f2000 1, ZIJN MOORDENAAR. |j. A. Huizinga. SNEEKER COURANT (67stt Jaarflanfl)M WYMBRITSERADEEL(Hie Jaar flans) p- Sersma. Meubelfabriek NEDERLAND. Axminster Karpetten. BEECHAMS P1U.EN j doen wonderen bij gevallen van A moeheid en overmatige hersenarbeid. J Zij geven een gezonde en verkwikkende slaap. DAALDERS Zaterdag 18 October 1913. No, 6. 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uit Den Haag. I Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. „STYX” Firma B. MEIN Uitgevers: Firma H. BRANDENBJRGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleilizand Sneek. TELEFOON No. 150. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bii“8ef200o f 150 hLTv™, f75 f50 f75 Nieuwstijdingen. os. A. B. Briefkaarten. Feuilleton. ■m Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Oct. 1913, welke, wegens onbekendheid van de geadresseerden J. Bouwhuis H. Jonker G. Blessinga Eén zonder adres. Berlikum. Franeker. Leeuwarden. bij verlies van elke andere Vinger.. cent. >re huisdieren. Is de noodzaak voor de regeering om een commissie te benoemen, die sommige recente wetten in verstaanbaar Nederlandsch zal trachten over te zetten, geen beschul diging, in zwaarte hoogstens geëvenaard door het bestaan van particuliere nacht- veiligheidsdiensten in steden, die tonnen besteden voor haar politie?. Maar dat alles laat de heeren koud. Het zal hun tijd wel- uitduren. van professor wetgeving „Maar doe dan toch je snavel open, oude!’ „Zoo is ’t, zoo waar ik Dora heet! De slechte wereld denkt eveneens slecht!” Een slok, de laatste; dan zette zij met geraas het koffiegereedschap in elkander en verliet met opgerioht hoofd het vertrek, overtuigd, dat zij hem thans alleen moest laten, opdat hij kon nadenken over het ge sprokene en het dan verwerken. Terwql de winter met zijn trawanten in tocht hield in ’t Duitsche vaderland, lachte de blauwe heldere hemel boven het zonnige landschap in het Zuiden van Frankrijk. Hier sneeuw en vorst, afgewisseld door koude regenvlagen, voortgedragen op de vleugelen van den stormmodder en kale boomen, die spookachtig hunne bladerlooze takken in het rijk des nevels uitstrekten. Ginds in het verre Zuiden zonneschijn en bloemen geur het ruischen van groene palmbladeren het geuren van vreemde, weelderig groeiende planten; voorjaarslucht en voorjaarskoelte De bewoners en de gasten van Nizza ge noten van de zuidelijke pracht. De „pro menade des Anglais,” die zich tot aan de zee uitstrekte, door schaduwrijke palmboo. men begrensd, gaf door de honderden gasten een levendig schouwspel. De gansche Flora der Riviera scheen zich naar hier te hebben verplaatst: oranjebloe sems, viooltjes, rozen en granaten bood men hier te koop aan; korven vol donkerroode anjelieren, heliotropen en schitterend witte oalla’s werden aangevoerd. De heeren bedol ven de dames onder de bloemen en mocht men de vereering des gevers afmeten naar de grootte, de pracht der ruikers, dan kon de eerste inderdaad reusachtig worden ge- E. VON WALD—ZEDTWITZ. (Schrijver van „De dochter van den Spion".') 27). „Ja, ja, een vrouw heeft ook haar ge dachten en wanneer u hen raad hebt gege ven, hoe ze moeten huishouden, een raad, dien zij toch niet opvolgen, omdat ze alles zelf veel beter willen weten en als ze alles onderst boven gooien, wat later blijken zal, wat zegt de wereld dan „Dat is de schuld van Bollmeyer, die heeft hen er on der gebracht en zie, nu koopt hij alles. De gans, die hij heeft gebraden, vliegt hem van zelf in den mond.” De dikke Bollmeyer was opgesprongen met een veerkracht, welke men niet bij hem zou hebben gezochtmet groote, zware stap pen mat hij de kamer, zoodat tafel en stoe len stonden te schudden. „Dat zou dat zou Door, je kunt gelijk hebben! Maar zou de wereld dan toch zoo slecht en miserabel zijn, dat zij mij, mg, den ouden Bollmeyer, met het grijze hoofd en het roo het eerlijk gelaat hij bleef een oogenblik staan tot zulk een schurkenstreek in staat achtte 1” Over Dora’s gelaat vloog een trek van triomf; zij zweeg en knikte. verkoos. Richard