Sponsen o Enveloppes. daalders: f 2000 DE VRIES, Opticus NIEPPEL, ZIJN MOORDENAAR. SNEEKER COURANT (67ste Jaarganfl) en WYMBRITSERADEEL (14ie Jaargang) Meubelfabriek NEDERLAND. |,I.A. Huizinga. Van de Leeuwarder Rechtbank. No, 10. Zaterdag I November 1913. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECL AM EKOLOM. Nieuwstijdingen. *0 Firma H. Brandenburgh. gjToilet- JbijMEINDERSMA.j Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZand - Sneek. bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) f 200 «..4f 150f 75f 50 wf 25 altiten tige ’t ƒ1.50 1 Kilo 1 Om (Wordt vervolgd.) „De plicht fronst de wenkbrauwen, zoo lang ge hem ontvlucht, volg hem en hij lacht u toe.” voor zou bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. STOOMDRUKKERIJ is a.s. DINSDAG 4 NOV. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek, voor de levering van brillen voor alle ooggebreken. en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. toch tot het besluit, dat Richard een ge deelte der opbrengst van het riddergoed Krieme, dat verpacht zou worden, zou be houden. Van de pachtgelden echter zou een gedeelte worden ingehouden, om de schulden langzamerhand te betalen. Ludmilla bleef bij mevrouw von Raben- horst, die haar tot Richard’s overlijden, wan neer Krieme weer in haar bezit zou komen, een kleine rente, woning en levensonderhoud op Rabenhorst afstond. Na een half jaar werd eindelijk de schei ding uitgesproken en besloot de ambtsraad, trots Dora’s tegenstreven, het landgoed Krieme te pachten. Van alle schikkingen was die met Boll- meyer de moeielijkste. In hem kampten twee stroomingen. Aan de eene zijde zag hij in, dat hij als mensch, buurman en oude vriend de Rabenhorsten de hand moest toereiken om hen te steunen. Van de andere zijde vreesde hij een uitlegging voor deze handel wijze, zooals Doortje ze hem had gegeven. Ten slotte gaf hij toe aan zijn goed gevoel en nam hij Krieme toch. Door deze treurige gebeurtenissen waren de treurige familieomstandigheden, zoo niet in al haar kleinigheden, dan toch grooten- deels aan openbaarheid prijs gegeven. Wat men niet wist ging men raden, voegde hier en daar er nog iets aan toe en misschien ware het beter geweest de deelnemende mensoheid de volle waarheid te zeggen, dan haar in half donker te laten rondtasten. Ludmilla moest, hoe weinig het ook met haar wenschen overeenkwam, haar tante volgen op een reis naar Teplitz. Vandaar wilde mevrouw von Rabenhorst naar Tyrol reizen, om daar eenigen tijd te verblijven. Later wilde zij een kuur ondergaan in het stille badplaatsje Dievenow aan de Oostzee, Wanneer de alles verdrijvende golven des tijds over deze familieaangelegenheden wa ren gespoeld, zou men in stille eenzaamheid den winter doorbrengen op Rabenhorst of, indien de inrichting van het huis nog niet gereed was, op een andere bezitting van Ludmilla’s tante aan de Hongaarsch-Gali- oische grenzen. Tapis Beige- en Koehaarkarpettenu )|Kinder- (iGlazen- ^Gummi- BALK. Voor de akte vrge enorde-oefe- ningen der gymnastiekslaagde te Amsterdam de heer G. Hettinga, vroeger alhier, leer ling der R. K. Kweekschool voor onder wijzers te Hilversum. Bjj de herstemming voor een lid van de Prov. Staten in Amsterdam V werd gekozen de heer mr. Deking Dura (V. L.) met 5618 stemmen tegen 2390 op den heer W. de de Vlugt (A.R.) Naar de L. C. meldt, is onder het vee van Koop Piekeboer te Wjjnjeterp door den districtsveearls mond- en klauwzeer geconstateerd. Tusschen Vlissingen en Oost-Souburg reed de dochter van den machinist L. Eensklaps ontmoette zg een man, die van zjjn fiets afsprong en haar aangreep. Toen het meisje