Limonade SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) ZIJN MOORDENAAR. Woensdag 23 Juli 1913. No, 86. 29e Jaargang. Nieuwstijdingen, Firma B. MEINDERSMA. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KldllZand - Sneek. I Officieel Orgaan, der Gemeente Sneek. It lepenloftspil „Frije Friezen”. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. t- p- Z%©Ola.3^€>13LC>l<O3XL de verdere werkzaamhe- fl. De geheele eerste ploeg is ge- heer Rjjks .-W Den wer hynsders Jonkers fen Frgske afkomst Aylva, Galema, Donia, Roorda en Hettinga. I VosmaerAmazone. o Feuilleton. liefde voor mij de dolle streken, die niet passen voor hem, die een meisje zijn eigen kan noemen, dat voor hem in angst ver keert, zou nalaten. Plechtig heeft hij mij dat beloofd, doch zoo dikwijls hij het deed, heeft hij ook zijn woord gebroken. Thans weet ik, dat zijn ijdelheid, zijn zucht tot pralen, sterker in hem zijn dan zijne liefde. Zoek hem op, waarde vriend, en zeg hem, dat ik de vrouw zal worden van zijn broeder Bruno.” „Freule Clarissariep de ambtsraad. „Hij weet, dat Clarissa von Struendorff doet, wat ze eenmaal heeft gezegd.” Om iedere tegenspraak af te snijden, stond zij plotseling op, reikte den ambtsraad de band en verdween in een der naastgelegen kamers. Als vastgeworteld stond Bollmeyer nog al tijd op dezelfde plaats. Sprakeloos staarde hij op de deur, waardoor Clarissa was ver dwenen, en die, meende hij, zij ieder oogen- blik weder openen moest, om te herroepen, wat zij zoo even had gezegd. Alles bleef rustig; niets bewoog zich; na eenig wachten, verliet hij het huis. Weer zat hij op dezelfde bank als kort te vorenweer teekende hij verwarde figuren in het zand. In een slechten luim, in zich zelf overleggend hoe hij den baron deze Jobstijding zou overbrengen, liep hij naar zijn woning. Heden wilde hij Richard niet meer ontmoeten. Eerst moest hij zich nog eens over de zaak beslapen. Een wagen reed hem voorbij en spoedig daarop kwam de kellner met de boodschap, dat een vreemdeling, zoo even aangekomen, gevraagd had naar mijnheer den ambtsraad. „Naar mij Hij stak het hoofd even buiten de deur en herkende tot zijn schrik in den vreemdeling den broeder van Richard, baron Bruno von Glatbeck. „Dat kan goed worden; vervloekte het eentonige leven eener badplaats,” zuchtte ze; „wanneer baron von Glatbeck niet voor verstrooiing en vermaak zorgde, wat zou er dan van ons worden? Met bezorgdheid zie ik den tijd tegemoet, wanneer deze leeuw eens zucht in de zachte kluisters, die hem langzamerhand tot kalmte moeten brengen.” „Ja, zeker!” haastte de ambtsraad zich te ■.eggen. Hij wist blijkbaar niet, wat hij eigen lijk moest antwoorden. Clarissa hield zich steeds ijverig bezig met haar bloemen. „Die tijd schijnt niet meer zoo ver verwij derd,” vervolgde de barones„hedenmiddag ;ag ik het rijtuig van mevrouw von Raben- horst voorbij rijdenzou dat het eerste toe ken zijn der gewone jaarlijksche verloving te Friedrichshagen „Ónmogelijk liet de ambtsraad zich ont glippen; verlegen vloog zijn blik van Cla rissa op de barones. Er werd geklopt. Da bediende van me vrouw von Rabenhorst verscheen, informeerde naar den welstand der dames en noodigde haar, uit naam zijner meesteres uit tot een partijtje aan het strand. De barones bedankte. „Ga, mama, ’t weder is zoo schoon,” ver zocht Olarissa. „Ja, wonderschoon,” bevestigde de ambts raad, „wanneer u het toestaat, zal ik freule Clarissa nog wat gezelschap houden.” Mevrouw von Struendorff, die het alles behalve aangenaam vond voor ziekenver pleegster te spelen, willigde spoedig in; de ambtsraad was haar