Versche Inlegkruiden BIJ Firma B. MEINDERSMA. ZIJN MOORDENAAR. DE VRIES, No, 89. Zaterdag 2 Augustus 1913. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECL AM EKOLOM. s. n I Ziekten der Urinewegen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Klein Zand Sneek. TELEFOON No. 150. Nieuwstijdingen. BUCHANS 29e Jaargang. gedaan, soms Feuilleton. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. BOLSWARD. In dm ouderdom van 77 jaar is te Njjmegen overleden Ds. H. Vis- sink, vroeger predikant by de Ger. Kerk alhier, doch sinds 1904 emeritus. den den men uit den strydS. Zylstra van Sneek, W. Oosterhof, Rauwerd en B. Hulstra van Sijbrandaburen. PremieJoh. Brandsma, Winsum, W. Posthuma, Terzool, H. de Boer De eerste levensjaren zijn van onbereken baar gewicht voor het volgend leven. Shakespeare. Ooggebreken, Oogzwakte. Opticus Meppel, is a.s. Dinsdag 5 Augustus in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. „Bidden ha hoeveel heb ik in mijn leven al niet gebeden. Eens, toen wij nog jong waren, ambtsraad maar dat hebt gij zeker reeds vergeten.” „Hoe zou ik dat kunnen vergeten, Lisette Lang zag hij het oudje aan en werkelijk gelukte het hem, in dat harde, oude, ver weerde gelaat nog een spoor te ontdekken van hetgeen eens zijn gansoh geluk was ge weest in die roode, opgezwollen oogen was nog een overblijfsel te ontdekken van het vuur, dat eens zijn jeugdig hart in vlammen had gezet. „Gij waart goed, Theodoor, gij meendet het eerlijk met mij, maar uw vader, die troteche, trotsche man dat God hem „Lisette,” waarschuwde de ambtsraad nog maals, „laat de dooden rusten.” „Goed ik heb het hem vergeven, dat hij mij met schande en schimp beladen door de honden van zijn erf liet jagen, toen gij hem hadt gezegd, dat gij de arme Lisette tot vrouw wildet nemen.” „Zwijg hoe lang is dat reeds geleden „Hoe lang? Voor hem die in ellende leeft, bestaat geen tijdde jammer en de ellende trekken steeds met hem voorwaarts. Toen waart gij zwakgij liet het begaangij hebt het geweer niet van den wand gerukt en hem neergeschoten, die zoo uw meisje durfde behandelen.” „Het was mijn vader I” „Wat, vader en al waren er duizend vaders en duizend moeders geweest, die u lijden, zij zouden allen zwijgend terneer zijn gezonken.” De oude rukte zich op uit hare gebukte houdingdreigend hief zij haar rechterhand ten hemel. Bollmeyer beefde bij het aan schouwen dezer woedende vrouw. En haar mand, die den jongen kende, kan zich voor- o4"ül 1 nri rT O 4" T1W 4-rv4- TW» I SNEEK. Woensdagmiddag omstreeks half vyf passeerde de voerman J. Reen op zpn paard de Oosterpoortsbrug. Het paard gleed uit, waardoor R. onder het paard te recht kwam en zjjn voet ernstig bezeerde. E. VON WALD—ZEDTWITZ. (Schrijver van „De dochter van den Spion"). Clarissa verbleekte, de barones zweeg; zij zag, dat haar woorden indruk hadden ge maakt. „Wat zeg je er van, Clarissa?” „Watzal ik er van zeggen, moeder? Zijn verschijnen zal weinig indruk maken, het gezelschap zal weinig aan hem hebben, hij danst niet, hij speelt niet, drinkt niet, maakt geen tochtjes per boot, is geen vriend van hofmaken, en wie zich op deze mannelijke deugden niet kan beroemen, is niet gescha pen voor Friedrichshagen.” Mevrouw von Struendorff keek Clarissa vragend aan. Zij zag wel, dat het bericht van Bruno’s aankomst niet zonder indruk op Clarissa was gebleven. Was die indruk gunstig of ongunstig Kon zij de hoop koes teren, dat haar plannen zouden gelukken, of niet? dat moest zij weten. Hier gold het, recht op het doel af te