f2000 Oud- en Nieuwjaar. r Enveloppes. Westerhof s Koffie Jong Gehuwd e Koorts-Thermometers I if 1181 A A Preanger 72 ets. per pond. 1 DE JONG’S Hagelslag- 30e Jaargang. No. 27. t. onderstaande -wi RECLAMEKOLOM. NIJJIERSMOARN. Gecontroleerde Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Klêtand Sneek. TELEFOON No. 150. Firma H. Brandenburgh. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Woensdag^Sl December 1913b ri Chocolade. MEINDERSMAj De Abonnees op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij“ge f 200 ov f 75 ca f?5 >s W Wijsvinger. was lok to bieden, ■W ’t sin to krgen, Boterham Feuilleton HOOFDSTUK I. 1 Kilo 1.- 1 Ons 0.24 bij* verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. dat ik niet in zelfgenoegzaamheid en op zelfvoldaanheid ga rusten”.... Want wie steeds zoo tevreden is over zichzelf, zoodat zelfs de oudejaars-avond- stemming hem vreemd blijft, hem wacht een leven vol teleurstelling. i ■j i ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. ren, luister dus van avond nog eens, maar begraaf eerst alle andere namen, die ik mis schien vroeger in een gril, je in het oor heb gefluisterd.... Leg er een zerk op, Adèle.... en., voeg er in gedachten een kransje bij... dat verdienen die hartsgeheimen, zaliger ge dachtenis, dubbel en dwars. Ik ben van avond met pa en ma naar den dierentuin geweest... ’tkrioel.de er van leegloopers en het geheele garnizoenwas present, alsof ’t in een dierentuin thuis be hoort. In de pauze... kwam August dadelijk naar ons toe; hij had al driemaal om het tafeltje heen gedraaid, maar het schijnt, dat er moed toe behoort, om een pa, eene ma van een eenige dochter aan te spreken... Enfin.,, bij heeft het er goed afgebracht, hij kreeg een kleur als vuur... en ik ook, maar papa heeft er niets van bemerkt. Verbeeld je Adèle, Papa sprak over niets anders dan over een suikertraetaat je ik weet waarlijk niet wat tusschen Holland, Engeland en nog een paar vreemde snuiters, de arme jongen had moeite om er met zijn verstand bij te blijven. Na de suiker begon Papa over den invloed van den oorlog op de sui kerprijzen.... ik wed er wat onder, dat mijn August niet eenmaal weet hoeveel een pond „basterd” kost... Daar verspreek ik mij al, ik zeg reeds m ij n August en het is er misschien nog verre van af. August keek mij tweemaal veelbeteekenend aan en toen scheen hij eensklaps heldenmoed gekregen te hebben... denk eens, zoo op eens vroeg hij papa of hij met mij een toertje rond de muziektent mocht doen.... ik gaf papa na tuurlijk geen tijd een uitvluchtje te zoeken.... maar stond dadelijk op.... en je begrijpt, toen kon papa onmogelijk „neen” zeggen. Nu zult ge veronderstellen, dat wij naar de J 1 Eene bekentenis op schrift. Mijn beste Adèle! Hoe jammer dat gij niet meer bij ons logeertgij zijt juist een paar dagen te vroeg vertrokken. Goede Hemel, wanneer gij he denavond bij mij waart, wat zou ik je veel te vertellen hebben! Wij deden van nacht geen oog toe, en bij het opgaan van de zon zou ik nog altijd pratende zijn. Hoe hard, hoe vreeselijk is het nuïk ben op mijn gezellig kamertje alleen, en moet eindelijk mijn hart uitstorten. Voor Mama De goede ziel ligt reeds op één oor en zou mij nood zaken te gaan slapen... Morgen, na het ont bijt, wanneer papa naar kantoor, en het huishouden gedaan is, dan zal zij bedaard eens met haar pronkjuweeltje komen pra ten. Maar Adèle, ik kan zoo lang niet wachten, de kanarie zit op stok, de poes wandelt in den tuin en mama slaapt. He meltje, wie wil mij aanhooren Niemand.... ’t is doodstil in huis.... ik hoor de keuken klok reeds één uur na middernacht slaan.. van slapen komt van nacht toch niets... ik ga aan u schrijven, mijn trouwe vriendin.... u zal ik mijn hartsgeheimen toevertrouwen Gij hebt reeds zooveel van mij moeten hoo- Esn alleenwonende vrouw te Woerden, jarenlang door het Burgerlek Armbestuur en de diakonie der Herv. Kerk