SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) DE JONG’S Hollandsch- Zwitsersche CHOCOLAAD. No. 56. Zaterdag 12 April 1913. it >n Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECL AM EKOLOM. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kldnzaïld Sneek. TELEFOON No. 150. Brieven van een Oud-Sneeker. e, b 29e Jaargang. Nieuwstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij, GEBR. in [er A. m Groote Ad verten tiënjkunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. M. 10 PALTHE. Spoedige aflevering. daardoor Specialiteiten VI. »S- >ol as en en sh- de la ke el- ar- >n- bij O. te er, Tabletten, Rollen, Doozen. Het volmaakte fabrikaat. -e- JT- te •es k. is door de propaganda-commissie der Rust- huis-vereeniging opnieuw uitgencodigd. Naar bericht wordt, is deze uitnoodiging aangenomen en zullen ze weer op Hemel vaartsdag hier ter stede hun zang laten hooren. Pijnloos Een zeer laat uur, inderdaad Ter voorkoming van misverstand, vesti gen wij er de aandacht op, dat wij met de plaatsing van bovenstaand stuk niet bedoelen als redactie onze meening inzake deze actueele kwestie uit te sprekeu, doch dat in dit stuk een onzer medewerkers zijn persoonlijke meening weergeeft. Red. N. S. C. SNEEK. Mej. F. Kfikes van Bolsward thans tjjdeljjk onderwijzeres alhier is in tjjdeljjke betrekking benoemd te Oldeboorn. Men verzoekt ons mede te deelen dat mor gen (Zaterdag)avond in het Leger des Heils door een der barmhartigheids officieren, een lezing zal worden gehouden, over het werk in de achterbuurten der groote steden. Nu er de laatste tjjd zooveel geschreven is over het Heilsleger en hun werk, zullen er zeker wel velen komen om het een en ander te vernemen van hun werk. Het koor Straatzangers, dat het vorige De schenking is hoofdzakeljjk bedoeld ah den rechter van Instructie, waarbjj de voor- eene hulde aan de Sport. GEBRs. TJALLENIfl, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. ANNEX De moeder van den eens zoo beroemden Nederlandschen sportman Karei Beukema, heeft aan het Nederl. Olympisch Comité een gift van f 10.000 geschonken, tot vor ming van een fonds, dat zjj gedoopt heeft met den naamKarei Beukema fonds, en waarvan de renten zullen gebruikt worden voor de uitzending van Nederlandsche sport mannen naar de Olympische spelen. Een comité zal dit fonds beheeren. Hierin is door mevr. Beukema benoemd de heer „tijd sinds de invoering van de Arbeids- „wet verloopen was, of ik was zoo dank baar als een kind, dat zij er gekomen „was. Want zij rukte mij uit een gewoonte, „die mij een heelen last oplegde enz. Moge de Sneeker Raad zich scherp be wust zijn van zijn sociale verantwoordelijk heid de ingezetenen zullen het dit college dank weten, als de vervroegde winkelslui ting bij verordening wordt ingesteld. N. WINKELSLUITING. De krachtige, doelbewuste actie der Leidsche afdeeling van den Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, gesteund door de onverholen sympathie van een flink deel der patroons, die voor de „winkelsluitings-idee" gewonnen zijn, heeft, naar bekend verondersteld mag worden, tot een niet onbeduidend succes geleid. Onze Gemeenteraad toch heeft geen termen kun nen vinden het afwijzend prae-advies van Burgemeester en Wethouders op het be treffende adres der winkelbedienden te aan vaarden, zoodat het College van B. en W. den een of anderen tijd met een ontwerp- ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl—-, franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. monsters van sterke muilbanden voorzien zijn, hun reuzige grijpklauwen bedwongen achter stevige traliewerken. Ons ontging de humor niet in de ver klaring van een der meest overtuigde le den van de Vereeniging tegen den Slui- tingsdwang, dat hij was vóór de Leerplicht wet en geen bezwaar had tegen gedwon gen koepok-inenting, maar toen wij hem voorspelden, dat hij eenigen tijd na de in voering der betreffende verordening van verklaard tegenstander tot aanhanger zou zijn bekeerd, protesteerde hij daartegen met alle kracht. Nochtans verzet zich zijn vereeniging niet tegen een