f2000 Koorts-Thermometers Westerhof’s Koffie i,|. a. Huizinga. SNEEKEK COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEELJUdeJaaroanfl) DAALDERS- A A Preanger 72 ets, per pond. Meubelfabriek NEDERLAND Tapijten Gordijnen. Westersingel. Tel. 118. Groningen. No, 22. Zaterdag 13 December 1913. 30e JaargangB|| I I RECL AMEKOLOM. Gecontroleerde Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I B1J MEINDERSMA. BUCHAN'S P1U.EN Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uit, Den Haag. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleilizand Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) :s: i 200 f 150 F' 175f 50 f 25 Nieuwstijdingen. Jé; ƒ1.50 1 Kilo A. B. 1 Om dus met de beschrijving een bij verlies van elke andere Vinger. En die Hagenaars bleven doorzingen keken even verbaasd als bij het opklinken van een koraal of van het wij leven vrij het gejoel der visschersbevolking ophield en zij, zacht maar volkomen zeker, mêe zongen met een ernst en plechtigheid als gold het een kerkzang. Daar konden zij niet bij. Dat is ook een verschil tusschen de 7i/2 wijken van de residentie en de helft van wijk acht daar bij de zee ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Wij hebben hier in de residentie iets heel merkwaardigs, voor een Hollandsche stad althans. Dat wil zeggen een deel van de gemeente, dat totaal niet bij het overige behoort. In gewone omstandig heden nemen de brokstukken, die een groote gemeente annexeert, in korten tijd het karakter der groote stad aan. Rotterdam is daarvan een voorbeeld wat Kralingen, Delf shaven enz. betreft. (Wat het samengroeien met den Hoek van Hol land betreft, dat heeft nog wel een dag of wat den tijd.) Maar hij, die nu na de betrekkelijk korte jaren, dat Delfshaven en Kralingen geannexeerd zijn, in Rotterdam komt, bespeurt aan letterlijk niets, dat hij de oude stadsgrenzen heeft overschreden. Het is één gemeente geworden: Rotter dammers allemaal. De straten loopen ineen, de huizen, de bewoners zijn aan weers zijden der oude grenzen precies hetzelfde. Zoo gaat het meestal. Doch in Den Haag is het anders. Sche- veningen is onze achtste wijk. Een wijk, die trouwens véél meer omvat dan het eigenlijke dorp. De badplaats valt er onder. Het Villapark langs den Badhuisweg. En tenslotte de Statenbuurt, de buurt van duur- gepensioneerden, van bankiers en (momen teel) rijke beursspeculanten. Met hier en daar een procent of zestig kamerverhuursters er tusschen in, doch die vindt men in dezelfde verhouding, door zoowat heel de stad. Van al die verschillende bestanddeelen van de achtste wijk der stad zijn de Sche- veningers het merkwaardigst. Me dunkt dat een Hollander, die zich in een echt- Friesch dorp zou vestigen, zich niet vreem der kan gevoelen, dan dat Scheveningsche buurtje in de Haagsche conglomeratie. Modern Den Haag heeft ferme breede straten, behoorlijk plaveisel en al wat ver der bij een stad behoort. Scheveningen ik spreek nu van het visschersdorp heeft geen twee straten waar uit een wagen van Van Gend Loos een kist kan worden afgeladen, zonder dat het ver keer onmiddelijk gestremd is. Den Haag heeft over het algemeen huizen van drie verdiepingen, dus van 10 a 12 meter boven de straat. In Scheveningen zijn de meeste huizen zoo, dat men met z’n wandelstok de wind wijzers in ’t rond kan laten draaien. Gesteld althans, dat een Scheveninger zulk een luxe zou begeeren. Want Scheveningers zijn zeelui, visschers, die desnoods aan de manier waarop de tuit van de theeketel stoom uitlaat, niet alleen kunnen zien hoe de wind is, maar ook hoe hij worden zal Scheveningers spreken een taaltje, dat men zonder diepgaande kennis van Gotisch en Oud-Kerkslavisch, liefst nog van oud Angelsaksisch, niet begrijpt. Met hun h’s springen zij om als een Zeeuw of een Lon- denaar, hun a’s zijn een vreemd ding tus schen ai, en ee in. Zij pellen garnalen, maar eten ze niet, schreeuwen met tarbot- schol terwijl zij niets op hun wagentje ten verkoop hebben dan makreel, bot of pieter man. Zij voorzien de halve wereld van haring genaamd zeebanket, en zelf be derven zij hun maag en tanden met koekjes ferm-luidruchtig, en chocolade. (Dit laatste echter is niet specifiek-Sche- veningsch, want