f2000 Aanvraag Gratis Verzekering. iEÏX Sponsen L 1 SNEEKER COURANTJ67st* Jaargano) e„ WYMBR1TSERADEEL (14.ie Jaargang) S f 200 f 150 --“Ff 75f 50 f 25 II. O DAALDERS, i Zaterdag 8 November 1913. 30e Jaargang. No. 12. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande TM RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen t. I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZfllld Sneek. TELEFOON No. 150. I I j Toilet- j Jbij MEINDERSMA.! BUCHANS t I Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) .at. Katholiek van ƒ1.50 1 Kilo Vries te Harlingen. ra t Om Straat met huisnummer Beroep Ouderdom den 191 (Plaats en datum invullen) onderteekening bij verlies van elke andere V ing e r. ct. jGummi- 9 ct. 1 8 2 3 ons. 0 ct. 2 3 3 3 3 5 Er was gelegenheid voor debat, waarvan echter geen der aanwezigen gebruikmaakte. De begaafde spreekster werd door een 60-tal dames en een 20-tal heeren, die meest op eerbiedigen afstand achter in de zaal de keurige rede aanhoorden, met stille aandacht gevolgd. De Centr. Lib. Kiesvereen. in het district Ridderkerk heeft aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken een adres gericht met het verzoek om, de Kieswet zoo te wijzigen dat stemming en herstemming op Zaterdag van ’s morgens 7 tot ’s avonds 11 uur worde gehouden en de stembussen des Maan dags daarna ’s morgens om 9 uur worden geopend. Adressanten meenen, dat dan zoo goed als alle kiezers hun plicht kunnen vervullen en niemand tot Sabbath- of Zondagsont- heiliging wordt gedwongen, noch iemandjn zijne godsdienstige overtuiging gekwetst. Het Bestuur der schoolvereeniging voor Christelijk onderwijs te Westergeest (bij Kollum) verzuimde, om opnieuw Koninklijke landsche Katholieke zusters vooruit. Spreekster roept daarom uit Vrouwen ontwikkelt u, wetenschappelijk en sociaal. Gij Katholieken sluit u bij ons aan. Er is gezegd, dat de vereen, voor vrouwenkiesrecht bij den stem busstrijd van dit jaar links steunde, maar dat is niet waar. Er was zelfs bij velen een heftige tegenstand tegen het concen- tratie-program. Had minister Heemskerk maar gezinshoofden-kiesrecht geregeld, dan zou het anders gegaan zijn. Een vraagstuk, waarvoor 120.000 man nen en vrouwen zich opmaken, mag niet als een bagatel worden beschouwd. Te Witmarsum hield men een vergade ring van het comité voor de onafhankelijk- heidsfeesten met belangstellenden. Het ge vierde feest, waaraan door alle richtingen met groot animo was gewerkt, gaf aan leiding tot de vraag, of men voortaan niet elk jaar een feest kon organiseeren en dan de kermis afschaffen. Men gevoelde daar veel voor, zoodat eene commissie van 5 personen een feestprogramma voor 1914 zal ontwerpen. Bij de gehouden kamerverkiezing in Am sterdam HI (vac. H. Polak) verkreeg de heer C. J. Kuiper (R.K.) 1946, P. Otto (conc.) 3314, J. Oudegeest (S.D.A.P.) 4604 en D. J. Wijnkoop (S.D.P.) 180 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren Otto en Oudegeest. De heeren Troelstra en Polak werden dezen zomer bij eerste stemming gekozen met resp. 7309 en 4831 stemmen. V rouwenkiesrecht. Dinsdagavond trad in „Amicitia” voor de afd. Sneek van de Vereen, voor Vrou wenkiesrecht op mevrouw C. Muldervan der Graaf, lid van het Hoofdbestuur en algemeen Inspectrice der Levensverz. Mij. „De Nederlanden.” In het openingswoord van de voorzitster der afdeeling, mevr. R. Gortervan Gor- kum, herinnerde deze aan het optreden van vroegere spreeksters. Om echter de veel zijdigheid van het vraagstuk van vrouwen kiesrecht te laten zien, was deze spreek ster uitgenoodigd, die een tweetal onder werpen hoopte te behandelen. 