behulpzaam in het om hangen van den warmen doek, geleidde haar tot aan de deur en nam afscheid van haar met de gewone ouderwetsche formali teiten. .,Het is zeer aardig van u, lieve ambts- terwijl zij hem de hand toestak. „Zet u naast syn hillich wyt. bliuwe. It is goet CITROEN SINAASAPPEL FRAMBOZEN GRENADINE 75 ct. per 1/1 fl. -:- 40 ct. per Kunstmatige Bronwaters. Victoria 12 ct. per flesch. omtrent gisteren.” Bollmeijer deed gelijk hem verzocht werd en zij vervolgde„Ik weet, waarom u komt en ik dank den Hemel, dat u het heeft ge daan.” „Hmhm!” bromdeBollmeijer. Deoogen begonnen hem vochtig te worden. „U was bij toeval getuige van een scène helaas, niet de eerste van dien aard u werd deelgenoot van een geheim, dat ik, mag ik wel zeggen, met mij heb gedragen, zoo lang ik denken kan. Ik weet cok, dat u het als een geheim kunt bewaren. Mijn moeder en de ouders van baron von Glat beck bestemden mij sedert mijn geboorte tot echtgenoote voor den oudsten zoon Bruno. Een familie-overeenkomst, die zoo dikwijls in het leven voorkomt en die waarschijnlijk alles in zich sluit wat men verstaat onder een „passende partij.” De familiën kenden elkaar sedert menschenheugenis, waren steeds met elkaar bevriend en, wat wel niet zon der beteekenis mag genoemd worden, de landerijen lagen naast elkaar. Bruno is mij genegen doch hij mint mij niet in allen gevalle slechts zooveel, als waartoe zijn gevoel bekwaam is. Hij is mij een vriend, voor wien ik achting koester, wien ik hartelijke vriendschap toedraag, doch op meer kan hij geen aanspraak maken.” Een zacht schemerlicht vulde het nederige vertrekde eene zijde van Clarissa lag in de donkere schaduw, terwijl de andere nog helder werd beschenen. Zij liet het hoofd op de borst zinken. Lang uitgestrekt, de handen gevouwen als tot een gebed, lag de slanke gestalte in den broeden leunstoel. Slechts het tikken der klok klonk in ’t hou ten gebouw. „Ik schonk Richard mijn hart,” vervolgde zij, na een korte pauze, „beloofde hem mijn hand, onder voorwaarde echter, dat hij uit EX TELEFOON No. 150. Sa teagen wy dan nei ’t Hearrenfean, om der to sjen hwet yet nooit yn Fryslan fortoand wierin iepenloftepil. Sa t jtmme wol witte scille, is det, koart sein, in toa- nielfoarstelling yn ’e iepcnloft. It fait net mei, om sa’n ding goet ta syn rjucht komme to litten. Fen great bi- lang is allerearst it terrein. Nou hienen wy it oan de hear J. Hepkema to tankjen, dat we yn syn boaskjes sa smoek sitte koe nen, en it terrein sadanich klear makke wier, det it oan alle easken koe foldwaen. Det wier dos klear. Mar den komt de decoratie fen it toaniel. Ek det kostte wol hwet hollebrekken, mar min is er tige goed yn slagge. Dy ê,Id skurre fen Beppe Djiuwke op ’e Geast, hwer ’t hja mei hjar soan Tjerk Agas en hjar greatfaem Bouk wennetdy herberge fen Sierd Ages, broer fen Tjerk, it wier kreas ynoarder. En ynpleats det it skerm hjir falie koe, waer it as een pear greate gordynen fenel- koar helle. Det koe ek sa best, al wier de wyn wol hwet lêstig. Mar itjinge, der ’t men de measte noed foar hie, wier de frage scoenen de spielers wol to forstean wêze oer it hiele fjild Yn in seale fait det wol ris net mei, mar luster je es nei in sprekker yn ’e iepen loft en nou elts wit it wol. De distaonsje fen it toaniel nei de efterkant fen it fjild wier 33 Meter, mar men hie it fjild aer- dichhwet yn ’e breadte ütmetten. Dochs moast it lüd kreftig foartbrocht wirde en det frege fen ’e spylers heal hwet mear kreft. Lykwols is it iene mei it oare mar ris heal skoan slagge. ’t Is wier, it waer hie better kinnen, mar ek deroer