DE INTERNATIONALE KAATSWEDSTRIJD. Woensdag 21 Juni 1913. 29e Jaargang. No, 77. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. n Reolameliolom UitgeversFirma H. BRANDENBURGU Ged. Poortezijlen, - Hoek Kïeinzand Sneek. I DE JONG’S RECLAME CACAO it Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. in ’t publiek. Op de een bovenslag De eerste ronde. ’t Is intusschen kwart voor elf geworden TELEFOON No. 150. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. rug, waar ze blijft zitten. ’t Spel is voor de Friezen, die hier- I i Kilo 1.20 in ’t Derde eerst winnen de Belgen en dan wordt er weer eens flink gekaatst. Bij den stand 44 slaat Zaagmans een groote kaats, die Bruyeer echter aardig inkort. Als Bruyeer dan buiten slaat is ’t 64 en wordt gewisseld. Bruyeer slaat de kaats ver voorbij, stand 6 gelijk. Dan slaat Bruyeer een groote kaats, waarop weer gewisseld moet worden. Zaagmans slaat ver genoeg uit, maar „kwaad” en de stand is spel gelijk. Dan is ’t echter gedaan met de Belgen. Zij weten nog mooie slagen te maken, maar nog slechts één eerst halen ze. Luid applaus verwekt een bovenslag van Bruyeer tot over de tribune, die Lemaire kort daarop verbeterd, door achteruit tusschen ’t publiek te slaan. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5.— Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. ANNEX SNEEKER COURANT (67 ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) nen. ’t Publiek is enthousiast en de spelers niet minder. Al spijt ’t bijna allen dat dit zoo sympathieke Belgische partuur is af gevallen, de Friezen hebben hun overwin ning wel verdiend. In de eerste plaats is deze te danken aan het prachtig opslaan van Smids. In de heele partij sloeg hij slechts 4 ballen van de 27 buiten. En voorts aan de terugslag van Werkhoven, die heel wat bovenslagen van de Belgen terug wist te zenden. Van de Belgen was Delhalle prachtig in ’t perk en Dupont als opslager enorm. (Jammer dat de weinige ballen, die hij verknoeide 8 van de 32 juist alle op zoo kritieke momenten als 66 kwamen.) De- meulder was niet zoo schitterend als wij hem hier wel eens zagen, al leverde ook hij meermalen goed werk. Het geheele verloop van de partij was No. 4. 8-8-8-8-4-6-8-2-6-0-6=64 punten. No. 2. 4-4-6-4-8-8-6-8-8-8-8=72 punten. Partuur 3 en 4. 3. E. Bourlard, N. Milfort, S. Gelinne. 4. Tj. W. Kooistra, G. Koster, S. A. Kooistra. Na de bijzonder spannende eerste partij is deze partij een tegenvi.ller. Van beide zijden wordt lang niet dat spel gegeven als in de eerste partij. Door beide Kooistra’s worden heel wat ballen buiten geslagen (Sietse voor best) zoo zelfs, dat Koster later de bal van Tjeerd overneemt. Deze weert zich trouwens toch best, en dat de Friezen tenslotte wonnen is dan ook geheel aan hem te danken. Wat bij hem achterin komt, weet hij over ’t algemeen prachtig weg te werken en menige groote bovenslag verwekt een luid applaus. Bij de Belgen verwekt Milfort bewonde ring om zijn zekere opslag, maar ook in ’t perk doet hij goed werk. Feitelijk werd de heele partij tusschen hem en Koster gespeeld. Van 28 opslagen sloeg Milfort slechts 3 buiten. Bij de stand 84 is ’t eerste half spel voor de Belgen, die met dezelfde stand ’t tweede halen, (beide keeren door buiten staan van de Friezen.) Als dan de stand 46 is voor Fries land, staat Tjeerd K. een bal boven en is de stand twee eersten om een. Op 6—6 halen de Friezen een spel ge lijk. Beurtelings halen beide partijen nu de eersten binnen tot ’t 55 wordt. Dan komt er weer meer belangstelling bij ’t publiek, vooral als dan de stand 66 wordt. Dan wil Milfort een „pripper” geven, maarhij neemt deze iets te kort en weer is de partij voor de Friezen. Het verloop was No. 3. 