was nog in de heerlijke nabij de zee gelegen villa, die hij gedurende het sei zoen bewoonde. In een net morgentoilet rustte hij op de chaise-longue en bladerde in de couranten, welke de brievenbesteller hem had gebracht. Uit verveling wierp hij zijn lectuur eindelijk weg en greep naar den brief, die op de tafel lag. Het adres was met een krachtige hand geschrevenhet poststempel gaf als plaats van vertrek aan, een dicht bij zijn landgoed Krieme gelegen station. „Van den ouden ambtsraad” sprak Richard, terwijl hij de enveloppe verbrak. „Natuurlijk, ha, ha altijd de oudelitaniën. Naar huis gaan, oogst slecht, inkomsten gering mijn God, wat is dat vervelend!” Hij sloeg een bladzijde over en zag naar het slot„Zendt hg het, of zendt hij het niet? Ja, daar staat het” „dat verwenschte geld is afge zonden” meer behoef ik niet te weten!” Hij frommelde den brief in elkaar en liet hem verdwijnen in den zak van zijn kamer japon. „Signora Bellini!” meldde de bediende. De trek van verveling, welke nog pas op Richard’s gelaat lag, was verdwenen; een vroolijk glimlachje speelde op zijn gelaat. „Laat ze binnenkomen 1 In mijn kabinetI” De bediende verdweenRichard stond snel op, ontdeed zich van zijn kamerjapon en trok een lichte zomerrok aan. Uit den ruiker, welke op de tafel lag, nam hij een rozenknopje en stak dat in ’t knoopsgat. Het volgende oogenblik opende hij de por- tière en stond hij voor signora Bellini. Wordt vervolgd. niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Pink Pillen-Industrie A. v. d. Velde J. F. de Groot F. Mjjer Amsterdam. Bergen op Zoom. Goïngarjjp. Grouw. Zondag a.s. krijgen de Sneeker voetbal lers, indien het weer medewerkt, een mooie voetbalwedstrijd te zien, tusschen Sneek I en L. 8. C. Itenminste het kan een span nende match worden, daar Sneek I we derom 2 beste spelers in haar elftal heeft gekregen (oud S. V. C.-leden) en nu een flinke eerste klasser is geworden, terwijl ook L. S. C. een kranig 11-tal in ’t veld en Donderdags- Vrijdags- minuten. De heer en de dame hebben het einde van de wandeling bereikt en keeren Ludmilla’s schoonheid is nog altijd ver blindend en zij verhoogt haar door de alles overheerschende elegance van haar verschij nen. De denkere oogen bliksemen thans, om in ’t volgende oogenblik als met een sluier te worden overtrokken en een seconde later weer opnieuw op te vlammen. Haar geestig heid, de eigenaardigheid harer uitvallen, het boeiende van haar onderhoud betoovert de harten en hoofden van al de heeren in Nizza Graaf Nödölly, de Hongaar, ligt in haar kluisters en markies Montsangon, de voor name Franschman, die het’ moest aanzien dat die Magyaar het waagde, de anjelieren weg te werpen, welke de sohoone Duitsche hem schonk, is vuur en vlam. Ludmilla is gewoon, ja zij beschouwt het eigenlijk als een beroep der vrouwen eigen, de mannen te betooveren en al streelde het niet weinig haar ijdelheid, het voorwerp te zijn van aller hulde, zij ontvangt die hulde- betooningen met nog een ander doelhaar echtgenoot moet al de kracht der jaloezie gevoelen. Zij heeft het niet vergeten, wat zij heeft moeten dulden, toen zij Richards liefde voor Clarissa ontdekte; zij heeft het niet vergeten, dat hij haar slechts tot zijn vrouw had genomen, omdat de andere voor hem verloren was en dat ze zijn hand slechts had aangenomen om hem te straffen en te kwellen. Doch zij vergist zich deerlijk in de wer king harer pijlen, welke zij afschiet. Inden beginne vlamde Richard’s jalousie helder op, doch langzamerhand vond hij het zeer aangenaam, dat Ludmilla zoo goed den tijd wist te verdrijven; het gaf hem immers gelegenheid zijn weg te gaan, zooals hij het Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. We zijn wonderlijke menschen, wij, hof- stedelingen. We houden ons groot, maken ons-zelf en een ander graag wijs, dat ons Haagje een wereldstad is en in weerwil daarvan zijn we zoo klein en benepen, dat een flink provinciestadje er van schaamte over zou blozen, gesteld dan dat een stad blozen kan. te kosten, met dat betere eens een proef brengt. Verder worden nog de volgende wed strijden gespeeld Voor de le klasse F. V. B. te Leeu warden Frisia IIIStanfries I, Rood- Geel I—V. A. C. I. Voor de 2e klas A te Leeuwarden L. V. C. IIFriesland III, terwijl voor de 2e klas B. te Bolsward F. C. A. aldaar en „Harlingen” elkaar bekampen. Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. Voor de deugd is er geen gevaarlijke: ziekte dan de verveling. noemd. Men hoort de talen van alle landen Duitsch, Engelsch, Russisch, Poolsoh, Spaansch, Italiaansoh, doch in hoofdtaak Franech. Het gezelschap is deftig, dat ziet men op den eersten blikde leden staan met elkan der op goeden voet en bezoeken elkander dikwijls dat bemerkt men aan hun om gang- Te midden van dit internationaal gewe mel maakte Ludmilla’s sierlijke gestalte, ge kleed in een violet, schitterend gegarneerd, fluweelen costuum een aangenamen indruk De sierlijke barret, die op het coquet gehou den kopje troont, is uit dezelfde witachtig grijze vederen vervaardigd, waarmede haar japon is gegarneerd. Licht schrijdt ze voort aan de zijde van een heer, in wien men door zijne zwarte met tressen versierde rok, den eng sluitenden pantalon en de hooge laarzen en het kleine mutsje met witte rei gerveer oogenblikkelijk een zoon der Poesta herkent. Hij gesticuleert levendig en over handigt haar een ruiker van frissohe rozen en witte oranjebloesems. Dankend neemt zij het geschenk aan en geeft hem in ruil daar voor donkerroode anjelieren, die hij echter in den loop van ’t gesprek wegwerkt. Met stijve blikken is een ander heer dit paartje gevolgd. Als de Hongaar den ruiker laat vallen, blijft hij staan, opent een klein étui, schrijft haastig met een potlood een paar woorden op een visitekaartje, nadert de voor hem wandelende personen, groet beleefd en overhandigt den Hongaar zijn kaartje. Deze doet hetzelfde en vervolgt zor geloos met de dame zijn wandeling, nada’ hij den heer beleefd heeft gegroet. Dit alles is het werk van nauwelijks twee ABONNEMENTS-PRIJSe Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTENTLE-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. na dien dag niet Het BESTE MIDDEL ter verdelging van RATTEN en MUIZEN is per pakje 3| Onschadehjk voor and der Kamers vier huzaren, een hofrij- tuig met een minister en weer vier huza ren vindt men a! oos nog een paar hon derd belangstellenden, die staan te gapen of zij nog nooit een huzaar, een minister, een hofrijtuig of iemand met valsch haar gezien hebben. En al die dingen zijn hier toch werke lijk geen rariteiten. Vooral het laatste niet in een stad, waar iedere vrouw voor minstens een procent vervalscht is. Als me neer Bertlink in financieele moeilijkheden zit met zijn schatkist, zou een belasting op dergelijke valsche pracht hem misschien uitkomst brengen. Een regie op haar, bus tes enjuist, meneer, ook dat, waar mede men zit, wordt hier in namaak ge dragen zou hem een schat van geld opbrengen. Meer dan menige andere heffing, zooals de eigenwijsheden, die af en toe gepubli ceerd zijn, over de juiste natuur van pe- ralcomettylaroxyd, dat met 5 °/o van de waarde belast wordt bij invoer, doch waarvan geen vijf en twintig gulden waarde in het jaar over onze grenzen komt.... Als men dergelijke beslissingenziet en denkt aan de oud uneinsche wijsheid, dat „de nimimis praetor non curat” (de wetgever zich niet ophoudt met nesterijen) dan moet men toch wel tot de conclusie komen, dat ambtenaren tijd te veel hebben. Of.... dat er verschil bestaat tusschen een romeinsch praetor en den weledelgeboren heer P. De Partement. Alle mogelijke ver eenvoudigingen, dingen, die op elk kantoor in gebruik zijn ter vergemakkelijking van het werk, ontgaan den heeren hier. Heel kort geleden nog had men hier een amb tenaar, wiens zielsverheffende taak daarin bestond, dat hij jaarlijks een complete lijst moest maken van militieplichtigen, die we gens studie in godgeleerdheid van den dienst waren vrijgesteld. Gewone menschen hadden duizend oude visitekaartjes genomen en daarop de na men geschreven met de verdere bijzonder heden, zoomede deze kaarten eens per jaar bij gewerkt, aangevuld of uitgedorscht. Niet alzoo de heer De Partement. Die moet en zal elk jaar een nieuwe lijst schrijven. te nemen. Doch hoeveel commissies ad hoe zullen er nog benoemd moeten worden voor de regeerings-bureaux eens worden ingericht en aan het werk gaan, zóóals een koop man het doen zou. Is een boekje, als dat Fockema Andreae, voor onze geen aanklacht Invaliditeit. 