f25 f50 f2000 Abonnementen SNEEKERCOURANT (67ste Jaargang) en WYMBR1TSERADEEL (14de Jaargang) 1200 f 150 175 130 I! M Woensdag 15 October 1913. 30e Jaargang. No. 5. RECLAMEKOLOM. DeJongs Cacao, i NOTA’s, WISSELS, KWITANTIëN. d Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande Nieuwstijdingen. alle Brievengaarders. DE JONG’S RECLAME CACAO blijft steeds de puikste cacao voor den prijs, i Kilo 1.20 LANDBOUWBRIEVEN. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) op- 19 a portland- mem JMEWQ bij verlies van elke andere V i n g e r. Geschiktst adres Firma H. BRANDENBURGH, Telefoon No 160. zijne daad gesteld. Friesland bemoeide zich met de zaak het gevolg is thans geweest, dat aan „Onthouderskoor” recht is gedaan en en Donderdags- Vrijdags- Grbote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. De drie aangekondigde wedstrijden welke alhier Zondag j.l. voor de F. V. B. moes ten worden gespeeld zijn allen doorgegaan, en hadden het volgende verloop ’s Morgens 10 uur werd er gespeeld voor de 2e klas tusschen „Sneek” II en „F. C. A.” van Bolsward, op ’t Vrije Speelterrein. De Bolswarders wonnen wel verdiend met 30. Vooral de linker vleugel van F. O. A. was in prachtvorm. Bij Sneek was het de achterhoede die goed werk ver richtte. ’s Middags 2 uur had op ditzelfde ter rein de ontmoeting plaats tusschen S.V.G. van hier en L.V.C. II van Leeuwarden. Doch hier wisten onze stadgenooten met denzelfden stand 30 de Leeuwarders te kloppen. In S.V.G. zijn goede krachten, en indien het samenspel dat zij ons Zon dag te zien gaf er in blijft, dan belooft op dit Blad en Advertentiën worden aan genomen bij de hh. S. van KONINGSVELD, IJlst. F. A. TEPPEMA, Uitwellingerga. D. K. ZIJLSTRA, Reeg. J. J. de JONG, Woudsend. IJ. HOEKSTRA, Oudega (W.) A. BUMA, Abbega, en voorts bij DE UITGEVERS. Een vreemde ziekte vertoont zich vooral in het Noorden onzer provincie onder de koeien. In de gemeente Kollumerland zijn reeds drie dieren gestorven. De ziekte duurt slechts kort, terwijl de beesten door ver stikking den dood vinden. De boeren noe men hetneigêrspüste. van geluk- Caffeïnvrije koffie „Hag” is echte boonenkoffie, die alle voortreffelijkheden, nl. smaak en geur, van caffeïnbevattende koffie heeft, echter niet hare nadeelige gevolgen. Zij is onschadelijk voor hart-, zenuw-, maaglijders en andere zieken. Twee jonge mannen, de een van 20 jaar, de andere misschien iets ouder, hadden te ’s-Gravenhage een pension ge huurd. Vrijdagavond zijn zij echter ver trokken met medeneming van ongeveer f150 aan bankpapier en specie en ver schillende gouden en zilveren voorwerpen. Ook andere pensionhouders aldaar wer den slachtoffers van deze heeren. Zij stel den zich goed op de hoogte van het doen en laten der bewoners van het huis en wisten daarna hun oogenblik te kiezen voor hunne practijken. Voorts hebben zij in een kledingma gazijn zich het een en ander aangeschaft, zoodat ze waarschijnlijk gekleed zijn in ge streepte broek, geelachtige overjas zonder rugnaad en een donkergrijze cheviot demi. Ook te Amsterdam zijn ze bezig geweest hun slag te slaan. Dezer dagen werd de heer. G. II. te Kerk-Avezaath bezocht door een antiquair, die daar een Friesche klok zag. Deze was echter niet te koop „of” zoo voegde de eigenaar er bij „ze zou veel geld moeten opbrengen”. Op de vraag wat veel geld was, noemde de heer H. f 1000. „Dan is de koop gesloten.” De heer H. ontving oogenblikkelijk het bedrag en de klok ging in de handen van den koopman over. De 19-jarige Jan Lambrechts te Hoeven (bij Breda) stond bekend als een slechte zoon. Meermalen had