LELIËNMELKZEEP Gordijnen en Gordijnstoffen. Speciaal adres T. R. TJERKSTRA, Kruizebroederstraat 69. SNEEKERCOURANT(67 ste Jaargang) en WYMBRITSER ADEEL (14jcj aarg ang) iSl WAAROM STROBIM OMDAT VI DE JONG’S Zaterdag 26 April 1913. 29e Jaargang. No. 60. Officieel Orgaan der f^meente Sneek. RECLAMEKOLOM. DOBBELMANN’s N ieu wstijdingen. Firma B. Meindersma. I Hagelslag- Chocolade. Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij, GEBR. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KI einzand - Sneek. nog dagelijks toe? Boterham 4 Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. PALTHE. Spoedige aflevering. daardoor Specialiteiten voor het wasschen van STR.OO- en PANAMA-HOEDEN. Per pakje voldoende voor 2 hoeden, 15 ct. Onschadelijk. Gift vrij. M Kilo ƒ1- 1 Ons 0.24 WOMMELS. Mej. T. Fennema, onder wijzeres aan de chr. school alhier is be noemd te Almelo. ANN^X men steeds meer van de deugdelijkheid overtuigd wordt en ondervonden heeft, dat onze Zeep van 25 Cts. per stuk beter is dan het buitenlandsch fabrikaat, hetwelk voor 40 Cts. per stuk verkocht wordt. >Zeer zeker mag het een groot voorrecht worden genoemd, dat men na afgelegd eind examen aan Gymnasium of Hoogere Bur gerschool in staat is zjjne studiën aan de Academie te voltooien. Hoe klein evenwel zjjn de gelukkigen in getal, voor wie dat nog wel een wet- arbeidsduur der gehouden,* maar tot heden wacht de Vroed- f 1570.90 f 40.11 f 1611.01 MANTGUM. Tot assistent aan het sta tion te Workum is aangesteld de heer G. Hiemstra, beambte aan het station al hier. neemt het gebruik van Een nieuwe Chocolade voor de in bussen van 1 Kilo 1.80 J4 Kilo 0.55 Een goedkoope proef. Beste uitvoering. 800 werklieden, in alle afdeelingen. Door ons procédé van chemisch reinigen en oppersen worden Heerenkleedingstuk- ken, ook witte en lichte sportcostumes, vol komen frisch en als nieuw. De stof heeft hierdoor absoluut niet te lijden. Depót te Sneek bij Firma S. GROENHUIZEN. Met dit, voor onze stad zoo actueele on derwerp, liet het Comité voor wetteljjke 9- uurs winkelsluiting Dinsdagavond optreden de heer K. Meima, alhier. Spreker had met schroom de taak op zich genomen, om over deze veelbesproken en beschreven zaak een en ander te zeggen. Daarbjj had men getracht een contra- spreker te krjjgen, maar dit was mislukt. Toch achtte hjj het voor onze stad van belang om een lans te breken voor wette- Ijjke winkelsluiting. Spr. achtte het een gelukkig verschijnsel, dat de middenstanders zich met de sociale aangelegenheden bemoeiden. Maar alge meen hoort men dan de klacht, dat het zoo moeilijk is, daarvoor gelegenen tjjd te vin den. Ook voor het personeel is er te wei nig tjjd voor ontspanning en ontwikkeling. Vandaar dat de gedachte opkwam aan vervroegde winkelsluiting. Reeds het eerste congres van den handel- drjjvenden en industr. middenstand sprak zich uit voor eene Rjjkswet ter beperking van het sluitingsuur. Hare conclusie was, dat het particulier initiatief in dezen zou te kort Zoodat een f 263.93y2. en intellectueele bezwaren staan menigeen in den weg om hooger onderwjjs aan een onzer Uuiversiteiten te kunnen volgen en met leede oogen moeten dezulken aanzien dat eea ander wel en zjj niet de Akademie kunnen bezoeken.» Aldus vangt Mr. S. Vellinga alhier in >de (Groene) Amsterdammer* een artikeltje aan, waarin reorganisatie van het Bumaleen dringend wordt bepleit. Hjj wjjst allereerst op den oorsprong der schoone schenking van den heer Lieuwe Annes Buma, die bjj testament bepaalde, dat. twee jongelieden 5 jaren uit de inkomsten van landeigen in staat zouden worden gesteld om hunne studiën aan eene Universiteit te voltooien. Dit leen wordt thans beheerd door één persoon met de leden van den Raad der gemeente Sneek tot provisoren, onder toe zicht van het college van Ged. Staten van Friesland. De