SNEEKERCOURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) L ÖAALDERS J Woensdag 18 Juni 1913. No, 75. 29e Jaargang. RECLAMEKOLOM. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek I- Nieuwe Abonné’s. N ieu wstijdi ngen Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand Sneek. ƒ1.50 1 Kilo A I Oa» en Zij die zich thans op ons Blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli a s. verschijnende nummers GRATIS. DE UITGEVERS. Sneet. Amsterdam. Groote Advertontiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. van van een cre- f 4600, terwijl deze SNEEK. De stand van het boezemwater was heden 40 cM. boven Z. P. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 3e helft der maand Mei 1913, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Mej. IJ. de Groot A. Boelens H. de Vries Ongeveer 5000 M. ten Zuiden van Urk in de »Schokkervaart,< is, naar aan de Tel. wordt bericht, zeer waarsehjjnljjk een groote tjalk vergaan. Op die plaats steekt althans een groote mast boven het water uit, het welk aldaar met dageljjksch getjj ongeveer 16 voet diepte heeft. Kort bjj die mast dreef een houten luik als van een tjalkschip, terwjjl ook het tuigage aanleiding gaf aan zoo’n soort vaartuig te denken. Van de bemanning is niets bekend, noch van den tjjd of oorzaak van Een pleegzuster te Amsterdam mej. van J., die van de eene zijde de tram zag aan komen en van de andere kant een huur auto, werd door de auto overreden en on middellijk gedood. Zeer waarschijnlijk is de weifeling der juffrouw, hoe ze zou uitwijken, oorzaak van het droevig ongeval. Mucschen houden ook van sport. In het vliegen zjjn ze den mensch de baas. Dat is nu eenmaal hun >terrein<. Onlangs waagde een musch het, zich op menscheljjk sport terrein te begeven. Hjj zat in een dakgoot en gleed omlaag, naar de regenput. Bene den aangekomen beviel hem het spelletje. Z’n kameraden zagen het, en een kwartier daarna was de regengoot een rodelbaan in optima forma geworden. werkzaam. Voor het eerste gedeelte van het artsexamen te Utrecht, slaagde onze stad genoot de heer W. K. Dikland. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propedeutisch exa men in de electrotechniek onze oud-stad- genoot de heer N. E. Groeneveld Meijer. Te Amsterdam slaagde onze vroe gere stadgenoot de heer H. Feikema voor het 2e natuurkundig examen. Onze vroegere stadgenoot de heer H. van der Feer is te Delft geslaagd voor electrotechnisch ingenieur. IJver, ook in het verrichten van hulpdienst bij het verkiezingswerk, is te prijzenmaar de ijver mag niet overslaan in het hinderen of schaden van anderen. Een 3-tal jongelui alhier, F. D., S. R. en S. de B., waren Zaterdagavond bezig met het afscheuren der aanplakbiljetten voor de candidatuur van den heer Kielstra. Een paar particulieren die dit werk zagen, waarschuwden de politie, die procesverbaal opmaakte tegen de jongelui. Ook trok het Zondagmorgen veler aandacht, dat de naam Kielstra op genoemde biljetten was ver donkeremaand door ze te overplakken met een paar strooibiljetten ten behoeve van de candidatuur van den heer Scheurer. Ook tegen de daders van dit feit werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Wel een vreemd contrast, maar er was reden voor. Twee onzer gemeentereinigers, de hh.Wij-1 beKoopmans en HarmenSipkes, waren Maan-1 ünafhankeljjkheid op 18"juni a.s., gedenk- En dat hun arbeid werd gewaardeerd, be wees ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. van bijeenkomsten van hooiers en maaiers op Zondagnamiddagen na drie uur. Als klokkenist te Warns is benoemd de hr. Jan A. de