SNEEKER COURANT (67® Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14dejaargang) Onze Gratis Verzekering! tegen Ongelukken. f200 f 150 f75 f50 f25 'e) f2000 D" No, 82. Woensdagss Juli 1913. 29e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. de ns bij verlies van een hand, een voet of een oog. bij verlies van een duim. bij verlies van een wijsvinger. bij verlies van elke andere vinger. DE UITGEVERS. Nadere bijzonderheden zullen wij binnenkort be kend maken. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. TELEFOON No. 150. t bij levenslange geheele invaliditeit bij overlijden. Vanaf I Augustus zullen onze betalende abonné’s (die zulks wenschen) gratis verzekerd zijn tegen de gevolgen van ongelukken, voor de volgende bedragen WYMBRITSERADEEL, op Zaterdag 5 Juli ’13, >e- ••e- de Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX en ad. er. '1. m. a. n L on- rol- tel- ;en ?ee ld el n >r an- ran il- L 1 e en en ’t en S- en- AB0NNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIEPRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. (verlies van beide handen, of beide voeten of beide oogen, of onge neeslijke verstandsverbijstering.) RAADSVERGADERING Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. NIEUWE SNEEKER COURANT (es. kan berok- VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Vrijdag 4 Juli 1913, ’s avonds 63/4 uur. zal kunnen te trekken. voor en ze hij dat de gemeente een goede prijs voor het land betaalt, maar niet anderhalf maal de waarde. Deze grond, waarvoor thans f 1653.75 I per pondemaat wordt betaald is bij verkoop niet meer dan f 1000 a f 1100 per pdm. waard. Spr. herhaalt daarom zijn voorstel van de vorige Verg, om f1300 per pondemaat te bie den. ’tls wel gemakkelijk gezegd: flOO per jaar is niet zooveel, maar terwijl de uitgaven der gemeente steeds toenemen staan daar te genover geen meerdere inkomsten. De heer Van der Goot merkt op dat een I lichtpunt is vergeten nl. dat het land in ge- val van verkoop veel meer opbrengt dan het fe nu kost, terwijl het onkosten- en rentebedrag Ba flOO dan telkens zal afnemen. De heer Visser zegt dat de heer Nauta niet het verschil moet vergeten tusschen land waarde en bouwterrein. Waar dit land zoo dicht aansluit aan de bebouwde kom, kan niet worden gesproken van een waarde van flOOO a fllOO. De heer Nauta weet zeer goed dat dit ver schil bestaat, waarom hij ook genegen is een goede prijs er voor te betalen. Het mooiste deel van het terrein is nu voor particulieren k f 1.25 per NU te koop. Spr. vraagt zich af of de gemeente na ophooging van het terrein wel zoo ver beneden deze prijs blijven om flink wat liefhebbers Wiet weet hoeveel schade deze onderneming de gemeente kenen. De heer Van der Goot zegt dat een aan bod van f 1300 per pdm. zeker zal worden af gewezen. Spr. gelooft dat de achteruitgang van het zielental voor een deel te wijten is aan de na latigheid van den Raad, zich van bouwterrein te voorzien. Mogen deze plannen de gemeente ook iets kosten, het is nog niet gezegd dat het ge meentebelang er door gesctiaad wordt. De Voorz. stelt zich op hetzelfde standpunt als de heer Hokwerda dat de Raad voor de toekomst wel op een gewenschte uitbrei ding der gemeente bedacht moet zijn. Waar echter zulk een hooge som moet worden be taald zonder dat er direct behoefte aan bouw terrein bestaat, adviseert Spr. niet op het voor stel in te gaan, vooral ook met het oog op’de gem. financiën. Nog wil Spr. opmerken dat het argument van den heer Hokwerda niet is weerlegd dat voor minderwaardige grond nu een hooger bod wordt gedaan. De heer De Vries antwoordt dat dit argu ment toch zeer gemakkelijk te weerleggen is nl. dat dit land hoewel lager gelegen 80 M. breedte meer aan de Laan heeft dan het an dere, wat een voordeel is. Bovendien is de ligging voor ophooging zeer gunstig. Met 5 tegen 2 stemmen (van de hh. Hok werda en Nauta) wordt het voorstel—Visser aangenomen. Een vraag van den heer H o k we r d a of twee der leden die kerkbetrekkingen bekleeden (als