wettelijke regeling van den arbeidstijd der handels- en kantoorbedienden, waardoor toch de neringdoenden zonder be dienden een beduidenden voorsprong zouden krijgen op de grootere zaken. Het schijnt hun te ontgaan, dat de wet gever daarmede een terrein zou betreden, dat vol voetangels en klemmen ligt zelfs de 10-urige arbeidsdag, welks urgentie in dertijd door een van de meest invloedrijke leden der Rechterzijde is bepleit, is ad Ca- lendas Graecas verschoven. Hoe het zij, er waait voor de winkel bedienden een gunstige wind, dien zij als goede schippers zullen weten te benutten, om het scheepje hunner actie in veilige ha ven te brengen. Aan de middenstanders die prijs stellen op eenige huiselijke gezelligheid en mede deel willen hebben aan het maatschappelijk leven met al zijn lief en leed, zijn groote bekoring en donkere schaduwzijden, is nu het woord laten ook zij hun schouders zet ten onder dit werk van den vooruitgang, dat het buitenland waar men om 8, ja jaar alhier zjjn schoone liederen liet hooren zelfs om 7 uur sluit, bewijst het ons over duidelijk geen schade brengt, geen gel delijke offers of klantenverlies, maar groo tere belangstelling voor de nooden van het personeel en in ’t algemeen een beter in zicht in de maatschappelijke verhoudingen. Men goochelt met het schade-argument, maar vergeet cijfers te geven. Wij hebben in een debat beweerd, dat de klanten zich zouden regelen naar de eischen van den nieuwen tijd, zcoals thans vele huismoeders doen, die bezwaar hebben op Zondag in- koopen te doen en Zaterdags in huis halen, wat zij voor 2 dagen noodig hebben. Wij hadden daarbij gelegenheid een ver woed bestrijder in zijn eigen woorden te •vangen door hem te vragen op welk uur van den dag hij zijn postwissels haalt of doet innen, en wat hij doet in het geval na het sluitingsuur der postkantoren, hij een spoedeischenden brief van een postzegel wenscht te voorzien. Welnu, merkten wij hem op, toen hij toegaf er voor te zorgen als zakenman post zegels in huis te hebben, dat zullen wij ook doen met uwe vruchten en andere consump tie, welke spoedig tot bederf over gaat. Bovendien, wanneer inderdaad mocht blij ken, dat door een vervroeging van het sluitingsuur veel fruit mocht bederven, dan mag ten stelligste verwacht worden, dat de techniek weldra koelapparaten in den han del zal brengen, die de al te groote na- deelen zullen weten te ondervangen. Daar mee zou slechts het voorbeeld der slagèrs worden gevolgd. Wij voor ons zijn niet in staat dit ar gument ernstig te nemen late men met bewijzen uit het buitenland komen, waar deze toestand langer bestaat dan ten onzent en men zich beter heeft kunnen aanpassen aan de eischen der nieuwe praktijk. In den drankstrijd werd vroeger meer dan thans het argument vernomenwat zult gij, die de café-eigenaars van een broodwinning berooft, hun ervoor in de plaats geven Het antwoord geven de belanghebbenden zelf uit de oprichting der tallooze melk- salons blijkt, dat men de bakens verzet, nu het getij verloopt. Een der Leidsche Raadsleden deelde bij de behandeling van het prae-advies mede: „Nu wil ik erkennen, dat er niet langen zitter van het schoolbestuur en de moeder van één der leerlingen als getuigen zjjn ge dagvaard. Een krasse maatregel nam de marktpo- litie te Halle, waar het melkonderzoek tot herhaalde bekeuringen leidde. Alle 14 da gen werden in de dagbladen de namen der 253 melkleveranciers gepubliceerd met het resultaat van het onderzoek hunner melk. Een andere maatregel, minder scherp, maar meer billjjk en betrouwbaar neemt men te Gotha, waar men ook veel te kam pen heeft met vervalsching der melk. Eerst wordt tot de melkverkoopers eene waarschuwing gerichtluisterde men daar naar niet, dan werden de namen van een paar der ergste knoeiers gepubliceerd. Het bljjven harde maatregelen, maar de politie kan er toe genoodzaakt worden. Tusschen de beide landbouwers M. en de K. te Tuil en ’t Waal bestond al lang eene vijandige verhouding. Toen ze nu Zondag avond elkander ontmoetten, loste M. twee schoten op zijn tegenstander, waarvan een hem trof in de