r s Van twee vrienden. v. I 7? ■X tXjXjX Van de Leeuwarder Rechtbank. 29e* Jaargang. en ak Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. UitgeversFirma H* BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. j DE JONG’S RECLAME CACAO blijft steeds de puikste cacao voor den prijs. 1 Kilo 1.20 No. 01* Zaterdag 5 Juli 1913. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. B EEC HAM'S P1U.EN Nieuwstijdingen. - 4» n- hy erge krampen Feuiüatoai. I i 2E^OO1»XO.©13LC>1C»KXX Amsterdam. Makkum. Balk. Duitschland. N. Amerika. TELEFOON No. 150. van KOUDUM. is aangesteld kange (Dr.) KOUDUM. ag 3T Sa s’ e- an, le en. Oorspronkelijke schets van E. J. TO BI. „Numa” van T. Stof- »NelIy” van St. delyk opgeruimd en man leed veel pyn, Juni overleden. ben, zooals een goed zeeman betaamt, wei eens gedacht aan het spreekwoordeen zee man heeft in elke haven een liefje 1 Och, dat gaat zoo, onze lieve Heer heeft nu eenmaal mannetjes en vrouwtjes gemaakt en Hij hield plotseling op, schrikkend van de uitwerking van zijn woorden. Annie werd bleek en sloeg haar groote, fluweelen oogen met een half vragenden, half verwijtenden blik op naar Henk, die vuurrood geworden was. Een oogenblik scheen het, alsof deze op wou springen, maar hij bleef zitten, An nie sloeg haar oogen weer neer, maar de pijnlijke trek op haar gelaat bleef. Mevrouw Verbrugge, die voelde dat zij met haar in discrete vraag de aanleiding van de ontstem ming geweest was, praatte druk door, maar de opgewekte geest keerde niet terug. Mid den onder het gesprek stond Annie op „Ik voel me niet heel wel, mama, ik ga maar liever naar beneden.” Henk stond op„Zal ik de eer hebben mejuffrouw naar haar hut te geleiden?” „Dank u”, klonk het kort, „ik kan wel alleen gaan” en de daad bij het woord voegend, verwijderde zij zich. „Ik zal maar even met mijn dochter mee gaan”, zei mevrouw, eveneens opstaande, „de heeren verontschuldigen ons wel?” en ook zij verdween. Walter voelde zich niets op zijn gemak met zijn vriend. Na eenig aarzelen begon hij„ik, ik heb, ik deed Henk schrikte op, als uit een droom. Even keek hij zijn ouden makker aan, en toen draaide hij zich om en ging heen. Die blik had Walter getroffen. Die blik, als van een gewond dier, dat verwijtend schijnt te vra gen waarom hebt ge mij dit aangedaan Ik heb toch niets jegens u misdreven Haastig liep Walter zijn vriend na, hij zag hem zijn hut binnengaan en wilde juist vol gen, toen de deur dichtviel. Het geknars van een slot werd vernomen, daarna was alles stil. Het was hem, alsof hij zijn besten vriend voor goed had verloren door zijn eigen schuld. ABN EX SNEEKER COURANT (67 ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Mej. J. Vis, L. Bergsma, Jan de Jong, G. Elzinga, Bartsma p.a. H. Dijkstra, NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Onze vroegere stadgenoot de heer L. H. F. Chaillet is te Amsterdam bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef- men, zag hij, dat zij het wils. Een oogenblik stonden zij zwijgend tegen over elkaar. Het was een vreemd gezicht: de forsche, hooge gestalte van den machinist in zijn strenge uniform, en haar slanke figuurtje, daar, op den bovensten omgang van de machinekamer, waar de raderen en drijfriemen gonsden en de zuigers donder den in de cylinders, waar de stoom sissend ontsnapte en alles trilde onder den machti gen druk, daar in de ziel van het schip. Strak zag Walter die mooie oogen op zich gevestigd, en het werd hem vreemd te moede Toen, met een bevend stemmetje „Meneer van der Woude, is het waar, wat u van Hen.... van meneer Rieman verteld hebt?“ Walter zweeg, „Is het waar?