hr. Vellinga wil gaarne aannemen, dat er op het beheer als zoodanig niets valt aan te merken, maar een ding is er, dat de aandacht trekt, n.l. de groote jaar- Ijjksche uitkeeringen, waarvan de studee- rende jongelui profiteeren. Zoo werd aan de beide beneficianten over 1911 per persoon f 2500 uitgekeerd en over 1912 zelfs f2730. Dat acht de schrjjver te weelderig. Voor de jongelui zelf moet het nadeelige gevol gen hebben, maar ook mag worden over wogen, dat van diezelfde som meerdere jon gelui zouden kunnen profiteeren, die nu wegens economische hinderpalen niet kunnen erlangen, waarnaar zjj zoo reikhalzend uit zien. Aanleiding tot deze hooge uitkeeringen vindt schrjjver in1. de stjjging in waarde van de nagelaten landerjjen2. de kleine aflossing (f 500) van eene indertjjd aange gane geldleening ten behoeve van het bou wen eener boerenplaats en het verbeteren van het land. En ware het nu, dat de erflater uitslui tend bedoelde te zorgen voor slechts 2 per sonen, dan ware de zaak nog te verdedigen. Maar uit art. 8 van het testament, lui dende >Geen beurs zal worden gegeven aan iemand, die of wiens ouders voldoende mid delen hebben om de kosten van zjjn stu diën te hoeden,* meent schrjjver te mogen afleiden, dat alleen kinderen van minvermogende ouders van deze schenking mogen genietendat een jaarljjksch uit te keeren bedrag van f 1200 voldoende mag geacht worden dat dan de schuldenlast van het Bumaleen snel ler kon worden gedelgd, en dat tenslotte wel 3 of misschien 4 personen van het leen konden profiteeren. Op het ongezonde van dien toestand is sinds jaren her door de betrekkeljjke raads- commissiën der gemeente Sneek gewezen. Wel werd d.d. 5 Oct. door Ged. St. te kennen gegeven, dat zjj met eenige leden van den Raad den toestand van het Buma leen zouden willen besprekenen werd in antwoord hierop d.d. 1 Nov. ’ll op voor stal van den voorzitter van den Raad be sloten, te melden, dat »de Raad er prjjs op stelde, dat eene conferentie zal worden ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. bedienden willen, maar den patroon vrjj- schap laten. De heer S. Henstra vroeg hoe de Spr. zich de verdeeling van den arbeidstjjd voor stelde, vooral wat het aanvangsuur betreft. Op korte, zakeljjke wjjze weerlegde de Spr. de bezwaren van den heer Ruiter. Hjj wekte ten slotte op, om, waar Leeuwarden deze regeling niet aandurfde, van Sneek de victorie te laten uitgaan. De vergadering was door een 70-tal per sonen, w.o. 5 raadsleden, bezocht. Ze was door den heer M. Poulus ge opend met een kort woord en werd met een woord van dank door dezen gesloten. De uitgaven van de explotatierekening f 1254.07 y2 van rente van obligaties f 93. zamen f 1347.0772 batig saldo overbljjft van Dit resultaat is minder gunstig als van het vorige boekjaar, toen de inkomsten circa f 80 meer en d<» uitgaven circa f 110 min der hebben bedragen. Versterking van in komsten door toename van het aantal abon- nés big ft daarom gewenscht. Besloten werd wederom 2 obligaties a f 100 uit te loten, waarvoor de nummers 4 en 20 werden getrokken. De heer A. ten Gate, wien een woord van hulde werd gebracht voor zjjn vele als penningmeester bewezen diensten, werd met op één na algemeene stemmen als bestuurs lid herkozen. van Sneek tevergeefs. »Öntbreekt, aldus mr. Vellinga verder, >soms aan het college van Ged. Staten de noodige onpartjjdigheid en voortvarenheid, omdatj uist een zoon van den heer H. Pollema, één der gelukkige beneficianten is, aan wien het laatste jaar een bedrag werd uitgekeerd van f 2730, zooals boven is vermeld Schrjjver eindigt met de hoop en het vertrouwen, dat het college van Ged. Sta ten, trots het belang van zjjn medelid den heer H. Pollema voornoemd, krachtige po gingen zal aanwenden om tot eene reorga nisatie van het Bumaleen te komen, dat het beantwoorde