ol Bij den Paal der Heidenen. n Firma H. Brandenburgh, Trouwkaarten SNEEKERCOURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) 1 A DAALDERS No. 63. Woensdag 7 Mei 1913. 29e Jaargang. Officies! Orgaan der Gemeente Sneek. RECLANIEKOLOM. Nieuwstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, Hoek Kleilizand - Sneek. ur. 1.50 1 Kilo 1 On» nje zer er- gemeld, terwjjl zich toch weinig visch in en benoemd (Wordt vervolgd.) door goed- plaata bouw :he test lies i door iken min in de ouw- WOMMELS. breischool alhier is Hoekstra alhier. POPPING A WIER. e, aad- 26 >er iht m. .n N n. F®aiiH8©ts3Êï» Menschen, die steeds klagen Uit den chaos van gevoelens dook ook weer eene gedachte op, welke hij slechts a] te gaarne had onderdrukt en van zich had afgeworpen, maar die hem spoedig gebie dend zijn plichten wees. Thans, nu zijn broeder was gestorven, was hij de eenige zoen zijner oude en lijdende moeder. Was hij ’t niet, die thans dezen zwaren slag haar moest helpen verlichten? Sedert jaren had hij haar niet meer gezienzij had daar wel iswaar ook niet naar verlangd. Maar mocht hij het kinderlijk gevoel daarom het zwijgen opleggen En kon hij de bede van den stervenden broeder, die hem vrouw en kind bad aanbevolen, afwijzen? Was hij niet de natuurlijke verzorger dezer beiden, zoowel volgens de banden van bloedverwantschap als naar de wet? Dietrich streed een hevigen kamp. Alles, wat op dit besluit zou volgen, was hem on aangenaam. Bij het opsporen van dien knaap moest hij zich met de overheid in verbin ding stellen. Dan moest alles, zelfs de iden titeit van zijnen broeder met dien van Fre- derik Lau worden vastgesteld en de herin nering aan die zoo goed als vergeton, ont- eerende feiten zou weder levendig worden. Zelfs met Marie Schnittler zou hij moeten correspondeeren, daar zij toch de beste in lichtingen over den knaap zou kunnen geven. Doch Dietrich was de man niet, die een eenmaal erkende plicht van zich afwierp. Volgens den datum, welke de brief van den New-Yorker geestelijke droeg, moest Jenka reeds in Europa zijn aangekomen en zou in ver- t deze De laster doet altijd kwaad aan drie per sonen: den spreker, den aangesprokene en dengene, van wien men spreekt. De heer M. Zan- tema, vroeger ter secretarie van Rauwer- de Zuiderzee schjjnt op te houden. Tot hoofd der naai- mej. H. Terzelfder tijd was ook Frederik, het pleegkind van Marie, op zijne reis en na derde het doel. De lucht was drukkend ge- Uit het Duitsoh van Ferdinande Freiïn VON bbackel D00B N. EN A. VAN DER STEELE. 63.) „Wie de schadelijke werking der caffeine wil ontgaan, en toch koffie wil gebruiken, vindt in de koffie „HAG" de caffeinvrije boonenkoffie, een produkt, dat volgens onzen schei kundige in reuk en smaak niet met gewone koffie verschilt. Dr. BLES, Amsterdam. (Moleschott No. 31, 6e Jrg.) I moeder kunnen vervoegen. Dus had hij geen tijd te verliezenbij moest nu snel hande len. Zijn werkkring was zoo geregeld, dat hij zonder groote moeilijkheden, deze voor eenigen tijd aan een plaatsvervanger zou kunnen overdragen. Het buitengewone ge val rechtvaardigde dit plotselinge vertrek bovendien had hij al die jaren nog geen gebruik van de hem toegestane vacanties gemaakt. Hij gaf hiervan aan zijn principaal kennis en na eenige noodzakelijke schikkingen was hij gereed te vertrekken. Moeilijker was ’t voor hem, een goed plan te maken, hoe hij tegenover Marie zou moeten handelen Sedert hare koele afwijzing had hij geen verdere berichten over haar ontvangen, had hij steeds met opzet alle gedachten aan haar met kracht onderdrukt, bovenal wanneer bij hem de vraag opkwam, hoe zij zich wel in haar