Vries, aldaar tegen eene belooning van f 45 per jaar. Ten slotte is nog besloten de eenmaal toe gezegde bijdrage van f 0.25 per leerling voor schoolfeesten met het oog op het komende onafhankelijkheidsfeest te verhoogen tot f 0.35 per leerling. HINDELOOPEN, 16 Juni. Om redende verschillende werken, mede tengevolge van het onstuimige weer, niet optjjd klaar kon den zijn, is de reeds op Woensdag 18 Juni aangekondigde feesteljjke opening van het zeebad Hindeloopen een week uitgesteld moeten worden en nader bepaald op Woens dag 25 Juni, des namiddags half drie uur. KNIJPE, 16 Juni. Voor de turnwed- strjjden in Juli a.s. hebben zich niet minder dan 40 dames- en heerenclubs aangemeld waaronder een tiental uit Rotterdam, Am sterdam, Utrecht en andere plaatsen in Noordholland. HEEG. Zaterdagavond om half elf is P. S. alhier, komende per rjjwiel van Oude- haske, op de straatweg bjj Spannenburg door twee mannen aangerand, die hem eenbs- drag van f 632 hebben ontvreemd. De dieven kwamen onverwacht uit de wal te voor- schjjn, staken een stok tusschen de spaken van zjjn rjjwiel en wierpen zich toen op den weerloozen man. Na zjjn jas aan stuk ken gesneden en hem ’t geld afhandig ge maakt te hebben, namen ze de vlucht. De daders onbekend. De ver. >Schuttevaer« heeft op haar ver zoek om betere verlichting van bruggen en sluizen in Friesland, van het provinciaal bestuur een gunstig antwoord ontvangen. Met ingaag van een nog te bepalen datum zal voor alle bruggen en sluipen, zonder uitzondering de regel geldenrood licht is onveilig, groen licht is veilig. Als nu de gemeentebesturen en andere betrokkenen voldoen aan het tot hun gericht verzoek om eenzelfden maatregel te nemen, dan zal daarmee de schipperjj zeer gebaat zjjn. De heer S. v. d. Wal te Sjjbranda- buren, is benoemd tot amöuZrmf-directeur aan de zuivelfabriek te Augustinusga eu niet tot directeur, zooals ons bericht was. Te Aduard bemerkten de turen van de bejaarde w we Smit, op zekeren morgen dat haar hun gesloten bleef. Teneinde te onderzoeken, wat hiervan de oorzaak «as, braken zjj de deur open en gingen naar de openstaande bedstee. Daar zagen ze, dat de vrouw met het heele bed naar beneden was gevallen waar door ze onder het beddegoed was bedolven. Daar ze niet bij machte was, om zich los te werken, is ze gestikt. De bekende musicus W. Hutschenruyter te Utrecht heeft een toestel uitgevonden, waardoor het mogelijk wordt triangel, tam boerijn en castagnetten door één persoon te laten bedienen, ook twee van deze in strumenten tegelijk, of alle drie. Deze uit vinding, welke met medewerking van den piano- en orgelfabrikant Adr. Krom is tot stand gebracht, heeft vooral waarde, omdat schapen, men in niet uitgebreide orchesten moeilijk elk der drie genoemde instrumenten door een persoon kan laten bedienen. De heer Krom vervaardigde een houten kastje, over eenkomend met een dames-schrijfbureautje. Daar binnenin bevindt zich een zestal toetsen, waarop de bespeler heeft te drukken. Beide genoemde heeren moeten patent op de vinding hebben genomen. De honderdduizend in de staatsloterjj viel ditmaal op }/2o in bezit van den steen- houwersknecht A. Pijpe.s en diens moeder te Amsterdam. Voor dit echter ter kennis van den knecht was gekomen, ging een steeuhouwersbaas naar hem toe en bood f 10 voor zjjn twintigje, voorgevende, dat hjj reeds voor f 200 lootjes had gekocht en nog graag één zou hebben. Na lang aandringen voldeed Pjjpers aan het verzoek het ongeluk. Een grasmaaier te Beemster had dorst en nam een flesch om er uit te drinken zonder te onderzoeken, welken inhoud de flesch had. Nadat