aan de bedoelingen van den erflater. Na de psychologie der misdaad, de psyche van het dier. Na de psyche van het kind thans de ziel van de plant. Dr. Barnstaple vertelt hierover een en ander in de Agri cultural World, en uit zijn proeven blijkt wel, dat wij onze huisplanten allerminst als onbezielde redelooze wezens moeten be schouwen. Integendeel, een eenigszins gevoelige plant houdt er meer stemmingen op na dan een gezonde dokwerker, een fijnbesnaarde begonia heeft een ongenietbaar humeur, terwijl ten slotte de primula’s van Dr. B. in 70 pCt. van de gevallen even kribbig konden optreden, als een oude juffrouw die beleedigd is. De primula’s konden dan nog hun gemoed luchten, door het karakteris tieke eczeem dat zij kunnen opwekken, maar wat b.v. orchideeën in stilte lijden, moet volgens dezen botanicus ongeloofelijk zijn. In zijn betoog komt hij ten slotte tot de volgende stellingen. 1. Bijna elke plant gedijt goed of slecht al naar gelang het temperamont van den kwee- ker hem al of niet lijkt. 2. Cultuurplanten zijn buitengewoon gevoelig aan de hand van den verzorger. 3. Verschillende plan ten hebben buien van weerzin, waarbij de groei sukkelt, en buien van goeden wil, waarin zij alles doorstaan. 4. Een kwee- ker bereikt eerst goede resultaten, wanneer hij met de psysche van zijn planten, in de pas weet te big ven. Hoe vreemd dit alles ook moge lijken, in de colloidaalchemie en in de metallurgie zijn reeds lang verschijnselen bekend, welke geheel op de kenmerken van het ons be kende leven gelijken. TELEFOON No. 150. schieten, en dat daarom aljeen een Rjjkswet hulp kon brengen. Nu hebben wjj nog niet zulk een wet, maar verschillende gemeenten hebban reeds eene verordening vastgest^C Ook in onzen J Raad is deze zaak het vorfge jaar reeds ter sprake geweest. Nu voert men verschillende bezwaren aan tegen eene wetteljjke regeling van dit vraag stuk. Verplichte winkelsluiting tast de vrijheid aan, hoort men zeggen. Spr. moet dat toe stemmen. Ware er dan ook. eene oplossing mogelijk zonder dwang, spreker zou deze gaarne aanvaarden. Maar ook hier doet zich weer hetzelfde verschjjnsel voor, dat meer is opgemerktde winkeliers helben in hun eigen vakgenooten hun sterkste vij anden. Samenwerking onder vakgenooten gaat zoo moeiljjk. ’t Schjjnt dat concur rentie altjjd het hoogste woord moet hebben. Dat het particulier initiatief niet in staat bleek om deze zaak tot oplossing te bren gen, leerde onze actie duideljjk. Immers bleek uit de ingestelde enquete dat onge veer de helft der bezochte winkeliers wa ren voor wetteljjke sluitingvele anderen waren voor 9-uur sluiting zonder dwang en slechts enkelen waren tegen elke regeling. Met dezen uitslag wendden wjj ons tot den Raad, maar deze wilde er niet op ingaan. Toen werd in het begin dezes jaars een proef genomen met 9-uur sluiting uit vrjje beweging, om te toonen, dat de midden stand zelve zjjne belangen kon behartigen. Doch men weet hetde proef mislukte totaal. Nogmaals rich te.-. .-ri^ns toen tot den Raad met een adres, ondertekend door */6 van de bezochte winkeliers. En daar op nu wachten we antwoord. Daarbjj zal antwoord moeten worden ge geven op deze vragen Is vervroegde win kelsluiting een algemeen belang en daar na Is de gemeenteraad be\ oegd, in dezen dwang op te leggen Wat het eerste aanbelangt komt Spr. met tal van cjjfers en statistieken. Uit een enquete, gehouden te Amster dam over het aantal werkuren per week, bleek, dat dit aantal liep van 80 tot 110, de laagsten kwamen dus nog boven 12 uren per dag. Bjj het personeel vond men werk dagen van 810 uren, maar bjj de patroons van 12‘/> tot 14 uren. Hier staat een sociaal belang op het spel. Meer rust en ontspanning zullen ten goede komen aan de lust en energie bjj den ar beid. En het gezinsleven zal zjjn weldadi- gen invloed uitoefenen. Vooral