dien karaktertrek hebben zij met de Haagsche dames gemeen.) ANNEX TELEFOON No. 150. Een Haagsche dame volgt de mode al kost het nog zooveel moeite, draagt heupen of geen heupen, buik, buste of niet, al naar gelang een of andere Parijsche juffer dat al dan niet wenscht te doen, draagt haar haar of geen haar of haar van ’n ander, naarmate gezegde frangaise meent, dat haar eigen charmes daarmede het best uitkomen. Een Scheveningsche draagt de rokken, de mantel, het voorschoot, de kap-en-naal- den, die haar overgrootmoeder indertijd kocht en sedert erfstuk bleven. Zij heeft heupen, mode of geen mode. Anders zou den de rokken geen houvast hebben. Zij heeft een buste om dezelfde redenen, wijl anders de omslagdoek niet behoorlijk kan worden geplooid. En de Scheveninger draagt denzelfden hoogehoed en denzelfden duffeljekker of duffel gekleede jas, waarin zijn overgroot vader zijn opa ten doop ging brengen. Dat Scheveningen nu heeft feest gevierd. Feest vanwege de onafhankelijkheid. Geloof me, waarde lezer, dat het abso luut mijn voornemen niet is, u te onthalen op een beschrijving van het twee of drie honderdste eeuwfeest, dat gij, door welke omstandigheid dan ook, niet hebt kunnen bijwonen. Verre van dien. Bij alle vreugde, die iemand zou mogen gevoelen over die her wonnen onafhankelijkheid, is het toch wel wat te veel gevergd om een jaar lang er over te blijven feestvieren of van feest viering te lezen. Zoomin ik u der fuiven hier ter stede meer dan abso luut noodzakelijk was, heb lastig gevallen, zal ik het ook nu doen. Alleen wenschte ik heel in het kort te zeggen, waardoor dit feest zich onderscheidde van de andere. Dat lag in de eerste plaats hieraan, dat dit gevierd werd op een historische plek, in een omgeving, die in een eeuw tijd zoo min veranderd is als de menschen, die er wonen, als hun kleeding en hun taal. Hier behoefde (behalve voor de „notabelen* dan die wel met de mode zijn meegegaan) niet te worden verkleed. Vader of moeders plunje was voor de meesten alles wat zij noodig hadden, om mee te doen in het ge- denkspel. Als tooneel voor „de landing van den souvereinen vorst* hadden zij een halven kilometer strandbreedte, waar het groepje van een paar honderd menschen juist volk genoeg maakte, om er de figuren der hoofdpersonen op te laten uitkomen en onder den wijden grauwen hemel klonk het gejuich, precies gedragen genoeg om niets tooneelmatigs te hebben. Het omringen van de strandende barkas, het in zee rijden van den wagen, was op de versiering na het gebeuren van eiken dag, zooals wij dat kennen van voor het graven van de haven. Het omstuwen van den wagen door het juichende volk, zoo volmaakt, dat geen politieman er bij noodig was, teekende meer dan iets anders. En aardig was daarbij, dat de Koningin, die geruimen tijd in den snijdenden wind en motregen gewacht had, wachten bleef tot de stoet ter eere van Haar voorvader was afgetrokken. In het dorp was tweeërlei feest. De „joeien” (Scheveningers) liepen gesla-em- merd, met oranjemutsen en sjerpen en schor ten en zongen. Zongen zachtjes ’n enkelen keer maar maar de Hagenaars brul den en schreeuwden, zongen van Manus- met-z’n-hoed-op en van Mina-met ’r-hengel en wat er nog meer voor cosmopolitisch volksliederen bestaan. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Men weet, hoe druk het bezoek aan Entos dezen zomer is geweest. Het getal bezoe kers wordt voor de eerste weken geschat op 3273 per dag, de laatste weken zelfs 15808. En niettegenstaande dat, is het tekort thans vastgesteld op f 121.500. Dinsdagmiddag stak een 5-jarig meisje in Utrecht de Bakkerstraat over, toen ze door een groentewagen werd aangereden. Door den val kreeg zp een hersenschudding en is aan de gevolgen kort daarna over leden. De heer N„ die wegens verdenking van opzettelijke brandstichting in zjjn bakkerp aan den Pekelerweg te Winschoten, in hech tenis was genomen, is thans weer op vrpe voeten gesteld. Ten einde een vlugger verkeer op de Ipnen der Nederl. Tramweg Mij. mogelpk te maken, zpn door de directie plannen ont worpen om het aantal stopplaatsen in te krimpen. Iedere plaats zal dan voortaan slechts eén stopplaats krpgen. Met ingang van 1 Febr. zou