gaan. „Gelooft ge, mijn kind, dat baron Bruno hier lang zal blijven?” Clarissa had haar kalmte herkregen; zij voelde, dat dit uur van grooten invloed zou zijn op haar leven. „Ik geloof het wel, moe- terlittens, Jsltema, Tirns en S. Koopmans, Sneek. Voor de harddraver^ hadden zich maar 4 paarden aangegeven, doch ’t bestuur wjjzigde de prijzen wat, en schreef nog een draverij uit van „Boerehienders”, zoodat er in twee klassen gedraafd werd, ’t Cadeau f 20 werd gewonnen door „Sophia” van den heer de Boer van Edens. Troostprijs f 10, „Cito” van den heer Bolman, Leeu warden. Boerepaardenf 10 ’t paard van heer H. de Jong, f 5, ’t paard van heer J. Kiestra, beiden van Terzool. Des avonds trad de heer Ligthart waar de doktoren Klein en Hoorenman ge neeskundige hulp verleenden. Voor de 4e groep slaagden van de H. B. S. alhier de h.h. J. Fokkema, D. Straatsma en E. Velleman. Te Tilburg slaagde onze vroegere stadgenoot J. Pen. Onze vroegere stadgenoot, de heer K. G. Wiersma is benoemd als medewerker aan de Franeker Courant. Onlangs verzonden vier Zendings Ver. een circulaire met het doel vóór 1 Augustus f 60000 by een te brengen om de uitzen ding van 13 zendelingen, aan wier komst op het arbeidsveld groote behoefte bestaat, mogelyk te maken. De daarvoor op j.l. Zondag gehouden col- No. 11 geeft op de titelpagina een mooie foto van de Wester brugsloot van Uitwel- lingerga. Behalve kykjes op de E.N.T.O.S. en een verslag van de Zee weds tryd voor IJmuiden, geeft het een groot en goed geschreven artikel >Naar midden Frieslandeen op wekking aan de eigenaars van jachten om dit prachtige merengebied te bezoeken. Maar ook voor anderen, daar er uitstekend gelegenheid is goed ingerichte jachten te het bekende mooi geïllustreerde weekblad vinden we een sympathiek artikel van den heer A. E. W. t(oe) L(aer) overDe ont dekking van Hindeloopen (als zeebad.) Ongetwijfeld zal deze prettige beschrijving met de 6 mooie foto’s veler oogen op de nieuwe badplaats vestigen. TERZOOL, 27 Juli. Onze Kermis, die dit jaar bjjzonder geslaagd is, behoort weer tot het verledene. Den eersten dag Zon dag werd ingezet met een Kaatspartjj waar 69 personen aan deelnamen. Merkwaardig en aanmoedigend was het voor Sneek, dat er wel 25 kaatsers uit eerstgenoemde plaats kwamen. Menige boven slag werd er Suiker- of Eiwitziekte, Nieren-, Blaas-, Vrouwenziekten, Aambeien, en alle ge heime ziekten. Volmaakte snelle genezing van de oudste gevallen, door een middel samengesteld uit vreemde plantensappen. Vraagt de gratis brochure No. 32 (die de getuigschriften van genezing bevat) aan den uitvinder, G. DAMMA, Dokter in de medicijnen, 76 Rue du Tróne, Brussel, België. (Men drage zorg de kwaal op te geven.) begreep dien blik en juist daarom bleef hij niet. „Hij gelijkt niet veel op zijn vader,” mom pelde hij, „dat was een dolle kerelRichard is zijn volmaakt evenbeeld.” Hij beklom de duinen en ging kapellen vangen zijn lievelingswerk. Fluks werd een netje, dat hij steeds bij zich droeg, aan de punt van zijn wandelstok bevestigd en, zich niet om den weg bekommerend, ver volgde hij onvermoeid het een of andere zeldzaam exemplaar, dat zich lichtzinnig te dicht in zijn nabijheid waagde. Een eind- weegs was hij reeds aldus de duinen inge wandeld, toen hij zich plotseling tegenover een oude vrouw bevond, die kruiden zocht. „Ja, ja, ik ben ’t” grijnsde zij. „In lang niet gezien, hè?” „Zijt gij het, Lisette?” „Lisette?” riep het oudje verachtelijk. eE vergeten; de booze menschen hebben haar gedood en al sleept het lichaam zich