand met een reuzenervaring op het ge bied van het drankmisbruik, was 75 °/0 der alcoholisten, die hij waarnam, op een of andere wijze erfelijk belast. Zoo wordt dus door zeer ervaren en ge zaghebbende geleerden de degeneratie aan gewezen, als de belangrijkste oorzaak van het sombere drietalkrankzinnigheid, drank zucht en misdadigheid. Deze hooge cijfers behoeft men niet zoo precies te nemen, want tusschen een volmaakt gezonden aan leg en de verstgaande ontaarding vindt men de meest vloeiende overgangen. De natuur maakt immers geen sprongen. Er is meer. Men kent van bijna alle organen van den mensch erfehjke ziekten, waarvan Spr. enkel nog wil noemen de doof- stomheid. Het feit der toeneming der ont aarding in ons land en nog meer in de omringende staten is een reden te meer, die haar onderzoek zoo belangrijk maakt. Dit feit blijkt vooral uit de volgende cij fers. In 1880 kwamen in de 13 krankzin nigen gestichten van ons land 4200 verpleegden voor, in 1912 in de 31 ge stichten 12600; in dertig jaren een ver- driedubbeling. Daarnaast zijn talrijke zenuw- sanatoria in dien tijd opgericht. Ten deele komt déze toeneming, doordat een aantal verpleegden vroeger in de gevangenissen terecht kwam of bleef. (Door Dr. Scher men op ongeveer 100 per jaar meer ge schat.) In 1871 kwamen in de gezamenlijke gevangenissen bij afwisseling 40.000 gevan genen voor, in 1890 53.000, welk cijfer in 1900 51000 bedroeg en sindsdien nog verder gedaald schijnt te zijn. Die daling komt ten deele van het overbrengen naar de krankzinnigengestichten, ten deele door het verminderen van het alkoholmisbruik. Woensdag 26 Maart sprak Dr. H. Klein voor bovengenoemd genootschap over Li- chamelijkej. en geestelijke ontaarding. In tegenstelling met het opwekkend 'ex celsior in de ontwikkeling van het planten en dierenrijk, stemmen de afwijkingen der erfelijkheid bij den mensch allesbehalve tot SNEEK. De heer K. van Lunzen, thans stationchef te Suameer, maar vroeger alhier, zal morgen, 9 April zjjn 25-jarig jubileum by de Ned. Tramweg-Mjj. gedenken. De heer W. Schuil, onlangs als rjjks- ting, o.a. een krachtige uitvoering van de Woningwet. Tenslotte komt Spr. tot het kinderen krijgen van gedegenereerden. Hiertegen be staat een afdoend middel, dat steeds meer op den voorgrond gebracht wordt, n.l. de huwelijksonthouding van ontaarden. Zoo is er onlangs een vereeniging opge richt, om tegen dergelijke onberaden hu welijken te waarschuwen. Met deze huwelijksonthouding loopt het tot dusver nog zoo’n vaart niet, noch goed schiks, noch met behulp van door sommi gen (b.v. prof. H. Treub) verlangde wet telijke waarborgen. Dit hangt af van de doorslaande beweegredenen, die al of niet tot een huwelijk leiden, en daartoe be hoort, zooals de ervaring leert, tot dusver niet de vrees voor de gevolgen der ont aarding, zelfs niet bij hen, die volkomen de beteekenis van die gevolgen beseffen. Het alkoholgebruik in Nederland is in den loop der 19e eeuw op en af gegaan. In 1910 werd het laagste punt bereikt. In de jaren 1885/89 werd per hoofd der be volking 5,90 L. alkohol, herleid op 100 gebruikt, in 1910 3,96 L. In Frankrijk steeg dit cijfer van 15,69 L. in 1885/89 tot 23,73 L. in 1904/09. In de Vereenigde Staten, in België en Italië nam het gebruik in dien tijd eveneens toe, in Engeland en Duitschland bleef het on geveer gelijk, in eenige kleinere landen (o.a. Zweden en Noorwegen) nam het af. Ondanks de intensieve propaganda tegen den alcohol is in het algemeen het verloop van het alkoholgebruik onbevredigend. Het getal doofstommen hier te lande in 1870 nog 1200, was in 1910 gestegen tot 2300. Spr. vertoont nu eenige lantaarnplaatjes van lichamelijke degeneratieteekens bij idio ten, krankzinnigen en misdadigers. Voor de ontstaanswijze van de erfelijk- heidsafwijkingen hebben vooral Nederland- sche geleerden (Prof. Hugo de Vries, Dr. Cox) ons verwezen naar de kiemcel, het uiterst kleine bolletje levende stof, waaruit telkens elke plant, zoowel als mensch en dier, zijn oorsprong neemt en zich ontwik kelt. De kiemcel is de samensmelting van het vaderlijk en moederlijk erfdeel, welke ouderlijke bestanddeelen gevormd worden door klierachtige organen, die aan het bloed, dat ze doorstroomt, hun voedsel ont