dan de nieuwe maatregel worden ingevoerd. - 4 i l I de en doen wonderen bij gevallen van 5 moeheid en overmatige hersenarbeid. Zij geven een gezonde en verkwikkende slaap. bv. goed ligt, is in de Wijde Burgstraat o.a. menige steen reeds gebroken doordat ze, het geen bij ’t passeeren van rijtuigen blijkt, al zonderlijk los liggen en niet op een goed vlak rusten. Zeer zeker zal bij goede uitvoering en voldoend toezicht, dit euvel in ’t vervolg kunnen worden voorkomen. Hierna sluit de Voorz. de Verg. was eertjjds eigendom der waarvan de laatste ver dun aangeboden, dat uit af te leiden of men met hei - - >Jva' Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK op Dinsdag 9 Dec. 1913. Aanwezig de heerenP. Reinouts van Haga, Voorzitter, S. Henstra. W. Nieveen, E. Priester, S. v.d. Meulen Szn., R. Gorter en J. Lindeman, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer H. Bren- ninkmeijer. Punten van Behandeling: 1. Na opening der vergadering worden notulen der vorige vergadering gelezen goedgekeurd. 2. Lecture der uitgegane stukken a antwoord aan de „Vereeniging ter be vordering der verbinding van den Zuidwesth. met Sneek”, dat de Kamer eene uitnoodiging tot bijwoning eener algemeene vergadering aanneemt. b mededeelingaanhet Hoofdbestuur van den .,Vervenersbond’’, dat de Kamer naar aanlei ding van zijn adres een verzoek heeft gericht tot H.M. de Koningin om maatregelen te tref fen tot opheffing van alle watertollen. c het bovengenoemde adres aan H. M. de Koningin. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken. a adres van het Centraal Bestuur van de Nederl. Tuinbouwraadvereeniging aan Z.E. den Minister van Waterstaat met verzoek het maximum gewicht der postpakketten te be palen op 10 K.G. en de afmetingen tot 100 bij 42 bij 19 of 100 bij 36 bij 19. Met op één na algemeene stemmen wordt besloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar de Kamer van oordeel is, dat, afgezien nog van de groote exploitatiekosten, het bezorgen dier pakketten vooral ten platte lande groote bezwaren zal medebrengen en de andere takken van dienst hierdoor belem mering kunnen ondervinden. Tegen stemde de heer W. Nieveen. b voorontwerp van wet, houdende vast stelling van regelen betreffende de aanduiding NIEUWE SNEEKER COURANT Entos. Brutale aanranding. Twee 18-jarige dienstmeisjes uit Haarlem, die haar familie te Haarlemmermeer hadden bezocht en des avonds teruggingen, werden door vjjf baldadige jongens besprongen en achterover op den grond geworpen. De kleeren werden de meisjes van het lichaam gescheurd eu daarop werden ze mishandeld. De onverlaten zjjn bekend geworden. Een der meisjes is ziek door den schrik, zegt de Rott. Overreden. Op vrije voeten gesteld. ui .,,n i urrs-a vxa=ar -- -- JE N Verweer in rechten. Ged. St. hebben goedgekeurd het raads besluit onzer gemeente tot het zich in rech ten verweren, zoowel in eersten aanleg als, zoo noodig, in hooger beroep en cassatie, tegen een eisch van S. Sanders, inzake uit betaling van een aannemingssom van ge leverd verfwerk door R. M. de Vries alhier. Vlugger verkeer. Gered. Men schrpft uit Gaasterland, dat de heer dr. Luiken te Zeist, die zpn practpk als geneesheer neerlegt, eigenaar is geworden van het geheele landgoed »Eikenhof«. Daar mee is weer een schoon gedeelte van Gaas- sterland gered. Want vanaf dit punt, be- hoorende onder het dorpje Wpckel, geniet men eenerzpds een schoon vergezicht op de Slotermeer en naar den anderen kant op de bosschen van Ruigahuizen en Kippen- burg. Het landgoed D van Swinderens, trokken is. Kamerverkiezing. In Rotterdam III zal binnenkort Kamerverkiezing noodig zpn. De heer La- sonder (U. L.) heeft bjj de Tweede Kamer bericht ingezonden, dat hp ontslag neemt als lid der Kamer, wegens gezondheidsre denen. van handelsvaren met bijbehoorende toelich- 1 ting. De Min. van L. N. en H. verzoekt hem i eventueele opmerkingen hieromtrent mede te i deelen. Deze wet, die „Handelswarenwet” zal heeten en uit 7 artikelen bestaat, gaat uit van het beginsel, dat bij verkoop van een artikel de vlag de lading moet dekken. Het is vooral de vooruitgang der chemische wetenschap, en hare toepassing in de nijverheid, waardoor het aantal