nog vermoeid door dit jammerdal, de ziel is dood, dood 1 Lisette wie denkt nog aan Lisette, moeder Balbo leeft nog; vloek over hen, die „Halt, moeder Balbo, laat de dooden rus ten,” viel de ambtsraad in, „vergeef en ver geet, dan zal ook ons vergeven wordenI” Langzaam hief hij de hand omhoog en zag daarbij de oude vrouw vriendelijk aan. „Daar boven? Gelooft ge ook nog aan dat sprookjeals de modder ons op den neus valt is ’tuit met dit jammerlijk leven.” hadden aangedaan wat men mij heeft doen „Schaam je, Lisette, wat is er van u ge worden „Geworden? Vraag liever, wat heeft men van mjj gemaakt?” „Bid den goeden God, dat hij uw boos hart nog eens ten goede mag leiden.” GEBRs. TJALLEMA, Huis- en Decoratieschilders, Suupmarkt, SNEEK BOZUM. Solied adres voor allo WERKZAAM HEDEN het vak betreffende. Eigen Malerij met de nieuwste machines volgens oud recept. Enorme keuze in BEHANGSELPAPIER uit voorraad en op staal. had hij eens bemind met den gloed eener eerste, heilige liefde. „Daarboven bij de Glatbeck’s nam men mij op. Natuurlijk daar zag men gaarne mooie meisjes. Omdat ik eerlijk wilde blij ven, huwde ik Balbo 1 Hoe die om ’t leven is gekomen, weet gij. Mijn erfdeel heeft hij verspeeld en verdronken eindelijk heeft hij zich opgehangen ha, ha daar bij den vijver aan den dikken eik. Ik en mijn kind bleven achter. Dat was na langen tijd het eerste genoeglijke uur, toen wij hem gingen begraven. Toen braken er goede dagen aan. Mijn Lize groeide en wat werd zij schoon Ik wilde dat de duivel erwten op haar ge zicht had gedcrscht, doch zoo zoo Woedend balde de oude de vuisten, en stampte met de voeten op den grond; de oogen puilden uit hunne kassen. Plotseling brak ze in tranen los en eindelijk klonk het van hare lippenLize, Lize, dat men u zoo slecht heeft gemaakt.” „God heeft het zoo gewildzij rust ook in vrede!” sprak de ambtsraad, terwijl hij strak naar den grond keek. „Vergeven en vergeten, moeder Balbo tot troost en tot steun heeft de Hemel u het kind uwer dochter gegeven. Hoe gaat het de roode Irmgard?” „Geleek ze maar niet op den vader I” „Zeg, moeder Balbo,”’ vervolgde de ambts raad, „kunt ge het niet aan mij toevertrou wen, wie het ongeluk der arme Lize op zijn geweten heeft?” „Op haar sterfbed heb ik Lize beloofd, dat ik aan niemand den naam zou verraden en ik houd, wat ik beloofd hebhad ik niet in Lize’s ijskoude hand gezworen, ge loof mij, met deze beide handen had ik hem gewurgd. Vaarwel, ambtsraad (Wordt vervolgd). Omtrent den moord in de Gaslaan in den Haag wordt nog gemeid dat de verslagen Hiddes steeds voor zijn vrouw en kinderen zeer ruw en lomp moet geweest zyn. Vol gens buren ging er geen dag voorbij, dat hy niet dronken was. Reeds enkele dagen voor zjjn dood moet hy, volgens oogge tuigen, op de fabriek een mes geslepen heb- der!” antwoordde zij. „Het zijn ongetwijfeld gewichtige redenen, die hem in den tijd van den oogst zijn goederen doen verlaten; hij is immers een te verstandig en nauwgezet landheer, om juist thans een reisje voor zijn genoegen te gaan doen.” „Dat geloof ik ook, mama,” was Clarissa’s antwoord, doch zij was niet in staat haar moeder het besluit mede te deelen, dat gis teren in haar gerijpt was en dat zij den ambtsraad schijnbaar zoo rustig had mede gedeeld. In een lange toespraak mat de barones de vooruitzichten van Bruno uit en vlocht af en toe kleine opmerkingen over de ver houding van Ludmilla en Richard daartus- echen. Ontstemd, dat Bruno niet verscheen, begaf zij zich eindelijk met haar dochter naar ’t bad. Bruno, die zich in het gesprek met zijn „Wie is Lisette!