1, f2000 MEINDERSMA I! Westerhofs Koffie SNEEKER COURANT (óisujaar gang) cn WYMBRITSERADEEL (14* Jaargang) Ziekenverplegings- Artikelen. A A Preanger 72 ets. per pond. DE JONG’S Hagelslag- Chocolade. Woensdag 19 November 1913. 30e Jaargang. No. 15. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen RECLAMEKOLOM. BREUKBANDEN. b BUIKBANDEN. hl leuwstijdingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand Sneek. TELEFOON No. 150. W YM BR ITSE RADEE L i van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de JELollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bu“gef200o f BOhLTvzJ 75 s ra «25 Invaliditeit. I Overlijden, j 1JV of Oog. J van een Duim. sJV Wijsvinder. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. f W ij s v i n g e r. t [- Boterham a'O H Kilo/1- 1 Ons 0.24 bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. >nd. ct. ka. 30. 20. )0. ?n. sche per bij O v e r 1 ij d e n. ons. ct. BIJ RAADSVERGADERING van Een nieuwe Chocolade voor de In bua.en van 1 Kilo 1.80 H Kilo 0.55 en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertenticn kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. Bij de automobielsport, de rensport en veleandere sporten is het succes en dikwijls het leven van de rustige en zekere hand en van de lichamelijke be** kwaamheid afhankelijk. Daar de caffeine hart, zenuwen en andere orga nen verzwakt, prefereeren verstandige sportbeoefe naars de caffeïnvrije koffie „Hag”. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Nov. 1913, welke, wegens onbekendheid van de geadresseerden niet z}jn kunnen worden uitgereikt. Brieven. ANNEX ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. 9 van n noo- ver- voor is reeds gebruik n w w n v op Zaterdag 15 November 1913, ’s voorm. lO’/a uur. ld. it. en mededee- ter grootte van 70 a 80 M2., bepaald onmis baar voor hem is. De Voorz. licht toe, dat adressant reeds eenmaal de berm in gebruik had genomen zonder vergunning en er toen een varkenshok op zette. Dat is toen op aandrang van B. en W. onmiddellijk verwijderd, maar toch advi- seeren B. en W. het verzoek af te wijzen. De heer M i e d e m a zegt, dat hier een mis verstand bestond tusschen de fam. v. d. Meer en de gemeente, omtrent den eigendom genoemd strookje. Adressant wil een vrije reed naar zijn erf. En daarom is Spr. voor inwilliging. De V o o r z. acht dit stukje berm niet dig voor vrijen toegang. Ook is het onbekend, welke bestemming adressant er aan wil geven. En wat het misverstand aangaat, waarvan de heer Miedema spreekt, er was toen nog een minderjarige onder de fam. v. d. Meer en om diens wille is er door de gemeente steeds be taald. B. en W. zien niet de noodzakelijkheid, noch de wenschelijkheid in om de strook te verkoopen. De heer Landman is niet tegen verkoop, maar dan onder de bepaling, dat er geen var kenshokken komen. Want die bedoeling heeft hij er toch mee, en die varkens van adres sant, daar weten wij alles van De V o o r z. meent ook, dat we van dien berm T. Woudstra Haarlem. W. Schaap Deersum. Scholte Amsterdam. o NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. Met ingang van 13 October is be noemd tot 4e machinist b/d Kon. Paket- vaart de heer W. Eissens, oud-leerling der Ambachtsschool alhier. Nutsavond. Wjj herinneren onze lezers aan den Nuts- avond op morgen 19 Nov., waar de heer Frans Hulleman voordrachten ten beste zal geven. Blijkens de advertentie in dit num mer kunnen ook niet-leden toegang krijgen. Een kosteljjke gelegenheid om eerste-rangs- werk te hooren. Thans sluit de Voorz. de discussie en brengt hij het voorstel van B. en W., om van de beslissing van Ged. St. in hooger beroep te gaan, in stemming. Het wordt aangenomen met één stem tegen, die van den