vervalschingen in den laatsten tijd zoo zeer is toegenomen. Tal van surrogaten of vervalschingen worden in den handel ge bracht onder den naam van het echte product, wat men niet kan onderscheiden, zonder zelf scheikundige te zijn De tegenwoordige wet- i geving kan tegen het kwaad zoo goed als niets beginnen. Door de werkzaamheid der keurings diensten is het aantal vervalschingen wel ge- daald, doch daardoor wordt nu weer geknoeid met de hoeveelheid van het verkochte artikel. Beide vormen van oneerlijke concurrentie wor- I den nu bestreden door bovengenoemde wet, doordat elk artikel slechts onder zoodanige benaming mag worden aangeboden, dat uit den naam zelf valt af te leiden of men met het oorspronkelijke, pet echte product of met een surrogaat of vefvalscht artikel te doen heeft, en doordat er moet worden bijgevoegd een aanduiding, vermeldend het gewicht, in houd, maat of getal der artikels. Wordt met algemeene stemmen besloten den Minister te berichten, dat de Kamer zich ge heel met het ontwerp kan vereenigen. c Afschrift van effn adres van de Kamer van Koophandel te Groningen aan Z E. den Min. van Waterstaat houdende verzoek de spoorweg-verbinding van Nederland met Duitschland over de lijn Nieuwe Schans—Ihr- hove te verbeteren, door ’t instellen van snel treinen tusschen Amsterdamden Haag Rotterdam eener- en OldenburgBremen an derzijds, met verzoek om adhaesie. De Kamer, van oordeel, dat deze verbinding voor ons land en in ’t bijzonder voor onze provincie en Groningen van het hoogste be lang is, besluit dit adres te ondersteunen en tevens do medewerking te verzoeken van den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen om tot dit doel te geraken. d mededeeling, dat te Amsterdam is opge richt een Amerikaansche Kamer van Koophan del voor Nederland en zijne Koloniën tot uit breiding van handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten. Het benoemde Bestuur vraagt aan de Kamer hare medewerking en tevens toezending van hare jaarverslagen. Voor kennisgeving aangenomen. e mededeeling van B. en W. van Sneek, dat de Raad der gemeente besloten heeft ter gelegener tijd te letten op het schrijven van 23 Oct. No. 538 inzake demping van meerdere grachten. Besloten alsvoren. f mededeeling van het Dag. Bestuur der Nederl. Vereeniging van Tentoonstellingsbe- langen te ’s Gravenhage dat in 1915 te Dus seldorf zal worden gehouden een „Grosse Aus- stellung, aus 100 Jahren Kultur und Kunst” benevens eene Retrospectieve Kunsttentoon stelling, een blik gevende op de ontwikkeling van de West-Duitsche kunst der laatste 100 jaren. De vereeniging wijst op het groote be lang van inzending ook uit ons land. Besloten alsvoren. g schrijven van den heer W. Hoekstra te Sneek, dat hij geen aansluiting (volgens den directeur waarschijnlijk nog in geen jaar) kan krijgen bij het telefoonnet alhier, omdat het net vol was, en verzoekende aan de Kamer de noodige stappen te willen doen, deze zaak te bevorderen. Na gehouden discussie wordt besloten deze zaak tot onderzoek in handen te stellen van eene Commissie, waarin door den Voorz. als leden worden aangewezen de hh. Priester, Nie veen en v. d. Meulen. Van dit besluit zal aan den adressant wor den kennisgegeven. 4. Aan de orde is de aftreding van den secretaris, die volgens de wet op de Kamers van Koophandel voor den tijd van 4 jaren wordt benoemd, en telkens weer benoembaar is. Met algemeene stemmen wordt de heer J. Lindeman weder herbenoemd. Op de vraag van den voorzitter of de be noemde deze betrekking weder aanneemt, ant woordt deze, dat de te lage bezoldiging in even redigheid met de gevorderde werkzaamheden hem had doen besluiten deze functie niet weer te zullen aannemen, doch dat het in hem ge stelde vertrouwen van de leden, die wel gaarne het salaris in overeenstemming met dat van andere Kamers van Kooph. zouden willen brengen, en de ambitie om met hen mede te werken in het belang van Sneek, hem voor alsnog op dat besluit doen terugkomen. 5. Bij de algemeene bespreking wordt o.a. gewezen op de slechte uitvoering en ’t toe zicht der bestrating der laatste tijden. Ter- i wijl het eerste gedeelte van den Oosterdijk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1