om hulp riep, vloekte en dreigde hjj. Hjj had blijkbaar het doel, haar het horloge te ontrukken, maar op haar hulpgeroep kwam een conducteur aanloopen. De aanrander sprong op zjjn fiets en reed naar Vlissingen. Een onderzoek, door de politie ingesteld, leverde nog niets op. Hoe groot de overvloed van onderwijzers is, vooral bjj de bijzondere scholen, blijkt uit een paar medededeelingen van de Rott. Een onderwijzer, die 3 jaren als tijd'eljjk en als volontair dienst deed, solliciteert nog steeds naar een vaste betrekking. Voor eene vacature te IJselmonde boden zich niet minder dan 132 sollicitanten aan. Van eene kweekschool zjjn 8 van de 15 geslaagden na een jaar vergeefs solliciteeren, geplaatst op een kantoor. Waar moet dat een volgend voorjaar heen Een diepe stilte heerechte in het vertrek de klok alleen liet haar regelmatig tik tak tik tak hooren. Van tijd tot tijd gaf Bruno het vuur nieuw voedsel; Clarissa staarde in den rossen gloed; blauwachtig roode rookwolkjes kringelden omhoog. „Wil ik je wat zeggen, Bruno?” vroeg Clarissa zacht. „Doe het, lieveling 1” „Gij weet het al lang, doch ik ben toch aan je verschuldigd, het in woorden uit te drukken „Mij Echuldig? Gij zijt de schuldeischer.” „Herinnert gij je nog dien Zondagmorgen in Friedrichshagen, toen wij uit de kerk kwamen „Clarissa I” „Weet ge, hoe wij op de bank zaten in de duinen „Clarissa I” „Toen had ik je nog slechts lief I” „ClarissaI” „Maar thans bemin ik je I” Was het toeval was het iets uit de tusschenwereld, welke ligt tusschen hemel en aarde? De gouden reiger, het ornament boven den haard, waarschijnlijk losgegaan door de hitte, viel knetterend in stukken naar beneden. Wederom had mevrouw von Rabenhorst een lang onderhond gehad met Bruno von Glatbeck. Het onderwerp was geen aange naam geweest. Zij hal ontdekt, dat Krieme beladen was met schulden en niet langer te behouden was. Zij zou haar eigen land goed met hypotheek moeten belasten Doch daartoe was zij niet over te halen, waarin Bruno haar volkomen gelijk gaf, vooral met het oog op de andere erfgenamen. Ludmilla had reeds meer dan genoeg van haar erf deel genoten. Bovendien had Bruno van mevrouw von Rabenhorst gehoord, dat Ludmilla halstarrig weigerde, tot haar man terug te keeren. Zij stond op een scheiding Richard mocht voorwaarden stellen, welke hij verkoos. Lang werden de onderhandelingen slee- pend gehouden. Ieder moest inzien, dat het ’t beste was, wanneer Ludmilla en Richard van elkaar scheidden en de laatste naar haar tante terugkeerde. Eindelijk kwam men 31). In zulk een pijnlijken toestand vond Bruno hen; hij betaalde den heeren hunne vorde ringen en wist met hun hulp ook de zaken te Nizza en Parijs te schikken, waarbij bleek, dat ongehoorde woekerwinsten werden ge trokken. De heeren beloofden Bruno, in ’t belang der familie een voortdurend stilzwijgen over deze onaangename zaken te zullen bewaren en trokken daarna, hoogst voldaan over het optreden van den baron, weder naar Nizza. Het was geen vroolijke reis, die Bruno deed met zijn broeder en zijn schoonzuster. Voorloopig roerde hij de toekomst in ’t ge heel niet aan, doch in stilte overlegde hij wat hem verder te doen stond. Dat eenge- heele ommekeer in beider leefwijze noodza kelijk was, behoefde geen betoog meer. Bruno was ter neer geslagen. Doch meer nog dan de ontredderde toestand hunner financiën bedroefde hem de verhouding, waarin de beide echtgenooten met elkander leefden. Het ontbrak niet aan onverkwik kelijke scènes en Ludmilla’s houding tegen over de Engelschen, die eigenlijk hun ge vangenbewaarders waren, was zoo koket, zoo uitdagend geweest, dat