hij zijn vader met den dood gedreigd, meest als hij dronken thuis kwam. Zoo ook Vrijdagavond. De vader riep toen de hulp in van den veldwachter. Toen deze echter verscheen, hield Jan zich slapende en de veldwachter vertrok. De vader ging ook te bed, maar nam een ge laden geweer mee, want zijn zoon had altijd revolver en mes bij zich in bed. Tien minuten daarna verscheen de zoon bij de slaapstee zijner ouders. De vader greep van angst dadelijk zijn geweer en de zoon kreeg de volle lading in de lin kerborst. Hij was terstond dood. De dader die algemeen goed bekend staat, bekende en is in verzekerde bewaring VIL Het is een feit, dat vele Friesche boe ren in den laatsten tijd de oogen opengaan voor de gebreken hunner stallen en, als gevolg daarvan, ze gaan hervormen, zoodat ze meer in overeenstemming zijn met gemak en gezondheidsleer. De voornaamste gebreken, de ouder- wetsche stallen eigen, zijn le Gebrek aan licht; 2e te weinig ruimte 3e te hooge, te smalle en te korte stand plaatsen voor het rundvee 4e gebrekkige watervoorziening 5e doorlatende vloeren 6e gebrek aan geschikte verblijfplaatsen voor pasgeboren kalveren en besmet of ver dacht vee en ten 7e ondoelmatig ingerichte paardestallen. Gaan we thans al de genoemde punten eens wat nader onder de oogen zien. De lichtvoorziening is in de meeste Frie sche stallen beslist onvoldoendelicht is er noodig, want Jicht wekt op een don kere stal drukt de dieren ter neer en zal zeker van nadeeligen invloed zijn op de productie van melk. Doch ook in een ander opzicht is licht zoo nuttig het doodt zoovele en velerlei ziektekiemen. De tuberkelbacil b.v. wordt door het directe zonnelicht gedood. Van daar dan ook, dat de tuberculose zoo welig tiert in donkere, kleine, slecht geventileerde stallen. In de nieuwere stallen ziet men bijgevolg grootere ramen en laat men ‘t licht liefst van achteren invallen. Lucht, d. w. z. zuivere zuurstofrijke lucht is een tweede hoofdvereischte en nu is ’t maar al te waar, dat er nog vele stallen zijn, waar de dieren in verhouding tot hun aantal, over te weinig M3 lucht hebben te beschikken. Dit gebrek aan ruimte is vooral een gevolg van een te lage zol dering. Nog zijn er veel stallen, lager dan 2 M.een voortdurende plaag voor die boeren of arbeiders, wier lichaamslengte iets boven ’t normale is. Zij hebben het twijfelachtig voorrecht in den stal steeds met gebukten hoofde te mogen gaan en anders gevaar te loopen in minder aange name aanraking te komen met balk of deurpost. De minimum hoogte van den zolder mag zeker wel 3 M. zijn. Dieren hebben evengoed behoefte aan de noodige hoeveelheid frissche lucht als de mensch. Viert de tuberculose hoogtij bij de klein behuisde proletariërs, waar bij slechte voe ding en overbevolking het getal slachtof fers groot is, niet minder zal dit zijn in kleine bedompte stallen. De standplaatsen der koeien zijn vaak te hoog, ,,’t Vee moet wat toonen,” zegt de boer. Doch mijns inziens heeft men al dus geen goede blik op het vee en im mers, men beschouwt tegenwoordig toch in de eerste plaats de rug. En dan, wat is een lagere standplaats veel gemakkelijker om vee, dat om de een of andere reden van plaats moet verwisselen, van den stal af te leiden, om van ongemak bij brand maar niet te spreken’k Zag ergens in Friesland een verbouwde stal, waar niet alleen de standplaatsen der dieren verlaagd waren, maar waar tevens een zoodanige inrichting was aangebracht, dat met één enkele hefboombeweging in eens alle dieren op de rij los stonden. Wat een waarde heeft zoo iets bij brand! De standplaatsen zijn te smaleen