*?” Lisette is begraven broeder buitengewoon had opgewonden, scheen te gelijker tijd daarbjj al zijn krach ten te hebben verspeeld. Hij voelde nog niet den moed, Clarissa thans te begroeten; toch had hij de gedachte nog niet opgege ven, haar in haar woning te gaan opzoeken. Weer was het de ambtsraad, tot wien hij zijn toevlucht wenschte te nemen. Hij vond hem in druk gesprek met de barones. Het scheen een gewichtige kwestie, die werd; be- handeld, want men bemerkte zijn komst niet; wel hoorde hij van tijd tot tijd, dat zijn naam werd uitgesproken. Plotseling verstomde het gesprek. Met stralend gelaat trad de barones op hem toe, begroette hem op haar stormachtige, over dreven wijze, waarvan de ambtsraad, trots den smeekenden blik van Bruno, die hem een nederig „Blijf! Help!” toeriep, gebruik maakte om zich te verwijderen. Bollmeyer Des avonds trad de heer Ligthart en Mej. Speekhont, van Sneek, met een ge heel nieuw programma voor een talrijk publiek op. Men hoorde niets anders, dan: voor zoo’n avond is er toch nog maar éjn Ligthart en eén Mej. Speekhout, welke zoo een genoeglijken avond kunnen ver schaffen. Den laatsten dag Volksvermakelykhsden en Kinderpret. Des morgens 10 uur werden de kinderen onthaald. Des middags kinderwedstryden. Van de jongens verdeeld in klassen werden prijs winnaars D. Kiestra, C. Kiestra en B. Keu len. PremiewinnaarsJ. Dykstra, A. Ligt hart en S. de Jong. Van de meisjes werden prjjswinsters J. Punter, B. Santema en R. Santema. Premiewinsters J. Aukema, T. Vleer en G. Ofringa. De overige kinderen kregen ook allen een prysje. De mannen hadden Dokkumer kaatsen bepaald 4 in partuur. Prijswinnaars E. Post- ma, J. Riemersma, S. Andringa en J. Schuur mans. Premiewinnaars J. Postma, M. Haits- ma, H. Keuning en K. de Jong. Van de dames werd de prijs gewennen door J. v. d. Meer van Terzool, premie G. Bouma, Poppingawier. Cadeau J. Hof van Heerenveen en J. Palma, Poppingawier. Des avonds was er telkens veel publiek op de Kermis, zoodat de houders van kra men en tenten over ’t algemeen tevreden kunnen zjjn. lecte in de Groote Kerk alhier bracht ruim 3, 4 achterelkaar. Als prijswinnaars kwa- f50 op. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig no. over het Schoolreisje en de daar- voor verleende subsidie van de Amsterd. Sybrandaburen. Cadeau, J. Zantema, Oos- Commissie voor Schoolreisjes, kunnen wy meedeelen, dat door een aan ’t personeel onbekend gebleven Sneeker dame, aan het hoofd der school een bedrag van f 15 voor dit doel is ter hand gesteld. Door den heer P. Krediet te Leeuwarden wordt een kaartje van het Sneeker Meer in den handel gebracht, dat zeker by de vele toeristen die ons-Meer bezoeken, goede aftrek zal vinden. Het kaartje toch geeft zeer duidelijk de vaarroute over meer en poel aan, wat met het oog op de »wierpollen« voor vreemde lingen van groot belang is. Het kaartje is in den boekhandel ver krijgbaar. ANNEX SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) --- Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIEPRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. stellen, dat hy tot zoo’n daad in staat was. Steeds was hy thuis, bleef altyd bij zyn moeder en verdedigde haar als het noodig was tegen de aanvallen van den verslagene. De toestand van den jongen is nog zeer ernstig. Er zyn in onze huwelijkswetgeving een paar wijzigingen gekomen, waarvan we nog melding willen maken. Tot dusverre werden gedurende twee Zon dagen, meest ’s middags om 12 uur, de