1 I i 1 CADEAUX SNEEKER COURANT (67ste Jaarganfl) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaarganfl) LELIËNMELKZEEP WAAROM OMDAT A. COENS, DE JONG’S Hageislag- „De Keizerskroon.” GALANTERIËN GLAS, PORCELEïN enz. .AG Zaterdag 10 Mei 1913. No, 64. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 9 261 per cht en, RECLAM ËKOLOM. HUMEUR. Chocolade. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. weet, Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged, Poortezijlen, - Hoek Kleifizand Sneek. Firma B. Meindersma DOBBELMANN’s Nieuwstijdingen. :u, je rapourc J k. ITE, heel veel lad. ver- 1 ;er- Boterham verkeert Friesland te dien op- ft nog dagelijks toe? i de deugdelijkheid ondervonden heeft, 25 Cts. per stuk Yt Kilo 1 1 Ons 0.24 ing i 1 8- 1. V. uur, ie G. nge- )EL, huif- gels, daat, tten, etro- bed, aar- D Ier ER- ;el te heer i te te ns- s- ta. 1- iN m. te r- Het aantal deelnemers is nog geklommen tot 153. Daaronder behooren 108 uit Fries land, 42 uit plaatsen buiten onze provincie en 1'deelnemer uit Westphalen (D.) Er zjjn 5 dames bjj. Weet U den weg Gebr. Dobbeimarwv NIJMEGEN - L dijk men steeds meer van overtuigd wordt en dat onze Zeep van beter is dan het buitenlandsch fabrikaat, hetwelk voor 40 Cts. per stuk verkocht wordt. Een nieuwe Chocolade voor de in bussen van 1 Kilo 1.80 Kilo 0.55 neemt het gebruik van 'b'' K AB ON NEMEN TS-PRIJS Per j'aar fl.franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. het Adres voor Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. humeur, omdat het telkens hun helderen kijk op het leven verdonkert, maar ook de menschen rondom hen lijden er onder, zoo lang zij niet er in geslaagd zijn, die hu meurigheid te beletten tot uiting te komen. En zoo bederven ze vaak voorgoed hun verhouding tot anderen, liefde en vriend schap omzettend in haat of onverschillig heid. Zij zijn te beklagen, zeker, maar zij zijn te veroordeelen ook, zoolang zij niet ernstig streven naar zelfbeheersching. Mr. K. ANNEX TELEFOON No. 150. den sen, i tad- I >or- ;en) tere De BESTE en DUURZAAM STE VERF in 66 verschillende kleuren verkrijg baar. Speciaal voor vaartuigen, RIEP s BOT TER VERF, wordt/ aange wend voor bodems van houten vaartuigen ter voorkoming van het aangroeien van planten enz. Vraagt Prijsopgave. Er zijn misschien niet zoo menschen, die zich volkomen rekenschap geven van den invloed van hun eigen humeur op het geluk van hun leven. Zij begrijpen dat hun humeur lastig kan zijn voor anderen, op anderer geluk een on- aangenamen en soms verderfelijken invloed kan oefenen, maar zij weten niet, hoe ook hun eigen leven onder den ban staat van hun humeur, hoe van dit humeur voor een groot deel het geluk van hun leven af hangt. Wij hebben natuurlijk allemaal een hu meur. En dit wordt vooropgesteld, omdat men onder humeur zoo vaak uitsluitend een slecht humeur verstaat. Maar de uit drukking „een prettig humeur” kan ons reeds van het foutieve dezer opvatting over tuigen. Onder humeur dan verstaan we het ge heel van telkens wisselende stemmingen, zooals karakter het geheel is van eigen schappen. Maar het verschilt van karakter essentieel, omdat het geen vaststaand iets is, inhaerent aan onze gansche persoonlijk heid, maar afhankelijk van het leven en de omstandigheden buiten ons. De eigen schappen van een rnensch veranderen ook wel of kunnen tenminste veranderen onder den invloed van het leven. Maar die ver andering is nooit volstrekt, d. w. z. een eigenschap wordt nooit in haar tegenstelling omgezet. Ook zijn die veranderingen in ze keren zin blijvend, d. w. z. dat de eigen schap in haar veranderden vorm, ook terwijl zij nog bezig is te veranderden, korter of langer tijd zich zelf gelijk blijft. Hiertegenover is het humeur een telkens veranderende grootheid, in den meest vol komen zin van de