1. Vrouwenkiesrecht in verband met Levensverzekering en E^2. V rouwenkiesrecht standpunt. De spreekster begon met de opmerking, dat er oogenschijnlijk geen verband tusschen het levensverzekeringsvraagstuk en vrou wenkiesrecht bestaat. Dat komt omdat er in het verzekeringsvraagstuk nog zooveel duisters is. Spr. wil echter voornamelijk aantoonen de van levensverzekering, hoewel er ook een groot sociaal belang aan vast zit. Het blijkt echter dat de vrouw op dit terrein ook gebonden is. Zelf kan zefgeen verbintenis sluiten, hare handteekening, zonder die van den man, is zonder waarde, ja zelfs zijn de vóór het’huwelijk gepleegde handelin gen der vrouw, na dat tijdstip niet meer geldig. Spr. illustreert deze zaken met practische voorbeelden. De kortste en beste weg tot verbreking dezer banden zou zijn, wijziging der hu welijkswetgeving, die de vrouw meer vrij heid waarborgt. Maar hoe lang toeft deze wijziging al niet. Daarom wordt het tijd, dat de vrouw optreedt en ziet, dat ze het stembiljet krijgt, om daardoor naast den man, mee invloed uit te oefenen op den gang van zaken. Wat is levensverzekering Eigenlijk eene vereeniging met contribuanten, die naar rato en bij moeilijke omstandigheden, uit- keeringen doet uit de algemeene kas. Reeds in oude tijden vond men instellingen, die veel overeenkomst hadden met begra fenisfondsen en dergelijke. Hieruit^ijn lang zamerhand vereenigingen ontstaan, die steun boden in moeilijke tijden. In de Lambertusstraat te Rotterdam is aangehouden de dienstbode A. M. F. S. die ten nadeele van mevr. I. bij wie zij eenigen tijd geleden diende een gouden armband had gestolen. De armband was verkocht, maar is in beslag genomen. De 43-jarige C. A. van L. uit de Roep- horststraat te Rotterdam had het ongeluk bij de werkzaamheden aan eene eerepoort van eene ladder te vallen. Hij kwam eerst op een ijzeren hek terecht, daarna op den grond. Op weg naar het Diakonessenhuis is de man overleden. Ondergeteekende, verzoekt als betalend Abonné op de NIEUWE SHEERER COURANT een polis voor verzekering tegen ongelukken. Naam en voornaam (voluit Woonplaats: Voor de Cursussen, die het „Comité voor Stelselmatige Volksontwikkeling in het leven tracht te roepen, hebben zich ruim 90 personen opgegeven. De met de a.s. deelnemers (neemsters) te houden bijeenkomst zal nader in dit blad worden aangekondigd. Het provinciaal comité in Friesland van den Chr. Nat. Werkmansbond vergaderde in Leeuwarden onder voorzitterschap van den heer G. I. v. d. Ploeg. Deze wees in zijn openingswoord op den bloei van den Bond in het geheele land. Hij telt nl. 152 afdeelingen met 14.000 leden, waarvan in Friesland 26 afd. met 1126 leden. Van zulk een Bond kan, als ieder actief is, een reuzenkracht uitgaan, te meer daar hij over bloeiende fondsen beschikt. Met dankbaarheid herdenkt Spr. het werk van minister Talma, waardoor straks een 70.000 oude arbeiders en arbeidsters met dankbaarheid hun f2 zullen ontvangen. Spr. hoopt, dat aan deze wet spoedig uit breiding mag worden gegeven. Het ontwerp Landarbeiderswet noemde de voorzitter ook van groot belang. Er werd besloten in Februari eene Vergadering te Snoek te houden, waar een actueel onderwerp zal worden behandeld. De Penningmeester had op een ontvangst van f 203.04 een nadeelig saldo van f 7.89. De ontvangsten van het fonds werkver schaffing bedragen f 1248.39, dat in ver schillende afdeelingen gebruikt wordt voor vlasbewerking. Als bestuursleden werden herkozen de heeren K. Tuinstra ie Sneek en L. de Adviseurs bleven de heeren J. L. Oosterhoff te Ternaard en ds. J. Langman te Harlingen. Dinsdag werd door den Hoogen Raad behandeld het cassatieberoep van Jelke Boonstra, oud 37 jaar, die door de recht bank te Leeuwarden was veroordeeld tot 2 maal f200 boete of tweemaal 60 dagen, omdat hij te Sneek buiten noodzaak ge neeskundigen raad en bijstand had ver leend aan een paar aan tuberculose lijdende personen. Men herinnert zich nog hoe deze zaak eerst voor het kantongerecht te Sneek had gediend. Het O. M. concludeerde tot verwerping goedkeuring op hare Statuten te vragen, van het cassatie-beroep. BALK. In de Woensdag gehouden ver gadering der Geref. Kerken in declassis Sneek werd na examen met algemeene stem men de heer J. van Henten, candidaat te Dedemsvaart en beroepen naar hier, toege laten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Ds. van Henten hoopt nu 14 Dec. zjjn intrede te doen, nadat hjj is bevestigd door Ds. W. L. Korfker te Hommerts. V. P. N. Het aantal leden der Vereeniging tot bevordering der pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland bedroeg op 15 October 19.758, waarvan in Friesland 4502, het hoogste aantal. Limburg volgt met 3548. Het kleinste aantal leden telt Zeeland met 675. De eigenlijke grondlegger der levens- verzekeringsidee