wieren de measten tofreden, om- det it meastentiids under it spil droech bliuw. En it stik naem de ljue sa yn bi slach, det se de drippen rein dy er foelen, net iens telden. Mar sjuch, der sit ik al mids yn it stik, en fen it albrearste ha ik nog neat forteld. Nou, om den mei it bigjin to begjinnen den krije wy Op it ein fen ’e Dracht, de wei üt nei Wolvegea, stiet it Earmhüs fen Skoaterlan. Der moast it spil wei komme. Om toalve ure stie ik der den ek al to langhalsjen of er hwet komme scoe. En ja, ik seach der nou en den es in pear fen dy alderwelsk oanklaeide manljue yn ’e tün omspringen. De hynsders stienen ek al klear. ’k Seach efkes letter oaren rinnen mei faendels, trom petten, in greate tromme, ensfh. En yn it De liefde is zooiets goeds, omdat zij de menschen zacht maakt en den eigen wil, den egoïsten wil, doet buigen voor het ver langen van een ander. tember te 's Gravenhage te houden Nationale en Internationale tentoonstelling. IJLST, 19 Juli 1913. In den ouderdom van bgna 101 jaar overleed heden onze oudste plaatsgenoote M. de Wreede weduwe A. Zandstra. Den laatsten dezer maand, was ’t haar verjaardag, zoodatzjj op 12 dagen na 101 jaar bereikte. MOLKWERUM. Eindelijk toch één sol licitant voor de betrekking van hoofd der school alhier. B. en W. hebben dezen, de heer J. F. Klunder, onderwijzer met acte Landbouw te Een (gem. Norg (Dr.) op de voordracht geplaatst, zoodat zjjne benoe ming vrijwel verzekerd is. De nog slechts 26-jarige vrouw C. te Echten, moeder van vier kinderen, heeft door verdrinking een einde aan haar leven ge maakt. Als oorzaak noemt men huiselijk ongenoegen. Het geval verwekt in het anders zoo stille dorpje heel wat beroering. vervloekte geschiedenis,” dacht Bollmeyer, terwijl hij den baron tegemoet trad. „Wat, duivel, u hier, baron Bruno Thans, in den hooioogst? De wereld zal vergaan! Ik heb u bovendien nog nooit hier in Friedrichs- hagen gezien, doch eindelijk schijnt het ver stand te komen en gelooft ge mij, dat de zeelucht de eenige lucht is, die een gewoon mensch des zomers kan genieten.” De aangesprokene knikte licht met het hoofd. „Ik wil ’t eens beproevenI” Zijn stem klonk sympathiek en onder scheidde zich door hare weekheid van het barsche geluid van den ambtsraad. Een licht, meiejesachtig blosje vloog voor een oogenbiik over zijn bleeke trekken, een wee moedig glimlachje trok over zijn gelaat. „Heeft u later een oogenblikje voor mij, mijnheer de ambtsraad vroeg hij schuchter. „Natuurlijk natuurlijk,” antwoordde deze kort, verdween in zijn kamer en sloeg de deur in ’t slot met een kracht, die eenigs- zins te sterk was voor het niet al te stevige hótel Frank. „Natuurlijk, die komt om hu- welijksaangelegenheden de duivel hale hem en mij, wanneer ik daarin ook al weer niet een rol moet spelen.” Met komische gelatenheid wachtte hij op Bruno. Na een oogenbiik werd er geklopt. „Binnen 1” en Bruno’s hooge gestalte trad beschroomd de kamer in en zette zich naast den ambtsraad neer. Een zenuwachtige op gewondenheid, blijkende uit de onrustig heen en weer tastende handen, deed hem met verlegenheid zich zelf vragen, hoe hij nu eigenlijk het gesprek op het ware on derwerp zou leiden. De oogst, het weer, waren reeds genoeg behandeldhet gesprek werd flauw, altijd flauwer. (Wordt vervolgd). de heer M. Siderius, alhier. Naar het „Fr. D.