Aan onze Abonné’s. I SNEEKER COURANT (67stc Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) ng I Van de Leeuwarder Rechtbank. i Zaterdag 28 Juni 1913. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 1 RECL AM EKOLO ML I B BEECHAMS PICUEN I DOEN WONDEREN bij ■•vallen van I moeheid en overmatige hersen- I arbeid. Zij geven een gezonde en I verkwikkende slaap. No, 79. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. UitgeversFirma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZafld - Sneek. Nieuwstijdingen. ;er. ;en. werd opgeroepen om te I gaarne bij en Een bekende Sneeker straatfiguur reed verbeteren tannen en op- 1 De steeds toenemende exploitatiekosten van ons blad tengevolge de nieuwe auteurs wet duurder feuilletons, telegrammen enz. en de voortdurende stijging van loonen en grondstoffen en anderzijds ons streven zooveel mogelijk te geven wat van een tweemaal ’s weeks verschijnend blad kan worden gevraagd, hebben ons voor de noodzakelijkheid geplaatst onze abonne mentsprijs te moeten verhoogen. Waar nog steeds de prijs wordt betaald van vroeger toen het blad éénmaal per week verscheen, vertrouwen wij dat onze abonné’s deze verhooging zullen billijken. Wij zullen dan in staat zijn meer nog te geven, dan we tot dus verre konden doen. Zoo denken wij de volgende maand aan ons blad te verbinden een gratis verzekering van abonné’s waarover wij in een volgend no. nadere bijzonderheden zullen publiceeren. Vanaf 1 Juli wordt nu de abonnements prijs van ons blad voor Sneek|f 1.50 per jaar (per week 3 ct.) franco per post f 2. per jaar. Losse nummers 3 ct. DE UITGEVERS. baren patiënt, zuster Bloemhof, niet aan wezig, omdat zij zelve lijdende is, had veel last en tegenwerking ondervonden van be- beweerde, dat hij be- ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Aan de korpsen van het leger zjjn thans een aantal voetriemen verstrekt, welke bjj alle oefeningen van eenige beteekenis moeten worden medegevoerd en dienen om man schappen met voetgebreken in staat te stel len, toch aan de oefeningen deel te nemen. Deze voetriemen moeten, volgens de» off. van gez. van het Fransche leger Coindreau, in den vorm van een >acht« om den schoen en het onderbeen worden bevestigd, waar door voetgebreken gedurende den marsch door het vastknellen van den voet in den schoen aanmerkelijk minder last veroor zaken. Na afloop van de a.s. leger-manoeuvres moet een uitvoering rapport omtrent de resultaten hjj het gebruik van voetriemen Korden ingediend. Avondpost De jaarlijksche Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar plaats heb ben op Woensdag 16 Juli a.s., wederom op het schoone, lommerrijke landgoed „Nim- merdor” bij Amersfoort. De H. 8. M., die voor dezen dag bijzon dere treinen laat ioopen tegen veel vermin derd tarief, heeft voor deze extra treinen een halte gemaakt juist vóór den ingang van deze schoone buitenplaats. De Chef van den Staf, Kommandant Howard en Kommandant Whatmore, Bui- tenlandsch Secretaris, zullen dien dag de voornaamste samenkomsten leiden. Kaartjes met inbegrip van programma’s, op vertoon waarvan men toegang heeft tot de feesttreinen zijn verkrijgbaar aan alle stations van de H. S. M. vanaf Woensdag 9 tot uiterlijk Maandag 14 Juli, 5 uur ’s namiddags. De landbouwer H. W. in de Bovenboer te Nijeveen, heeft een varken met biggen. Het dier heeft geen spenen genoeg om zijn jongen te voeden. Nog heeft W. in zijn schuur een gelukkige moeder, en wel een hond. Hij nam een der biggen en lei ze bij de hond, die de kleine krulstaart in liefde aannam en sedert zoogt. De veelgesmade hoedepen zal welhaast voorgoed kunnen verdwijnen. Zekere Anna Jochmann, een teekenares, heeft te Berlijn voor binnen- en buitenland patent aange vraagd voor een hoedespeld, waarbij geen lint om een hoed doorgeprikt behoeft te worden en geen punt te voorschijn komt. Een Zwitsersch ingenieur heeft proef nemingen gedaan met een nieuw soort plaveisel, dat goed bestand is tegen auto mobielen. Het bestaat uit een mengsel van gebroken steenen, echter geen kalksteen, die ongeveer zoo groot als hazelnoten zijn, en een bindend materiaal, waarvan de sa menstelling een geheim is. De steenen wor den eerst van 100 tot 150 gr. Gels, ver warmd en op deze temperatuur vermengd met het gesmolten bind-materiaal. Als het