hij, de strenge aristocraat, de Noord-Duitsohe edelman, zich daarover had geschaamd. Zijn broeder Richard scheen daarin niets bijzonders te zien, een bewijs, hoe zeer zijn liefde voor Ludmilla was bekoeld, hoe zeer zijn eergevoel had geleden. „Ja, ja, verwoest van den stam tot in ’t hart,” zuchtte hij en hij pijnigde zijn hersenen om een middel te vinden, dat dit alles zou kun nen herstellen. Zaken hielden hem in Keu- Tiisdeitojoun hat de krite »Snits« fen it Selskip for Fryske Tael- en Schriften- kennisse syn jierforgearringe hawn. It is al lyk as mei alle forieningen, in lyts part fen de leden komme. De skriuwer hie krekt as altiten tige ütwirke oanteikeningen, hwer ’t er hertelik for tanke is. Mei de jildsaken giet it nou better, sa bliik ut it forslach fen de ponghalder. E. VON WALD—ZEDTWITZ. (Schrijver van „De dochter van den Spion".) n, 5®g? len achtf r, zoodat hij broeder en schoonzuster aan hun lot overliet en hen alleen naar het vaderland liet vertrekken. Onderweg werden nog verschillende der bekende scènes afge speeld, tot eindelijk Ludmilla kortweg wei gerde haar echtgenoot naar Krieme te vol gen. Hoe ook mevrouw von Rabenhorst, die aan het station was, haar trachtte te overreden, Ludmilla hield vol, steeg in het rijtuig der barones en reed met haar naar haar landgoed. „Misschien is dit nog wel het beste, arm kind,” zuchtte de oude dame, toen zij na een zwijgenden rit te huis waren gekomen. „God zij gedankt, Clarissa, dat ik terug ben,” sprak Bruno, terwijl hij zijn vrouw omhelsde, „waar is Kunibert Is hij gezond geweest „Sst ssthij slaapt. Naar mij vraagt ge in ’t geheel niet, of ik gezond ben en hoe ’t mij gaat.” „Gekje, dat zie ik toch wie je aanziet, leest het van je voorhoofd, hoe wèl gij je bevindt.” „En zoo gelukkig, zoo onuitsprekelijk ge lukkig,” voegde zij er zacht aan toe, terwijl zij Bruno aan haar hart drukte. Des avonds zaten de echtgenooten ver trouwelijk aan den haard. De sierlijke wieg naast hen bewoog zich van tijd tot tijd; gelukkig sloegen de ouders het wiegekleed op en lieten hart en oog genieten van den aanblik van den kleinen stamhouder. „Of hij blij zal zijn met het speelgoed, dat ik voor hem heb meegebracht vroeg Bruno. „Ik ben ’t voor hem hoe rijkelijk hebt ge ons bedacht.” „Gaarne had ik nog meer gekocht en ik had nog wel iets verkwistender kunnen zijn, doch die treurige aangelegenheid maar stil, daarvan morgenheden zal deze smar telijke geschiedenis onze vreugde niet ver storen I” „Heden wil ik gelukkig zijn!” voegde Clarissa er aan toe. Bruno kuste haar handhalf zittend, half knielend lag hij aan haar voetenhet vuur vlamde helder op, zooals op dien avond, toen hij van Clarissa’s lippen een zoet ge heim mocht hooren. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Oer de Haed-bistjür-utstellen brocht it bistjür in forslach ut, det troch de gear- komste goedkard waerd en hwer o. yo foarkaem, det in wykblêd wol winskelik wier, mar det wy derfor net meer oan it H.-B. öfstean kotnen, en det hoechde ek net, as üs ütstellen troch it H. B. oernomd wirde. De hear P. Sipma waerd wer bineamd as foarsitter, wylst yn it plak fen de hear D. Huitema, dy ’t nei Den Haech tein is, de hear W. Kuiper keazen is, dy syn bineaming oannomd hat. Op ütstel fen it bistjür is bisletten det wy foar 1 Jan. yettwa jounen hawwe scille en wol ien op 30 Now. o.s., hwer Schuit maker komme scil om oer ien fen syn eigen stikken, t. s. Maerteblom to praten. De 25e fen Wintermoanne krjje wy toa- niel troch it Kritetoanielselskip »Snits«. Nei Jan. hat it bistjür fryichheid krige for de léste joun. Ien dizze gearkomste waerd de hear H. Fennema, dy ’t fersen makke hat ünder de skülnamme Suminona, foarsitter wést hat feu de krite en tsjinwirdich yet folie skriuwt oer it aide selskip, ta earelid bineamd. Voor de akte vrjje en ordeoefeningen der gymnastiek slaagden deze week nog de ANNEX TELEFOON No. 150. heer A. R. de Wit en de dames G. Mein- tema en G. Veen allen alhier. Het volksconcert door Symphonia te ge ven en oorspronkelijk bepaald op 26 Oct., is thans vastgesteld op morgen, Zondag 2 November. Ongetwijfeld zal dit orkest, dat bp de openluchtuitvoering op de Schaapmarkt steeds zooveel succes had ook nu in »Amicitia« een dankbaar publiek vinden. we vernemen zal vanwege de weer Bij den raad der gemeente Katwijk was, naar de voorzitter meedeelde, een schrijven ingekomen, waarin een ingezetene vroeg hem f 100 hooger aan te slaan in den hoofdeljjken omslag, daar de ontvangen aanslag z. i. te laag was. In de werkplaats der firma Kips en Co. was men bezig met het soldeeren van een ledig ijzeren petroleumvat. Toen men met vuur wat dicht bjj het vat kwam, ontplofte het zich daarin bevindende gas, zoodat de bodem er uit vloog. Den 16-jarigen J. de Jong uit Vlaardingen werd een been af gescheurd. In het district Delft is tot lid van de Prov. Staten gekozen mr. M. J. C. M. Kolk man, oud-minister van financiën, met 2383 stemmen, tegen 994 op den heer S. P. Baart (S.D.A.P.) De vlieger Kuhne had zich voorgenomen een vlucht te doen van Johannisthal over Keulen naar Parijs en vandaar naar Biar ritz en San Sebastian, ’s Nachts om half een steeg hjj op. Toen hjj echter in de buurt van Kassei wilde landen, zagen de toeschouwers, dat de machine kantelde en boven op een paar boomen terecht kwam. De takken door boorden de machine en het benzine reser voir werd vernield. De benzine ontvlamde en spoedig stond alles in lichte laaie, ook de vlieger. Om zich te redden sprong hjj van eene hoogte van 15 M. uit de machine. Boeren vonden hem en doofden de vlammen, die hem echter, dankzij de dikke kleeding, weinig hadden geschaad. Erger is dat hjj een paar ribben heeft gebroken en de longen wat zjjn beschadigd. Levensgevaarlijk zjjn zjjne wonden niet. Naar Sneeker Bestuurdersbond ook dit jaar een St. Nicolaasfeest worden georganiseerd voor de kinderen van leden van aangesloten vereenigingen. Door Ged. Sc. is voor elke gemeente vastgesteld het aantal te leveren manschap pen voor de lichting 1914. Het bedraagt o. m. voor de gemeente Sneek 56 van de 58 lotelingen, Wjjmbritseradeel 80 van 83, Ijlst 5 van 5, Rauwerderhem 12 van 13, Sloten 8 van 8, Gaasterland 24 van 25, Hem. Old. en Noordwolde 26 van 27, Sta voren 9 van 9, Workum 22 van 23. De voorspelling, dat de nieuwe militie- wet vrjjwel algemeenen dienstplicht alle goedgekeurde militieplichtigen brengen, wordt dus wel bewaarheid. De beide Workumers, Wiebe N., die een agent van politie en Anne G., die een be- lastingcommies beleedigde, werden veroor deeld tot 10 dagen hechtenis of f 10 boete. De eisch tegen beiden was 7 dagen hech tenis. HINDELOOPEN. De heer H. de Vries alhier slaagde te Leeuwarden voor het examen vrjje en orde-oefeningen der gymnastiek. t ■is. I DIJ LICHTE aandoeningen aan- D gewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekte. Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. - in verschillende grootten, J Verkiezing Prov. Staten. Mond- en Klauwzeer. Een brutale aanranding. Waar moet dat heen? Krite Snits. o— Feuilleton. ROMAN VAN NIEUWE SNEEKER COURANT Volksconcert. St. Nicolaasfeest. Zoo zijn er niet weel. Ontploffing. Prov. Staten Zuid-Holland. Een mislukte reis. Lichting 1914.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1