f2000 Cdaaldersj ZIJN MOORDENAAR. SNEEKERCMJRANT (67ste Jaargang) en WYMBR1TSERADEEL (14de Jaargang) WOUDSEND. Van de Leeuwarder Rechtbank. BHCHANS MUUN f zijn reeds meer dan zestig jaren het meest gebruikte huismiddel van de g geheele wereld. Zaterdag II October 1913. 30e Jaargang. No* 4» onderstaande RECLAM EKÜLO M. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. J. J. de JONG, Nieuwstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) b«“nge f 700 o f 150 h-Tv™, f 75 van«ffi f 50 b“ Invaliditeit. ZfW Overlijden, f |Jv of Oog. van ee 1 kJV Wijsvinger. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. A 1 /1.SO 1 Kilo t 1 Ons - HOOFDSTUK XIV. 1 Wordt vervolgd. voorhoofd. Haar mond lag aan zijn oor. Drie woorden, drie geluk aanbrengende woorden fluisterde zij hem toe. Bij Bruno jubelde de ongekende vadervreugde in den haard sloegen de vlammen schitterend weer omhoog. De reiger in het schild der Von Glatbeck’s, dat boven den schoorsteen hing, flonkerde als goud. dwerg ge- 67 i/j cM. bij verlies van elke andere Vinger. bij O v e r 1 ij d e n. „Wilt gij werkelijk uitgaan in zulk weer, nu men geen hond op straat zou jagen?” vroeg de oude Dora den ambtsraad, die met een verdrietig gelaat voor het venster stond en naar den regen staarde. „Hm hm,” bromde hij, „bij uitzonde ring hebt ge thans eens gelijk, Doortje’t is inderdaad een hondenweer.” „Dat is ’t en omdat het geen weer voor een mensch is, moet u thuis blijven ik heb den koetsier al gezegd, dat hij niet moest inspannen.” „Hm, hmEnfin, dan zal ik thuis moeten blijven Er gaat toch niets boven een zachten pan toffel,” antwoordde Bollmeyer half luid, ter wijl hij zich op de half cuderwetsche sofa wierp en zijn pijp weer aanstak. Dora bergde de dekens en de pels weer weg, terwijl zij iets mompelde over mans personen, die op hun zestigste jaar nog niat verstandig zijn geworden, verliet met opge- richten hoofde de kamer, om terug te kee- ren met een presenteerblaadje, waarop een groote bruine koffiekan, met gele en zwarte bloemen versierd, een dito melkkannetje, een reusachtige pudding en twee koffiekop pen. Een vroolijke ernst zetelde op haar en Dondcrdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TlëN voor dit Blad, alsmede bestellingen op DRUKWERK, worden aangenomen bij (NIEUWE AANLEG.) De Uitgevers NIEUWE SNEEKER COURANT. gelaathet aangenaamste oogenblik van den dag, het heerlijke koffieuurtje naderde en dit wilde de ambtsraad haar ontrooven, daar hij met zulk weer de deur uit wilde. „Versch gebakken hoorde ze den ambts raad in zijn rookwolk vragen. „Zeer versch.” „Aha,” lachte de ambtsraad, „daarom 11” Dora zag opeen bestraffende blik trof den spreker. „De ambtsraad spot. Maar och, dat zijn wij, vrouwen, gewoon en ik in ’t bijzonder. Aan de pudding heb ik in het geheel niet gedacht maar als den geheelen dag het hoesten en snuiven weer in vollen gang is, en als het podagra en de jicht daarbij ko men, en als het hoofd zeer doet en kiespijn begint te plagen, en als de nek weer stijf wordt, en de de wanneer- „Brr halt, haltDoor, ge maakt een hospitaal van me. Zoo erg is ’t toch waar achtig niet. Wie dit hoorde, moest gelooven dat ik in de volgende vier en twintig uren al op den stroozak lig!” „Zoo erg kon het toch worden, als ik niet oppaste en hier is de koffieI” Met deze woorden schoof ze Bollmeyer een kop koffie toe, zooals ze reeds dertig jaren had gedaan. „Enfin, Dora, snijd mij dan maar een ta melijk verzoeningsstuk van je pudding!” Dora hoorde niets. Met een stukje suiker in den mond, een kop koffie in de hand, zat zij zwijgend neder en staarde over den rand van haar kopje voor zich uit. „Waarde ambtsraad, al ben ik nog zoo’n eenvoudig, simpel vrouwtje, dan kon u het zich toch wel eens een enkele maal laten welgevallen, een raad van mij aan te ne men I” SNEEK. De heer S. Bakker, leeraar aan de Ambachtsschool en Middelbaar technische school alhier is voor den a.s. wintercursus tevens benoemd als leeraar in het ambachts- te< kenonderwys te Bolsward. Aan onzen vroegeren stadgenoot den heer J. J. Tuinman, thans Sergeant Majoor Schrijver ten bureele van de Administratie van de 9de Infanterie Brigade te Leeuwarden, wordt Maandag a.s. de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. 