breedte van 1 M. is voor een behoorlijk ontwik kelde, drachtige koe zeker te nauw voor iedere koe is een breedte van 1.15 M. tot 1.30 M. noodig. ’t Liefst zien we stallen voor één stuk vee uier- en speenbetrap- pingen zijn zoodoende uitgesloten. De standplaatsen zijn te korteen lengte van 2.35 M. behalve de drinkgoot is voor ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.5O, franco per post f2.buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. optreden van het publiek gedwongen den arrestant weer los te laten. Deze vluchtte in een huis, waar hij door de politie in eenhok werd gevonden en opnieuw werd gearresteerd. Eenigen tijd geleden werd de heer J. Res, brievengaarder te Castricum, die en kele weken in hechtenis had doorgebracht wegens verdenking van diefstal, weder op vrije voeten gesteld. Men kon zijn schuld niet bewijzen. Maar ook de dader was tot heden nog niet te vinden. Thans echter is de 19-jarige Koppenol, kantoorbediende te Uitgeest, plaatsvervan ger van den heer Res, te Utrecht, waar hij als milicien diende bij de genie, in hechtenis genomen, omdat hij de dader is van den diefstal. Groot is de ontsteltenis over deze ont dekking, in hooge mate verrassend voor den heer Res en zijn gezin. De heer Res ontving tal wenschen. volwassen koeien noodzakelijk. Te korte stallen zijn een voortdurende plaag voor de dieren en kan oorzaak zijn, dat de die ren hun beenen bezeeren en~dat drachtige koeien haar jongen verwerpen. Voorbij is de tijd, dat alle koeien éen voor éen uit een emmer gedrenkt werden de drinkgoot is er voor in de plaats geko men. De nieuwe inrichting eischt echter een zelfreguleerende waterleiding, waarbij de dieren naar willekeur over drinken kunnen beschikken en kleppen op de drink bakken het invallen van hooi en vuil voor komen. Dat de vloer een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van talrijke ziekten in den stal, daarvan was men vroeger onkun dig. In een doorlatende houten of aarden vloer dringen met de vloeibare uitwerpselen uit de verschillende lichaamsopeningen, zoo wel als met gestorte melk, talrijke ziektekie men in den bodem, die te gelegener tijd oor zaak knnnen zijn van miltvuur, tubercu lose, heerschend verwerpen, uierontstekingen, enz. Juist daardoor zijn doorlatende vloeren zoo gevaarlijk, omdat zij ontsmetten van een stal zoo goed als onmogelijk maken. De vloer in den stal behoort derhalve te zijn van gemetselde klinkers en cement. In, ik mag wel zeggen alle oude stallen ontbreekt een bepaalde ziekestal, waar be smet of verdacht vee, afgezonderd van ’t overige beslag zijn verblijfplaats vindt. In de nieuwere stallen vindt men ze, niet te dicht bij de koestal, maar liefst in dë]n°g den tweeden prijs is toegekend, schuur en dan met steenen wanden en vloer, opdat ontsmetten met succes kan plaats hebben. Ook de verblijfplaatsen der kalveren is in de nieuwe stallen meer in overeenstem ming met hygiëne en natuurlijk van een steenen vloer met goede af helling voorzien. Wat de verblijfplaatsen der paarden aan gaat, deze kunnen veel doelmatiger inge richt zijn, dan ze tegenwoordig veelal zijn. Paardestallen, waar men vóór de dieren kan komen zonder de dieren van achteren te naderen leveren veel gemak op. De helling van den vloer mag niet te groot zijn: 1 op 100 is voldoende. Sterk afhel lende vloeren zijn vooral voor drachtige merriën zeer nadeelig, doordat de achter band te veel belast wordt. De breedte der paardestallen moet zijn van 1.30 tot 1.60 M.; de lengte 2.5 a 3 M. De kribben be- hooren van binnen rond te zijn, zoodat ze goed leeggegeten en gemakkelijk gereinigd kunnen worden. Hardsteenen of granieten kribben hebben om velerlei redenen de voorkeur. Ze moeten niet te hoog zijn: 1.10 a 1’20 M. Ook de ruiven mogen niet te hoog zijn en evenmin te ver voor uitsteken. ANNEX In het „N. v. h. N.