“ En, bemerkend dat hij nog altijd zweeg, ging zij gejaagd voort „Toe, zeg, dat het niet waar is, dat het niet waar kan zijn, onmogelijk 1“ Steeds heftiger werd zij, haar zachte ga- zellenoogen schoten vuur, zij legde haar gansche ziel in haar stem „Het kén niet, meneer, het mag niet 1 Ik heb hem lief, hij kan mij niet onwaardig zijn 1“ En toen was het alsof de hamerende sla gen der machines een waarheid in zijn hoofd stampten: dat nietige figuurtje had zijn vriend lief met een groote liefde, die niet als een bloem zou verdorren of als een stroo- vuur zou opbranden, maar die voor altijd vreugde en geluk zou brengen. Een liefde, veel grooter dan z ij n vriendschap, en die veel meer kon geven dan de zijne. En daar, nog steeds staande op die gaan derij, temidden van het geweld en geratel der machines, beleed hij haar zijn opzet, hoe hij afgunstig was gewesst en zijn vriend had willen behoudenhij voelde het nu, ten koste van aller geluk. Maar hij zou het wel weer in orde brengen, zoo beloofde hij, en het gezichtje naast hem klaarde meer en Dien avond hadden beide vrienden dienst. Anders kwam de een nog even bij den ander binnenloopen, maar nu ging Henk naar zijn wachtpost op de brug zonder zijn kameraad een bezoek te brengen, en Walter daalde af in de machinekamer zonder zijn vriend te hebben gezien. Henk had een „beroerde wacht”. Het woei hevig en de regen viel bij stroomen, doch de stuurman gaf niet om de stralen, die hem het gelaat striemden, hij had wel wat anders om over te denken. Hij voelde het nu, hij had Annie lief, met geheel zijn hart en met geheel zijn ziel, maar hij voelde tevens dat hij haar verloren had, door toedoen van zijn vriend nog wel. En of hij nu al zijn on schuld bij haar wou gaan bepleiten, zij zou hem natuurlijk toch niet gelooven, hij stond nu bij haar bekend als iemand die spotte met vrouwen en vrouwenliefde. Waarom was hij niet verontwaardigd opgesprongen toen Walter dat zei, dien middag aan dek, ja waarom niet? Hij had gevreesd een mal figuur te slaan waar zij allen bij waren, maar het zou beter geweest zijn dan nu, nu zij, zijn Annie, hem minachtte.... want zij moest hem nu wel verachteneerst had hij haar het hof gemaakt, wel bijna zonder het zelf te weten, maar toch genoeg om het haar te doen voe len, en toen had hij niets gezegd op die woorden van WalterWeer klonk het hem in de ooren„Dank u I” Hoe scherp, hoe bits was dat geweest, hoe verschillend van haar toon die zij anders tegen hem aansloeg, zoo zacht en liefelijk..Zij waren wat voor elkaar gaan voelen, en nu diten het was Walter, die hem dit had aangedaan I.... Ook deze laatste had een onrustig gevoel. Steeds vervolgden hem twee paar oogen, die treurig verwijtende blik van haar, en die wanhopige uitdrukking in Henk’s oogen. In zijn verbeelding zag hij weer, evenals een paar dagen geleden, die beiden op de gaan derij staan lachen en schertsen. En nu maar wat was datl Weer datzelfde figuurtje op dien omgang I Nu met een shawl om het hoofdEn zij wenkte hem I Naderbij geko- GEBRs. TJALLEMA, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor alle WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. meer op, toen er eensklaps achter hen een hartelijk gelach klonk: „Wat, een nieuw komplot?“ Het was de „ouwe,“ en Walter haastte zich hem de zaak verder uit te leg gen. „Als jij tot dan vijand ovarlaapt, moet ik wel volgen,lachte de kapitein. „We zul len dien vriend van jou eens hier halen en dan in optocht naar mevrouw uw moeder gaan, mejuffrouw, dan kunuen we aan wal op uw bruiloft dansen 1“ En de goedhartige oude heer haalde den doodverwonderden Henk naar beneden,- en bracht hem naar het groepje, dat hij daar had achtergelaten. Even aarzelde zij, toen wierp zij zich in Henk’s armen, niettegen staande het water bij zijn jekker neerdroop, en daar gaven zij elkaar den eersten kus. De kapitein dacht aan zijn moeder, die hij vroeg verloren had, en vloekte in zijn baard, en Walter kreeg een vreemd gevoel in zijn keel. Toen ging het in optocht naar mevrouw Verbrugge: de kapitein, deftig gearmd met Annie, daarachter Henk, in zijn druipnatte pak, met Walter, die elkaar eens de hand drukten en verder niets zeiden. De kapitein gaf een verklaring, en de oude mevrouw was gelukkig, omdat haar dochter het was. En Annie vroeg met haar zachte stemmetje„Walter, kun je ons niet beiden beschutten onder den boom van je vriendschap Walter antwoordde ja, met zijn geheele hart: jal Ook de gemeenteraadsverkiezingen bren gen soms aardige dinger. Zoo kregen by eerste stemming in de gemeente Tietjerk- steradeel een soc. dem., een lib. en een anti-rev. precies evenveel stemmen, n.l. 992. SLOT. Den volgenden dag echter had de kapitein een werkje voor hem, en den daaropvolgen- den dag ook. Den derden dag noodigde de administrateur hem