notabele en kerkvoogd) in dit geval wel hadden mogen stemmen, beantwoordt de Voorz. bevestigend aan de hand van de wet. punt van gedachten zou worden gewisseld. De Punt V. Wijziging gemeentebegrooting. dienst 1913. Waar eenige posten versterking behoeven is wijziging der begrooting noodzakelijk. Voorgesteld wordt de ontvangsten en uit gaven in totaal met f 107 te verhoogen, waar toe z. h. st. wordt besloten. Hierna gaat de openbare Verg, over in eene met gesloten deuren ter behandeling van Punt VI. Reclames hoofd, omslag, dienst 1913. van dit saldo uit het niet uitvoeren van voor genomen werken. B. en W. stellen voor, de stukken betreffende deze rekening ter visie te leggen en haar te gen betaling der kosten verkrijgbaar te stellen. Voorts wordt voorgesteld de hh. Breeuwsma, Nauta en Feenstra te benoemen als commissie, met verzoek voor 1 Aug. a.s. rapport over deze rekening uit te brengen. Wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Punt IV. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. De Voorz. benoemt de hh. Dr. Rengers, Hoekstra en Miedema als commissie tot het nazien der stukken betreffende de herkozen leden de hh. de Boer, Kooistra, Feenstra, Ages en Oppedijk en het gekozen lid, de heer Land man. De commissie brengt bij monde van den heer Dr. Rengers rapport uit, verklaart dat zij de stukken in orde heeft bevonden en adviseert mitsdien tot toelating van de gekozenen. Punt V. Voorstel betreffende de vervulling van de opengevallen betrekking van arm meester in de 2e afd. en van den Penning- meester-secretaris van het Burgerlijk Armbe stuur. Ingekomen is een adres van de armmeesters Tj. de Vries te Woudsend en D. Rienstra te Scharnegoutum, waarin zij, wegens benoeming van den heer T de Vries te Oppenhuizen tot armmeester van Gaasterland, verzoeken de opengevallen plaats onvervuld te laten en met het vrijkomende salaris het hunne te verhoo gen. In verband hiermee leest de Voorz. een schrij ven van T. de Vries, waarin hij bedankt als armmeester, wegens zijne benoeming in Gaas terland. B. en W. achten echter niet raadzaam, dat het college van armmeesters uit slechts 2 per sonen bestaat, vooral met het oog op moge lijke geschillen. Na ernstige overweging ko men ze met het voorstel, op het adres, zooals het daar ligt, afwijzend te beschikken, echter tot 1 Jan. 1914 de vacature open te laten blij ven en de werkzaamheden te verdeelen. Met het oog op de nieuwe Armenwet is ech ter eene herziening van de verordening op het Burgerlijk Armbestuur noodzakelijk Reeds de volgende vergadering zal aan den Raad een concept daarvan worden aangeboden. het renteverlies werd gezegd. Spr. zou de tijd niet willen vooruitloopen en willen wachten tot er werkelijk directe be hoefte aan bouwterrein bestaat, opdat de grond er niet eerst eenige jaren renteloos zal liggen. De heer Nooitgedagt hoort nu in deze Verg, dat de prijs wellicht iets kan worden verlaagd. Hij is er een beslist voorstander van dat de gemeente zich van bouwterrein voorziet, omdat zoodra er een aanvraag komt direct te kunnen verkoopen. Door noodzake lijke administratieve werkzaamheden duurt zooiets anders te lang en zou de betrokkene zich wellicht reeds anders hebben voorzien. Spr. vereenigt zich met het voorstel der com missie. De heer Visser antwoordt den heer Hok werda dat dit bod wel iets hooger is, maar voor 40 ct. per'M2 krijgt men dit land toch niet. Als het eene niet kan moet men soms wel eens een veertje laten om het andere gedaan te krijgen. Het is niet de bedoeling het geheele terrein direct op te hoogen, maar er b.v. langzamer hand baggerspecie op te laten brengen. Voor aankoop van dit land zal f5000 moe ten worden geleend, waarschijnlijk 41/2o/o, dus f 225 rente. Het land zou zoolang het nog niet wordt bebouwd voor f150 kunnen worden verhuurd, zoodat het terrein de ge meente, wanneer men de kosten op f 25 rekent, de eerste jaren flOO zou kosten, wat toch niet te erg is, gerekend tegenover het gemeentebelang. De heer Nauta is van meening dat wan neer er dringend