f2000 f25 Jong Gehuwd v 1 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) „Hunyadi Janos” reinigt ingewanden en herstelt eetlust. L tl 1 No. 29. Woensdag 7 Januari 1914. 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECL AMEKOLOM. J Nieuwstijdingen. 4 DE JONG’S RECLAME CACAO i Kilo 1.20 Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 4 Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) '>ÖXJrge f200 O velden f 1 Sft H V Z, f fCA Koffie „Hag”, de caf- feïnvrije en on scha delijke boonenkof- fie, wordt aan het hof van den Duitschen Keizer en aan de meeste andere koninklijke en vorstelijke hoven ge- bruikt, MEINDERSMA. ■WWWWWWWWWWWWWWB i wacht, en zij had hem op zijn verjaardag bij verlies van een Duim. Tusschen het station brug te Njjmegen vond bij verlies van elke andere Vinger. I ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Naar aanleiding Hebr. 13:20-21 hield Ds. W. L, Korfker gistermiddag zijn afscheidsrede voor de Ger. Gem. alhier. Door de gemeente, die hem met leedwezen ziet vertrekken naar Gauw, c.a. werd hem toegezongen Ps 121 4 terwijl hem met waardeering werd toege sproken door den heer D. Mulder. Ds. Korfker hoopt 11 dezer zijn intrede te doen op zijn nieuwe standplaats. LEMMER, 5 Jan. Als bizonderheid mag zeker wel worden vermeld, dat door demvis- scher L. Poepjes op het Tjeukemeer een snoek is gevangen wegende 2 pond, welke geheel wit was. Bedoeld exemplaar is aan dragen. Slaagt de proef, dan is het middel ook voor Londen aan te bevelen. De goedkoopste vorm van levensverzeke ring is matigheid. —o Feuilleton. De chef der fa. Albert Heyn te Wage- ningen ontdekte Zondagmiddag, dat zijn geldkistje, dat hij onder een kast had staan, en waarin een bedrag van f 642 aanwe zig moest zijn, geledigd was, waarna men gewichten er in had gelegd. Men kon na gaan, dat de dief door het achterhuis was binnengekomen. Ook een boodschappenfiets ANNEX TELEFOON No. 150. „Best,” vervolgt de eerste, zijne conclusie nemende. „Bij gebrek aan bewijs, behoort beklaagde vrijgesproken te worden.” De haarlok verdwijnt in de enveloppe en wordt ter beschikking van de prullemand gesteld. „Wat volgt nu?” sommeert Hoogvlieger. August aarzeltzijne hand heeft werk tuigelijk een portret aangevoerd. „Plaats beschuldigde in mijne handen I” eischt de verdediger, „opdat ik vooraf per soonlijk met mijn cliënt kennis make.” Nauwelijks wordt aan den eisoh voldaan, of de advocaat vergeet zijn verheven stand punt, om in de eerste opwelling van geest drift zijn vriend toe te roepen „Drommels 1 eene knappe meidop en top eene fran- gaise.... Is dat misschien een souvenir aan een reisje voor studiën naar Parijs?” De griffier beveelt het gebruikelijke „Si- lentium!” maar Hoogvlieger’s spotlustig ge laat is eensklaps ernstig geworden... hij heeft geschreven schrift ontdekt. Het portret draagt aan de keerzijde de beteekenisvolle opdracht Souvenir d’amour et du passé. Berthe. August wil zich weder van het portret meester maken. Hoogvlieger was wel wat al te onbescheiden... maar de advocaaat is in zijn rol teruggekeerd en bekent „zich genoodzaakt tezien, de onmiddellijke arres tatie van Mr. August van Bergen aantevra- gen, op wien verdenking van medeplichtig heid rust! Wat de beschuldiging betreft... daar zijn geen verzachtende omstandigheden hij mag dus niet verhinderen, dat gerech tigheid geschiede, en over de beklaagde on middellijk de doodstraf uitgesproken worde I verdediger aan te merken heeft. „Wie is de beklaagde en waarvan wordt bij beticht of... is het eene z ij vraagt Hoogvlieger, terwijl hij het roeékleurig briefje ontvouwt en met veelbeteekenenden oogop slag, naar de onderteekening zoekt. „Wat? Rosalie.... Toch niet Rosalie met die mooie blonde krullen, waarvoor ik in mijn groen-tijd 1000 papillotten moest ma ken?.... Zoo, mijnheer de griffier, was u de aanbidder van die mooie krullen „Een dood-onsohuldig avontuurtje,” merkt August vergoelijkend aan. „Ik heb bij den oude op kamers