1 meente. De stichtingsbrief met statuten werden vasigesteld en geleekend om opge zonden te worden ter koninklyke goedkeu ring. De personen, die samen de stichting vormen, zjjn de h.h. Asma, Westhem De Jager en Veldhuis, Oppeuhuizen N. Lank- horst en Th. de Vries, HeegL. Sieperda, Joh. Feenstra en Tj. de Vries te Woudsend. Uit dit achttal werden respectievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester be noemd de h.h. Feenstra, De Vries en Sie perda, allen van Woudsend. Door den heer burgemeester H. M. Tromp werd de wensch uitgesproken, dat de werk zaamheden dezer vereeniging mogen werden bekroond met goede resultaten, opdat de woningtoestand in deze gemeente welhaast de noodige verbetering onderga. - t Drie dingen, zegt Legouvé, heeft de mensch noodig om te kunnen leveneen beroep menschen, die hij liefheeft, en liefhebberijen. o F euilleton. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. E. VON WALD—ZEDTWITZ. {Schrijver van „De dochter van den Spion'1"). 26). Richard kleurde en verwenschte de bab belzucht van den ambtsraad. Bruno schudde treurig het hoofd en Clarissa hield zich aan ’t venster druk bezig met de bloemen, om haar zwager de verlegenheid te besparen, zich op een leugen te zien betrapt. „Ja, ja, zij zijn mij voorbijgeredenAls ik zoo’n lief vrouwtje had, liet ik haar niet alleen op jacht gaan.” Een bediende meldde, dat opgediend was. De vleugeldeuren gingen zonder geruisch open en de gedekte tafel vertoonde zich voor de oogen der gasten. Clarissa was een bekoorlijke gastvrouw en de invloed van haar persoonlijkheid deed spoedig de gedwongenheid verdwijnen, welke door Bollmeyer’s woorden was te voorschijn geroepen. Vroolijk en opgeruimd gebruikte men het middagmaal. Daarna begaf men zich naar den aangrenzenden salon, waar koffie geschonken werd; tegen negen uur kwamen de rijtuigen voor en verlieten de gasten het slot Trunzow. Bruno geleidde hen tot in de vestibule; Vol verwachting keek Bollmeyer zijn oude Dora aan, want wanneer zij zoo begon, was de inhoud van haar redevoering in den regel ernstig en waard, te worden aangehoord. „Hm hm brand maar los!” „Ziet u, al mocht ik het niet weten, zoo weet ik het toch, al heeft niemand het mij verteld.” „Dan zie je ’t misschien de lui aan den neus.” „En zoo weet ik zeer zeker, waar de reis naar toe ging.” „Hm hm bromde de oude en deed een krachtigen trek uit zijn pijp, als wilde hij daardoor Dora’s onderzoekenden blik van zich afwenden. „Naar Krieme zou de tocht en ik zeg u en ik heb het al dikwijls gezegd, laat dat boeltje daar maar stil uitrazen, want ver sland zit er niets, is er nooit geweest en zal er ook nooit komen.” Zij snakte naar adem en deze weldadige pauze gebruikte de ambtsraad, om een half toestemmend, half verlegen „Hm hm te laten hooren en een rookwolk uit te blazen. „Spaak loopt het tochNa korter of lan ger tijd komt het goed onder den hamer en wie moet het koopen Wij wij, nie mand anders, want niemand kan het ge bruiken en ons is het goud waard I” „Door!” riep de ambtsraad, terwijl hij zich oprichtte, „je bent een duivelsch wijf daar heb ik nooit aan gedacht.” Dora lachte. hoofd, gladgeschoren, ingevallen, lang ge zicht. Hy droeg een groote grasgroene pet, een grjjs gestreepte colbert met don kere broek. Hy sprak met een eenigszins Geldersch accent. Zou het dezelfde handige baas zyn, die ook hier zyn bedryf uitoefende? Op de door Ged. Staten van