behoefte aan bestaat, de ge meente bouwterrein moet verschaffen. Wel wil van ’s voorm. IOV2 uur- Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burge meester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig 12 leden, afwezig de hh. Ages (met kennisgeving), Hettinga en Oppedijk. Punt I. Notulen van den 29 Mei jl. De notulen der vorige Verg, worden na le zing onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken en mededee lingen. Ingekomen zijn a Resolutie van Ged. St. ter goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der ge- meente-begrooting b schrijven van mej. Hansma, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school te IJsbrechtum aanneemt c dankbetuiging van de ambtenaren ter secretarie voor bevordering, enz. Punt III. Aanbieding van de gemeente-re- kening dienst 1912. De gemeenterekening dienst 1912 sluit met eene ontvangst van f 166.960.46 en eene uitgaaf van f 143.262.06 zoodat het batig saldo bedraagt f 23.698.40 De V o o r z. verklaart de buitengewone grootte het is thans de slapste tijd. Maar omstreeks Nieuwjaar wordt dat anders. Toch zou de voorgestelde regeling tot 1 Jan. als proef kun nen dienen. De heer R e i t s m a meent, dat waar het aantal armlastigen indertijd op een 180-tal gezinnen kwam, er voor 3 armmeesters, elk met 60 gezinnen, wel werk is, om deze dage lijks te bezoeken. De heer Feenstra merkt op, dat wat het salaris aangaat, dit, wat het werk betreft, wel voldoende is, maar men bedenke, dat de armmeester in zijn vrijen tijd er niets bij mag doen. Spr. kan zich echter niet voorstellen, dat er iemand voor f 200 zal te vinden zijn, om de boekhouding te verrichten. De Voorz. antwoordt betreffende dit laat ste, dat er iemand bereid is, het voor die som te doen. Op een vraag van den heer Koopmans, reeds nu het oordeel van den Raad over eene verhooging van het salaris van De Vries en Rienstra ieder met f 100 en dat van den nieuw te benoemen functionaris, die hoofdzakelijk met de boekhouding zal worden belast, te be palen op f 200. Aan Rienstra zal tijdelijk het werk in Op penhuizen en Uitwellingerga worden opgedra gen, terwijl De Vries wordt belast met het toezicht op de woonscheepjes. De heer Hoekstra, hoewel erkentelijk voor de verhooging, vindt een salaris van f 700 toch nog te laag. Kan dit op eene of andere wijze niet worden verhoogd De Voorz. had wel verwacht, dat over dit beantwoording van vele vragen zal echter het best in besloten zitting kunnen geschieden. De heer Feenstra vreest, dat voor f200 geen boekhouder te krijgen is. En dan zal toch verhooging van salaris weer moeten vol gen en de gemeentekas moeten worden aan gesproken. Daarom voelt spr. er veel voor, het met 2 armmeesters te doen. Zou bij Ged. St. daartegen zooveel bezwaar bestaan De bezwaren door den Voorz. opgenoemd, acht spr. eenigszins denkbeeldig. In Hennaardera- deel is ook maar één armmeester, die zelfstan dig staat van B. en W. Daarom wil spr. voor stellen in deze zitting nog geen bestuit te ne men, maar, in verband met de wijziging der verordening door den Voorz. in uitzicht ge ste1 d, eene definitieve regeling dezer kwestie voor te bereiden. De Voorz. merkt den heer Feenstra op, dat in Hennaarderadeel een ander systeem is daar is de armmeester ambtenaar. De heer De Boer (Weth.) meent dat voor 2 armmeesters de kriten wel wat groot wor den. Aan één der twee dan ook nog de boek houding op te dragen, is wel wat veel. De heer Feenstra merkt hiertegen op, dat h$t voor de armmeesters tegenwoordig niet druk is. Van een hunner heeft Spr. zelfs de uitdrukkelijke verklaring, dat voor waar neming der boekhouding tijd genoeg over bleef. Laan het meest gewenscht is, moet z.i. nu het aanbod van h.h. Kerkvoogden nader onder de oogen worden gezien. Uit persoonlijke gesprekken meent Spr. op gemerkt te hebben, dat h.h. Kerkvoogden wel iets gevoelen voor dit gemeentebelang, terwijl Spr. de indruk kreeg, dat het gevraagde be drag (55 ct. per M2) niet hun uiterste prijs was. Spr. stelt voor h.h. Kerkvoogden te be