op de weg gebracht wordt, moet het weer gesmolten worden en daarna gewalst. De resultaten schijnen zeer gunstig te zijn. Bij de jongste wijziging van de Noor- weegsche kieswet is het aantal vrouwelijke kiezers met 225.000 vermeerderd, zoodat het thans 525.000 bedraagt, d. i. 25.000 hooger dan dat der mannelijke kiezers. Tot eer van de Noorweegsche vrouwen moet echter gezegd worden dat zij met groote gematigdheid gebruik maken van haar recht. Het Storthing telt onder zijn leden slechts één vrouw. In tegenstelling met de Engelsche suffragettes, blijken zij de meening toegedaan, dat met zachtheid meer bereikt wordt, dan met geweld en daaraan hebben zij dan ook haar succes te danken. zelfde die door u werd opgeroepen om te stemmen. Als u de juffrouw niet toestaat om te stemmen, verklaart u derhalve de kiezerslijst voor ongeldig. De voorzitter van het stembureau mees muilde eens de overige leden meesmuil den eveneens doch de juffrouw mocht niet kiezen. (Hdbl.) genoeglijk op z’n hondekar door ons dorp. Door ’t losraken van zijn bespanning ge raakte berijder, voertuig, zelfs een grama- phoon incluis, in een vrij breede modder sloot. Door inmiddels toegeschoten publiek werd alles weder op ’t droge gehaald, waarop de man in een minder aangename positie zijn tocht vervolgde. MOLKWERUM. Tot dagehjksch op zichter bij den aanleg van den weg van Stavoren naar hier is benoemd de heer D. T. van Manen te Drachten. BALK. Tot hoofd der Chr. school al hier is benoemd de heer W. de Roest, thans onderwijzer aan die school. MANTGUM. De heer 8. v. d. Goot te Mantgum is geslaagd voor commies bjj de directe belastingen. BOLSWARD. Bjj de gehouden aanbe steding van het herstellen en van telegraaflijnen, het ruimen van draden tusschen Leeuwarden en Sneek was de laagste inschrijver H. Lam- mertsma alhier voor de som van f1598. Onze stadgenoot J. Wilbers, ziet men dagelijks mot zijn kar, geladen met manu facturen, den boer op gaan, om zaken te doen, ’s Avonds bij zijn terugkeer krijgt de kar dan welwillend een plaatsje in do schuur bjj het huis T n ,0e Graaf aan de Oosterkade. Voor de „securigheid* wordt deze met een slot gesloten. Wilbers gaat eene welverdiende rust genieten, waant zijne kar met inhoud veilig. Dat laatste bleek echter niet het geval te zijn, ’s Morgens meende Wilbers met zekerheid wel te kunnen opmaken, dat er dit of dat uit zijn kar miste. Achtereen volgens verdwenen een flanellen sporthemd, een lap onderbroekstof, een lap bukskin, een lap wit flanel, een lap bont, enz. Wie kon de dader zijn van deze dief stallen Vreemd volk kon het niet zijn, dacht W. En wie kwam er anders veel in de schuur, dan een knecht van De Graaf, eenSapeB., oud 37 jaarPik zal dien wat in het oog houden, dacht W. En zie 1 de vermoedens tegen Sape werden steeds zwaarderTot op zekeren dag Wil bers Sape tegenkwam, met een van z ij n sporthemden aan. Toen was de zaak uitgemaakt. Wilbers zei het openlijk tegen Sape en ging te gelijk naar de politie om aangifte te doen. Een onderzoek, ingesteld in het woonschip van Sape bracht onderscheidene gestolen voorwerpen aan het licht, die Wilbers ter stond herkende als de zijne. Beklaagde erkent voor de rechtbank zijn misdrijf. De subst. officier eischt, wegens het voortgezet misdrijf van diefstal, 3 maanden gevangennisstraf. Onze lezers kennen hem welJelke Boonstra, 37 jaar, handelsreiziger te Leeu warden, die bij vonnis van 23 April j.l. door den kantonrechter alhier veroordeeld werd tot twee geldboeten elk van f 100 of tweemaal 20 dagen hechtenis, wegens „het niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep, waarvoor de wet toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen.” Dat beroep was, zooals men weet, de geneeskunst, en wel speciaal ten bate van tuberculose-lij ders. Tegen genoemde uitspraak was beklaagde in appèl gegaan, maar ook de ambtenaar van het O.M. die geëischt had tweemaal f300 of tweemaal 60 dagen. Voor de rechtbank te Leeuwarden kwa men dezelfde getuigen aan het woord als voor het kantongerecht. En hunne verkla ringen alsmede die van beklaagde, komen op het zelfde van toen neer. De subst. officier vond het van beklaagde niet verstandig, dat hij in hooger beroep was gegaan, want er was nu aanleiding om dingen aan het licht te brengen, die voor beklaagdes „eer”, niet