gewoond, en toen.... toen ik de kamers verUet, heb ik de correspon dentie nog eenigen tijd aangehoudenbij wijze van.... stijloefening.... begrijpt-ge? Daar stak toch niets in „Uitmuntend!” lacht Hoogvlieger. „Laat ons thans eens zien of die stijl werkelijk van oefening getuigt,” en de advocaat maakt een beweging, alsof hij waarlijk die briefjes nog eens zou willen voorlezenmaar niet zoodra heeft hij aangevangen met: „Mijn eenige August” of August legt hem de hand op den mond. „Ik beveel je te zwijgen, Hoogvlieger die stukken behoeven niet ten processe voorgelezen te worden.... zij bewijzen niets I” Hoogvlieger draait zich den knevei op, en pruttelt nog lang over het vraagstuk of Ro salie volgens het Romeinsche, dan wel vol gens het hedendaagi-che recht zou schuldig zijn. Maar August heeft reeds eene andere beschuldigde te voorschijn gehaaldeene keurig gevlochten haarlok... zorgvuldig in een enveloppe geborgen. „Is er geschreven schrift bij vraagt de rechtsgeleerde Hoogvlieger^ „Geen woord!” Sneek II speelde met 10 man tegen „Harlingen” en verloor slechts met 31. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven, daar twee der veroverde doel punten uit strafschoppen werden benut, en „En wie zijn de ter dood veroordeelden August bedenkt zich een oogenblikhij ontwijkt den blik van zijn vriend en fluis tert geheimzinnig, „Herinneringen uit mijne jongelingsjaren I” Hoogvlieger moet er hartelijk om lachen hij vindt het denkbeeld prachtig en uitste kend, maar vertaalt dat „herinneringen uit vroegere jaren” met „doux souvenirs.” „Ge zult wel nachtwerk hebben” spot hij gulhartig. „Nu, daar zijn heel wat be schuldigden, op het bankje voor beklaagden te brengen. Natuurlijk, nu ge trouwen gaat, moet er een doodvonnis over al die helden en heldinnen uitgesproken worden. Wanneer i k eens daaraan beginnen moestEn de jonge Hoogvlieger lachte vijf minuten voort, om zulk een wanhopend verschiet. August neemt dit oogenblik van afleiding te baat, opent een geheimzinnig laadje en stort den inhoud over de inmiddels weêr leeg gemaakte tafel. Zijn oog is onderzoe kend op die documenten gericht... Hij is trager in het verscheuren geworden... het is alsof zijn vingers beven, wanneer zij met zoo menig roeékleurig, volbeschreven blaadje in aanraking komen. „Enfin, ’t is nu alles voorbij. Weg er mtê I” fluistert hij zacht, en een pakketje dat zorg vuldig saamgebonden is, in de hand ne mende, staat hij op, om eerst het vuur in den haard wat op te poken.... doch daar wordt op eenmaal zijn rechtspraak uitoefe nende rechterarm door Alexander gegrepen juist op het oogenblik, dat die blaadjes in hunne sierlijke enveloppen, den brandstapel zouden beklimmen. „August, ge zijt onrechtvaardig. Laat af, zeg-ik je,” beveelt Hoogvlieger. „Wat ge daar doet, is het werk van een roover, niet dat van een griffier bij de Arrondisements rechtbank. Antwoordt eerstWaar is het requisitoir en wie heeft de gevonnisden verdedigdwie heeft hunne onschuld be pleit „Houd me niet op smeekte August en vervolgt: „Zij hebben schuld bekend!” „En waar zijn de verzachtende omstan digheden vraagt Alexander andermaal, op denzelfden toon van gemaakte deftigheid „Mijn aanstaand huwelijk is eene ver zwarende omstandigheidzegt August kalm. Maar wanneer hij straks het vonnis voltrekken wil, heeft Hoogvlieger hem de sierlijke briefjes ontrukt en ze voor zich op den schoorsteenmantel neerleggende, roept hij luidkeels „Mijnheer de rechter, ik aanvaard de verdediging van beklaagdenIk vraag ge hoor I” August van Bergen laat zich in zijn ge- makkelijken stoel achterover glijdenhij is tot inzicht gekomen. Hoogvlieger heeft ge lijk. Eene executie zonder vorm van proces, is eene laagheid... het gerecht zal zijn loop hebbenHij zal hooren wat die onverwachte Invaliditeit. Overlijden, 1JU of Oog. 1 4 J van een D u i m. f Wijsvinger. De commissie voor de oprichting te Haar lem van een monument ter herdenking van Hildebrand heeft een nationale prjjsvraag