is echter geweest. Daarbij ontwierp Chr. Huyghens de waarschijnlijkheidsleer en de Amster- damsche burgemeester Budde bracht deze leer in toepassing op den levensduur. De strijd voor de levensverzekeringsidee was echter zwaar. En nog is de tegenstand van vele zijden niet overwonnen. Vooral bij de vrouw is deze groot. En daar spreek ster niet gaarne het praedicaat „domheid” op hare sexe wil toepassen, zal ze het maar noemen kortzichtigheid. Het beste bewijs hiervoor is, dat de ontwikkeldste vrouw het spoedigst voor levensverzekering is te vinden. In den breede gaat Spr. na, hoeveel zorg er door zoodanige verzekering kan worden weggenomen. Hoe men, waar de rampen des levens zelve niet zijn te kee- ren, zich toch tegen de gevolgen kan vrij waren. Maar Spr. begrijpt wel, als men uitgaat van de gedachteik wil waar voor mijn geld, dan valt het betalen der premie’s zwaar. Laat echter de vrouw niet te veel omzien naar de roos der ijdelheid, maar dat ze leere waardeeren de cactus der ver zekering, die op het oog «tekplig en wei nig begeerlijk is, maar die zich des nachts opent en dan hare geuren verspreidt. Met eene aanhaling uit het werk Eufemisten van Dixi, waarin de bijzondere geschikt heid der vrouw voor het levensverzekerings- wezen wordt aangetoond, besluit de Spr. dit deel barer rede. Vrouwenkiesrecht is niet alleen wensche- lijk, maar positief goed. Aldus begon de Spr. het tweede deel barer rede. Dat positief goede wordt ech ter niet door allen erkend. En vooral vele van Spr. geloofsgenooten, de Katholieken, kanten zich nog tegen de idee, dat het kies recht ook der vrouw behoort. En al geven ze ook door hun woorden te kennen, niet zoo vijandig te zijn, hun daden blijven weg. En hoe denkt over dit vraagstuk Positieve uitlatingen zijn er niet, maar sommige dingen vestigen den indruk, dat deze niet tegen vrouwen kiesrecht is. De nonnen uit een klooster in Oostenrijk kregen nog niet lang geleden vrijheid om aan eene verkiezing deel te nemen. En vele katholieke hoog waardigheidsbe kleders zien het onrechtvaardige van den huidigen toestand tegenover de vrouw. Ook zij willen een daadwerkelijk medeleven der vrouw. Tal van krachtige uitspraken van voor aanstaande mannen haalt spr. aan. Maar hoe kan het ook anders. Het Chris tendom heeft de vrouw opgehaald, zou dan datzelfde Christendom het onrecht, dat ook thans nog de vrouw geschiedt, niet zien, maar mee bestendigen In België zal spoedig de deur opengaan voor vrouwenkiesrecht. Daar vindt onze be- beweging steun bij de voornaamste Katho lieken. In dat opzicht zijn ze onze Hol- Gevolg zal nu zijn, dat de school in elk geval één jaar de subsidie zal moeten mis sen en daarmee in grooten financiëelen nood verkeert. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. ABONNEMENTS-PRIJS Por jaar fl.50, franco per post f2./buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. In den ouderdom van 70 jaren overleed Dinsdag te Leiden dr. F. A. Jentink, sinds 1884 directeur van ’s Rijks Museum van natuurlijke historie aldaar. De overledene was in 1844 geboren in het dorp Nijland. Hij studeerde te Leiden, waar hij in 1875 promoveerde tot doctor in de zoölogie op een proefschrift getiteld Over systematiek en generatieorganen van naakte pulmonaten”. Na zijne promotie was hij tot 1884 conservator aan bovengenoemd museum. De overledene droeg het orde- teeken van den Nederlandschen Leeuw. De directeur-generaal der posterijen heeft bepaald, dat met ingang van 16 dezer alle brievengaarders op rijkskosten van loopdienst zullen worden ontheven. Den ad- ministratieven dienst zullen ze moeten on derhouden. 4 j. w in verschillende grootten, 1 ■WMWMWMkWMWAWMMME Maak hem dan in orde; het is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis alleen door het heilzaam effekt, merkt ge dat ge genezen zijt door Stemming op Zaterdag. Een duur verzuim. Een jaarfeest en geen kermis. Kamerverkiezing Amsterdam III. hoogs zedslljke waarde Dievegge. Ongelukkige val. Ontwlkkelings-cursusssn. Chr. Nat. Werkmansbond. Een kwakzalver. Kerknieuws. Jan de Wit Z. H. de Paus NIEUWE SNEEKER COURAh AN*N E X Dr. F. A. Jentink. Zondagsdienst van brievengaarders.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1