lot had geschikt. Met zelf-k wellenden ijver zocht hij.zich te overtuigen, dat zij zeker reeds een ander levenslot had aan vaard, reeds sedert lang de vrouw van een ander was geworden, wellicht Wiesen had verlaten. Ook met zijn vrosgeren bescher mer, den pastoor van Wiesen, had hij alle betrekkingen afgebroken. Hij bad toenter tijd meer wrevel tegen hem gevoed, dan hij zichzelf wel wilde bekennen, daar de brief van den pastoor, ofschoon deelnemend, toch zoo weinig ophelderend was geweest over het plotseling zich terugtrekken van Marie. Wellicht had hij zich door een volgenden brief meer licht over die zaak kunnen ver schaffen, waarom had hij dan ook zoo plotseling en volkomen elke betrekking met den pastoor afgebroken? Wat de aangele genheid van thans betrof, zoo zag hij slechts één uitweg, en wel, zich weder tot den ouden priester te wenden. Diens naam was hij reeds vergeten; hij moest zijne papieren een s naziendie brief mocht vooral niet in de handen van zijn tijdelijken opvolger vallen. Onder de papieren, welke hij nu door snuffelde, bevond zich niet veel, wat hem aan zijn ongelukkige liefde herinnerde slechts dit briefje met de woordjes „Uwe Marie“ benevens het tuiltje gentianen, dat hij van haar had aangenomen, toen zij de eerste bekentenis met hem had gewisseld! Stoffig en verweerd fladderden zij hem te- worden, en toen het paard den bergrug bij Arensen opsteeg, liet zich die stekende gloed, welke doorgaans de voorbode van onweder is, met alle kracht gevoelen. De knecht wendde meermalen zijne oogen onderzoekend naar den gezichtseinder, waar zich lichte, ipakten, terwijl aan kant de hemel wol keloos bleef. De knecht dacht, dat het we- gemoet, toen hij ongeduldig die papieren doorzocht. Maar het was hem toch ónmo gelijk, dat kleine herinneringsteeken aan de gelukkigste oogenblikken zijns levens ruw te behandelen. Voorzichtig nam hij ze alle weer op, die kleine bloempjes, die zoo trouw hunne kleuren hadden bewaard. En die twee kleine woordjes, die zoo vast onrustig daar op ’t papier stonden, zeiden meer, dan bladzijden vol verzekeringen het hadden kunnen uitspreken. Het weid hem warm om ’t hart. Voor de eerste maal dacht hij er aan, of Marie toch ook had geleden, of die korte en harde afwijzing wellicht een grond had gehad, welken hij niet vermoedde, of niet had begrepen. Hij had den pastoor een korten, zoo zakelijk mogelijken brief willen schrijven; doch onder de laatste ge voelens, welke hem bestormden, was deze warmer uitgevallen, dan hij zich bewust was. Hij verzocht den pastoor hem het antwoord op de woonplaats zijner moeder te willen zenden, waarheen hij terstond zou vertrekken. Hij reisde nu ook dadelijk afhet was hem thans, als was elke minuut een tijd verlies, dat groot gewicht zou kunnen heb ben. Was ’t zijne moeder, waarvoor hij vreesde, dat het aangrijpende nieuws haar zou kunnen bereiken, zonder voorbereiding Of was ’t om den verdwenen knaap, voor wien toch de vraag van een dag vroeger of later nauwelijks in aanmerking kwam Die trich was eerlijk genoeg, zichzelf te beken nen, dat nog een derde reden hem met on bedwingbare macht naar den geboortegrond trok, nadat hij eerst voor een terugkeeren schier gesidderd had. Tevergeefs zeide hij zich, dat het slechts een spel zijner fantasie was, waartegen alle mogelijkheids- en waar- schijnlijkheids-gronden zich verzetten Het was toch dwaasheid, te denken, dat Marie nog vrij zou kunnen zjjn, dat in den loop der jaren alle hinderpalen waren op geheven, al hare bittere beschouwingen zou den zijn veranderd. Dwaasheid was het dat te denken maar Dietrich dacht ’t toch, gedurende de lange reis