uitgeschreven. De liefde van Nicolaas Beets tot de natuur zal uitgedrukt worden door als doel van het monument een waterpartij te ontwer pen. Het geheel zal moeten worden een waardige beëindiging van den Dreef, zonder dat het doorzicht wordt belemmerd. Het monument moet van alle kanten goed te zien zgn. De kosten mogen ten hoogste f 10.000 bedragen, buiten de beplanting. Als prjjzen zijn sommen beschikbaar van f1000, f600 en f300. Door verkeerden wisselstand viel Zater dagavond te Zwolle een wagen van den 9.15 trein, naar Groningen om. Gelukkig bevatte ze geen passagiers, maar het ge- geval veroorzaakte heel wat beweging. De trein had 50 minuten vertraging, maar wist onderweg 20 min. in te halen. Een ander ongeval geschiedde te Apel doorn, waar de lokaaltrein naar Deventer op ’t spoor naar Zutphen reed. De ma chine derailleerde en kwam dwars over de rails te staan. De schade is gering. Ook hier is de oorzaak verkeerde wisselstand. Evenals Londen, heeft ook de stad Lyon (Fr.) veel te lijden van mist. Men wijt dit aan de beide rivieren Rhone en Saöne, die door de stad stroomen en wier dampen de mist veroorzaken. Nu heeft men echter een middel bedacht, om dit verdampen) althans in de stad tegen te gaan. 8 K.M. boven de stad zullen zakken van zeildoek, gevold met in olie gedrenkte watten, in de rivier worden gelegd. Hetstroomende water neemt uit zich zelf een weinig der olie mee, die zich in een zeer dunne laag verspreidt. De kosten zullen ongeveer f20 per dag be- geven warme voeten Per paar 10 cent. BIJ Sneek na rust de sterkste was, doch dit niet in doelpunten kon uitdrukken. De wedstrijd StanfriesV.A.C. I welke te Leeuwarden moest worden gespeeld, had te Heerenveen plaats daar het terrein te Leeuwarden onbespeelbaar was. Stanfries wist V.A.C. te kloppen met 41 goals. Friesland II ontving haar plaatsgenoote Frisia III in de Schrans bij Leeuwarden. Met rust had Frisia III met 10 de leiding. Nadat er gewisseld was van goal, wist Friesland 5 maal zuiver te plaatsen en» de stand te veranderen in 51. Doch nog een 15 minuten voor het einde laat de scheidsrechter staken, zeker omdat het terrein niet meer bespeelbaar was. Onze vroegere stadgenoot de heerdr. T. P. Sevensma, conservator aan de Uni- versiteits-bibliotheek te Amsterdam is be noemd tot adjunct-bibliothecaris van de bibliotheek der Nederlandsche Handels-rloo- geschool te Rotterdam, met het daaraan verbonden handels-economisch archief. De afd. Sneek van den Bond voor Staatspensionneering werd teleurgesteld, doordat de heer B. Klein Wassink bericht zond, dat hij niet als spreker zou kunnen optreden op de feestelijke vergadering met ouden van dagen. Zoodat deze vergadering opnieuw moest worden uitgesteld, thans voor onbepaalden tijd. De heer Mr. G. N. Bouma Jz. is be noemd tot officier van justitie te Medan (N.-Indië.) HOMMERTS, 5 Jan. van gekocht door de Ned. Heide Maatsch. en is kunstmatig verzonden, ten einde hem levend op de plaats van bestemming te la ten arriveeren. Na den stormban de vorige week zijn op de Steenendam»alhier, 2 stuks ansjo vis gevonden, wat nog nimmer is voor gevallen, en daar ook te Urk aan het strand, en den dijk aldaar eenige dezer kostbare vischjes zijn gevonden, beweren deskundigen, dat dit wijst op een goed ansjo- visjaar. STAVOREN, 5 Jan. Benoemd als on derwijzer aan de school voor byz. neutraal onderwijs van den heer C. Dekker Jz., Keizersgracht te Amsterdam de heer J. Woudhuizen, onderwijzer aan de O. L. school te Stavoren. IJLST, 6 Januari. ‘De gemeente bestond 1 Januari 1913 uit 75-9 m. en 776 v., to taal 1535. In den loop van het jaar ver meerderde de bevolking door geboorte met 18 m. en 19 v. en door vestiging met 63 m. en 65 v., zoodat de totale vermeerdering bedroeg 81 m. en 84 v., terwjjl zjj ver minderde-door orerljjden met 13 m. en 10 v., en door vertrek met 87 m. en 84 v., zoodat de totale vermh^Lriug bedroeg 100 m. en 94 v. De bevolking verminderde dus met 19 m. en 10 v, zoodat zjj op 1 Ja nuari 1914 bestond uit 740 m. en 766 v. samen 1506. In 1913 werden 9 huwelijken voltrokken. Voor het Mercurius-diploma boekhou den van de federatie van Handels- en Kan- tootsbedienden Vereen, in Nederland, slaag den o. m.de heeren J. H. v. d. Berg te Workum, G. van Dijk te Rauwerd, en Th. Dijkstra te Akkrum. Voor Engelsche Handelscorrespondentie slaagden o.m. de heer A. M. Brandenburg te Bolsward. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Straks, wanneer August nog altijd tracht zich van het portretje meester te maken, zijn beiden handgemeen geworden, waarna Mademoiselle Berthe geradbraakt en eindelijk in het vuur geworpen wordt. De executie is volbracht „Hebben wij rechtvaardigheid gepleegd zegt Hoogvlieger vragend, na een oogenblik van plechtige stilte. De griffier zwijgt!... „Breng de volgende beklaagde voor I” be veelt Hoogvlieger. August legt een gedroogde roos en een blauw strikje op tafel. Hij kan een glimlach niet onderdrukken. „Waarom lacht ge?” „Wel, omdat die verdorde bloem mij aan de schooljaren herinnert.” „En wat is er van de rechtmatige eige nares geworden?” vraagt Hoogvlieger, zon der daarop acht te geven. „De vrouw van een dorpspredikant, die zich op dit oogenblik in het bezit van een half dozijn jonge telgen verheugt.1’ Beide vrienden lachen hartelijk. In de schooljaren hadden August en de predikant- sche herhaaldelijk eeuwige trouw gezworen hij had haar geregeld aan de school opge- i j over de schutting van den tuin een zoen gegeven. Drie maanden later, waren beiden van keuze veranderd. „A propos, mijnheer de griffier, wat tracht ge daar zoo geheimzinnig te verbergen?” vraagt Hoogvlieger, zijn griffier eensklaps van uit de schooljaren, tot het heden dwin gende. August ziet geen uitkomsteen tweede pakket brieven ontvalt onwillekeurig zijn hand. Wordt vervolgd. werd vermist. De verdenking viel op een vroegeren bediende, die dan ook te Yelp bij zijne moeder werd gearresteerd en ten slotte bekende. De fiets vond men in de gracht van het kasteel Biljoen, het geld werd bij hem gevonden. De 20-jarige zoon van de weduwe Uiter- wijk te Gieten heeft zich Zondag doer on voorzichtigheid met een geweer doodge schoten. En nog wel door een pastoor en een kapelaan te Veenhuizen. Zjj jaagden in het veld zonder acte. De kapelaan droeg het geweer en de pastoor had den hond bij zich. Over eenige dagen komt de zaak voor het kantongerecht te Assen. De Minister van Btnnenlandsche Zaken heeft, in het belang der lichameljjke opvoe ding, aan alle gemeentebesturen het verzoek gericht, zooveel mogeljjk gratis het gebruik van gemeentelijke tuinlokalen en speelter reinen aan gymnastiekvereenigingen toe te stkan. Uit het gezin van T. te Kastricum (N. H.) zjjn twee kinderen plotseling gestorven na het gebruik van kindermeel, dat vermoe delijk vergiftige bestanddeelen bevatte. en de spoorweg- men Zaterdagmor gen den spoorwegarbeider Eisinga, die door een passeerenden trein werd gegrepen, toen hg voor een anderen wilde uitwijken. De man werd zwaar gewond aan het hoofd, zoodat men vreest voor zgn leven. In September zal het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. worden herdacht. Reeds nu heeft zich te Amsterdam eene commissie uit het personeel gevormd, die ter viering van dit feit de directie een geschenk wil aanbieden. De 35-jaarlgksche Unie-collecte voor scho len met den Bgbel heeft f 108.083.25 opge bracht, dit is f6261.705 meer dan in 1912. Nog nimmer werd zoo hoog cgfer bereikt. - 5- I DOOR E D W. R O O Z E. 1 blijft steeds de pulkste cacao voor den prijs. I Diefstal. NIEUWE SNEEKER COURANT VOETBAL. 3.) I 1 ------ ,-sr -I-I - j -- - I II Beets-monument. Spoorwegongevallsn. Middel tegen mist. ■AAAAAAMAftAAAAA I RBI-IdMïÉII Onvoorzichtig. Jachtwetovertreding. Lichamelijke opvoeding. Vergiftiging door kindermeel. Door een trein gegrepen. 75-jarfg bestaan der H. IJ. S. M. Opbrengst Unie-coillectie. otEm H Bt Ji

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1