trekken. Zijn deze organen ziek of is het bloed vergiftigd, dan kan geen gezonde kiemcel ontstaan. Een ziekte van de kiemcel is de bron van de latere ontaardingsverschijnselen. Tot de oorzaken der ontaarding behoo- ren eerstens de ontaarding der ouders, want dit brengt ontaarding van de bedoelde or ganen en van de kiemcel mee verder hygië nische wantoestanden en slechte voeding, die alle weefsels der ouders ondermijnen grovere stoornissen dier klierachtige orga nen (b.v. door tuberculose)vergiftiging van het bloed der ouders door bacterieele ziekten (b.v. typhus en syphilis,) door meel- bederf (b.v. beri-beri en pellagra,) door bloedziekten (b.v. suikerziekte, jicht) of door lood, opium, alkohol, enz. Door welke van deze oorzaken is de degeneratie toegenomen P Gaat men het voorgaande lijstje na, dan blijkt het de eerstgenoemde te zijn, het feit, dat meer dan vroeger gedegenereerde ouders kinderen krijgen. Dit komt, door dat zooveel meer dan vroeger zwakke kin deren door kunst- en vliegwerk in het le ven gehouden worden en hunne degene ratie op hun kroost overbrengen. Het is te verwachten, dat door deze oorzaak de ont aarding in de toekomst nog meer zal toe nemen, als de bestrijding niet krachtiger en doeltreffender wordt. Deze bestrijding kan tweeërlei zijn men kan de gedegenereerden, die eenmaal geboren zijn, van kindsbeen af trachten in den band en in evenwicht te houden en men kan pogen het ontstaan van gedege nereerden te voorkomen. Dit laatste heeft mee; zin, omdat men anders bij ieder nieuw geslacht opnieuw moet beginnen. Spr. beperkt zich tot het nagaan van de laatste methode en verwijst daarvoor wederom naar het oorzakenlijstje. Wat de alcohol betreft, ongeveer 30 50 °/o van onze idioten hebben één of twee drankzuchtige ouders gehad. Vraag het aan onderwijzers, hoeveel achterlijke en nerveuse L-- -b De drankstrijd is dus een krachtig wapen j Spoorw. Mjj. tegen de degeneratie. BOZUM, 5 April. Hedenavond werd in het café Bos de jaarvergadering gehouden van de kaatsvereeniging »Bozum”. De vergadering was slechts matig bezocht. De rekening sloot met een batig saldo van f5.876. Besloten werd, in den loop van dit jaar zoo mogeljjk twee kaatspartyen te hou den. klerk 3e klasse tjjdeljjk aangesteld alhier, is met ingang van 1 April definitief werk zaam gesteld aan het kantoor der directe belastingen en accynzen. Tot leerlinge aan de Christelijke kwaekschool te Leeuwarden is o. m. toe gelaten Gezina Dethmers, alhier. De afd. »Sneek« van de Ned. Ver. t. Afsch. v. Alc. Dr. hield Zondagavond in Amicitia een feestavond ter herdenking van ’t 70-jar;g bestaan dier Ver. Reden tot feestvieren is er voor de leden wanneer ze om zich heen ziende bemerken hoe hun Ver., de laatste jaren vooral, is gegroeid en vooral de beweging, die door haar gedragen wordt, de onthouders-bewe- ging, die tot een heerlijke hoogte is ge komen. Maar toch is ’t nog geen tjjd van rus ten, er is pog heel wat te strjjden tegen het moderne alcoholisme, dat onzen tijd teistert, getuigde de Spr. dr. H. T. de Graaf. En Spr. somde eenige der kwade gevolgen van dat alcoholisme op en wees de hoor ders er op waarom het hun plicht was dat alcoholisme mee uit de wereld te helpen. De zangver. De Korenbloem* zong, lang niet onverdienstelijk, eenige propaganda nummers. Het koor is de laatste tjjd aan merkelijk vooruitgegaan Na een paar voordrachten van 2 leden werd als slot door de tooneelclub >For yens neiste* opgevoerd het blyspel >De Frye Feinteboun*, dat heel wat succes had, dank zy het goede spel en de vermakelyke inhoud. En voorts heeft de Jonge Sneeker Or- chestvereeniging met haar alleraardigste muziek de avond prettig opgevroolykt. Het eerste optreden van dit orchestje was een bepaald succes Aan het slot werd een collecte gehouden voor de uitgesloten sigarenmakers. IJLST, 5 April. By de heden ten over staan van notaris Wierda gehouden finale veiling werd de winkelhuizinge van F. Pas ma voor f 2300 toegewezen aan den heer H. Sietsma te Goutum, de huizinge met slagershok en erf van wjjlen S. v. d. Veen, na cumulatie, voor f 1961 aan den heer C. Nauta te IJlst. IJSBRECHTUM. De heer dr. E. van Welderen baron Rengers alhier werd be- kinderen datzelfde lot deefen. [I noemd tot commissaris van de Nederl. Centr. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- - avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. De bestrijding der bloedziekten en bac terieele ziekten kan men veilig aan de dok ters overlaten. Dit geldt ook voor de gro vere stoornissen der klierachtige organen. Slechte hygiënische toestanden, slechte voe ding eischen maatregelen om te komen tot een betere volksvoeding en volkshuisves- SLOTEN. Onder het personeel der stoom- zuivelfabriek alhier komt eene wjjziging de assistent-directeur A. Slier is benoemd tot directeur der zuivelfabriek te Wolvega. In zjjn plaats is nu de heer Tj. Folmer alhier benoemd tot assistent. De juist 5i-jarige scharenslyper J. B. te Franeker liep Vrjjdagmorgen het binnenpad van Hitzum naar de stad. Toen hjj de tramljjn wilde oversteken, naderde een goe derentram. De man hoorde echter het luide bellen van den machinist niet. En eer deze kon remmen, werd B. gegrepen en meege sleurd, zoodat zjjn linkerbeen geheel en het rechterbeen tot de knie werd afgereden. Ook kreeg hjj nog een wondje aan het hoofd en aan de vingers. De man was onmid- delljjk dood. Per tram werd het Ijjk naar Franeker gebracht. De machinist werd in verhoor genomen. Vanwege den Provincialen Waterstaat zal de geul door het Heegermeer over een lengte van 875 en die door het Slotermeer over een lengte van 900 M. worden 'uitgediept. De kosten van het werk, waarvan de aan besteding nog in deze maand zal geschieden, zjjn geraamd op f 3150. Onder dit opschrift wordt in de N. R. C. mededeeling gedaan van de groote verliezen die de visschers langs de kust der gemsenten het Bildt, Barradeel, Harlingen en Wonss- radeel geleden bij de stormen van 17 Maart j.l. Er zjjn, vooral in de eerste twee ge- meeuten visschers, die geheel broodeloos zjjn door verlies van hun vischtuig. De waarde der verloren fuiken alleen wordt geschat op f 18.000. De heeren burgemeesters der genoemde gemeenten stellen zich gaarne beschikbaar tot het geven van nadere inlichting. In elk geval is spoedig hulp hier drin gend noodig. Naar aanleiding van aanvallen, die eenige tjjd geleden in enkele bladen werden ge richt op het Leger des Heils, vooral ten opzichte van de administratie en het finan- tiëel beheer, is door mr. E. J. Korthals Altes, op verzoek van den commandant een onderzoek naar een en ander ingesteld. In het Ijjvig rapport, dat omtrent dit onderzoek is uitgegeven komt mr. Korthals Altes tot de conclusie, dat de tegen het Leger des Heils geuite grieven, voor zoo ver zy de administratie betreffen en de be steding der ingekomen giften, volkomen ongegrond zjjn. Hjj is echter van meening, dat veel on- duideljjks in de uitgegeven verslagen aan leiding kan hebben gegeven tot het uiten dezer grieven. Aan den minister van Binnenl Zaken zal een adres worden gericht, om te verzoeken de stemmingen en herstemmingen zooveel mogeljjk op Maandag vast te stellen opdat daardoor aan de handelsreizigers, die daar toe thans bezwaarljjk in staat zjjn, de ge legenheid worde gegeven, van hun kiesrecht gebruik te maken. Tot de laatste wandaden der Engelsche kiesrechtvrouwen behoort ook het in brand steken van een kerk in het N. W. van Londen. Die kerk zelve was reeds merkwaardig, daar ze de plaats van samenkomst was voor de aanhangers van >een Christendom boven geloofsverdeeldheid”. De brand werd gesticht in een muurkast en het vuur greep reeds snel om zich heen Door de hitte smolt echter een loodenpjjp van de waterleiding, waardoor het water met kracht op spoot en het vuur weer bluschte. Toch is er eene schade aangericht van een duizend gulden, en de dames zullen zich hierover wel weer hebben te verant woorden. - 3F. NIEUWE SNEEKER COURANT en A Vortrag'"„Herz neurose u deren Behandlung.) Iemand die zich niet wel gevoelt kan steeds beginnen met des morgens op de nuchtere maag een wijnglas Hunyadi Janos water te gebruiken bijna altijd zal hij er door herstellen. Indien het niet baat, schaadt het ook niet, want het is zuiver bronwater. Natuurkundig Genootschap. K. Feestavond. Door de tram gedood. Uitdiepen van vaarwaters. Nood in Friesland. Legep des Heils. Handelsreizigers en Klespecht. Een bpand die zichzelf bluschte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1