“ lezen we in een der „Brieven van een Frieso.m. het vol gende omtrent de plannen tot verkrijging van eene verbinding van den Z.W.-hoek van Friesland met Sneek Jaren en jaren her spraken we op deze plaats van het isolement van den Zuid oosthoek van Friesland. Nu is ’t van den Zuidwesthoek. En als nu eindelijk ook dit doel bereikt wordt, zeg dan niet oer conservatief wat geeft zoo’n spoor of tram, maar kom frisch uit uw tent, jonge levens lustige arbeid met opgestroopte mouwen en zeg ik wil! Want we maakten er melding van, in Maart jl. is te Sneek opgericht een „Ver- eeniging ter bevordering van een verbin ding van den Zuidwesthoek van Friesland met Sneek Na vermelding van doel en middelen der vereeniging, vervolgt de schrij ver Het voornemen bestaat om deze zaak zoo spoedig mogelijk aan te pakken, omdat er een beweging gaande is, om een ver binding met St. Nicolaasga. Dan zou Sneek heeft het begrepen de Z.-W.-hoek voor Heerenveen zijn over de tramlijn Joure. Hier is dus het omgekeerde als bij Drach ten Sneek ijvert zelf er voor om de men- schen naar hare markten te lokken. En ontegenzeggelijk is de stad ook de natuur lijke marktplaats voor het midden en Z.-W. der provincie. Voor hare activiteit in zaken heb ’k voor de Sneekers altijd respect. Zij gelijken mij de pientere lui, die geen vogeltje over ’t net laten vliegen. Workum, Bols ward en Harlingen konden wel wat meer wakkerheid aan den dag leggenEr moet echter op stuk van zaken doen de meest mogelijke „eenheid van willen” komen. HINDELOOPEN. Het hulptelefoon- kantoor alhier, wordt heden, 15 October voor het algemeen verkeer opengesteld. Een man, betrapt op een poging tot diefstal in een hotel aan het Tulpplein te Amsterdam, ontvluchtte uit het politie bureau. Een politie-beambte, die den vluchteling te pakken kreeg, werd echter door het bij levenslange AA A bii C 4 CA bij verlies van S bij verlies CA biJ verlies zij lang geen slecht figuur te maken. Aan de Kerkhofslaan had ’s middags om 2 uur op het L.S.C.-terrein een le klas ontmoeting plaats tusschen L.S.C I van hier en Rood-Geel van Leeuwarden. Hoewel Rood-Geel eenige van haar beste spelers mist, is het nog een geducht tegen stander. Maar ook L. S. C. was in pracht vorm; beide partijen waren flink tegen- elkaar opgewassen, en vertoonden nu en dan een keurig spel. Slechts één doelpunt wisten de Leeuwarders te maken. L.S.C. kon ’t vijandelijk doel niet vinden, en zoo keerden de Leeuwarders met een 10 overwinning huiswaarts. L. S. C.een volgende keer meer dringen, dan komt alles wel in orde Men herinnert zich, h oe inzonderheid het „Onthouderskoor” te' Leeuwarden, direc teur de heer K. Molenaar, niet tevreden was met den uitslag van het concours van zangvereenigingen, gehouden ter gelegen heid onzer tentoonstelling. Waar voor den tweeden prijs een mini mum aantal punten van 90 was vastge steld, en genoemd koor 106 punten ver wierf, meende het recht te hebben op den gehee’en tweeden prijs van f 30 en een zilveren medaille. De Bond van Gemengde Zangkoren in en het als- iv' 2 3 I I l Pt Jow.wtmnc JC3BE&’ <A\ e ;e VOETBAL. Vreemde veeziekte. Twee oplichters. Een Friesche klok voor f IOOO. Moord. De Friesche stalinrichting. De dader gevat. NIEUWE SNEEKER COURANT Pientere lui. Vreemd publiek. Protest Zangconcours.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1