hij gedronken had werd hij plotseling onwel en stierf kort daarna, nalatende eene vrouw met 8 kinderen. De flesch bevatte een waschmiddel voor lingen zooverre len Sz. nog geene beslissing had geno men. Thans is bekend, dat deze de can didatuur niet wenscht te aanvaarden. Bjj het groote zangersfeest op 29 Juni te houden te Akkrum, zjjn tot jury leden benoemd de heeren A. Alte teBois- ward, L. Dokkum, alhier en W. Saai te Wognum. hare woorden van waardeering deed vergezeld gaan van het aanbieden eener gesloten enveloppe met inhoud. Verder werd in de wagenloods, voor de ontvangst eenigs- zins ingericht, door den Directeur en het andere personeel blijk gegeven van hunne vreugde over dit feit, zoowel in har telijke bewoordingen als door het aanbie den van cadeaux. Het was voor de jubi larissen een onvergefelijke dag. Bjj de Vrijdag j.l. gehouden over gangsexamen aan den handelscursus alhier werden bevorderd Van klasse a naar klasse b (voorberei dende cursus)S. Blauw, S. de Boer, W. Hubert, H. Koetzier, M. Veltman, G. Stal lings, A. Stoelinga, N. Rütgnalda, E. de Vries, J. Visser, S. Velleman, E. Toonstra EL Wierdsma, L. van Wieren, N. de Wilde, H. Boersma, Jetske Martens, Aukje Wagter en Jauke Zandhuizen. (Niet bevorderd 4.) Van klasse b naar klasse IF. van Ber gen, S. Groeneveld, Johannes Groeneveld, P. de Jong, C. de Jong, K. Kuipers, F. Ob- bema, A. Ras, S. Rsidinga, I. Terpstra, W. Tinholt, A. Wielenga, S. Woudstra, J. van Tuinen, Betsy Muller, Titia Rjjpkema en Betsy Zandstra. Van klasse I naar klasse IIA. Eppinga P. de Haas, P. Ozinga en R. Visser. (Niet bevorderd 2.) Van klasse II naar klasse IIIJ. van der Horst, H. Meines, 8. Molenaar, H. Piantinga, F. Spoelstra, K. Stapert, J. Vol- lema, T. de Vries, S. van der Werf ea K. Wieringa. (Niet bevorderd 2.) Met diploma hebben de inrichting ver laten G. Hofstra en S. Zejjl. Het bericht omtrent de candidaatstel- voor den gemeenteraad, was in voorbarig, dat de heer 8. v. d. Meu- »Sneek” 1 trok Zondag uit naar »L. V. C.« I te Leeuwarden, en nam eens geducht re vanche op de 10 nederlaag van Zondag 8 Juni. Zjj wist de Leeuwarders te klop pen met 3—0. Alle spelers waren in prachtvorm, on danks de warmte, en speelden een vlug en handig spel. Door deze uitslag heeft Sneek getoond dat zij wel een promotie-wedstrjjd kan spelen kan winnen daar »L. V. C.< nog drie clubs op ’t raugljjstje onder zich heeft. Op Woensdag 18 Juni, ’s avonds van 8 tot 9 uur, zullen op verzoek van de »Ver- eeniging tot verbetering van den Volkszang” de volgende Nederlandsche Volksliederen worden gespeeld door den klokkenist J. Lindeman. 1. Wilhelmus van Nassouwen, (oude zetting) Wilt heden nu treden, Bede voor ’tVader- and, Merk toch hoe sterk, ’t Kwezelken, Des Winters als ’t regent. 2. Wien Nêerlandseh bloed, Wilhelmus, (nieuwe zetting), Wjj bven vrij, In naam van Oranje doe open de poort, Da zilver vloot, Vlaggelied, Esn lied van Nederland, O, dierbaar plekje grond. 3. Een liedje van de zee, De kabels los, ?erme jongens, stoere knapen, Van mannen in oorlog, van mannen in vrêj, ’t Is plicht dat ieder jongen, Voor Neerland een lied op een krachtigen toon, Kent gij het land der zee ontrukt, Al is ons Prinsje nog zoo klein, Van alle landen op deez’ aard, Onze duinen, Waar de blanke top der duinen enz. Op verzoek van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang zullen ter herdenking, van onze honderd jaar geleden herwonnen ANNEX TELEFOON No. 150. dag 40 jaar bij dezen dienst werkzaam. Jag van den slag bjj Waterloo, des avonds van 9 tot 10 uur, bespeeld worden de de hartelijke felicitatie van de