8-8-4-6-8-2-2-2-8-8-6=62 punten. No. 4. 4-4-8-8-4-8-8-8-6-2-8=68 punten. Partuur 5 en 6. 5. P. Roland, H. Cantigneau, E. Gilbert. 6. R. Zaagmans, J. Vlietstra, J. Reitsma Jr. Cantigneau staat bij de Belgen voor best op. Gilbert voor minst. In ’t perk staat Cantigneau voor, Gilbert achter. Van de Friezen staat Reitsma voor best op en Vlietstra voor minst. Vlietstra staat voorin en Rein Zaagmans achterin. Een prachtige partij wordt verwacht, want kenners achten dit Friesche partuur het sterkst, terwijl men ook van de com binatie Cantigneau-Gilbert wonderen ver wacht. ’t Eerste eerst komt met O8 heel ge makkelijk aan de Friezen, doordat de Bel gen twee ballen buiten staan en Vlietstra een boven. Doch ’t tweede eerst wint België even gemakkelijk met 82, door 3 buitensla- Weer staat Delhalle ver uit, maar even gen van de Friezen en een bovenslag van mooi staat Cathrinus de bal in ’t perk te- Cantigneau. Zondagmorgen. ’t Prachtigste zomerweer dat men zich! kan denkenEen heete Juni-zon brandt van ’s morgens vroeg al op ’t terrein en slurpt alle vochtdeelen zorgvuldig weg. Welk een ommekeer hier. Gistermiddag één groote modderpoel en nu een mooi1 effen droog terrein. ’t Is pas 40 uur en reeds zijn een paar duizend bezoekers op het terrein aanwezig. De groote bonds-tribune zit reeds bijna ge heel vol, en ook de amphitheaters zijn reeds flink bezet. En intusschen stroomt ’t publiek maar toetreinen en trammen brengen enorme massa’s passagiers aan, vooral natuurlijk uit de kaatshoek. Maar bij alle drukte gaat alles uitstekend en een woord van lof over de regeling is dan ook ten volle verdiend. Zoo gebrek kig als deze wel eens is geweest, zoo voor treffelijk was ze nu. Vooral het nummeren van de zitplaatsen was een goede maatre gel. Ook voor de pers was goed gezorgd vanuit ’t kraaiennest genoot ze een prach- K tig gezicht over ’t terrein. Trouwens, dat mocht ook wel bij zooveel belangstelling: niet minder dan 12 persmenschen zaten te zwoegen om den volke zoo spoedig en zoo volledig mogelijk verslag te doen van de partij. Aan den vooravond. Wat zal dat morgen geven vroeg me nigeen zich Zaterdag af terwijl hij lucht en barometer, en barometer en lucht beurte lings aan zijn critische blikken, onderwierp Wat moet dat worden als ?t zoo door gaat Al maar regen, niet hard, maar ge- staag, kalmpjes doordruppelend, zoo echt irriteer end. Maar gelukkig’t ging zoo (niet door. De wind draaide tegen den namiddag naar I T noorden, de lucht begon te breken en tegen vijven werd ’t droog. En de barometer mocht niet vooruit gaan, ze zakte I althans niet meer. Dat gaf weer moed en hoop. En toen tegen den avond het zonnetje ’t nog even waagde door te breken, toen was al Tt pes simisme van den morgen verdwenen en geloofde ieder dat ’t goed weer zou zijn op onze Internationale. Toen te halfacht de Belgen aan ’t sta tiën aankwamen, had daarvoor een groote menigte belangstellenden post gevat om de gasten te begroeten. Het Bolswarder muziekcorps was op ’t perron aanwezig en deed de Brabanconne