uit eenige staten, die op de lading betrekking hadden, met hem te verifieeren, hetgeen hem ook den vierden dag nog bezig hield. De vijfde dag was een Zondag, ’s namiddags was hij eindelijk vrij en kon hij zijn telkens uitgesteld bezoek gaan brengen. Volgens belofte nam hij Walter mee, die daarmee natuurlijk braaf in zijn schik was. Deze sloeg zijn vriend aandachtig gade, en merkte dat deze dikwijls stoetsge wijze naar Annie keek, en zij naar hem. Als hun blikken toevallig elkaar ontmoetten, keken ze beiden gauw een anderen kant uit, en het vriendelijke blosje kwam weer op haar wangen. Walter voelde zijn verbittering stijgen, doch hij bedwong zich, en trachtte zoo ongedwongen mogelijk aan het gesprek deel te nemen. Als vanzelf praatte men over het zeemansleven, en mevrouw Verbrugge, die nogal nieuwsgierig was uitgevallen, vroeg of de heeren het niet onpleizierig vonden, al tijd zoo opgesloten te zitten en of zij zich daarom niet wel eens schadeloos stelden als zij aan land kwamen. Daar zag Walter een kans en hij haastte zich te antwoordenWat zal ik u zeggen, mevrouw, het is natuurlijk wel wat eenzaam aan boord, maar wij heb- Een dame te Bennekom ïinjpension, liet haar kind voor het geopende raam, om het zoet te houden, spelen met ees gouden horlogeketting en een paar gouden arm banden. Korten tyd later bemerkte men, dat de drie voorwerpen verdwenen waren. Even te voren was een reizende „koopvrouw” gepasseerd, die men sterk vermoedt, het vermiste te hebben weggenomen. Hoewel dadelyk de hulp der politie werd ingeroepen, is het vermiste nog niet terecht gekomen. Arnh. Ut. Amsterdam. Apeldoorn. Groningen. Joure. Makkum. Fleezenbroek by Steele. Briefkaarten. De heer J. Veurink alhier komt voor op het drietal v oor directeur der stoomzuivelfabriek te Odoorn (Dr.) Een kunstwerk. De heer J. van Willigen, werkzaam op de ateliers van de firma J. van Willigen en Zonen, juweliers te Rotterdam, heeft een in alle onderdeelen zeer getrouwe re productie van het Vredespaleis in zilver van eerste gehalte gemaakt, op de schaal 1 400. Het stuk weegt ongeveer 2 K.G. en bestaat uit 2731 deeltjes, samengevoegd tot 51 hoofddoelen. ABONNEMENTS-PB.IJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 61 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent’per regel. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Omtrent het gebeurde te Oude Wetering, een dorp niet ver van Leiden, geven de bladen nog de volgende vreeselyke bijzon derheden De overleden Pieneman was arbeider by den landbouwer J. Los. Deze had hem kort geleden nog gewaarschuwd, om wat beter op zyn vrouw te passen. Deze, 29 jaar oud en moeder van 4 kinderen, waarvan de oudste 13 jaar, stond in verstandhouding met een jonge man, reeds weduwnaar, die zyn ouden vader by zich had ingenomen. Pieneman nam den wenk van zijn boer ter harte, en onderhield zich daarover met zyn vrouw, wat aanleiding gaf tot een woor denwisseling. Dat was Maandag 23 Juni. Dinsdagavonds komt P. thuis en gebruikte zyn warme maaltyd. Dadelyk daarop krygt en begint te braken. Toen maakte de vrouw hem een ei met wat cognac klaar, maar in beide, in het maal en in het ei had ze een flinke dosis arsenicum gedaan. De dokter kwam. Maar deze zag van het braaksel niets, want de vrouw had dit da- BIJ DE HAND te hebben. De volgende reis deed Walter alleen, Henk had drie maanden verlof voor zijn huwe lijksreis. Doch de volgende keeren waren zij weer samen, vrienden als voorheen, en de derde reis deed Henk als gelukkige va der en Walter als peetoom van een kleine, rose baby, daar thuis, bij Annie. schrift»Het lot van de zwangere tuber culeuze vrouw en van de zwangere hart patiënte. OUDEGA (W.) Als een bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat bij den veehouder S B. alhier een big is geboren mei 8 pooten, 2 staarten, 4 ooren, doch slechts één kop, die behalve de ooren ge heel normaal is. Het dier heeft een dubbel achterstel, doch van af de navel is ’t geheel vergroeid. GAUW. De heer T. vau Dyk vroeger alhier voor korten tyd hoofd der Chr. School, is aan de Universiteit te Leiden geslaagd ?oor de acte Maleisch en de Land- en Vol kenkunde van Ned. Oost-Indië. De heer Van Dyk is voornemens in