naar zijn geboor tegrond. j wendde meermalen zijne oogen onderzoekend naar den gezichtseinder, witte wolken tezamenp den tegenovergestelden - l.v.vvi. auvuuv uftuui, uci we der zich tot den avond wel goed zou houden en tot Wiesen zouden zij niets te vreezen hebbende juffrouw zou zich anders wel ter dege bevreesd gemaakt hebben, zeide hij, zich met een goedmoedigen lach tot den knaap wendend. Herhaaldelijk, maar tevergeefs had hij beproefd, een onderhoud met den knaap aan te knoopen; deze zat daar stil en in zichzelf gekeerd en scheen nauwelijks te be merken, wat er om hem heen voorviel. Eerst toen de boschweg bereikt was, ont waakte zijne belangstelling. Zijne blikken dwaalden al zoekend naar rechts en links, en meermalen vroeg hij, of ’t nog ver was naar den paal der heidenen. Jenka echter zat reeds sedert eenige uren op den kleinen aardwal bij den ouden paal, angstig te wachten. Toen het rollen van den naderenden wagen in de stille eenzaam heid van ’t woud tot haar doordrong, stond zij op. Hoog opgericht stond zij daar en luisterde. De drukkende, zoele lucht deed ook op haar haren invloed gelden, ondanks de schaduw der machtige boomen. Dikke zweetdroppels parelden op haar voorhoofd, en op hare vale wangen brandde een eigen aardige gloed. Wat wilde zij hier? Haar kind, zooals zij zich telkens met trots her haalde, zoo dikwijls die vraag zich bij haar opdrong, haar kind, dat zij tegen haar wil had weggegeven, dat zij hier weder wilde terugnemen, en waarop zij recht had. Sedert het oogenblik, dat zij Frederik te Arensen gezien en hem ongelukkig en kreu pel had gevonden, stond dit plan bij haar vast. In blinde hartstochtelijkheid wilde zij aan geen gevolgen denken. Hij zou haar weder toebehooren, en niemand anders zou recht op hem hebben. SNEEK. Mej. F. Keikes, eenigen tgd onderwijzeres alhier, thans te Oldeboorn, is benoemd voor vast te Firdgum. In haar plaats is op het drietal te Ter- zool geplaatst mej. A. v. d. Mejj te Boium. Een 4-jarig zoontje van bakker v. d. G. alhier had Zondagmiddag het onge luk van de toonbank te vallen. Daar de kleine erge pjjn had, vreesden de ouders, dat een armpje gebroken zou wezen, waar om direct geneeskundige hulp werd inge roepen. Gelukkig bleek bjj de komst van dezen, dat het armpje alleen maar was ontwricht. Tot bewaarder der hypotheken, ka daster en scheepsbewijzen alhier is benoemd de heer W. ten Bokkel, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zutphen. STAVOREN, 5 Mei. De ansjovisvangst bljjft weinig loonend. De totale aanvoer verleden week bedroeg hier 470.000 stuks, voor ongeveer 60 booten, waaronder ver scheidene uit andere plaatsen. De prjjs be draagt per 1000 stuks f5.35. Eigenaardig is het, dat van Nieuwediep voortdurend zeer ruime vangsten worden Monsterboekjes liggen tevens ter in zage bij: C. SCHOTANUS, Kloosterstr. Sneek. 8. J. SCHMIDT, Achterom S. van KONINGSVELD, Ijlst. A. WIJNTERP, Hommerts. J. BOEIJENGA, Woudsend. H. v. d. WERF, Heeg. R. G. de BOER, Oppenhuizen. E. v. ZANDBERGEN, Idskenhuizen. |den kortst mogelijken tijd zich bij zijne ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. GED. POORTEZIJLEN, (Hoek KLEINZAND.) GROOTE KEUZE uit de NIEUWSTE MODELLEN. BiUijke Prijzen. Vlugge Levering. Vraagt Modelboek ter inzage bij Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. derhem werkzaam, doch onlaugs vertrok ken naar den Burg (Tessel) is geslaagd voor het le gedeelte van het examen voor diploma gemeente-secretaris. WOUDSEND, 6 Mei. De heer J. Sche- weer alhier is benoemd als onderwijzer aan de Chr. School te Wons. De Firma Grondsma Co., Leeuwarden kreeg eenige dagen geleden