heer Dr. Rengers. Nog wordt mededeeling gedaan, dat de kos ten van den aanplant van boomen langs den weg Oudega—station f 416 bedragen, waarvan de adressanten de helft willen betalen- Punt III. Adres van C. Wiersma te Schar- negoutum om de tolinning bij de brug aldaar onderhands in pacht te mogen houden. Adressant verzoekt, hem verlenging van pacht toe te staan voor den tijd van 5 jaren tegen de oude som van f 250. Waar adressant oud is, daar zal zijn zoon hem bijstaan in de be diening der brug. B. en W. stellen voor den 83-jarigen man, over wien nooit te klagen viel, zijn verzoek toe te staan. Daartoe wordt met alg. st. besloten. Punt IV. Adres van A. Atsma te Wolsum om de tolinning bij de brug aldaar onderhands te jachten. Adressant maakt bezwaar tegen do hem in de vorige Raadvergadering gestelde pacht som van f 377. Weth. De Boer, herinnerende aan het vorige raadsbesluit in dezen, vindt dit wel wat on billijk. Hij wil dat besluit intrekken en aan Atsma de brug voor de toen besproken som van f 277 maar geven. Vooral nu men de brug te Scharnegoutum zoo maar voor f 250 gaf, terwijl deze eer be ter dan minder is. dan die ce Wolsum, vindt Spr., dat we ons niet schuldig mogen maken aan inconsequentie. Hij vreest, dat bier te veel tegenzin in den persoon bij komt En toch hoort men over Atsma ook in het geheel geen klachten. De heer Feenstra meent, dat de heer De Boer de kwestie niet juist stelt. Het is hier geen kwestie van geld, maar de vraag, hoe Atsma indertijd aan de brug is gekomen. Van daar ook het vorige Raadsbesluit. Spr. is ook nu voor publieke verpachting. Weth. Jor ritsma is het eens met zijn col lega De Boer. Hij wil voor allen gelijke be handeling:. Wat de heer Feenstra zeide, en wat ook in de vorige Verg, is gezegd, omtrent de historie aan deze brug verbonden, moet bewezen worden. We mogen niet onbillijk zijn. De heer Dr. Rengers heeft geen gedachte aan persoonlijken tegenzin. Maar nu we niet dezelfde som kunnen krijgen als voorheen, is hij voor vrije mededinging. Zoo zou men toch ook ten opzichte van Scharnegoutum hebben gehandeld. De Voorz. licht de historie van voor 3 ja ren nog eens toe. De heer Wesselius vindt bezwaar, om in de eene Verg, een besluit te nemen en in de volgende dit besluit weer in te trekken. Daar mee Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burge meester. Secr. de heer J. Poppinga. Aanwezig zijn alle leden. Na lezing van het formuliergebed opent de Voorz. de Verg. Punt I. Notulen van 11 October j.l. De notulen der Verg, van 11 Oct. worden na lezing onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken lingen. Ingekomen stukken a een schrijven van de veldwachters, waarin zij dankzeggen voor de verleende tractements- verhooging b een schrijven van gelijken inhoud van de wegwerkers c een schrijven van Ged. St., houdende de mededeeling, dat hun college de beslissing omtrent de pensioenregeling der gemeente ambtenaren heeft verdaagd. Wordt besloten deze stukken voor kennis geving aan te nemen. d verzoekschrift van de heeren Terpstra en Swierstra en mej. Mijlijma, namens de zangvereen. te Goënga, om gebruik te mogen maken van de 0, L. S. aldaar op de door den Raad daarvoor gestelde voorwaarden. Met alg. st. wordt op dit verzoek gunstig beschikt. De heer Koopmans Daar hebben ze ze ker al op gerekend, want er is reeds gebruik van de school gemaakt. e resolutie van h.h. Ged. St., dat zij het raadsbesluit tot sluiting der Openbare School te Oudega niet goedkeuren. De weigering berust o.m. hierop, dat er nog J. de Jong 2 stemmen. A. R. de Jong 6, H. de Jong, Heeg 5 en G. Posthumus 1 stem. Bij tweede vrije stemming wordt gekozen de heer A. R. de Jong te Woudsend met 8 stemmen, tegen 5 op den heer H. de Jong te Heeg. De heer de Jong zal 1 Jan. in functie treden. Punt X. Benoeming van een hoofd der 0. L. School te Goënga. Daar de eenige sollicitant, de heer J. Heeg- stra, eerste onderwijzer te Harlingen zich he denmorgen heeft teruggetrokken, omdat de school in Goënga zoo ver van het dorp stond en hem de salarisregeling zoo slecht voorkwam, kan geene benoeming plaats hebben en wordt dit punt van de agenda afgevoerd. Punt XI. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1913. Met het oog op het ,,toeslagwetje” is voor het laatste halfjaar 1913 eene verhooging der uitgaven noodig van f 140 en met het oog op de aangenomen pensioenregeling der gemeente ambtenaren van 1 Oct.-31 Dec. eene verhoo ging van f 635, welke echter grootendeels wor den terugbetaald. Punt XII Af- en overschrijving van posten der begrooting voor 1913. De post uitdiepen van vaarwaters wordt verminderd met f 700 en die van verpleging van krankzinnigen enz. met f 200. Daarna wordt de postvernieuwing van bruggen enz. verhoogd met f 1025. f56.25 wordt teruggegeven op betaald gunningsrecht. Punt XIII Betalingen uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1913. Uit de post onvoorziene uitgaven zal f 25 enflö worden betaald aan twee melkrijders te Offingawier, die wegens brugbouw aldaar schade hadden geleden. Punt XIV Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal 1913. Dit kohier wordt vastgesteld tot een bedrag altjd leerlingen zijn, voor wie openbaar on derwijs wordt gevraagd. Voorts dat de moti- veering van den raad in vele opzichten de sluiting niet kan wettigen, Ook is de afstand naar naburige openbare scholen meer dan 4 K.M. Waarom Ged. St. op grond van art. 192 3e lid der onderwijswet hunne goedkeuring niet aan dit besluit kunnen geven. Het college van B. en W. heeft zoo spoedig mogelijk (eerst Maandag kwam de missive van Ged. St. in) de vraag overwogen Wat nu Zij komen na rijpe overweging tot den raad met het voorstel om in hooger beroep te gaan bij H. M. de Koningin. De Voorz. doet voorlezing van het concept- adres, dat zal worden verzonden. Hierin merken zij op, dat de districtsschool opziener omtrent het getal leerlingen geen juist overzicht geeft. Het getal leerlingen be draagt thans 5 of hoogstens 6. Daarbij komt, dat de betrokken ouders te genover Ged. St. eene andere houding aanne men, dan tegenover B. en W. Ook de moeilijkheid, om weer een hoofd te krijgen, mag worden meegeteld. Voortbestaan der school zou het Rijk en de gemeentenaren komen op eene uitgaaf van 3 a f 400 per kind. Ten slotte betreft het hier geen opheffing, maar sluiting der school. Neemt het aan tal leerlingen toe, dan kan de school altjd nog heropend worden. Op deze gronden meenen B. en W., dat er alle reden is, om in hooger beroep te gaan. De heer Dr. Rengers vraagt, hoe B. en W. komen aan de berekening van 3 a f 400 per kind. De Voorz. antwoordt, dat salaris, woning- huur, rente, onderhoud, schoonhouden, enz. samen ongeveer f 1600 beloopt. De heer Dr. Rengers merkt op, dat dit toch geen uitgave voor de gemeente is. Het Rijk restitueert dit bedrag. De Voorz. wijst er op, dat in het adres ook gesproken wordt van Rijk en gemeente naren. Wij noodzaken, bij het laten voortbe staan der school, Rijk en gemeente toch tot deze uitgaven. De heer Dr. Rengers: Neen, dat doet art. 192. Voorts meent hij, dat er weinig kans is, dat het beroep wordt aangenomen. Het gaat hier om cijfers, aantal leerlingen en de af standen tot de naaste openbare scholen. De Voorz. durft ook niet zoo zeker gaan op eene gunstige beschikking op dit adres. Maar de weigering van Ged. St. staat op zwakke gronden. En bij de betrokken ouders is eene weifeling en ontstemming, die hun tot verzet leidde. De heer Dr. Rengers zou