Raads- carillons te: Alkmaar (Waagtoren), Amers- commissie voor de Gemeentereiniging, die foort, Amsterdam (Kon. Paleis) Appingadam schoollokalen beschikbaar te stellen ten be- Arnhem. Breda, Brielle, Delft, Deventer, hoeve Doesburg, Edam, Goes, Gorinchem, Gouda, ’s Gravenhage, Groningen, Haarlem, ’s Her- togenbosch (Stadshuis), Heusden, Leiden, Lochem, Maastricht (Stadshuis), Nijkerk, Nijmegen, Oude water, Schiedam, Schoon hoven, Utrecht (Domtoren), Weesp, Zalt- Bommel, Zierikzee en Zutphen. Op denzelfden avond van 89 het caril lon te Sneek. Vermoede-lijk zullen ook eenige der mooi ste beiaards in Vlaamseh-België geljjktjjdig met de Hollandsche bespeeld worden. RAUWERD. Tot dusverre had men in ons dorp concurrentie tusschen tweeërlei verlichtingen, nl. gas, geleverd door de gas installatie der Ned. Herv. kerk en electri- eiteit. Thans is echter door kerkvoogden notabelen besloten de gasinstallatie en de gaslevering tegen 1 Sept. a.s. af te schaf fen, zoodat alsdan de electrische centrale de alfeen-heerschappij zal hebbm. BOZUM. De heer S last ra, brievengaar der alhier, zal den len Juli zijn 25 jarig jubileum bjj de posterijen herdenken. Ach tereenvolgens was hij werkzaam ie Irnsum, te Hardegarjjp, te Sneek (assistent) te Zut. phen en sinds 1909 alhier. BOLSWARD. De heer K. Mulder al hier, komt als no. 4 voor op de vooi dracht van onderwjjzer aan de O. L. S. te Noord- wolde. Op de a.s. Zo-Lg te houden open- luchtsamenkomst van vrijzinnig-godsdien- stigen in het Wjjckeler Bosch zullen o.m. het woord voeren de heeren Ds. de Muinck Keizer te IJsbrechtum en Ds. Hamilton of Silvsrton Hill te Sgbranaaburen. BOZUM. De heer H. Hoekstra, tot dus ver hulpbode alhier, is benoemd tot vaste bode bjj het hulppostkantoor. HEMELÜMER OLDEPHAERT c.a. 16 Juni. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is medegedeeld a. dat door Ged. St. o.m. is goedgekeurd het besluit tot wijziging der verordening op de onderwijzersjaarwedden het besluit tot aan vaarding eener schenking van grond; b. een schrijven van B. en. W. van Gaaster- land, mededeelende de opheffing der gemeen schappelijke regeling inzake aanstelling vee arts, met ingang van 1 Januari 1914; c. een adres van het genootschap ter bevor dering van melkkunde, houdende verzoek om instelling van een gemeentelijke melkcentrale, welk verzoek van de hand is gewezen, om dat daaraan in deze gemeente geen behoefte bestaat d. een adres van ingezetenen uit Scharl, hou dende verzoek om over te gaan tot den aan leg van een beteren verbindingsweg tusschen Scharl en den Zeedijk is besloten dit adres in een volgende vergadering te behandelen. Naar aanleiding van een adres van den heer H. Yrnker, veearts wonende te Kondum, hou dende verzoek om vanwege deze gemeente hem te garandeoren een vaste jaarlijksche toelage van f700, waarop hij werd benoemd, zonder de voorwaarde, dat de benoeming tot weder opzegging geschiedde. Besloten is dit verzoek zooals het daar ligt af te wijzen en op de buiten de strekking van dit adres gelegen punten thans niet nadei- in te gaan, omdat daarop naderhand wordt te- ruggekomen. Afwijzend is beschikt op een adres van het Bestuur van de Afdeeling Frieslands Zuid westhoek van het N. O. G. houdende verzoek de eindsalarissen der onderwijzers en onder wijzeressen, niet hoofden van scholen te ver hoogen met f50. Is besloten aan hoofden van scholen voor het bezit van een land- of tuinbouwakte een bijdrage toe te staan van föü per jaar. Mede is besloten het vernieuwen van de draaibrug te Warns te gunnen voor de inge schreven som van f 21185, wanneer door de provincie