rechterzijde. In eene nabij gelegen herberg werd zjjn toestand onder zocht, en constateerde de dokter geen le vensgevaarlijke wond. Den volgenden avond kon hij varvoerd worden naar het zieken huis te Utrecht. Dj dader meldde zich zelf bjj de politie aan. In Juni 1912 nam de Raad der gemeente Leeuwarden met 11 tegen 10 stemmen eene motie aan, waarbjj in beginsel werd be sloten tot invoering van wetteljjke 9-uurs oluiting. In de zitting van Dinsdag werd echter art. 1 van het ontwerp verworpen met 15 tegen 10 stemmen, wat tengevolge had, dat het heele ontwerp werd ingetrokken. De veehouder H. B. te Luxwoude ver loor plotseling 4 van zjjn beste koeien, terwijl er nog 2 doodziek zjjn. Men zal een onderzoek instellen naar het veevoeder, daar men de veronderstelling uitspreekt, dat zich hierin verkeerde bestanddeelen hebben bevonden. Met ingang van 1 Mei is tot directeur- generaal der posterijen en telegrafie be noemd Jhr. G. A. A. Alting von Geusau thans luit, kolonel van den generalen staf. Zjjn voorganger de heer Pop, was eveneens uit het leger voortgekomen. Omtrent den moord gepleegd op eene ter slechter naam bekend staande vrouw in den Haag, knnnen we nog melden, dat de dader niet 18, maar nog slechts 16 jaar is. Zjjn vader werd slachtoffer van den drank, zijn moeder is krankzinnig, en hij zelf begaf zich al vroeg op heel verkeerde wegen. Hjj jiaste overal slecht op, tot het bestuur van het R.K. weeshuis zich over hem ontfermde en hem met liefde en veel geduld iets trachtte te leeren. Dat ging aanvankelijk goed, maar toen hjj bjj een schoenmaker geplaatst werd, ging het goede er weer uit. Toen jbjj eens een der broeders uit het gesticht te Igf was gegaan, begon men te twijfelen aan zjjn geestvermogens. Een on derzoek leidde echter tot geen bepaald re sultaat. Ondanks al de zorgen aan hem be steed, kwam hjj nu tot deze vreeseljjke daad die zjjn weldoeners diep heeft ge schokt. Beste uitvoering. 800 werklieden, in alle afdeelingen. Door ons procédé van chemisch reinigen en oppersen worden Heerenkleedingstuk- ken, ook witte en lichte sportcostumes, vol komen frisch en als nieuw. De stof heeft hierdoor absoluut niet te lijden. Depót te Sneek bij Firma S. GROENHUIZEN. verordening in zake vervroegde winkelslui ting zal hebben te komen. De voorstanders eener zoodanige' veror dening zullen, gezien de samenstelling van de Commissie voor de strafverordeningen, geen al te groote illusies moeten maken wat betreft den tijd van indiening van dit „staatsstuk" en den waarschijnlijken in houd in die Commissie heeft immers slechts één principieel voorstander der winkelslui- tings-idee zitting, de beide andere heeren zijn verwoede vijanden van allen dwang. Toch zal de veelbesproken verordening den een of anderen dag uit den smeltkroes te voorschijn komen. "^Daartegen verzet zich nu de onder den druk der gevoerde actie tot stand gekomen „Vereeniging tegen den Sluitingsdwang," welke corporatie de vrijheid van den mid denstand om te verkoopen, of zooab het in gevoelstermen heet„te zorgen voor zich en zijn gezin" niet aan banden gelegd wil zien, en die ten spijt van de voorbeel den ons door Beverwijk en Sneek geleverd, de ^vinkelsluiting willen zien tot standko- men door het particuliere initiatief het onvolprezen particulier initiatief. Erkennen, dat onder de bestaande verhoudingen een minderheid de vrijheid van tallooze win keliers, die wèl vroeger zouden willen slui ten, besnoeit, aan banden legt, tot een aan fluiting maakt, daartoe kunnen deze tegen standers zich niet verheffen. Argumenten hoort men van die zijde niet veel en concurrentieoverwegingen leggen in hun oog tenminste geen gewicht in de schaal. „Maar als nu uw collega openblijft, dan bent u toch ook genoodzaakt uw sluitings uur te verschuiven „Ik doe wat ik zelf verkies!" is dan het heroïsche antwoord, maar helaas ziet men in de praktijk die zelfbewustheid on dergeschikt worden aan doodgewone mate- riëele overwegingen. Het is met de winkeliers, die „om der lieven vrijheidswille" open willen blijven, als met ernstige patiënten ze moeten te gen zich zelve beschermd