Augustus naar Indië te vertrekken om daar te staan aan het hoofd eener op te rich ten opleidingsschool voor inlandsche onder wijzers. KOUDUM. Bij de heden alhier gehou den vóórkeuring van twenter- en enter- merriën zyn voor mededinging op de cen trale keuring te Leeuwarden 2 Augustus a.s. goedgekeurd Twentermerriën felsma te Kolderwolde; Elgersma te Koudum. Entermerriëa>0mina< van P. Pasma te Kolderwolde »Dina« van D. T. de Boer te Hindeloopen»Tareintje« van N. W. Schotanus te Workum. Voorts had nog een keuring plaats tot opname van merriën in het Friesen Paar denstamboek. Opgenomen zyn „Katrijn" van Tj. Folkertsma te Koudum en „de Mooie” C. S. Kramer te Molkwerum. Tot ryksveldwachter alhier de heer Kracht van Koe- In de zitting van 2 Juli werden de vol gende vonnissen uitgesproken Jelke B., 37 jarig handelsreiziger te Leeuwarden, wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde te Sneek werd ver oordeeld tot twee geldboeten van elk f200, subsidiair 60 dagen hechtenis voor elke boete. Sape D., S7-jarig arbeider te Sneek, schuldig aan het voortgezet misdryf van diefstal, werd veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. Eisch was 3 maanden. Met ingang van 1 Juli tot 30 Sept, zyn bij de verschillende Spoorwegmaatschappijen weer vacantiekaarten verkrygbaar gesteld en tevens achtdaagsche abonnementen (tot 23 Sept.,) die aan elk station op aanvrage direct verkrygbaar zyn en voor de eerste, tweede, en derde klasse respectievelijk f 20 f 15 en f10 kosten. By de aanvrage moet een photografie (die van 10 a 25 cent zyn voldoende) overgelegd worden, terwyl bo vendien een waarborgsom van f 5 moet worden gestort. te water gegooid. De en is Woensdag 25 (gDe lijkschouwing te Leiden bracht aan het licht, dat hier vergiftiging met arseni cum was geschied. Ontkende de vrouw eerst, na eenlver- hoor van vier uren, viel ze Maandag door de mand en bekende ze tevens den ande ren moord, op den vader van den jongen weduwnaar, met wien zy ing betrekking stond. Deze oude man had een kapitaaltje van 4 a f 500 overgespaard. De zoon had hem echter dit geld afhandig gemaakt. Enjtoen nu daaruit moeilijkheden ontstonden, begon de zoon zyn vader ook arsenicum toe te dienen. Toen de oude man daarvan jziek weid, ging vrouw Pieneman vaak heen, om den man te verplegen. Nu echter bekende ze, dat ze mee geholpen heeft aan het vergif tigen van den ouden vader.| Wel 30 maal heeft deze arsenicum ge bruikt en stierf eindelyk den 20en Mei, zon der dat iemand vermoedde, welk een vree- selyk drama zich hier had afgespeeld. De ontaarde zoon is met het duivelsche wy’f in verzekerde bewaring gesteld. Beiden zullen hun dubbel en dwars ver diende straf zeker niet ontgaan. De kinderen van Pieneman (arme schaapjes) zyn tydelyk by den landbouwer Los onder gebracht. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Mei 1913, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt. Brieven. A. Beima p.a. wed. Hamersma, Mej. O. A. Koopmans, H. Looman, Mauritsstraat, Janke Bosma, P. Fopma, P. Schepers, F ir. ir. ir. ir. stuur. Punt VI. op des ir. ir. VERGADERING van den Raad der Ge meente WIJMBRITSERADEEL Zaterdag den 5 Juli 1913, EUWE SNEEKER COURANT Verkiezingsvaria. Is dat speelgoed De dubbele vergiftiging. Een verstandige huismoeder zorgt er ALTIJD voor gif Op reis I voormiddags IOV2 uur- Punten van Behandeling Punt I. Notulen van den 29 Mei jl. Punt II, Ingekomen stukken en mededee lingen. Punt III. Aanbieding van de gemeente-re- kening dienst 1912. Punt IV. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Punt V. Voorstel betreffende de vervulling van de opengevallen betrekking van arm- meester in de 2e afd. en van den Penning- meester-secretaris van het Burgerlijk Armbe- Adres van de vereeniging „Schut- tevaar” te Bolsward, om bij de brug te Wol- sum stoppalen te plaatsen. Punt VII. Adres van het bestuur der Chr. Nat. school te Gaastmeer, om een gedeelte weg aldaar te bestraten, om te dienen tot speelplaats voor de schoolkinderen. Punt VIII. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1913. Punt IX. Reclames tegen het kohier van hoofdel. omslag dienst 1913. Postkantoor Sneek. Jano.'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1