het wenschelijk achten, dat bij het adres ook werd gevoegd de verklaringen, die beide betrokken ouders voor B. en W. aflegden. En voorts het bewijs van hun opzettelijken ommekeer. De Voorz. deelt mede, dat de verklaring van B. Groenveld was neergelegd in een schrijven aan wethouder De Boer, die een zwager van hem is. Dit schrijven is wel vernietigd, maar toch door den Voorz. en Weth. Jorritsma ge lezen, misschien wel door meerderen. Een stem Ja Op een vraag van den heer Landman, of de Voorz. beslist overtuigd is, dat Monkel geen bezwaren tegen de sluiting heeft, ant woordt de Voorz., dat hij daarvan overtuigd is geweest. De heer Monkel (zelf Roomsch-Kath.) is bij den burgemeester genoodigd, en heeft in een onderhoud met dezen, in tegenwoordigheid van den secretaris, verklaard, geen bezwaar te hebben tegen R. K. onderwijs voor zijn kinde ren. Alleen de afstand naar Blauwhuis was wel wat ver, vooral met het oog op één zijner kleinen, die niet zoo sterk is. Kwam men hem echter finantiëel wat tegemoet, dan vond hij de sluiting goed. Zoo stond toen Monkel er voor. De heer Landman merkt ook op, dat er in de houding der beide betrokkenen heel wat is veranderd. En thans houden zij den kop er voor, dat zij hun kinderen niet naar een Chr. school. willen zenden. De heer Hoekstra had de weigering van Ged. St. wel verwacht. Maar er zijn thans maar 5 kinderen meer voor deze school, en waar eerst de ouders geen bezwaren opper den, maar nu de kop in den nek gooien, is hij er voor, thans in hooger beroep te gaan. De heer Wesselius is het eens met den heer Hoekstra. Maar hij wil nog op een feit wijzen. In de Tweede Kamer heeft geen der partijen het voor kleine schooltjes opgenomen. En in het belang der kinderen, én in het be lang van het onderwijs keurde men ze af. Spr. vindt hier ook geen reden tot toepassing van art. 192. Hij vindt het te dwaas om over zoo’n schooltje als te Oudega nog lang te spreken. Onder deze bespreking is de heer Oppe- d ij k vertrokken. Postkantoor Sneek. van f 451.40. Punt XV. Adres van A. van dor Meer te Westhem om de termijn van ontruiming zijner onbewoonbaar verklaarde woning te verlengen. Dit punt moet aangehouden worden, daar de gezondheids-commissie nog niet vergaderde, om hierover advies uit te brengen. Punt XVI. Voorloopige vaststelling van een suppletoirs staat van waterstaatswerken. Tegen dezen staat is o.m. een bezwaar in gekomen van den heer A. B. Visser te Heeg tegen het wegnemen van een bruggetje nabij Gaastmeer. Daar hier eene eigendomskwestie mee in verband staat, willen B. en W., om moeilijkheden te voorkomen, van opruiming van dit bruggetje afzien. Wordt algemeen goedgevonden. Punt XVII. Bezwaarschrift van H. Portiek te Heeg tegen zijn aanslag in het schoolgeld on Punt XVIII. Vaststelling van het 2e sup pletoir kohier van hoofdelijken omslag dienst 1913, worden in besloten zitting behandeld. Daarna sluit de Voorz. de Verg. NIEUWE SNEEKER COURANT geen „bargepölle” behoeven te maken. Het erf van adressant biedt voor zijn bedrijf ruimte genoeg. Daar het voorstel-Miedema niet wordt on dersteund, kan het niet in stemming komen en wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt VII. Voorstel tot wijziaing der ver ordening, houdende bepalingen der maximum snelheid, waarmede in bebouwde kommen van dorpen met motorrijtuigen mag worden ge reden. De Voorz. merkt hierbij op, dat in deze zaak de vorige maal wat overhaast is te werk gegaan. Ged St. verlangen o.m. kaartjes van een en ander. Daarom stellen B. en W. voor, het genomen besluit in te trekken en opnieuw te besluiten een maximum-snelheid vast te stellen voor Hommerts-Jutrijp 20 K.M. voor Heeg en Oudega 15 K.M. voor Woudsend 20 K.M., het laatste om practische redenen. De