< meldt, zal het »Friesch Rundvee-stamboek eene kernver zameling van ongeveer 50 stuks zwart-bont Friesch stamboekvee inzenden op de in Sep- earmhils, foar in feanster, koe men sjen, ho de spylers fen klean forwikselen. Mar it wachtsjen doarre dochs lang. En in heap folk sammele der byelkoar foar it hamei, wer in pear marechaussee’s wacht halden. Einliks den (it hie foar de ofwiksel een pear kear hwet reint), der kaem it spil oan. Ik stie ticht oan ’e kant, de feastwyzer yn ’e han En do tsjin dy ’t neast my stie sjuchdet is de fendrig Anne Ages, dy earste op it hynsder is graef Lodewyk fen Nassau, det is hear Aylva fen ’e Geast, ein liks hwet kriichsfolk meast poepen, mei in hopman foarop. Den komme er een pear Grinzer boeren Janom en Hindrik. De man mei de lüge muts op, det je er bang foar wirde scoenen is in münts (monnik). En sjuch der es, op dy wein frouljueen famkesit binne beppe Djuwke en lytse Djuwke, Tsjamke en Bouken in fromminske ut Grinslan Minke, mei hjar famke. Derefter rinne edelfrouwen, kreas op klaeid en boerinnen. Den in peat herauten en dernei de held fen it spil SNEEK, 20 Juli. Door het hoofdbe stuur van de Pensioenvereeniging van Bur gerlijke Ambtenaren in ’s rijks dienst is een aanschrijving gericht aan alle afdeelin- gen van de verschillende corporaties, bjj haar aangesloten, om mede te werken aan een petitionnement ter verkrijging van een verhoogd en vervroegd pensioen. Heden vergaderden alhier de leden der afd. Sneek van »De Post« en van Com miezen bjj de Belastingen in deze omstre ken om dat doel te bespreken. Onder voor zitterschap van de heer Kljjn van Scharne- goutum werd de zaak ingeleid door den van Heeg en nader verklaard dag te Leeuwarden gehouden werd de le prgs (f 200) gewonnen door »Atleiha« van K. G. v. d. Veen te Leeuwarden, berjjder de Robles, Mendoza en Don López. Den in aeklich swarte ynkwisiteur, efto wol in ketter jaeger en in keppeltsje brüne, mar skrale Spaenske kriigers. Mei elkoar in 80 man, det seit noch al hwet. En kreas Nè mar, de optocht makke al in heal goede yndruk. Ik ha him twakear flak by sjoetf earst fen rjuchts, en doe fen lofts, dos ik wit it wol. Om treie ure scoe it spil bigjinne. Ik krige in plakje op ’e earste rang, hwent ik moest er us leazers ek hwet fen fortelle kinne, nou Menhear Plet, foarsitter fen de forieniging for feestelijkheden en ta bifoardering fen frjemdelingenforkear ie'pene de gearkomste mei in koart wirdsje fen wolkom. Do woe by it wird daedelik mar jaen can de hear Sj. de Zee. Mar de hear Wielsma ut Grou kaem opsetten en seiné minhear Plet, ik woe earst ek wol is hwet sizze. Nou, Wielsma wie alle man ek netdet moast den mar. En dy spriek ut namme fen it Haed- bisfjur fen it Frysk Selskip. Hy seach hjir safolle minsken sitten, en det brocht him yn ’t sin, det dizze selde dei yn ’t moaie Baern in gearkomste halden waerd fen de ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.5O, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen IO cent per regel. Friezen om utens. Sa fiele wy us hjoed ien. En nou wit ik wol, det de ljue, dy hjir kommen binne, net allegearre allyke folie fiele foar us stribjen, mar nou, en ik hoapje, det 1 Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. hja binne hjir se mar ris goed harkje nei de wirden fen minhear de Zee. Nou, det wier de moeite ek wol wirdich. Yn oanslïïting by it op to fleren stik, spriek de hear de Zee foarol oer de Wg binne Friezen, seit de sprekker, en al tinke wy der net altyd oan, der sit dochs hwet yn us, det omheech wol. En it komt hjir oan op ’e pearel fen greate weardeWy moatte witte, hwa wy binne, wy muette us wirk kinne. Elts disltsje fen in mesjiene docht syn wirk, en sa moat ek eltse Fries syn plak witte. It Friezenlibben hat De frijheitspit moat oan foar namme en ears op to kommen, mar de frjjheit giet hoppe alles. Us histoarje