1 *VV Overlijden. J jJV ’f J van een D u 1 m. 1 Wijsvinger. 1 Bij Financiën verzorgt men de statistiek van In-, Uit- en Doorvoer. Daarbij wordt de waarde der verschillende artikelen op gegeven naar den prijs ervan voor 50 of 60 jaar, waarbij het natuurlijk voorkomt dat een artikel Kina bijv. precies één honderdste waard is, van wat het vroe ger opbracht. Toch staan de privéprijs- statistieken, door verschillende firma’s jaar lijks gepubliceerd, ter beschikking van de heeren. De sleur is er nu eenmaal in, waarom zou men dan uit de rails gaan, waarin het karretje zoo lekker gladjes en gezelligjes rolt Het gaat zoo ook goed Het resultaat is natuurlijk, dat elk, die de handelsstatistiek, voor welk doel dan ook (men denke maar eens aan de voor- en tegen-tariefbeweging van de laatste maanden), noodig heeft, eindelooze bereke ningen moet maken om aan cijfers te ko men, waarop hij tenminste vertrouwen kan. Of.... hij loopt in den val en komt, na de officieele gegevens, waarop hij bouwt, tot consequenties, die precies alles zijn behalve juist. Maar dat kan den heer De Partement niets schelen. Goed of niet, die zooveel uur »werk« zijn gepresteerd en weer een schrede gedaan in de richting van promotie of pensioen Wat ten slotte bij de meesten hoofd-, zoo niet eenig doel is. Nu begrijpen wij best, dat iemand niet voor zijn plezier gaat ambtenaren, doch ietwat helderheid bij het verrichten van het werk, zou toch geen overdaad zijn. Als met precies dezelfde moeite een goed, inplaats van een slecht resultaat kan wor den verkregen of een gelijk resultaat met veel minder moeite, zou het toch niet zulk een ontzettende zelfoverwinning behoeven We zijn zoo nieuwsgierig, dat het eind er van weg is. Twee menschen, die in de ruimte sta ren, zijn voldoende om de halve stad bij elkaar te doen stroomen. Gelooft gij het niet Ik zal u een voor beeld geven Een schoensmeerfirma heeft om reclame te maken voor haar fabricaat hier en daar een schoenpoetser neergezet. In Amster dam en Rotterdam vindt men er tientallen, doch voor Den Haag is het een nieuwtje tenminste een jaar lang hebben we het er zonder moeten doen. De Schoenpoetser hij had niet eens een rood of pimpelpaars jasje aan, niets opvallends stond op het Plein met zijn bak naast hem. Zei niets en deed niets. Stond en wachtte. Jó, wat mot die vent De andere jó wist het ook niet, dus ble ven zij staan. Maar de schoenpoetser-zonder-klanten reageerde niet. Stond en wachtte. De jongens liepen door, eindelijk. Toen kwam er een nieuw stel. Zelfde vraag en zelfde geschiedenis. Daarna een heer zakenman, geen Hagenaar zoo te zien had in een plas getrapt, schoeisel onoogelijk. Vond den poetser een uitkomst. Deed wat hij in eigen stad heel natuurlijk vond. Dat was twee minuten over drieën. Vier minuten over drieën stonden er tus schen de drie en vierhonderd menschen rondom het wereldschokkend gebeuren. En om zes minuten over, zocht de ge reinigde vreemdeling in vollen draf naar een taxi om zich aan verdere publieke attentie te onttrekken. De schoenpoetser is meer op het Plein verschenen. Dat noemt zich wereldstad En zoo zijn we in alles. Heel den Haag hólt als er wat te doen is, ’t komt er niet op aan wat. Een voor stelling in een vreemde, half of niet be grepen taal, zoo zij maar duur genoog is, trekt hoopen publiek. Maar een demon stratie van koken zonder pan, in papieren zakken, eveneens. Zelfs voor vertooningen als het sluiten 1 Kilo I I Postkantoor Sneek. I ROMAN VAN VOETBAL. NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1