omstandigheden en ge beurtenissen buiten ons afhankelijk. Na tuurlijk is ook de persoonlijkheid van den rnensch van invloed, bepaalt deze het hu meur, maar slechts in passieven zinmet dien verstande natuurlijk, dat toch onze wil wel degelijk op ons humeur kan in werken, het als het ware overmeesteren en beheerschen. Terwijl het karakter, althans op den vol wassen leeftijd, op de levensomstandighe den inwerkt en slechts in geringe mate en in den tweeden graad den invloed der om standigheden ondergaat, wordt het humeur in haar uiterlijke openbaring geheel ge vormd door de inwerking der levensom standigheden op onze persoonlijkheid. Die omstandigheden toch zijn het, die, op onze persoonlijkheid werkende, onze stemmingen veroorzaken. En we kunnen dus tot zoo verre zeggen, dat wij daarbij een passieve rol spelen. Immers, onze persoonlijkheid is een a aststaande grootheid, welker verande ring of verbuiging wij slechts voor een zeer klein deel in onze macht hebben. En onze macht over de levensomstandigheden, waarin wij geraken, is eveneens uiterst beperkt. Naast deze levensomstandigheden doet ook vooral de gezondheidstoestand van ons lichaam, het zich behagehjk of onbehage lijk voelen, zijn invloed gelden bij het ont staan van onze stemmingen. En ook daar over hebben we maar heel weinig te com- mandeeren. Men kan dus zeggvi, dat iemands hu meur, zijnde het geheel van zijn wisselende en verglijdende stemmingen, ontstaande door inwerking van gebeurtenissen, feiten en lichamelijke toestand op zijn eenmaal bestaande persoonlijkheid tot zooverre bui ten zijn actieve medewerking ontstaat. Maar dit wil nog niet zeggen, dat hij er daarom niets aan doen kan. Want hij houdt wel degelijk de macht de eenmaal ontstane of opgewekte stemmingen te onderdrukken door de kracht van zijn wil, ze onder con trole van dien wil te stellen en niet tot uiting te laten komen, zoo hem dit niet goed of niet wenschelijk voorkomt. Het is moeilijk en misschien wel onmogelijk het opkomen van stemmingen te verhinderen. Maar het is zeer goed mogelijk die stem mingen niet over ons, onze woorden en onze daden te laten heerschen, ze dus nóch tot uiting te laten komen, nóch ze toe te staan ons denken en voelen geheel onder den ban te houden e i ons Hbt natuurlijke uitzicht op het loven' geheel gedeelte lijk zullen ze het altijd doen te belem meren. En wie het eigen geluk en dat der zijnen wil bevestigen, moet daartoe trach ten te geraken. Om dat te bereiken, moet men zich al lereerst steeds zelf voor oogen houden, dat iedere stemming voorbijgaand is, dat dit immers haar wezen zelf is. Wie dit steeds duidelijk ziet, zal zich door zijn oogenblik- kelijke ontstemming niet zoo gemakkelijk van de wijs laten brengen. Hij weet, dat niet alles zwart is, al ziet hij het nu zoo, en dat hij het straks weer anders zal zien. In de tweede plaats moet hij steeds be grijpen, dat zijn stemming werkt als een gekleurd glas en dat dus niet de wereld zwart of rood of groen of goud is, wanneer hij die als zoodanig ziet, maar dat zijn stemming hem dit zoo doet zien. Dit zal hem weerhouden zijn vrouw, zijn kinderen, zijn familie, zijn vrienden in oogenblikken van slecht humeur donkerder te zien dan anders en hen daarom van dat slecht hu meur te doen lijden. In de derde plaats moet hij weten, dat een ontstemming gewoonlijk niet het ge volg is van dat, waaraan hij die in zijn ontstemdheid wijt, maar van geheel andere oorzaken, waaraan de menschen of dingen, die hij ervan beschuldigt, part noch deel hebbenvan zijn lichamelijken toestand vaak en van allerlei bijkomstige kleinig heden. En ten slotte moet hij overtuigd zijn, dat zijn geluk en dat zijner medemenschen lijdt onder zijn ontstemming en de buien van zijn kwaad humeur, en dat hij in staat is die ontstemming weg te drukken, zoo hij daartoe