Friesland gedane oproeping van letterkundigen voor het leveren van een zooveel mogelyk vol ledig en beoordeelend verslag of overzicht in de Latynsche of in de Nederlandsche taal van de in 1912 verschenen boekwerken enz. betrekkelyk de Grieksche en Romeinsche taal- en letterkunde het legaat van wij len dr. L. A. Buma is wederom geen enkel antwoord ingekomen. Ook in al de vorige jaren bleven de op roeping sn zonder gevolg, in weerwil dat voor het leveren van het verslag een hono rarium van f 1000 is vastgesteld. Men meent de oorzaak hiervan te moeten toeschryven aan de omvangiykheid der taak en de aanzienlijke uitgaven, welke verbon den zyn aan het aansehaffen van de noodige boekwerken en tijdschriften. Heemschut. Aan heeren Kerkvoogden te Mantgum werd het volgend schrijven verzonden »Het Bestuur van den Bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland vernam, dat u het voornemen zoudt heb ben, den toren te Schillaard wegens bouw valligheid te doen sloopen. Daar een on derzoek, ter plaatse voor den Bond inge steld, heeft aangetoond, dat bedoelde toren met geen groote kosten hersteld kan wor den, verzoekt het Bestuur voornoemd U met den meesten aandrang, den toren, die groote oudheidkundige waarde heeft en zeer tot de schoonheid van het landschap by- draagt, instand te houden. In afzonderlijke by voegsels by de staatset. no. 235 is opgenomen de over eenkomst betreffende de spoor (tram) weg- Ijjnen Harlingen-Sneek-Heerenveen-Drach- ten-DokkumJoure-LemmerDrachten- Groningen en Suameer-Leeuwarden. De justitie te Heerenveen heeft na in structie geen termen gevonden tot vervol ging van den heer W. Douwenga aldaar, J7. D. WORKUM. By het examen'voor Ryks- klerk 2e klasse by de belastingen slaagde onze oud-stadgenoot R. S. Oudeboon. AKKRUM. De heer S. Bosma onder wijzer alhier is benoemd aan de O. L. S. 135 te Amsterdam. UIT WELLINGERGA. Op hei drietal voor beheerder der Coöp. stoomzuivelfabriek te Witmarsum komt voo .de heer P. Jensma directeur alhier, met de heeren H. Bousema te Warns en G. v. d. Weide te Wommels. GAASTERLAND. Aan den heer R. Ploegstra te Mirns is vanwege het classikaal bestuur van Sneek de akte van godsdienst onderwijzer uitgereikt. LANGWEER. Aan den heer J. F. Horn- stra, boerenarbeider in dienst van J. P. Jager alhier, is toegekend de eeremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Te Leeuwarden vervoegde zich Zaterdag een ongeveer 25-jarig persoon by een der ingezetenen, waar hij zich als knecht ver huurde. Hy vroeg een voorschot om een schuld van f6 te Amsterdam te kunnen betalen. In goed vertrouwen werd hem f 12 gegeven, waarop de oplichter is ver dwenen. De man noemde zich Jan van Dieren, afkomstig uit Doetinchem, terwyl hy in Duisburg en Amsterdam had gewerkt. Zyn signalement is volgens de L. C. middelmatige gestalte, opvallend laag voor- Clarissa trok zich in haar kamertje terug. Hoe stil, hoe liefDe lampen brandden nog nietin den haard schitterde het vuur; de oude klok op de kroonlijst riep gelijkmatig haar „tik tak tiktak”. Een heerlijke, welriekende lucht vulde het vertrekje. Cla rissa ging bij het vuur zittenpeinzend staarde zij in de vlammen. Zachtjes nader den voetstappen, en een hand werd op haar schouder gelegd. Zonder den blik van’t vuur af te wenden, herkende zij den binnentre dende, wiens hand zij greep en een oogen- blik vast hield. Zwijgend liet Bruno zich neder op den kleinen zetel en nog rustte Clarissa’s hand in de zijne. In den haard knetterde het hout, af en toe spatten hel dere vonken omhoog. Clarissa noch Bruno spraken een woordieder hield zich met zijn gedachten bezig. Somtijds flikkerden de blauwe vlammen op en verlichtten de stomme groep. Thans hief Bruno zijn gelaat op en blikte sijn echtgenoote aanzij scheen hem geheel anders toe dan vroeger. In plaats van haar oogen neer te slaan, hield