toezegging wordt gedaan van 30 o/0 voor het meerdere dan de begrooting en on der dit voorbehoud een bedrag van f 11000 voor de ijzeren draaibrug te creeeren. Daar de gehouden verpachting van het ge meente visekwater niet het gewenschte resul taat heeft opgeleverd, stellen B. en W. voor weder over te gaan tot het geven van con senten, zij het ook met verhoogd recht. Dit voorstel is verworpen met 6 tegen 4 stemmen, waarna besloten is nog eens een herverpach- ting te houden. Overeenkomstig het voorgesteld plan B. en W. is besloten tot den aanleg weg WarnsLaaxum, waarvoor hen een diet is toegestaan van tevens zijn gemachtigd om tot de openbare aanbesteding van dit werk over te gaan. In verband met een reeds ingekomen ver zoek van de Afd. Warns der Ned. Ver. tot afsch. van Alcoh. Dr. is aan B. en W voor onbe- paalden tijd machtiging verleend desgevraagd Briefkaarten. Heer en Mevr. Jac. v. d. Meulen -Vaessen, Leeuwarden. Mej. R. de Vries Jongejuffer Neeltje de Boer Jongejuffer Hanneke Huizinga 2 zonder adres. Bjj K. B. is met ing. van 1 Sept, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden de heer Mr. Dr. P. C. An- dreae alhier, thans tijdeljjk als zoodanig en stond zjjn waardevol briefje voor f10 af. Toen beiden daarop bij de moeder van Pjjpers kwamen, vroeg deze naar het briefje, daar zjj meende, dat er een prjjs op gevallen was. De steenhouwersbaas weigerde echter het briefje terug te geven onder het motief, dat handel handel was. De zaak kwam ten slotte daar op neer, dat beiden zich naar den Haag begaven, om het geld te halen en dan »eerljjk« te dee'.en. De bedrogen steenhouwersknecht heeft zich inmiddels tot een advocaat te Amsterdam gewend, om het zaakje in het reine te brengen. Gedep. Staten van Friesland hebben bjj breedvoerig gemotiveerd schrjjven aan de Kamer van koophandel en fabrieken te Groningen, die hun had verzocht te bevor deren dat de vaarten in Friesland, welke in het bjjzonder vau belang zjjn voor de greo- tere scheepvaart, worden uitgesloten van de bepaling van art. 56 vau het Provinciaal huishoudeljjk reglement van politie of, indien zulks om technische redenen niet wensche- Ijjk bljjkt, ten opzichte van deze vaarten, met eene sluiting ten behoeve der jjsbaan zoo lang mogeljjk te wachten, geantwoord, dat het hun niet mogeljjk en evenmin wen- scheljjk voorkomt de groote vaarten van de verbodsbepaling uit te sluiten, daarbjj aan gemelde Kamer nochtans de verzekering gevende, dat, alvorens door hen last zal worden gegeven tot het sluiten der vaart, met de belangen van handel en njjverheid ter dege rekening zal worden gehouden. Dezer dagen heeft men op een weg te Haarlem een aardig staaltje van dieren bescherming kunnen zien. Een wagentje, waarin een 8-jarige knaap, werd gr trokken door een hond. De regen viel bjj stralen neer, en het arme beest, bljjxbaar vermoeid, had moeite zjjn vrachtje voort ;e Lekken. De jongen, die veel van het beest scheen te houden, spande zjjn hond uit, ontdeed zich van zjjn jas, legde zjjn hond op de kar, en wierp zijn jas over het beest. Dank baar keek de hond zjjn kleinen beschermer aan, en nu zag men den jongen de kar voorttrekken, waarin de hond uitrustte 1 1IEUWE SNE COURANT 1 i Waterstand. Postkantoor Sneek. Tjalk vergaan Overreden. „Rodelnde” musschen. De vlag op de aschbelt. Gymnastiek. Voor de Scheepvaart. Treurig ongeval. Een uitvinding. De winnaar van de honderdduizend. Onvoorzichtig. Voetbai. Carillonbespellng. Algemeene Carillonbespellng. Sluiting van vaarten ten behoeve ijsbanen. Een dierenvriend. ■-■fe

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1