richten, dat op hun aanbod niet kan worden ingegaan, doch dat de gemeente voor 45 ct. per M2 het bewuste stuk land aan de Laan van hen wenscht te koopen. Over deze zaak denkt de geheele officieuse commissie, be staande uit de h.h. De Vries, v. d. Goot en Visser gelijk. Nog deelt de heer Visser mede, dat hem is gebleken, dat het servituut, waarvan Spr. in de vorige Verg, sprak en waarmee dit land belast heette te zijn, een denkbeeldig servi tuut is, daar met verkoop van bouwterrein, daarvan al telkens is afgeweken. Dit bezwaar is dus vervallen. Den heer Hokwerda bevreemdt het. dat men thans voor dit minderwaardige stuk land (door lagere ligging worden de ophoogings- kosten meer dan bij het andere) een hooger bod zal doen, dan voor dat van den heer Carstens. Spr. had begrepen dat 40 cent de uiterste grens was. De Voorz. zegt dat B. en W. hadden ge dacht, h.h. Kerkvoogden te berichten dat de prijs te hoog was en hun te vragen of ze ge negen waren die te verlagen. De heer Hokwerda herinnert ook nog aan wat door hem in de vorige Verg, ten op zichte van hoe het tot 1 Jan. met de boekhouding zal, antwoordt de Voorz., dat deze door de Vries kan waargenomen worden rer verdere afhandeling dezer zaak, schorst de Voorz. de openb. verg., en gaat deze over in eene besloten zitting. Na heropening der openb. verg, stelt de Voorz. eerst aan de orde het eerste lid van het voorstel van B. en W., om tot 1 Jan. ’14 het werk onder de twee armmeesters te ver deelen. De heer Breeuwsma vraagt, of deze ter mijn niet kan verlengd worden tot 1 April 1914 om een volledige proeftijd te verkrijgen. De Voorz. blijft bezwaar- zien in het ver anderen van systeem Verder kan deze zaak ook niet te lang uitstel lijden, omdat de wij zigingen in de verordening met September klaar moeten zijn. De heer Feenstra vraagt, of dan niet eerst over het tweede lid van het voorstel van B. en W. kan worden beslist. Nadat deze vraag ontkennend is beantwoord, wordt zonder hoofdelijke stemming het eerste lid van het voorstel aangenomen. Dan komt aan de orde het tweede lid Aan stelling van een 3en armmeester en salaris regeling. De heer Feenstra vergelijkt nog eens de regeling in Hennaarderadeel en die hier be staat. In genoemde gemeente is de armmees ter toch een zelfstandig persoon. De heer Wess elius vreest, dat bij de tot dusverre gevoerde bespreking van dit punt de hoofdzaak wel wat uit het oog wordt ver loren. Het zwaartepunt moet zijn de belangen der armen. En daarvoor is 3 man niet te veel. Het tegenwoordige systeem blijft en ook de derde man, hoewel hij hoofdzakelijk met de boekhouding zal belast zijn, zal wezenlijk deel uitmaken van het college. Het schijnt spr. toe, dat men meer den nadruk wil leggen op de salarisregeling, en dat mag niet. De heer Feenstra wil twee vliegen in een klap vangen beter salaris voor de twee armmeesters en toch geen schade voor de gemeentekas. Do heer Hoekstra zegt dat er gesproken is van groote huisgezinnen. Maar spr is tegen eene salarisregsling, die bepaald wordt door de grootte van het gezin. Ieder moet van zijn werk kunnen leven, onafhankelijk van de kwes- Wat het salaris betreft, vragen B. en W. tie van groot of klein gezin - - - Na nog eenige bespreking komt dit deel van het voorstel in stemming. Het wordt aange nomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Hoekstra, Kooistra, Koop- mans, W’sselius, Jorritsma, de Boer, Reitsma en Nauta. Tegen de heeren Dr. Rengers, Miedema, Breeuwsma en Feenstra. Punt VI. Adres van de vereeniging „Sehut. tevaar” te Bolsward, om bij de brug te Wol- sum stoppalen te plaatsen. De Vereen. „Schuttevaer” had zich omtrent deze kwestie eerst gewend tot Ged. Stmaar deze hadden haar verwezen naar den Raad der Gemeente Wijmbritseradeel. Adressante achtte een viertal stoppalen zeer noodig, om dat bij harden wind of sterken stroom het stoppen der schepen zeer moeilijk gaat en dus gevaar oplevert voor aanvaring. De Voorz. het oordeel van B. en W. mede- deelende, acht het van groot belang, dat deze brug vervangen