geldt dit voor kleine winkeliers. Maar ook voor de gezondheid heeft eene wetteljjke regeling veel voor. De genees- heeren in Amsterdam gaven desgevraagd als hun oordeel te kennen, dat de sterfte- cjjfers en het getal beroepsziekten bjj de winkeliers grooter was, dan bij anderen. In Engeland constateerde men een stjjging van 18 pCt. Allen bepleitten dan ook ver korting van arbeidsduur. En wat de bevoegdheid» der gemeente raden betreft, prof. Oppenheim erkent die bevoegdheid prof. Struicken zeide, dat geen wetsbepaling er zich tegen verzette, en an dere hoogleeraren in het staatsrecht ant woordden evenzoo. De Amsterdamsche Raad is dan ook in het geljjk gesteld. Op de klachtde stad wordt zoo ber antwoordt Spr. dat de »Voss. Zeit.« tenopzichte van Berljjn dezelfde klacht slaakte. Maar na korten tjjd was die klacht verstomd, van tegenstand was geen sprake meer. In sommige steden van Duitschland heeft men dan ook reeds 8-urige sluiting, in ’t geheel in 500 gemeenten. En ook Noorwegen, Engeland, Denemar ken en Oostenrjjk gaan dezen weg op. Spr. wil tenslotte nog waarschuwen te gen persoonljjkheden in den strjjd. Tracht tegenstanders te overtuigen, maar bedreig ze niet in hun bestaan. Van de gelegenheid tot debat maakte gebruik de heer Joh. Ruiter. Deze was een tegenstander van wetteljjken dwang. Van een opdringen van ideeën aan ande ren wilde hjj niet weten. Hjj zou willen vragen, hoe de dwang bevalt in Amster dam. De heer Ruiter zou teljjke regeling van den In de j.l. Maandagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de Zwem en Badinrichting alhier werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd. De inkomsten over het afgeloopen boek- groote voorrecht is weggelegd. Economische jaar hebben bedragen: van de explotatierekening van rente van kasgeld zamen Gebr.Dobbeln\arv(\ I som- NIEUWE SNEEKER COURANT Reorganisatie van het Bumaleen. Indien gij niet wel gevoelt, koopt ge voor enkele dubbeltjes een flesch Hunyadi Janos, gebruikt des morgens op Uw nuchtere maag een wijnglas van dit bronwater en ge roept uit iets geleerd te hebben, wat U Uw leven lang te pas kan komen. Waarom wettelijke Winkelsluiting? Plantenzlelen. VERGADERING van den Raad der gemeente WYMBRITSERADEEL op Zaterdag den 26 April 1913 des voor- middags 10i/2 uur. Punten van Behandeling Punt 1. Notulen van den 29 Maart j.l. Punt II. Ingekomen stukken en mededee lingen. Punt III. Benoeming van de leden van de Stembureaux. Punt IV. Benoeming van de leden in de commissie tot wering van Schoolverzuim. Punt V. Vaststelling van de Staten van on inbare posten van plaatselijke belastingen over het dienstjaar 1912. Punt VI. Adres van T. G. de Jong te Heeg, om een perceeltje riet en aanwas van de Ge meente in koop te mogen ontvangen. Punt VII. Vaststelling van het kohier van Schoolgeld over het le kwartaal 1913. Punt VIII. Uitloting van aandeolen der geld leening primitief groot f 200 000. Punt IX. Adres van A. Vellinga en P. van der Bank te Heeg houdende bedenkingen tegen een door de gemeente gelegd riool in de schat ting aldaar. Punt X. Adres van F. Wijnja te Oppen huizen om uitstel van ontruiming zijner on bewoonbaar verklaarde woning. Punt XI. Adres van Mej. R. L. Tilma, hou dende verzoek haar ontslag te verleenen uit de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School te Ysbrechtum. Punt XII. Adres van T. Reitsma en C. Kas persma te Heeg. om van een der lokalen van de O. L. School aldaar gebruik te mogen maken tot het houden van zangoefeningen. Punt XIII. Voorstel omtrent een door S. Rientsma te Sandfirden gedaan aanbod tot ver koop van een perceeltje land aan de Gemeente. Punt XIV. Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1912 met het rapport der Commissie voor de armenzaken. NIJMEGEN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1