gunstig zijn. Had beklaagde gesproken van een dank- ANN EX TELEFOON No. 150. klaagdes adviezen en veel kwaad stichtte. Voorts achtte hij ook het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen. Er is gelegenheid om de straf te verzwaren, zoodat het vonnis wordt bevestigd, doch de geldboeten worden verhoogd tot tweemaal f200 of tweemaal 60 dagen hechtenis. Als verdediger van beklaagde treedt op mr. J. W. Tijsma te Leeuwarden. Deze vraagt of het een nobele wijze van strijden is, feiten in herinnering te brengen, waarvan sommige reeds verjaard zijn. Wat deze feiten aangaat, afzetterij of onkiesche handelingen kunnen den be klaagde niet met recht worden verweten. Verder moet verdediger er op wijzen, dat vele tuberculoselijders tevergeefs hulp zoeken bij de officieele medische weten schap. Beklaagde staat heden voor de eerste maal terecht en daarom vindt Spr. de op gelegde en geëischte straffen te hoog. Hij wil aandringen op clementie. De subst. officier wijst er nog op, dat beklaagde voor dergelijke feiten ook al eens terecht gestaan heeft te Dokkum. De uitspraak in deze zaak wordt paald cr> a.s. Woensdag JO uur. Vonnissen. In de zitting van Woensdag werd o.m. uitspraak gedaan in de volgende zaken Gelke H., 19 jaar chauffeur te Sneek, wegens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld onder Franeker, ten gevolge van onoplettendheid als bestuurder van een auto, tegen wien 3 maanden ge vangenisstraf was geeischt, werd veroor deeld tot 6 weken hechtenis. Johannes A., 10 jaar en Jouke P., 11 jaar, beiden scholier te Sneek, wegens dief stal aldaar, met inklimming en braak, wer den veroordeeld ieder tot 6 maanden tucht school. kelijk, doch eischte daarbij van alle amb tenaren van de Rijkstelegraaf een buiten gewone krachtsinspanning. Als redactie sluiten wij ons dit woord van hulde aan, en voegen daarbij onze speciale dank aan de directie en het personeel van het kantoor Sneek, die op even welwillende als vlugge wijze voor de voorziening in de extra drukke telegraaf- en telefoondienst ook hier ter stede, heb ben gezorgd. Dinsdagavond hebben we ’n «geestelijk bad“ gehad zooals de heer Hylke Hal- bertsma ’t in zijn ingezonden stuk betitelt. Want de heer Paul Gaillard had wederom ’n kerkconcert georganiseerd, waarvan ieder een kon genieten. Hij had zich de medewerking verzekerd van voor ons bekende musici als de heeren Frits Gaillard en J. Godefroy. ’t Eerst gedeelte van het programma was instrumentaal; daarin valt te roemen de nummers voor orgel (is de bolpijp op ’t orgel in de Groote Kerk wel geschikt voor solo-register die uitgevoerd werden door de heer Godefroy en verder de mooie violon cel solo’s van den heer Frits Gaillard ’n prachttoon’n pracht voordracht’n pracht stuk! zéér verdienstelijk geaccompagneerd door den heer P. Gaillard, die de registra tie goed had gekozen. ’t Tweede gedeelte was xocaal en instru mentaal. „Excelsior” zong „Der Ostermor- gen* van 8. Neukomm, bijgestaan door het Strijkkwartet van „Symphoniaa, bene vens orgel aanvulling van den heer Godefroy. „Der Ostermorgen” is ’n werk van wei nig beteekenis, de componist Neukomm is niet in ’t minst litterator en heeft de text meer bewerkt in fantastische-memoriseering, dan als compositie, zonder rekening te hou den met den indruk der text. Het blijft behalve ’t slotkoor zon der teekening of kleur. Niettegenstaande dat, heeft «Excelsior” mooi gezongen, en «Symponia* was flink in hare begeleiding. De heer C. v. Dongen te Leeuwarden vervulde verdienstelijk de bas-soli, terwijl de sopraan- en tenorpartij door leden van „Excelsior” werden vervuld. Tenor was de heer Flach zuiver van stemming sopraan mevrouw Priester; die zong „spe lende”, zonder de minste moeite, met ’n pracht-tembre in hare glasheldere stem. Mogen we ’n wensch uitspreken, dan zou ’t deze zijnom ons op ’n volgend orgel concert meer van hare musikale zang te laten genieten. Maar ’t allermeest onzen dank aan den concertgever, den heer Paul Gaillardhij is ’n hoogst begaafd, algemeen ontwikkeld musicus; we hopen dat de Sneekers hem zullen leeren waardeeren in zijne groote capaciteiten. L. D. ontvingen wij een tweetal nieuwe uitgaven van de Firma J. A. Sleeswijk te Bussum, n.l. een kaart van Noord Nederland voor wielrijders, wandelaars en automobilisten en een dito Atlas van