vroolijk opklinken toen de trein ’t station binnenrolde. En toen vlogen de portieren open en had de hartelijkste ontmoeting tus schen de beide nationaliteiten plaats» Opgewekt trok men de stad door door honderden gevo’gd naar het hotel „De Wijnberg” waar commissie en gasten zich aan een diner vereenigden. En intusschen maakten verschillende ne ringdoenden zich gereed voor den dag van morgen, teneinde de duizenden, die naar onze stad zouden stroomen te kunnen ont vangen de 6 buiten en Partuur 7 en 8. 7. Ch. Bruyeer, E. Paternoster, A. Lemaire. 8. Y. Aukema, R. Brink, O. Postina. Drie parturen Belgen verslagenDat geeft geen moed voor het laatste partuur! Maar Bruyeer laat zich niet ontmoedigen. Hij zal de eer van zijn tand ophouden, dat heeft hij zich vast voorgenomen. En hij is er schitterend in gestaagd. Want in deze laatste partij kwam ’t krachtige spel der Belgen eerst volkomen tot zijn recht. ’t Gaat dan ook als van een leien dakje. Bruyeer die voorin staat levert stag op slag Friezen, met 8O ’t tweede, en Lemaire doet achterin niet voor hem onder. Doch ook de opslag van deze Bel gen is uitstekend. Paternoster miste in de heele partij slechts 4 ballen en ook Bruyeer (minste) sloeg vrij goed op. En hoe kranig ook Aukema de ballen achteruit wist te staan, hoe flink Postma (beste) ook opsloeg en Brink als minste, ze zijn niet tegen de Belgen opgewassen, die drie eersten achtereen inpikken, reep, met 8—4, 8—2 en 8—2. Dan wordt echter de stand 46 en als Postma dan een „smeerlap” ’t perk in draait winnen de Friezen het eerst (31.) In ’t volgend eerst worden twee ballen, één van Postma en één van Brink aan de Belgen toegekend wegens boetsen. Bruyeer staat een bal boven, en met 2 tegenpunten Dan levert Gilbert een enorme boven slag achter uit ’t perk, maar Zaagmans is op zijn posthij weet de bal weer even kranig terug te brengen. Met de stand 4—8 behalen de Friezen ’teerst (12.) Om ’t volgende eerst wordt prachtig ge kaatst. Cantigneau en Gilbert staan prach tig uit, maar Zaagmans weet veel terug te werken. Toch weet C. met een bovenslag tot in de tribune met 86 ’t eerst voor de Belgen te halen (22.) ’t Is echter jammer dat bij dit partuur Belgen de opslag zoo onzuiver is. Daar aan is ’t dan ook te wijten dat ’t volgend eerst met 2—8 voor hen verloren gaat. (2-3.) Met ’t volgend eerst gaat ’t evenzoo, al weten de Belgen de 6 te halen (24). Weer wordt ’t O6 voor Friesland met een kaatsals de Belgen dan een bal van Vlietstra laten zitten is ook ’t vijfde eerst voor de Friezen (25). ’t Schijnt al verloren voor de Belgen. Maar dan spant Cantigneau zich nog eens flink in en maakt 3 enorme stagen, waar van één boven is, een op een 10 cM. na, doch de 3e is helaas kwaad. Een paar bui tenstagen van de Friezen doen echter de stand 62 worden, waarop gewisseld wordt. Als Zaagmans dan ver uitstaat weet Ro land echter uitstekend te keeren en de Belgen halen het eerst (35). Dan laten de Friezen een paar ballen zitten en mei 6O en een groote kaats komen de Belgen in ’t perk. Jonge Jan slaat buiten en de stand is 4 eersten om 5. Om ’t laatste eerst wordt nog eens echt gekaatst. Bij tweeën gaat ’t op tot 44. Dan staat Vlietstra de bal uit, maar Ro land brengt ze terug in ’t perk 64. Met een kaats wordt dan geruild. Cantigneau weet een bal van Jan niet uit te krijgen en ’t is 6— 6. Dan de beslissende