een order van ongeveer honderd duizend Edammers, be stemd voor het Bulgaarsche leger. Te Paterswolde was uitvoering geweest van muziekkorpsen. Ook het korps >Deo Decatus* uit Winschoten had er aan deel genomen en vertrok ’e avonds met den trein uit Groningen. Toen men aldaar aankwam mistte men echter den voorzitter en een der leden van het korps. Alle zoeken was tevergeefs, ze kwamen dien avond niet meer terecht. Te begrjjpen dat dit de feestvreugde die er heerschte over den behaalden prjjs, zeer temperde, en men met een treurig hart huiswaarts ging. De volgenden middag werd alles evenwel opgelost. De twee verlorensn waren »bjj vergissing* in den trein naar Leeuwarden gestapt en daar aangekomen. Wegens het late uur moesten ze er overnachten en keer den den volgenden dag naar de hunnen terug. Men was te Nijmegen bezig met het op ruimen van een der arrestantenlokalen, toen er uit een verborgen hoekje zoo maar f6000 aan effecten voor den dag kwam. Men bracht dit feit direct in verband met een diefstal van f 9000 aan effecten bij den meubelmaker Vedder aldaar in Sep tember van het vorige jaar. Zeker heeft de dader eenigen tjjd in dat hok vertoefd, en tijdelijk zjjn schat verbor gen, maar geen gelegenheid gevonden dien later weer mee te nemen. De eigenaar kreeg een deel van zjjn ver loren effecten terug. Maar waar is nu de dader ANNEX TELEFOON No. 150. ig 8t ir i i in over verstopping, hoofdpijn, slechte spijsver tering, gebrek aan eetlust, dikk i oogleden enz., behoeven slechts gedurende korten tijd des morgens op de nuchtere maag een wijn glas van het natuurlijk Hunyadi Jénos, hetwelk absoluut onschadelijk is, te drinken, om te ondervinden, dat zij niet behoeven te lijden. d. Afschrift van een adres van de Stoom- bootmij. St. Martin te Rotterdam de heer J. G. Koppe te Amsterdam en de Groningen- Lemmer Stoombootmij. den heer H. Nieveen te Sneek aan den gemeenteraad alhier, inzake de belasting op den opslag van goederen op kaden en wallen met verzoek om adhaesie- betuiging. Alhoewel adressanten eene heffing voor het ingebruiknemen van gemeentegrond niet on billijk achten, vinden zij. dat het alhier vast gestelde bedrag bij eene vergunning voor on- bepaalden tijd te zwaar drukt. Door het bij voegen van verordeningen toonen zij aan, dat de heffing alhier’ vergeleken bij die van an dere plaatsen, zooals Rotterdam en Groningen enz. buitengewoon hoog is. Te Rotterdam wordt ook 5 ct. per vierkante meter berekend, doch eerst 3 dagen nadat de goederen op den wal liggen en dan telkens voor de ingenomen juiste oppervlakte. Zij verzoeken den Raad daarom do heffing per jaar te doen en wel naar 2 et per vier kante meter per week. De Voorz. brengt deze zaak, reeds in de vorige vergadering besproken en aangehouden tot er klachten over mochten binnenkomen, in discussie. De heer Henstra wijst er op, dat hier twee belangen zijn. Ten eerste dat van den handel; met het oog op het transitovervoer wordt te Rotterdam 3 dagen gegeven. Ten tweede, dat van de gemeente. Waar de maatschappijen hunne winsten maken, waar van in vele gevallen Sneek weinig profiteert, eischt het belang der gemsente, dat een b i 1- 1 ij k e vergoeding voor het gebruik der wal len wordt betaald. De Voorz. wijst er op, dat sedert de invoe ring der belasting de toestand er werkelijk op vA-beterd is er werd ta veel misbruik ge maakt eene billijke restitutie is rechtvaar dig, doch in vergelijking andere gemeen ten is de hier bestaande te hoog. De heer Nieveen zegt, dat te Rotterdam 3 dagen vrijheid wordt gegeven met het oog op de overlading. Het doel der heffing is daar de opslag te belasten en de overlading