worden. Als iemand, om een voorbeeld te stellen, zijn winkel open kan houden van ’s mor gens 7 uur*) tot ’s avonds 9 uur, d.i. 14 uur en Zaterdags het recht heeft, zijn wa ren over een nog grooter tijdruimte aan den man te brengen, dan zeggen wij, die de dupe worden van hun onwil, hun on- redelijken vrijheidsdrang (of zou het niet veeleer een ietwat getemperde bandeloos heid zijn „Het is welletjes zoo je zoudt wel het gansche etmaal door kunnen werken en daar passen we voor En bovendien, wie is er die ook slechts één oogenblik gelooft, dat wij het in een eenigszins geordende maatschappij zonder dwangwetten zouden kunnen stellen? Bijv, de wapenwet. Verlangt iemand naar een toestand, zoo- als die in de Balkanlanden“heden ten dage nog bestaat, waar elk inwoner tot de tan den gewapend rondloopt en bij het eerste het beste meeningsverschil naar steek- of schietgeweer grijpt Moord en doodslag zijn er dan ook aan de orde van den dag. Het duel is verboden en niemand, uit gezonderd een groep van personen uit de onderste lagen der maatschappij, denkt er meer aan bij beleediging of smaad zijn eigen rechter te zijn, door, als nog in het buitenland geschiedt, den schuldige uit te dagen tot een tweegevecht. Meent men dat de publieke opinie in Rusland, Oostenrijk, enz. ooit zóó sterk zal worden, dat zij het duel naar de Middeleeuwen zal kunnen ver wijzen, waar deze barbaarsche instelling in ieder geval beter thuis behoort dan in de zen tijd der voortschrijdende beschaving Bescherming van den arbeider Ze liet alles en nog wat te wenschen over tot op het tijdstip, dat de Wetgever bemiddelend tusschen beide kwam en inspecteurs het recht verleende, fabrieken binnen te gaan „het heilige huisrecht te schenden" om zich te overtuigen, of de wreede machine- Door de firma Gebr. Bervoets zjjn te Rotterdam de panden, Langepannekoekstr. 5, 7, 9 en 11, grenzende aan hunne ma gazijnen, aangekocht en zullen deze eer lang gesloopt en aan hunne magazjjnen, die voor den verkoop reeds lang te klein bleken, worden bjjgebouwd. Deze firma zal dan over een bebouwde oppervlakte van circa 1000 M2 beschikken en krjjgt hier door een der grootste, zoo niet het grootste Heerenkleedingmagazijn des lands. UITWELLINGERGA, 9 April. Geslaagd voor de voorbereidende klasse der Rijksnor maallessen te Sneek onze plaatsgenoot Wie- brigje van der Lejj, leerlinge der O. L. S. alhier. GAASTERLAND. Mej. J. Hoekstra te Hemelum ontving eene tjjdeljjke benoeming als onderwijzeres te Oosterwolde. IJSBRECHTUM. Mej. R. Tilma, on derwijzeres alhier, staat als no. 1 cp de voordracht te Rjjswjjk bij den Haag. GAASTERLAND. Op de voordracht voor onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. S. te Sondel staan de damesA. Hofman te Wjjckel, W. J. v. d. Leest van den Berg te Balk en L. Tromp, alhier. OOSTERWIERUM. Een meisje uit Mant- gum, dat Dinsdagmiddag per fiets ons dorp passeerde geraakte plotseling met fiets en al in de dorpsvaart. Gelukkig werd het ongeval direct opgemerkt. Een zoon van kastelein B. bracht eerst het meisje en daarna de fiets weer op het droge. Nadat ze van droge kleeren was voorzien, kon ze naar huis terugkeeren. IJTENS. De heer P. Wester alhier is door den burgemeester van Leeuwarden be noemd tot politiedienaar 3e klasse aldaar. GAASTERLAND. Eenige maanden ge leden nam de orderwjjzer B. uit Balk de wjjk naar Amerika, omdat hjj beschuldigd werd van het plegen van verkeerde han delingen met schoolkinderen. Thans is hjj weer bij vrouw en kinderen H. A. Tromp te Voorburg, teruggekeerd, en zal deze zaak dienen voor f I ir. l STA cS ik in jr- lik le ir- ie- ire ip- m. - - DURANT en onmerkbaar geschiedt de reiniging van ons lichaam, wanneer wij op de nuchtere maag des morgens een wijnglas Hunyadi Jénos bitterwater gebruiken. Let op den naa:u Hu nyadi Jénos. Leger des Heiis. Straatzangers. NIEUWE SNEEKEn Een sport-vrouw. Tegen melkwervalsching. Moordaanslag. 9 uur-Winkelsluiting. Een groot verlies. Directeur-generaal posterijen en telegrafie. De moord in den Haag. Een reuzezaak.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1