stag. Zal het de laatste zijn Helaas ja. Jan Reitsma brengt de bal weer prachtig in, Cantigneau mist en ook deze partij is door de Frie zen gewonnen. Het verloop was No. 5 0-8-4-8-2-6-0-8-8-6 50 punten. No. 6 8-2-8-6-8-8-8-2-0-8 58 punten. Het Friesche partuur was in zijn geheel goedZaagmans was bepaald prachtig De opslag der Friezen had echter beter gekund, in ’t geheel sloegen ze 7 van de 32 ballen buiten, waarvan Jan Reitsma 5 en Vlietstra 2. Bij de Belgen was ook de opslag ’t slechtst en een goede uitstag werd hun vaak belet door de „fulle“ ballen van de Friezen. lalen de Belgen dit eerst (41.) Bruyeer staat dan twee ballen buiten en als dan Lemaire en Bruyeer beide een bal cwaad staan is ’t eerst met 28 voor de Friezen (42.) In ’t volgend eerst staat Brink 3 ballen over de achterlijn en op 62 wordt ge ruild. Aukema staat uit, maar „kwaad” zoodat de stand wordt 5 eersten om 2. Zal ’t volgend eerst ’t laatste zijn Er wordt danig om gekaatst. Op 46 en een groote kaats komen de Friezen in ’t perk. De kaats staan ze niet voorbij 66, doch dan slaat Paternoster buiten en de Friezen hebben ’t eerst (53.) Dan gaat ’t er om. De eerste stag le vert een kaats op, dan laten de Friezen drie ballen zitten, die Bruyeer prachtig in brengt, juist midden tusschen de beide perkmannen. Als dan geruild wordt en Jan slaat de bal vóór, dan halen de Bel gen met een „schoone 8” ’t laatste eerst en daarmee de overwinning. Dat verwekt een enthousiasme onder de Belgen in de eerste plaats, maar ook onder de Friezen, die dit kranige partuur gaarne de overwinning gunden. Het verloop was No. 7 8-S-8-4-8-2-8-6-8 60 punten. No. 8 4-2-2-8-2-8-2-8-0 36 punten. De eerste ronde was hiermee afgeloopen. ’t Is intusschen al 3 uur geworden en ’t terrein is thans overvol met publiek. Alle tribunes zijn dicht oezet. ’tWeer, dat zich prachtig houdt, heeft in den namiddag nog honderden naar het terrein gelokt. De tweede omloop. Tegen elkaar komen eerst in ’t veld de Friesche parturen 2 en 4. Weer knoeien de Kooistra’s leelijk met den opslag en weldra heeft partuur 2 dan ook een spel. Als ’t dan 66 staat, staat Smids bui ten en is de stand 21. Weer staat Smids op wordt de stand spel gelijk. Maar dan herstelt Smids zich en ’t vol gend eerst staat hij prachtig op. Ze weten in ’t perk geen raad met zijn ballen en op 66 laten ze een bal zitten waardoor no. 2 weer leidt met 32. Dan is verder het spel geheel voor deze jongeren. De Kooistra’s spelen slecht en halen dan ook geen eerst meer. ’t Is vooral Smids, die door zijn kranig opslaan zijn partuur de overwinning bezorgt, maar ook Werkhoven is uitstekend, Rou- kema had gelukkige oogenblikken maar daarnaast even slechte 1 De partij verliep No. 2. 8-4-8-2-8-8-8-8=54 punten. No. 4. 2-8-6-8-6-2-2-4= 38 punten. De volgende partij was weer een Inter nationale, tusschen de Nos. 6 en 7. Men verwacht een interessante strijd, doch dat valt leelijk tegen. Bruyeer ver knoeit door zijn slechte opslaan verschil lende eersten. Ook ’t uitstaan der Belgen is niet zoo als in de eerste partij. De bal len van Vlietstra en Jonge Jan zijn lastiger weg te werken, dan die van Brink en Postma. Met 84 is ’t eerste eerst voor de en de beide eerste parturen stellen zich op. Het zijn 1. J. Dupont, J. Demeulder, A. Delhalle. mee de eerste PartiJ hftbben gewon- 2. C. Werkhoven, A. Smids, I. Roukema. Van de Belgen staat