namen dergenen, die in ondertrouw waren opgenomen voor de hoofddeur van het stad huis afgelezen, ’t zy er toehoorders waren of niet. Dit oude gebruik, op sommige plaat sen door het luiden van een klokje aange- kondigd, zal na a.s. Zondag tot het ver leden gaan behooren. Door middel van aan plakking gedurende 10 dagen zullen de „ernstige voornemens* voortaan worden be kend gemaakt. Ook in de aangifte van geboorte is een wijziging gekomen. Binnen 3 dagen na de gewichtige gebeurtenis moet hiervan aan gifte worden gedaan, doch de Zondag wordt hierby nie^ gerekend. Een geboorte op Vrij dag b.v. moet voor den Woensdag d.a.v. worden aangegeven. Met den Zondag worden gelyk gesteld de algemeen erkende Chr. feestdagen en de verjaardag onzer Koningin. Doel dezer wetswijzigingen is beperking van Zondagsarbeid bij den Burgerlijken Stand. ben. Op de vraag van zyn kameraden, waar om hy dat deed, antwoordde hy dat zal ik eerstdaags wel noodig hebben.* Toen hy Zaterdagavond weer dronken thuis kwam, moet hy zijn vrouw dan ook bedreigd hebben, haar den nek af te snijden, als ze zou slapen. De zoon, dit hoorende, heeft toen den geheelen nacht voor de deur op de trap gezeten om zyn moeder hulp te bieden, zoo dit noodig mocht zyn. Toen Hiddes den volgenden dag weer opspeelde en zyn vrouw en haar zoon be- leedigde en bedreigde, moet de jongen in zoo’n overspannen toestand verkeerd hebben dat hy niet meer wist wat hy deed. Nie- huren. Onder de 5 fraaie foto’s vinden we ook de voor de E.N.T.O.S. genomen foto van de Waterpoort, met een deel der S. Z. C.-vloot. Voorts wordt van de Paterswolder en Per rjjtuig werd hy naar huis vervoerd, Zaanlandsche wedstrijden verslag gegeven 1 en de gewone rubrieken roeien en motor sport. I «f Telef. 157. VERGADERING van den Raad der Ge meente WIJMBRITSERADEEL op Zaterdag den 2 Aug. 1913, des voormiddags lOVa uur- Punten van Behandeling Notulen van 5 Juli jl. - I ftirth Kft. ROMAN VAN 8). (gX>®<»®oo®oo®oc®oo®oo®oo®oo®oo®oc GE man gevoelt zich JONGER en de a vrouw ziet er FRISSCHER uit, wan- g neer zij hunne gezondheid onderhouden door het geregelde gebruiken van Eindexamen H. B. S. Voor de Zending. De Watersport. In (lBuiten” De moord te ’s Gravenhage. Punt I. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt III. Vaststelling van een concept-ver ordening voor het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente. Punt IV. Adressen van de hoofden der scho len te Hommerts en te Goënga om eervol ont slag uit hunne betrekkingen wegens benoeming achtereenvolgens te Steggerda en te Schar- sterbrug. Punt V. Voorstel tot opheffing van de O. L. school te Oudega en tot overplaatsing van het aan die school verbonden hoofd naar Hommerts. Punt VI. Verzoek van D. H. Posthumus te Huizum om het kenteeken „onbewoonbaar ver klaarde woning” van zijne woning te IJsbrech- tum te mogen verwijderen. Punt VII. Benoeming van een plaatsvervan ger bij den telefoondienst te Woudsend en Heeg. Punt VIII. Rapport der Commissie, betreffen de het onderzoek der gemoente-rekening dienst 1912. Punt IX. Af- en overschrijving begrooting dienst 1913. Punt X. Voorstel tot wijziging der gemeen- te-begrooting dienst 1913. Punt XI. Bezwaarschriften tegen het kohier van schoolgeld. Punt XII. Behandeling van een reclame in beroep bij Ged. St. tegen het primitief kohier van H. 0. Punt XIII. Vaststelling vau het le supple toir kohier van H. O. Schooh-eisje School II. Het Sneeker Meer. NIEUWE SNEEKER COURANT Voor wie trouwen gaat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1