heer Hoekstra wil voor Oudega ook 20 K M. stellen Voor motorfietsen is het bij tegenwind onmogelijk om met.15 K.M. snelheid te rijden De Voorz. raadt dan, met het oog op den gevaarlijken hoek aldaar, maar af te stappen. De heer Hoekstra heeft echter zoo’n me delijden met h.h. motorrijders, dat ze zich met het voortsjorren van hun stalen ros in het zweet zullen werken, dat hij het met den Voorz. niet eens kan zijn. Hij vraagtIs ook het advies gevraagd van een motorrijder? De Voorz.: Neen (Juist passeert een stoomfiets de Markt straat Algemeene vreugde Na nog eenige bespreking, waarin ook de heer Ages de motorrijders wil laten Inopen en de Voorz. wijst op de beslist gevaarlijke bochten in Heeg en Oudega en de moeilijkheid om zonder chronometer contröle te oefenen, wordt het voorstel-Hoekstra in stemming ge bracht en met 3 tegen 11 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Dr. Rengers, Wesse lius en Hoekstra. Wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Vaststelling eener verordening, regelende de geneeskundige armenverzorging in de gemeente met de instructie voor de ge neeskundigen. De Voorz. merkt op, dat het aan B. en W. niet recht duidelijk was, of ook de vast stelling der verordening en instructie uitge steld zou worden, toen in een vorige verga dering ten opzichte van de geneeskundige armverzorging de oude regeling nog voor een jaar werd gecontinueerd. De gezondheidscomissie had hiertegen geen bezwaar. Op voorstel van den heer Wesseli us wordt dit punt aangehouden? De Voorz. aanvaardt gaarne de wenk van den heer Dr. Rengers om, wat betreft de verdeeling der gemeente in geneeskundige kringen, tijdig de adviezen en voorstellen der raadsleden te ontvangen. Punt IX. Benoeming van een Secretaris boekhouder bij het burgerlijk armbestuur dezer gemeente. Wegens de vele goede sollicitanten was het maken van eene voordracht voor B. en W. moeilijk. Op de voordracht stonden de heeren J. J. de Jong en A. R. de Jong, beiden te Woudsend. Na eene besloten zitting wordt gestemd. Bij eerste stemming verkrijgen de heeren J. eeren wij ons zelven niet. Ook hij is voor publieke verpachting. At sma houdt dan nog een kans. En wij zijn ook verantwoord tegenover de gemeente-fi- nanciën. Daarom is hij het ook eens met den heer Dr. Rengers. Soms vechten wij om f 25 meer of minder en hier zouden wij zoo maar 3 maal f 100 over boord gooien. Het is onvoorzichtig telkens op deze historie terug te komen. En voor ons gaan de belangen der gemeente boven die van enkele gemeentenaren. Weth. Jorritsma gaat accoord met den vorigen spreker, als deze wijst op de ge meente financiën, maar vraagt dan toch Waarom in Scharnegoutum geen publieke ver pachting Er kon wel eens meer in die brug zitten De Voorz. sluit de discussie. Het voorstel van Weth. de Boer, om voor f 277 de brug aan Atsma te geven, komt in stemming en wordt met 5 tegen 9 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Breeuwsma Hettinga, Miedema, de Boer en Jorritsma. Hiermee is besloten de brug publiek te ver pachten. Punt V. Adres van D. Hesselinkte St. Anna- Parochie tot aankoop van een perceeltje aan was, gelegen aan de modderige Geeuw onder Oppenhuizen. Bedoeld perceeltje aanwas, groot 671/2 Are, was door B. en W. aangeboden voor 2 ct. per M2, onder voorwaarde, dat adressant bij dem ping zich te gedragen zal hebben naar van provinciewege te stellen voorwaarden. Adressant berichtte, dat hij de voorwaar den accepteerde. Daarom stellen B. en W. voor, bedoeld per ceel te verkoopen. Met alg. st. daartoe besloten. Punt VI. Adres van J. H. van der Meer te Oudega tot aankoop van een strookje berm aldaar. Adressant betoogt, dat het strookje berm,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1