wordt door een draaibrug, mits de provincie eene belangrijke subsidie in de kosten, groot f 10.000 wil bijdragen. Met het oog daarop stellen B. en W. voor afwij zend op dit voorstel te beschikken met toe voeging als vermeld. Wordt dienovereenkomstig besloten. Punt VII. Adres van het bestuur der Chr. Nat. school te Gaastmeer, om een gedeelte weg aldaar te bestraten, om te dienen tot speelplaats voor de schoolkinderen. In genoemd adres wordt gewezen op den vuilen toestand van bedoelden weg in den herfst. B. en W. hadden het adres gesteld in han den van den gem. opzichter. Deze had het bedoelde weggedeelte gemeten op 294 M2. De afwatering van een gedeelte zal belemmerd worden, zoodat een zinkput met riool noodig is. Een en ander zal kosten de som van f650. Deze som is wel wat hoog, maar B. en W. achten den toestand daar zeer slecht en stel len daarom voor het verzoek in te willigen. De heer de Boer stemt het eerste toeBeter zou misschien zijn eene afzonderlijke speelplaats, maar de weg is daar niet druk. Do heer Wesselius vindt ook verbetering dringend noodig. Vooral door het zwaaien der melkwagens komen er in den herfst groote sporen en gaten. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1913. Na enkele aanvullingen wordt dit kohier vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Hoekstra of het Dag. Best, ook mededeeling kan doen over de verrichtingen voor de oprichting eener Bouwvereeniging. De Voorz. deelt mee, dat de ontwerp-sta- tuten in bewerking zijn bij notaris Mulder. De heer Wesselius wijst op het aanleg gen van dubbel spoor bij de fabriek van den Voorzitter de heer H. P. Fledderus, Burge meester. Aanwezig alle leden. Punt I. Notulen der vorige vergadering. De notulen der vorige Verg, worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Punt II. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken a antwoord van den heer Carstens, inzake landverkoop, daarbij meldende dat hij niet op het aanbod van 40 ct. per M2. kan ingaan b schrijven van h.h. Ged. St., meldende dat de gemeenterekening, dienst 1912 voor 15 Aug. moet worden ingezonden c missive van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie in antwoord op het verzoek dezerzijds om wegens verplaatsing van het hulppostkantoor een depót voor ze- gelverkoop te vestigen. De afstand van het Raadhuis tot het hulp kantoor slechts 4 minuten geeft den dir. geen aanleiding gunstig op het verzoek te beschikken. Wel wordt aan het gemeentehuis een bus aangebracht en zal 's avonds na aankomst van de laatste post een 4e bestelling in de bebouwde kom plaats hebben, terwijl van 7.408.10 's avonds gelegenheid bestaat de post af te halen d kennisgeving dat heden ten huize van den heer Bokma te Sneek eene Verg, zal wor den gehouden van het op te richten Water schap HommertsSneek. De Voorz. stelt voor deze stukken, zoover noodig, bij de punten te lezen 1 verder voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe besloten. Wat de Verg, sub d betreft, deze werd van te weinig belang voor de gemeente Ijlst ge acht om er de reeds vastgestelde raadsverg. om te verdagen. Nog deelt de Voorz. mede dat hier eene feestcommissie is opgericht tot viering van het onaf hank elijkheidsf eestingevolge het in dertijd genomen raadsbesluit zal haar bin nenkort de door de gemeente vastgestelde subsidie A. f 50.worden verleend. Punt III. Aanbieding gemeentereking, dienst 1912. Deze rekening bedraagt in ontv. f23.145.09 in uitg. -22.147.735 batig saldo f 997.355 De rekening, die ter inzage zal worden ge legd, wordt gesteld in handen eener commis sie bestaande uit de h.h. De Vries, Abma en Hokwerda. Punt IV. Nadere bespreking aankoop land. De Voorz. merkt op dat deze zaak door het antwoord van den heer Carstens (ingek. stuk a) zich thans in een ander stadium bevindt. Den heer Visser verwondert het niet, dat de onderhandeling met den heer Carstens is afgesprongen. Waar, voor een gezonde uit breiding der gemeente, bouwterrein aan de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1