aldaar on derhouden, overleed. Toen men Zaterdag in hare woning een onderzoek instelde, vond men behalve vele nieuwe kleedingstukken een som gelds van bjjna f 400. De vrouw verkeerde in hoogst vervuilden toestand. In de tunnel bjj Cochem in het Moezel- dal zjjn Zaterdagavond twee goederentrei nen op elkaar geloopen. Twee beambten zjjn omgekomen en twee gewond. Veertig wagens werden vernield. Bjj het verwisselen van een ondeugdeljjke spoorstaaf werden de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen niet voldoende in acht ge nomen. De spoorstaven worden door rook en vocht aangetast. Aan den oosteljjken ingang van de 4205 M. langen tunnel heeft men daarom een groote inrichting voor lucht- verversching moeten maken en thans is men nog bezig met den aanleg van een luchtkoker. muziek wandelden malligheid, niets daar van wij wandelden lijnrecht naar de zeeleeuwen.... en.... daar was niemand Toen begon August’s arm eensklaps te be ven.... ik bleef gelukkig kalm, anders waren wij zeker bij de zeeleeuwen gebleven. Een half uur lang bleef August fluisteren, begrijp eens een half uur.... en ik had reeds bij het eerste woord geweten, wat hij zeggen wou. Als een vleêrmuis fladderde hij er om heen... en ik was al dien tijd in spanning. Welk een hatelijke gewoonte van onze jongelui om zooveel te willen zeggen, wanneer wij best als souffleur zouden kunnen fungeeren. Enfin, ik vergeef het hem van harte. Er ligt toch voldoening in, wanneer een man als mijn August, voor het eerst bekent, dat hij zijn hart geen meester is.... Voor het eerst....? Zou August vroeger nooit... nooit..,? Neen, daaraan mag ik niet denken; voor zulke gedachten is in mijn hoofd geen plaats meer. August heeft mij lief met hart en ziel.... en ik?.... Ja, wat denkt ge dat ik geantwoord heb?.... Niets! Geen sikkepit! Ik geloof, dat ik wat vaster op zijn arm leunde en hem even heb aangekeken. Ja, Adèle, toen zag ik een traan in zijne oogen.... ik heb dien traan in het binnenste van mijn hart gevoeld, maar ik heb geen woord gezegd; ik kon toch ook niet een halt uur spreken, om één woordje te fluis teren en buitendien, ik was bang, dat hij zwijgen zou... ziet ge... dan ware mijn geluk zooveel korter geweest! Ik schrijf je ook niet, wat hij gezegd heeft, dat-blijft tusschen ons. Wacht totdat ge op uw beurt een August aan de praat kunt krijgen, dan zult ge zien, hoe verma kelijk het is!..., August zal morgen met papa gaan spreken»,, ik wil hem hebben.... hij heeft eene goede betrekking en dus kunnen papa noch mama, iets op hem aanmerken. Ik voor mij vraag geen uur beraad. Als het niet ongepast was, zou ik meer willen zeg gen. Maar een meisjeshart is een kerkhof; daar mogen wij alles begraven... totdat de steen van het graf gewenteld wordt en ons geluk verrijst I... Geluk Ja, ik gevoel mij gelukkig... voor de eerste maal mijns levens.... en nu zeggen de dwazen, dat een meisje van negentien jaar, niet eenmaal weet, wat liefde is... Ik weet er ook mis schien nog niet veel vanmaar ik gevoel het zooveel te meer. Ik heb geen snipper postpapier meeran ders schreef ik tot morgenochtend door... Goeden nacht... mijn beste vriendin... Al heb ik nu ook voortaan een v r i e n d... ik ben niet van plan om al mijn vriendinnen, op het altaar der liefde, ter eere yan dien éénen vriend te offeren. Voor u blijf ik de zelfde... Van avond krijgt ge nog een har- telijken zoen; wie weet, hoe spoedig ik uw rantsoen zal moeten inkrimpen. Uwe gelukkige vriendin Emma. P. 8. Dat hadt gij niet gedacht, toen wij zamen op het bal bij den burgemeester wa ren, dat die bedaarde oude-heer-achtige jonk man, die mij te soupeeren vroeg, nog een maal mijn heer en meester zou worden. Ge ziet, in deze wereld zijn alle dingen mogelijk HOOFDSTUK II. I Eene geheime terechtstelling. De WelEdelGestrenge Heer Mr. August van Bergen is van avond vroeg thuis. Zijne Njjjiersmoarn, ünbidoarn, Hwet bringst’ mei, strak de dei betrekking als griffier bij de Arrondisements- rechtbank geeft hem overdag veel werk, maar des avonds kan hij geregeld een paar uurtjes voor zich afzonderen, tenzij een ge wichtig proces, zijne bijzondere werkzaam heid vordert. Dan worden de gezegelde stuk ken xneê naar huis genomen, en de familie portretten aan den wand zijner studeerkamer zijn de zwijgende getuigen, en tegen wil en dank genoodzaakt een vonnis aan te hooren, dat met alle geformuleerde overwegin gen niet zelden ruim twintig folios beslaat. Van avond echter zijn de publieke zaken aan een kant gezet, en toch heeft de jeug dige griffier de handen vol, want al heeft de rechtbank vacantie genomen.... gedurende die zalige vacantie zal de WelEdelGestrenge Heer griffier een wettig huwelijk voor den burgerlijken ambtenaar aangaan, met Me juffrouw Emma von Til, eenige dochter van den bekenden suikermakelaar Johannes van Til, firmade Wed. van Til &Co. Een huwelijk in het verschiet, geeft meer drukte en beslommeringen dan trouwlustige jongelingen vermoeden. Bij Mr. A. van Bergen gaat alles kalm en bedaard; opgewondenheid is hem uit den aard zijner maatschappelijke betrekking ontwend geworden en gelukkig voor hem, is zijne rustige natuur geheel in overeen stemming met de groene tafel en de deftige toga, die hem, altijd volgens Mejufvrouw van Til, bijzonder flatteert. Wordt vervolgd. Een nieuwe Chocolade voor de In bussen van 1 Kilo 1.80 H Kilo 0.55 Het is volkomen mt- gesloten, dat bij het proces, die decaffeïn- vrije koffie „H A G”, zuivere boonenkoffie, ondergaatseen enkele vreemde stof in het produkt overgaat Geh. Med. Rat. Prof. ERICH HARNACK HALLE (Deutschs Medizinische Wochenschrift No. 6, Seite 254). BIJ 4 Spriek dyn müle, hwetst bisküle Hieste for in hopen minsken Och, dan swjjden folie winsken Hwet wy witte Inkeld dittg: Njje tiid for tiid-forgriemen Nije tiid Njje tiid Njje tiid Njje tiid Njje tiid ANNEX SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) cn WYMBRITSERADEEL (14.ie Jaargang) De 22-jarige ongehuwde treinsmid der H. IJ. S. M. Jansen geraakte Zaterdag avond te Rozendaal onder een trein. Zjjn beenen werden onder de knie verbrjjzeld. Na voorloopig te zjjn verbonden, is hjj naar het gasthuis overgebracht. Er is ech ter geen hoop op levensbehoud. Een geheel andere stemming wekt Nieuw jaarsmorgen. De gedruktheid, de onrust, de zelf ver wijtingen van den vorigen avond zijn verdwenen, ’t Is alsof we over een ge vaarlijk punt zijn heengekomen en we be houden staan op nieuwen vasten grond. Voor ons opent zich een verschiet, waar van we heel wat hopen, dat we in elk ge val opgewekt en gesterkt tegemoet gaan. De ernstige voornemens, de gedane belofte van den vorigen avond zijn thans een lich tende leidstar voor ons geworden. En wij staan gereed om haar te volgen. We den ken er niet aan, hoe spoedig wij ons mis schien weer zullen laten afleiden van het rechte pad, om op allerlei kronkelpaden ons zelven in gevaar te brengen. Hoe mild en ruim is ons harte gestemd. Haat en nijd zijn verdwenen, naastenliefde is de eenige drijfveer, ai» zich ontspant en ons aanzet tot alle goede werk. Zelfs on zen naaste, dien wij anders vaak met een wangunstig oog beschouwden, roepen we nn een hartelijken heilwensch toe. Voor den arme en misdeelde openen we hart en beurs. In één woordhet leven is vol glans en heerlijkheid. Het oude is verge ten, heeft afgedaan. We staan aan een nieuw begin, ja 't is ons soms, of we nu pas ons leven kunnen beginnen. Gelukkig nog eens, die ook op dezen morgen de gewijde stemming van het oogen- blik over zich voelt komen. Er is al zoo veel teleurstelling en verdriet in het le ven, dat een oogenblik van schoone droo- men onze ziel wel mag verkwikken. Als maar onder de rozen, die ons tegenlachen, de doornen niet onopgemerkt blijven. Dan zullen we, door de werkelijkheid des levens ontnuchterd, niet verslappen in den strijd, maar