vrij te laten. Ook hier te Sneek is veel overlading. Overigens vindt spreker de heffing van één gulden per jaar nog te hoog. De heer Van der Meulen verklaart, dat het gesprokene van den heer Nieveen ook zijn idee weergeeft, doch vindt het billijk, dat een bil lijke vergoeding wordt geëischt. De overheid toch dient te waken tegen het misbruik en moet zorgen, dat de passage niet gestremd wordt. De heer Priester, het algemeen idee der vergadering gehoord, stelt voor: den Raad onzer gemeente beleefd, doch dringend te ver- zoeken van het bovengenoemde adres goede nota te nemen en de belasting te willen wij zigen op den voet van hoogstens fl per M2 per jaar, aangezien hier een ernstig belang voor den handel van Sneek en van het tran sitovervoer in ’t spel is. Dit voorstel, ondersteund door den heer Henstra, wordt door den Voorz. in stemming gebracht en met algemeene stemmen aange nomen. Na deze officieele werkzaamheden, worden huishoudelijke zaken behandeld w.o. eene wij ziging van de redactie iu de verslagen der vergaderingen. Hierna sluit de Voorz. de vergadering. VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Snoek, op Vrijdag 2 Mei 1913. Aanwezig de heeren P. Reinouts van Haga, voorzitter, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Brenninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn. en J. Lindeman Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gorter. Punten van Behandeling: 1. Lezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering. 2. Lecture der uitgegane stukken a. Mededeeling aan de Kamer van Koop handel te Dordrecht, dat door de Spoorweg maatschappijen reeds tarieven van goederen vervoer worden uitgegeven en haar adres in dezen daarom voor kennisgeving is aangeno men. b. Verzoek aan den Inspecteur der H S.M. te Leeuwarden, verbetering te willen brengen in den uitgang van hot Station te Workum. c. Adres aan den Raad dor gemeente Sneek, inzake wettelijke winkelsluiting. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken a. Beschikking van den Min. van Water staat, houdende benoeming van den voorzitter, secretaris en leden in de commissie van ad vies van spoorwegdiensten voor het tijdvak 1 Mei 1913 tot 1 Mei 1914. Vooi’ kennisgeving aangenomen. b. Antwoord van den heer Inspecteur der H.IJ.S.M. te Leeuwarden op missive 528, hou dende bericht, dat de deur van de wachtka mer 3e klasse te Workum, met het oog op de contróle als de beste uitgang kan worden geacht. Na het vertrek van den trein zal echter het hek aan den uitgang geopend ;wor- den voor reizigers met fietsen en bagage. De commissie van Post- en Spoorzaken deelt verder mede, dat overeenkomstig haar ver zoek trein No. 1771, van Sneek naar Leeuwar den tien minuten is vervroegd en nu te 8.35 's morgens vertrekt, teneinde aansluiting te verkrijgen te Leeuwarden met den trein rich ting Heerenveen. c. Afschrift adres van het gemeentebestuur van Workum aan Z. E. den Minister van L. H. en N. en den Dir, der H. S. M. houdende verzoek om den trein No. 159, zijnde die, welke dagelijks de laatste reisgelegenheid biedt vanaf de richting Holland, evenals vroeger te Wor kum te doen stoppen, daar trein No. 1793 is vervroegd en nu vóór den sneltrein loopt. Het bestuur vraagt hierbij een adhaesie- betuiging van de Kamer. Wordt besloten aan het Bestuur van Wor kum mede te deelen, dat zij tot haar spijt dit adres niet kan ondersteunen, daar de zomerdienst 1913 reeds door den Minister vast gesteld en in werking is getreden. -v 'Vary1,, Hollandsche kaas naar Bulgarije. Twee muzikanten zoek. x Een belangrijke vondst. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1