is ryk oan hielden en skil- derjjen ut it forliene, dy us wize op us plicht. Ek nou noch hawwe wy hwet to fordedigjen. üs striid giet tsiin frjemdsin, unkunde en forwaendheit. En it greate doel fen dizze dei is, det wy sieddraegers wirde, dy ’t hjar net skamje foar eigen namme, -dy hjar eare net to grabbel gooie en ’t De leaste groep binnne bpaenske ljue Gaspar frjemje neifolgje Een haedsaek is derby us tael. De tael is it folk en as it folk syn tael forliest, dan giet it folk to groune. Lit de neiteam us net mei de fingers neiwize kinne, det se sizzedet ha us foar- faers neilitten, en det ha se forsomme. Lit us styfkoppichheit drechens wirde en litte wy in myld herte hawwe foar it neie faor gehealunthalding, griene krüs, foar siekenforpleging, staatspensioen en socia lisme. Us wiere kristenzin moat sprekke ut een flink en feardich krist end waen.« It spil seis roun flink los, sa ik al sei. De spielders en spielsters warden hjar tuk. En ik ha gjin heart, die net tofreden wier, mar wol forskate, dy folie wille hawn ha. De winsk fen alle bisikers is den ek, det it foarbyld fen Hearrenfean neifolging fiene mei en wy mear iepen loftspillen krge meye, mar ek gelegenheden om se op to fleren. FOLSGARE. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer O. Hoekstra te Bergum. OUDEGA (W.) De heer J Kaspersma, tot dusverre hulpbode alhier, is aangesteld tot vasten postbode. E. VON WALD—ZEDTWITZ. (Schrijver van „De dochter van den Spion"). - „De verkoudheid, waarde vriend, is ern stiger dan ik dacht. Ik twist met Clarissa over het halen van een dokter. Spreekt u met haar, dan geeft ze misschien toe.” Clarissa wendde het schoone, bleeke ge laat van de spreekster af en keek naar de koeien, die des daags in de weide hadden gegraasd, door de boeren naar de stallen werden gedreven. Het donkere haar, met een lossen knoop op het achterhoofd beves tigd, omlijstte de edele, klassieke trekken; de smalle, aristocratische hand speelde met de bloemen, welke zoo even waren bezorgd. „Ik dank u voor die schoone bloemen, mijnheer de ambtsraad,” zei ze met matte stemdan gaf zij zich weer geheel over aan hare droomerijen en scheen zich niet meer te bekommeren om het gesprek der beide anderen. De barones was nog altijd vol over de heldendaden van den baron von Glatbeck en verbaasde zich, dat de „xxcu accr niuuig vuu u, ncv« uiuuw ambtsraad niet in hare bewondering kon raad, dat u bij mij blijft,” sprak Clarissa, deelen. „Eindelijk eens een kleine afwisseling in mij;’ik ben u nog een opheldering schuldig door den heer Posthuma van Sneek. Algemeen kon men zich vereenigen met dit doel en werd een commissie van 5 le den gekozen om den ie regelen. Deze commissie bestaat uit de h.h. Klijn te Scharnegoutum, Rgks te Heeg, Posthuma te Sneek, Ktngma te Sneek en v. d. Ploeg te Bolsward. Ook te Leeuwarden, Harlingen, Heeren- veen, Lemmer, Workum enz. zjjn reeds gelgke commissies gevormd. Van de tweede ploeg die deelnam aan het eindexamen der H. B. S., zjjn o.m. geslaagd de heeren W. J. Braining, S. Dwarshuis en E. Riemersma, benevens mej. K. A. Keverling allen leerlingen der H. B. 8. alhier. Abusievelijk werd door ons vermeld, dat van de eei ste ploeg een candidaat werd af gewezen. slaagd. De heer P. Zwart alhier is geslaagd voor het eerste gedeelte notarieel staats examen. Bij de groote harddraverij, j.l. Vrij- 2 n 'tó. :.x 5*. a Tsjerk Ages. WWM; V*«|M W wjy XXJXJ MAXJAV, .piua. L NIEUWE SNEEKER COURAh earst de optocht. Vreeselijk. Fryske fryheit. X. L' zv G I I\1 zx-M I 1 zx«« I -. - BOMAN VAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1