werkelijk en bij voortduring ernstige pogingen aanwendt. Langs dezen weg zal men erin kunnen slagen zijn stemmingen onder den duim te krijgen en haar slechte uitwerking op ons eigen en anderer leven te voorkomen. En allereerst moeten zij daarnaar trachten, die een slecht humeur hebben, waarmee men dan hen bedoelt, wier stemmingen mees tendeels ontstemmingen zijn, d. w. z. dat zij vooral en het sterkst den invloed onder gaan van onaangename omstandigheden, die hen droevig of wrevelig of kwaad stem men, dat zij dus het meest toegankelijk zijn voor die stemmingen die een scherpen of onaangenamen kant naar hunne mede menschen hebben. Het zijn zij, die, als men zegt, telkens „uit hun humeur” zijn, d. w. z. uit hun goed humeur, wat meestal wel het gevolg zal zijn van hun lichaams toestand en hun te kleine weerstandsver mogen. Zelven lijden zij onder dit slecht geven het bedanken der heeren Hannema en Beekhuis. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om met ingang van 1 Jan ’14 een nieuw con tract te sluiten met gebr. Hoeksema te Leeuwarden betreffende het gebruik van den ontsmettingsoven. Ook werd het hoofdbestuur gemachtigd met ingang van 1 Jan. ’14 een contract af te sluiten voor autovervoer van zieken in het algemeen. Een voorgenomen contract met de N. V. v. h. D. Bakker te Gronin gen en de firma Jager en Wierda te Hee- renveen verwekte oppossitie, zoodat slechts een contract in het algemeen werd goedge keurd. Aangenomen werd een voorstel tot plaat sing van drie de Mooy’s ziekenramen met kap in de magazijnen te Dokkum, Gorre- dgk en Balk. Deze ramen, die gebruikt zullen worden voor ziekenvervoer te water, zgn gratis be schikbaar voor de leden der aangesloten vereenigingen. In de toekomst, aldus werd bepleit, zuilen deze middelen voor zieken vervoer in elke afdeeling beschikbaar ge steld moeten worden. Ondanks de tegenkanting van Witmarsum werd eene post van f 600 goedgekeurd, teneinde een plaatsvervangende zuster te kunnen aanstellen, wanneer een der zusters ten behoeve barer opleiding soms een maand moet vertrekken. Deze maatregel geldt voor- loopig slechts voor tijdelgk van 1 Juli ’13 tot 31 Dec. 1913. De begrooting 1913/’ 14 werd vastgesteld voor algemeenen dienst ontvangst en uit gaaf f 6322,986, voor het Prov. Groene Kruisfonds, f 1581.82. Aan het eind der vergadering werd in verband met de lezing van dr. Goester (zie verder) eene motie aangenomen, den wensch uitsprekende, dat ook in Friesland eerlang eene provinciale waterleiding tot stand moge komen. Vergezeld van een krachtig woord van het Hoofdbestuur tot steun van dien wensch, zal deze motie worden gezonden aan Ged. St. onzer provincie. In de middagvergadering werd door den Inspecteur der Volksgezondheid, dr. L. E. Goester te Zwolle, het onderwerp ingeleid Het belang van eene waterleiding voor Friesland. Gewezen werd op de plaats, die het wa ter inneemt in de hygiene. Is het op zich zelf reeds een onwaar deerbaar element, tal van hygiënische maat regelen kunnen zonder goede watervoor ziening niet tot hun volle recht komen. Maar dan is noodig goed en voldoende water. En nu verkeert Friesland te dien op zichte nog in slechten toestand. Men meent, dat een goede, groote regenwatersbak al heel wat is, en zoo zijn vele plaatsen te vreden met een toestand, die toch onvol doende moet worden geacht. Toch wordt eene goede waterleiding, door de plaatsen die haar bezitten, ten hoogste gewaardeerd, ook door de verbrui kers, die, nog wel tegen betaling, meer wa ter verbruiken, dan een goede regenbak kan bevatten. Spr. hoopte, dat waar Ged. St. al een eerste stap hadden gedaan voor deze zaak, meerdere stappen zullen volgen. Want aan de gemeenten zelf kan men deze zaak om verschillende redenen niet overlaten. Plaat selijke belangen en belangetjes staan dan ieder oogenblik in den