geheel Nederland. De eerste die Friesland, Groningen en Drenthe omvat, laat aan duidelijkheid en dus aan bruikbaarheid niets te wenschen over. Voor zijn 50 ct. heeft men een flinke royale en accuraat bewerkte kaart. De atlas kan echter minder onze be wondering wekkenten minste als gids voor „automobilisten” zooals de titel luidt hjkt ze ons veel te onduidelijk, en voor wielrijders ook. Voor wie echter een atlas van geheel Nederland in handig zakformaat wenscht is dit keurig gebonden 90 cents dingetje zeker aan te bevelen. IJLST, 25 Juni. Ds. W. Lodder alhier heeft toezegging van beroep gekregen naar de Ned. Herv. Gem. te Stedum (Gr.) IJSBRECHTUM, 24 Juni. Een karretje In de civiele terechtzitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is mr. F. G. G. Boerrigter te Sneek beëedigd als advocaat en procureur. Bij de Tweede Kamer zijn thans inge komen de volgende wetsontwerpen tot regeling van het voorbereidend hoo ger onderwijs tot wijziging en aanvulling van de Hooger Onderwijswettot regeling van het middelbaar onderwijstot wijzi ging en aanvulling van de Lager onder wijswet. Om half negen gistermorgen is juffrouw Taetske de Jong, »(Azn.)« vergezeld van eenige kiesrechtvrouwen, naar het stem bureau aan de Oude Schans te Amsterdam gegaan om haar stem op een der candidaten uit te brengen. Het was een hoogst vrien- deljjke ontvangst, welke den dames ten deel vielde heeren achter de tafel glim lachten zelfs gemoadeljjk zeker als ze waren van de machteloosheid der vrouwen in dezen. «Waarom lacht u eigenlyk?* vroeg juf frouw De Jong de heeren. «Omdat u niet moogt stemmen* ant woordde de voorzitter van het stembureau. «Maar heeren,* protesteerde de bewoon ster der Binnen Bantammerstraat, »u hebt mjj vierkeer een kaart gestuurd om te komen stemmen hier hebt u mpn geboor tebewijs en hier mijn belastingpapieren. U ziet dus, dat ik dezelfde Taetske de Jong ben, die u hebt opgeroepen en die in 1880 in Ijlst werd geboren.* Volkomen waar,* stemde de voorzitter toe, «maar hier staat Azn.« «Daarover zult u toch niet vallen,* mengde zich nu mevrouw Drucker in het gesprek; «vader en moeder De Jong hebben op den datum vermeld op het geboortebe wijs van juffrouw Taetske, maar een kind aangegeven bjj den burgerlijken stand; de- GEBRs. TJALLEMA, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. De directie van het persbureau M. 8. Vaz Dias te Amsterdam doet, nu de ver- kiezingsdrukte tot het verleden behoort, een beroep op onze gastvrijheid, teneinde een woord van erkentelijkheid te kunnen richten tot de hoofddirectie, de betrokken directeuren en ambtenaren van den Ne-, derlandschen telegraaf- en telefoondienst. Zij, die het voorrecht genoten op de avonden van den 17en en 25en Juni een blik te kunnen slaan in de ruime seinzalen van het Rijkstelegraafkantoor te Amster dam, hebben daar met groote verbazing de gestadig golvende stroom van oranjekleurig papier aanschouwd. Het was te kwart over zessen, dat de vloed van dringende telegrammen begon te stroomen en met verbazingwekkende snelheid tot ’s avonds 10 uur, rusteloos zijn uitweg zocht naar de honderden sein- toestellen. Tienduizenden telegrammen be stemd voor alle steden en dorpen, ja zelfs voor de kleinste gehuchten in ons land, voor de hoofdsteden van Europa, voor onze Oost en West, alle vermeldende de gede tailleerde uitslagen in de verschillende di stricten moesten in enkele uren tijds wor den overgeseind. Zelden was de belangstelling in het re sultaat van den politieken strijd zoo groot als dit jaar en toch moesten op het tele graaf- en telefoonnet, op zulk een abnor male massa berichten niet berekend, die duizenden draadberichten in een kort tijds bestek verwerkt worden, want ruim één uur vroeger dan vorige jaren waren de laatste districten bekend. Dit maakte niet alleen het treffen van bijzondere maatregelen door het hoofdbe- langs den zandweg (grintweg) reed, stuur der posterijen en telegrafie noodza- ----- - I i 4 "f -i- I I 1 Voetriemen. Leger des Hells. Uit de dierenwereld. Geen hoedepennen meer. Een nieuwe bestrating. Vrouwenkiesrecht in Noorwegen. Diefstal. Een Wonderdokter. NIEUWE SNEEKER COURANT Kerk>Concert. Ter aankondiging Beëediging. Tweede Kamer. Een vrouwelijke kiezer. Een woord van hulde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1