Dupont voor best op en Demeulder voor minstdeze staat voor in de krite en Delhalle achter in. Bij de Friezen staat Cathrinus voorin en Roukema achter. Deze staat ook voor minst op en Smids voor best. Op den stand 22 en 2 kaatsen ko men de Friezen aan den opslag. De eerste bal laten ze zitten 24, doch als de Frie zen dan 3 ballen achtereen buiten staan is ’t eerst met 84 voor de Belgen. In het tweede halfspel oogst Delhalle een luid applaus door een bovenslag, ach teruit ’t perk, tot ver stand 64 komen de Belgen aan de op slag, de Friezen laten zitten en weer is ’t eerst voor de Belgen. In ’t derde eerst zijn de Friezen, voor. Doch als met den stand 46, Cathr. prach tig uitstaat weet Delhalle de bal even mooi terug te staan tot in de tribune en is de stand 66. Dan laten de Friezen weer een bal van Dupont zitten en de stand is drie eersten voor de Belgen. Algemeen wekt de prachtige opslag van Dupont bewondering. Dat hoeven de Frie zen hem niet te verbeteren. Krachtig brengt hij de ballen in ’t perk, juist tusschen de beide spelers in of net over de lijn. De kans schijnt slecht te staan voor de Friezen, vooral wanneer ook ’t volgend eerst met 84 voor Belgie is, dat dus 2 spel voor is. Een groote teleurstelling voor vele Friezen die juist van dit partuur veel verwachtten. Maar dan komt de verandering. Cathri nus, die eerst niet goed op dreef was komt nu los en vooral op de bovenslaglijn doet hij uitstekend werk door tal van Belgische bovenstagen terug te zenden in de krite. Op 46 wordt gewisseld en als Dupont dan voor ’t eerst de bal vóórslaat, is ’t eerst voor de Friezen (41.) Weer wordt dan op 46 en een kaats gewisseld. De kaats nemen de Belgen 66, maar dan staat bij de volgende stag De meulder den bal tegen Delhalle aan (die voor in het perk is gaan staan) en de bal zit. ’t Spel is voor de Friezen (42). Om ’t volgende eerst wordt als ’t ware gevochten. Beurtelings halen de partijen 2 punten. Als ’t 64 staat geeft Dupont een echte „smerige” bal maar Cathrinus weet hem toch nog prachtig te raken en met een groote kaals wordt gewisseld. Smids brengt de bal prachtig tusschen beide Bel gen, die hem laten zitten (66) Maar de volgende bal weet Delhalle ferm boven te staan en ’t eerst is weer voor ;de Bel gen (5—2.) ’t Schijnt verloren voor Friesland. Maar zoolang er leven is, is er hoop. En als Dupont op de stand 26 buiten staat, ha len de Friezen hun derde eerst (53.) ’t Volgende eerst gaat weer gelijk op tot ’t 66 staat, ’t Kan de laatste stag dus worden en ’t publiek is doodstil van spanning. Dupont staat prachtig in,"maar Roukema weet de bal te nemen en be zorgt de Friezen een groote kaats, waarop gewissel wordt. Nog grooter is de spanning als Smids de bal dan opslaat. Ze is in, Delhalle slaat goed uit, maar de bal wordt tijdig gekeerd en onder donderend applaus halen de Friezen hun vierde eerst (54.) Dat geeft weer moed en vurig wordt om ’t volgende eerst gestreden. Smids staat de ballen onhoudbaar in en met een «schoone zes” halen de Friezen het gelijkmakenc eerst (55.) Dan gaat ’t er om. Bij tweeën gaat ’t op tot op 46 en een groote kaats ge wisseld wordt. Delhalle staat dan ver uit, maar een 20 cM. voor de kaats wordt de bal gekeerd en de stand is 66. Dan komt de laatste stag. IEONGS Ml blijft steeds de puikste cacao voor den prijs. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1