weg. Neemt de provincie de zaak ter hand, dan zorgt ze voor allen gelijkelgk. En ook bjj de gemeenten, waar men nu nog weinig voor deze zaak voelt, zal toch de behoefte aan eene goede drinkwatervoorziening zich steeds sterker openbaren. Prof. G. Scheltema bepleitte het groote belang, ook uit sociaal oeconomisch oog punt, van >Kinder-vacantie-kolonie’s en Her stellingsoorden. W de te; kt In de zitting van 6 Mei werd behandeld het beroep van C. Ferwerda, opperman al hier, waarin hg opkomt tegen de beslis sing der Rijksverzekeringsbank, waarbij hem eene voorloopige rente is toegekend van 67 c. per werkdag, d. i. 42 °/o van dagloon. Klager grondt zijn beroep op het getui genis van een 10-tal Sneeker werkgevers en het oordeel van Dr. Hannema, die ver klaarde, dat zgn linkerarm nooit weer in orde kon komen, waarom hg recht meende te hebben op uitkeering van 70%- De Raad heeft echter het beroep worpen. Kantongerecht Harlingen. Het O.M. eischte tegen G. H. te Sneek, wegens te hard rjjden met een motorrij tuig op den openbaren weg, f 15 boete sub sidiair 5 dagen hechtenis.Tegen denzelfde voor het igden zonder licht f3 boete. W0UDSEND, 7 Mei. De heden g«hou- den jaarljjksche verhuring van 284 zit plaatsen in de Ned. Hery. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van f2009,50. WOMMELS. Voor Controleur aan de Coöp. stoomzuivelfabriek alhier is het vol gende drietal gemaaktde h.h. Miedema te Uitwelliagerga, Jongsma te Langweer en Hoogenberg te Ezinge (Gr.) BOLSWARD. De heer J. P. Weruméus Buning Az., leerling der Rgkszuivelschool alhier, is benoemd tot assistent-directeur van de coöp. stoomzuivelfabriek >Utinge- radeelc te Akkrum. HEEG. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer S. van Hoogdalem te Oppenhuizen. WOMMELS. De leden onzer coöp. stoomzuivelfabriek besloten met groote meer derheid eene pensioenregeling voor het per soneel in te voeren. Bij de laatst gehouden examens van den F. N. Z. slaagden o.m. voor kaasmaker de heeren Tj. Deinema te Balk, E. Beeksma te Hemelum en S. Wierda te Ocsthem; voor botermaker K. Wgbrandjj te Heeg, voor centrifugistJ. Feenstra te Heeg. Woensdag werd te Leeuwarden de algem. vergadering gehouden van de Prov. Fr. Vereen. »Het Groene Kruisc. Vertegen woordigd 54 afd. De voorzitter, de heer K. van Riesen, wijdde een woord van dank aan den heer Ds. Fleischer, oprichter der vereeniging, die zooveel voor haar deed. Ook werd een woord van weemoed en hulde gebracht aan wijlen dr. G. v. Schouwen. Verder wekt hg op tot meerdere actie in de afdeelingen. Afgevaardigde naar de Alg. Ned. Vereen, werd ds. M. v. d. Vegte te Wolvega. In de vacature dr. v. Schouwen werd tot lid van het Hoofdbestuur gekozen ds. G. Brink te Oosterlittens. Uit de rekening van den penningmeester bleek Voor den algemeenen dienst ontvangsten en uitgaaf f 6679.76. Kassaldo op 31 Dec. 1912 f 1434.485. Voor het Prov. Fr. Groenekruis-fonds ontvangst en uitg. f2109.02 saldo f512.32. Het voorstel van het hoofdbestuurDe Sneeker rgtuigcommissie besta voortaan uit 3 leden, werd aangenomen. In de toelich ting werd als reden van dit voorstel opge- ker- p-er- tan- i te jeen ling. 1 M L id- jn 18’ V 1 jn i- 3- Oe Elfstedenrijwieltocht. Gij gevoelt U onbehagelijk en hebt een on regelmatige of slechte stoelgang. Wacht niet lang, want er kunnen allerlei ziekten uit voort komen. Doch weet gij den weg het onfeil bare middel om zonder gewaar Uw gestel te verbeteren Des morgens op Uw nuchtere maag een wijnglas Hunyatli jénos. Bij iede- ren apotheker, drogist en handelaar in Mine rale wateren verkrijgbaar. 1 - H CORRESPONDENT DÉR ONDEREINDE BRAND ASSURANTIE MAATSCHAPPYvts WCUDSEND X /iSSzn.C U C C U'sSz-X IS NIEUWE SNEEKER COURANT Raad van Beroep. Examens F. N. Z. „Het Groene Kruis1’. RIPOUN^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1