ons tot krachtiger worsteling inspan nen. En het„veel heil en zegen” van Nieuw jaarsmorgen zij voor niemand een ijdele klank. om ginst to freechjen, Njje tiid for kiezerjjen, '"l om ’t sin to krjjen, Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Invaliditeit. AVV Overlijden, f JJU of 0 0 f IJ van een Duim. J\J Wijsvinger. Wist zij ft>t nu toe overwinning op over winning te behalen, ditmaal moest zij het afleggen tegen V.V.G. te Gorredijk, dat zeer versterkt uitkwam en eens revanche wou nemen op de 40 nederlaag hier in Sneek geleden. Inderdaad is het haar gelukt, doch niet met den zelfden stand. De uitslag thans 21 voor Gorredijk. Stand der 2e klas B: Daar zijn van die momenten in ’s men- schen leven, waarin hij voor een oogenblik onttrokken wordt aan den gewonen gang des levens, om een wijle te toeven en na te denken. Onze haastige en gejaagde tijd laat daar toe gewoonlijk zoo weinig de gelegenheid. De strijd om het bestaan, die voor velen steeds zwaarder wordt, waarop in elk ge val steeds meer de aandacht wordt geves tigd en waarin men opgaat, legt beslag op ons geheele denken en doen. Maar ieder voelt, dat een mensch meer is dan een machine, die, nadat zij op tijd is gesmeerd, weer onvermoeid voortloopt. Hoe men overigens ook over dit punt moge oordeelen, dit staat vast, dat een mensch meer is dan een stoffelijk iets. Andere dan stoffelijke behoeften openbaren zich telkens bij hem. En niet alleen, wat zijn stoffelijk bestaan raakt, maar vooral ook de roerselen van zyn innerlijk geestelijk leven, brengen hem in beweging. Nooit ervaart men dit echter zoo sterk als op Oudejaarsavond. Die avond spreekt tot den mensch op onweerstaanbare wijze. En een gelukkig verschijnsel is het te noe men, dat een mensch zich op zoo’n avond nog laat brengen onder den ernst van het oogenblik. Dan komt eigen werk te staan in een licht, zooals men het anders maar zelden ziet. Men bemerkt zooveel gebre ken. In de vervulling van zijn plichten is men vaak tekort geschoten. Liefde tegen den naaste ontbrak zoo dikwijls, haat en nijd daarentegen beheerschten het hart. In één woord, men beseft dan, hoeveel nog aan ons werk, aan ons leven voor God en menschen ontbreekt. Dat geeft een gevoel van onrust. En men fluistert zich zelve toe „Het moet nog anders en beter met mij worden, ’k Waardeer zeer het goede dat ik genoot, ik zal het nimmer vergeten, maar.... het schrik beeld van eigen tekortkomingen staart mij aan en wekt mij op tot voortdurend wor stelen en strijden tegen die gebreken, op- Door het slechte weer van verleden week en ook Zondag, waren de meeste terreinen der F.V.B. onbespeelbaar en moesten de wedstrijden, welke waren aangekondigd, wor den uitgesteld. Slechts één wedstrijd had plaats, n.l. tusschen V.V.G. te Gorredijk en S.V.G. van hier. De laatste Zondag van 1913 is voor S.V.G. een tegenslag geweest. Njje tiid Njje tiid om ta to winken, Njje tiid om djip to sinken En sa mearen sa mear Alles leit ünsjênber klear Gean mei moed, sunder noed, Al det njjs tomjitte hjoed. Doch dyn bést, silnder rêst Hwet yn ’t njjs bisküle leit Och, gjin minske dy ’t it seit Rintje een Heech. om leed to skiiemen, om blier to laeitsjen, om nocht to meitsjen, om kwea to drjuwen, om swiet to priuwen, Njje tiid for pynlik skieden, Njje tiid om Njje tiid for bankerotsjes, Njje tiid for rui-komplotsjes, Njje tiid for wé en Ijjen, Njje tiid om lést to krjjen, Nije tiid for kening kraejjen, Njje tiid fen klieme en kleien, Njje tiid om rie to pleechjen, Njje tiid i I 7=<- ’,1,1 4 i 2 1 0 1 2 1 1 1 1.50 1.33 1.20 0.60 0.25 i o i 3 1 9 4 5 3 1 I DOOR E D W. R O O Z E. 6 3 4 5 4 1 S.V.G. V.A.C. II V.V.G. L.V.C. II Friesl. III Een rijke arme. Spoorwegongeluk. NIEUWE SNEEKER COURANT Onder den trein. Goals. Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt Voor Tegen Gem. 19—6 9—6 9—6 8—13 1—15 VOETBAL.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1