zij zijn blik uit, ja, gaf hem zelfs terug met een zachtheid, zooals hij niet gewoon was. Alle hatelijke gedachten, welke in hem waren opgekomen toen hij Clarissa met zijn broe der Richard had aangetroflen, verdwenen gelijk het houtblok in den schoorsteen ver dween in de vlammen. Clarissa boog het hoofd, tot het op zijn schouder rustte. Het vuur viel ineen; een oogenblik was het donker in het vertrek en Bruno voelde, hoe twee warme droppels op zijn hand vielen. „Ge weent Clarissa?” „Van geluk!” „Clarissa!” Vaster drukte hij haar te gen zijn borst, een kus drukte hij op haar In de zaak van den 30-jarigen Hendrik A. te Sneek werd als getuige nog gehoord de broer van den beklaagde, die verklaart, dat hy niet de handteekening onder den postwissel heeft gezet. De subst. officier handhaaft het vroegsr genomen requisitor en de eisch van 3 maan den gevangenisstraf blijft. De raadsman, mr. Boerrigter te Sneek, verzoekt, de preventieve hechtenis in min dering te willen brengen. Remmelt B., 22-jarig koetsier te Sneek, wegens het veroorzaken van dood door schuld te Heeg, door te hard met paard en wagen te rijdenveroordeeld tot 14 da gen hechtenis. (Eisch 3 maanden). Johannes W., 37 jaar, zonder beroep, wegens bedelary te Sneekveroordeeld tot 12 dg. hechtenis,'overeenkomstig den eisch. Gosse R., 20 jaar, zonder beroep, te Leeuwarden, wegens een verduistering en twee diefstallen te Sneek en Leeuwarden veroordeeld tot l1/» jaSr gevangenisstraf. (Eisch 2j/2 jaar). WIJMBRITSERADEEL. Dinsdag werd ten gemeentehuize alhier eene vergadering gehouden van de onlangs in het leven ge roepen vereeniging of stichting tot bevor dering van de volkshuisvesting in deze ge- ontslagen directeur der Algem. Friesche Onderl. Assurantie Mij., die verdacht werd van verduistering van aan die maatschappy toebehoorende gelden. Aanstaande Dinsdag zal het 50 jaar ge leden zyn dat de eerste spoorlyn in Fries land de lyn Leeuwarden-Hailingen officieel geopend werd. Op den dag der opening, 14 October 1863, was Leeuwarden in feesttooi en kwa men duizenden van heinde en ver om het wonder te zien en de feestelijkheden by te wonen. Des morgens had in Amicitia een bijeenkomst plaats, waarbij al de ministers tegenwoordig warende minister Torbecke voerde het woord daarna ging men in op tocht naar het station, dat fraai versierd was. Langs den weg stonden het garnizoen en de schuttery geschaard in groot tenue. Te Harlingen werd de trein door een talryke menigte opgewacht en trokken de 400 feestgenooten, voorafgegaan door de muziek der schuttery, naar het stadhuis, waar hun een tweede ontbyt werd aange boden. In al de aan de lyn gelegen plaatsen hadden feestelijkheden plaats, welke tot laat in den avond werden voortgezet. Voor het publiek verkeer werd de lyn eerst 27 October d. a. v. open gesteld in den eersten tyd liepen drie treinen daags. Op het eiland Jamaica is een vonden, die 26 jaar oud is en meet, terwyl zyn gewicht nog geen 50 pond bedraagt. Het kereltje is echter in al zyn leden normaal. Van de hand der verstootene en veelbe sprokene kroonprinses van Saksen is eene operette verschenen, die den 15en dezer te Rome zal worden vertoond. Het stuk draagt tot titel „De grillige prinses” en bevat nog al gepeperde bijzonderheden over het leven aan het Saksische hof. De muziek van het stuk is gecomponeerd doorTonelli, de musicus, waarmede de prinses gehuwd is geweest. In Saksische hofkringen zegt mer, dat de schrijfster in haar jaargeld zal gekort worden, als haar operette beleedigend blykt te zyn voor den koning. ANNEX TELEFOON No. 150. L o ©5 J ROMAN VAN Buma-prijsvraag. De zaak-Douwenga. Dezelfde @o®<x®c»®oc@oo®oo®oo®oo®oc>® Vonnissen. 50-jarig bestaan van de spoorlijn Leeuwarden-Harlingen. De kleinste dwerg. De vroegere Saksische kroonprinses. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1